ABN Spaarbiljet 1969175. Monetaire ontwikkeling EEG is volgens ZLM ongunstig Oosterland wil bouwval kwijt koudesanering i bij akkerbouw Men zegt dat 'kaas uit het vuistje' alleen maar propaganda is van de kaasjongens. morgen heerlijk kalfsgehakt f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar Algemene Bank Nederland RED EEN GEZIN EXPOSITIE OVER CANADEES AANDEEL IN 2DE WERELDOORLOG InKapelle minder bramenveilingen ar MEER SUBSIDIE PROVINCIE VOOR ONDERHOUD MOLENS vrijdag 10 oktober 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DAGELIJKS BESTUUR VERGADERDE (ADVERTENTIE) telijk gemaakt en afgewacht zal moeten worden, welke richting binnenkort zal worden uitgegaan. /tfiEs; Het dagelijks liestuur van de 9 ZLM heeft zich dezer dagen bezigge- I houden niet diverse problemen betref- I fcnde landbouw, nationaal en interna- tionaal. vergadering stond ook stil bij de ,-ente ontwikkelingen vooral op I monetair gebied binnen dc EEG. 'wnewel de situatie bijzonder onduide lijk is en er inmiddels ten opzichte van Jüuitsland weer enkele verruimingen in Ida exportmogelijkheden bekend zijn ge- Iworden, moet de gehele ontwikkeling, 1 volgens het bestuur, als ongunstig voor de toekomst van de EEG en voor de «Nederlandse landbouw worden aange- I Dp hoop die tot voor enkele maanden 1cschien nog mocht worden gekoesterd m iai aanzien van de voortgang van het igbg-landbouwbeleid lijkt nu wel geheel I verdwenen', zo meende men. 1 Het bestuur heeft met instemming lcen- nis genomen van het standpunt van ïhet bestuur van het landbouwschap, r': waarin men aankondigt in deze situa- Irjtie meer nadruk en aandacht voor na- -■ tionale landbouwmaatrogelen te eisen. ■Het ZLM-bestuur had hierop in zijn vorige vergadering aangedrongen. Akkerbouw I- in zijn overzicht van de situatie in de akkerbouwsector, deelde de heer J. B. Becu mede, dat hoewel de stand van iaken niet zo rampzalig is als bij de I fruitteelt, toch ook hier een soort koude 'sanering aan de gang is. Het tempo is echter veel lager dankzij liet feit, dat de interventieprijzen ongeveer op kost- prijsniveau liggen of in elk geval daar dichtbij. Een gelukkige omstandigheid is even- Wel de ontwikkeling van de markt voor consumptieaardappelen, die in ver- Iffelijkmg met de paar voorgaande ja ren thans bevredigend genoemd kan worden en mogelijk de tegenvallers bij de granen wat kan opvangen. Het is «"te hopen, dat de huidige gang van za ken de akkerbouwer een volgend jaar (niet zal verleiden tot onverantwoorde uitbreiding van de aardappelteelt, die nog in de hand gewerkt dreigt te wor den door het wegvallen van vlas en - lucerne. Juist daarom zijn regelingen ijfej voor deze laatste produkten ook van zo'n groot belang. De bietencampagne is volop aan de 19 gang en heeft een vlot verloop. Het gehalte is laag en bedraagt op dit moment in suikerunieverband cir- I ca 14,8 procent, uiteraard met plaat- -B- selijke verschillen. De opbrengsten t zullen redelijk zijn en er dient reke ning mee te worden gehouden, dat er een behoorlijke voorraad magere suiker aanwezig zal zijn. Veehouderij vroeg is omdat in die periode alle wel- derunderen nog niet geruimd zijn en de aanvoeren in het algemeen het groot- De lieer Van Heijst wees in zijn over zicht van de ontwikkelingen in de vee houderijsector op de afbrokkelende prij zen, zowel op de rundvee- als de de slaehtveemarkten. Weliswaar zijn goede melkkoeien nog tegen bevredigende prijzen af te zetten, doch er :s weinig vraag naar bet guste oudere vee. De hoop van de mesters, dat de slacht- veeprijzen verhoogd zouden worden als de melkprijzen per 1 juli zouden wor den vastgesteld, is niet uitgekomen. Hieruit blijkt, dat het gevaarlijk is toe zeggingen te doen, die niet worden na gekomen. In veemesterskringen staat men nogal sceptisch tegenover de berichten Inzake de plannen tot afslachting van 250.000 melkkoeien onder bepaalde voorwaarden. Men is bevreesd, dat indien dit door gang zou vinden, de markt zou wor den verstoord. Hoewel het ZLM-bestuur begrip toonde voor vleze gevoelens, was men van oordeel dat deze proef met een slachtpremie positief moet worden bezien, gezien de zuivel problematiek. Wel doen zich vragen voor ten aan zien van de financiering Naar het oor deel van het bestuur dient het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds hiervoor ex tra fondsen te krljgén. Voorts was men van mening dat een Invoeringsdatum van 1 november te Geslaagden aan ,De Ruyterschool' - VLISSINGEN Aan de ,De Ruyter- hpt laatst prijzen dientengevolge!schooi- te viissmgen zijn in het laatste 0 I kwartaal geslaagd voor scheepwerktuig- kundige diploma A: A. W Vreeke, V Leespriis G. .J L. m. J. v. d. Veerdonk. C. W. A. Hendrikse, A. Postma, F. W. Wisse, A De gemiddelde vleespr.js was in de Bosch. J. Kleemann, A. .J Gulmans, week van 22 tot 26 september voor Ne-, j. b. H. de Glopper, m. W. Janse, derland 2ii2, voor rundvee en de ge- g. A. m. Korstanje, P. A. n. J. de Hui- middelde EEG-prijs j 243,77. De hef-!]U, Chr. n. A. Vreke. ,J J. de la Fuen- fing is dan ook op 100 pet vastgesteld) te. J. Postma, S. C. Slooten, G. W. bij invoer uit derde landen en bedroegPieters. R. Koomen. Diploma B-l: J. m genoemde week f 55,77 per 100 kg. de Plaa; J. W. Corré. J. Crucq, P. C. J. Hoewel de prijzen van de nuchtere kal- de Koster, C. J. Rademaker. B-II: C. y.--?"_'els,-?ed_rutct z'\n door ÉT°tere aan- de Jong, J. P. Bostelaar, F. J. R. Strui- i.iJ j_ fjaeck, C. F. H. G. v. d. Goor- bergh, M. Harpelink, G. J. v. Neuren, P. I. Versprille. C-l: A. C. Verbokkem, H. Pesch, L. Sinke, F. R. Wijkei. C-II: C. G. Pusch, A. de Coninck, L. J. de Vos; J. H. Veen. 3e stuurman grote han delsvaart: J. Plansoen. A. C. Macaré, C. v. d. Bergh, J. L. H. Blatter, ,J P. Fockema Andreae, J. J. A. M. v. d. Bos. 2e stuurman: R. U. Hart, N. J. M. Sluyter, W. A. Noordhoek, C. Ver- burght, J. D. Ruissen, F. J. M. Don- kei-, F. R. W. Le Maire, E. H. C. M. v. Lierde, S. A. Versluys, J. Heuvink, T. J. Lantsheer, W. H. Rijksen, U. C. J. Brand, J. J. Broekman, W. C. Krijger, le stuur man: R. Linssen, J. H. .J Lempers, J Stroo, J. Mieras, F. Vonk, T. J. Lantsheer, H. J. G. M. Mouwen. Radar cursus: Tesfaye Cherinet, Mellese Hailc- sellase, Gebra" Michael, Tedla Bekele, Je- bessa Genda, J. P. Fockema Andreae, D. T. Jansen, R. W. Hemmes, C. Koole, J. Mieras, E. J. Lodiers. blijven deze toch goéd. Het zelf de geldt voor de vette kalverenmarkt, al is hier de afloop van het vakantiesei zoen van invloed. Ten aanzien van de varkensmarkt con stateert men een vrij beperkt aanbod en vrij veel export van levende dieren naar Frankrijk. Hierin begint echter ook eni ge kentering te komen. Ook in Duits land liggen de prijzen wat lager dan in ons land, die rond de 235 a. 330 per 100 kg geslacht gewicht voor klasse A in de gewenste gewichtsgroep van 68- 80 kg liggen. De biggenprijzen en de prijzen van ds drachtige zeugen zijn hoog en er is ook een goede vraag naar slachtzeugen. Ten aanzien van dc zuivelsituatie bestaan er plannen in de EEG om een grotere par tij melkpoeder af te zetten naar de ont wikkelingslanden en een partij koelhuis- boter tegen gereduceerde prijs voor de binnenlandse consumptie beschikbaar stellen. m Mede naar aanleiding van het telegram, *3 dat het bestuur tijdens de voorgaande f vergadering naar Den Haag heeft ge zonden, is er een commissie gevormd, dia zich met de problemen rond de lu- cerneteelt zal bezig houden. De com- missie is onder voorzitterschap van de j-f directeur generaal, de ir Wellen, reeds bijeen geweest. m Dezer dagen zal tijdens een nieuwe be- 4 spreking een constructief plan worden M ingediend, waarin naast sanering ook lij samenwerkingsvoi-men worden voorge le steld. |gt Ten aanzien van het vlas is de Europese commissie thans met een regeling ge- H komen, die aan de raad van ministers zal worden aangeboden. In deze rege-j ifa ling wordt een hectaretoeslag voorge-l steld, die de eerste maal voor 1 janu- ari zal moeten worden vastgesteld, |8 waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat het de bedoeling van de Europese W& commissie is de regeling te doen gelden m voor 1970. Men denkt aan een toeslag van 100 re- keneenheden, dus circa 360 en voorts r~ gesplitst worden in een directe en een indirecte steun. De Europese vlassers enerzijds en de Europese telers anderzijds zijn i het in principe eens 0111 de directe steun m: gelijkelijk te delen. Wanneer evenwel ■1 de uitzaai groter zou worden, dan de ■I afzet zou rechtvaardigen, dan is het de J| bedoeling de steun -.oor een volgend 3| jaar op lager niveau vast te stellen. SI Ten aanzien van de graanprijzen is de T, situatie thans zo, dat deze gelukkig _J| boven de interventieprijzen zijn uitge- komen, hetgeen voornamelijk het ge- - volg is van de ontwikkelingen in Duits land, waardoor een behoorlijke uitvoer vanuit ons land mogelijk is geweest tegen goede prijzen. De recente ontwikkelingen rondom de Duitse Mark hebben de" situatie op dit moment echter weer geheel onoverzich- OOSTERLAND ,Die puinhoop wordt opgeruimd, zodra hel geval is afgevoerd van de monumentenlijst'. Dat zegt de In Wassenaar wonende eigenaar van het vervallen dorpshuis in de kom van Oos terland, C. baron Schimmelpenninck van der Oije. Dat het dorpshuis, de rot te kies van Oosterland zo snel mogelijk moet worden opgeruimd, is ook de me ning van de gemeenteraad van Duivc- land en van de bewoners van Ooster land. De Oosterlandse jeugd begon een paar weken gë.eden zelf vast "aan het slo- pingswerk. De politie moest een einde maken aan deze activiteiten. Er mag namelijk nog niets worden afgebroken, omdat de bouwval, die in de oorlog werd beschadigd en die al zo'n vijftien jaar niet meer wordt gebruikt, op de monu mentenlijst staat. Zoals de gemeente als de heer Schim melpenninck zijn al langdurig bezig het dorpshuis van deze lijst af te voeren. Tot nu toe zonder succes. Mochten de pogingen echter slagen, dan gaat het gebouw zeker tegen de grond. Wie voor net slopen zal zorgen is nog niet bekend. De gemeente zou het dorpshuis het liefst van de heer Schimmelpenninck kopen om het zelf af te laten breken. De heer Schimime;panninck is er nog niet zeker van, dat hij het gebouw zal verkopen. ,lk zit daar nog een beetje tegenaan te kijken. Bij het dorpshuis hoort een grote lap grond. Daar.wal ik een goede prijs voor krijgen. De ge meente moet mij niet beduvelen, dat zij de grond kopen voor wegverbetering en er dan een stuk van gaan gebruiken als bouwgrond. Maar er is nu een nieuwe burgemeester in Duiveland. misschien is daar beter mee te praten'. (Foto PZC) dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de Werkzaamheden aan zeedijk OOSTERLAND De firma. Van Don- fen uit Haamstede ia begonnen een istdam te bouwen ter verhoging van de zeewering vanaf de hofstede ,Dijk- zicht' tot aan de betonnen muur bij de hofstede ,'t Is niet anders' In de ge meente Duiveland. De werkzaamheden zijn een onderdeel van het plan tot verhoging van de zeedijken In verband met de te verwachten hoge waterstan den tengevolge van de afsluiting van het Volkerak. ADVERTENTIE) lussen journaal en Bonanza KIJK VANAVOND K RO. NED. II UITBREIDING PAVILJOENS VREDERUST' GEGUND HALSTEREN Namens het bestuur van de vereniging van geest- en zenuw zieken in Zeeland te Halsteren werd het uitbreiden van de paviljoens 9 en 10 met dagverblijven op het terrein van .Vrederust' tè Halsteren opgedra gen aan aannemersbedrijf Van Etten te Breda voor 1.187.000.-. Blikschade bij aanrijding OOSTERLAND Dinsdagnamiddag had op rijksweg 18 (Bosweg) ter hoog te van de boerderij van de heer W. Bie- mond, een verkeersongeval plaats waar bij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Een tractor met aanhangwa gen van het waterschap Schouwen-Dui veland, bestuurd door de heer P. A. va M. uit Zierikzee, reed in de richtin; Blauwe Keet. Achter hem naderde uit dezelfde richting een vrachtauto Maassluis, bestuurd door de heer J. M. R. uit Maassluis. R. werd door enige? auto's ingehaald op de vierbaansweg. waardoor hij zo in tens in zijn spiegel keek dat hij on verwacht tegen de aanhangwagen ach ter de tractor botste. De stoot kwam zo hard aan dat beide voertuigen in de middenberm belandden. De aanhangwa gen werd totaal vernield en de vracht auto beschadigd aan de rechterzijde. (ADVERTENTIE) Dat is een misvatting. Reeds in de 80-jarige oorlog grepen de musketiers van Willem de Zwijger naar een stuk kaas. Het schijnt zelfs dat kaas uit het vuistje de enige leeftocht was in het turfschip van Breda. Het is gewoon een oude, nationale gewoonte. En nog altijd grijpt een Nederlander naar het mes als hij trek heeft in iets hartigs. En snijdt een ferm stuk van zo'n groot, gouden brok. Onze kaasmannen hadden het best zelf willen verzinnen, daar niet van. Maar kaas uit het vuistje is zo klassiek als een glaasje recht op en neer. Zou je ze daarom zo vaak bij elkaar zien Europese primeur voor Bergen op Zoom: Van 18 tot en met 28 oktober BERGEN OP ZOOM ln liet kader van de bevrijdingsherdinking krijgt Bergen op Zoom van 18 tot en met 28 oktober een unieke expositie binnen zijn muren. Dit dankzy de activiteiten van de stich ting .Etcetera' die er In is geslaagd voor deze bijzondere gelegenheid be slag te leggen op een uitzonderlijk stuk oorlogsdocumentatie, waarmee de stad een Europese primeur krijgt. De ten toonstelling zal zaterdagmiddag 18 ok tober om vier uur in stadhuis en Mar kiezenhof officieel worden geopend door Canadese ambassadeur in ons land, de neer a. Piek. De expositie is in Parijs gemaakt in opdracht van de Canadese regering en geeft aan de hand van foto's, films en kaarten een globaal beeld van de krijgs verrichtingen van de Canadese legereen heden van Normanie tot en met Neder land. De uitgebreide collectie documen tatiemateriaal is aangebracht op een groot aantal panelen, waarvan er een uit zes delen bestaat. Dit laatste pa neel omvat foto's en films van de in vasie in Normandië. De overige panelen bevatten foto's en kaartenmateriaal van achtereenvolgens de krijgshandelingen in Woensdrecht, en omgeving, de strijd aan de Schelde en in Zeeuwsch-Vlaanderen, de acties bij de Kreekrakdam en op Zuid-Beve land, de strijd om Nijmegen en de acties aan de IJssellinie met onder meer foto's van V-2 lanceer-inrichtingen, de tocht naar Groningen, de acties bij Arnhem en Barneveld, de gevechten bij de Rijn overgang, en tot slot beelden van de bevrijding met ondermeer de parade op de Dam te Amsterdam. Figuren in oor logstenue en uitrustingstukken zullen het geheel completeren. Tot de expositie behoort ook een film over de gevechtshandelingen die spe ciaal is bedoeld voor de schooljeugd. De expositie wordt ingericht in de be neden en bovenhal van het stadhuis terwijl ook een gedeelte van de Markie- zenzaal hiervoor zal worden ingeruimd. De openingsplechtigheid vindt plaats in het Markiezenhof, waarbij muzikale me dewerking zal worden verleend door een koperkwartet en het kamermuziek-en- semble van de muziekschool. KAPELLE Bij de veilingvereniging' .Kapelle-Biezelinge en Omgeving' te Ka- pelle zal met ingang van volgende week net aantal bramenveiüngen worden te ruggebracht tot twee per weck. Het aanbod is zover gedaald, dat met de aan voer van het produkt thans kan worden volstaan op maandag en dinsdag. On danks het kleiner wordende aanbod blijft de handel goede interesse tonen voor de bramen. Een en ander resulteert dan ook in een prijsvorming die voor dit produkt nog nimmer is voorgekomen. Een en ander laat wel een schril contrast zien met de prijzen die er voor het harde fruit worden betaald. Vooral de appelen moeten worden afgezet op uitermate slechte prijzen. EXAMENS Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het examen propaedeutisch scheikundig ingieur de heer J. W. van Sluis te Zierikzee. Nieuwe voorzitter voetbalclub Kapelle KAPELLE De voetbalvereniging .Ka pelle' heeft tijdens een dezer dagen in hotel ,De Zwaan' gehouden ledenverga dering, de heer F. van Eenennaam als voorzitter gekozen. De heer Van Eenen naam volgt daarmede de heer C. van Overloop op die een paar maanden ge leden zijn zetel ter beschikking stelde. Als nieuw bestuurslid werd voorts ge kozen, de heer B. Spufj. De twee nieuw gekozen bestuursleden bezetten daarme- le de vacatureplaatsen van de heren J. J. van Willegen en J. van Dillen. De ver gadering stond onder leiding van de heer M. J. Sentse. Nieuwe notaris in Zierikzee ZIERIKZEE Bij koninklijk besluit is tot notaris binnen het arrondisse ment Middelburg met als standplaats Zierikzee benoemd de heer D. Karsten. Hij is kandidaatnotaris in Zonnemaire. De heer Karsten is in Zierikzee de op volger van notaris P. Heering, die eer vol is ontslagen. Cursus sterrekunde voor beginners MIDDELBURG De volkssterren wacht te Middelburg gaf maandagavond in het gebouw aan de Herengracht te Middelburg voor belangstellenden een informatieavond. Tijdens de bijeenkomst werden de programmapunten nog eens verduidelijkt, zeen cursus .Sterrenkun de voor beginners', begint maandag avond 20 oktober. De cursus duurt vijf maanden en wordt gehouden op maan dag. ADVERTENTIE Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Austerlitz C. Petri, pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den, staf-docent aan de academie ,De Horst' te Driebergen; te Nieuw-Vennep S. G. J. Goverts te Naaldwijk; te Soest E. Noordmans te Tjamsweer. Bedankt voor Emmercompascum M. J. Kool te Sloten (Fr). Beroepen te Vlaardingen, J. Th. W. Quak te Koudekerk-aan-de-LJssel. Aan genomen naar de Bilt (buitengewone wijkgemeente in wording), J. Korpers- hoek te IJsselstein. Aangenomen naar Waspik, J. H. Schrijver, kandidaat te De Bilt, die bedankte voor Meteren en Est. Bedankt voor Hijkersmilde, T. Tijs- ma te Sexbierum. Beroepbaarstelling: T. H. Oostenbrug eervol ontheven pre dikant met rechten van emeritus, die bijstand verleent in het pastoraat en geestelijke verzorging aan het Berg wegziekenhuis te Rotterdam, stelt zich beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Harderwijk, D. Pasman te Alkmaar die bedankte voor Haren (Gr). Aangenomen naar Terneuzen, P. van de Veen te Roosendaal. Bedankt voor Leerdam, W. Hage te Krabbendijke. GEREF. KERKEN V RIJ GEMAAKT Beroepen te Chatham (Ontario, Canada Reformed Church) A. Kooij te Em- men. Bedankt voor Haarlem T. J. Keegstra te Ermelo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Rijssen A. Hoogerland te Werkendam; te Franklin Leeds (VS) A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Scherpenisse C. Wisse te Elspcet; voor Haarlem W. Suyker te Lisse. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aangenomen naar Hilversum, B. G. te Winkel te Gouda-Bodegraven. VRIJE 8VANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Emmeloord-Oost-Fle- voland (met evangelisatie opdracht), J. H. Karelse te Oude-Pekela. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Brugge (vrije evange lische gemeente) A. J. H. van de Beek to Nieuwe-Pekela. een goed stuk vlees hoort erbij vul paprika's (mmm!) met koken in tomatensaus. Opdienen met aardappelen. Voorstel in Zeeuwse staten: Niet voor molens ingericht als café of zomerwoning ging voor van de provinciale bijdragen in de onderhoudskosten van in bedrijf zijnde molens. Gedeputeerde staten noe men een jnarlijkse bijdrage van vijftien procent tot een maximum van 225,- per molen. W.ut. de bijdrage voor niet in bedrijf zijnde molens betreft stellen gs eveneens vijftien procent voor, maar dan tot een maximum van 150,- per jaar. De regeling zal pou per 11)68 moe ten ingaan. De huidige regeling in bijdragen is zo danig, dat nog veertig procent van de onderhoudskosten ten laste van eige naars komt. Bij de nieuwe regeling stijgt het aandeel van de provincie met vijf procent en van de gemeenten met vijftien procent, zodat voor de eigena ren nog maar twintig procent over blijft. De nieuwe, door de minister voor gestelde regeling, omvat thans ook de niet in bedrijf zijnde molens. Daar mee wordt de aankoop van buitenge bruik zijnde molens bevorderd, omdat juist de onderhoudskosten een struikel blok blijken te zijn. De subsidiëring omvat dan veertig procent van het rijk en vijftien procent van de provincie, ais de molen eigendom is van de gemeente, een stichting of vereniging, en 25 pro een stichting of vereniging, en 25 pet dom is van een stichting of vereniging. Het maximum bedrag aan onderhouds kosten is daarbij gesteld op 1.000,-. Ten aanzien van buiten gebruik zijnde molens, die in particuliere handen zijn. zal de regeling eveneens kunnen gelden onder voorwaarden. De bestemming van de molen zal de doorslag moeten geven. Nooit zullen worden gesubsidieerd mo lens, die als zomerverblijf of als café zijn ingericht. Gedeputeerde staten over de voorsteken: ,Een belangrijke mogelijkheid om het molenbezit in Zeeland te handhaven en voor achteruitgang te behoeden. In ons gewest zijn op dit moment nog 74 mo lens. waarvan 17 stuks vrij regelmatig in bedrijf zijn. Een elftai molens is ge meentelijk eigendom, de rest is in par ticuliere handen. Een viertal molens is. voordat de monumentenwet van kracht werd, ingericht tot zomerwoning en-of café'. Het college meent dat voorhands met een verhoging van het krediet met 3000,- kan worden volstaan, omdat het maximum subsidiebedrag niet steeds behoeft te worden uitgekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9