le schrikt als er iemand trouwt Brandweeroefening liep met sisser af Militaire oefening in Zeeland: 1400 man tien dagen in actie jmitiM 7 EÉN TUINSLANGETJE GAF STRAALTJE BIJ VUURHAARD Ongezouten kritiek van Middelburgse commandant De Jong WOENSDAG 3 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst. Enige en algemene kennisgeving. Heden werd, nog geheel onverwachts, uit ons midden weggenomen, onze geliefde zuster, be huwdzuster en tante A AF JE MALGO op de leeftijd van 72 jaar. Namens de familie, M. J. Malgo Zandkreekstraat 44. Middelburg, 5 oktober 1969. Nieuwe Haven 47 De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis. Bezoekuren van 10.00 tot 11.00 uur en 18.00 tot 19.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op heden, woens dag 8 oktober 1969. Vertrek Zandkreekstraat 44 om 14.00 uur, aankomst op de algemene begraaf plaats plm. 14.20 uur. Liever geen bezoek aan huis. Hierdoor geven wij kennis van het nog onv< wachts overlijden van onze getrouwe mej. A. MALGO die vele jaren in dienst was van onze familie. Middelburg: J. C. Gabriëlse Koudekerke: A. A. Gabriëlse C. M. Gabriëlse-Breedveld Vlissingen: J. W. Gabriëlse P. Gabriëlse-Gilde En kinderen Middelburg, 4 oktober 1969. Na een moedig gedragen lijden, ging van ons heen, mijn geliefde vrouw en onze geliefde, zorg zame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoe der, zuster en schoonzuster CORNELIA MARIA BOSSCHAART, geboren Roest, op de leeftijd van bijna 71 jaar. Uit aller naam, A. Bosschaart. Middelburg, 7 oktober 1969. Eigenhaardstraat 3. De teraardebestelling vindt plaats vrijdag 10 ok- tober 1969 op de algemene begraafplaats te Mid delburg. Vertrek vanaf het sterfhuis om 12.45 uur. Na afloop gelegenheid tot condoleren in de aula op de begraafplaats. Liever geen bezoek aan huis. Heden werd, tot onze diepe droefheid, uit ons midden weggenomen, onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder, mevrouw SUZANNA ANNA CORNELIS weduwe van Adriaan Hubregtse, op de leeftijd van 90 jaar. Middelburg: J. Dhont-Hubregtse J. Dhont Haarlem: S. Dhont Middelburg, 7 oktober 1969. Poelendaeleweg 24a. De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuren da gelijks van 10.00 tot 11.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 10 ok tober 1969 om 14.15 uur op de algemene be graafplaats. Vertrek vanaf Poelendaeleweg 24a. In plaats van kaarten Heden is, na een langdurige ziekte, van ons heen gegaan, onze lieve, zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CORNELIA LAURINA PLASSE weduwe van Izaak Johannes van Overbeeke, in de ouderdom van 79 jaar. D. F. van Rosevelt 's-Gravenhage: S. W. van der Pias van Overbeeke W. van der Plas Klein- en achterkleinkinderen Vlissingen, 6 oktober 1969 Bejaardencentrum ,Ter Reede' Corr.adres: Vondelstraat 192, 's-Gravenhage De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 10 oktober, des namiddags 14.10 uur. op cie Noor derbegraafplaats te Vlissingen. Vertrek .Ter Ree- de' te 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de aula van de begraafplaats. Op 7 oktober 1969 overleed te Goes, na een langdurig lijden, onze geliefde moeder, groot- en overgroot moeder, MARTINA SMALLEGANGE- VAN DIJKE in de ouderdom van 92 jaar. Uit aller naam, J. J. Smallegange. Ellewoutsdijk, oktober 1969. V. Hattumstraat 11. Liever geen bezoek. Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den. zacht en kalm, onze innig geliefde moeder. behuwd-, groot- en overgroot moeder, MAATJE VAN WIJNGEN weduwe van Jacob Hoogstrate, in de ouderdom van ruim 93 jaar. Jac. Hoogstrate J. Hoogstrate J. J. Hoogstrate- Hannewijk Klein- en achter- kleinkifi^eren 's-Heer-Arendskerke, Vlaamseweg 4. De begrafenis zal plaatshebben DV op donderdag 9 oktober 1969 des namiddags om 14.00 uur vanuit het .Trefpunt'. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, zacht en kalm, mijn lieve vrouw, onze lieve moe der, behuwd- en groot moeder NEELTJE BOSTELAAR geboren Houines, in de ouderdom van 86 jaar. Vlissingen: D. Bostelaar Amsterdam: M. Damen-Meerman J. F. Damen Wlm. Willy en Daan Raamsdonkveer: L. Bostelaar J. I. Bostelaar- van Vlijmen Leo Vlissingen: A. Eostelaar De overledene is opge baard in de rouwkamer van het Sint-Joseph- ziekenhuis. Bezoekuren van 10.30 - 11.30 urn en van 16.00-17.00 u. De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 10 oktober 1969 op de algemene begraaf plaats. Vertrek van huis om 12.00 uur. Tandarts E. KLINKERT - Goes Wegens omstandigheden DEZE WEEK GEEN SPREEKUUR. Afspraken gaan door. PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT houdt niet op voor zestien oktober. De oefening strekt zich uit over West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren, Noord-Heveiand en een deel van Schouwen. Volgens het draai boek moet het zo zijn dat in de nacht van woensdag op donderdag of don derdag in alle vroegte eenheden ma riniers (,de blauwen'), die zich nu hebben ingegraven in stellingen aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust, een aanval met amfibievoertuigen en luchtmacht zullen doen op Walche ren, waar een -ndere partij (de groe nen) is gelegerd. De vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen ope rerende gevechtsgroep krijgt steun in de rug van de marine en luchtmacht. Er komen vuursteunschepen aan te pas, veiligheidsvaartuigen, negen landingsbo- ten en vijfentwintig rubberboten. Luchtstrijdkrachten voeren ondertussen koptersquadron. De mariniers, die op Walcheren zijn gelegerd zullen na verwikkelingen over en weer gedwongen worden zich terug te trekken in de richting van Schou wen, waar men bij het vliegveld Haam stede opnieuw positie zal kiezen. Na een korte schorsing op zondag, bij welke gelegenheid de Belgen het strijdperk zullen verlaten, volgt een tegenaanval van de van Walcheren verdreven mari niers op de Noordbevelandse kust. De vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen opgetrok ken gevechtsgroep wordt teruggedron gen tot bij Breskens. Omstreeks de zes tiende oktober wordt zij in de buurt .0 één aangevallen. Evenals bij de aanval op negen oktober zal er dan ook weer ruggesteun van uit de lucht komen. De luchtstrijd krachten zetten bij die. gelegenheid der tig starfighters in. De bevolking kan zich schrap zetten voor laag vliegende toestellen. En men kan ervan opaan dat dit alles niet geheel geruisloos zal verlopen. In de oefening zijn ook inge zet leden van de nationale reserve in Zeeland. Zij fungeren als leden van de ondergrondse. Over het verloop van de oefening wer den we gisteren ingelicht door de kapi tein H. van de Breemen. Leider van de voldoening meldt hij dat de Belgische para's zich voor de overtocht al wezen loos zit te studeren op allerlei stroom- atlassen. Zeeland leent zich uitstekend voor deze oefening', zo vertelde de ka pitein. Hij is bijzonder te spreken over de medewerking van de bevol king, De witte-raaf oefeningen spelen zich steeds in Zeeland af Het is eigen lijk generaal majoor A M. Luijk, die heeft bevorderd dat er in Zeeland wordt geoefend. De generaal is in Ter- neuzen geboren. ,Hij is helemaal weg van Zeeland', weet kapitein Van de Breemen. De generaal komt vandaag kijken hoe de oefening verloopt. Ook de chef staf van het Belgische para-re giment komt een kijkje nemen. Kapitein Van de Breemen stelt zich veel voor van de oefening. Met zichtbare Een spectaculair onderdeel van de oefe- ining is komen te vervallen. Op last van de hogere Belgische legerleiding is een dropping van Belgische paracom mando's op Noord-Beveland van het actielijstje geschrapt. Ter gelegenheid van de oefening zal de marinierskapei aanstaande vrijdag een optreden ver zorgen in XernèUzen. MIDDELBURG De door één man op de Molenberg gehanteerde tuinslang bij het schoonspuiten van een van de wagens van het transportbedrijf firma De Klerk was dinsdagmiddag de enige straal die water gaf op het moment dat tientallen brandweerwagens met in hun kielzog kilometers brand slang met veel trammelant door de Middelburgse binnenstad werden gedirigeerd om een denkbeeldige brand te blussen. Het was een spektakelstuk van de militaire co lonne nummer negen, die daarmee achthonderd militairen op herha lingsoefening wilde bezig houden. Of liever gezegd: het bad een spektakel stuk moeten zijn, want gespoten werd er niet. Waar dat aan lag werd niet dui delijk. Enkele ingewijden wisten te ver tellen dat er te vroeg net sein .inpakken' was gegeven en van een andere kant vernamen we dat men het liever niet tot een complete chaos wilde laten komen. Want die kant ging hel aardig uit, toen bleek dat particuliere wagens zich vast- reden op de zesduims dikke groene brandslangen, waarover gebrekkige plan ken bruggetjes waren gelegd. Er was zelfs een duidelijk tekorl aan deze din- Hindernis Bij de Stationsbrug, waar bij de intocht van de gedekt groene karavaan al pro blemen ontstoncien toen uitgerekend op dat tijdstip een vrachtwagen midden op de brug door de as zakte, propte het verkeer de toeleidingswegen snel vol. Dat leidde ertoe dal de zo moeilijk te nemen hindernis van een dubbele baan groene brandslangen tijdelijk werd ont koppeld om het vastgelopen verkeer weg te helpen. Ondanks het feit dat er dan geen spuitende fonteinen waren te zien sprak reserve luitenant kolonel M. L. Verbeek nu commandant van de co lonne maar in dagelijkse doen hoofd ener school in Oss op de commandopost in de oude school aan de Nieuwe Haven over een geslaagde oefening. ,Men zegt namelijk dat het een moeilijke oefening was en dan is het voor ons al geslaagd' zo lichtte hij nader toe. Het spuiten was echt bijzaak in deze oefening. Het accent viel op het uitleggen van de slan gen en het tot standbrengen van een bluswaterkanaal vanaf de Loskade naar de .brandhaard' die zo heette dat in het draaiboek aanvankelijk door de BB (waarvan de colonne een reserve- 1 vormt) en de r zou zijn bestreden. Als er werkelijk geblust had moe ten worden had men zeker kunnen spuiten, zo werd er gesteld. Het zwa re materieel met een respectabel aantal aanjagers voor het voortstu wen van het water had er volgens! insiders wel voor kunnen zorgen dat er omstreeks 200.000 liter water per minuut kon worden verwerkt. Dat had zelfs bedenkelijke gevolgen kun nen hebben voor het waterpeil in het kanaal door Walcheren. Mogelijk kan bij het niet doorzetten van de watertoevoer ook hebben mee gespeeld het gevaar voor het losschie ten van koppelingen, door de hoge druk. Dat zou pas geleden nog zijn gebeurd bij een soortgelijke oefening in Helmond. Gevaar dreigde er vanwege die mogelijk losschietende koppelingen ook voor kin deren, die rond de kilometers lange slangelinten speelden. Hadden er werkelijk grote gev; dreigd dan had men waarschijnlijk ook meer actie gezien in deze oefening. Nn werd men geconfronteerd met rondlum- melende .herhalers' dit? liet duidelijk wel geloofden. Alsof het hen een zorg was al of niet op tijd Middelburg weer te verlaten. Kritische kijk Een kritisch toekijkende Middelburgse brandweercommandant De Jong stond zich te verbijten van ergernis bij het zien van de uitermate slordige wijze waarop met het dure materiaal werd om gesprongen. Op een gegeven moment hoorde hij dat er zelfs om een mes werd gevraagd om een slang door te snijden want de koppeling wilde niet los... Als ik officier was geweest had ik me ge geneerd voor het op alle fronten ontbre ken van de discipline bij die militairen, die alleen maar wat rondhingen en op hun gemak met zijn veertienen stonden te lachen bij hot zien van een oud vrouw tje dat bijna "over een slangebruggetje tuimelt. ,Als wij als brandweer zo aan de weg zouden timmeren zouden daar! gauw vragen over in de raad komen. Enl dan kon ik mijn baantje als comman dant wel vaarwel zeggen Aldus de Mid- ^"'burgse brandweer-commandant. De politie sloofde zich danig uit om het burgerverkeer zo goed en zo kwaad als het ging langs de moei lijke punten te loodsen. De uittocht van de militaire karavaan kwam ver na vijven. Maar dc politie had er toch minder moeite mee dan ver wacht omdat de colonne bij stukjes een beetjes de stad verliet. En het publiek blies nii verloop van tijd duidelijk teleurgesteld de aftocht. Sen satie was er niet bijgeweest. Zei een Het groot industrieterrein te Mid delburg was gisteren verzamel punt voor de militaire brandweer oefening. (Foto PZC) mevrouw op de Lnngevielebinnenbrug mopperend: ,'r bin nog een berg van die slangen over. Moeten ze daar voor al die drukte maken. Jk had me er heel wat meer van voorgesteld'. En daarmee was zij de tolk van de vele toegestroom de nieuwsgierigen. ARNEMUIDEN Nog maar en kele weken nadat de vakantiedruk- te achter de rug is, staan er op nieuw tientallen tenten op het re creatieterrein ,De Piet' aan de oe ver van het Veerse Meer. Het zijn echter geen vakantiegangers, die in de war gebracht door het goede weer, opnieuw de zomer in hun bol hebben gekregen. Het tentlinnen is van gedekt groen. Dat kan niet missen. Dat moet iets met militai ren te maken hebben. Precies: het is om helemaal correct te zijn het hoofdkwartier voor .witte raaf 3', een oefening voor mariniers met steun van land- en luchtstrijd krachten, met medewerking zelfs van een bataljon paracommando's uit België. Tien dagen lang is in Zeeland veertienhonderd man voor deze oefening in de weer. Maandag is net begonnen en het' Het ligt in het zuiden, waar Beveland weer vlak wordt. Boven de dijk uit steken rokende pijpen van Dow en de wimpel van een jachtje in de haven. Het heeft stille straatjes. Soms zie je er kinderen, als de school uitgaat. Tweeëntwintig. Soms zie je er iemand anders lopen, gebogen meestal. Ze wonen er met z'n driehonderddrieën veertigen en het heet Ellewoutsdijk. Met z'n drlehonderddrieënveertigen. In ja nuari waren er nog 34v inwoners er is nie mand gestorven. Begin vorig jaar had de gemeente 355 mensen, in 1965 nog 406 J. Smallegange (67): ,t Is niks meer. Vijl tig jaar geleden, toen hadden we hiei achthonderd mensen, drie onderwijzers drie bakkers, een barbier. Er was een kleermaker en een notaris, een schoenma ker. En vve hadden een dorpsveldwach ter en beurtschippers op Rotterdam en •Middelburg. Toen waren-er nog vijf cafeet jes. Er is er niet één meer'. Sr is ook geen notaris meer. En de schoen maker is wel. al jaren Er nog een bakker, een loodgieter, men Kan wat huishoude lijke artikelen kopen en er zijn twee krui denierswinkels. De melk komt van twee veehouders: ze zetten voor hun erf de bus sen klaar en de melkfabriek ruilt ze voor flessen. Maar de kapper uit Oudelande houdt zitdagen en de slager uit Baarland neemt twee keer per week bestellingen op. En van het gemeentepersoneel woont alleen de werkman in het dorp. Ellewoutsdijk heeft een landbouwhaven. Ellewoutsdijk had een landbouwhaven. Vijf zes jaar geleden was er voor het laatst de bedrijvigheid van een bietencampagne. Daarna kwam er alleen een enkele keer een schip om iets te lossen voor het fort, een militair schip, dat was vrijgesteld van liggeld. De haven lag leeg en er werden wat jachtjes gemeerd. Er is opnieuw wat vertier, er wordt wat gevaren, er wordt wat gevist. De gemeente deed er wat aan, trof wat voorzieningen. Kort geleden wer den ze feestelijk in gebruik genomen een daad tegen de verschraling. Jawel maar dit jaar heeft EUewouts- dijk voor het eerst een éénmansschool. Ne genentwintig leerlingen moesten er zijn om de twee klassen te kunnen handhaven. Ze waren er niet. Tweeëntwintig leerlin gen. zes klassen, één lokaal. Vorig jaar ging de kleuterschool dicht. Er waren nog zeven kleuters, t moesten er twintig zijn, minimaal. Ze gaan nu naar Driewegen, de kleuterschool wordt gymnastieklokaal voor de. lagere school. Ellewoutsdijk: driehonderddrieënveertig in woners, Men weel wat de ontvolking van het platteland inhoudt. De sterkste trek uit de mechaniserende landbouw is voorbij Maar het dorp kan de jongeren weinig werkgelegenheid bieden. Smallegange: .Als ze naar de ambachtsschool gaan, ber je ze kwijt. Dan komen ze niet meer terug' D. Lodder, burgemeester: ,Je schrikt, alï er iemand trouwt. Dan gaat er weer eer meisje weg". Ellewoutsdijk, driehonderddrieënveertig in woners. Op gemeentesecretarie is het deze week nog nagegaan: er zijn in de bebouw de kom veertien huizen Ingericht als twee de woning. Buiten het dorp zijn leegkomen de huizen nog aantrekkelijker als vakantie woning. Er komen «oma huizen vrij, als bejaarden naar een tehuis gaan- Lodder: ,Ze gaan weg voor te hoge prijzen, die in de ogen van kopers van een tweede woning nog laag liggen. De eigen mensen vinden het teveel. Je kunt er niets tegen doen. De woonruimtewet is opgeheven. Aan de an dere kant: er is uit het dorp niet veel vraag. Jongelui werken elders, ze gaan wonen waar ze werken'. Ellewoutsdijk, oktober 1969: driehonderd- drieënveertig inwoners. Er is bijna geen verenigingsleven meer. Natuurlijk, er is een handboogsociëteit. Maar Scheldegalm is b:j gebrek aan leden ook bijna uit elkaar gegaan. Ellewoutsdijk kent nauwelijks jaarfeesten en uitvoeringen meer. En wie wil voetballen is lid van SVD in Driewegen. Het kerkkoortje, met Kerstmis en Pasen actief, leek te verschralen, toen een stu wende kracht het dorp verliet. Er is toch mee verder gegaan. Ds C. Hoogendoorn, wonend in Oudelande: .De mogelijkheden die er zijn, worden wel benut. Maar een jeugdwerk beginnen dat gaat eenvou dig niet. Er :s geen jeugd' Is de verschraling te keren? Burgemeester Lodder denkt, dat Ellewouts dijk het dieptepunt heeft bereikt. De ac tiviteiten in het haventje kunnen wat vertier brengen, aanvullende industrietjes rond het naar het oosten oprukkende in dustriegebied kunnen in de toekomst ook wat mensen naar Ellewoutsdijk brengen. ,Als zich nu een gezin vestigt, is het dorp meestal een doorgangshuis, tot er elders woningen staan. Straks zijn er misschien vvat mensen die niet in een stad willen wonen maar dicht bij het werk. Ik zie het nu in Borssele. Maar dan moeten eT hui zen komen. Vijtien, twintig woningen of honderd inwoners betekent voor Ellewouts dijk een heleboel. Maar een druk dorp wordt het niet'. Ellewoutsdijk nu: een stil groen dorp aan de rand van de Zak waar de één tevreden is waar de ander het toch lastig vindt dat je vaak op een ander dorp bent aan gewezen. Lodder: ,Van buiten ziet het er leuk uit. Van binnen is 't eigenlijk al een gehucht*. Opperwachtmeester H. van der Panne: ,Er gebeurt weinig. Eén aanrijding per jaar, dat is Veel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7