Van Son-weekend: billijk hotelgerief Na Splendid Sky sleepboot en kraan vast op Wester schelde Bundeling Zeeuwse YVY's verwacht ZCR brengt actie van BBK-ers in discussie Vikingschip in Wolphaartsdijk de Formidabel ACTIVEREN WATERTOERISME Initiatief van drie Vlissingse boulevardhotels Samenwerking NBT Wassenaar een pluspunt 30cei\t OPNIEUW VIJF INBRAKEN IN MIDDELBURG Zeeuwse ALMANAK Verlies kapitaaldienst waterschap Walcheren steeg in 1968 BIJNA ÉÉN TON VOOR STEVIGER STRANDHOOFD BIJ ZOUTELANDE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 OKTOBER 1969 (ADVERTENTIE) VLISSINGEN .Rust, rou lette en relax' zijn de tref woorden van de folder, spe ciaal samengesteld voor het hoteltrio ,De drie samenwer kende Vlissingse boulevard- hotels' Noordzeeboulevard, Strandhotel en Britannia. Achter deze drie woorden gaat het Van Son-weekend, een billijk tweedaags hotelar rangement, schuil. Afgelopen weekeinde draaiden de drie hotels proef met dit op de winter afgestemde arrange ment. Het weekend werd opzettelijk en met goedkeuring vernoemd naar staatssecretaris van economische zaken drs. L. J. M. van Son. Van Sou heeft de Vlissingse drie in feite de directe stoot tot dit initia tief gegeven. In een redevoering heeft liij namelijk eens gesteld, dat er voor hotels in de provin cie in de wintermaanden .een met goud belegde boterham' te verdie nen valt, als men maar attrac tieve arrangementen biedt. De hoteldirecteuren G. van der Veen, H. Smits jr. en T. Ooster- lnils hebben deze uitlating niet naast zich neergelegd, maar heb ben haar serieus opgevat. Direc teur Oosterhuis van het Strand hotel: .We komen regelmatig bij elkaar over de vloer en dan wis sel je allicht met elkaar van ge dachten' Dc gedachtenwisseling resulteerde tenslotte in het Van Son-weekend. Maar het had heel wat voeten in de aarde, voordat de prijs van het arrangement op zijn scherpst was afgesteld. Aan vankelijk wilde het trio met. de Nederlandse Spoorwegen in zee gaan, zodat ook de mogelijkheid ontstond dat het autoloze publiek, van het arrangement gebruik zou kunnen maken. Het ,all-in' arran gement zou er evenwel te duur door worden. De directies wilden hoe dan ook aan de basisgedach te vasthouden, dat iedere toedist de prijs van het arrangement als betaalbaar moest zien. Eén van de genodigden, directeur-generaal H. Keymer van middenstand en toe risme te Den Haag, typeerde de ze stelling door op 'te merken, dat men de cliënt met een schap pelijk arrangement over de drem pel moest lokken. De hotelgast mag volgens hem niet met de idee rondlopen, dat hij al bergen geld kwijt is, voordat hij aan uit gaven voor verder verteer toe komt. Ook werd gesteld, dat het Van Son-weekend een duidelijk voorbeeld is van hoe h&teliers voldoende winst uit hun bedrijf kunnen halen; in elk geval meer dan wanneer ze doelloos zitten te wachten tot een gast zich aan de baiie meldt. Uit een discussie tus sen aanwezige VVV- en horeca- figuren bleek, dat het vooral nut tig zou zijn, wanneer de horeca- sector wat intensiever contact met de VVV onderhield. Tegenslag Op de vraag hoe lang leven de Van Son-weekends beschoren is, antwoordde de heer Oosterhuis, dat ,De drie samenwerkende Vlis singse boulevardhotels' zich van meet af aan bewust waren, dat de ,met goud belegde boterham' waarschijnlijk niet na een jaar vrdlend zou zyn, maar dat de winst voorlopig .kruimels' zou zijn. Met dit beeld voor ogen zon den de drie Vlissingse hotels na een jaar tegenslag toch niet naast de pakken gaan neerzitten, opper de de heer Oosterhuis, niaar wil de men het arrangement op zijn minste 2 winterseizoen handhaven. Het arrangement zoals Noordzee boulevard, Strandhotel en Britan nia bieden, heeft alle kans van slagen en verdient navolging in den lande en zeker ook elders in de provincie.' Naast volledige ver-, zorging kan de gast kiezen uit een kamer met of zonder privé- bad slechts een tientje verschil. Tussen de twee nachten logies bieden de hotels een uitstapje naar Knokke, waar men zijn ge luk aan de roulettes in het Casi no kan beproeven. Op de heenweg wordt de reis per luxe touringcar onderbroken voor een mossel maaltijd in het uitstekende mos selrestaurant .Wiskerke' te Phi lippine. Terug in het hotel staat de gast oen diner-dansant z te wachten. Het totale arrangement inclusief bediening en btw kost respectievelijk 59 of 69 gulden. En de praktijk wijst bovendien uit, diat op geen enkele wijze op het een of ander wordt beknib beld. De gast die komt, kan van alle comfort gebruik maken en krijgt superieure kwaliteit in zijn hotel voorgeschoteld, zoals hij in deze boulevardhotels van naam mag verwachten. Deze weergave van het hotelar rangement zoals de cliënt te wach ten "staat, verklaart enigszins waarom de drie samenwerkende hotels hun Van Son-weekends de koppen .Rust, roulette, relax' meegeven. Voorop staat namelijk, dat men het hele weekend niets meer te "doen heeft dan lekker eten en verkwikkend slapen. Als genodigden van het eerste Van Son-weekend was men het er over eens, dat zo'n paar degen er helemaal tussenuit voor iedereen aanbevelenswaardig is. Dal arrangementen aan een be hoefte voldoen, daarover kan di recteur J. P. de Regt van de pro vinciale Zeeuwse VVV meepraten. ,Entre-nous' vertelde hij, dat dc provinciale A TT' in lien dagen tijd ook een aantal arrangementen heeft samengesteld. Momenteel wordt er al druk met deze Zeeuw se arrangementen inclusief heet A an Son-weekend op de .Femina'- beurs te Rotterdam geadverteerd. OPTICIEN St-Jacobsstraat 14 Vlissingen - TeL 2398 VLISSINGEN Over niet al te lange tijd valt er een flinke reorganisatie in het Zeeuwse VW-wezen te verwachten, zo blijkt uit woorden van directeur J. P. de Regt van de provinciale Zeeuwse VW te Middelburg. Puntsgewijze is de reorganisa tie nader omschreven in een structuurrapport, waarover eind november de nodige beslis singen worden verwacht. Het betreft een rapport dat paral lel loopt met een landelijk rapport, opgesteld door het Nationaal Bu reau Toerisme le Wassenaar. Het landelijke rapport pleit voor een bundeling van de 450 WV's in Ne derland; het Zeeuwse rapport spreekt op zijn beurt eveneens over een noodzakelijke concentratie van streek-WV's. Het ligt in de bedoeling Zeeland on der te verdelen in drie sectoren: noord, midden en zuid. De gebundel de VW-sectoren zullen dan centraal worden geleid vanuit de provinciale VW. Om een goede coördinatie tus sen de provinciale VW en de drie VW-sectoren in tact te kunnen hou den. wordt er voor elke gebundelde streek-VVV een. hoofdemployé aan gesteld. Zijn taak zal niet alleen 'coördinatie zijn, maar zal ook uit een flink deel representatie voor de buitenwacht bestaan. Bundeling van WV's zou bijvoor beeld zeer kostenbesparend kunnen werken löj het drukken van folders en verschillende prijslijsten, zo ver telt de. beer l)c Regt. ,In 1968 heb ben we J 11.0.000 aan drukwerken uitgegeven. Het heeft vrijwel niet zijn geld opgebracht'. De heer De Regt vertelt voorts, dat het rapport over een propaganda- fonds praat, bestemd om niet alleen buiten Zeeland reclame te maken, maar vooral ook om binnen de gren zen meer ruchtbaarheid aan de re creatiemogelijkheden te geven. Het rapport stelt" het gewenst, zo zegt de heer De Regt. dat de middelen voor dit fonds zoveel mogelijk van het bedrijfsleven zullen moeten ko men. De heer De Regt ziet name lijk ook de inbreng van de Zeeuwse industrie als .zeer belangrijk'. Daar uit vloeit volgens hem alleen maar een betere verstandhouding tussen de .toeristische industrie' en de in dustrie uit voort. De verstandhou ding zal daarom zo belangrijk zijn, meent de heer De Regt, opdat de VW daardoor een betere voeling met de hier wonende Zeeuw zal krij gen, die naast zijn dagelijkse werk ook recreatie zoekt. Nog een ander punt. dat de heer De Regt aanhaalt, is de hechtere sa menwerking die de provinciale VW dan met het Nationaal Bureau Toe risme te Wassenaar wil aangaan. Voor elke provinciale VW is het na melijk een pluspunt dat dc verschil lende recreatiemogelijkheden per streek onder de aandacht van het he le toeristische publiek in NedeiTand wordt gebracht. knotsgoeie bolkaak van WILLEM II RECHT OP DICTATUUR IS ONRECHT' MIDDELBURG In (le eerste openbare vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad, woensdagmorgen in Middelburg, komt bij het agendapunt ingekomen stukken onder meer een schrijven de actiegToep Zeeland van de Beroepsvere niging Beeldende Kunstenaars aan orde. a. inspraak en beslissingsrecht op basis van volledige openbaarheid; b. inspraak in de problemen, waarbij het beeldend en creatief aspect een onder deel vormt van de totale problematiek, zoals stadsplanning en recreatie. Dit houdt in het recht op het geven van ad vies en kritiek voor alle te beoordelen kwesties en van de overheid de plicht tot het vragen van advies en kritiek; c. beslissingsrecht In die problemen, die het culturele leven in meer enge zin be treffen, zoals expositie, t. aankoop van kunstwerken, culturele manifestaties en het museumbeleid. Dit beslissingsrecht houdt in het recht op het -formuleren van bindende voorstellen en beslissende kritiek voor de te „beoordelen kwesties: d. de sub-commissie van de Culturele Raad dient te worden samengesteld uit personen gekozen uit en door beeldende Kunstenaars. Het dagelijks bestuur van de ZCR zegt van mening te zijn dat een dergelijk schrijven .gesteld dient te worden tegen AUTO ONTWEEK NOG NET GEVALLEN BROMFIETSER BERGEN OP ZOOM In de nacht van zaterdag op zondag had op de Wouwseweg te Bergen op Zoom een ernstig verkeersongeval plaats. A. v. O. uit Bergen op Zoom reed over deze weg en kwam door nog onbekende oorzaak te vallen nadat hij eerst een in de berm van de wegstaande boom had aangere den. Gewond bleef hij cp de rijbaan lig gen terwijl ook zijn bromfiets op de rij baan terecht kwam. Een uit de richting Wouw komende auto. bestuurd door J. M. uit Schoondijke kon de op de weg liggende man nog net ontwijken maar hij reed wel over de bromfiets. De brom fietsbestuurder is naar het ziekenhuis overgebracht. Hij had door de val zijn rechterbeen gebroken en liep ook een ernstige hoofdwond op. de achtergrond van een groot onbeha gen, dat bij de beeldende kunstenaars in ons land leeft. Dit onbehagen is er terecht. De beeldende kunstenaars vor men in onze samenleving in het bijzon der in sociaal opzicht een uitermate kwetsbare groep. De positie, waarin deze groep verkeert is in het algemeen van dien aard, dat charmante, hoffelijke brieven niet (meer) verwacht behoeven te worden. Voor liet formuleren van ei sen in manifesten moet begrip opge bracht kunnen worden' en plaatst enige korte kantekeningen. .Inspraak is in principe verzekerd door dat iedere burger 't recht heeft zijn kri tiek op streekplannen, structuurplannen en bestemmingsplannen te leveren. In gevolge de wet op de ruimtelijke orde ning liggen de ontwerpen van deze plan nen 1 a 2 maanden ter inzage. De over heden zijn verplicht van deze aanwe zigheid in het openbaar van deze ont werpen bekendheid te geven in de dag bladen. Het gebruik, dat van deze gebo den mogelijkheid tot inspraak wordt ge maakt, laat wel'wat te wensen over.' .Moeten wij nu concluderen, dat het cul turele leven in meer enge zin gelijk is aan beeldende kunst? Het recht op for muleren van bindende voorstellen is het recht op dictatuur en dat is onrecht. Be slissende kritiek lijkt zeer ondemocra tisch. Wellicht een aantrekkelijke ge dachte voor achtergebleven en feodaal Ingestelde lieden, maar nauwelijks denk baar voor kunstenaars.' Deze suggestie dient doorgegeven te worden aan de Zeeuwse vereniging voor bee'.dende kunstenaars, .de Zeeuwse Kunstkring* die in de culturele raad ver tegenwoordigd is. De BBK is dit niet. gesleepte Uraan IV van de t.rma Ang. de Meyer uit Terneuzen zijn in de nacht van zondag op maandag, in de Westerschelde vast gelopen bij de Westketel, even voorbij Bath. Het gebeurde rond middernacht. De kraan was de hele zondag bezig ge weest met het lossen van de Paname se vrachtvaarder Splendid Sky, die in liet Nauw van Bath heeft vastgezeten. Toen dit schip, om half elf 's-avonds, was vlotgetrokken, werd de kraan door de sleepboot weer teruggebracht naar Terneuzen. Doordat het roer weigerde liep de sleepboot bij de West ketel plotseling omhoog. De kraan raakte daarop even de sleper en liep ook vast. Maandagmorgen bij hoog water kwam het transport op eigen kracht weer vlot. De vaartuigen lie pen geen noemenswaardige schade op. De Splendid Sky is thans in Antwerpen. Op de foto een beeld van de activiteiten van sleepboten en lichters om het vast gelopen schip. PVDA-VROUWEN EN FJG OVER ,SEX IS OVERAL' GOES De vrouwen hond van de Partij van de Arbeid in Zeeland heeft zater dag in samenwerking met de Zeeuwse federatie van jongerengroepen In i' partij in de Prins van Oranje te een discussie gehouden naar aanleiding van de film ,Sox is overal'. A'an de ruim dertig deelnemers aan deze discussie waren de jeugdigen in de meerderheid. Mejuffrouw II. ten Have leidde deze externe cursus van het vormingscen trum Hedenesse, De bijeenkomst in Goes was een ver volg op een eerder dit jaar op Hedenes se gehouden Weekeinde over dit onder werp. Het was de bedoeling om een ge sprek te doen ontstaan tussen jongeren en ouderen. Onder leiding van mejuf frouw Ten Have, die het onderwerp na de vertoning van de film ,Sex is overal', inleidde, lukte dit naar de mening van de aanwezigen boven verwachting. Van een generatieconflict bleek in de ge sprekken geen sprake. MIDDELBURG Aan de reeks inbra ken van de laatste weken in Middelburg zijn er weer vijf bijgevoegd. In de nacht van 5 op 6 oktober werd ingebroken in een opslagloods aan het klein indus trieterrein. Daar werd 1500 kilo sloop- koper en brons ontvreemd. Ook miste men een volkswagen-bestelauto. De to tale waarde wordt geraamd op ƒ8000.-. De bestelwagen is inmiddels gevonden. Een inbraak in de sociale werkplaats aan de Kleverskerkseweg (de zoveelste) leverde 20,- als buit op. Op het kantoor aan de Dam werd een geldkist leegge plunderd. De geldkist bevatte echter al leen polissen. Uit een jeugdcentrum werd ƒ138,- weggehaald en een inbraak in een particuliere woning leverde 750 als buit op. Doorgereden na aanrijding: auto in beslag genomen BERGEN OP ZOOM In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een op het Beursplein te Bergen op Zoom ge parkeerde auto van A V. uit Bergen op Zoom aangereden. De autobestuurder, die de aanrijding veroorzaakte reed door zonder zich "bekend te maken. De politie trof zijn auto op het St.-Catha- rinaplein aan. De bestuurder bleek P. S. uit Tholen. Tegen hem werd proces-ver- baal opgemaakt. De auto waarvan hij niet kon aantonen dal deze was verze kerd. werd ln beslag genomen. Goes De man in Goes kreeg zijn groen te in een Engelse krant. Dat had geen enkele andere reden dan de ze: de dochter van de groente man woonde al jaren in het perfi de Albion en stuurde zo af en toe een krantje op. Leuk voor de algemene ontwikkeling. De man in Goes kende geen En gels, althans erg weinig en zo kon het gebeuren dat hij 's avonds na eerste lezing van de buitenlandse aanwinst kon zeggen: Afijn je snapt er niks van. Wat ze in dat Engeland al nie over Goes te schrieven heb ben. De PZO is 'ter niks bie'. Ragnar Rodbrok' voer al 1400 zeemijlen WOLPHAARTSDIJK .Zouden de Noormannen weer geland zijn?', vraagt het jongetje zich af, terwijl hij het- Vikingschip bekijkt, dat in de Schorhaven te Wolphaartsdijk ge meerd ligt. De aanwezigheid van dit merkwaardige vaartuig duidt echter niet op een hernieuwde inval van woeste Scandinaviërs. Toch heeft het wel iets te maken met de historie van de Denen en Noormannen, die eeu wen geleden aan onze kuststreken niet altijd even gewenste bezoeken brachten. De geheel houten boot ls het eigen dom van de Antwerpse heer Fran keert, die zich erg interesseert voor de geschiedenis van onze vrre noor derburen en hun doen en laten des tijds in de Lage Landen. Hij dook diep in hun geschiedenis, en het re sultaat was onder meer de bouw van een model van een Viking-handels schip op ware grootte. Het vaartuig .Ragnar Rodbrok' genaamd, naar een der meest beroemde Viking-aanvoer ders, in negen meter lang en drieën halve meter breed. Het steekt slechts 40 cm diep, en wordt voortbewogen door de wind, die wordt gevangen in een voor deze schepen typisch ra-zeil. De boot heeft geen roer, maar wordt bestuurd door middel van een aan het achterschip aangebrachte stuur- peddel. Alhoewel de Noormannen geen tekeningen en blauwdrukken hebben nagelaten, mag worden aan genomen dat de boot een getrouwe kopie is van de handelsschepen der Vikingen. De heer Frankaert wil met dit vaartuig bewijzen, dat de Noormannen en Denen van vroeger geen .mooiweerzeilers' waren, maar met hun boten-met-drakekoppen on der alle weersomstandigheden kon den varen. Tot nu toe is het hem MIDDELBURG Het dagelijks be-die debet aan de verhoging was, want aardig gelukt. Dit seizoen heeft de .Ragnar Rodbrok' er maar liefst 1400 zeemijlen opzitten. De heer Fran kaert voer er mee naar Denemarken, waar men zijn schip als orgineel Vi king-handelsschip herkende en er kende. Van de Deense koning ont ving hij het certificaat voor bijzon dere prestaties cn het recht om vlag van de Koninklijke T>" Jachtclub te voeren. De .Ragnar', ofschoon in feite Belgisch vaartuig, vaart dan ook on der de Deense kruisvlag. Alles aan het bootje ls ,echt'. Ook de drake- kop, die werd gekopieerd van een or- ginele drakekop, die omstreeks hon derd jaar geleden uit de Westerschel de werd opgevist, en die zich thans in het British Museum te Londen bevindt. Het schip gaat straks op de helling voor een onderhoudsbeurt. Komend seizoen zal er mee op het Veerse Meer worden gevaren. Op de foto: De .Ragnar Rodbrok' ln de Wolp'>•-« to PZC stuur van het waterschap AA'alcheren stelt de algemene vergadering voor om een krediet van 90.000 beschikbaar te stellen voor het herstel van strand- hoofd één op lift /.uider.strand van de Noordwatering hij Zoutelande. Het strandhoofd verkeerde reeds enke le jaren in een minder goede toestand, maar een dringende reden om in te grij pen was er niet. In de loop van 1969 is echter plaatselijk zoveel steen van de berm weggeslagen, dal reeds een be gin van een stroomgeul is ontstaan, die zich wanneer thans niet tot herstel - en verbelcringswerken wordt over gegaan in de komende winter zeker tot ontoelaatbare vormen zou uitbrei den. Daardoor zou het strandhoofd voor een deel zijn werking verliezen en de reconstructie duurder worden. Dit strandhoofd is één van de strand- hoofden, die successievelijk met duur zame materialen (tropisch hardhout, nylondoek en zetsteen of betonblokken) wordt gereconstrueerd. Verder wordt aan tie algemene ver gadering voorgesteld om voorlopig akkoord te gaan met de rekening over 1968. De gewone dienst meldt bij aan inkomsten van rond 4,6 miljoen een voordelig saldo van ruim 44.000, de kapitaaldienst geeft bij een uitga- ventotaal van 18,6 miljoen een nade lig slot van ruim 3 miljoen gulden aan. Het huidige nadelig saldo van de kapi taaldienst is in 1968 gestegen met f ton, nadat liet in 1967 reeds omhoog was gegaan met ruim 1,8 miljoen. In 1968 was het niet de post deltawerken. door afwikkeling van voorgefinancier de bedragen daalde het nadelig van de ze investeringen met 150.000. WEGENBOUWMACHINE OP ZEELANDBRUG IN BRAND ZIERIKZEE Maandagmiddag rond één uur is het verkeer op de Zeeland- brug enige tijd gestremd geweest, na dat een machine van de Kon. Mij. We genbouw uit Utrecht in brand was ge vlogen. Omdat de machine, die gebruikt wordt voor het ruwen van het wegdek, op propaangas werkt, bestond het ge vaar van ontploffing. De wegenwacht wist na korte lijd met een schuimblus- ser het brandje te doven. ZUIVERING In hel jaarverslag over 1968 wordt er nog eens op gewezen, dat in het belang van zuiverder polderwater de centrale persleiding uitkomst zal kunnen geven. Verschillende zuive ringsinstallaties geven nog zorgen, onder andere voor het gebied Arne- muiden - Kleverskerke, Domburg, Mariekerke, Zoutelande en Seroos- kerke. Ook enkele kampeerterreinen hebben tijdens liet hoogseizoen een ongunstige invloed op het water. Voor het recreatiegebied bij Vrouwen polder zal de kustriolering, bij voor keur in de vorm vun aansluiting op de centrale persleiding, tenslotte de enig juiste oplossing blijken te zijn. Ernstig was de verontreiniging van het polder water in de zuidwatering door de te geringe capaciteit van de installatie te Oost-Souburg. Hopenlllk zal de verwe zenlijking van het centrale persleidings project, dat hier het éérst uitgevoerd moet worden, op Korte termijn soulaas bieden. chts 30 tot >10 procent niot-planwegen als quartaire wegen sub sidiabel wordt moet gevreesd worden, dat de verbetering van de quartaire wegen, die zowel tengevolge van recre- atieverkeer nis van liet intensievere en zwaardere landbouwverkeer veelal In deplorabele toestand verkeren, over een te lange termijn moet worden uitge smeerd. OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG. egend droog en vrij zonnig weer met in dc ochtend plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde, tempe raturen als maandag of iets lagere. Vrij warm weer met zonnige perioden maar plaatselijk mist. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 95 procent; kans op eea geheel droog etmaal 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. 0 tot. 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 8 oktober Zon op Maart op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2