.NAAST VERDRIET ENORM PAKKET PROBLEMEN VAN EN VOOR HAAR SCHOOL KLEERTJES .VOOR OT EN SEN Fabery de Jonge HOOFDBESTUURSLEDEN VAN WEDUWEN- EN WEDUWNAARSBOND CULINAIR AVONTUUR Zaterdag 4 oktober 1969 Voor fervente receptiegangers ont hult hotel Revue een nipuwighetdje om van te watertanden: een drankenhar voor recepties,' gebaseerd, op hel zelfbe diening ssysteem. Via een druk op een knop kunnen de gasten zichzelf voor zien van glaasjes sherry, port of alco holvrije dranken. Het volume van de (gekoelde) drankjes kan tevoren vier den afgesteld. Tip voor gastheren: bij dit in 'Nederland gefabriceerde meubeltje kunnen telwerkjes worden inge bouwd om het aantal getapte consump ties te controleren. In Jdarie France' een paar uitspra ken en ideeën van vooraanstaande Pa- rijse couturiers. Cardin: .Als ik een jurk ontvierp die do vrouw die haar draagt niet jonger maakt, dan is dat ontwerp slecht en loot ik het vallen.' Feraud:Vroeger leefden we aangekleed, nu hebben we behoefte aan gemak, vrij heid, levensvreugde.' Hij ziet haute cou ture als een studie-object, wil voor een zo groot mogelijk aantal vrouvien in zo veel mogelijk landen ontwerpen en vindt dat dit niets hoeft af te dóen aan het prestige van de grote mode. Voor Lapidus is de traditionele haute couture voorgoed dood, de techniek van het kleding maken gaat hem boven al les, de couturier-van-vandaag schept schoonheid via machines. ,Voor de eerste maal beïnvloedit de massa de elite,' al dus Lapidus. Courreges, de man die enkele jaren ge leden de vrouw een totaal nieuw en re volutionair silhouet bezorgde, zegt dat de tijd van het exclusieve etiket voorbij is; de couturier van vandaag maakt kla ren voor een groot aantal vrowuen. )Bent tt ijdel f'. Nova stelde deze vraag aan een aantal voorbijgangers in een drukke Londense stra t en geen van hen vias verwonderd, fiet is heel be langrijk om ijdel te zijn,' vond een vrouw. rDe mensen krijgen steeds meer behoefte om te voelen dat ze als indi vidu belangrijk zijn.' Een mooie jonge man in een boutique zei: Jk vieet dat ik ijdel ben, omdat ik voortdurend in da spiegel kijk.' Een langharig blond meis je: Jk geloof dat de mensen ijdeler worden, omdat ze steeds egoïstischer worden. Ik vind het altijd fijn om een heleboel geld aan mezelf te besteden.' Een langharige jongen in lederen kle ding: Jk kan me niet veroorloven om ijdel te zijn. Het is allemaal een kwes tie van geld. Dat heb ik nietdus ik kan geen dure kleren kopen.' De herfst is nog maar net begonnen, maar de Amsterdamse mode-ontwerper Dick Holthaus denkt nu al weer aan de zomer. Hoog boven de hoofdstad, in de showroom op de zestiende etage van het confectiecentrum, liet hij maar liefst 258 verschillende jurken, pakjes en man tels voor vrouwen en colberts en jassen voor mannen zien. Holthaus was vindingrijker dan ooit. Vrijwel alle betere modezaken zullen het komende voorjaar zijn op de aller nieuwste Parijse modelijnen geïnspi reerde jurken vanaf 119 gulden en col berts vanaf 169 gulden gaan verkopen. Voor het najaar 1970 mikte Holthaus en dat is beslist wel een nieuwtje niet meer op de maxi-mode. Voor de vrouw blijft hij echter de broekpakken onvoorwaardelijk trouw. Voor het geval u, voor uic garderobe nu al een blik in de toekomst wilt wagen: als de winter voor bij is hangen er in de exclusieve mode winkels een hele reeks uiterst simpele, maar daardoor juist zeer geraffineerde ensembles voor u klaar met iets ver laagde tailles in vriendelijke pasteltin ten, maar ook in rood en zonnebloem- geel. Creaties met klokkende en geplooi de rokken met. ritsen gesloten mantels en met ingewerkte ceintuurs. De schoenen die Mary Quant dit voorjaar lanceerde zijn niet in goede aar de gevallen. Té progressief zegt men nu. Maar de wintercollectie is wel met ge juich ontvangen. De Mary Quant collec tie is op twee leesten gemaakt. De hak- hoogten zijn en 6 cm. Bij enkele mo dellen staan de hakken van achteren ver buiten de schoen. De laarzen zijn steeds van soepel kalfsleer gemaakt. Het been gedeelte bestaat uit elastische kunstlok dat enigszins gekrompen is en goed om ieder been sluit. De schoen is van ge woon lakleer. Over de kapsels nog even dithet syndicat haute coiffure Frangaise en coiffure crèation heeft de nieuwe haar- modelïjn 1' Aiglonne genoemd. Dit naar de legendarische Fransman l' Aiglon. Het kapsel heeft echter vrij weinig met het kapsel van die meneer te maken. Bij de nieuwe lijn blijft er een speels en vrouwelijk vol kapsel. ADVERTENTIE GOUDEN COLLIERS Klassieke boogcolliers van prachtig bewerkt goud.- Tijd loos mooi. Ook ziet U in onze kollektie leuke fantasiemodel len o.a. met parels en briljant. Prijzen yanaf f 90.- JUWEUERS - H0R10GERS SINDS 1834 IAKGE KERKSTR. 30 -TEL 5006 - GOES ,0nze bond wordt geconfronteerd met twee totaal tegengestelde groe pen vrouwen. De vrouwen die vooral en alleen huwelijkskansen ver wachten, en de vrouwen die juist enorm bang zijn dat ze in deze bond alleen maar ,huwelijksjagers' zullen ontmoeten. Van beide ideeën moe ten we zo gauw mogelijk af'. Een uitspraak, opgetekend tijdens een ge sprek met twee hoofdbestuursleden van de in 1967 opgerichte Nederlandse Weduwen- en Weduwnaarsbond: presidente mevrouw H. van Agthoven-Sanders en eerste secre- cretaresse mevrouw H. St. Nicolaas-Tim- mer. Twee vrouwen die uit ervaring we ten wat er, vaak totaal onverwacht, kan gebeuren in het leven van iedere gehuwde mens: de dood van de partner, het ontred derd achterblijven van ,de andere helft' van de echtverbintenis. Er is niet alleen het verdriet, er ls op hetzelfde ogenblik ook een vloedgolf van praktische problemen. Alleen achtergeble ven mannen staan verbijsterd middenin een gezin met soms nog jonge kinderen, alleen achtergebleven vrouwen zitten met finan ciële problemen en vaste lasten waarin ze zich nooit eerder hebben verdiept. Pre sidente en secretaresse van de Nederlandse WW-bond vatten het als volgt samen: ,Met het verdriet ligt er een enorm pakket pro blemen op tafel. Zeshonderdduizend In Nederland zijn op het ogenblik zeshon derdduizend weduwen en weduwnaars. De weduwen zijn in de meerderheid: vierhon derdvijftigduizend, tegen honderdvijftigdui- zend mannen die hun vrouwen verloren hebben. Cijfers die, gevoegd bij een wei nig opwekkende prognose bij de begroting van sociale zaken en volksgezondheid (de sterfte bii mannen neemt vanaf het vijf endertigste levensjaar toej de jonge Neder landse Weduwen- en Weduwnaarsbond een gefundeerde reden van bestaan lijken te geven. Het zijn ook cijfers waarin de gemiddel de Nederlander zich liever niet verdiept, men praat niet graag over doodgaan en de daarmee samenhangende ellende. .Daar door weet de gemiddelde Nederlander nau welijks wat er in feite gebeurt als de levenspartner plotseling wegvalt. Dikwijls zijn er nauwelijks of geen voorzorgen ge nomen', zeggen de mensen die twee jaar geleden het initiatief hebben genomen tot de oprichting van de Nederlandse WW- bond. Doel: de specifieke problemen van wedu wen en weduwnaars aan te pakken, en waar mogelijk te helpen bij het beharti gen van de maatschappelijke belangen. Vrouwen: vereenzaming Hoe wil de bond dat doen? Een greep uit het werkprogramma: Het bevorderen van onderlinge hulpverlening en bijstand aan de leden, het waar nodig verbeteren van hun maatschappelijke positie, (onder meer door het bepleiten van belastingfacilitei ten, het organiseren van instructieve le zingen en cursussen, het verstrekken van juridische, fiscale en notariële adviezen. Bemiddeling bij het zoeken naar part-time werk voor vrouwen (bijvoorbeeld tijdens de schooluren van hun kinderen), en bij het aannemen en selecteren van huishoudsters en gezinshulpen. ,De weduwnaars zitten met de grote vraag: hoe houd Ik die huishouding overeind. Dat is voor de mannen wel het kernprobleem', het organiseren van excursies, reizen en bond. ,Voor de vrouwen ligt het grote pro bleem in de vereenzaming die al snel be gint. Weduwen raken gauw verbitterd, ook al doordat ze weinig begrip ondervinden van de getrouwde vrouwen in hun omge ving. Een vrouw die haar man verloren heeft, komt overal binnen als .de weduwe'. Men houdt haar status nauwlettend in de gaten en vindt het heel vreemd als zij niet eenvoudiger gaat leven'. En de weduwnaar? Die is vaak ,als man wezenlijk veranderd', raakt zijn zelfver trouwen kwijt, ziet geen kans meer om zich tegenover vrouwen normaal te gedra gen. Omdat hij het pijlijk gevoel heeft dat iedereen denkt, dat hij ,op de vrouwen jacht' is. .Normaal leven' Dat zijn enkele van de levensgrote psycho logische problemen, waarmee men in het bondswerk te maken krijgt. Naast de vele praktische moeilijkheden, waarover de hoofdbestuursleden zeggen: ,Er is in Neder land geen enkel medium dat op dit ter rein voorlichting geeft. Wat dat betreft lopen we ver achter bij landen als Dene marken, Zweden en Engeland. In Nederland wordt nog altijd discriminerend gesproken over de weduwe, terwijl over de weduw naar niet wordt gesproken, die bestaat eenvoudig niet'. Via veertien afdelingen probeert de bond niet alleen die naar haar mening broodno dige voorlichting te geven, maar ook door zeggen presidente en secretaresse van de andere vormen van ontspanning de weg naar .normaal leven' weer open te breken. ,We willen vooral ook de kinderen, dus het hele onvolledige gezin, bij het werk betrekken', zegt de presidente. ,We begin nen nu met werkgroepen waarin de jonge ren hun specifieke problemen kunnen uit wisselen'. Ze zegt er nadrukkelijk bij dat de bond een algemene instelling is: ,We zijn géén bond van zuiltjes, alle levensrichtingen zijn welkom. Maar we doen niet aan huweijks- bemiddeling. Het is maar beter om meteen te zeggen wat we wel en wat we niet te bieden hebben, dat voorkomt teleurstel lingen'. ,Ik houd van oude spullen', zegt mode-ontwerpster Lydia Roosterman. Die voorkeur ma nifesteert zich niet alleen ta het verzamelen van gekke oude cacaotrommels, toffee bussen, ouderwetse kindernaai- machientjes en bejaarde bril monturen, maar ook tn de kin derkleding die zij voor haar boetiek ,Ot en Sien' ontwerpt. Ze gebruikt uitsluitend .ouder wetse' stoffen als katoen en wol, ze maakt gebloemde Sien- schorten met mouwkapjes zo als ze vroeger over de kinder jurk werden gedragen en ze ontwerpt vooral gemakkelijke kleren waarin een kind zich plezierig voelt. In haar kleine vlerkante win kel in Amsterdam waar potten met groene varens hoog in het etalageraam staan zegt Lydia Roosterman, gekleed In witte coltrui met rode ribbelbroek en leren laarzen: .zelf draag ik heel eenvoudige kleren. Ik zoek het in details en in spre kende kleuren. 'Dat principe voer ik ook in de., kinderkle-, t ding door'. 4 Jurk-en-buis De hansoppen, de jurken en de .buisjes van Sien en Ot, aange past aan de spelende en school gaande kindertjes van 1969. Dat betekent jersey polojurk jes met biesjes en manchetten van katoenen streepjesstof, gehaakte meisjesjurken in warme kleuren en gebreide jurkjes van ongebleekte ka toen. Stevige jacks van tinne roy met franjes, schouderstuk ken en ellebooglappen van sude of leer in contrasterende kleuren. Kleine jersey broek pakjes in rood en donkerblauw, schorten met kapmouwtjes van zwart katoen met kleurige bloemetjes, combinaties van astrakan met jersey in leven dige kleuren. Na twee seizoenen kinderkle ding maken zegt Lydia Roos terman, zelf moeder van twee kleine dochters: ,'t Is nog al tijd heel moeilijk om leuke kin derkleding te kopen. Vooral voor de leeftijden tussen twee en zes jaar. 't Wordt wel wat beter in de confectie, maar de kleren voor deze leeftijdsgroe pen zijn meestal of babyachtig, of oudemannetjeskleren. 't Moet gewoon eenvoudig en praktisch zijn'. Ter illustratie van haar ideeën houdt ze een donkerblauw rib fluwelen jasje omhoog. Opge stikte zakjes op bovenstuk en mouwen, een simpele druk knoopsluiting. .Kijk, eenvoudig en toch met een leuk detail er in. Die sluiting is in de eerste plaats praktisch voor het kind. Rood. blauw en bruin zijn nog altijd de beste kleuren voor kinderen, vind ik. Geel is ook altijd goed. maar dan wel voor de zomer. In manchester en corduroy zijn dieprood en groen leuke kleuren. Je moet er wel rekening mee houden dat Hol landse kindertjes in de winter een beetje bleker worden'. Ouderwets Op het gebied van stoffen heeft Lydia Roosterman een uitge sproken voorliefde die waar schijnlijk niet door alle moe ders wordt gedeeld. Ze heeft een hekel aan synthetische stoffen, vindt ze over het al gemeen lelijk en in ieder geval ongezellig, en houdt het op de .ouderwetse' materialen katoen en wol. Is gek op wollen, jersey dat naar haar mening de ideale dracht voor kinderen is. en op sterke stoffen als manchester en corduroy. ,Nou ia, ik begrijp die moeders wel', zegt Lydia Roosterman. .Het is natuurlijk enorm gemakkelijk als je kin derkleren zo in de wasmachine kunt gooien. Dat kan met mijn kinderkleertjes niet. Die moe ten zorgvuldig worden behan deld. zoals je truitjes en ande re fijne spullen aanpakt'. Voor haar prille klanten heeft ie een eigen maatsysteem uit gedokterd. Ontwerpen en knip pen (met een elektrische schaar) doet ze thuis, huis- naaisters zetten de kleertjes in elkaar en voor de finishing touch komt alles weer b(j de ontwerpster terug. Linzensoep Langzaam maar zeker gaan we weer naar de kille, mistige herfst avonden toe. En we krijgen dan vast en zeker weer trek in een war me, stevige soep... neem eens een pak van die bescheiden linzen mee, die daar ergens in een hoekje bij de kruidenier eenzaam en vergeten staan. Week 400 gram linzen In l'/2 liter water. Twee uur is voor niet al te oude linzen genoeg. Kook ze in het weekwater met een kruidnageltje twee blaadjes laurier, wat zout en eventueel een teen tje knoflook ruim een uur en uiteraard langer als ze dan nog niet gaar mochten zijn. Snijd 100 gram ontbijtspek in heel kleine stuk jes en fruit die, tezamen met een gesnipperde ul, in boter goud bruin. Wrijf de gare linzen door een zeef en voet de linzenpuree, ui en spek aan het kookwater toe. Breng de soep op smaak met een paar druppels azijn en worccsterhiresaus, een lepel tomatenketchup of tomatenpuree en misschien nog wat zout. Laat de soep nog een paar minuten pruttelen en roer er nu en dan eens in om aanzet ten te voorkomen. Ingelegde paprika Er zijn nu volop groene en rode paprika's, n kunt deze opslagplaat sen van vitamine c heel gemakkelijk zelf inleggen en ze dan een paar maanden, niet langer, bewaren. De prachtige rode zijn wat zoeter van smaak dan de groene. U kunt ze best door elkaar ge bruiken. Verwijder de kroontjes en de zaadlijsten en eventueel pit jes en snijd ze verticaal in smalle reepjes. Breng blanke, zogenaam de inlegazijn aan de kook, tezamen met op elke halve liter azijn 1 volle eetleper suiker, 2 theelepeltjes zout en een ringetje ui. Gewoon azijn kunt u desnoods ook gebruiken. Laat het mengsel wat afkoe len. Breng een pannetje aan de kook en leg de reepjes paprika er in. Schep ze er na 10 tellen, werkelijk niet langer uit. Voor het bewa ren kunt u gewone glazen potjes gebruiken, bijvoorbeeld jampotjes. Spoel ze goed om met heet sodawater en daarna met schoon heet water. Schep de reepjes paprika en de potjes en giet de lauwe azijn er over. Zorg dat ze geheel onder komen te staan. Giet een dun laagje olie op de azijn en sluit de potjes met aluminiumfolie, dat u met een touwtje dichtbindt. C kunt de paprika na twee h drie weken eten, bijvoorbeeld bij een paté en bij vleeswaren. Mosselen De meeste vishandelaren maken het n gemakkelijk tegenwoordig, ze leveren mosselen, afgeboend en wel, In nette plastic zakjes. Re ken op ongeveer een kg per persoon. Spreid in een grote, wijde pan een bedje van plakken ui en wortel, blaadjes laurier, takjes peter selie en selderij, en bestrooi dit met versgemalen peper. Spoel de mosselen ven af, gooi exemplaren die zich nit sluiten onherroe pelijk weg. Leg ze in de pan en giet er een vol glas witte landwijn over. Draai het vuur hoog. Na ongevever 10 minuten zullen de mosse len allemaal open en gaar zijn. Neem nu de pan van het vuur en schep de mosselen er uit. Kook het stoofvocht tot de helft in, zonder deksel, zeef het restant en geef dit als een sausje bij de mosselen. Eventueel kunt udi t sausje met een beetje mosterd en een paar druppels citroensap wat pikanter maken. Mosselen als voorgerecht Keken voor 4 personen op ongeveer 2 kg mosselen. Spoel de mosse len die u afgeboend in piastic zakken hebt gekocht af en zet ze op met het aanhangende water op een bedje van plakken ui en wor tel, wat peterselie en selderij, versgemalen peper. Denk er aan mos selen die bij het afspoelen open blijven weg te gooien. Na ruim 10 minuten zijn ze gaar. Laat ze afkoelen en neem ze uit de schel pen. Overgiet ze met een tartaarsaus die u als volgt maakt: ver meng manyonaise met fijngehakte augurkjes, een gesnipperd uitje en zeer fijn gehakte peterselie. 11 kunt ook elke mossel in een schep- helft leggen, deze op een schaal rangschikken en dan op elke mos sel een beetje tartaarsaus scheppen. Geef er warme toost bij. WIN A BORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23