Unieke expositie' voor iedereen te bezichtigen Middelburg wacht dinsdag as chaotisch middagje tijdens brandweeroefening M B Pastoraal beraad kerken ontmoette Zeeuws grondvlak JJemlna 2 Sloan's Liniment Twee gewonden bij botsing Nieuwland CULTURELE ACHTERSTAND' MOGELIJK NIEUW PSYCHIATRISCH CENTRUM IN MIDDEN-ZEELAND ALMANAK Botsing te Schore SL00PSCHIP OP WESTERSCHELDE GEZONKEN B en w Goes: 3 ton voor reconstructie van Westerstraat Nieuwe ruimte voor politiekorps Goes Morgen naar de Rorremm KVP Vlissingen stelde kandidaten Amsterdams Philharmonisch Orkest en Charles Tinsley, piano .BRAND' BRENGT 800 MAN EN 140 TRUCKS NAAR DE STAD Het moet zo echt mogelijk zijn PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 IHILJOENENCOLLECTIE UIT AMSTERDAM NU IN VLISSINGS STADHUIS I ADVERTENTIE i Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. NIELYVLAND - r-.vee inwoners ui Arnemuiden zijn vrijdagavond gewond geraakt bij een frontale botsing op hel rijksweggedeelte, dat onder het viaduct bij Nieuwland doorloopt Bij het ne men van de bocht kwam J. van B. uit Arnemuiden op het Unkerweggedeelte terecht. Daar kwam zijn auto in bot sing met de wagen van S. J. W. uit Terneuzen. Van B. en zijn broer D. raakten op hun zitplaatsen bekneld. De bestuurder liep hoofdletsel op en zijn broer onder meer een beenbreuk. YV. bleef nagenoeg ongedeerd. Beide wa- ;ens waren total-loss. VLISSINGEN Burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen heeft vrijdagmiddag met een korte toespraak de tentoonstelling .Schilderijen uit het stedelijk mu seum van Amsterdam' in het Ylissingse stadhul9 ge opend. De heer Roemers herinnerde aan de totstandkomings geschiedenis van deze expositie, die uniek voor Vlissin gen werd genoemd. ,Het was hard nodig dat een evene ment van dergelijke betekenis in Vlissingen mogelijk werd' aldus de heer Roemers. ,We lopen in heel wat dingen in Zeeland voorop, maar voor culturele zaken kan dat beslist niet worden gezegd, integendeel.' De neer Roemers dankte de mensen en instellingen die de tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt. In de eerste plaats zijn dat de stichting culturele gemeenschap Vlis singen en haar administrateur de heer P. W. van Hof ten, het. stedelijk museum Amsterdam en de eigenlijke Initia tiefnemer, de Vlissingse gemeenteraad. De burgemeester werd bij het gezelschap, la toute Zélande, ingeleid door de voorzitter van de stichting culturele gemeenschap, de heer Ch. J Gillissen-Verschage. Onder de meer dan hon derd aanwezigen, officials en voor de gelegenheid ook het onderwijzend personeel, was de heer A. L. van Gees bergen, gedeputeerde voor (onder meer) culturele za ken. Onmiddellijk nadat burgemeester Roemers de ten toonstelling voor geopend had verklaard, vroeg de Mid delburgse schilder Louis Heymans, ook wel de nestor der Zeeuwse kunstenaars genoemd, het woord. .Ik heb hier 10 minuten rondgelopen en ik ben zo hevig geëmotioneerd, burgemeester, dat ik niet zwijgen kan. Hartelijk, hartelijk gefeliciteerd met deze expositie, die we juist in deze tijd zo hard nodig hebben". De expositie in het stadhuis van Vlissingen omvat wer ken van Vincent van Gogh, Picasso, Breitner, Gerrit Renner, Jan Sluyters, Ger Ln tas ter. Isaac Israëls, Flo- ris Verster, Jan YViegers, Jan Toorop, Karei Appel, Corneillc, Constant, Gust de Smet, Jongkind, Willem Witsen, Willem de Zwart, Johan Thorn Prikker. Jan Sierhuis, Peter Defesche en Pierre van Soest. De tentoonstelling, verzekeringswaarde enkele miljoe nen- is dagelijks geopend van 9-21 uur behalve op woensdag 8 oktober. De heer Fred Jilleba zal op de don derdagen 9, 16 en 23 oktober en voorts op vrijdag 24 oktober een rondleiding met toelichting geven. De rond leidingen, die geen extra kosten voor de bezoekers in houden, beginnen om 20 uur. In provinciale begroting VLISSINGEN De provinciale groting maakt in een van zijn alinea's gewag van voornemens een nieuw psy chiatrisch centrum van ongeveer vier honderd bedden tussen Middelburg en Goes te bouwen. In het kader van de regionalisatiegedachte beoogt men te komen tot een centrum, dat primair be stemd Is voor Zeeuwse patiënten. De verwerkelijking van dit complex blijft, zo blijkt desgevraagd uit woor den van de voorzitter van .Vrederust', de heer J. J. Duvekot te Goes, voorlo pig nog wel een tijdje in de koker van de vereniging tot christelijke verzorging van geesteszieken zitten. Het wachten 1» op het antwoord van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dat in grote mate afhankelijk zal zijn van een onderzoek naar de noodzakelijkheid van een dergelijk centrum. Een des kundige commissie, waarin onder ande ren directeur P. F. J. G. Smulders van het bureau van de dienst geestelijke volksgezondheid, geneesheer-directeur B. H- van Boeyen van het reactiverings centrum Der Boede' te Koudekerke en geneesheer-directeur dr AL van der Beek van de psychiatrische inrichl ,Vrederust' te Halsteren zitting hebl is al enige tijd met deze voorstudie be last. Zodra het onderzoek is afgerond hoopt men met deze concrete gegevens opnieuw de minister aan te vallen. Vol gens de heer Duvekot ligt het alge- ADVERTENTIE wonenmet allure lid gabriëlse langeviele 23-29, middelburg lange vorststraat 42-44, goes bellamypark 50-52, vlissingen Leeuwse Trouw In een van de Vlissingse zieken huizen heeft men vorige week een kamer beschikbaar gesteld aan e«» echtpaar Hij had zich op een morgen misselijk gevoeldwas naar de dokter gegaan, de arts constateerde een acute blinde darmontsteking - operatie. Zij voelde zich de volgende morgen misselijkging naar dezelfde dok ter, de arts constateerde een acu te blindedarmontsteking -operatie. Ze mochten samen op één kamer, waar ze nu neer solidair liggen te genezen. Artsen en verpleegsters kloppen en wachten op antwoord voor ze bij het echtpaar binnen pad». koestert zelfs vermoedens dat de minister de tip zal geven waar hij het gewenst acht een dergelijke inrichting te laten bouwen. De heer Duvekot ver onderstelt dat de inrichting dichter bij Goes dan bij Middelburg zal worden SCHORE Op de öchoorse Zandweg bij Schore kwamen donderdagmiddag een personenauto en een tractor met aanhanger met elkaar in botsing. De be stuurders van deze voertuigen (beiden wonen in Schore) zagen elkaar te laat. De automobilist kon nog wel voorbij de tractor komen maar ramde een wiel van de aanhanger. Hierdoor kantelde de aanhanger en werd de personenauto beschadigd. Een inzittend meisje kreeg een bloedneus. Weinig concreets valt er op het ogen blik nog stellen, omdat de vereniging tot christelijke verzorging van geestes zieken geen definitieve sta.p verzet al vorens de minister van sociale zaken en volksgezondheid deze plannen offici eel met zijn goedkeuring heeft bekrach tigd. De heer Duvekot zei wel, dat voor de nieuwe psychiatrische inrichting een apart bestuur zal moeten worden geko zen, dat zijns inziens een oecumenische basis zal hebben. Het wordt vrijwel onwaarschijnlijk ge acht dat de bouw van dit centrum niet doorgaat. De heer Duvekot zei bondig, dat er geen sprake van zal zijn dat .Vrederust' uitbreiding krijgt. De wet telijke maat qua ruimte is vol; men- heeft zelfs het aantal bedden moeten inkrimpen. HANSWEERT Tegen zes uur \rij- ilagniorgen is op de Westerschelde, bij Hansweert de 34 meter lange sleepboot Danico 19 gezonken. De Danico 19, ei gendom van de firma Stolk uit Hen drik Ido Ambacht werd naar Antwer pen gesleept. Het vaartuig zou daar ge sloopt worden. Twee sleepboten van het bergings- en transportbedrijf v. d. Akker NV uit Vlissingen, de Zeewolf en de Willem M., hadden de Danico 19 vanaf Hansweert op sleeptouw. Het schip was door de sleper Texel van de firma Gijsberts uit Dordrecht naar Hansweert gebracht. De oorzaak van het vrij plotselinge zinken is nog niet bekend. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De Damco 19 ligt in het Zuidergat, on geveer 100 meter uit de as van de vaar geul richting Antwerpen. GOES De Goese raad zal in de ok tobervergadering beslissen over een voorstel ƒ319.100,beschikbaar te stel len voor reconstructie van de Wester-, straat. De weg sluit aan de noordkant aan op de bestaande Ringbaan-YY'est, waarbij rekening is gehouden met een toekomstige haanverdubbeling van die weg. De Westerstraat zal ook aansluï- ting geven' op de Tioelstralaan, waar door men een beteie verbinding niet de Goese Polder krijgt. Aan dp. zuid west-kant sluit de nieuwe weg aan op de bestaande 's-Heer-Heiidriltskimle- rendijk en aan de oostzijde is een nieu we aansluiting geprojecteerd op de Paardenweg. Om de WesterslraaL te reconstrueren zal een aantal woningen op de hoek van de Westerstraat-Zaagmolenstraat en op de hoek Paardenweg-'s-Heer-Hendrïks- kinderenstraat. Die huizen zijn in ei gendom van de gemeente. De reconstruc tie wordt uitgevoerd in het kader van de realisering V3n net bestemmings plan Noord I. B en w vragen de raad 1.200, aanleg van een kinderspeelplaats tus sen de Persikstraat-Frambozestraat en Pruimestraat. De grond ervoor wordt overgenomen van de NV Zegam. Door van het terrein een kinderspeelplaats te maken wil het college ook voorko men. dat het als vuilnisstortplaats wordt gebruikt. Verder is er onder meer een voorstel een subsidie van 500, te verstrekken aan de werkgroep, die in Goes de vredesweekmanifestatie heeft georganiseerd. EERSTE CONTACTEN IN GOES Plannen voor samenwerking GOES Het pastoraal beraad der ker ken in Brabant, Limburg en Zeeland heeft zich vrijdagavond toegebogen naar het Zeeuwse grondvlak tijdens een langdurige bijeenkomst in De Prins van Oranje te Goes. Doel was dat represen- GOES Het Goese politiekorps wordt ier 1 januari, na de herindeling, uitge leid van 26 tot 38 man. Aangezien het huidige politiebureau te klein is om het hele korps te h -rgen, stellen burgemeester en wethouders van Goes voor te benedenverdieping van het kan toor van gemeentewerken aan de school straat ter beschikking van de politie te stellen. Gemeentewerken zal namelijk verhuizen naar het huidige gemeente huis van Kloetingë. De verhuizing van de politie gaat 9300 gulden kosten.' De Goese politie moet1'' na dé uitbrëf-' "'.ing van het korps ook enkele nieuwe •oertuigen hebben. Men kan met de hui dige twee Dafs, de BMW motorfiets en de drie brommers niet meer toe. B en w stellen voor nog een VW-busje. een tweede BMYV en twee brommers te kopen. Daarvoor is 23.970 gulden no dig. De Goese gemeenteraad zal tijdens haar vergadering van 15 oktober over deze voorstellen beslissen. Tn diezelfde vergadering krijgt de raad het bestemmingsplan .Goese Polder 1 vast te stellen. De tentoonstelling ter gelegenheid van de bevrijding van Zee land. die volgend jaar In zes Zeeuwse plaatsen te zien zal zijn, gaat naar schatting 21.000 gulden kosten. Goes is één van de plaatsen, waar de expo sitie komt. B en w vragen de raad 3000 gulden als bijdrage in de kosten ter beschikking te stellen. Bov tanten van de drie grote kerken in Zee land en West-Brabant, r-k, hervormd en gereformeerd, nader contact kregen en spraken niet vooral die plaatsen in Zee land waar plannen zijn voor raden van kerken en dergelijke. Zo vond onder leiding van de J. Kwast, praeses van de provinciale kerkverga dering van hervormd Zeeland inventa risatie plaats van hetgeen plaatselijk gebeurt. Raden van kerken of plannen daarvoor zijn in Vlissingen, Middelburg. Goes, Schoondijke en op Schouwen-Dui- veland. In dat laatste gebied gaat het vooral nog om een pastorescontact. Vra gen over het hoe en waarom van deze re latie en hoe men verder moet werden bediscussieerd cn beantwoord door on der meer bisschop H. Ernst van Breda, pastoor J. Sogers, deken van Terneu zen, ds Kwast en ds A. F, v. d. Stoel, praeses van de particuliere synode der gereformeerde kerken in Zeeland. Vraagpunt vormde ter vergadering voor al de jonge mensen, of zij wel of niet inee willen cq kunnen doen. Men kwam wel tot de ontdekking dat jonge men sen zich niet in oude vormen willen laten, inkapselen, maar vooral vrijheid vap handelen'willen hebben. Zij vonden verdedigers van' hiin standpunt onder andere wfka D.. E. Kienseh en de heer J. P. Balkenende, vande Reeuwse con- ,taÖtgr.cjèp "jëpgcl .ep „oecumene. Bisschop Ernst was voorstander van een eigen inbreng van jonge mensen als werk groep of iets dergelijks, in ieder een mogelijkheid om in beweging te bedrag komt nog 500 gulden voor de kos- spulletje ten van licht, verwarming, bewaking en?in<W z Vlissingse politie greep bierdieven VLISSINGEN De Vlissingse recher che heeft donderdag drie jongens aange houden in verband met een inbraak in het clubhuis van de voetbalvereniging Vlissingen in de nacht van dinsdag op woensdag. De drie jongens, J. A. J. van B. (18 jaar). P. de R. (20 jaar) en A. M. (20 jaar) uit Vlissingen, hadden uit het clubhuis twee vaten bier en enkele fles sen wijn meegenomen. Nadat ze het hele ADVERTENTIE ZONDAG GEOPENDj j/an 10-17 uur* TAH0Y' 'GEBOUW f26 sept.".7 okt. geopend ,oL,u..v-.j^ een auto hadden geladen, bewaking en gingen' ze naar Rotterdam om ae waar aan de man ie brengen. Toen woensdag bleek dat er in Rotterdam geen kopers waren ging men weer naar Vlissingen. Onderweg, ter hoogte van Kruiningen, werden de biervaten in een sloot ge kieperd. Alle vaten werden door de po litie terug gevonden. Alleen enkele fles sen ontbraken. Die werden tijdens de reis gebruikt. Uit het clubhuis hadden de jongens, die een bekentenis hebben afgelegd, en in Vlissingen in verzekerde bewaring werden gesteld, ook een spaar varken (met ongeveer tien gulden in houd meegenomen Het bleek t(jdens het onderzoek dat de jongens ook waren be trokken bij de diefstal, die onlangs in een benzinestation aan rijksweg 58 bij Nieuwland werd gepleegd. In verband hiermee worden de jeugdige dieven, na afhandeling van zaken in Vlissingen, aan de Middelburgse recherche overge dragen. blijven. YVika Hiensch voerde een plei dooi voor zoveel mogelijk experimenten. Ook de zaak van de gemengde huwelij ken kwam uitvoerig aan de orde. Ge wezen werd op de .handreiking', die het pastoraal beraad der kerken hierin heeft gegeven. Dergelijke adviezen zijn er ook op het gebied van kampdiensten. Ds Kwast concludeerde aan het eind van de vergadering, dat deze bijzonder nut tig was geweest voor inventarisatie en uitwisseling van gedachten en menin gen. De bijeenkomst, die door bijna vijftig personen uit heel Zeeland werd bijgewoond (overwegend hervormd en rooms-katholiek) zal in het komend voorjaar een vervolg krijgen. Mosselkwekers bezochten proef - perceel Texel TEXEL Onder auspiciën van ,De jonge ondernemers' (een groep zaken mensen nit Texel) bracht het gemeen tebestuur van Texel, enkele mosselkwe- kers en vertegenwoordigers van rijks waterstaat een bezoek aan het proef- niosselvenvaterperceel .Het Horntje' hij Texel. De heer A. P. Ranmielo, kweker uit Yerseke en bestuurslid van Zevibel, gaf hierbij een uitleg van de mogelijk heden voor de mosselkwekerij In het YYatldengebied. Eén en ander werd bezien vanuit de situatie na de sluiting van de Ooster- schelde. ,De jonge ondernemers' zouden namelijk graag willen dat de Zeeuwse mosselkwekers na de sluiting van de Oosterschelde naar Texel zouden komen. Momenteel wordt in het proefverwater- perceel geëxperimenteerd met verwater- jroten van vn.jf bij vijftig meter, drs Drinlcwater van het RIVO uit IJmuiden gaf hierbij de nodige uitleg. Op deze dagen waren ook twee mosselkwekers uit Wieringen. Donderdagavond hield de afdeling Vlis singen van de KVP een ledenvergade ring. Bij acclamatie werd de heer P. Kint benoemd tot penningmeester. De heren F. Schets, C. de Jong, C. H. E. Draack werden aangewezen als af gevaardigden naar de kringvergade ringen voor het komende seizoen. Voor de KVP-lijst voor de statenverkie zingen van 1970 werden kandidaat ge steld de heren YV. Colsen, drs YV. Du- saruijn. mejuffrouw Y7an EsbroecU, de heren A. L. van Geesbergen, YV. P. Ha- merlinck. C. de Jong. P Kint. drs YV. Lockefeer, J. H. Roose, E. van Ruijm- beke. F. Schets. C. Y7erdonk, .1 F. van de Voorde. A. v. d. YValle en P. A. Wilderom. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen uit Zierikzee leidde hierna een gesprek in over .Recreatie- en cultuurproblemen en vooruitzichten ln Zeeland'. ZIERIKZEE CONCERTZAAL Het Amsterdams Philharmonisch Orkest concerteerde gisteravond onder leiding van zijn dirigent Anton Kersjes in de concertzaal te Zierikzee voor een niet geheel volle zaal, helaas, maar wel voor een zeer aandachtig en dankbaar pu- bliek. Hoew el het programma vrij probleemlo ze werken vermeldde, was het de moeite van het aanhoren rijkelijk waard. Na de charmante ouverture .Raymond van Thomas' als inleiding op het con cert, speelde het orkest met als solist de negenentwintigjarige Charles Tinsley het derde pianoconcert van Van Beet hoven in een alleszins boeiende uitvoe ring. Tinsley bleek een pianist te zijn met grote gaven en buitengewone toe wijding. Zijn opvatting van Van Beethoven exact, iets romantisch mochten wij gaarne delen, de dirigent en het or kest volgden hem van harte. Vooral da cadenz in het eerste deel was van bui tengewone schoonheid. Zijn inzet van het largo f ontleende Gounod er de aria .Salut, demeure chaste et pure' uit zijn Marguerite aan?) was zeer schoon. Toch dient opgemerkt dat in zo'n klei ne zaal met een klem publiek al is dat nog zo belangstellend met echt onvol doende ruimte voor zo'n groot ensem ble steeds het gevaar ontstaat van ver lapping van de aandacht van de uit voerenden. Niet dat dit nu opmerkelijk storend te constateren was, maar een enkele maal ontbrak er een bepaalde dimensie. Maar laten wij geen spijkers op laag water zoeken; het totaalbeeld van Van Beethovens derde pianoconcert was ge heel bevredigend. Tinsley kreeg een zeer hartelijk applaus (en bloemen), ovationeel hadden we graag gezegd, maar daarvoor was het aantal applau- disserenden net niet groot genoeg. Van Beethovens derde concert, waar hij zelf veel succes mee had, is nog niet een werk waarin de meester zijn problemen uitsprak. Vandaar dat wij gewaagden van een programma van probleemloze werken, temeer daar de muziek, na de pauze uit gevoerd. slechts tot aangenaam, zij het verdiend luisteren nodigde. Respighi's .Fontana di Roma' is een zeer kleurrijk werk, dat de beroemde fontei nen van Rome bezingt in een symfo nisch gedicht, waarin men van ochtend stemming tot avondstemming gaat. Het orkest heeft alle kansen de verschillen de groepen van instrumenten hun kun nen te doen demonstreren en daarvan mochten we dan ook rijkelijk genieten, want het Amsterdams Philharmonisch Orkest bestaat uit voortreffelijke en ijverige musici. Geen groepering is bo ven een andere te prijzen: het geheel is subliem. Een tweede symfonisch gedicht besloot het concert, ',La Jota aragonese' van Glinka, waarin deze Rus de Spaans» volksmuziek gebruikt om zijn grote be langstelling te tonen voor het land dat hij bezocht. Een soort Slavische weerga ve van Spaanse klanken, waarbij Ik het beeld zag van Russische dansers, dl» castagnetten gebruikten. Prettig in het gehoor liggende miutfek, waarvan men het kennelijk jammer vond dat ze te 9.40 uur eindigde, zo dat Kersjes duidelijk .Uit' zei, om het laatste, dankbare applaus uit te nodi gen. v. M. EXAMENS Aan de rijksunlversitiet te Utrecht slaagde voor het kandidaats-examen scheikunde S2 de heer A. P. Provoost te Domburg. Aan de school voor elementair buiten- gwoon onderwijs te Almen (Gld) is tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw M. Minderhoud te Domburg. VERFDIEF AANGEHOUDEN VLISSINGEN In verband met dief stal van twee blikken verf 10-literblik- ken) hield de Vlissingse politie donder dag de 50-jarige J. L. uit Vlissingen aan. De benadeelden waren liet Rotterdamse zandstraalbedrijf cn de koninklijke maat schappij De Schelde. Na te zijn verhoord kon L. naar huis gaan. -ADVERTENTIE MIDDELBURG Er zullen zich dinsdagmiddag aanstaande tussen 2 en 5 uur ongetwijfeld chaotische toe standen voordoen in Middelburg en daarvoor en erna op rijksweg 58. De negende brandweercolonne van de mobiele colonne van de Nederlandse landmacht komt dan namelijk op die dag met ruim 800 man en 140 voertuigen vanuit Oudenbosch naar De colonne zal tientallen kilome ters brandslang door de stad uitleg gen en zich vervolgens in gedach ten, maar stellig zeer enthousiast wijden aan de blussing van een stads deel, dat bij een veronderstelde lucht aanval In brand is gebombardeerd. Om het allemaal zo echt mogelijk te doen lijken zal de gemeentelijke politie proberen om de overlast te beperken, maar ze zal geen speciale maatregelen nemen om de werke lijkheid, coais dia zich In oorlogs- De mobiele colonne is een in 1955 opgericht onderdeel van de konin klijke landmacht, bestaande uit ruim 23.000 herhalingstroepen, die geen militair doel heeft, maar de burger bevolking zal moeten helpen in tijd van nood. Aanvankelijk probeerde men de colonne uit vrijwilligers te recruteren, maar dat werd evenwel een fiasco. Defensie bracht de oplos sing door militairen, die de eerste oefening achter de rug hebben, et- voor beschikbaar te stellen. De MB bestaat uit twaalf brandweercolon nes van ruim 800 man en 145 voer tuigen elk, zes reddingscolonnes van ruim 1050 man en 170 voertuigen en vijf geneeskundige colonnes van ruim 850 man en 220 voertuigen. Middelburg zal dinsdag in de ge dachten dan van de plannenmakers voor deze oefening reeds 's mor gens vroeg rokend en brandend te voorschijn komen uit een bombarde ment. In eerste instantie zullen de plaatselijke brandweerkorpsen en de Bescherming Bevolking zich met blnssing en redding bezighouden, maar op een gegeven moment ls het alweer volgens de plannenmaker» OP RIJKSWEG 58 Rond het middaguur zal daarom de negende brandweer colonne vanuit Oudenbosch naar de .brandende stad' oprukken, waarbij de kilometers lan ge voertuigenfile zonder twijfel voor de nodige stagnatie op rijksweg 58 zal zorgen. Voor de goede orde zei nog meegedeeld, dat het die dag ook markt in Goes is.... Op de terugweg, rond 5 ur, zal de colonne stellig voor een nog intensere verlevendi ging van het spitsverkeer zorgen! De colonne, waarvoor de 800 man schappen maandag al in Oudenbosch opkomen voor deze herhalingsoefe ning alsof ze mobiliseren, wordt om streeks 2 uur in Middelburg ver wacht, waarbij ze het grootindustrie- terrein als .uitgangsstelling' gebrui ken. KANAALWATER Van daaruit moeten ze zich naar de .brand' reppen, die van de Kloveniers doelen tot het ziekenhuis In een ge bied tussen de gracht en de singels woedt', Men zal do* veronderstellen water genoeg bij de hanil.... Maar die veronderstelling is verkeerd: water is volgens de plannenmakers ter plaatse niet voorradig. Het zal nil het kanaal door Walcheren gehaald moeten worden. Daarvoor komt het ondersteuningspeloton niet zestien auto's en zestien kilometer slang in actie. Dit peloton stopt in de om geving van de stationsbrug die er daardoor een extra obstakel bij krjjgt twee grote leidingen in het kanaalwater, van waaruit vier water- routes van slangen met een middel lijn van 15 centimeter afgetakt wor den naar het .rampgebied'. Op die vier slangen, die door de straten en straatjes van de stad zullen kronke len, worden ongeveer 200 van de 288 stralen, waarover de brandweercolon ne beschikt, aangesloten. Bij de .blussing' maken de spuit gasten gebruik van motorspuiten (aanhanger achter truck) en auto spuiten (met de pomp voorop). Het water wordt ln de gracht gespoten en van daaruit weer teruggevoerd naar het k&naaL ,De straten, waarin de vier slangen worden gelegd, willen we niet op geven'. verzekerde Middelburgse commissaris van politie, dr. D. van Oojjen, omdat de commandant al weet wat er gebeuren moet en bovendien de bevolking al maatregelen kan gaan nemen. En dat is nu luist niet da bedoeling. YY'e willen het zo echt mogeljjk houden'. Maar de commis saris verwacht wel een moeilijk dag je voor bakkers, groente- en inelk- handelaren. Ook kapitein C. A. Dierdorp, hoofd van de sectie algemene zaken van het opleidingscentrum voor het korps verzekert ln een toelichting op de oe fening nog eens: ,YVe moeten de reali teit zoveel mogelijk benaderen. In oorlogstijd smijten we er een paar bulldozers tegenaan om ln de weg staande autoa op te ruimen, maar die brengen we nu niet mee'... De kapitein zegt tot slot: ,YV'e hopen, dat de colonne het na afloop een moeilijke, overzichtelijke oefening zal vinden'. Hij voegt er nog aan toe: .Op het spitsuur zal de colonne uit Middelburg verdwenen zijn'. Commis saris Van Oojjen: ,Dat hopen we tenminste'.... Pasfoto's klaar terwijl u wacht LotoBACKl St-Jacobsstraat 27, Vlissingen MEER ZON Droog weer met zonnige perioden, zwak ke lot matige wind krimpend naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als vrijdag ol iels hogere. Y ooruitzichten \ooi- zondag en maan dag. Op vele plaatsen zonnig en overdag rij v tot Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 9: min. temp: omstreeks normaal: max. temp: 0 tot 4 graden boven normaal; leans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp: omstreeks normaal; max. temp: 0 tot 5 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 3 tot 7 oktober, respec tievelijk min. temp. en max. temp: Den Helder 10 .15 Eelde 7 15 De Bilt 8 16 Vlissingen 11 16 Zuid-Limburg 8 10 ZON EN MAAN 6 oktober Zon op 06.49 onder 18.07 Maan op 0O.4D onder 16.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2