PECHINEY ZEELAND EN BASISINDUSTRIEËN WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 De algemeen voorzitter van de ZLM Bruin Hanson 'in Belling!min. Links m J. Prins, kijkt toe hoe dr J. Tesink planten onderzoekt op liet bedrijf Hanson. Een luchtfoto van het in aanbouw zijnde bedrijf bij Frederick, vlakbij de hoofdstad Washington. Uit deze foto blijkt duidelijk dat de begrenzing ruim is gehouden. Bovendien zijn groensingels opgenomen. het terrein ter): duidelijke aantasting van het vee, gladiolen niet bestand tegen fluor. Fluorgehalte in gras en hooi hoger dan de staatsnormen toelaatbaar acli- Algemeen: geen invloed aan toonbaar op de melk en de melkproduhlen. 3. ZEEUWS ONDERZOEK Dr Tesink uit Goes onderzocht de koeien van Simon Timmermans uit Custer bij Bellingham, hij heeft ze in de bek gekeken, zoals dat heet. De eenvoudigste manier voor een die renarts om vast te stellen of een koe fluorvergiftiging heeft is name lijk een controle van het doorgeko men bl(jvend gebit, dat werd gevormd toen de dieren met fluor .besmet' voedsel opnamen. Vergiftiging veroor zaakt aantasting van de tanden, zoals bruine vlekken en beschadigingen aan het email. Timmermans was eén van de drie veehouders in Bellingham, die door de Zeeuwse delegatie werd be zocht. De beide anderen waren Ervin Hanson en Jack Vanschindel. De af standen hemelsbreed gemeten tusen hun bedrijf en de aluminiumfa- brlek zijn: Timmermans acht kilome ter, Hanson ruim drieënhalve kilome ter en Vanschindel ruim anderhalve kilometer. Dit ontdekte dr Tesink: Op acht kilometer: bij Tim mermans aan het gebit van de koeien geen verkleuringen noch beschadigingen. Op drieënhalve kilometer: bij de koeien van Hanson geringe symptomen, zij gaven echter onvoldoende aanleiding tot het stellen van een vergiftigings diagnose. Op anderhalve kilometer: bij het vee van Vanschindel ster ke verkleuringen en grondige aantasting van het gebit, de algemene toestand van de die ren slecht. bijzonder slecht uit. Direct na het vaststellen van de verkleuringen bij het eerste dier, heb ik Vanschindel de beesten zelf laten aanwijzen om dat ik niet dc schijn van partijdig heid op mij wilde laden. Elke koe had echter dezelfde verschijnselen'. ,De resultaten van dit snelle on derzoek verbazen me overigens niet: mijn ervaring met dit soort fluor-uït- stotende bedrijven is, dat in een straal van ongeveer anderhalf tot twee kilometer rond de fabriek de al'stand is afhankelijk van de wind richting geen voor de boer econo misch vee kan worden, gefokt en aan gehouden. Datzelfde geldt trouwens voor bepaalde gewassen'. Een tweede punt tijdens het .blik- semonderzoek': de plantengroei. Zo had algemeen ZLM-voorziüter ir J. Prins vooral belangstelling voor de situatie van bomen in de nabijheid van de fabriek. Ir Prins: ,Ik kan uiteraard tijdens zo'n kort bezoek al leen maar op uLterCijke kenmerken afgaan. Mij valt op dat hier in de directe omgeving van het bedrijf alle bomen verschijnselen verto nen, die op fluor kunnen wijzen. In het algemeen is overigens de toe stand landschappelijk in zoverre gun stig dat hier sprake is van een weel derige bomengroei. Bomen hebben een .uitzevend effect', ze vangen enigszins de fCuor op, al kunnen ze die nooit geheel absorberen'. in de omgeving van de fabriek tot één h anderhalve kilometer doet denken aan bepaalde stukken van de Manteling op Walcheren: de boven ste takken zijn namelijk bladerloos. In de Manteling is dat een gevolg van zeewind. 4. VERGELIJK BAARHEID omgeving (Vlissingen vlak. geen bos). Regenval gemfddeld 900 mm per jaar, geen mist (Vlissingen wel mist, regenval 760-800 mm), zee wind. De landbouw: veeteelt en eni ge eenzijdige akkerbouw, voorname lijk peulvruchten. Industriegebied nieuw: behalve Intalco is er een raf finaderij van Mobiloil gevestigd en een raffinaderij van Standard Oil is ln opbouw. De .oude' industrie be staat uit papierfabrieken, die verder landinwaarts zijn gelegen. Er bevin den zich in de omgeving enkele na tuurreservaten. onder andere één grenzend aan het Intalco-terrein. De streek is populair als vis- en jacht gebied. FREDERICK. Stad in de staat Maryland, niet ver van Washington, attractief voor forensen, die in Washington DC (Amerika's hoofd stad) werken. Fabriek Eastalco wordt gebouwd midden in een tot nu toe vrijwel uitsluitend agraiische streeik: de keus werd bepaald door de gunstige geografische ligging, na melijk centraal tussen de grote in dustriegebieden. Het terrein, aange kocht voor de bouw van de fabriek, is aanzienlijk groter dan nodig is voor de produlctie. Ervaringen in Bellingham opgedaan, worden hier toegepast. Zo zorgt de fabriek zelf voor een .bufferzone' van groen, an derhalf tot tweeënhalve kilometer breed. De breedte is afhankelijk van de overheersende windrichting. De zoom bestaat voor een deel uit (aan gekocht) bos, voor een deel uit jonge aanplant. Voor die aanplant worden op advies van net staatsbosbeheer ln de staat Maryland snelgroeiende populieren gebruikt. Sommige stro ken hebben een diepte van ongeveer honderd meter, de afstand tussen de bomenrijen is ongeveer drie meter, de afstand tussen de bomen twee me ter. Omgeving: heuvelachtig en be bost, gemengde bedrijven, bouwplan gevarieerd. Dr Tesink: .Vanschindel beesten wel opruimen, ze Het is vaai belang na te gaan in hoeverre de hier aangeduide Ame rikaanse situatie kan worden .ver taald' ln Zeeuwse omstandigheden. In dit verband een reeks gegevens. BELLINGHAM. Gebied met gerin ge bevolkingsdichtheid, aan zee ge- tegen ln bosrijke en heuvelachtige 5. OPENBARE MENING Discussies over industrialisatie en over problemen van luchtverontrei niging is geen uitsluitend Nederland se zaak: ook in de Vereniade Sta ten bestaat grote belangstelling voor deze problematiek. In Frederick/Ma ryland, svaar Eastalco op dit ogen blik zijn aluminiumfabriek neerzet, is in het recente verleden druk ge debatteerd over de vraag of dit be drijf in die plaats nu wei gewenst was. Frederick is een stad met zelf bewuste inwoners: hier werd het eer ste verzet tegen de Britse overheer sing georganiseerd, de beroemde En gelse Stamp Act, de directe aanlei ding tot de Amerikaanse opstand, werd hier in het openbaar verbrand. Bovendien is Maryland een staat met slagvelden uit de burgeroorlog. De inwoners van Frederick hebben een sterk historisch besef: hun land is heilige grond. Daarnaast een praktisch punt: in Frederick wonen veel hoge federale ambtenaren, die weliswaar in Washington DC werken, maar voor hun huis een plattelandsstreek ver kiezen. Een laatste punt tenslotte: het gaat hier om een agrarisch ge bied. Charles Scliroer, bedrijfsdirecteur van tie fabriek in aanbouw: ,Er is hier verzet tegen onze komst, ge weest. Dat schépt voor ons verplich tingen. Wij moeten er nu meer <lan ooit voor zorgen, dat onze omgeving ons als goede buren beschouwt. Van daar dat we daarvoor een speciaal programma hebben ontworpen en er ook een man voor hebben aange steld: hij verzorgt de contacten met de burgerij in al haar geledingen. We zorgen bovendien voor een zo goed mogelijke voorlichting over de op bouw van het bedrijf, er is hier een voorlichtingsstand gebouwd aan de grens van ons terrein, waar met be hulp van foto's en kaarten allerlei informatie wordt verstrekt* George B. Delaplaine jr directeur hoofdredacteur van de Frederick Newspost: ,Er was verzet, hoofdza kelijk geleid door één man, namelijk de pastoor van Frederick. Maar ik geloof nu. dat dc gemeenschap als geheel volkomen akkoord gaat met ae vestiging. Eastalco heeft ons dui delijk kunnen maken dat allerlei voorzorgsmaatregelen worden geno men en dat er jreen schade zal optre den voor de volksgezondheid. De boe ren hebben zekerheid zo er al scha de aan vee of gewassen zou ontstaan, dat de fabriek bereid is die te ver goeden. Het bedrijf heeft bovendien iets op zich genomen da.t eigenlijk de staat behoort te doen: er is een meetnet opgebouwd in samenwer king met de boeren uit de omgeving. Zoiets wekt vertrouwen. Gevaarlijk? Welnee, we hebben wei andere din gen hier in de buurt, bijvoorbeeld Forth Detrick. Dat is het grote la boratorium van het leger voor biolo gische oorlogsvoering. Ik zie voorde len in de vestiging van het bedrijf: het geeft bedrijvigheid, het zorgt voor werkgelegenheid, het maakt de economie van ons gebied sterker. Bo vendien betekent Eastalco een hogere belastingopbrengst: zo'n fa briek brengt heel wat meer op aan de bij ons zo belangrijke grondbe lasting dan weidegrond van de boe ren. En dat betekent dat het voor- zieningenpeil van de overheid om hoog gaat zonder dat de burgers meer belasting moeten betalen. Een belangrijk punt'. Ir Ph. Thaure, bedrijfsdirecteur In talco, Bellingham: ,Ons is alles ge legen aan goede verhoudingen met onze omgeving. De boeren weten dat. Tussen hen en ons bestaat een goede relatie. We hebben geen klachten'. Simon Timmermans, veehouder in Bellingham: ,De Amerikaanse boe ren zijn nogal individualistisch, ze zijn niet zo goed georganiseerd als hun Nederlandse collega's. Ik weet dus niet of er een andere verhou ding zou zijn met Intalco als we ons beter zouden hebben georgani seerd. Over klachten heb ik echter niets gehoord'. Ir Thaure over het veehoudersbe- drijf van Vanschindel, waar dr Te sink bij het vee een opvallende fluor- aantasting had geconstateerd: ,De man woont ongunstig, namelijk op ongeveer anderhalve kilometer van de fabriek, bovendien vormt zijn bedrijf een soort enclave in het gebied dat wij als bufferzone hebben aangekocht. Als de man het zou willen, zouden wij hem zonder meer uitkopen'. die ons van belang leken voor Zee land nu ook hier een aluminiumbe- drijf wordt gebouwd. De antwoorden op die vragen zijn vervolgens uitvoe rig weergegeven in bovenstaande op merkingen, antwoorden die echter conclusies toelaten. Wij willen die aan het slot van deze reportage no teren. Ze zijn de volgende: IHet Pechiney-concern doet zo is ons gebleken uit mededelingen van de be drijfsleiding en van deskun digen buiten het bedrijf het uiterste om de lucht verontreiniging tegen te gaan. Fr wordt géén ver ontreiniging veroorzaakt, schadelijk voor de volksge zondheid, een mededeling die ons van officieel-ambte- lijke zijde in Nederland na drukkelijk is bevestigd, 2 Het Pechiney-concern heeft aan onafhankelijke weten schappelijke instituten de controle opgedragen van de luchtverontreiniging ver oorzaakt door zijn bedrij ven in de Verenigde Sta ten. Daartoe werd besloten omdat de staatscontrole in Amerika te weinig ef fectief werd geacht. In Vlissingen zal echter geen eigen meetnet worden ge bouwd omdat hier de pro vinciale overheid wel eer sluitende controle toepast. 3 De resultaten van een Zeeuws .bliksemonderzoek' ln Bellingham kwamen ge heel overeen met de uitsla gen van het wetenschappe lijk onderzoek, verricht on der leiding van professor Adams van de universiteit van de staat Washington. 4 De situatie in Bellingham en Frederick rond de alu- mlniumfabrieken aldaar is .vertaalbaar' voor "Vlissin gen. Deze vertaling komt in grote lijnen neer op de vol gende punten: binnen een straal van anderhalve tot tweeën halve kilometer rond het Sloegebied wordt veeteelt zeer moeilijk tot onmoge lijk, evenals fruitteelt en bloembollenteelt (gla diolen) daarbuiten kan aan vee en gewassen schade optreden, waar bij moet worden gere kend op een straal van ongeveer vijf kilometer; klimatologische omstan digheden (regen, mist, wind) maken een exac te aanduiding van het .schadegebïed' moeilijk: de grenzen variëren al naar gelang van de om standigheden; van be lang is in dit opzicht ook de houtopstand, een bufferzone van bomen blijkt namelijk een .uit zevend' effect voor fluor te hebben; de kwetsbaarheid van de Zeeuwse landbouw is groter dan in de hier be schreven Amerikaanse gebieden, de teelt in Zee land is namelijk inten siever en het bouwplan gevarieerder, bovenal is het Zeeuwse land vlak ker en opener; Het Pechiney-concern is er alles aan gelegen een goede reputatie op te bouwen als goede buur'. Het is bereid met name contact op te ne-' men met de georganiseerde landbouw. Daarbij zal het concern niet schromen al die inlichtingen te verstrek ken, die met name de land bouw nodig zal hebben om een standpunt inzake de schade-oorzaak te bepalen. Vijf vragen, vijf antwoorden, vijf conclusies. We hebben ze neerge schreven naar aanleiding van bezoek aan Pechiney-bedrijven in de Ver enigde Staten. Ze bonden worden ge noteerd omdat Pechiney bereid was alle inlichtingen te verstrekken, waarom werd gevraagd: een open heid die frappeerde en vertrouwen gaf in dit bedrijf als partner in de Zeeuwse industrie. Maar zoals altijd: antwoorden roepen weer vragen op, in dit geval vragen over de toekomst van het industrialisatiebeleid in Zee land. In het hieronder staande arti kel wordt daarop nader ingegaan. G. A. DE KOE niet vooral worden gelet op een duidelijke schelding van de werkgebieden door ruime groenzones? Is daar ruimte voor? Als deze vragen in een concrete situatie worden gesteld, bijvoorbeeld met het oog op de verdere ontwikkeling In Vlissingen-Oost, dan ontstaan er nog wel eens twijfels ^Tet een enkel voorbeeld kan die twijfel worden aan getoond. Wij herhalen daartoe één van de hier boven gestelde vragen: zal een nieuwe vestiging niet een zo grote schadepost betekenen voor de landbouw, dat sprake is van een duidelijke verschraling van die bedrijfstak? Het is in dit verband onweerlegbaar, dat de aluminiumfabriek van Pechiney een beperking van bepaalde agrarische mogelijkheden oplevert. Bolgewas sen, veeteelt, fruitteelt, het zal In de onmiddellijke om geving van het bedrijf moeilijk of niet mogelijk zijn. Dat is een waardevermindering van de grond, die bij bepaalde marktsituaties flink kan aankomen. Wanneer echter de landbouw deze beperking nog zou willen accepteren zij het met pijn rond de vestiging van één aluminiumbedrijf, dan staat tevens vast dat hij zich zonder meer fel zal verzetten tegen een verdere aan tasting, Met andere woorden: niet alleen géén verdere luor-verontrelnlging, maar ook geladen verzet tegen an dere, eventueel nog komende verontrelnigers. In dit ver band moet vooral, worden gedacht aan raffinaderijen. die zwaveldioxyde produceren. Vestiging van een raffi naderij kan immers betekenen, dat weer andere land- bouwprodukten worden aangetast Men zal er dan ook in Zeeland goed aan doen te beseffen, dat de landbouw nu nog wel akkoord gaande met een aluminiumbedrijf zich in den vervolge fel zal verzetten tegen andere vervuilers. Men zal vanuit die hoek niet nalaten forse politieke pressie uit te oefenen, zo is ons wel duidelijk geworden. Bij de landbouw is derhalve twijfel en meer dan dat. pen tweede voorbeeld: wordt bij de planologische ■*-1 vormgeving in Zeeland wel voldoende rekening ge houden met een scheiding via groenzones tussen de woon- en werkgebieden? Denkt het havenschap Müs- singen aan een bescherming rond zijn industriegebieden? In Economisch Statistische Berichten van 12 en 19 februari van dit jaar hebben prof. dr ir F. M. Maas en ïr A. J. Beenhakker over dit onderwerp een aantal be- hartenswaardige opmerkingen gemaakt. Wij citeren: ,Voor de groenzones in de nabijheid van basis industrieën kan men slechts die soorten bomen en struiken gebruiken, welke resistent zijn tegen de optredende luchtverontreinigingen. Vlak bij dp bron (intensieve neerslag) blijkt vrijwel geen boom, struik of plant resistent te zijn. Pp eniga efatand van ds bron (meer dan 100 a 200 meter over het algemeen) zijn verschillende soortéh resistent en wel de loof houtgewassen: populier, wilg. els. eik. plataan, berk, beuk en liguster. Deze soorten kan men het best aan de windzijden planten. Achter deze loofhout stroken van 100 a 200 meter breedte kan men dan eventueel altijd groene en daardoor ook 's winters v/erkzame. maar in het algemeen minder resistente naaldhoutsoorten planten als Sitkaspar. Oostenrijkse den en Lariks. Men kan ook achter de gevarieerde loofhoutrandsingels bijvoorbeeld pionier- en produk- tlebossen van populieren planten, eventueel In af wisseling met open ruimten van weiden en wateren en plaatselijk op hogere delen gemengd naaldhout en loofhoutbos. In de beschutting van de pionier- bossen blijken de bostypen van het schermbos en het parkbos de beste resultaten te leveren In de be strijding van de verschillende vormen van lucht verontreiniging.' Zal het havenschap of zal de gemeente Vlissingen tot dergelijke aanplant besluiten? Wordt bij de aanwijzing van nieuwe terreinen bij Vlissingen-Oost, maar ook elders In Zeeland, rekening gehouden met de aanleg van dergelijke groensingels? In Zeeland is met name dr Tesink de grote pleitbezorger voor .bufferzones' (rondom bepaalds fabrieken, bv nluminJumbadrlJven. H(J wil een ,kale strook' van minstens 400 a 500 meter om de fabriek, met aansluitend een groenstrook van groeps gewijze en in diverse singels geplante bomen, die resis tent zijn voor fluor. Breedte van de groene zoom: 400 a 500 meter. In de .kale strook" mogen uiteraard wel bedrijven worden gevestigd, maar zij moeten .schoon" zijn. Dr Tesink propageert ook reeds vele jaren groen stroken tussen industrie- en werkgebieden. Nogmaals: wordt bij de planologie van Zeeland met dergelijke ver langens rekening gehouden? 'T'er afsluiting enkele overwegingen, waaraan naar ons gevoel noch het bestuur ln Zeeland noch de bevol king zelf aan voorbij zal kunnen gaan. Het zal nodig zijn te bepalen welke waarde In Zeeland en dat niet alleen in strikt-economl- sche zin de landbouw langs de Westerschelde heeft. Is de landbouw volstrekt ondergeschikt aan de industriële ontwikkeling? Indien men de landbouw rond het Sloe niet wil afschrijven gaat het er In concreto om of verdere fluor-uitstotende bedrijven In Vlispingen-Oost ge wenst zijn en of zwaveldioxyde-producerende fa brieken (raffinaderijen) toegelaten kunnen worden. Bij de aanwijzing van nieuwe Industriegebieden •n bU hst bahser vare bestaande dient te worden nagegaan in hoeverre de groenvoorziening Is aangepast of aangepast kan worden aan reeds gevestigde of nog te verwachten bedrijfstypen. Gelet op cumulatieprocessen bij luchtverontreini ging. een combinatie van vervulling door ver schillende bedrijven veroorzaakt, is uit een oog punt van volksgezondheid een uiterst scherpa selectie van de bedrijven nodig: is het in dit ver band niet gewenst dat provinciale staten en da raad Vlissingen duidelijke indicaties geven aan het havenschap? Naar ons gevoel gaat het hier om belangrijke punten, die allen aangaan, bestuur en bevolking van Zeeland, ln de begeleidingsbrief bij de provinciale begroting van Zeeland zijn recentelijk enkele waardevolle opmarklngen gemaakt over de spanning tussen welvaart en welzijn bij een verdere ontwikkeling van deze provincie. Het gaat echter ook om spanning tussen diverse sectoren, tussen landbouw en recreatie enerzijds en industrie anderzijds. Men zal er goed aan doen bij de bespreking van Zeelands toekomst daarover niet al te vaag te zijn: het gaat om zeer concrete zaken, zoals groenvoorzie ningen, de vraag of petrochemische industrie in Vlis singen-Oost wel gewenst is, of na Pechiney nog meer fluor-ultetotande bedr(jven kunnen worden toegelaten. Daarom gaat bat. Niet om algemeenheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9