PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINEES-RUSSISCH OVERLEG Zes vermisten na scheepsramp Bijdragenwet Deltawerken hamerstuk Grensconflicten vreedzaam oplossen Totaal geen reden voor een oorlog' Zeebodem kernwapen vrij KVP-motie over oorlogsmisdadigers VS en Moskou Vandaag in de krant... Zittenblijven KLM Brand Najaarsbijlage Zoekactie zonder resultaat VECHTPARTIJ IN OOST-BERLIJN NPD-vergadering in Berlijn verboden Industrialisatie 212e jaargang - no. 236 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RGSE, VLISS ING SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN rist 51. lel. 7651 (b 9 9 red. 2078/3169? pd> 6248) Go«, gIoIc y 5213) Ooslburq, lol. 2395. Tcrntu«en. Nlewmtrut 22. tel/41 iM> (alle adv prijuo «trd 4 btw) Ciro 359300. PZC. Middel Woensdag 8 oktober 1969 PEKING/MOSKOU (RTR/AFP) China en de Sowjet-Unie hebben besloten besprekingen te gaan voeren ter oplossing van hun grens conflicten. Deze besprekingen zullen op een nog overeen te komen tijdstip in Peking beginnen op het niveau van vice-ministers van buitenlandse zaken. Dit heeft de Chinese regering dinsdagmorgen bekendgemaakt. ii alle omstreden gebieden', ïrklaring. De Chinese rege- KOEZNETSOV De grensconflicten moeten, naar Peking trekken verklaarde, op vreedzame wijze worden'aldus de opgelost. Toegegeven werd dat er tus- ring had vervolgens op 18 september°en sen de twee landen .onverzoenbare prin- 6 oktober de Sowjet-Unie in nota's voor- cipeverschillen' bestaan die er ook nog stellen gedaan inzake voorlopige maatre- lang zullen blijven. Maar dat mocht nor-igelen aan de grens teneinde een ge niale betrekkingen op basis van vreed-i schikt klimaat te scheppen voor de be- Geneve (RTR) De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben dinsdag gezamenlijk het ontwerp ingediend van een verdrag, dat beoogt de zeebodem vrij van kern wapens te houden. Zij brachten het document op de ontwapenings conferentie in Genève ter tafel. Het stelt voor de plaatsing op de bo dems van oceanen van alle wapens die voor massale vernietiging zijn bestemd te verbieden. Het is een compromis tus sen eerdere afzonderlijke voorstellen van Rusland en Amerika. Het ontwerp gaat na behandeling door de ontwapenings conferentie naar de algemene vergade ring der Verenigde Naties. Concessies De Russen hebben een belangrijke concessie aan de Amerikanen gedaan door akkoord te gaan niet een ver bod van uitsluitend wapens voor mas sale vernietiging in plaats van alle militaire activiteit op de zeebodem. De Amerikanen deden ook wat water in de wijn. Zij kwamen tegemoet aan het verlangen van de Russen die een twintig km brede strook zee langs de kust wilden, waar een land een defensieve gordel met on derzeese kernraketten mag aanleggen. De Amerikanen hadden de breedte van deze gordel tot vier kilometer willen beperken. Het ontwerp wil de plaatsing van installaties met kernwapens of wa pens voor massale vernietiging op de rest van de oceaanbodems verbieden. Het wil ook een verbod van installa ties voor opslag, beproeving of gebruik van dergelijke wapens. De landen die het verdrag ondertekenen verwerven daarmee het recht de activiteit van an dore deelnemers op de zeebodems te con troleren, wanneer er twijfel zou ont staan over de naleving van de overeen komst. In Moskou onthielden Russische func tionarissen zich van commentaar op de Chinese verklaring. Deze werd echter gezien als een bevestiging van berich ten van vorige week uit onofficiële Rus sische bron, volgens welke binnen twee maanden in de Chinese hoofdstad be sprekingen zullen beginnen. De eerste vice-minister van buitenlandse zaken. Vasily Koeznetsov, zal volgens deze be richten de Russische delegatie leiden. Koeznetsov staat beleend als de man .voor moeilijke zaken' van het Krem lin. Hij vertoefde vorig jaar na de in vasie 'der Warschaupact-strijdkrachten in Tsjechoslowakije enkele weken ir Praag. In de Chinese regeringsverklariiv. werd meegedeeld, dat de premiers Kosygin en Tsjoe En-Lai tijdens hun ontmoeting van 11 september in Pe king van gedachten wisselden over de grensconflicten, handel en andere kwesties van wederzijds belang. De Chinese regeringsleider had met het oog op de herhaaldelijke gewapende bot singen aan de grens en in het belang van een strikte handhaving van de sta tus quo voorgesteld, ,dat de strijdkrach- ten van de twee landen het contact ver breken door zich terug te trekken uit, of zich te onthouden van het binnen- DE Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs heeft geadvi seerd het zittenblijven op scholen af te schaffen (pag. 3). DE KLM heeft gisteren het 50- jarig bestaan gevierd (pag. 3). DE AUSTRALIËR Rohan heeft gisteren plotseling bekend toch de brand in de Al-Akvsa moskee te hebben gesticht (pag. 13). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 13 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5, 7, 8, 9 en 11 Sport: pagina 15 Radio en tv: pagina 30 Financieel nieuws: pagina 31 Pagina 19: over herfstkleuren, de winter slaap van uw tuin en kleine din gen, die het leven veraangena men. Pagina 21: de moderne keuken is een gesel- lig werkterrein. Pagina 23: iu de verlichting klassiek naast, hypermodern; centrale verivar- ming en kachel-architectuur. Pagina 25: steeds meer modellen naast de modellen, maak er een knutseluiin- ter van. Pagina 27: over tapijten, zitten (een levens- beheersende bezigheiden de. aan schaf van een matras. zame coëxistentie niet verhinderen. Kon de grenskwestie momenteel niet gere geld worden, dan moest in ieder geval de status quo worden bewaard en .be slist geen toevlucht tot geweld' worden genomen. .China en de Sowjet-Unie heb ben totaal geen reden een oorlog over de grenskwestie te gaan voeren', aldus Pekmg. Bevestiging AUTO PRINS BERNHARD BIJ ONGEVAL BETROKKEN DEN HAAG (ANP) De auto, prins Bernhard dinsdagavond naar Soestdyk werd g'ereilen, is in Den Haag op de Laan van Nieuw Oost-Indië bij een kettingbotsing beschadigd. De auto van de prins stond voorgesor teerd stil op de rijbaan. Een auto, be stuurd door een d&me, reed achter op een andere wagen, die op zijn beurt op de auto vloog, die vlak achter de limousine van de prins stond. Alle vier auto's kregen schade. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. sprekingen. China had volgens de verklaring op mei jongstleden al laten weten, dat het bereid was de bestaande verdragen met de Sowjet-Unie, daterend uit de tsaris tische tijd en door de Chinezen als .ongelijke verdragen' beschouwd, als ba sis voor totale regeling van de grens kwestie te aanvaarden. Toen al had het voorgesteld, in afwach ting van zo'n regeling, de status quo te bewaren en gewapende conflicten te ver mijden. .Het is jammer dat het voor stel destijds van de Russische regering niet het antwoord kreeg dat het ver diende'. aldus Peking, dat de Sowjet- Unie verantwoordelijk stelt voor de ge spannen situatie. De grenskwestie is volgens Peking van groot belang voor de volken van de twee landen .en voor de volken van de hele wereld'. China hoopt .dat de Rus sische regering oen waarlijk oprechte houding aanneemt en zich bewust toont van de door deze kwestie opgeworpen verantwoordelijkheden' De Chinese re gering noemt het m haar verklaring .belachelijk en absurd. China zwart te maken door te beweren dat het van plan is een atoomoorlog te ontketenen' TSJOE EN-LAI Dr Diepenhorst: geen erwtensoep op hete dagen DEN HAAG (ANP) De moeilijkhe den in de Scheveningse gevangenis over de samenstelling van de middagmaaltijd hebben het tweede kamerlid dr I. A. Diepenhorst (arp) aanleiding gegeven schriftelijke vragen te stellen aan de minister van justitie. ,Is de minister niet van mening, dat de ongestadigheid van het Nederlandse kli maat reeds het onwenselijk maakt de keuken van de justitiële inrichtingen te binden aan vaste voorschriften voor een zomer- en wintermenu,' zo vraagt hij. Tevens zou hij van minister Polak willen vernemen of deze niet van me ning is dat op 19 november 1963 in de eerste kamer terecht is gewaarschuwd tegen de bereiding van erwtensoep op hete dagen. De overschakeling van zo mer- op wintermenu leidde maandag middag tot een zitstaking in de Sche veningse gevangenis onder een aantal gedetineerden. De stakers namen geen genoegen met de erwtensoep, die in plaats van nasi-goreng werd opgediend. Om pop-concert Rolling Stones OOST-BERLIJN (RTR) Ongeveer tweeduizend Onstduitse jongeren zijn dinsdagavond, op de derde en laatste dag van de viering van de twintigste verjaardag van de DDR, slaags ge raakt met de politie. De jongelui had den zioli, naar eer. van hen vertelde, bij de ,muur' verzameld om te luisteren naar de Britse popgroep de Rolling Stones, die zou optreden op het dak van het hoog hoven de .muuri uittorende, aan de rand van West-Berlijn staande, gebouw van de Westduitsi- uitgevci Alex Springer. Toen ze daar op de voor stelling, die overigens niet doorging stonden te wachten, arriveerden plot scling circa 200 politieagenten die tot charges met de gummiknuppel overgin- gen. Achtervolgd door de politie renden de pop-liefheobers naar Alexander]: net centrum van Oost-Eerlijn zich juist een kwart mi.joer. leden van de Oostdu'.tse communistische jeugdbe weging gereed maakte voor de slotfes- tiviteiten. De groep van de .muur', los jes gekleed en langharig, vormde een scherp contrast met de uniform gekle de leden van de jeugdbeweging. Aan het eind van het plein begonnen de jongelui zich te verspreiden, terwijl de politie er een aantal in overvalwagens .stopte Vólgens de jongeren zijn onge veer vijftig van hen aangehouden. BERLIJN (AP) De westelijke ge allieerden hebben dinsdag een vergade ring van de plaatselijke afdeling van de Nationaal-Democratische Partij. NPD, ln West-Rerlijp verboden, die 25 oktober zou worden gehouden. Het verbod is afgekondigd op verzoek van burgemeester Klaus Schtitz, die vreest dat de vergadering tot onlusten zal leiden. In deze krant vragen wij van daag in het bijzonder aan dacht voor de vestiging van Pechiney in Vlissingen-Oost. het aluminiumbedrijf met de bouw waarvan onlangs een be gin is gemaakt. Op de pagina's acht en negen wordt op één bepaald aspect van deze vestiging nader inge gaan, namelijk de luchtverontreiniging. Het is ons namelijk gebleken, dat deze fabriek geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid, maar dat tot op zekere hoogte wel de landbouw in de omge ving van het bedrijf moeilijkheden kan krijgen. Hoe en in welke mate is op de hierbedoelde pagina's uitvoerig uiteen gezet. Wij hebben daaraan bovendien een beschouwing vastgeknoopt over enkele vragen inzake de verdere industrialisa tie in Zeeland, vragen die naar onze me ning uiterst belangrijk zijn en de bevol king van dit gewest direct aangaan. Weliswaar wordt hier en daar verkon digd, dat de burgerij niet kan meebestu ren. maar dat is een laakbare opvat ting die zonder meer verworpen moet worden. Natuurlijk, in formele zin is het beleid een zaak van bestuurscolleges en fiiet van de mensen daarbuiten, maar dat wil niet zeggen dat de bevolking geen mogelijkheid zou mogen hebben om haar opvatting bij herhaling aan de be voegde colleges duidelijk te maken. Eigenlijk is het woord ^bevolking" in dit opzicht niet goed gebruikt, het is te al gemeen, te vaag ook. Het suggereert te sterk, dat iedereen, maar dan ook ieder een, geroepen zou zijn mee te besturen. De werkelijkheid is anders en veel genu anceerder. Kustvaarder zonk na aanvaring in dichte mist GRONINGEN (GPD) Met en kele schepen en helikopters is gis teren gezocht naar zes opvarenden van de 488 ton d vv nietende kust vaarder Donau uit Delfzijl, die om streeks half vier gistermorgen op ongeveer 15 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog na een aan- VROUW VERSTUIKTE ENKEL NA MISLUKTE LANDING TOEPOLEV OP SCHIPHOL AMSTERDAM (GPD) Een vrouw, die bij het uit stappen haar enkel verstuik te, was gistermiddag wonder boven wonder de enige licht gewonde bij een ongeluk met een Toepolev 134 straalvlieg tuig van de Hongaarse lucht vaartmaatschappij Malev op de luchthaven Schiphol. Bij de landing, om half vijf, zak te het toestel door de rechter poot van het landingsgestel. Ge zagvoerder Swam Mezaros zag kans het toestel op de baan te houden en het veilig tot stilstand te brengen. Bij het ongeluk ont stond in de vleugel, waarmee het vliegtuig de baan raakte, een be gin van brand. De brandweer van de luchthaven kon het vuur snel blussen. De overige schade bleef beperkt tot een rij lampen, waar mee de baan bebakend is. Deze werden door het vleugellamme vliegtuig geraakt en vernield. In verband met het ongeluk weru groot alarm gegeven. De passa giers en de bemanning hadden het vliegtuig echter al verlaten, toen ambulances en brandweerwagens op de plaats des onheils aankwa men. Behalve de vrouw die inder haast haar enkel verstuikte, kwa men alle inzittenden (47) met de schrik vrij. varing in dichte mist zonk. Een andere opvarende van de kustvaar der stuurman J. Klootsema (42) uit Brunsbuttelkoog werd ge red en aan boord genomen van het Westduitse vrachtschip Kariba (10.000 ton) waarmee de Donau in aanvaring kwant. De vermisten zijn: kapitein en mede- eigenaar F. Drijfhout (59). Delfzijl, ma chinist J. H. de Vlas (28) uit Drachten en zijn 22-jarige vrouw, kok L. R. Hally (23) uit Arnhem, matroos C. van der Berg uit Amsterdam en matroos P. Westra (23) uit Dordrecht. Een van de eerste schepen die na de melding van de Kariba over de aanva ring tè hulp schoot was de Delfzijler loodsboot Castor, die daarvoor de kruis post voor de Eems verliet. Uit Oost- nip.horn voer de reddingboot Gebroeders Luden met schipper Siep Zeeman en DEN HAAG (ANP) In de derde klasse van de 593e staatsloterij is dinsdag morgen de extra prijs van 500.000 ge- enkele andere 'redders van" de KNZHRM1 vallen op lot nummer 066548 van de .We gingen harder dan ooit, omdat serie L. Het winnende lot is verkocht wisten dat de Duitse reddingboot door de eollectrice mevrouw- -Meurs-BaK- George Breusing van het station Bor-;ker, Admiraal de Ruylerweg 158 te Am- kum niet op zijn post was', vertelde no- sterdam. ■'LP taris Bolwijn uit Anjum, lid van plaatselijke commissie van KNZHRM. In het begin van de morgen meldde de Gebroeders Luden geen spoor van op varenden te hebben gtvonden. Wel werd drijfhout en deuren van kustvaarder uit zee opgevist. De Donau was maandag uit Delfzijl vertrokken met een lading graan voor een Engelse haven. De aanvaring vond plaats bij kalme zee. Het schip, waar van behalve de vermiste kapitein ook de heer Tj. Drijfhout reder is, werd in 1953 bij Appel in Wirdum (Gr) ge bouwd. De Kariba is van de Deutsche Africa-Linien uit Hamburg. Extra half miljoen valt in Amsterdam MEERDERHEID WIL BREDA-TRIO VRIJ DEN HAAG (ANP) Een ruime meerderheid van de KVP-fractie zal een motie die vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers be oogt steunen. Deze motie zal op 21 oktober, wanneer de begroting van het ministerie van justitie wordt behandeld, worden ingediend door de KVP-afgevaardigden dr T. E. E. van Schaik. Volgens dr Van Schaik moet art. 15 van het wetboek van strafrecht zodanig worden gewijzigd dat levenslang gestraften bijv. na twintig jaar voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. In de motie zal de minister van justitie, mr Polak, worden gevraagd deze wij ziging voor te stellen. Zoals bekend heeft minister Polak besloten na de kamer te hebben gepolst niet met een wijzigingsvoorstel te komen. Uit de polsing bleek nl dat over dit punt grote verdeeldheid bestaat. Dit is namelijk die werkelijkheid: de be volking valt uiteen in diverse groe pen van belanghebbenden, mensen van de natuurbescherming, mensen van de landbouw, de vakbeweging, kortom groepen die over het algemeen voortref felijke deskundigen in dienst hebben. In Zeeland behoeft men in dit opzicht alleen maar naar de landbouw te kijken om te weten wat we bedoelen: het gaat hier om een goed georganiseerde categorie, waar van de leden stuk voor stuk figuren zijn die hun vak beheersen. Zij beschikken over uiterst deskundige adviseurs, weten schappelijk geschoold en bijzonder goed op de hoogte van de gevolgen die de in dustrialisatie voor hun bedrijfstak met zich meebrengt. Als men nagaat welk een groot wetenschappelijk arsenaal er bijvoorbeeld in Wageningen ter beschik king van de landbouw staat, dan is zon der meer duidelijk dat gen van die kant niet zo maar kan negeren. Wanneer nu de Zeeuwse landbouw gebruik maakt van deze deskundigheid en met conclusies voor de dag komt, die voor het beleid van belang zijn, dan zou het voor datzelfde beleid uiterst onver standig zijn om aan die conclusies voor bij te gaan. In dit licht gezien is het volkomen juist, wanneer allerlei catego rieën van de burgerij zich verdiepen in problemen rond de industrialisatie van Zeeland: zij zijn daartoe in staat en hebben zeker geen smallere horizon dan voormannen van politieke partijen, die door de wonderbare goedheid van de kiezers tot het bestuur van provin cie en gemeente worden geroepen. de indu- de opvattin- ftantlijK (Vnn een onzer redacteuren) DEN HAAG (GPD) De zogenaamde Bijdragenwet Deltawerken is dinsdagmid dag in de eerste kamer een hamerstuk geworden. Zonder dat er maar één poging werd ondernomen tot een debat verklaarde de senaat zich ak koord met wat er uiteinde lijk uit de bus is gekomen bij zoals het officieel heet de regeling van de bijdragen aan uitvoerders van werken tot versterking van bestaan de waterkeringen water schappen etc' op grond van artikel 5 van de in 1958 aan vaardde Deltawet. Algemene instemming dus ook hier met de kostenverdeling die erop neerkomt dat het rijk 100 procent van de lasten, voortvloei ende uit die dijkversterkingen voor zijn rekening zal nemen. In juni van dit jaar gaf de twee de kamer zijn goedkeuring aan deze bijdragenwet. Ook toen een vlotte behandeling, al kostte het vele malen gewijzigde ontwerp aan de overkant van het Binnen hof toen altijd nog twee uur. Lang heeft de Bijdragewet Del tawerken in de Haagse departe mentale koker gezeten en veel tijd heeft het gekost om het dooi de parlementaire molen te krijgen. Immers: voor de eerste keer werd het al in 1962-'63 ingediend. Maai de lange tijd van voorbereidingen heeft uiteindelijk voor de betrok kenen alleen maar gunstig ge werkt. Aanvankelijk werd namelijk ge dacht aan een kostenverdeling, waarbij het rijk 60 procent op tafel zou leggen en de water schappen voor 40 pet zouden moe ten opdraaien. Dat idee kreeg des tijds in de kamer feite bestrij ding en werd als .onaanvaard baar' van de hand gewezen. Wat later werd de verdeling 75 procent rijk, 25 procent waterschappen, met de restrictie dat een hogere uitkering uit de staatskas moge lijk zou zijn, wanneer de kosten de financiële draagkracht van de waterschappen te boven zouden gaan. In het voorlopig verslag van de kamer kwam daarna het voorstel om 95 procent 5 pro cent a'.s sleutel te hanteren. Het Is uiteindelijk in het gewijzigd wetsontwerp van minister dr J. A. Bakker van verkeer en wa terstaat 100 procent rekening rijk geworden. De bewindsman gaf en kele maanden geleden in de twee de kamer toe, dat de doelmatig heid daarbij vooral heeft voorge zeten. .We wilden van alle admi nistratieve rompslomp rond die 5 procent af', zei hij toen. ,De wa terschappen, weten nu, waar zij aan toe zijn'. De eerste kamer had er dinsdag niets meer aan toe te voegen. De regeling zal nu dan ook spoedig de staatscourant kunnen bereiken Het gaat hier om zaken strialisatie en haar gevolgen waarover zoveel mogelijk mensen moeten nadenken. Daarom vandaag on ze uitgebreide reportage over alumi- niumbedrijven en de zuiverheid van de lucht. Wij hebben in de bewuste artike len gepoogd zoveel mogelijk materiaal bijeen te brengen, opdat een oordeel mo gelijk is. Met grote waardering willen wij in dit verband vermelden, dat de betrok ken industrie Pechiney ons alle denkbare en mogelijke medewerking heeft verleend. Het motto van deze in dustrie: .Wij wensen goede buren te zijn'. Zij heeft dit ten aanzien van ons. maar ook ten aanzien van enkele anderen uit Zeeland, zonder terughouding waarge maakt. Het zou onjuist zijn dit hier niet te vermelden. Wij zijn er allen bij betrokken, bij de problemen van de industrialisatie in Zeeland. In dit speciale geval is ons duidelijk geworden, dat met name de landbouw de direct-belanghebbende is. In een gebied met een zo hoog ont wikkelde agrarische bedrijfsvoering is hij bovendien bijzonder kwetsbaar. Dat maakt duidelijk, waarom de georgani seerde landbouw in het recente verleden zo scherp stelling heeft genomen tegen industrialisatie in het Zeeuwse midden gebied. De landbouw heeft destijds bij monde van ZLM-voorzitter ir J. Prins nadrukkelijk gepleit voor in dustrialisatie van het Land van Saef- tinge. Onlangs heeft minister Bakker echter betoogd, dat daaraan voorlopig nog niet viel te denken. We geloven dat hierover het laatste woord nog niet ge zegd mag zijn. Er wordt immers in dit gewest altijd dierbaar gedaan over de drie pijlers van de welvaart. Industrie, recreatie en landbouw. Welnu, als die liefde voor de landbouw werkelijk zo echt is. zal dat ook duidelijk in het pla nologisch beleid tot uiting dienen te komen Of wil men wellicht bij nader inzien de landbouw toch maar liever naar de tweede, derde of vierde plaats verschuiven? In dat geval moet het eer lijk worden uitgesproken. Eén concreet punt ten aanzien van de landbouw: het betreft het haven schap, zowel dat van Vlissingen als van Terneuzen. In deze beheers-colleges is voorzien in een commissie van advies, waarin het bedrijfsleven zitting zal ne men. De wetgever zou er goed aan duen voor te schrijven, dat óók de georgani seerde landbouw van deze commissie lid moet zijn. Er zijn bij de havenschappen grote agrarisch-economische belangen betrokken, zij het op een indirecte ma- -. Het is reëel, dat de landbouw zijn stem kan laten horen in het haven schap: de agrariërs uit de omgeving hebben er even groot belang bij als de bedrijven die in het havenschapgebied zijn gevestfgd. Voor het overige inzake landbouw en industrie willen we gaarne verwijzen naar de pagina's acht en negen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1