z wonen MAAK ER EEN KNUTSELWINTER VAN STEEDS MEER MODELLEN BIJ DE MODELLEN I WOENSDAG 8 OKTOBER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De herfst en de winter met him lange avonden zijn uitermate ge schikt om allerlei kleine kar weitjes op te knappen, zelfs om kleine verbouwingen te verrich ten, mits een en ander binnens huis kan worden gedaan. Het wordt de doe-het-zelver steeds gemakkelijker gemaakt. Aller hande pasklare onderdelen kun nen voor een steeds lagere prijs worden aangeschaft. Zo zijn er tegenwoordig vele soorten smeedijzeren, koperen en bronzen sierplaten, hengsels en dergelijke in de handel. De smeedijzeren scharnieren die op de foto zijn afgebeeld bijvoor beeld, zijn niet met de hand ge maakt maar gewoon op de fa briek uit één stuk geslagen. Nu zijn er mensen die zullen zeggen dat dit nep is. Dat is echter toch niet helemaal waar. Per slot van rekening is het materiaal echt. En het belangrijkste is dat deze scharnieren slechts een gulden of twee kosten en niet meer, zo als de handgemaakte scharnie ren, zo'n gulden of vijftien per stuk. Met dergelijk materiaal kan men van een onooglijk kastje een sierstuk maken. Wanden Ook met de wandbekleding kan men tegenwoordig alle kanten uit. Heel populair zijn nu de zo genaamde wandschrootjes. Zelfs mensen met twee linker handen kunnen hiermee zelf een houten wand maken. De kosten vallen nog al mee. Voor para- pine (ziet er uit als vurenhout, maar is veel sterker) betaalt men ongeveer zeventien gulden per vierkante meter. Andere soorten zijn veel duurder. Wel is er een para-pine schrootje in de handel, waarvan een zijde is bedrukt in de kleur van een duurdere houtsoort. Een wand van deze schrootjes komt onge veer op 34 per vierkante me ter. Een aardig idee is misschien ook wel een wand te beplakken met hard schuimplastic (u weet wel, dat materiaal waarvan men ook wel plafondtegels maakt). Dit materiaal kan men ook in rollen kopen (50 centimeter breed, tien meter lang en 3 mm dik). De prijs hiervan is ongeveer acht gulden per rol. Als men er ook nog een pot muurverf van een leuke kleur tegen aan gooit, krijgt men een aardig resultaat. Badkamer Let ideaal van velen, ,een bete gelde badkamer7 is ook niet meer zo moeilijk te verwezenlij ken. De .Cristal' tegels met voegnokjes kosten ongeveer 17 gulden de vierkante meter en een kind kan de was doen. Om even in dezelfde natte ruim te te blijven. Voor de vloer zijn de zogenaamde vinyl vloertegels ideaal. Deze tegels zijn er nu in een zelfklevende uitvoering en kosten ongeveer dertien gulden per vierkante meter. Zelfs een afvoer voor een bad kamer of gootsteen is niet moei lijk meer te maken. Met de zoge naamde pvc-buizen is het een soort mecanospelletje gewor den. Een gasvlammetje en wat lijm is het enige wat men hier voor nodig heeft. Alle onderde len (bochten, chiffons e d) zijn hiervoor te krijgen. Heeft u soms een houten kast of een houten stoel waarvan de kleur u is gaan vervelen? Daar voor zijn er tegenwoordig vele soorten en kleuren transparant- lak (vernis met een kleurtje) in de handel. Het fijne van dit ma teriaal is dat men de houtnerf blijft zien, maar dat de kleur verandert (verkrijgbaar in alle houtkleuren en ook in rood, groen, blauw, geel enzovoort). Hetzelfde effect kan men ook met houten vloeren verkrijgen. Hiervoor zijn speciale vloerbijt- sen in de handel. Het aangena me van deze nieuwe vloerbijts is, dat men zo7n gebijtste vloer nooit in de was hoeft te zetten. Het kan gewoon met water en zeep schoongemaakt worden. De bijts dringt diep in het hout en de kleur blijft dus lang mooi. Een kJein staaltje van het kunnen van een doe-het-zelver. De openhaard is leant en lil aar in de handel. De schouw werd gemaakt van spuitbe tonblokken (nog geen gulden stuk). De houten wand bestaat uit gegroef de grenen planken. Een parketvloer en êen balkenzoldering voltooien het geheel. Voor de rest ls er alleen een hele hoop geduld nodig. r Ook dit jaar zijn er weer verschillende nieuwe modellen uitgekomen op de marlet van de mo delbouw. Bij de spoortreintjes zijn er vooral in de afdeling mini-spoor vele nieuwe model len uitgekomen. Ook zijn enkele fabrikanten overgegaan op andere tractiesystemen. Het voordeel hiervan is dat men dan een treintje \an het ene merk kan laten rijden op een baan van het andere merk. Zo'n locomotiefje kan echter niet rijden op de baan van het eigen merk. Dit alles gebeurt dan onder het motto .consumptie boven alles'. Ook In de plastic-modelbouw zijn vele nieuwe modellen uitgekomen. Het scala auto-model len werd uitgebreid met de nieuwste sport- modellen en met de aller-oudste-oudjes, zoals bijvoorbeeld de Daimler. Bij de scheepa model len komen tegenwoordig de houtenmodellen sterk opzetten. Het schijnt dat de hoge prijs van deze modellen (vanaf veertig gulden tot zo'n slordige drie honderd) niet zo'n .grote be lemmering meer is. De bekende modellen zoals de Santa Mari vliegen bij wijze van spreken de deur uit. Ruimtevaart Ook de ruimtevaart heeft zijn stempel ge drukt op de serie bouwdozen, die dit jaar is uitgekomen. De hele serie toestellen, die wer den gebruikt, 'bij de legendarische maanvlucht zijn in plasticmodellen verkrijgbaar. De se rie modellen geïnspireerd op .The Thunder- birds' werd ook dit jaar weer uitgebreid. Zoals in bijna elke industriële branche het geval is, heeft ook in de modelbouw elk land zjn specialitiet. Zo ls Japan gespecialiseerd op het gebied van de hyper-moderne sport auto's. Dit jaar zijn de Japanners ook met en- hele aardige old-timers uitgekomen, maar de kenner kan aan deze modellen nog wel eens een foutje ontdekken. De koplampen willen bijvoorbeeld wel eens te lang zijn, of de motor staat niet helemaal precies op zijn plaats. De Italiaanse oud-coureur Pirelli maakt de beste motorfietsmodellen. Goede old-tlmers komen doorgaans uit Amerika en Engeland. Denemar ken maakt de scheepsmodellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25