IP ACCENT DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK NIEUWE FRACTIELEIDER WD STAAT OP BELASTINGVERLAGING Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Mr Geertsema: ,200 miljoen bezuinigen' Kabinet doet het goed Nieuwe methode moet de Titanic' omhoog brengen Motie Van Schaik op 21 oktober Geen Pak-akkoord in Rotterdam EISEVIEgS I0JÏENE STEEDS MINDER BRANDEN IN WOONHUIZEN VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe frac tieleider van de WD in de twee de kamer, mr W. J. Geertsema, heeft ernstig bezwaar tegen op schorting van de afgekondigde btw-verhoging per 1 juli 1970, als daardoor de belastingverla ging in gevaar zou komen. Hij heeft al moeite genoeg met het feit, dat minister Witteveen (fi nanciën) de verlaging volgend jaar maar voor tweederde deel wil doorvoeren en de rest in 1971. ,Dat ligt me bepaald zwaar op de maag', aldus mr Geertsema in een vraaggesprek ter gelegenheid van zijn verkie zing tot fractievoorzitter, daar over is het laatste woord nog niet gesproken'. Tegen uitstel van de btw als zo danig heeft mr Geertsema geen be zwaar, mits andere middelen worden gevonden om de belastingoperatie mogelijk te maken. Verdere bezui niging ziet hij daarbij als één van de mogelijkheden. ,Het moet toch mogelijk zijn de uitgaven nog eens met tweehonderd miljoen te vermin deren", is zijn opvatting. Overigens vindt mr Geertsema een btw-verho- ging, die de kosten van levensonder houd maar met 0,3 pet beïnvloedt, geen zaak om zich erg over op te winden. Kabinet 9 Wat vindt de nieüwe fractie leider van het kabinet De Jong? Geertsema: het kabinet doet het goed. Er zijn al heel wat goede din gen op tafel gekomen, en er staat ook nog het één en ander op stapel waarvan ik hoop dat het er op tijd uitkomt. Alleen is de presentatie niet zo best. Daar ben ik bepaald niet al tijd gelukkig mee. De komst van de minister-president naar de kamer tijdens de behandeling van de loon wet, was een stuk komedie dat het aanzien van het kabinet heeft ge schaad. Ik heb daar geen goed woord voor over. Als de premier de zaak dan zo belangrijk vond, had hij het debat vanaf het begin moeten bij wonen. Nu kwam hij als een dui veltje uit een doosje tevoorschijn om de kabinetskwestie te stellen. Maar wat het beleid betreft: dat is goed. De liberalen komen ook goed aan hun trekken. Polak en Witteveen hebben al gezorgd voor een goede liberale oogst. De gemeenten zijn niet zo te vreden met het financiële beleid. Mr Geertsema: hoewel ik zelf bur gemeester ben, lig ik daar niet wak ker van, Ut heb net gevoel, dat men die noden wel heel zwaar opvijzelt. Veel gemeenten zetten eerst op een; rijtje wat ze allemaal zouden willen, i en kijken dan pas naar de inkomsten. Dat dekt elkaar natuurlijk nooit, en dan schreeuwen ze moord en brand. Als dan een Amsterdamse wethou- dan schreeuwen ze moord en brand. Als dan een Amsterdamse wethou der zegt, dat er niet eens geld is' om het herenhuis is van Artis uit te breiden, dan vind ik dat er sterk wordt overdreven. Wanneer je door. het land rijdt krijg je bepaald niet: de indruk dat de gemeenten verpau- peren, dat het vérzorgingspeil het minimum zou hebben bereikt. Witte veen moet ook schrappen op de rijks begroting om de belastingdruk bin nen redelijke grenzen te houden. Als je de belastingen Dog verder opvoert, jaag je de mensen het land- uit en dan stijgen de totale revenuen ook niet. Onregeerbaar Recente opiniepeilingen wijzen op een dreigende toestand van onregeerbaarheid. Zou de WD een aanpassing van het kiesstel sel aanvaardbaar vinden om dc politieke verhoudingen gewijzigd te krijgen? Mr Geertsema: nee, ik vind het mid del erger dan de kwaal. Om een aan tal partijen kunstmatig extra zetels te verschaffen, inu ik ondemocra tisch en willekeurig. Wil je de kie zers meer invloed op het gebcureu geven, dan moet je geen meerderheid wegjagen en een minderheid in stoel zetten. Het 12-districtensteIsel. zoals de staatscommissie Cals-Donner dat voorstelt, is voor mij volstrekt on aanvaardbaar. Daar zullen wij per tinent niet aan meewerken. Niet om dat wij verlies vrezen, want dat valt erg mee, er kan in een bepaald ge val zelfs winst inzitten, maar ge woon omdat het ondemocratisch is om alle kleine partijen van de kaart te vegen. Daarom hebben we ons in dertijd ook als enige partij verzet 'ADVERTENTIE) tegen de drempel die Beernink wil-i de invoeren om de kleine partijen uit de kamer te weren Maar in West-Duitsland is de' NPD op die manier toch r mooi buitenspel gehouden Mr Geertsema: ciat kan wel zijn. maar ook in dat geval maakt de meerderheid toch maar even uit, wie de kwalijke elementen zijn. Voor mij is het enige criterium de kiesdeler- Als je daarvan afwijkt, kun je de grens wel overal leggen. Dat is levensgevaarlijk. Het geeft de meer derheid het recht al knutselend die meerderheid onder alle omstandighe den te handhaven. Samenwerking Geen districtenstelsel dus, wa t clan Geertsema: Als in 1971 blijkt, de huidige coalitie geen meerderheid heeft, kun je altijd«-<«-— - - samenwerking niet den. Daarbij sluit ik de mogelijk heid van een akkoord met D '66 niet op voorhand uit. Er is ook niets te gen als beide partijen eens met elk aar praten, zoals het LDC heeft voor gesteld. Alleen een samenwerking met PvdA zit cr niet in. Dat zou de coalitie met de so- Geertsema: Ik ben niet van plan ooit zoals Scheel op de linkertoer te gaan. Wat hij doet is ook in de Duitse verhoudingen gevaarlijk. De kans is groot dat de liberalen door de so ciaal-democraten worden overtroefd. Bovendien is het niet verstandig om al je rechtse kiezers zo het bos te sturen. Kabinetsformateur Wat denkt de nieuwe fractie leider van de gekozen kabinets formateur? Geertsema: Daar heb ik geen princi piële bezwaren tegen, al zie ik niet, hoe in dit land een kandidaat ooit een meerderheid van 50 procent haalt zoals de staatscommissie wil. In de GPD-steelcproef krijgt Kloos noch Luns veel meer dan 10 procent. Od die manier maak je de kiezer blij met een dode mus. want als nie mand de meerderheid krijgt, wil de staatscommissie weer op het bestaan de systeem terugvallen. Dan zie ik meer in de aanwijzing van de forma teur door de tweede kamer, zoals de commissie-Veldkamp nu heeft voorgesteld. Voor mij is het geheim van Soestdijk een griezelige z; die niet meer in deze tijd past. De nieuwe fractieleider is lan ge tijd genoemd als de man die mr Fock zou opvolgen als com missaris der koningin in de pro vincie Groningen, in welke func tie nu mr Toxopeus is benoemd. Ambieerde hij die functie niet? BOEDAPEST (RTR) Een Hon gaars-Oostenrijks-Britse groep gaat trachten het Britse passa giersschip .Titanic' te bergen. Het schip liep op haar eerste reis van Southampton naar New York in 1312 in de Noordelijke IJszee op •en ijsberg. 1513 mensen kwamen 'lierbij om het leven. De bergingsgroep gaat, aldus het Hongaarse persbureau MTI, een -"oor de Hongaren ontwikkeld pro cédé toepassen. Dit bestaat uit het splitsen van het water in de elementen waterstof en zuurstof en het vrijkomende waterstof via i een buisleiding naar aan het ge- f zonken schip bevestigde contai- ners te brengen. g -• Geertsema: Dt ambieer een dergelijk ainbt wel degelijk, maar niet voor 14 jaar. Hot commissariaat der ko ningin is een eindfunctie. Als ik ou der was geweest, zou ik niet heb ben geaarzeld. Tot verkiezingen Waarom slechts fractieleider tot de verkiezingen, zoals is mee gedeeld Geertsema: Ik wil dat de partij vol maakt de vrijheid houdt in 1971 wie dan cok als lijsttrekker te nemen. Daarom heb ik besloten voorlopig ook nog burgemeester van Wassenaar te blijven, hoewel een dergelijke dubbel functie aan de zware kant is. Als er gedonder in de glazen is, en je naar het Catshuis moet, is het altijd op de meest onverwachte en ongelegen momenten, en dat kan de gang van zaken in de gemeente wel eens een beetje verstoren. Maar als ik nu het burgemeester schap zou opgeven, zou ik de partij moreel binden om mij in 1971 ook ais lijsttrekker te nemen. Ik wil trou wens ook zelf nog de handen vrij houden om straks te kunnen kiezen tussen een verder bestaan ais burge meester-kamerlid of als lijstaanvoer der van de VVD. Het zal een moei lijke keus zijn, want het gaat in bei de gevallen om functies, die ik bij zonder waardeer. De sfeer die ik te gen die tijd in de partij aantreft, zal ook voor een belangrijk deel be palend zijn. DEN HAAG (ANP) Het tweede-ka merlid dr T. E. E. van Schaik zal zijn motie, die vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda beoogt, in dienen bij het begin van de behandeling van de begroting 1969 van het ministe rie van justitie, op 21 oktober. De tweede-kamercommissie van justitie heeft besloten dat dr Van Schalk als eerste spreker het woord zal voeren, en dat alle partijen een kwartier extra spreektijd zullen krijgen om de motie te behandelen. Zoals bekend, wil dr Van Schaik, hierin gesteund door een rui me meerderheid van de KY'P-fractie, een motie indienen volgens wélke het wet boek van strafrecht zo moet worden few-.jzigd dat tot levenslang veroor- eelden na bijvoorbeeld twintig jaar voorwaardelijk in vrijheid kunnen wor den gesteld. L M. DE BEER OPVOLGER VAN MR TOXOPEUS IN DE TWEEDE KAMER UTRECHT (GPD) De fractie van de VVD in de tweede kamer zal worden aangevuld met de heer L. M. de Beer uit Utrecht. De heer De Beer volgt daar mr E. H. Toxopeus op, die benoemd is tot commissaris van de koningin in Groningen. De heer L. M. de Beer is in Utrecht sedert de raadsverkiezingen van 1966 lid van de gemeenteraad. Hij is technisch hoofdambtenaar (bouwkundi ge) bij het planbureau van de medische faculteit in Rotterdam. Onderzeeër uit strik' bevrijd SAN DIEGO (RTR) De Amerikaanse onderzeeboot .Deep Quest', die sinds dinsdag met vier man aan boord in de Stille Oceaan ter hoogte van San Diego in een kabel verstrikt zat, is uit zijn netelige positie bevrijd. Een reddings onderzeeboot met bedieningsarmen en een snijapparaat is er woensdag in ge slaagd de kabel door te snijden. Twin tig minuten later kwam de onderzee boot weer aan de oppervlakte. De .Deep Quest', een kleine onderzee boot voor onderzoekingswerkzaamheden, is eigendom van de .Lockheed Raket en Ruimtevaartmaatschappij'. De boot was dinsdag op een diepte van 131 me ter onder het wateroppervlak met de schroef in een kabel verstrikt geraakt. De vier bemanningsleden hadden een voorraad zuurstof waarmee ze nog 48 uur in leven konden blijven. ROTTERDAM (ANP) De Partij van de Arbeid, de Partij Radicalen en de Pacifistisch Socialistische Partij in Rot terdam zullen bij de komende gemeen teraadsverkiezingen geen gezamenlijke kandidatenlijst indienen, en niet met een gezamenlijk programma komen. Wel zijn de bestuursdelegaties van deze partijen in principe overeengekomen bij deze verkiezingen samen te werken, ter bevordering van een .breed welzijnbe- leid'. Het overleg hierover duurt voort. Het ligt in de bedoeling dat de verkie zingsprogramma's van de drie partijen in verschillende opzichten met elkaar zul len overeenstemmen. ADVERTENTIE wonder boven wonder en tacit.... „WONDER" staal aan de top L00NSLAGERS STOPTEN JONGEN IN KOEWAGEN ENSCHEDE (GPD) Een keurmees ter van het gemeentelijk slachthuis in Hengelo, heeft dinsdagmiddag de 16- jarige H. K. uit Ambtdelden geheel ver kleumd In een koelwagen aangetroffen. In een baldadige bui was K. door de 22-jarige A. W. uil Almelo eu de 19-ja- GPD - Het openingsartikel van Elseviers Weekblad is gewijd aan de Drie van Breda, die vol gens inlichtingen uit Bonn sa men met nog één in Italië vast gehouden oorlogsmisdadiger, de enige nog niet vrijgelaten Duit sers zijn. (pag. 31, e.v.). Tot slot merkt mr H. A. Maeijer, secretaris van de Bredase katholieke reclasse- ringsvereniging op: ,Het pro bleem is voor elke minister van justitie ontzaglijk groot. Sam- kalden heeft het met Lages nog niet zo slecht gedaan. Maar wat Polak doet, is geen regeren. Hij wil er in de kamer over praten. Hij polst links, hij polst rechts en dan doet hij ineens niets meer. Als we er zoveel herrie om maken, dan moeten we ook doorzetten in de kamer. Daar hebben die drie toch minstens recht op'. E. W. heeft onderzocht, wat onze middelbare scholieren nu eigenlijk willen (omslagverhaal; p. 65, e. v.). Uit een aan een Leidse socioloog ontleende conclusie blykt: ,80 pet van de leerlingen was van mening, dat de leraren in het algemeen de meeste nadruk leggen op de kennis overdracht. Volgens de leerlingen zelf is de belangrijkste doelstelling van de school de maatschappelijke en de persoonlijkheidsvorming. Méér H. P. magazine vraagt in een titel verhaal (p. 21, e. v.) aandacht voor de .erotiek in de reclame'. Een jaar geleden stelden de Franse psycho- analisten André Cadet en Bernard Cathelet een overzicht samen, ge deeltelijk gepubliceerd m ,La Publi city' en in het tijdschrift .Cahiers de la Publicitj', van reclame-uitin gen die appelleren aan erotische ge voelens, die müider manifest zijn en een latent bestaan leiden. Zij stel len, dat in ieder mens herinneringen leven -aa.n vroegere seksuele periodes, In Limburg woedt volgens de H. P. een guerrilla, en wel dankzij een klein groepje PSP-aetivislen, die in de bres willen springen voor de underdog in onze maatschappij (p. 12). .Lang zaam ontwaakt Limburg volgens De Moor uit zijn warme geborgenheid: ..Moedertje de kerk d'r macht is weg. Vadertje staatsmijn is bijna verdwe nen en de KVP heeft nu ook zijn langste tijd gehad. Maar het zootje zit er nog. Zoals gezegd: Limburg heeft nooit oppositie gekend en als dat ontbreekt kom je vanzelf op cor ruptie en op een houding van ,laat woonten van het radio- en televisie publiek, in het bezoek aan politieke manifestaties met een openbaar ka rakter, vooral debatvergaderingen. Maar zij is niet terug te vinden In een grotere bereidheid zich aan te sluiten bij een politieke partij'. De Groene ziet de toekomst van de Papoea's somber in (p. 2) en voor spelt: .Herinnert inen zich de erva ring niet de andere gebieden van Indonesië met betrekking tot de ver lening van autonomie het ontstaan van spanningen die in 1957-1958 tot een opstand in een deel van de ge bieden buiten Java hebben geleid dan moet men tot de conclusie ko- men, dat West-Irian nog een lange politieke strijd voor de boeg heelt, waarbij het niet uitgesloten is, dat cr heel hardhandig zal moeten wor den opgetreden tegen separatistische bewegingen die van buiten West- Irian worden gesteund'. In De Groene schrijft Wouter Gort zak (p. 1) over de huidige crisis in de parlementaire democratie en merkt daarbij op: ,Dat de belang stelling voor politieke problemen bij een breed publiek toeneemt, is een stelling waarvan de juistheid door niemand in twijfel wordt getrokken. Deze toenemende belangstelling wordt weerspiegeld in een groter be reik van de opinie-weekbladen, mis schien ook wel in luister- en kijkge- Accent publiceert een artikel van de journalist Max Nord. die zich op het ogenblik in Indonesië bevindt, en daar een aantal kampen voor poli tieke gedetineerden heeft bezocht tp. 5, e. v.). Over de belangrijkste politieke gevangene, ex-president Soekarno, schrijft Nord: .Hij wordt gekweld door reumatiek, loopt daar door moeilijk, en is zijn karakte ristieke vitaliteit vrijwel kwijt. Om de twee dagen ontvangt hij bezoek van zijn arts, maar het is 'hem on mogelijk een tandarts te vinden, hoe wel hij al lange tijd kiespijn heeft. De angst om met de oud-president te worden geassocieerd, al is het maar als behandelend arts, is te groot....'. Accent heeft een vraaggesprek gehad met mr E. H. Toxopeus, de fractie leider van de VVD, die binnenkort naar Groningen verhuist om daar zijn nieuwe taaie als commissaris van de koningin op zich te nemen (p. 9, e. v.). Op de vraag, of de volksver tegenwoordiging nog wel voldoende controle kan uitoefenen op de over heid, antwoordt mr Toxopeus: ,Ja, D '66 zegt dat het niet zo is. Maar ik vind dat de invloed, die het par lement heeft, heel groot is. Ieder kabinet zal zich afvragen hoe voor stellen in de tweede kamer zullen vallen. Die onzichtbare invloed is er beslist'. De Nieuwe Linie constateert (p. 5) dat straffen in het leger op volsla gen willekeur berust. Een nog gema tigd voorbeeld daarvan: .Zo was er een commandant, die zich hier (van die willekeur-red.) sterk van bewust was. Hij had daarom op zijn bureau een mascotte hondje staan, waarvan de kop beweeglijk was. Wanneer nu een soldaat bij hem kwam, en hij was er van overtuigd dat deze straf verdiend had, gaf nij een tik op de kop van het hondje. Het aantal ke ren dat de kop van het hondje heen en weer ging, bepaalde het aantal dagen straf. Hij gaf als motivering, dat het beDalen van de strafmaat zuiver willekeurig is'. De Nieuwe Linie signaleert ook een andere misstand, en wel ten aanzien van de Nato-verplichtingen tegen over Portugal (p. 7). Conclusie: ,Dat Portugal in staat is nu al jarenlang zijn koloniale oorlog in Afrika voort te zetten, is eeh gevolg van het feit dat het door zijn Nato-bondgenoten gesteund wordt. Met uitzondering van Frankrijk zijn deze landen niet bereid om openlijk voor deze steun verlening uit te komen. Zij maken gebruik van het feit, dat Portugal lid van de Nato is, en leveren grote hoeveelheden oorlogsmateriaal onder het voorwendsel dat Portugal in staat gesteld moet worden om aan zijn Nato-verplichtingen te voldoen'. VRIJ NEDERLAND In Vrij Nederland krijgt men mr G. Ch. Aalders. voorzitter van <le Nederlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezettings tijd, het woord naar aanleiding van de vraag of de Drie van Breda vrij gelaten moeten worden. Hij is daar tegen, alhoewel hij dat niet wil zien als wraakoefening tegen het nazi- systeem. ,Nee, ze moeten blijven zitten voor alles wat ze individueel gedaan hebben. KoUilla heeft niet eén keer, maar ik meen -18 keer een mens doodgeslagen. Zij hadden met een na de oorlog geliquideerd moe ten worden, zoals dat met anderen wel is gedaan. Mussert en Max Blok zijl zijn in feite niet zo intens ge meen geweest als deze oorlogsmis dadigers'. V.N. maakte de jaarbalans op van de sport onder hot motto: de dood in de sport (p. 11) Sport blijkt dodelijker te zijn dan men opper vlakkig zou vermoeden: ,De dood heeft meer met sport te maken dan een heleboel andere dingen. Dood en sport staan in een bijzondere betrek king met elkaar. Want sport is in de meeste gevallen het verrichten van een zo groot mogelijke lichamelijke prestatie, terwijl de dood de abso lute lichamelijke wanprestatie vormt' aldus een begeleidende tekst van Tim Krabbe. Het nieuwste nummer van De Gids is grotendeels (p. 3-98) gewijd aan het werk van ae vorige maand 70 jaar geworden journalist Anton Con- staneïse. De keuze uit zijn werk schetst als het ware een tijdsbeeld, beginnend met de twintiger jaren en eindigend met de dag van vandaag. Over het studentenverzet zegt hij o.a. (p 93, e. v.) ,Voor jonge intellec tuelen is de kernvraag deze, of zij gedwongen worden tot dienstbaar-) heid aan allerlei bestaande mach-1 ten en belangen van heersende min-] dei-heden. Voor hen betekent demo- cratie veel meer dan stemmen oo kamerleden en partijen. Zij vragen zich af in hoeverre zij hun kennis, wetenschap en arbeid in dienst zul len kunnen stellen van het menselijk welzijn, van verhoging der levens vreugde. van de vermenselijking der samenleving, van vrijheid en creativi teit'. Nieuwe Revu vertelt het verhaal van oud-illegaal Antoon Roeleveen, die door zijn verzetswerk voor 100 pet invalide is geworden (p. 12, e. v.). Zijn conclusie is bitter: hij vindt dat hij zijn leven tevergeefs voor ande ren heeft gewaagd.... Sophia Loren vertrok naar Moskou voor opnamen van een nieuwe film. Ze kwam, zag en overwon. De Moskovieten lopen met haar weg (p. 28, e. v.). Het voor ons buitenlanders vaak zo char mante Parijs heeft ook een ander gezicht: de als paddestoelen uit de grond schietende wolkenkrabbers. Parijs barst dan ook letterlijk uit! zijn voegen (p. 44, e. v.). Van het gebeuren werd aangifte gedaan bij de politie, die tegen de loonslagers. rechtelijke vrijheidsberoving. De jongen gezeten DEN HAAG (ANP) Het aantal branden in woonhuizen neemt de lautste. jaren voortdurend- af zo blijkt uit sta tistische gegevens van het CBS. Het aantal branden in 1968 bedroeg 4.062. In boerderijen en op boerenerven woeden ï.023 branden (1.029), in fabrieken, ateliers en werkplaatsen 1.243 (1.315) en in motorvoertuigen 1.532 (1.587), Het aantal bos-, duin-, heide- en veen branden nam toe van 513 in 1967 tot 866 In 1968. Spelen met vuur en baldadigheid wer den bij 4.156 (vj 4.002) branden als oorzaak vermeld, defecte of vervuilde schoorsteen bij 836 (960), broeiing of zelfontbranding bij 363 (428) en on voorzichtigheid bij roken 470 (433), branden waarvan geen oorzaak kon worden genoemd namen toe van 3.664 in 1967 tot 3.962 in 1968. De opgegeven directe financiële schade bedroeg 266,5 min tegen vorig jaar ƒ170,5 min, dat is een toeneming van 56 pet. Het gemiddeld schadebedrag per brand was 38.000,(v-j ƒ25.000). Uit de verdelirig naar object blijkt, dat fabrieksbranden de meeste schade ver oorzaakten. n 1 117,6 min, daarna volgden de branden in pakhuizen eii' (76,1 min) en de boerderijbranden (27,1 min). Bij de branden kwamen 43 personen om het leven. Gewond werden 682 (576) personen. Eind 1968 telden de gemeentelijke brandweerkorpsen in ons land 25.389 personeelsleden. Daarvan waren 9 pet beroepskrachten en 90 pet vrijwilligers. In 1908 trad de brantfweed op bij 16.135 (vj 15.659) branden, dat is per 100.000 inwoners 127 (125) maal. In vergelij king met voorafgegane jaren waren er veel in april en december. t ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17