LUCHTVERONTREINIGING EN PECHINEY EN ZEELAND 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 OKTOBER 1963 Een luchtopname van het Pechiney-aJuminiumbedrijf (Intalcoj in Beümgham (VS). Eet bedrijf is aan zee gelegen. Onlangs heeft een voornamelijk Zeeuwse delegatie een bezoek gebracht aan twee aluminiumfabrieken één in bedrijf, één in opbouw - in de Verenigde Staten van het Pechiney-concern. De leden van deze delegatie bestudeerden in het bijzonder de gevolgen van de luchtverontreiniging op de omgeving. Daartoe spraken zij met directeuren, wetenschapsmensen, landbouwers en journalisten uit de omge ving van beide fabrieken. De delegatie bestond uit twee groepen, een ambtelijk en een niet-ambtelijk deel. Tot de eerste groep behoorden ing. D. Stam, directeur van gemeentewerken te Vlissingen, ir C. Frankfoort van de arbeidsinspectie te Breda en drs F. Hartogensis, inspecteur volksgezondheid van de hoofdinspectie milieu-hygiëne in Leidschendam. De met-ambtejgke groep was samengesteld uit ir J. Prins, algemeen voorzitter ZLM, dr J. Tesink, directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor dieren, en G. A. de Kok, hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant. Aan de delegatie was toegevoegd als verbindingsm an voor Pechiney de heer H. Gunter van Zuid- Chemie te Sas van Gent. Bovendien waren in de VS ter voorlichting aanwezig de heren J. Poincaré uit Parijs, directeur van Pechiney Nederland, ir J. H. Scheuerman, technisch directeur van het nieuwe Vlissingse bedrijf en ir Boulanger uit Parijs, belast met de bouw van de fabriek in Vlissin gen. Onze hoofdredacteur legt op deze pagina de ervaringen vast van de niet-ambtelijke groep van de delegatie. Dr J. Tesink, directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor dieren, bekijkt het vee van Jack Vanschindel: een veehouderij m de onmiddellijke omgeving va» het Intalco-aluminivmbedrijf. BELLINGUAM, VS Simon Tim mermans komt uit Raanisdonk in Brabant, maar boert aan de west kust van de Verenigde Staten, vlak bij de Canadese grens. Hij heeft twee bedrijven, één in Lvnden (24 ha) en één in Custer (80 ha). Op dit laatste bedrijf woont Timmermans met zijn gezin. Zijn vrouw is een meisje-N ijsse en in Kattendijk.? geboren. Wie goed luistert kan dat horen: ze spreekt Engels met een Bevelands accent. Timmermans heeft honderdvyttig stuks vee. Een beperkt gedeelte daar van werd door dr J. Tesink, directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor dieren, klinisch onderzocht. Met name bekeek hij aan het blijvend gebit van de beesten of er beschadigingen op het tandemail waren te vinden ais gevolg van fluor. De reden: het bedrijf in Custer ligt hemelsbreed gemeten op acht kilometer van de aluminium- smeltern Intalco in Bellingham. En dit Intalcobedrijf is ongeveer te ver gelijken met de l'echiney-vestiging, die in Vlissingen-Oost zal worden ge bouwd. Belangrijkste vragen voor dr Tesink: lijdt het vee in de omgeving van deze Intaleo-fabriek schade door luchtverontreiniging (fluor-nitsto- ting) en zo ja is een dergelijke scha de tengevolge van de Pechiney-ves- tiging ook in de omgeving van Vlis- singen-Oost te verwachten? Pechiney is in twee grote Ame rikaanse aluminiumbedrijven geïnte resseerd: Intalco en Eastalco. INTALCO: gevestigd aan de noordwestkust van de Verenigde Staten, in de staat Washington, dichtbij de grens met Canada aan de straat van Georgia. Produktie: 235.000 ton aluminium per jaar. EASTALCO: in aanbouw in Fre derick, in de staat Maryland, niet zo heel ver van Amerika's hoofd stad Washington DC. Produktie zal in 1970 op gang komen en zal ca 150.000 ton bedragen. Ter vergelijking: de produktie van Vlissingen-Oost zal 170.000 ton per jaar opleveren met daarnaast de mo gelijkheid, dat te zijner tijd tot uit breiding kan worden besloten, name lijk tot een totale produktie van 340.000 ton. Sommigen zeggen: ,Rond het Sloe zal het een steppe worden'. En daar mee bedoelen zij, dat de vestiging van de Franse alurniniumfabriek Pe chiney in Vlissingen-Oost een zoda nige luchtverontreiniging zal veroor zaken, dat in wijde omgeving een dorre woestijn ontstaan zal. Het is een nogal bewogen opmerking, die echter voorbij gaat aan de feitelijke situatie: een steppe suggereert een kale vlakte, waar weinig of niets meer groeit en dat nu is niet in overeenstemming met de werkelijk heid. Aluminiumfabrieken elders zoals in Bellingham staan in een ne omgeving en een oppervlak beschouwer zal er niets kwa- kunnen ontdekken. Dus géén 2 rond het Sloe De vraag moet niet zó worden ge steld: er Ls namelijk geen zakelijk antwoord op te geven. Een genuan ceerder benadering is noodzakelijk. Luchtverontreiniging kan schadelijk zijn voor drie categorieën, voor de mens, voor het dier en voor de plant. Voor de mens zijn er dan nog weer twee vormen, namelijk verontreini ging, die niet schadelijk is, maar wel irriterend werkt, bijvoorbeeld door stank. In dit laatste geval kan luchtverontreiniging neurotische ef fecten veroorzaken. By de Pechiney- vestiging moet men derhalve niet vragen naar een .steppe* die komt er niet maar dient de vraag te luiden: in hoeverre zal deze fabriek schadelijk zijn voor mens, dier of plant? Het antwoord: dit aluminium- bedrïjf zal géén schade opleveren voor de volksgezondheid, maar kan binnen een bepaalde afstand wel moeilijkheden opleveren voor plant en dier, dat wil zeggen voor de agra rische sector. Bij het produktieproces van alu minium komen drie gassen vrij, na melijk koolmonoxyde. zwaveldioxyde en fluor. Bij de eerste twee gaat het om te verwaarlozen hoeveelheden, hoewei het nodig is ze voortdurend te meten: er zijn namelijk meer be drijven ook in Vlissingen die stig geachte waarden kunnen optre den. Het belangrijkste luchtveront reinigende gas bij de aluminiumpro- duktie is echter fluor: het betreft hier een sterk reactief gas, dat vrij wel met ieder element verbindingen aangaat. Het is schadelijk voor be paalde plantensoorten: fruitbomen, in het bijzonder steenvruchten zoals perziken en pruimen; ook sommige appel rassen zijn er gevoelig voor, met name de cox orange. Bloem bollen kunnen er evenmin tegen, zo als in het Kennemerland (bij het IJmuidense industriegebied) heeft geleerd. Voor Zeeland moet in dit verband op eventuele schade voor gladiolen worden gewezen. Fluor is schadelijk voor het vee, wanneer dat gras of hooi eet, waar op fluorverbindingen zijn neergela ten. Het vee wordt dit ter voor koming van misverstanden dus niet aangetast doordat het fluor in ademt, maar omdat bet gras eet, dat met fluor is .besmet'. B(j jonge die ren, waarvan het blijvend gebit in ontwikkeling is, heeft het opnemen van fluor via het voedsel een nade lige invloed op het gebitsemail, dat bezig is zich te vormen. Deze invloed is waarneembaar wanneer het gebit doorkomt: het email is gelig tot bruin verkleurd en te gering ontwikkeld, minderwaardig email, dat aan sterke siytage bloot staat bij het grazen en herkauwen. Gevolg: het gebit kie- zenrijen wordt golfvormig en de tanden worden stompjes. Tandpijn en kiespijn kunnen bij deze dieren op treden. Dit alles resulteert in een ver minderde voedseiopname en een slech te bewerking van dit voedsel. Daar door worden ontwikkeling en conditie van het dier minder, evenals de melk- produktie. Op email dat reeds is af- gevormd werkt fluor echter niet na delig in. Fluor werkt wèl nadelig bij die ren van alle leeftijden op het ske let. Dit wordt zwakker brozer terwijl (vooral om de gewrichten) beenwoekeringen ontstaan. Gang en stand zijn pijnlijk, de dieren liggen veel. Ook hierdoor is sprake van ver magering en een te geringe ontwik keling en voorts neemt de melkpro- duktïe af. Tegen de achtergrond van deze feiten is een reeks vragen interes sant: I Bedrijf smaatregelen: wat wordt in deze Amerikaanse aluminiumbedrijven gedaan ter voorkoming van lucht verontreiniging 2 Controle: wordt voldoende controle uitgeoefend op de luchtverontreiniging in Bel lingham en hoe zal dat in het nieuwe bedrijf in Fre derick verlopen? 3 Zeeuws onderzoek: wat wa ren de resultaten van het Zeeuwse .bliksemonderzoek' met name in Bellingham, waar een Pechiney-bedrijf (Intalco) in produktie is? 4 Vergelijkbaarheid: is de si tuatie in Bellingham en in Frederick .vertaalbaar' voor Vlissingen en omgeving 5 Openbare mening: is er in de bewuste gebieden in de Verenigde Staten sprake feweest van een publieke iscussie over de vestiging van een aluminiumbedrijf en hoe is de verhouding in het bijzonder met de agra riërs? Vijf vragen, waarop het antwoord hieronder puntsgewijs wordt weerge geven. 1. BEDRIJFS- MAATREGELEN Wat wordt er door de bedrijven zelf gedaan ter voorkoming van luchtverontreiniging? Bijzonder veel. De totale investering voor de fa briek in Bellingham heeft een hon derdzestig miljoen dollar gevergd, waarvan tien miljoen reeks uitgebreide wasinstallaties, die de afgezogen lucht zuiveren uit de hallen, waar de aluminiumpotten (re ductie-ovens) zijn opgesteld. Daar bij wordt de fliior tot tien procent van het totaal uitgewassen, waar door de totale verontreiniging wordt milieuhygiëne toelaatbaar worden geacht. Deze installaties worden steeds verder verbeterd: de onder vindingen die men er in Bellingham mee heeft opgedaan, worden thans bij de bouw van de fabriek in Frede rick in praktijk gebracht. Zo wordt extra lucht toegevoerd, mogelijk ge maakt door een iets andere bouw en ook de wassers zijn verbeterd. Het ziet ernaar uit dat ook in Frede rick weer verdere ervaringen worden opgedaan, ervaringen die men dan weer in Vlissingen wil toepassen. De bedrijven in Bellingham, Frederick en Vlissingen zijn namelijk van een gelijk type. Vraag: kan de installatie zo wor den verbeterd dat ook de laatste tien procent nog wordt uitgewas sen? Ir Philippe Thaure, bedrijfsdirec teur in Bellingham: .Theoretisch is dat mogelijk, maar bedrijfseco nomisch moeilijk. Voor die laatste tien procent is namelijk een steeds duurder wordende installa tie nodig, zodat de investering de wassers zo hoog zou zijn, liet dan niet meer mogelijk een produkt op de markt te brengen tegen een redelijke prijs. Overigens: in de Verenigde Staten zijn er belastingfacilitei ten voor bedragen, aangewend ter bestrijding van de luchtverontrei niging'. 2. CONTROLE Een belangrijk punt bij dit alles is uiteraard de controle. Indien het overheidstoezicht op het bedrijf wei nig intensief is, dan zal er een nei ging kunnen ontstaan om zo nodig over de toelaatbare vervuilingsgrens te gaan. Ir Thaure: .Maakt u zich daar over geen zorgen. Wij in Belling ham zorgen in dit opzicht voor onszelf, juist omdat het over heidstoezicht niet ait|jd even in tensief is. Mede daarom heeft Intalco aan de Washington State- university opdracht gegeven om voortdurend metingen en onder zoekingen te verrichten. We doen dat ook om onszelf een beetje te beschermen. Wanneer we een der gelijk onderzoek niet laten uit voeren, zouden we niet over het materiaal beschikken om op even tuele schadeclaims te reageren'. Een soortgelijk onderzoek zal ook in het nieuwe bedrijf in Frederic): worden uitgevoerd, maar hier zal het gebeuren door de universiteit van Maryland, zij het echter volgens het zelfde programma als in Bellingham. In Frederick is men thans bezig met de vaststelling van de nulfase de toestand vóór de ingebruikstel ling van de fabriek zoals dat ook in Zeeland is gebeurd, voordat Hoechst kwam. ZaJ Pechiney in Vlissingen even eens een eigen onderzoek opzetten? Directeur J. Poincaré van Pechi ney Nederland: ,Nee, dat ls niet nodig, speciaal niet in Zeeland. Men is aaar aan de kant van de overheid uiterst actief, er is een intensief meetnet opgebouwd. We hebben daar volledig vertrouwen in'. Professor Adams van de State-uni versity heeft de leiding van het me tingsprogramma rond Intalco in Bel lingham. Is hij daarbij volledig on afhankelijk Ir Thaure: Jawel. HIJ doet wel eens ontdekkingen die ons niet plezierig in de uren klinken. Maar ja, daar hebben we hem juist voor gevraagd en rijn gegevens zijn voor ons uiterst belangrijk. ZIJ helpen ons iouien te voorkomen, hier en elders'. Ziehier wat liet onderzoek behelst: een systeem van meetstations rond de fabriek in stralen van één, twin vier en acht mijl en sinds dit (ur ook op drie mijl. Op elk van om afstanden bevinden zich vijf station, bovendien wordt er gewerkt met flu- orgevoelig kalkpapier. Tenslotte wor den gras, gladiolen en prunesstrui ken onderzocht en wordt het vee ia de omgeving gecontroleerd. Bij d) koeien wordt het gebit nagekekea en eventuele verkleuringen tengevol ge van fluor worden daarbij geklas seerd in gradaties van nul tot vijf. (Drie: matig, vier: duidelijke ont kleuring). Ook de urine wordt on derzocht en het melkvet eveneens. Het in Nederland belangrijk geachte botonderzoek, bij het slachten van vee wordt niet toegepast: de boeren slachten namelijk individueel en er is geen centraal slachthuis. Professor Adams kwam tot de - hier globaal aangeduide volgende1 resultaten: Binnen een straal van vier mijl (circa zesenhalve kilome ter): schade aan gladiolen op twee van de vijl meetplaatsen, geen verkleuring van tanden bij liet vee. Vrijwel geen over schrijding van door de stast normaal geachte fluorneerslaf op gras en hoos. Binnen een straal van twee mijl (ca drieënhalve kilome ter): schade aan gladiolen op alle meetplaatsen, schade aan de prunewstruiken, verkleurin gen op liet gebit van de kooi en. Op twee plaatsen op gras en hooi een te hoge fluorneer- slag vergeleken bij de staats normen. C1 r is géén reden om er omheen te draaien, de feiten zijn duidelijk. Feit nummer één: Pechiney vestigt een aluminiumbedrijf in Vlissingen-Oost, op zichzelf een belangrijke aanwinst voor het industriële pakket in het Sloe. Daarmee is echter onlosmakelijk feit nummer twee verbonden: er zal bij deze fabriek ondanks alle voor zorgsmaatregelen sprake zijn van fluor-verontreinlging. Belangrijk punt in dit verband: deze verontreiniging is niet schadelijk voor de volksgezondheid en evenmin veroorzaakt zij stank. Wel kan zij gevolgen hebben voor de agrarische situatie in een gebied rondom het bedrijf, namelijk in een strook rondom de fabriek met een straal van ongeveer vijf kilometer. In dit gebied zal de boer zijn bouwplan moeten aanpassen: hij kan geen fluor- gevoelige gewassen meer telen en de veeteelt wordt er uiterst moeilijk. Een ontwikkeling, die tot een aantal opmerkingen aanleiding geeft. Onze notities in dit ver band zijn van tweeërlei aard: één reeks is gericht op de situatie, die nu in de omgeving van Vlissingen-Oost zal ontstaan, de tweede reeks heeft te maken met de Industrialisatie van Zèeland in de toekomst. Landbouw en Pechiney. Ervaringen van een Zeeuwse delegatie in de Verenigde Staten waarover elders op deze pagina wordt gerapporteerd hebben aan getoond, dat het Peehlney-concem er alles aan Is ge legen om een goede verhouding met zijn buren te heb ben. En bij het woord .buren" denkt men bij het concern vooral aan de landbouwers In de omgeving. De leiding van het bedrijf gaat er vanuit, dat het aan zichzelf hoge normen moet stellen: men wil ook In Zeeland een goede buur zijn. In concreto houdt dat voor de situatie In en om Vlissingen-Oost In, dat er twee punten aan de orde dienen te komen, namelijk een regeling van die schade, die bij landbouwers in de omgeving kan optreden, voorts extra-initiatieven bij het bedrijf ter voorkoming van fluor-neerslag. Bij het eerste punt ware te denken aan een regeling, zoals die reeds vele Jaren van kracht is bij Zuid-Chemle in Sas van Gent, bij het tweede punt gaat het vooral om bepaalde groenvoor zieningen rond het bedrijf, zones die ten aanzien van de fluor-uitstoting een .uitzevende' werking hebben. Schaderegeling. De directeur van Pechiney Neder land. de heer 1. Poincaré, heeft ons verzekerd dat zijn bedrijf zich volledig bewust is van de grote verantwoordelijkheid, verbonden aan de vestiging van een alumlnium-industrie In een tot dusver vrijwel uitsluitend op de landbouw georiënteerde streek. ,WiJ zijn bereid met de georganiseerde landbouw te over leggen om tot een procedure te komen, die een regeling voor eventuele echade-gevallen bevat. In dit verband denken wij met name aan da regeling. die voor de omgeving van Zuid-Chemle In Zeeuwsch- Vlaanderen Is getroffen-, aldus de PNL-directeur. Ter verduidelijking: in Sas van Gent is in overleg en samenwerking tussen landbouw en industrie een on afhankelijke commissie benoemd, waarin van beide zijden deskundigen en taxateurs zijn aangewezen. Partijen onderwerpen zich aan de beslissing van deze commissie met uitsluiting van de burgerlijke rechter. De kwestie van de groenvoorzieningen staat de laatste tijd algemeen In het middelpunt van de belangstelling. In de reportage over de VS elders op deze pagina wordt er op gewezen dat bij het nieuwe Pechiney alu miniumbedrijf in Frederick eveneens een agrarische streek grote aandacht aan de groenvoorziening wordt geschonken. Het schadelijk effect van fluor-verontrelni- ging kan namelijk door een juiste aanplant van houtbe stand wellicht worden teruggebracht In het zojuist ver schenen voorlopig verslag op het wetsontwerp luchtver ontreiniging stellen de kamerleden daarover enkele vra gen en daarbij willen ze onder meer weten ofdezegroen- zones inderdaad betekenis hebben. We hebben begrepen, dat men in kringen van de Zeeuwse landbouw niet bij voorbaat afwijzend staat tegen dergelijke groenvoorzie ningen, zij het dat men er van uitgaat dat deze zone3 binnen het industriegebied zelf mosten vallen: andere zou er namelijk weer kostbare cultuurgrond ean moeten worden opgeofferd. Groenvoorziening. PNL-directeur Poincaré: ,Wij zijn bereid te overleggen over een eventuele deelneming onzerzijds aan de totstandkoming van een dergelijke zone. Aan de andere kant moet Ik er wel op wijzen, dat een groenvoorziening ter voorkoming van be paalde verontreiniging niet uitsluitend een zaak van Pechiney kan zijn. Wij zijn niet alleen In het Sloe, er staan daar méér bedrijven. Nochtans zijn we bereid om mee te werken aan een concrete formule ter oplossing van het probleem. Twee punten: schaderegeling en groenvoorziening. In beide gevallen is er sprake van een positieve Instelling aan de kant van het bedrijf. Er Is reden om daarvan met voldoening kennis te nemen. We nemen aan. dat de georganiseerde landbouw in Zeeland zonder dat die ook maar één moment zijn kritische houding laat varen met eenzelfde voldoening nota heeft genomen van de mededelingen, namens Pechiney gedaan. Tussen haak jes moet er in dit verband wel op worden gewezen, dat de landbouw te dien aanzien een vooruitziende blik heeft gehad. In mei van dit jaar heeft de .Provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling* In de landbouw In een kort, maar duidelijk rapport da produktlawaarda van de gronden rond het Sloegebied vastgesteld. Daarbij ls wat de verontreinigingszone betreft uitgegaai van veronderstellingen, die blijkens de ervaringen van de Zeeuwse delegatie in de VS, wonderwel met de prak- I tijk blijken te kloppen. \7ervolgens enkele opmerkingen over het industrial!- 1 satiebeleid In Zeeland. De vestiging van Pechiney i accentueert opnieuw dat het bij dit beleid niet alleen gaat om de aanwljzlng-zonder-meer van een plaats voor I deze of gene Industrie, maar dat het hier een complex van zaken betreft. Zo zijn er economische factoren In het geding: ls een bepaald Industrieterrein wel econo misch aantrekkelijk voor nieuwe bedrijven? Maar ook: zal een vestiging niet een te grote schade opleveren aan de omgeving, zodat een gevestigde bedrijfstak landbouw bijvoorbeeld gaat verschralen? Er zijn milieu-hygiënische overwegingen aan de orde: zal een eventueel nieuw basisbedrijf een zodanige verontreini ging opleveren, dat de volksgezondheid wordt geschaad, bijvoorbeeld doordat de verontreiniging cumuleert mei die van reeds gevestigde bedrijven? Voorts: is met de i komst van bijvoorbeeld een fluor-uitstotend bedrijf niet tegelijkertijd de deür voor soortgelijke andere Indus trieën gesloten? Het gaat ook om planologische fac toren: moet bij de aanwijzing van Industriegebieden of bU da vergroting daarvan bv vla een streekplan -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8