2 S7< Westkapelse melkboer fietste naar Haarlem EEN STADION KAN STINKEN n Voor fruitteelt dreigt ondergang ,Wel meespreken niet meebeslissen' wajang* u POST- OF IMMKGIRO- REKENING? PRQWWftlE 7!CP|!ty§jr Vijftien douaniers 25 jaar in dienst MIDDELBURGER ONTSNAPT EN AANGEHOUDEN nUÉ cent pniutct Yntu$ VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TVimUWCOMMSSlE ZLM: Minister Lardinois moet kleur bekennen GOES De fruitteelt wordt met een snelle ondergang bedreigd. Dit is donderdag gesteld in een spoedvergadering van de ZLM- tuinbouwcommissie. Men zei geen vertrouwen meer te hebben in de overheid. Om de fruitteelt in ons land te redden moeten volgens de tuinbouwcommissie dë volgende maatregelen worden genomen: een verdubbeling van de rooïpremie (eventueel speciaal bij gehele bertrijtsli- quidatie); 2 afschaffing .leeftijdsgrens" bij de rooipreu.it, »c.- betering van de sanerinsregeting. voor al ten behoeve van ouderen, die hun be drijf willen beëindigen; 4 een invoerka- lender voor overzees fruit; 5 interven tie op basis van klasse I: 6 een rooi- preniie in de hete EEG; 7 mogelijkheid tot herfinanciering, met aangepaste af- lossingsvoorwaarden en verlaagde reu- Ie; 8 een toeslag per ha. als directe te gemoetkoming in de huidige liquidj- teltsmoeUIJkheüen. Bij afwezigheid van de heer P. J. J. Dekker werd de vergadering donderdag geleid door ZLM-voorzilter ir J. Prins. De commissieleden namen geen blad voor de mond; er werd duidelijke laai gesproken. Vooral werd scherpe kritiek geuit op de overheid minister Lardi nois) die te kennen gaf dat er plaats blijft voor fruitteelt in ons land, maai de telers laat verkommeren door de on gelijke concurrentie met een zwaar ge subsidieerde Franse fruitteelt. Men is het nu beu en wil op korte termijn we ten waar men aan toe is. Weinis begrip De heer Prins, die in zijn openings woord speciaal mr J F. G. Schlinge- mann en ir H. Sytstra welkom heette, gat' eerst een overzicht van de situatie en wat er het laatste jaar aan gedaan is om verbetering te bewerkstelligen. •Met klem heeft bij vergaderiiitren te u,r pleit i winter op '«""ftiii ie >•!,!-„ en Utrecht go- voor een rentesubsidie ten behoeve] Ie levenskrachtige hedrijv ex-betering van de saneringsrege ling voor degenen die hun bedrijf nood gedwongen moeten beëindigen. Bij her- naliug zijn ook andere maatregelen ge- •aagd. Maar het i-nig wat bereikt erd is de instelling vau een rooipre- mie. Verder toont ,Den Haag" tot nu toe weinig begrip vooi de fruitteelt problemen. Opnieuw zullen -:r voorstellen worden gedaan en ze zullen met meer nadruk naar voren gebracht moeten worden dan ooit tevoren. Op korte termijn moet er ,n wat gebeuren. Aanvullend deed mr Schlingemann me dedelingen over de internationale ADVERTENTIE) Qusp eraj Gaarne maken wij u dan attent op de meest eenvoudige wjjze om het abonnementsgeld over te maken U kunt ons namelijk machtigen hel abonnementsgeld per kwar taal van uw rekening af te schrijven. Als u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geen kosten zijn verbonden, schrQft u dan een briefkaartje MARK! 51 MIDDELBURG forniiilier.dat hiervoor nodig is, en wij zenden u net machtiguigs- omgaand toe. Ondergang dreigt Verschillende commissieleden merkten op dat minister Lardinois snel kleur moet bekennen en duidelijk moet stel len of hij in ons land nog fruitteelt wil nouden of niet. Zo ja, dan moet hij hel pen. Zo niet, dan moet hij zorgen voor bevredigende beëindigingsniaatregelen. met inbegrip van werkgelegenheid voor 15.00b man die nu in de fruitteelt hun nestaan vinden. Minister Lardinois heeft gunstig gerea geerd op het rapport Toekomstperspec tief Nederlandse fruitteelt' en gezegd dat hij positief stond tegenover de in het rapport voorgestelde maatregelen. Maar hij doet niets. Helemaal niets. Bittere woorden werden gesproken over de rijksgroepsregeling zelfstandigen. Alen praat over uitzieken en over sa nering. Maar de sanering verloopt ave rechts. Juist de grotere en de jonge mo derne bedrijven, die als het meest le vensvatbaar werden beschouwd dreigen hij de huidige gang van zaken hei eerst te verdwijnen. De verliezen bedragen tienduizenden guldens per hedrijf per jaar; dat kan zo niet lang meer duren. wikkelingen. Er is geen gemeenschap pelijk EEG-beleid op financieel gebied: sociaal gebied, economisch gebied; de zwakke punten zijn vooral duidelijk naar voren gekomen bij de monetaire manipulaties met de Franse franc en de Duitse mark. Gezien dit alles lijkt het logisch aan te dringen op nationale maatregelen, inplaats van met alles te wachten op .Brussel'. In ons land wilde de overheid tot nu toe het woord .ren tesubsidie' bijv. niet horen. Maar waar om niet? In alle andere EEG-landen kent men rentesubsidies in velerlei vor men en worden ze willekeurig toege past. naar eigen inzicht van de nationa- 5 regeringen. TERNEUZEN Donderdag vier den vijftien douaniers uit verschil lende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren liet feit dat zij 35 jaar in dienst waren. Deze beambten zijn kort na de bevrijding aangesteld om na de norlogsohaos de orde te herstellen. Verschillende van hen vierden hun 25-jarig jubileum met een receptie, terwijl door liun col lega's geschenken werden aange boden. Enkelen jubileerden op be scheiden schaal in de huiselijke kring. I)e hoofdinspecteur titulair van de afdeling invoerrechten en accijn zen in Terneuzen, de heer H. W. Vermeulen, sprak de jubilarissen toe en overhandigde bun een en veloppe met inhoud. In café de vriendschap te Terneu zen werden donderdagmorgen ge huldigd. de lieren C. B. Poppe (commies eerste klas van de in spectie) en G. Audenaerl, G. J. de Groene, R. E. van Hoecke, E. X. Raiiimelno, A. M. Valke en I*. J. de Braai, allen werkzaam hij de post douane en accijnzen, Terneu- Juhilerende douaniers in Axel wa ren de lieren F. Verschelden (hoofdassistent) en Chr. F .v. d. Heyden (assistent-A). In Sas van Gent vierde de heer 1'. A. ten Haken (verificateur) zijn jubileum in het nieuwe in ternationale kantoor. De andere jubilarissen waren de heren P. Bogaert (asssistent eerste klas), Chr. J. v. Ilooijen (assefent-A). B. A. Lauret (asistent-A) te Hulst en de heer A. B. Pias- schaart (assistent-A) te Breskens. In de loop ran de maanden okto ber november zullen nog verschil lende andere beambten hun 25- jarig jubileum vieren. IIOGERHEIDE (GPI») De rijkspoli lie van Woensdreelit heeft gisteren <F 27-jarige G. P. uit Zuidbroek en de 22- jarige A. W. uit Middelburg aangehou den. De twee jongemannen ontvluchtten vorige week vrijdag de prof. Pompekli- iilek in Nijmegen. In de tussenliggende tijd hebben zij bijna heel Nederland doorkruist, zich daarbij schuldig ma kend aan enkele inbraken en diefstal len. De twee aangehouden psychopaten zijn overgedragen aan de gemeentepoli tie van Middelburg. Kort nadat het duo vorige week uit de Nijmeegse open inrichting ontsnapte werd hun opsporing verzocht. Ook de Groninger politie wilde hen wel eens spreken, want daar stalen zij een auto. Na nog wat te hebben rondgezworven in het land kwam het tweetal woensdag in Middelburg, waar zij een kraakje zet ten. Woensdagnacht omstreeks drie uur re den de twee ontsnapten met een gesto len auto op de rijksweg onder W'oens- drecht. De rijkspolitie, die een nachte lijke controle aan het uitvoeren was. gaf een stopteken, maar dat werd gene geerd. Onmiddellijk daarop werd de ach tervolging ingezet die zou duren tot de vroege morgen. Toen raakte de politie het spoor bjjster. Tegen de middag kreeg de VVoensdrecht- se politie van een jachtopziener de tip dat twee jongemannen zich op nogal opvallende wijze ophielden in de Hin- kelenoordpolder. Men toog er direct naar toe en even later werd duidelijk dat het het gezochte tweetal was. Een tweede achtervolging had toen meer re sultaat. want in de Zuidpolder konden de twee ontsnapten worden aangehou den. A. KALAND (CHU): OOSTBURG .Meebesturen va» de be- tone Zeeuwse bevolking en onder de Doorvaartseinen bij tweede kanaalbrug in Middelburg MIDDELBURG In het kanaal door Walcheren, ongeveer .250 meter zuid westelijk van de Stationsbrug te Mid delburg, worden momenteel werkzaam heden uitgevoerd ten behoeve van de tweede brug over het kanaal. De bouw put aan de oostelijke oever van het ka naal is nu gereed, waardoor de kanaal- breedte daar met ongeveer 25 meter is ermïnderd. Voor de scheepvaart in het kanaal zijn voor het veilig passeren van de bouwput een aantal tijdelijke maatregelen getrof fen. Deze bestaan onder meer uit het minderen van de snelheid, het plaatsen van waarschuwingsborden en voor het plaatsen van doorvaartseinen. Verder mogen twee of meer schepen de bouw put niet gelijktijdig passeren. olking is onmogelijk. Wie zegt dat dat wel kan doet aan volksverlakkerij. Maar het is wel wenselijk, dat inspraak en betrokkenheid van de burgerij bij het maatschappelijke en politieke leven wordt bevorderd', aldus gedeputeerde A. J. Kaland donderdagavond in Oostburg voor de kamerkring Oostburg van de cn. -gevestigden in deze provincie. ,In het college van gedeputeerde slat» leeft op het ogenblik die gedachte. Persoonlijk zou ik het een goede zaa vinden, dat op wetenschappelijk verant woorde wijze werd nagegaan hoe de autochtone bevolking de verander ondergaat en wat de nieuw het Zeeuwse leven i i u i. uc !e veranderingen euw gevestigden vinden'. In dit De heer Kaland ging in op de kantlijnverband wees hij er nog eens op, dat van woensdag, waarin de de burgerij niet kan meebesturen als een laakbare opvatting wordt gekwali ficeerd, die zonder meer moet worden verworpen. De heer Kaland signaleer de een tegenstelling in genoemde kant lijn. .In de volgende zin staat, dat het beleid in formele zin een zaak is van de bestuurscolleges en met van de mensen daarbuiten, maar dat dit niet wil gen, dat de bevolking geen mogelijk heid zou mogen hebben oih haar opvat- J evoegde col leges duidelijk te maken. Wat de kant lijnschrijver daar opmerkt geeft mijn bedoeling uitstekend weer: wél mee denken en meespreken, maar niet be slissen'. De heer Kaland vertelde, ter ondersteu zi jn betoog, dat hij een amen dement had ingediend op het nieuwe politiek program van de CHU. Volgens het concept zal de CHU een poLitiek moeten voeren, die ruimte en stimulan- zal bieden tot ontplooiing van de s, tot het dragen van verantwoor delijkheid. tot democratisch functio neren, tot meepreken en meebesturen. In het amendement van de heer Kaland luiden de laatste woorden: meedenken meespreken. In zijn toelichting staat:1 .met iedereen kan meebesturen. De wet; regelt wie tot besturen bevoegd is. Het| bestuur van de gemeente, de provin- i cie, de onderneming, de stichting etc. is, opgedragen aan... en dan is er geen; sprake van meebesturen. .Uit dit amen-] dement blijkt mijn wil om de mensen1 bij het maatschappelijk en politiek le- ven te betrekken. En ik zou graag wil-] len. dat het niet zo miniem was als op dit ogenblik'. In verband met de komst van Pe-| chiney in het industriegebied Vlis-j singen-Oost zei de heer Kaland. dat de PZC woensdag terecht opmerk te. dat er alleen hier en daar wel; schade kan zijn: .Maar daarmee is het teruggebracht tot een economisch probleem'. De gedeputeerde loonde zich voorstan der Van een enquête onder de autoch- het Rijnmondrapport, dat ten grond slag lag aan het eerder bespx-oken ar tikel van drs S. P. van der Zee in het Zeeuws Tijdschrift. de bevindingen be spreekt van 800 gevestigden in Rijn mond en van 833 mensen, die korte tijd geleden vertrokken zijn: ,Als wij dit zelfde op dit moment in Zeeland zouden doen. ben ik er niet zeker van. dat de uitslag zo gunstig zou zijn'. Naar aanleiding van het concept-vex- kiezingsprogramma voor de provinciale staten werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de mogelijkheden van een ging getroffen agrarische bedrijven ver goeding geeft. Uit de woorden van de lieer Kaland bleek, dat gs van Zeeland bij het ontwerp /an wel op de lucht- vei'onti'einiging iets in die geest hebben geudviseer Voorts kwamen ter sprake: toeristen belasting (men was er niet tegen, maar de problemen concentreerden zich op de dagjesmensen, die ongrijpbaar lij ken in <lit vcrband(, de plaats van de zeeliaveiiindustric (do. heer Iialand: ,Het is niet verantwoord om dat nu al vast te leggen') I DVERTENTIE) plantenmaigarine Dit is melkboer Wouters uit 't Noord- kerkepad le Westkapelle. Op het eerste gezicht een gewone man. Toch niet zo gewoon. De heer H. Wouters leverde een vrij ongewone pxestatie. Wie immers pakt er te genwoordig op z'n 60ste de fiets om, na een korte kennisgeving aan echtgenote, van Westkapelle naar Haarlem te rijden De heer Wouters deed het even. In twee dagen. Voor zijn 60ste verjaar dag had hij een nieuwe fiets gekre gen. Op een goede dag (één van de veertien vakantiedagen, die hij per jaar kan nemen) zei de heer Wou ters tegen zijn vrouw; .Pak m'n kof fer maar, ik ga naar Joke in Haar lem' (Joke is de enige van zijn ze ven kinderen die niet op Walcheren woont IMevrouw Wouters: .Dat deed ik toen nxaar want ik weet dat je niet uit zijn hoofd praat wat hij eenmaal van plan is'. Dat was woens dagavond 1 oktober. De volgende ochtend, donderdag 2 oktober, om 5 uur vertrok hij, koffer achterop en de banden goed opgepomt. De heer Wouters, enthousiast ver tellend dover zijn fietstocht: .Om kwart over zeven stond ik al bij juffrouw Trimpe in Goes op de stoep, een onderwijzeres die ik als voorzitter van de christelijke school vereniging, ken'. Een beetje vroeg geeft Wouters toe, maar om half acht had ik mijn eerste bakje kof fie al binnen. In Bergen op Zoom woont een andere kennis-onderwij zer van de heer Wouters, de heer De Vi'ee. De heer Wouters bezocht hem op school, juist in de pauze en kreeg de huissleutel van hem mee om zich een mogelijkheid te schep pen wat te relaxen. Na een twaalf uurtje te Bergen op Zoom, ging hij weer op pad. Onderweg via Zeven bergen naar Zunderd kwam er wat tegenslag in de vorm van regen en tegenwind. Wëstkapellenaars in Zunderd advi seerden Wouters: .Neem liever de trein'. Wouters: .Ik zeg: als je zo gaat praten ben ik zo weer weg', m half zes was de fietsende melk boer alweer bij een kennis in Dord- ï'echt en om zeven uur ging hij op weg naai- Rotterdam waar hij na lange omzwervingen (hij kon als fietser niet over de Brienei'oord- brug) om kwart voor tien bij domi nee Don (vroeger predikant te West kapelle) arriveerde. Daar bracht hij de nacht door. Vol trots laat de heer Wouters het lijstje zien waarop de plaatsen staan waarlangs hij vrijdags zijn dochter in Haaiiem bei'eikte. Berkel, Zoeter- meer. Stompwijk, Zoeterwoude, Lei den. Ocgstgeesl, Warmond, Sassen- heim, Lisse, Hillegom. Bennebroek, Heemstede. Haarlem. .Dat lijstje is me meer waard dan een treil bleef Wouters tot eh met zondag. Maandagochtend vertrok hij weer, via Bloemendaal. Qverveen, Aerden- hout, Bennebroek, Hillegom, Lisse, r,- - j Om drie uur '8 middags was hij in aartje Bij dochter Joke vrouwenpolder. .Nog te vroeg om rs pn mp1" naar huis te gaan_ want mijn vrouw was dan nog niet thuis. Ik heb toen nog maar een nicht in St-Laurens opgezocht, die toevallig jarig was. St S&gt Omtol?Kv2"w£ sel. Capelle a.-in de IJssel. Krimpen aan de IJssel, Krimpen aan de Lek, Kinderdijk, Hendrik-Ido-Ambacht, De heer Wouters heeft onderweg Zwijndrecht. Wieldrecht, 's-Graven- van alles beleefd. Een vriendelijke deel en Strijen. heer leidde hem met opgestoken pa- Bij een nicht in Sti'ijen is hij blij- raplu dwars over een kruising van ven slapen. ,Toen ik de familie daar drukke vei'keersaders, toen hij het van mijn reis vertelde, keken ze of rijwielpad bijster was, en Wouters ze sprookjes hoorden', aldus de sprak ondei'weg met vei'schillende heer Wouters. Dinsdags, de laatste collega-melkboeren over het vak. Hij dag van zijn reis fietste de heer heeft onderweg veel koeien gezien. beesten waar hij zich bijzonder voor interesseert. Een keer werd hij door een snelle automobilist bijna van de sokken gereden. .Het gerous van het snelverkeer vlak langs me heen, maakte me wel eens wat zenuwach tig, maar voor de rpst de hele reis geen centje pijn. zelfs geen zadelpijn. Het weer en de banden en trouwens de hele fiets bleven prima'. Vrouw en kinderen waren wel een beetje ongerust, maar hadden toch wel het vertrouwen dat hij het zou halen. Zelf heeft Wouters aan dat laatste nooit een moment getwijfeld. ,Ik vind het wel een prestatie van mezelf, nxaar als men het vraagt, maak ik achtermekaar morgen weer zo'n tocht'. Op de foto: de heer Wou ters met fiets en vuurtoren op de achtergrond, (Foto PZC) Hond stak over: bromfietser gewond VLISSINGEN Een ovex-stekende hond op de Zuidbeeltseweg te Vlissingen was er de oorzaak van dat donderdagochtend 1 mevrouw L. J. K. uit Vlissingen met i haar bromfiets kwam te vallen en daar- bij zodanig gewond raakte dat zij per ambulance naar ziekenhuis Bethesda 1 moest worden overgebracht. Mevrouw K. reed over de Zuidbeekseweg in de [richting Souburg. Bij het ongeluk, dat lom ongeveer kwaxt over negen gebeur- I de kwam de hond goed weg. Wisseltruc kost groenteman in Middelburg 100,- MIDDELBURG Via een wisseltruc hebben twee onbekenden, vermoedelijk Turken, dondei'dag een groenteman aan de Korte Delft in" Middelburg 100 af handig gemaakt. Het signalement van één van de daders is: lang 1.78, leef tijd ongeveer 36 jaar, breed postuur, scherpe neus. donkere gelaatskleur.1 zwart golvend haar. De politie onder-] zoekt of er verband staat tussen de j wisseltruc en het gooien van een steen i door de ruit bij dezelfde groenteman I anderhalf uur later. DVERTENTIE) .Willen we de functie vervullen, die we geografisch op ons hebben ge kregen, dan mogen we niet aarzelen op de ingeslagen weg voort te gaan. We moeten verder, omdat het Zeeuw se belang gediend is met een ontwik keling, die welvaartsvermeerderend is, een wel vaartsver meerdering, die gevolgd wordt door een welzijnsver- meerdering'. aldus de Zeeuwse gede puteerde A. J. Kaland maandag avond tijdens een CHU-vergadering in Middelburg. Hij zei, dat de gevolgen van de industnali- sat e n et zijn te ovei'zien. ,Het leefkli maat wijzigt zich, maar hoe precies, vait met te voorspellen' De gedeputeerde had bezwaren tegen .bepaalde invloeden van politieke aard" Invloeden, die bleken uit de In het Zeeuws Tijdschrift verschenen arti kelen .Goede en kwade kansen van zeeha- venontwlkkéiing' (drs. C. de Schipper) en ,Zo moet het in Zeeland niet' (drs. S. P. van der Zee, beiden van het ET.1. voor Zeeland). De heer Kaland vond het niet juist dat twee wetenschappelijk gevormde mensen op volgens hem emotioneel-poli- tiek geladen wijze de ontwikkeling van Zeeland ter discussie brachten. De t.wee doctorandussen vinden, dat hun artikelen allesbehalve politiek geladen zijn. punt hommu A. J. KALAND Emoties zijn er we» aan te pas gekomen Van der Zee: .Achtei'eenvolgens kregen wt de tweede nota ruimtelijke ordening, toen de Zeeuwse ontwikkel ngsschets en daarna hel gx-oene boekje van het zeehavenover- Icg. En steeds werden cie gebieden waai industrie moest komen groter. Ik heb me ifgevraagd of dat nu zomaar .door moe', gaan. Moet daar geen duidelijke doelstel ling aan ten grondslag liggen? We ziji nu aangekomen op 14.500 ha industriege bied in Zeeland zonder Sael'tinge ei dat vind ik te veel. Zo zou ik het ook liet toejuichen dat er hier een nationale luchthaven komt. Dal is dan mijn emotie 4'eweest'. De Schipper: ,Dat de artikelen zuiver we tenschappelijk zouden zijn is waar. Dai komt omdat, er veel meer aan vastzit dan de meeste mensen denken en ook vee meer da.n wetenschappelijk is te overzien. Het gaat er niet om of wij voor of tegen industrialisatie zijn. Centraal staat in beide artikelen: voortdurend in het oog houden wat we van Zeeland willen maken. En dat kan nu iets anders zijn dan vijf jaar gele den'. De heer Kaland vind, dat beide artikelen een keerpunt suggereren: ,Het is overtrok ken nu al te gaan jeremiëren, terwijl nauwelijks de eerste schoorsteen rookt'. We moeten niet afwerend staan tegenover de industrie, maai' juist acquisitie bedrij ven'. De Schipper: .De mogelijkheden van Zee land zijn veel groter dan de meeste men sen denken en de drang van de industrie zal groter worden Het gaat trouwens met alleen om de interne situatie in Zeeland. Nationaal-politiek is er een verschuiving in de rechting van het Westerschelde-bek- ken waarneembaar Dat wordt ook ver oorzaakt door de beperking van industrie- vest gingen in Rotterdam. Tegenover die druk van buiten moe' Zeeland een eigen standpunt innemen en kijken wat past in het provinciale beeld'. Zowel de heer Kaland als de heer Van dei Zee zijn van mening, dat er voor moet worden gewaakt, dat in Zeeland eenzelfde situatie ontstaat als in Rijnmond: onprci tige woonomgeving, luchtvei'ontreiniging. te weinig recreatiemogelijkheden, vertrek ovei'schot. Van der Zee is het Zeeuws Tijdschrift:... Volgens het CBS beston; 1-1-68 93 procent van het Zeeuwse land oppervlak uit open gi'oene ruimte. Vooi Nederland was dit percentage 90 cn vooi Zuid-Holland 82. Realiseren van de Zeeuw se plannen brengt het percentage groene ruimte terug tol 70 a SO Het Zeeland vat het jaar 2000 zal dus naar verhouding minder bossen, cultuur-, en woeste gron den bezitten dan de huidige Randsta.d-pro- vincie Zuid-Holland. In Zeeland zullen al.' het ware drie .Rijnmonden' van resp. 4500 aa, 4000 ha en 6000 ha worden gecreëerd Kanaalzone - Ossenisse. ReimerswaaS en Sloegebied. De heer Kaland zei nxaandagvond, dat .we op de ingeslagen weg moeten voortga air en dat .van geval tot geval moet worden bekeken of een bepaalde vestiging mogelijk Zowel Van der Zee als De Schipper vinden .van geval tot geval' niet voldoende. De Schipper: .Elk verities van landbouwgrond of natuurgebied is éêxx offer. Dat is te bi'engen als er baten tegenover staan. Maar je moet het als een offer in je beoordeling beti'ekken. Stel. dat er 'n fabriek komt in 'n natuurgebied. Een fabriek, die werk biedt aan tien mensen en luchtverontreiniging geeft. Weegt het verlies van het natuur gebied dan op tegen de baten?'. Van der Zee: .Die offers en baten werk verder door dan de meeste mensen op het eerste gezicht denken. Stel voor: we wil len hier een groot stadion. Dat is alleen mogelijk als er meer mensen wonen. Meer mensen betekent onder meer: meer indu strie. langer rijden van en naar je werk. minder recreatiegebied per inwoner en verkeei'sopstoppingen. Dit zijn offers die we voor het stadion moeten brengen'. De Schipper: .Het kan in het belang van worden afgewogen: het verlies aan .and- bouwgronden. Bepaalde gewassen zijn wel- VAN DER ZEE licht door luchtverontreiniging met m4»r te verbouwen binnen een straal van enkele kiloinetei's. Dat is ook bij een gunstige verkoop van de grond voor de landbouw in zijn totaliteit een verlies, dat terug te vinden is in de toeleverende sectoren. En zodra er een zekere hoeveelheid offers woi'dt gevraagd moeten de doelstellingen opnieuw worden bezien en kan worden bekeken of het accent op hoogwaardiger werkgelegen heid moet worden gelegd'. De Schipper: .Het kan in set belang van de agglomeratie zijn en in het belang van de doelstelling om het ene bedrijf wel toe te laten en het andere niet. Dat zijn geen eenvoudige beslissingen. Daarom is het zaak dit in discussie te brengen. Er -moet eerst voldoende informatie zijn over de verschillende mogelijkheden voor de politie ke partijen de problemen op een eerlijke manier kunnen behandelen. Er is van deze problematiek nog erg weinig bekend. Daar om moeten we gebruik maken van alle ervaring en wetenschappelijke gegevens, die we te pakken kunnen krijgen'. Van der Zee: .Het Rijnmond-rapport is er daar een van. Daarin worden de oor zaken van het vertrekoverschot uit die ag glomeratie aangegeven. Dat is toch een te belangrijk ondei'zoek om zomaar onder ta- fei te vegen'. Kaland: .De stellingen in de twee arti kelen worden onderbouwd de Rotterdam se situatie. Een industriegebied, dat bi; wijze van spreken zijn verzadigingspun: al heeft bereikt. Een vergelijking met Zee land gaat natuurlijk niet op Het zou eer lijker zijn geweest als beide heren een vergelijking hadden gemaakt tussen Zee land-nu en Rotterdam zoals het was bij het begin van de industrialisatie daar'. De Schipper: .Helemaal gaat een verge lijking nooit op. Maar van de ervaringen daar kunnen we hier ons voordeel doen'. In het artikel van de heer De Schipper werden factoren genoemd, die remmend zouden kunnen werken op de bevolkings BEPERKTE BOUWCAPACITEIT Kaland: ,Toen ik in 1962 als gedeputeer de begon werden er in Zeeland 1500 wo ningen gebouwd en nu is dat al 4200 Bovendien blijkt nu al dat bedrijven van buiten Zeeland op gi'ote schaal kunnen worden ingeschakeld'. Dc Schipper: .Hel ■s niet alleen het aantal beschikbare bouw vakkers dat bepalend is. Je hebt ook voor de financiering ook Afhankelijk van over heidsgeld, de meeste woningen komen tot stand met rijkssteun. Als de markt elastisch blijft is dat alleen maar toe te juichen, maar je blijft beperkt in je mogelijkheden: als je op korte termijn vee', industrieën krijgt dan is het niet mogelijk om dat tempo bij te houden VERTREK JONGEREN De Schipper: .Een van de remmende fac toren op de bevolkingsgroei kan zijn de blijvende hoge verti'ekcljfers van Zeeuw se jongeren voor speciale opleidingen en beroepen buiten Zeeland. Op het ogenblik heeft Zeeland ruim 300.000 inwoners, als dat verdubbelt is het nog onvoldoende voor een universiteit, Het aantal mogelijkhe den in Zeeland blijft dus altijd geringer dan in De Randstad. We kunnen de aan trekkingskracht van Zeeland verbeteren door te streven naar beter woonklimaat'. Kaland tenslotte: ,Het beleid is er juist op gericht de geschoolde en gespecialiseer de jongelui h;cr te houden" C. DE SCHIPPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7