Werkloosheid weer gedaald mijn volgende pakje is weer ro Australiër Rohan ontkent brand te hebben gesticht 3 Goedkoop de^winter Zoon van Zwitsers diplomaat ontvoerd in Cali (Columbia) MAAGDERHUISBEZETTER WERD BEDREIGD OM RIET IR HOGER BEROEP VOOR TE K0MER .want die smaakt nu eenmaal anders dan andere GRAFSCHENDER VEROORDEELD TOT 3,5 JAAR GEVANGENISSTRAF Groeiend verzet in VS tegen Vietnam-beleid Nixon DINSDAG 7 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN 52.800 TOT 50.800 DEN HAAG Het beeld van de arbeidsmarkt in ons land is ook de afgelopen maand vrijwel ongewijzigd gebleven. De geregistreerde arbeidsreserve liep opnieuw terug, nu van 52.800 tot 50.800 en weliswaar daalde de openstaande vraag met 4400 tot 118.600, maar wanneer rekening wordt gehouden met seizoeninvloeden is die da ling minder groot dan normaal is voor de tijd van het jaar. Aan het eind van de afgelopen maand was de werkloosheid onder mannen het grootst in de drie noordelijke provin cies (1,5 procent), gevolgd door Lim burg met 1,4 proeent. Het laagste werk loosheidspercentage had Utrecht (0,7 procent), gevolgd door Gelderland, Noord-Holland. Zuid-Holland en Zeeland (elk 0,9 procent). Bij een verdeling naar leeftijdsgroepen blijkt dat het werkloosheidspercentage voor mannen van 60 tot en met 64 jaar betrekkelijk hoog is. (1,9 procent). In vergelijking met een jaar geleden nam de werkloosheid naar verhouding vrij sterk af onder de metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, chauffeurs en losse arbeiders. De daling was daaren tegen betrekkelijk gering onder het han dels- en kantoorpersoneel alsmede het horecapersoneel. Van de 50.800 mannen en vrouwen, die eind september de geregistreerde ar beidsreserve vormden, was ruim 50 pro cent drie maanden of langer werkloos, ongeveer 40 procent zes maanden of langer en 25 procent twaalf maanden of langer. De percentages gaven in verge lijking met enige tijd geleden eer lichte stijging te zien. Gereg. arbeidsreserve voor mannen: Groningen sept. '68: 3531; aug. '69: 3287; sept. '69: 2992; Friesland 2644; 2241; 2195; Drente 2884; 2449; 2238; Overijssel 5280; 4466; 3801; Gelderland 5352; 4448; 4414; Utrecht 1957; 1610; 1577; Noord-Holland 5310; 4987; 4975; Zuid-Holland 8518; 6971; 6843; Zeeland 1019; 959; 975; Noord-Brabant 10294; 8199; 7612; Limburg 8612; 4756; 4496. eg. vraag naar mannen: Groningen '68: 1156; aug. '69: 2117; sept. '69: Gere; sept. 2071; Friesland 1474; 2483; 2557TDren te 817; 1317; 1196; Overijsel 2931; 5479; 5542; Gelderland 4372; 8241; 7498; Utrecht 3630; 4428; 4338; Noord-Hol land 11501; 14767; 14790; Zuid-Holland 19194; 24752; 24038; Zeeland 1062; 1596; 1590; Noord-Brabant 8368; 14408; 14433; Limburg 2561; 5171; 5323. ADVERTENTIE OWARSGEBAKKEN NATUURWITBOERENBRUIR fRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN De dood op de weg GENDRINGEN (ANP) Zondag avond is de 19-jarige schilder E. J. Hols uit Stroe (gemeente Barneveld) om het leven, gekomen, toen hij op de Zeddam- sedijk in Etten (gemeente Gendringen) op zijn motorfiets frontaal in botsing kwam met een personenauto. JUBBEGA (ANP) gen omstreeks zes uur werd de 64-jari- Ee veehouder W. Wijmenga uit Jub- ega bij het oversteken van de weg in zijn woonplaats door een personenbusje aangereden. De man was op slag dood. De bestuurder van het busje, de heer P. de J. uit Jubbega, kon de veehou der onmogelijk ontwijken, daar hij plot- n achter een tr~" etje overstak, ROTTERDAM (ANP) De 71-jarl- ge mevrouw W. N. Ardon-Nieuwwerf is zondagnacht overleden na een ver keersongeluk op een kruispunt in Rot terdam-Zuid. De auto, waarin mevrouw Ardon naast de bestuurder zat, werd zondagmiddag bij de botsing (een voor rangskwestie). tegen een andere auto geslingerd. Met buikklachte* werd zij in een ziekenhuis opgenomen. De be stuurder, de 19-jarige F. A. Jacops, brak beide benen. ROTTERDAM ten in het verkeer omgekomen. Zij zat op een bromfiets die door een auto werd aangereden. BARNEVELD (ANP) Zondag is de 48-jarige J. van Oomme uit Barne- neveld bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij werd op zijn bromfiets door een per sonenauto aangereden, waaraan hij geen voorrang verleende. Twee inzitten den van deze auto moesten opgenomen worden m het Diaconessenziekenhuis in Arnhem. ROTTERDAM (ANP) De 41-jari-- ge ir H. van Rossen uit Rotterdam, di recteur van het havenbedrijf .Vlaardin- gen Oost 'is maandagmiddag op de rijks weg Rotterdam-Den Haag verongelukt. Hij reed met zijn auto met grote snel heid tegen een pijler van een viaduct nabij de luchthaven Zestienhoven. De auto werd totaal vernield: wrakstukken lagen over een afstand van honderden meters langs de rijksweg verspreid. Het ongeluk veroorzaakte enorme file vormingen en vertragingen op rijksweg 13. Het politieonderzoek naar de oor zaak is nog gaande. RAALTE (ANP) Maandagmiddag omstreeks vijf uur werd de 70-jarige heer J. Veldkamp uit Raalte, toen hij met zijn fiets de Nieuwe Deventerweg in zijn woonplaats overstak, door een auto aangereden en gedood. A DVER.TENTIE) NAZOMER (UPD) Eigenlijk spreken wij in oktober niet meer van nazo- merweer al lijkt het er in deze dagen veel op üat oktober nog even op de nazomerse toer wil ■indraaien, temperaturen van it lot 23 graden werden gisteren in een groot deel van ons land ge meten; dicht langs de kust 19 tot 80 graden. Een enkele keer stijgt het kwik in oktober nog tot ruim 25 gra den zoals in 1921 toen op 10 ok tober een record werd waargeno men van 27 graden in De Bilt en 29 graden in Oost-Brabant. Bo ven het vaste land ligt een sterk hogedrukcentrum dat liet groot ste deel van deze week stabiel en fraai herfstweer blijft brengen met in de nacht en ochtenduren plaatselijk mist In de middag zijn er weer overwegend zonnige perioden. De temperatuur blijft voorlopig tot dichtbij of iets bo ven de 20 graden stijgen. Enge- Lai}*, verwacnt eerst in de tweede j_ van deze maand een paar :-aanvallen met regen. AMSTERDAM Het Griekse vrachtschip Jdartha' dat hij een botsing in de mist zondagmorgen Op zee bij het lichtschip Texel zware schade opliep, is maandag afaemeerd bij de roer van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij. Op de foto het voorschip is het zwaarst beschadigde deei van het schip. BOGOTA (AFP) In de nacht van zondag op maandag is de 16-jarige zoon •Juan van de honoraire consul van Zwit serland in Cali, Enrique Stoessli, ont voerd. De vader, directeur van een fa briek van rubberprodukten, is gewond in een ziekenhuis opgenomen. De ontvoerders vragen een losprijs van circa 900.000 gulden. Zij hebben behal ve de jongen ook een employé van het Zwitserse consulaat meegenomen. Ze overvielen de auto van de consul, waarin zijn zoon en de employé meereden, en schoten de consul neer. Deze kreeg een kogel in een long, is geopereerd en nu buiten levensgevaar. President Carlos Lleras heeft het kabinet bijeengeroepen, naar verluidt om voor de betrokken >rovincie de noodtoestand af te kon- ligen. EEG-COMPROMIS IN LUXEMBURG Slot van pagina 1 Bij de ministers van de andere landen bestond in het algemeen de neiging de zaken niet op de spits te drijven. Eerst was men daarom gisterochtend tot een soort compromis gekomen: alle delega ties konden begrip opbrengen voor de Duitse monetaire maatregelen. het zijn de minst kwade maar niet de beste'). de gebeurtenissen is. zo was men alge meen van oordeel, dat opnieuw de wen selijkheid is gebleken voor een betere gemeenschappelijke sociale economische en monetaire politiek. Men besloot tot uitgebreid overleg alvorens Duitstand tot een definitieve revaluatie zou beslui ten. Het monetair comité van de EEG heeft opdracht gekregen zich te gaan bezinnen op de mogelijkheden van de beweegbaarheid van de wisselkoersen binnen de gemeenschap. Minister Lardinoïs (landbouw) zei, dat naar zijn mening het gevonden compro mis realistisch was. .Er zit', zo zei hij, .voor de Duitsers zo weining houvast aan dat het niet aantrekkelijk voor hen is deze rege.ing langer dan strikt nood zakelijk voort te zetten.' (ADVERTENTIE) Het dubbelganger-Maagdenhuisproces: Onzorgvuldig justitieel optreden AMSTERDAM (ANP) De 25 jarige Amsterdamse student Wou ter N. de B., die door de Amster damse politierechter twee keer voor deelneming aan de Maagden huisbezetting veroordeeld werd omdat eerst iemand zich voor De B. had uitgegeven, staat deze week in hoger beroep terecht In een brief aan de procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof, nir M. H. Gelinck, schrijft de student dat zich donderdagavond jongstleden twee heren bij hem aandienden als .leden van de SDS'. Zij gaven de student te verstaan dat het voor hem zeer ongun stig zou zijn om donderdagmiddag aan staande op de zitting van het gerechts hof te verschijnen waar zijn zaak in ho ger beroep wordt behandeld. Op zijn vraag om nadere uitleg volgden slechts intimidaties als: ,Je moet niets vragen. Jouw zaak is gesloten. Denk liever aan je gezondheid en aan je bootje' (De B. woont op een boot). De student verzocht indertijd de procu reur-generaal een onderzoek in te stel len naar degeen die zich voor hem had uitgegeven. De procureur-generaal be richtte in augustus de student dat de rijksrecherche er niet in geslaagd was de onbekende op te sporen. Naar aan leiding van de nieuwe brief heeft de rijksrecherche de zaak maandag op nieuw in onderzoek genomen. Perspublikaties De Haagse Post van 1 oktober een redacteur een interview met de dub belganger heeft gehad'. Deze redac teur heeft enkele weken geleden een onderhoud met de student over de kwestie gehad. Aansprakelijk Voorts schrijft de student dat deze verkwikkelijke complicaties hem zeer onwelkom zijn'. Ik vrees bovendien door de verwarrende publiciteit rond mijn naam een mogelijk kandidaat-assisten- schap mis te lopen. Door gezaghebbende juristen is mij verzekerd dat de justitie door haar on zorgvuldig en welhaast ongeïnteres seerd optreden in mijn zaak. geheel voor de huidige ontwikkelihgen ver antwoordelijk en waar nodig aanspra kelijk kan worden gesteld'. De dubbel ganger werd indertijd door de politie rechter veroordeeld tot een boete van ƒ300 en drie weken voorwaardelijk en de student kreeg, toen hijzelf versche nen was, een lagere straf: een boete van 250 en twee weken voorwaar delijk. PvdA-REACTIE OP NOODKREET Slot van pagina 1 stuurders nog wel de verantwoordelijk heid op zich kunnen nemen. Er kan een moment komen dat wij moeten stoppen, aldus de burgemeester, die voorzitter is van de sectie gemeenten-provincies van de PvdA. ,Men moet het zien tegen de achter grond van de komende belastingverla ging, die voornamelijk de inkomensgroe pen boven de 10.000 en 15.000 gulden ten joede komt. Daar gaat 900 miljoen mee leen. In mijn eigen gemeente weet ik dat er een aantal mensen is dat het angzamerhand niet meer kan bolwer ken. Dan kun je als gemeentebestuur niet nog eens met belastingverhogingen komen', meent rar Verkruisen. Muntendamse burgemeester gelooft er bij gedeputeerde staten wel be grip is voor de positie van de gemeen- ;en, maar dit college heeft weinig mo gelijkheden de nood tt verlichten. ,Gs lebben weinig speelruimte. Ik heb de ndruk dat ze onder vrij sterke druk van het rijk staan', aldus burgemeester Verkruisen, die wij gisteravond om com mentaar vroegen op de brief van het PvdA-bestuur aan de fracties in ge meenteraden en staten. Slot van pagina 1 MAASTRICHT (ANP) De rechtbank te Maastricht heeft de 45-jarige graf- schenncr I'. S uit Maastricht maandagmorgen conform de eis van de officier van Justitie tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met de bijko mende eis van de officier, onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring, ging de rechtbank niet akkoord Ze legde deze maatregel slechts voorwaar delijk op mei een proeftijd van drie jaar De rechtbank .iet nel vonnis vergezeld gaan van een uitvoerige overweging De diefstallen en grafscbendingen kunnen de verdachte slechts in verminderde mate worden toegerekend. Daarbij Is ter terechtzitting gebleken, dat bij de verdachte een verandering van inzichten gaande is, waarvan te zijner tijd enig positief resultaat is te verwachten, mits aan hem reeds nu een juiste intensieve begeleiding wordt gegeven. De rechtbank wijst daarom met nadruk op d'e nood zaak van de meest adequate begeleiding tijdens het ondergaan van de vrijheids straf door daartoe aangewezen en op dit gebied ervaren deskundigen. Verbete ring van verdachte dient voorop te staan. Naast de gevangenisstraf en de voor waardelijke terbeschikkingstelling wordt hij onder toezicht gesteld van d'e reclas- ingsvereniging ,Dr F. S. Meyers' in Utrecht. trict, commissaris Z. Gayer. Uit hun verhoor door advocaat-generaal mr G. Bach en de verdediger kwam vast te staan dat Rohan over een aanzienlijk bedrag aan geld tussen de vier- en vijfduizend Isr pond - beschikte, toen hij als toerist in Israël arriveerde, maar eetimaai in Jeruzalem al net mogelijke deed om zich te ruïneren. Bij zijn ar restatie had hij nog slechts twaalf pond op zak. Een Arabiscne gids die hem over het tempelplein rondleidde, beloon de hij met tn totaal vijftien- tot ze ventien honderd pond Een Arabische suppoost van de Al-Ak- sa moskee, die hem op zijn verzoek be loofd had hem de volgende dag de dag van de brandstichting buiten de normale bezoekuren toe te laten, kreeg een fooi van tien pona. Rohan wilde volgens zijn verklaring op het hoofd bureau van politie zo spoedig mogelijk platzak worden om te kunnen leven Gods genade'. Hij was er vast van overtuigd, dat hij door God was uitverkoren om de tempel te herbouwen. Eerste voorwaarde daar toe was het met de gTond gelijk ma ken van de Al Aksa moskee, die, met de Omar-moskee, op de plaats is ge legen, waar eens de (empel van Salo mon stond. en deed geen enkele poging om iets te verheimelijken, toen hij in het holst van de nacht met commissaris Gayer en andere officieren van politie nog eens weer de gang naar het tempel plein maakte. Ook toen hij dadelijk na zijn overbrenging naar Jeruzalem ge durende zeseneenhalf uur op het hoofd bureau van politie ondervraagd werd, vertoonde hij geen enkel syraptoon van opwinding en vertelde zonder dat op hem ook maar enige pressie werd uit geoefend, openhartig en zakelijk waar hij de benzine, de Detroleum en de overige materialen, die hij gebruikte, had gekocht en wat hij op de dag van de brandstichting had gedaan. Toen hem door commissaris Gayer ge zegd werd, dat hij zich een verdediger moest verschaffen, had hij eerst gewei gerd. .Mijn advocaat is God', verklaarde hij. Later zei hij te vertrouwen dat de Israëlische regering hem een verdedi ger zou toewijzen. Voor de pauze werd een reeks dia's vertoond, die de politie in zijn hotelkamer en Rohan zelf bij zijn bezoeken aan het tempelpleinhad den genomen. Het proces wordt van daag voortgezet. Rustig Uit de verhoren van de beide getuigen charge kwam verder vast te staan, dat Ronan van het ogenblik van zijn arrestatie af een uiterst rustige indruk maakte en volledig samenwerkte met de politie. In het bijzonder kwam dat tot uiting in zijn houding tijdens de reconstructie van zi jn bezigheden op de 21ste augustus. Hij gaf onbevangen antwoord op alle hem gestelde vragen (Van onze correspondent in Washington) voortekenen dat president Nixon in ernstige moeilijkheden zal raken over zijn Vietnam-beleid, zijn niet langer voor spellingen maar feiten. In de afgelopen we ken heeft zich een groeiend onbehagen meester gemaakt van Amerika over de on zekere koers, die de president schijnt te volgen om het Amerikaanse aandeel in de oorlog te beëindigen. Dit onbehagen werd wopnsdag geuit door senator William Ful- bright, de voorzitter van de senaats-com- missie voor buitenlandse betrekkingen, die in een rede in de senaat zei, dat er naar zijn mening te weinig vorderingen worden gemaakt in de afwikkeling van het Viet nam-drama.. Eerder deze week, en het verzoek werd woens dag opnieuw herhaald, had senator Hugh Scott, de leider van de republikeinse fractie in de se naat. min of meer namens de president gevraagd om een zogenaamd .moratorium' van 60 dagen, weru gekozen in de plaats van de onlangs over leden senator Everett Dirksen, zei dat deze kri tiek-pauze' de vijand duidelijk zou moeten maken, dat hel geen zin heeft om te speculeren om nieu we grote onlusten in Amerika en dat het in het voordeel van Hanoi is om mee te werken aan een vergelijk over de toekomst van Zuid-Vietnam Senatoi Fulbright wees deze stelling categorisch van de hand. Hij zei dat de kritiek zinvol en con structief was en dat het meer zin zou hebben om een .moratorium' te vragen op het voortdurend sneuvelen van Amerikaanse soldaten. Fulbright's gepussioneerde betoog leidde tot een ongebruike- ijk debat in de senaat, waarin senator Fred Har- ris van Oklahoma, ook een democraat, zei dat de meerderheid van het volk ontevreden was over net Vietnam-beleid van de president en dat het alleen maar gezond en normaal was om aan die stemmen gehoor te geven Ondanks deze oppositie, die naarmate er meer tijd verstrijkt ook onderde politici toeneemt zag sena tor John Tower: van Texas, 'n republikein, kans om te pleiten voor hernieuwde bombardementen op Noord-Vietnam, het afgrendelen van de Noord- Vietnamese haven Haiphong en een .verzadigings- bombardement,' van de aanvoer-routes naar het zuiden. 1 toe hun hoop hadden gevestigd op Nixon, hebben het gevoel gekregen dat zij aan waarin men zich zou moeten onthouden van open- het lijntje worden gehouden met symbolische te- bare kritiek op het regeringsbeleid inzake Viet- rugtrekkingen van kleine contingenten troepen, nam. De senator, die onlangs als fractie-leider met voorspiegelingen over een stand van zaken die ir strijd is met de werkelijkheid en met uit spraken die er alleen maar op gericht lijken te zijn om de critici in Amerika te sussen en niet in de eerste plaats om de oorlog zo spoedig mogelijk te beëindigen. Het probleem waarmee president Nixon geconfronteerd wordt, ls dat hij tijdens zijn verkiezingscampagne verwachtingen heeft gewekt die, zoals nu blijkt, meer waren afge stemd op de stembussen dan op de werkelijkheid van een uiterst gecompliceerde politieke en di plomatieke situatie. De situatie is dat Washington weinig meer kan doen dan het tot nog toe gedaan neeft, zonder voor zichzelf openlijk te erkennen dat bel in Vietnam een aanzienlijke nederlaag neeft geleden. Want alleen dan zal de president verdei leunnen gaan en de algehele terugtrek King vein Amerikaanse troepen kunnen beveler binneD de kortst mogelijke tijd Eea groot aantal politici dringen er al geruime tijd op aan om de illusie van een eervolle beëindi ging van de ooi-log op te geven en ruiterlijk te erkennen dat het Amerikaanse buitenlandse be leid in Vietnam totale schipbreuk heeft geleden. President Nixon heeft deze week echter nog tegen zijn eigen gToep van republikeinen ge zegd, dat hij niet van plan is te presideren over KWEKELING MET TROUWPLANNEN WEER OP SCHOOL ROERMOND (GP1>) De Sittardse kwekeling Han Titselaer (19) mag de opleiding aan de pedagogische acade mie ,Dr van Gils' in Roermond weer normaal vervolgen. Twee weken gele den stuurde directeur dr H. Litjens van die school de Sittardenaar voorgoed naar huis, nadat de jongen bjj hem met trouw plannen was komen aandragen. Direc teur Litjens van de bisschoppelijke school in Roermond verwees Han Tit selaer toen voor bet afmaken van de opleiding naar de rijkskweekschool in an Vietnam-fiasco. Het deze Houding van de J'» K' president die meer dan wat dan ook het gevoel;,Roermond kan rolgen. Onopvallend van hulpeloosheid heeft vergroot onder tien, diejheeft Han Titselaer inmiddels zijn ren- al jaren ageren tegen de slachting in Vietnam. tree in de Roermoudoe school gemaakt. Sinds president Nixon aan het hoofd kwam van Dr Litjens is niet bereid uit te leggen, de Amerikaanse regering zijn er ruim 10.000 waarom hij zijn eerder meenomen stand- Amerikaanse soldaten gesneuveld. Het totaal Punt heeft herzien is daarmee gestegen tot 40.000- Meer dan de verliezer In de Koreaanse oorlog die tot nog toe „'Jgë?'andeTe doo'r'd'e sis een soort maatstaf werd gebruikt Ia het on-,de kttmerleden aa6„ ae staatsX:ret!S Amerika van vandaag spreken deze cij- over doe „breuk op de vrijheid van ..Hoiriiror toni ^on ovrf^rm.tioor^schoolkeuze - ook binnen het instituut rustij. fers duidelijker taal dan keurig geformuleerde .Litspraken over de stand van zaken in Parijs, of de plechtstatige communiques na gesprekken met president Thieu Het is daarom van grote betekenis dat zojuist in de voorverkiezingen van de staat Massachusetts de liberale democraat en anti-Vietnam politicus Vlirhae' Harrington werd gekozen in een kies district dat een 150 jaar lang alleen maar repu- Dlikeinen heeft afgevaardigd naar het congres Bovendien was zijn tegenstander de afstammeling van het bekende en gerespecteerde republikeinse Sa'.tonstal-geslacht. De uitslag van deze ene verkiezing is weliswaar nauwelijks een betrouwbare maatstaf voor de po litieke gesteldheid in de rest van het land, maar het is onder de huidige omstandigheden een zeer opmerkelijk fenomeen, dat wel eens het teken aan de wand zou kunnen zijn voor de president en vooi de aanstaande tussentijdse verkiezingen volgend jaar, waarin de republikeinen grote wins ten in de senaat en in het congres hopen te boe ken. druk op de directeur is uitgeoefend. Het korps leraren van de pedagogische academie heeft vorige week dinsdag de directeur verantwoording gevraagd voor de tegen Han Titselaer getroffen sanc tie. De ieraren waren er voora! over verbolgen, dat ze de reden van de be ëindiging van de studie van de Sittar denaar in kranten hebben moeten le zen. De directeur had in de lerarenka- mer enkel de boodschap .Titselaer heeft de studie beëindigd op een bord ge prikt Het lerarenkorps neeil met succes aan gedrongen op het in het leven roepen van een lerarenraad voor de kweek school in Roermond. ,Elke school vraagt van tijd tot tijd dat de structuur van het beleid opnieuw wordt bezien. Het is nog te vroeg om over die herstruc turering in -details te treden maar dit kan in de toekomst tot verstrekkende consequenties leiden', aldus een van de leraren van de Dr Van Gilsacademie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3