BEGROTING PROVINCIE ZEELAND VOOR 1970 Overleg over uitwisseling cultuur in grensprovincies Zeeland groeide met 500 arbeidsplaatsen Cijfers: een vrij gunstig Derde dubbeldekker veerdienst urgent In Zeeland per jaar 3400 huizen nodig 7 GS BIJ CULTUURPARAGRAAF BEGROTING 1970: V00RHET EXPERIMENT: 17.500 DIT NAJAAR WEER HERZIENING STREEKPLAN SCHOUWEN RUGGESTEUN VOOR LANDBOUW STUDIE NAAR NIEUWE.HAVEN 00ST-B0RSSELE Méér metingen naar vervuiling van de lucht Aardgasverbruik in 1969: rond de 100 miljoen kub BEGROTING 1970 PSD RIJKSBIJDRAGE 12,4 MILJOEN Oeververbinding Onderzoeknaar Topdag centrum sociale Zeelandbrug dienstverlening ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESTEMMING VAN DE INKOMSTEN BEGROTING 1970 MIDDELBURG Tussen de provinciale besturen van Zeeland en West-Vlaanderen is overleg aan de gang over de mogelijkhe den in 1970 culturele uitwisselingsactiviteiten te organiseren. Het Zeeuwse college laat dit weten onder het hoofdstuk .cul tuur' van de begeleidingsnota bij de begroting voor het vol gend jaar. Er wordt daarbij ook gewag gemaakt van bespre kingen met de provinciale besturen van Noord-Brabant en Lim burg over de instelling van een permanent Belgisch-Nederlands orgaan voor overleg, consultatie en advies op het stuk van grensoverschrijdende welzijnsactiviteiten en- projecten. Gs melden de Zeeuwse staten, dat een en ander de instemming heef van de hierbij betrokken N e der- landse en Belgische ministeries. Zij geven de verzekering de staten over de ontwikkeling van deze zaken na der te zullen inlichten. Er wordt voorts op geattendeerd, dat de behoefte aan grenscontacten in het culturele vlak vooral ook in de particuliere sfeer aanwezig is. Zij bestaan onder meer in het grens gebied Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Land van Waes, terwijl de ZVU con tacten heeft met gelijksoortige orga nisaties in de Belgische grenspro vincies. ,In de aard en omvang van die zich zowel op het culturele als het sociale vlak afspelende contac ten en daaruit voortvloeiende acti viteiten hebben wij echter nog wei nig inzicht, aldus gs tot de staten. Tegen de achtergrond van de opening van het Terneuzense Zuidlandtheater tekenen gs bij de cultuur-paragraaf van de begroting aan: ,In het alge meen zal aan het scheppen van nieu we of de reconstructie van bestaan de accommodaties, waarin een grote verscheidenheid va nactïviteiten kan worden ontplooid zogenaamde multi-purpose-projecten bijzonde re aandacht moeten worden besteed. Wij zien het als een van de urgente taken van de Zeeuwse culturele raad de aceommodatieproblematiek in stu die te nemen'. EXPERIMENTEN Andere zaken die gs aankondigen: de mogelijkheid culturele experi menten te subsidiëren, zoals door de Zeeuwse culturele raad is geadvi seerd. Men wil daarvoor de subsidie- post, .bijzondere evenementen' met een verhoging van de post beel dende kunst van 10.000 tot 15.000 te bestemmen als subsidie bij aan koop van werken door particulieren en voor tentoonstellingen; een rapport over een Zeeuwse bl- bliothekengemeenschap volgend voorjaar te verwachten waarin zo mogelijk alle bibliotheken volgens een vastomlijnd plan samenwerken. Er wordt opgemerkt, dat de techni sche bibliotheek Zeeland zich vol gens plan ontwikkelt en dat de be langstelling voor de Zeeuwse muziek bibliotheek zeer bevredigend is; een aanloopsubsidie voor de in tensivering van de kadertraining door de gezamenlijke sportorganisa ties, in provinciaal verband. Er is beraad tussen gs en de Zeeuwse iportraad dover een voorstel voor een provinciale subsidieregeling, be stemd voor de Zeeuwse geledingen van de landelijke sportbonden. INFRASTRUCTUUR Ten aanzien van de sociaal-cul turele infrastructuur attenderen ge deputeerden erop, dat het rijk de subsidiering in deze sector heeft toe gespitst op centrumgemeenten, in aansluiting op het regionale indu strialisatiebeleid en de tweede nota ro Gs: .Dat betekentl dat vooral ded industriële ontwikkelingskernen en in mindere mate de gemeenten met een sociaal-culturele verzorgings functie voor een groter gebied voor subsidide in aanmerking komen'. Als aangewezen centrumgemeenten worden genoemd: Goes, Hulst, St- Maartensdijk, Middelburg, Terneuzen Vlissingen en Zierikzee. ,Van de toe gewezen gelden mag 15 pet voor overig Zeeland worden gebruikt, maar zwaar wegende argumenten kunnen to verhoging van dit percen tage leiden'. Voor de jaren 1969 tot en met 1972 is voor Zeeland in to taal 2,5 miljoen beschikbaar, dat door het provinciaal bestuur vrij wordt verdeeld. Gs delen mee, dat zij zich door de Zeeuwse plancom missie zullen laten adviseren op dit stuk van zaken. Verheugd is het col lege. dat op basis van de subsidie regeling overdekte sportaccommoda ties zowel aan Hulst als aan Goes een maximum-bijdrage van twee ton Voorontwerp O.-Zwsch-Vlaanderert straks klaar MIDDELBURG Ged. staten van Zeeland willen nog dit najaar de tweede algemene herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland ais voorontwerp openbaar maken. Ge meenteraden, liet waterschap en alle andere daarvoor in aanmerking ko mende lichamen, diensten en instel lingen zullen hun visie op dit voor ontwerp kunnen geven. JKr zal een brochure aan worden gewjjd, die al gemeen verkrijgbaar zal worden ge steld. In 1970 komt het ontwerp of ficieel ter visie. In de wijziging zul len worden verwerkt de uitgangspun ten van de structuurschets voor de ontwikkeling van het Grevelingen- bekken, aldus delen gs mee in hun geleidebrief bjj de provinciale begro ting voor 1970. Aan het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (met Inbegrip van de ka naalzone) wordt de laatste hand. ge legd, zodat binnenkort een vooront- .werp kan worden voorgelegd. De pro vinciale planologische diensten van Noord-Brabant en Zeeland hebben onlangs ;i besprekingen gevoerd over het "öp elkaar aansluiten van de streekplannen voor Oost-Zeela.nd en voor West-Brabant. Het werk aan het streekplan Oost- Zeeland wordt niet langer belem merd door onzekerheid over bepaal de aspecten van het Schelde-Rijnka- naal. Daarentegen is nog geen be sluit gevallen over de wijze, waarop het Reimerswaalgebied een verbin ding voor zeeschepen met de Wes- terschelde zal krijgen. De toekomsti ge functie van het Kanaal door Zuid- Beveland houdt daarmee nauw ver band. Denkbaar is, dat dit kanaal gedeeltelijk voor de verbinding van Reimerswaal wordt gebruikt, waar toe het noordelijk gedeelte verlegd moet worden naar het oosten. Het streekplan Midden-Zeeland is op 10 februari 1969 van kracht geworden. BOUWNIJVERHEID WISSELVALLIG MIDDELBURG Het aantal arbeidsplaatsen in Zeeland is vorig jaar met 500 toegeno men: 300 voor mannen en 200 voor vrouwen. Vooral in de nijverheid neemt het aantal arbeidsplaatsen gestadig toe, speciaal in de chemische en de metaalnijverheid. In de overige takken van nijverheid houden de toe- en afnemin gen elkaar over het algemeen in evenwicht. len nitzondcrinc hieropj vormt dr bouwnijverheid, die een wisselend verloop te zien geelt vanwege de al of niet in uitvoering zijnde grote projecten. Ook de diensten sector geelt regelmatige groe te zien. Landbouw en visserij daarentegen verschaffen steeds minder mensen werkgelegenheid. Waren er in 1967 nog 14.100 be zette arbeidsplaatsen in de Zeeuwse land- en tuinbouw, vorig jaar was dit aantal niet 1.000 vei- mindord. In percentage van lat totale aantal arbeidsplaatsen was or een teruggang van 17 tot 15,5. In de geleidebrief bij de provinciale begroting voor 1970, waaraan de ze gegevens zijn ontleend, wordt melding gemaakt van de ongun stige wending in de ontwikkeling van de tuinbouw en met name de fruitteelt. De opkomst van jonge fruitarealen in Zuid-Europa, ge wijzigde consumptiepatronen en de hoge kilo-opbrengsten in de grote fruitteeltgebieden leidden tol: een scherpe markering van de overproduktie-situatle. Onder de ze omstandigheden is reeds een aantal kleine bedrijven genood zaakt tot liquidatie over te gaan. In hoeverre van de zijde der provin cie mogelijkheden zijn om mee te werken aan een oplossing van de problemen valt in dit stadium nog niet te overzien, vooral als men bedenkt, dat het vraagstuk in we zen tot een Europese kwestie is uitgegroeid. Waar dit mogelijk is, kan van de zijde van de provin ciaal bestuur een daadwerkelijke medewerking worden verwacht, laat het college van gs weten. CONTACT In dit jaar is het tot een eerste vorm van periodiek Iamlbomvcontact gekomen met representatieve per sonen Uit deze bedrijfstak. Er ont staat op deze wijze een goede overlegsituatie tussen provinciaal bestuur en Zeeuwse landbouw in al zijn facetten'. De besommingen aan de Zeeuwse vis mijnen lagen in 1968 met ruim 9 miljoen ongeveer op het ni veau van 1967. Er vona een ver dere verschuiving plaats van gar nalen naar zeevis (voornamelijk tong). Het aandeel der garnalen daalde tot 30 procent. De vooruit zichten voor de kleinere schepen zijn niet rooskleurig. Voor de gro tere kotters blijven de resultaten bevredigend. De mosselaanvoer in het: seizoen 1968-69 bereikte een recordhoogte, namelijk ruim een miljoen tonnen (van 100 kg). Cir ca eenderde was afkomstig van de Zeeuwse percelen, De export waarde bedroeg 20,8 miljoen. Bij een gehoor over het ontwerp Del- taschadewet is van Zeeuwse zij de aangedrongen op een regeling der gemeenschapsschade. een vol ledige schadevergoeding, een sane ringsregeling en een betere wacht geldvoorziening voor de werkne mers. De provinciale studiecom missie Zeeuwse visserijhavens heeft haar werk nog niet kunnen afronden, daar de materie zeer complex is en veel onderzoek ver eist. Meegedeeld wordt nog, dat gs be trokken zijn bij het overleg om trent een voorloper van de regio nale raad voor de arbeidsmarkt. Ter kennis van de staten is gebracht de voorgenomen uitwerking van de zg artikel 4-lijn, waarbij gronden rond het Zuid-Sloe en ten oosten daarvan voor industriële doeleinden zullen worden aangewezen. Tevens is opdracht gegeven het streekplan te herzien. Het streekplan West-Z-Vlaan deren wordt gedrukt en gereedge maakt voor tervisielegging. In het hoofdstuk ruimtelijke orde ning in de geleidebrief doen gs voorts mededelingen over bestemmingsplan nen voor de zg buitengebieden. Het laat zich aanzien, dat de meerderheid der gemeenten op 1 augustus 1970 zelfs nog geen bestemmingsplan voor dit gebied in procedure zal hebben. Met het oog op deze minder bevre digende gang van zaken heeft de minister de zg Beraadsgroep '70 ge formeerd, die hem op korte termijn moet adviseren over het te voeren beleid. jggB MIDDELBURG Om ook in de toekomst over voldoende aan diep vaarwater gelegen zeeha venindustrieterreinen te kunnen beschikken, is 'n studie over de plaats van een nieuwe haven ten oosten van Borssele aan de gang. Met de waterloopkundige onderzoekingen daarvoor is be gonnen, zo schrijven gs onder het hoofdstuk havens in de pro vinciebegroting 1970. De Zevenaarhaven te Terneuzen is uitgediept tot 10 meier minus NAP, hetgeen een verbetering betekent. Ook voor het havenschap Terneuzen i. o. is een voorlopig bestuur ge vormd. In verband niet de algemeen wenselijk geachte toekomstige een wording van de havenschappen Vlis singen en Terneuzen wordt, er nu reeds naar gestreefd do bestuursze tels van beide lichamen zoveel mo- geljjlc door dezelfde personen te doen bezetten. Op verzoek van gs van Noord-Bra bant is ingestemd met de vorming van een werkgroep, die zich zal be zighouden met een nadere voorberei ding van het Relmerswaalplan. Met de werken in het kader van de infrastructuur-verbetering in de sti muleringsgebieden is in Zeeland voor 1969 een subsidiebedrag van 5,5 miljoen gemoeid. Het betreft de eer ste fase aanleg openbare los- en laad- kade in Vlissingen-Oost, de eerste fase invalsweg zuid te Terneuzen, de eerste fase aanleg dubbelbaansweg rijksweg 58-nieuwe rijksbrug kanaal door Walcheren te Middelburg, en verbreding en verbetering Delta- sbraat-Straalwag te Zierikzee. Voor 1970 mag worden gerekend op een subsidiebedrag van circa 5 miljoen. In verband met de in den lande ge hoorde opvatting, dat beëindiging van de kernfacïliteiten voor het Sloe moet worden overwogen, stellen gs met nadruk, dat dit pas kan gebeu ren als zich in Vlissingen-Oost een industriële agglomeratie van vol doende omvang heeft gevormd, waar door een autoneeii) groeiproces mo gelijk zal zijn. Deze sit nat ie is nog niet bereikt en steun van de rijks overheid blijft onontbeerlijk. Nieuwe gebieden waterwinning MIDDELBURG De sterk toegeno men waterbehoefte noodzaakt tol het uitzien naar nieuwe wingebie- den. aldus gcd. staten. Deze zijn. voor wat de grondwaterwinning be treft, zeer beperkt aanwezig. In de toekomst zal Zeeland voor de ver dere watervoorziening dan ook in belangrijke mate afhankelijk wor den van het water uit de Biesbosch Ged. staten hebben van de NV Wa- tenvinningsbedrijf Brabantse Bies bosch bericht gehad, dat men sym pathiek staat tegenover de door Zeeland gevraagde deelneming in de vennootschap. Binnen afzienbare tijd zullen zij voorstellen over deze zaak aan de provinciale staten voorleg gen. sporthal. Temeer verheugend, gezien het grote aantal aanvragen, aldus gs. ZDe~recreatie wordt als een belang rijke pijler van de Zeeuwse welvaart aangemerkt. ,Zij, die in deze sector werkzaam zijn, geven echter nog wel eens blijk er niet aan gewend te zijn een .produkt' te moeten ver kopen op een scherp concurrerende markt', hetgeen een zo groot mo gelijk individueel dienstbetoon tegen een zo scherp mogelijke prijs ver eist', aldus ged. staten in ae geleide brief. De recreatie van de prov. VW naar aanleiding van recente proble men op didt gebied van het .gast heerschap' beoordedelt het college po sitief. Gezegd wordt voorts, dat het Erovinciaal bestuur vooral een taak eeft in het stimuleren van grote(re) publieke voorzieningen. De werkcommissie van de proviciale recreatieraad heeft het initiatief ge nomen voor gezamenlijk overleg tus sen vertegenwoordigers van deze raad, de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, de Zeeuwse Jeugdraad en de Orkava over de problemen, die zich deze zomer hebben voorgedaan bij het jeugdkamperen in Zeeland. Het college wil de staten zo spoe dig mogelijk een programma aanbie den van het recreatieondedrzoek zo als door de werkcommissie van de recreatieraad is voorgesteld. Gs zul len het beleid op korte termijn on der andere richten op het stimule ren van gemeentelijke samenwerking in die delen van Zeeland, waar deze ontbreekt. Meegedeeld wordt, dat de staatsse- creatris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in beginsel be reis is de aanleg van een ontslui- tingsweg naar het recreatiegebied Schotsman-Ruiterplaat aan het Veer- se Meer te subsidiëren. Er wordtd gerekend op een bijdrage van bijna 1,5 miljoen. tllturftif pco*ftd» g« MOfmtM MIDDELBURG ,Als gevolg van het feit, dat de uitkering uit het pro vinciefonds voer 1970 ongevc? procent hoger ligt dan die voor 1969, vertoont de begroting van 1970 een ta bij het jaarstuk. De ontwerp-be- groting sluit niet een post onvoor zien van 605,501. Uit het provincie- MIDDELBURG De metingen naar luchtverontreiniging in de Zeeuwse industriegebieden beginnen grote be dragen te vergen: er is nu een op dracht uit voor het. Sloegebied tot een totaal van 110.000; in Zeeuwsch-Vlaanderen en in de omge ving van Antwerpen (grensover schrijdende verontreiniging) kosten de metingen 136.000. In het eerste geval draagt liet rijk in de kosten bij; in het tweede geval zijn alle kosten voor rekening van het rijk. Mede als gevolg van de binnenkort te verwachten vestiging van Péchi- ney is de onwang van de metingen aanzienlijk gestegen. Aan de gemeen schappelijke regeling inzake de be strijding van luchtverontreiniging hebben 66 gemeenten deelgenomen. Zij is inmiddels goedgekeurd. In de provinciebegroting 1970 wordt nog opgemerkt dat in 1968-69 me tingen zijn verricht naar fluorver- ontreiniging, veroorzaakt door de NV Zuid-Chëmie te Sas van Gent. Dat gebeurde op kosten (jaarlijks 20.000van de provincie en een aantal gemeenten in Zeeuwsch- Viaanderens kanaalzone. Doordat kostbare maatregelen zijn getroffen is de verontreiniging door deze indus trie belangrijk verminderd. De in de kanaalzone werkzame provinciale _technische commissie luchtveron.trei- -nigingi "Zëëüwsch-Vlaanderen heeft tot opdracht: bedrijven, die luchtver ontreiniging veroorzaken te benade ren en na een voorafgaand onder- zien van j buo.oui. uw net provincie- -| aa *3 i i fers van de Zeeuwse begro.lu - '7, 36.100.720 voor de gewone dienst, 12.280.427 vooir de kapitaalsdienst. Voor wat de post onvoorzien betreft is uitgegaan van deze veronderstel lingen: stijging personeelskosten 375.00Ó. Prijsstgingen 50.000,- verhogdng van bestaande en toeken ning van nieuwe nuhniuias f 100.000.- nieuwe uitgaven, 80.501. Er wordt nog opgemerkt, dat de dienst 1969 aan onvoorzien nog slechts een be drag van 35.000 te zien geeft. Gs attenderen in de geleide-brief op de moeilijkheden op de kapitaals markt. die voor de provincie onder meer tot gevolg hebben, dat in. de .uitvoering van het wegenprogramma stagnatie optreedt. En zij tekenen er in het algemeen bij aan, dat de ta ken van gemeenten en provincies ste'eds toenemen. Met name ook de stijgende kosten van de wegen ver vult het college met zorg. ,Kon vorig jaar door de inwerking treding van de verdellngsverordenirug uitkeringen wegen de bijdrage aan de wegendienst aanmerkelijk worden verminderd, nu Is de situatie zo, dat de bijdrage weer belangrijk moet worden verhoogd. De bijdrage voor 1970 is circa zeven ton of meer dan een-derde hoger dan die voor 1969. De vraag is. gezien de hoge bedra gen voor wegenonderhoud. of op de ze wijze kan worden voortgegaan zonder dat andere, even belangrijke onderdelen van het provinciaal be stuur, daardoor in het gedrang ko men', zo merkte het college op. f-S.l66.8pT_ NHDDELBURDe aairdgasafnam» in Zeeland zal in 1969 waarschijn lijk toenemen tot een verbruik van 100 miljoen kubieke meter per jaar. Voor 1969 heeft do Zegam een verbruik van 75 miljoen kubieke meter gas geraamd. Gs spreken in de brief bij de provinciale begroting voor 1970 van een .spectaculaire ontwik keling'. Het college deelt mee, dat voor volgend jaar een inkoop van 15 - miljoen kubieke meter aardgas is geraamd. Voorts geeft het college de Zeeuwse staten de informatie dat de helft van de aangeslotenen in Zeeland het aardgas gebruikt als ruimteverwar ming. Wat de elektriciteit betreft wordt melding gemaakt van het be gin van de bouw van shet grootste werk, dat tot nu toe ooit voor de Zeeuwse voorzieningen is gepland', de kerncentrale bij Borssele. Ook wordt genoemd de bouw van de con ventionele centrale van 185 MW, die op 1 juli 1971 voor de stroomleve- ring eerste fase aan Péchiney zal zor gen. Gs: .De capaciteit van de cen trale is zodanig, dat in de toekomst eerder van een tekort dan van een overschot sprake zal zjjn'. Met het bestuur van de PZEM vinden gs. dat men voor een verantwoord beleid niet in een te ruime jas gaat zitten". Verwacht wordt, clat de fusie tusssen Vooruitlopend daarop is in de perso- neelssector al een zekere integratie tot stand gebracht. MIDDELBURG Terwjjl de twee de dubbfildeksveerboot voor de Wes- terschelde ongeveer aan zjjn proef vaart toe is, is een derde schip van dit type al urgent. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft de minis ter van verkeer en waterstaat toe stemming gevraagd met de voorbe reiding van de bouw te beginnen. Daarmee zal een jaar gemoeid zyn. Beslissingen zullen snel moeten wor den genomen, want het schip moet m 1973 absoluut in de vaart komen. En wel op de lijn Vlissingen-Bres- kens. Dit laatste houdt in dat de derde dubbeldekker qua constructie niet geheel gelijk kan zijn aan zijn voorgangers op de lijn Kruinin- gen-Perkpolder (het ms .Prinses Christina' en straks het m s Prins Willem- Alexander') Het college van gs vestigt de aan dacht op de noodzakelijke aanpas- singswerken in Breskens en op de bouw van een nieuwe veerhaven te Vlissingen. .Het zou te betreuren zijn, als door niet-synchroon lopen van deze projecten van een nieuwe dub beldekker gedurende enige tijd slechts de helft zou kunnen worden gebruikt'. De drie boten van het z g prinsesse- type zijn nu aangepast aan de dub- beïdeksfuiken, zodat ze met de dub beldekker uitwisselbaar zijn. Ook de dubbeldekker .Prinses Christina' is eventueel zeschikt om op de lijn Ylissingen-Breskens te varen. Heinenoordtunnel op het verkeers aanbod op de Zeelandbrug, zo delen gedeputeerde staten mede. Het ver keersaanbod beweegt zich in op gaande lijn, ongeveer zoals het col lege had venvacht bij het samenstel len van de begroting voor 1969. Ook ln 1970 zal de provincie de brug- maatschappij een extra krediet ver strekken van 1 miljoen, waardoor de totale bijdrage 1.750.000 zal bedragen. Gedeputeerde staten zeggen nog, dat indien de Zeelandbrug r.ïet zou zijn gebouwd, de veerverbinding. die ter plaatse in stand gehouden had moeten worden, de provincie voor aanmerkelijk hogere lasten zou heb ben gesteld dan de brug tot r.u toe. De minister van verkeer en water staat heeft gs meegedeeld, dat het ook naar zijn mening aanbeveling verdient om het onderzoek naar de vaste oeververbinding Westcrschel- de nu zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Hij deelde ook mee, wie namens zijn departement zitting zul len nemen in de stuurgroep, de pro jectgroep en de werkgroepen. Gs hebben direct suggesties ge daan over de samensteïl'ng der verschillende groepen, waarbij ver tegenwoordigers van de zijde der provincie zijn voorgesteld- Op de lijn Vlissingen-Breskens ls 30 juli de topdag geweest. Voor het eerst in de geschiedenis werden mc-;r dan 7.000 auto's op één dag overge zet. De gemiddelde groei van het verkeer op het veer in de eerste zeven maanden heeft 3 bedragen, te gen vorig jaar 6.3 en in de jaren daarvoor 16 en 19% r/c- Gedepu teerde staten schrijven de daling toe aan de niet onbelangrijke wachttij den. die toch weer op deze veerdienst ontstaan zijn. Het vervoersaanbod te Kruintngen- Perkpolder heeft een sterke stijging ondergaan. Per 1 augustus lag deze dienst in totaal nog maar 53.000 ach ter op Vlissingen-Breskens. Topdag is geweest 27 mei (3e pinksterdag), meit 4468 vervoerde auto's. Van het veer Terneuzen-Hoedekenskerke zeg gen ged. staten diat zowel het aantal passagiers als het aantal auto's dat wordt overgezet, de laatste tijd da lende is. Er is nog geen beslissing genomen hoe het veer zal worden uitgeoefend na de verhoging en ver zwaring van de waterkering aan de Scheldekade te Terneuzen. De algemene exploitatie-begroting voor 1970 van de Provinciale Stoom bootdiensten sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 20,169,800. Er ls een bijdrage in het exploitatie-verlies van de kant van het rijk geraamd ter grootte van f 12,4 miljoen. Dat is ongeveer 2.5 miljoen meer dan voor 1969. Er ls nog niet voldoende ty'd ver streken om prognose op lange ter mijn te kunnen opstellen over het ef fect van de ingebruikstelling van de MIDDELBURG Als eerste aan zet voor een regionaal centrum voor sociale dienstverlening Is de Zeeuw se raad voor het maatschappelijk werk ln samenwerking met de stich ting Zeeland een sociaal onderzoek begonnen, aldus de geleidebrief hl] de provinciale begroting voor 1970. Ter voorziening in de behoefte aan accommodaties voor geestelijk ge handicapten wordt gestreefd naar een bundeling van krachten op pro vinciaal niveau in de vorm van een stichting. In een advies van een werkgroep over de aanwijzing van een plaats voor een regionaal woonwagencen trum in Midden-Zeeland worden ter reinen op Walcheren en Zuid-Beve land genoemd. Naar het oordeel van gs komen slechts de terreinen op Zuid-Beve land in aanmerking. Aan de drie grote gemeenten (Mid delburg, Vlissingen en Goes) is ver zocht. in overleg met de overige ge meentebesturen in Midden-Zeeland, te komen tot een spoedige oprichting van zo'n centrum. In het onderdeel bejaardenzorg wordt geconstateerd, dat toepassing van de wet en de pro vinciale verordening- op de bejaar denoorden tot heden geen onoverko melijke moeilijkheden heeft opgele verd. Daaraan is zeker niet vreemd de omstandigheid, dat in Zeeland slechts enkele verzorgingstehuizen op commerciële basis worden gëëx- filoiteerd. die bovendien als bona- ide moeten worden aangemerkt', wordt opgemerkt. '-3791.043.- MIDDELBURG In 1968 zijn in Zeeland 4.245 woningen ge reedgekomen. Verwacht wordt, dat dit aantal in 1969 circa 3.100 zal zijn. Eind 1968 waren 3.154 huizen in aanbouw tegeu 4.681 een jaar daarvoor. Gs van Zeeland, die dit in hun geleidebrief bij de provinciale begroting voor 1970 meedelen, zeggea. dat zij tegenover de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening hun ernstige verontrusting over deze on gunstige ontwikkeling hebben uitgesproken. De minister heeft een nieuwe prognose van de noodzakelijke woningproduktie gedurende de jaren 1970 tot en met >974 ontvangen. Deze produktie dient op tenminste 3.400 wo ningen per jaar te liggen. B'.J de opstelling van de prognose is rekening gehouden met concrete cijfers inzake toeneming van arbeidsplaatsen van bekende nieuwe industrievestigingen of uitbreiding van bestaande indu strieën. Nieuwe vestigingen zullen uiteraard een stijging van die 3.400 noodzakelijk maken, aldus het collage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7