wonen: HERFST: KLEUREN KUNNEN NIET OP VOOR DE WINTERSLAAP VAN UW TUIN Kleine zaken die het leven veraangenamen WOENSDAG 8 OKTOBER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Er zijn zoveel zaken die het leven ver aangenamen. Een fijn huis, een fijne tuin, een fijne auto, fijne meubels. Maar er is meer. Er zijn zoveel kleine dingen die in dal huis, in die tuin of in die auto de sfeer bepalen Vooral >n huis zijn de mogelijkheden legio. Iedereen heeft lampen nodig, bijna ie dereen schaft zich een klok aan, ieder een heeft asbakken in huis, iedereen voelt iets voor de romantiek van kaarslicht. Hier een greep uit de .woon-accessoires', kleine dagelijkse dingen met een fraaie vorm, een nieuw gezicht, die van elke kamer nu nèt weer iets anders kan ma ken. Een ronde hangende klok, bijvoorbeeld in rood aluminium, een speels element dat overigens de tijd net zo regelmatig wegtikt als elk ander uurwerk. Een moderne schemerlamp: een oran je polyether voet en een oranje bol aan een metalen staaf. Zowel de bol als de staaf zijn verdraai- en verschuifbaar; met dergelijke lampen kan men letter lijk alle kanten op. Kaarsen en kandelaars. Ze zijn er niet alleen voor de kerstdagen, maar komen juist mét de simpele vormen van de moderne lampen, met plastic stoelen en mét de strakke lijnen van de moder ne binnenhuisarchitectuur voor bijna elke huiskamer in aanmerking. Hier een kandelaar voor acht .kaars'-dunne exemplaartjes. Asbakken in oranje, zwart, paars en lichtblauw. Asbakken in een moderne vloeiende vorm. Asbakken die makke lijk stapelbaar zijn en die zo typisch iets aan een interieur kunnen af- of toe doen. Een glazen karaf, eer« vaas van bruin aardewerk en twee vrolijk geglazuur de aardewerkpotjss, de kleine zaken die het leven veraangenamen Een verzameling moderne klokken van essenhout of wengé De klokjes zijn er in blank naturel, maar ook in rood en groen. Alle kleurenfotograven, neemt u maar de proef op de som, zijn globaal in te delen in twee categorieën: de felle-kleuren-lief- hebbers en de voorstanders van de zach tere pasteltinten. De ene groep moet en zal in elke foto bewijzen, dat de natuur nog niets is vergeleken bij de bonte garde robe van Marietjede anderen wegen zorgvuldig elke nuance af en zoeken het bij voorkeur niet in schreeuwende con trasten. Overigens zijn de mogelijkheden van de moderne kleurenfilm wel zó uni verseel, dat in beide genres knappe pres taties te bereiken zijn. Wat dat met de herfst te maken heeft? Alles, want in dit seizoen kunnen de twee partijen el kaar de hand reiken: ze komen allebei volledig aan hun trekken. Want het wonderlijke van de herfst Ls. dat zelfs de felste kleuren in de natuur nog een harmonisch en afgewogen geheel vormen. Duizenden nuances tussen groen en donkerbruin leveren u talloze sfeervolle decors voor buitenopna men, of het nu een elose-ug is van rijpe, met dauw bedrupte appels in de morgen of een poë tisch portretje van een geliefde in de late middag, een enkele vergelende bladertak erachter zegt alles over de tijd van het jaar. Ho i geel de tinten van de herfst echter ook mo gen zijn, tegen een bijna onuitroeibaar misver stand moeten we eerst nog even waarschuwen; bij kleurenfoto's en dia's gebruiken we nooit een geelfilter; het klinkt als een enorme gemeen plaats, maar in de praktijk wordt daar nog vaak tegen gezondigd. Wat we wel altijd hanteren, zeker in dit seizoen met zijn lage zonnestanden, is de zonnekap. Hij geeft zowel aan zwart-wit als kleurenopnamen een hogere brilliance, omdat eventueel zijdeling se lichtstralen geen kans krijgen het objectief min of meer te verblinden. Welke, onderwerpen nemen we in de herfst onder de loep? Zoals gezegd ónder meer portretten in de buitenlucht. Maak ze met groot diafragma, dan krijgt u een mooie wazige achtergrond; zij licht geeft de aardigste tékening in het gezicht. De minimumafstand houden we altijd nog op twee meter, dit om vertekening te voorkomen. Andere kleurrijke objecten zijn bloemen, padde stoelen, close-ups van herfstbladeren, fruit, gal appels, etc, Voor vertekening behoeft men hier niet bang te zijn, zodat men ook op korte af standen kan werken, bij voorkeur met statief. Vergeet daarbij echter niet om rekening te hou den met de zogenaamde parallax De eenogige spiegelreflexcamera uitgezonderd, geeft de zoe ker n.k. bij zeer korte afstanden ten opzichte van het objectief een iets .verschoven' kijk op het on derwerp. die gemakkelijk te corrigeren is door de camera wat voorover of zijdelings bij te draaien. De meeste zoekers zijn trouwens voor- zicQ van een .begrenzingskader'. Alles wat daar binnen ligt, wordt gegarandeerd ook door de lens vastgelegd. De herfst zou de herfst niet zijn als er geen slecht weer In voorkwam. Bij stormachtige wind is voor al de zee een fotogeniek onderwerp, al moet men daarbij omwille van de camera verdacht zijn op stuifzand. Hoog lopende golven, die te pletter slaan op een havenhoofd of een golfbreker mo gen gerust gefotografeerd worden met 1/500 se conde, maar als u het opspattende water niet he lemaal wilt .Bevriezen', neem dan langere slui tertijden, bijvoorbeeld 1/250 seconde. Bij langza mere golfslag kan zelfs 1/60 al. genoeg zijn. Voor regenfoto's, die uiteraard bij bewolkte hemel wor den gemaakt, moet men een snellere film nemen, minstens 21 din. Bij avond zijn er ook aardige flltsfoto's van te maken, maar dan heeft men er wel een1 verlengsnoer bij nodig, want het leuk ste effect bereikt men door naar de camera toe te flitsen. Op de voorgrond kan men dan een paar figuranten neerzetten, desnoods in excentrieke po ses. Zij worden fotografisch tot diepzwarte sil houetten tegen een zilver-beregende achtergrond. In dit geval hebben we zeker een zonnekap no dig en bovendien mag het flitslicht niet recht streeks in de camera-lens vallen. Behalve dit kunstmatige tegenlicht biedt de herfst bij neve lig weer en doorbrekende zon ook talloze moge lijkheden. Men kent ze wel, die bostafereeltjes met de befaamde .zonneharp'. Ook hier kan men net beste iemand door het beeld laten lopen, zo dat het plaatje geen levenloze indruk maakt. Mocht men bij al deze tips toch nog om een ge schikt onderwerp verlegen zitten, dan zijn de wolkenluchten van de herfst een onuitputtelijke bron voor fantasierijke fotografen. En de zwart- witten onder hen doen er goed aan om in dit ge val hun filters niet te vergeten. Wat moet ik doen om in het voorjaar een bloemenpracht te hebben? In oktober dient de winterslaap zich aan, het blad van bomen en struiken gaat vallen, de vaste planten staan er droevig bij en onze éénjarige planten zoals afrikanen, salvia's, begonia's en ook de dahlia's en knolbegonia's staan op hun laatste be nen. De echte herfstbloem, de chrysant, staat op het moment op z'n mooist. De afgevallen bladeren worden bij elkaar geharkt en op een composthoop gezet (kunnen we volgend jaar weer gebrui ken). De uitgebloeide vaste planten worden op ca 15 cm.' boven de grond afgesneden. De éénjarige planten worden op de composthoop gegooid, als deze planten echter nog mooi bloeien, wachten we op de natuur (de eerste zware nacht vorst) en halen ze er daarna pas uit. Alle onkruiden worden gewied en de grond wordt omgespit (wel oppassen voor wortelbeschadiging van vaste planten, heesters en bomen). Ts de grond erg stug, gebruikt u dan turfmolm, tuinturf en compost. Turfmolm is vooral zeer ge schikt voor een goede waterhuishouding, bij droog weer houdt het het water wat langer vast, terwijl bij zeer veel nat weer het water beter doorgelaten wordt. Tuinturf is bijzonder ge schikt voor nieuwe beworteling, hier zit ook meer voedings waarde in. Compost is tuingrondverbeteraar; strooi wel volgens de aan wijzingen op de verpakking, meestal lx/i liter op 1 m2 tuin grond. Let u wel voor compostverkopers langs de deur, deze compost is meestal van inferieure kwaliteit en geeft brand schade. Het tuinplan, wat u waarschijnlijk in uw hoofd heeft, kunt u gaan verwezenlijken. Als dat niet zo is, stop uw tuin dan niet vol met allerlei goedkope dingen, want in de kosten komt u meestal bedrogen uit, en dan ziet u dat goedkoop duurkoop is. Gaat u desnoods uw plan of vraag voorleggen aan de vakman, die u kosteloos advies geeft of een tuinplan maakt (het laatste tegen een lage vergoeding, wordt bij aankoop meestal weer kosteloos). Pioniert u graag zelf, geen enkel bezwaar, kijkt u wel eerst goed rond en ga dan kopen. U kunt bij iedere betere zaak een prijslijst met soortbeschrijvingen krijgen. Bloembollen zijn tegenwoordig allemaal verpakt, wat de koop wel erg vergemakkelijkt. Het is bij de wet verplicht, dat de naam en de maat (bolgrootte) op de verpakking staat, het is dus uitgesloten, dat u knollen voor citroenen krijgt, wat bij de losse verkoop, waar de platen bij liggen, jammer genoeg nog te veel voorkomt. De keuze in bomen en heesters is tegenwoordig ontstellend groot. Let u echter wel op, waar de boom vandaan komt en of die hier goed gedijt. In de tuincentra, aangesloten bij de NEDERLANDSE VERENIGDE TUINCENTRA (NVT), kunt u alle soorten zien en uw keuze maken. U zult versteld staan boe mooi uw tuin kan zijn, als u niet overhaast han delt en eerst kijkt en dan koopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19