ZITTENBLIJVEN KAN WORDEN AFGESCHAFT >VO concludeert in advies: Door invoering van een Mokkenstelsel >o Bewaker Gerrit Schutte door rijksrecherche aangehouden Gisteren bestond KLM vijftis laar B. B. GESCHEIDEN VERKLARING DR VAN DER KR0EF KLOPT NIET MET DE FEITEN l:itsnapte gevangene werd geholpen OPAAL lU Directeur Efteling maé aanblijven POMPIDOU: GEEN DEVALUATIE WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DEN HAAG (ANP) Over de oorzaken en achtergronden van het zitten blijven en over mogelijke oplossingen is voldoende bekend om op korte termijn te besluiten het zittenblijven af te schaffen. Het euvel kan worden uitgebannen door interne reorganisatie van het onderwijs. In het basisonderwijs dient dan een blokkenstelsel te wor den ingevoerd in plaats van het klassikale stelsel. In het voortgezet onderwijs behoort het zittenblijven tot het verleden als niveau-dif ferentiatie per vak wordt ingevoerd. Tot deze bevinding komt de Stichting voor Onderzoek van bet Onderwijs (SVO) in haar advies aan de staatsse cretaris van onderwijs en wetenschap pen over do actuele onderwijsproble men: zittenblijven en klassegrootte. In liet advies wordt de regering uitgeno digd het initiatief te nemen om tot af schaffing van het zittenblijven te ko men, de nodige financiële middelen ter beschikking te stellen en een centraal coördinerend orgaan in het leven te roepen voor een actie tot reoganisatie van de interne functionering van het onderwijs. Klassegrootte In het basisonderwijs bleven sinds de tweede wereldoorlog meer dan twee miL- joen Nederlandse kinderen zitten. Het percentage zitten,blijvers In het voort gezet onderwijs ligt twee tot drie keer zo hoog. De huidige problematiek van de Jdassegïootte schuilt voorna,mefijk in de grote spreiding van de grootte rond om het landelijk gemiddelde. Gepleit wordt voor een maximum-klassegrootte. Dat kan als de voorsteben tot interne reorganisatie van het schoolonderwijs worden aanvaard. Beide aanbevelingen van de SVO hangen dus nauw samen. Wat de leerlingenschaalverlaging be treft wordt prioriteit toegekend aan verdere veriaging van de leerlingen- schaal voor het kleuteronderwijs. Nota De studie van de SVO is neergelegd in de nota .Opstaan tegen het zitten blijven', samengesteld door drs K. Doornbos. Het boek,werkje verschijnt eind van de week bij de staatsuitgeve rij. Het werd dn juli van dit jaar aan de staatssecretaris van. onderwijs en wetenschappen aangeboden. Het afschaffen van het zittenblij ven kan in de periode van 1970 tot 1973 worden voorbereid en in de daarop volgende zeven jaren worden uitgevoerd. De regering dient dan te zorgen, dat de wetgeving en de administratieve voorschriften tijdig worden aangepast, opdat de nodige vormen van interne organisatie van het onderwijs kunnen worden ver wezenlijkt. De invoering van het voorgestelde onderwijsplan maakt het mogelijk en wenselijk de bepa lingen van de leerlingenschalen aan te vullen met bepalingen van de maximale groepsgrootte. Wat er ook in d'e loop der jaren, aan maatregelen zijn getroffen om het zit tenblijven te bestrijden, wezenlijk ef- ADVERTENTIE) ^Bl] VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND BURGEMEESTER THOMASSEN KREEG ,BRIL TONDER VISIE' ROTTERDAM (GPD) Burge meester Thomassen van Rotter dam heeft er een bril bij. Een bril, waardoor hij een blik zonder visie op het jaar 2000 kan richten. Met talrijke studenten van de Delftse tli die in liet kader van de studium generale naar zijn voordracht kwamen luisteren over de ontwik keling van Europa en de Euro poort en de Delta, kreeg burge meester Thomassen de kartonnen bril en een stencil uitgereikt door leden van het actiecomité .Leef bare Delta.' De bril was voorzien van oogkleppen, die de bekende etiketten van luchtverontreini ging, natuurbedcrf, steenwoestijn, bedorven water, geluidshinder en volle wegen droegen. Tijdens zijn voordracht en de daarop volgende discussie pro beerde Thomassen een paar eti ketten van die oogkleppen te was sen, Ook voor de Delftse studen ten toonde hij zich een vurig' pro pagandist van de Rotterdamse ge dachten ten aanzien van de -ont wikkeling van het havengebied van zuidwest-Nederland. Of juist hij die propagandist moest, zijn voor die denkbeelden, was wel licht de pijnlijkste vraag voor hem. ,Madr,' zei hij, industrialisering' daarvan, kan zetten. Dat orgaan bestaat dood eenvoudig niet. Als men zegt: Rotterdam loopt als gemeente, omdat het zo ver buiten haar grenzen opereert, buiten haar schoenen, dan zal memand dat ontkennen.' fecit bleef uit, omdat het üeerstofjaar- klassensysteem ongemoeid werd gra ten. Dit systeem berust op de koppeling van cursusduur en leerstofpakket, en op de indeling van de schoolarbeid op ba sis van tijd. Dit systeem ligt in wette lijke bepalingen vast. In het onderwijs moet evenwel niet de schoot of de klas. maar het individuele kind uitgangspunt zijn. De voorgestelde veranderingen komen neer op het aanvaarden en uitvoeren van een nieuw onderwijsleerplan voor het schoolsysteem. De SVO acht het noodzakelijk, dat er een onderwijsbe stel komt, waarin continuïteit in de p e dagogisch-didacti sch e vormingspro - cessen is gewaarborgd en waarin, de gelijkwaardigheid van ontwikketingsge- legenheid is verzekerd voor de onder ling in allerlei opzicht verschillende kinderen. Differentiatie van prestatie-eisen bij het basisonderwijs kan worden inge voerd met het blokkenstelsel: primair een vorm van differentiatie naar het niveau van de verlangde leerprestaties, maar niet ruime mogelijkheden tot daadwerkelijke erkenning van verschil len in tempo, belangstelling, gemoti veerdheid en dergelijk. Het programma voor vlugge begaafde leerlingen wordt verbreed en verdiept. Het werkplan voor tragere, zwakker-bcgaafde leerlingen wordt zo zinvol mogelijk gereduceerd tot het essentiële. Voor het voortgezet onderwijs wordt niveau-differentiatie per vak voorge steld. Daarbij is het vak de kleinste, n iveaub ep al e nde eenheid bij de leeriin- gengroepering. De leerling wordt per vak ingepast in plaats van toegelaten te worden tot een school. Hij kan dan bijvoorbeeld twee falen op vwo-niveau, een taal op mavo. en wis- en natuur kunde op ha.vo-niveau volgen. Voor meer direct beroepsvoorbereidende vakken, wordt een aa.ngepaste vorm van het blokkenstel het aangewezen middel genoemd, Kern- en keuzevakken Niveau-differentiatie per vak moet sa mengaan met het systeem van kern en keuzevakken, Er ontstaat dan een organisatievorm met een zo grote op vangcapaciteit, dat in beginsel alle leerlingen, die de basisschool hebben doorlopen in één instelling voor voort gezet onderwijs kunnen worden opge nomen. De waardering voor het vak kan worden beperkt tot ,zeer goed', .voldoende' of .ontoereikend'. De waar dering kan leiden tot: hoger niveau, continuering van niveau, lager niveau, of schrappen van het vak. Er zou een studieplan kunnen worden opgeste.d, dat in zekere zin een over eenkomst is tussen de ouders, de leer ling en de school. Het einddiploma zou vervangen worden door een certificaat van vorderingen. Bij afdoende geobjec tiveerde prestatiebeoordeling aan het einde van ieder leerjaar of selectievrije periode zou zelfs afschaffing van de eindexamens kunnen worden overwo gen. Het lijkt gewenst er naar te stre ven, dat leerlingen, die daartoe zijn voorbereid en gemotiveerd, op een leeftijd van 18 tot 19 jaar naar het hoger beroepsonderwijs of het we tenschappelijk onderwijs te laten overgaan. Een zekere begrenzing van vrijheid van studieduur in het voortgezet onderwijs wordt om ver schillende redenen ter overweging gegeven in de nota van de SVO. Het systeem van niveau-differentiatie per vak wordt gezien ais een tussen oplossing, die gedurende een overgangs periode van 10 tot 15 jaar uitkomst kan bieden. Ondertussen kan invoering van een blotokenstelset voor verscheidene vakge bieden in het voortgezet onderwijs wor- CHUR, ZWITSERLAND (AP) Bri gitte Bardot heeft zich vier maanden geleden in de Zwitserse plaats Lenzer- lieide in het geheim laten scheiden van de Duitse-multi-miljonair Günter Sachs, dit is dinsdag bevestigd door plaatse lijke autoriteiten in Lenzerheïde. Als reden voor de scheiding werd ver vreemding aanvaard. Brigitte en Gün ter Sachs traden na een kortstondige romance in juli 1966 in Las Vegas met elkaar in het huwelijk. den voorbereid ■en beproefd. Dit is niet noodzakelijk voor de oplossing van het zittenblijvenvraagstuk. Het is evenwel wenselijk, onder meer in verband met de beheersing van het proces van leer- stofvernieuwmg. Als tot interne differentiatie van het basisonderwijs wordt overgegaan moet de Interne organisatie van het voort gezet ondérwijs worden aangepast om de aansluiting tot stand te brengen. De aansluiting wordt aanzienlijk vereen voudigd, als voor het verlaten van de basisschool is vereist. De beheersing van een minimum aan basiskennis. Als de verschillende vormen van onderwijs worden opgevat aïs fasen, in een wezen lijk niet opdeelbaar geheel, is er een grondslag voor continuïteit in het on- derwijswetgeving, stimulering van on- ter- naar basis- en van basis- naar voortgezet onderwijs worden dan louter administratieve, onderwijsjuridische za ken. Ook de aansluiting op onderwijsvor men van het tertiaire niveau moet dan in dezelfde geest gestalte krijgen, al dus de nota. Voorwaarden voor het welslagen van de actie het zittenblijven uit te bannen zijn ondermeer: aanpassing van de derwijswetgeving, timulering a.n derzoek en ontwikkelingswerk, organi satie van de bijscholing van onderwij zend personeel, geleidehjk stelselmatige uitbouw van regionale onderwijsbege- leidïngsinstanties, heroriëntatie van de onderwijzers- en lerarenopleiding, en krachtige en aanhoudende voorlicht Daartoe dient het centraal orgaan coördinatiepunt te worden ingesteld met toereikende bevoegdheden en middelen om de uitvoering verder voor te berei den. De SVO acht een kostenbepaling in dit 'stadium niet mogelijk. De kosten zul len niet gering zijn, hoe gering ook als promillage van het totale budget van de bij de actie betrokken takken van on derwijs. Wat. de fasering van de aotie be,treft, is drieëneenhalf jaar wel het absolute minimum. De veranderingen zouden het eerst in 1973 kunnen worden ingevoerd en dan nog per leerjaar. De eigenlijke operatie zou zes jaren duren voor het basisonderwijs. Voor het voortgezet on derwijs kunnen de voorgestelde veran- dedingen eveneens op betrekkelijk korte termijn worden ingevoerd, aldus de no ta van de SVO. MINISTERS OVER ZAAK-BEN KORSTEN DEN HAAG (GPD) Niet in overeenstemming met de feiten is de verklaring van dr. Van der Kroef, geneesheer-directeur van de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag, met betrekking tot het overlijden van de public relations adviseur Ben Korsten, ,dat vele hoge instanties deze zaak op de lange baan willen schuiven'. Dat delen de ministers Polak (ju stitie) en Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) mee als ant woord op vragen van het socialis- AUTORITEITEN BEHOUDEN DIEP STILZWIJGEN ROND SCHANDAAL AMSTERDAM (GPD) De ontsnapping van de nietsontziende misdadiger Gerrit Schutte (45) uit het huis van bewaring in Am. sterdam, dreigt een van de grootste schandalen te worden die het Nederlandse gevangeniswezen ooit heeft gekend. Een van de drie bewakers, die de schrik van de Amsterdamse on derwereld in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn cel opsloot, is door de rijksrecherche aangehouden. De man wordt ervan ver dacht Gerrit Schutte bij zijn ontsnapping te hebben geholpen. De Amsterdamse politie, do rijksrecher che, de officier van justitie, eïi liet mi nisterie van justitie stellen inmiddels al les in 't wderk om publiciteit over deze uiterst onverkwikkelijke zaak te voor komen. Mr W. van Leeuwen van de afdeling voorlichting van het ministerie van ju stitie ontkende gistermiddag nog per tinent dat er van een aanhouding spr.a- PARIJS Dertig miljoen platen zijn vertegenwoordigd in deze gouden plaat, die dinsdag werd uitgereikt aan Sale at ore 'Adamo. Geen wonder, dat hij en zijn echt genote Nicole kunnen lachen bij de ontvangst van zulle een kleinood. ke was. Iets duidelijker was de officier van justitie en hoofd van het arrondis sementsparket in Amsterdam mr dr J. F. Hartsuiker. Deze ontkende niet dat er een aanhouding was verricht. Verde re mededelingen wilde hij ,in het be lang van het onderzoek' niet doen. In de loop van. het onderzoek was bewaker die gisteren is aangehouden reeds verschillende keren aan een scherp verhoor onderworpen door de drie rijks rechercheurs die een onderzoek instel len. De grootste vraag bij het onderzoek is of de gisteren aangehouden bewaker de man is die Schutte het pistool een 9 mm Beretta en de benodigde pa- >ft comoolrl w»t huis van bewaring heeft ontvangen Is, zo is dit weekeinde van de kant van de politie meegedeeld, zeer beperkt ge weest. Briefjessmokkel Terwijl de zwijgzaamheid van de betrokken autoriteiten steeds dieper wordt, vraagt men zich in Amster dam af waarom niet reeds dit voor jaar een grondig onderzoek is inge steld naar mogelijke wantoestanden in het betrokken huis van bewaring. Voordat de zaak van de moord of doodslag op de caféhoudster Elisa beth Schevenhoven door de recht bank werd behandeld heeft Gerrit Schutte, hoofdverdachte in deze zaak, kans gezien een groot aantal briefjesuit het huis van bewaring te smokkelen waarin hij bekenden grote geldbedragen in het vooruit zicht stelde wanneer zij voor hem gunstige verklaringen zouden afleg gen. Op de rechtszitting kwamen, deze brief jes wel ter sprake. De vraag naar de manier waarop zij naar buiten gesmok keld zijn is echter nooit beantwoord. Ontsnappingsplan Gisteren is bekend geworden Schutte uit de gevangenis in Haarlem naar het huis van. bewaring in Amster dam is overgebracht omdat de gevan genisdirectie van ontsnappingsplannen op de hoogte was gekomen. Van de kant van de Amsterdamse politie is eerder meegedeeld dat Schutte in het huis van bewaring verbleef omdat de zaak Elisabeth Schevenhoven binnen kort in hoger beroep zou voorkomen. De overplaatsing uit Haarlem naar Am sterdam heeft echter al ruim anderhal ve maand geleden plaatsgevonden. Ger rit Schutte is ondertussen nog steeds spooiuoos. Moeilijkheden dreigen tussen huisartsen en De Block (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Er dreigen weer moeilijkheden tussen de huisartsen en minister De Block over de huisartsta- rieven voor particulieren. De Landelijke Huïsartsenvereniging (LHV) is niet van plan de leden advies te geven met be trekking tot die tarieven. Minister De Block heeft de LHV echter laten weten, ervan uit te gaan dat de huisartsen de tarieven per 1 okt. niet zouden verho gen zonder vooraf overleg. Landelijke Huisartsenvereniging staat nog steeds op het standpunt, dat de artsen het recht hebben de algemene trend van d'e loon.- en prijsindex te vol gen. Maar als centrale vereniging wenst de LHV zich niet te bemoeien met de beslissingen van de individuele huisart sen, ,Het is niet onze taak te zorgen dat de tarieven van onze leden achterblij ven bij de algemene ontwikkeling van lonen en prijzen', zei de woordvoerder van de LHV dr Salomé dinsdagmorgen. .Bovendien lopen we, als we wel richt lijnen zouden geven, het risico van een prijsstop'. Hij wees er verder op, dat de. huisartsen tarieven vorig jaar oktober voor het 'laatst zijn aangepast aan de trendmati ge ontwikkeling van juli 1968. 'erwaeht wordt dat minister De Block u de tariefverhogingen die uitgaan bo ven hetgeen de algemene prijzenbeschik- king toelaat, door zijn controleurs moet laten opsporen. tische tweede kamerlid drs. H. M. Franssen. Zij hebben er echter be grip voor dat de omstandigheid dat verschillende overheidsinstan ties bij de zaak zijn betrokken, bij dr. Van der Kroef die indruk heeft kunnen wekken. Volgens de ministers heeft dr Van der Kroef desgevraagd schriftelijk medege deeld met .hoge instanties' te hebben bedoeld de provinciale inspectie van de volksgezondheid en de officier van jus titie in Den Haag. Wat betreft het overlijden van de heer Ben Korsten voeren de ministers aan dat uit het op last van de justitie opge maakte sectierapport blijkt dat het overlijden niet een rechtstreeks gevolg is geweest' van het gebruik van verdo vende middelen. De ministers laten verder weten dat de telefonische mededeling van dr Van der Kroef op 15 augustus aan de genees kundig inspecteur dr De Graaf van de volksgezondheid voor Zuid-Holland de eerste plaats betrekking had op ziekte en de behandeling van de h Korsten. In de tweede plaats het ver strakken op grote schaal van verdoven de middelen door diens huisarts. Wat het eerste punt betreft: de no dige voorzieningen waren reeds troffen doordat de patiënt onder handeling zou worden genomen door prof. J. Bastiaans, die de heer Kors ten al in een eerdere fase eveneens onder behandeling had gehad. Wat het tweede punt betreft delen d.e ministers mee dat de geneeskun dig inspecteur reeds begin 1969 was geattendeerd op een mogetijk te groot gebruik van verdovende mid delen in de praktijk van de betref fende Haagse huisarts. De inspec teur heeft daarop, na 'een diepgaand onderzoek, de door hem noodzake lijk geachte maatregelen getroffen. De mededelingen in de pers, dat de ge neeskundig inspecteur reeds drie jaar in het bezit zou zijn van een rapport, dat direct of indirect betrekking had op de zaak-Korsten is volgens de minis ters Polak en Roolvink onjuist. Na het telefoontje van dr Van der Kroef or 15 augustus achtte de inspecteur zicL niet gerechtigd hem in te lichten over de feiten aangaande bedoelde huisarts, die hem (d'e inspecteur) in de uitoefe ning van zijn ambt ter kennis waren gekomen. Het is volgens de ministers daarom wel te begrijpen dat dr Van der Kroef daaruit de conclusie heeft ge trokken dat de inspectie nog niet op de hoogte was. Aangezien hij driekwart jaar eerder reeds zijn maatregelen had getroffen zag de inspecteur geen aan leiding opnieuw een onderzoek in te stellen naar het medisch handelen va.n de huisarts. steen van de maand oktober gouden sieraden met opaal van af 65.- Welke steen heeft zoveel magnifieke 'T ffl kleuren en een zo volmaakt zuivere heetman A alle edelstenen? En welke vrouw zou edelsteenkundige l.g.a. niet in de wolken zijn van pure blijd- diamantexpertg.t.a. schap met zo'n schitterend geschenk? SKÖBMaM LIJNBAAN 92 filiaal:oostzeedijk 155 157 rotterdam FEEST MET ONDERSCHEIDINGEN Schriftelijk De inspecteur achtte het wel gewenst, dat dr Van der Kroef zijn telefonische mededeling schriftelijk aan hem zou be vestigen. Aan dat verzoek heeft dr Van der Kroef volgens de ministers, ge meend niet te moeten voldoen. In de daarop volgende week na 15 augus tus alarmeerde dr Van der Kroef le geneeskundig inspecteur van geestelijke volksgezondheid in Zuid- Hoi'.and. Hij achtte het nodig de officier justitie in te lichten van het feit, dat bij de geneeskundig inspecteur dr De Graaf .reeds gegevens aanwezig wa ren. Dr Van der Kroef wendde zich 15 augustus eerst tot de Haagse politie. Die verwees hem naar de geneeskundig inspecteur, gezien het specifieke karak ter van deverdenkiiig en de overige mededelingen van. medische aard en om dat de geneeskundig inspecteur, evenals de poliitïe ingevolge de opiumwet op sporingsbevoegdheid bezit. Dr Van der Kroef volgde dat advies op en belde daarna de geneeskundig inspecteur dr De Graaf. De ministers delen verder nog mee, dat de Haagse officier van justitie, nadat hij op 21 augustus was benaderd door de geneeskundig inspecteur van de gees telijke volksgezondheid, nog dezelfde ochtend die geneeskundig inspecteur heeft gehoord en dezelfde middag dr dér Kroef. BREDA (ANP) De president van de Bredase rechtbank, mr J. K. Schellen- liacli, heeft dinsdag de directeur van het sprookjespark ,De Efteling' te Kaats heuvel, die een kort geding had aange spannen tegen het. bestuur van ,De Ef teling' dat hem beschouwde als te zijn ontslagen, in het gelijk gesteld. Bij zijn uitspraak heeft de president be volen, dat het bestuur de directeur op geen enkele wijze mag hinderen in de uitoefening van diens functie en hem vrije toegang moet verlenen tot alle de len van het park. Het bestuur had de directeur per 1 oktober niet herbenoemd en een van de personeelsleden met de leiding belast. Directeur Diender was echter in maart 1969 al herbenoemd tot directeur voor de duur van 5 jaar. Om dat hem per 1 oktober door het be stuur het werken in die functie onmo gelijk werd gemaakt, had hij het kort geding- aangespannen. SCHIPHOL (ANP) Gisteren is de KLM 50 jaar oud geworden, Voor-zover de dienst het toeliet heeft het personeel ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest gisteren vrijaf gekregen. Bovendien ontvin gen alle employés voor elk vol dienstjaar een jubileumuitkering van 50 gulden. Aan de vele honderden personeels leden in het buitenland werd een herinneringspenning uitgereikt, en een speciaal voor het jubileum ver vaardigde schrijfset. De viering was maandagmiddag inge zet met een bijeenkomst van enige dui zenden KLM-ers in de feestelijk ver sierde hangar 9 op het oude Schiphol, waar president-directeur dr G. van der Wal een toespraak hield. Hij zwaaide Nederlands luchtvaartpioniers Fokker en Plesman grote lof toe, en zei over Plesman, wiens echtgenote tot de aanwezigen behoorde: ,zijn geloof in het nut van de luchtvaart in de toekomst is een van de grootste factoren voor het slagen van de KLM geweest'. Dr Jan der Wal reikte daarna de tien hoofdprijzen uit van een prijsvraag, waaraan al het KLM-personeel heeft kunnen deelnemen. De eerste en de tweede prijs bestonden uit een auto. Lieftallige meisjes uit vele landen al len in nationaal kostuum gestoken, as sisteerden hierbij. Op vertoon van het loonstrookje van september konden al le employées tenslotte het door Leonard de Vries samengestelde gedenkboek .Vlucht kl 50' en een herinneringspen ning in ontvangst nemen. Beeldhouwwerk Gisterochtend vroeg begon de reeks festiviteiten met een bijeenkomst in het nog in aanbouw zijnde nieuwe hoofdkantoor, dat de KLM volgend jaar in Amstelveen hoopt te betrek ken. De secretaris van de KLM-on- dernemingsraad, de heer A. Steens- ma, bood de directie namens het ge hele personeel een beeld aan, dat beeldhouwer Niek Jonk echiter nog niet had. Het zal te zijner tijd een plaats krijgen voor het hoofdkan toor. De voorzitter van de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers, de heer P. K. Hofstede, onthulde een muurplas- tiek van de kunstenaar J. H. Houben, dat de maatschappij wordt aangeboden door de zeven verschillende bedrijfsbon- DEN HAAG President-com missaris dr J. E. de Quay en pre sident-directeur dr G. van der wal na de kranslegging bij het monu ment van dr A. Plesman, de grondlegger van de KLM, ter ge legenheid van de 50ste verjaar dag van deze maatschappij. industry heading 2000', en een jubileum- receptie in het congresgebouw van Den Haag. Plechtigheid Als onderdeel van de wering is gisteren een korte plechtigheid gehouden bij het standbeeld van dr Albert Plesman thans staande aan de voet van de restanten van het Hubertusduin in den Haag, vlak bij het voormalige hoofdkantoor van de KLM. Nadat even voor half twaalf gisteroch tend hoofdagent G. Zwaagstra van het Haagse politiemuziekkorps de ,last post' had geblazen kwam op een hoogte van enkele honderden meters de PH- DCA, een DC-8 die de naam Albert Plesman draagt, onder gezagvoerder L. F. Hammond overvliegen. Tijdens het blazen van de .last post' en het over vliegen van de DC-8 werd het verkeer langs het monument stil gezet. Er wer den verschillende kransen gelegd. Daarna reikte de minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, ln hotel De Wïttebrug in Den Haag on derscheidingen uit aan een aantal func tionarissen van onze nationale lucht vaartmaatschappij. PARIJS (AFP) President Pompidou heeft dinsdag geruchten over een nieu we devaluatie van de Franse frank tegengesproken. Hij deed dat bij de ontvangst van het ,bnreau' van de nati onale vergadering op liet Elysee. Hij verklaarde met nadruk dat de geruch ten alle grond missen. Zo werd in de wandelgangen van de nationale vergadering vernomen van parlementsleden die bij de president op beZoek waren geweest. Pompidou gaf vervo'-gens de zegslieden blijk van een zeker optimisme ten aanzien van de economische situatie in Frankrijk. BELGISCHE OLIEMIJEN WILLEN PIJPLEIDING NAAR ROTTERDAM BRUSSEL (RTR) Vier Belgische den, waarbij het personeel is aan geste- oliemaatschappijen hebben besloten g._. ten. Het was tot slot mevr. V. Luymes-' zamenl,Jk een pijpleiding tussen Ant- Buol, echtgenote van de ir J. Luymes. "'6rPen en Rotterdam aan te leggen, zo directeur van de TC LM, die in de hal neeft Petrofina SA dinsdag medege deeld. De kosten worden geschat op van het gebouw een loden koker in een herdenkingssteen inmetselde. De koker bevat alle gangbare munten uit Neder land en uit de landen, waarop de KLM vliegt, een oorkonde, en de voorpagina's de vijf grote landelijke dagbladen gisteren. Op het verdere program ma van de viering stonden voorts nog een herdenkingsbijeenkomst in de tech nische hogeschool te Delft, waar ir F. Besa.ng.on, plaatsvervangend president directeur van de KLM, een lezing zal houden met als onderwerp ,the airline een miljard Belgische frank. De vier maatschappijen zijn Petrofina SA, Esso Belgium SA, BP Belgium SA en Che vron Belgium SA. Volgens de plannen moet de leiding eind volgend jaar klaar zijn voor het ver voer van tussen de twintig en de dertig miljoen ton per jaar. Met de leiding zullen de raffinaderij van Petrofina- BP in Antwerpen, de raffinaderij van Esso in Antwerpen en de in Feluy bij Chevron worden bediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3