,GEEN REVALUATIE VAN DE GULDEN' Concrete Nederlandse voorstellen in Brussel Griekse junta wil teugels beetje vieren Zeeland telt mee bij industrialisatie' Kabinet besluit Westduits voorbeeld niet te volgen Teken van leven in Duitse rampmijn Coalitie SPD-FDP is een feit NEGEN MENSEN INGESLOTEN Vandaag in de krant... Landbouw VAN DER STOEL NAAR VS Raad van Europa Kentering Geen doel BEZORGDHEID GROTENDEELS WEGGENOMEN Havenbeleid Coördinatie 212e jaargang - no. 233 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ir. Hoofdrad. I. 7631 (b o irlef, Kleine Zaterdag 4 oktober 1969 i. Giro 339300. PZC. W (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering overweegt geen revaluatie van de gulden als ge volg van de waarschijnlijke opwaardering van de Duitse mark met 6,5 procent. Zij vindt dat de fluctuerende koers van de D-mark zo snel mogelijk gestabiliseerd moet worden, omdat een zwevende munteenheid niet past in het Euromarktstelsel. Minister Witteveen van financiën heeft gisteravond na afloop van het kabinetsberaad gezegd dat de situatie van dit moment niet ver gelijkbaar is met maart 1961, toen Nederland wél de revaluatie in de bondsrepubliek volgde (opwaar dering gulden van 4.74 procent). Toen hadden beide landen flinke overschotten op de betalingsba lans, terwijl dat nu alleen voor West-Duitsland geldt. Het ver schil met West-Duitsland is de laatste tijd nog toegenomen door de kostenstijgingen in ons land, al dus minister Witteveen. Gevraagd naar de gevolgen van het zwaarder maken van de Duitse mark zei minister Witteveen, dat een hoger gewaardeerde mark gunstig is voor on ze uitvoer, maar ongunstig voor de in voer. De goederen uit de bondsrepubliek zullen er misschien duurder door wor den en dit zou door kunnen werken in prijzen voor de consument. De be windsman verwachtte geen belangrijke prijsstijgingen, omdat er nu reeds een heffing van vier procent op de Duitse exportartikelen ligt. Engeland-EEG DE EUROPESE commissie heeft een programma voorgesteld voor onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de gemeen schap. Deze onderhandelingen zouden spoedig moeten begin nen (pag. 3). Zeeuwse begroting DE BEGROTING voor 1970 van de provincie Zeeland is uit: gs hebben optimistische verwachtin gen en gunstige- cijfers kunnen pro duceren. (Pag. 7) NW OP DE TWEEDE dag van het NW-congres in Amsterdam is gesproken over de scholing van ondernemingsraadsleden en is een verandering in de grondslagen van de vakvereniging goedge keurd (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1,3 en 11 Zeeuws nieuws pag. 2, 4, 5, 7 en 9 Sport: pag. 13 en 27 Radio en tvpag. 29 Financieel nieuwspag. 31 En in het pag. 17: De kleuter in het ver keer. Iien waar verhaal over een jongetje, dat aan de gevolgen van een verkeersongeval op de Zeeuw se rijksweg overleed. pag. 18: Schrijver Ron Boyce stu deert banaliteit. Expositie van Joop Dam in Hulst, en Hans War ren over gedichten van Saul van Messet. pag. 19: Excelsior, Kloetinge, eni ge' buitenlands gezelschap, dat in 'Royal Albert Hall in Londen zal optreden tijdens wereld-brass bandconcours. pag. 8 imaandelijkse autopagina, mèt auto proef van Henk van Za ling e en tips over slippen op de weg. pag. S3: Pagina voor de vrouw met informatie over de weduwen- en weduwmmrsbond, culinair avon tuur en scho'olkleertjes voor Ot en Sien. pag. 85: Het tweede artikel van onze kerknieuwsredactewr over over het Christendom in Oost- Europa, voorts: Stemmen uit de kerken. Ze worden liever geen do minee.' pag. 87: Dammen, schaken brid ge. puzzel en prijsplaat. VENLO (GPD) Via een poreu ze waterleidingbuis hebben red dingsploegen in de Emil Emscher- mijn te Essen-Altenessen contact met vijf van de negen mijnwerkers, die sinds donderdagmorgen op een diepte van 677 meter zitten opge sloten. Via de buis hebben de kom pels reeds enkele keren thee met druivesuiker en citroensap gekre gen. Op zijn vroegst zal het vijftal pas zondagavond kunnen worden bevrijd. Gevreesd wordt, dat de vier andere kompels, onder wie een 45-jarige va der van vijf kinderen en een 46-jarige ongehuwde Spaanse gastarbeider zijn fedood. Het stoffelijk overschot én hunner zien de vijf opgesloten ir werkers liggen in een puinhoop. Zij k nen echter niet bij hem komen. Hij reageerde niet op hun tekens en ge roep. Van de drie anderen is sedert don derdagmorgen niets meer vernomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor tien tot nu toe door onbekende oorzaak. Zeventien kompels waren morgens om 6 uur afgedaald voor kolendelving in de Plösz Röttgersbank op een diepte van 611 tot 677 meter. Deze bank ligt onder het Essener stads- (Zie slot pag. 3 kol. 7) ATHENE Tijdens pers conferentie in de Griekse hoofd stad heeft de sterke man van de regering, premier Papadopoulos medegedeeld dat hij de staat- van beleg gaat opheffen, evenals de censuur en dat hij de burger rechten weer zal invoeren. Minitser Lardinois van landbouw heeft de tijdelijke exportmaatregelen schadelijk genoemd voor de Neder landse export. Vooruitlopende op vergadering van de ministerraad van de EEG, maandag in Luxemburg, zei de minister gisteravond te verwach ten dat Frankrijk zich tegen de Duit se maatregelen zal verzetten. Minis ter Lardinois vond zowel de West- duitse voorstellen als die van de Eu ropese commissie niet aantrekkelijk. Hij toonde zich tegenstander van landbouwsubsidies en heffingen aan de grens. Mee-revalueren met de Duitse mark zou, volgens ir Lardinois, de moeilijkheden in de EEG alleen maar verzwaren. ,Dan zou je in plaats van drie, zelfs vier markten krijgen in de gemeenschap', zei de bewindsman. Het hoofd van de permanente vertegen- (Zie slot pagina 11 kolom 5) (Van onze correspondent) BONN De partijbesturen en fracties van zowel de SPD als de FDP hebben zich achter het rege ringsprogramma, dat door de on derhandelingsdelegaties van beide partijen is opgesteld, geschaard. Bondspresident Heinemann is van deze beslissing persoonlijk op de (Zie slot pagina 11 kolom 3) ATHENE (DPA/AFP) De Griekse premier Georg Papadopoulos heeft vrijdag op een persconferentie in Athene bekendgemaakt, dat de bevoegdheden van de bijzondere militaire rechtbanken zullen wor den ingekrompen. Hij deelde verder mee, dat de persvrijheid zal wor den hersteld, zij het met zekere beperkingen. De nieuwe perswet zal uiterlijk 15 november worden gepubliceerd. BONN Bondspresident Heine mann rechtsfeliciteerde giste ren de voorzitters van FDP en SDP met hun coalitie. Linies Scheel (fdp) en midden Willy Brandt (sdp). Papadopoulos kondigde verder een om vangrijk programma voor de politieke opvoeding van de Grieken aan. Hij weigerde wederom te zeggen v neer er weer politieke partijen mogen worden opgericht en wanneer er ver kiezingen zullen worden gehouden. De Griekse regering werkt op het ogenblik aan een overeenkomst met het interna tionale Rode Kruis waarbij deze organi satie wordt toegestaan een onderzoek in te stellen naar beweerde mishande lingen van gevangenen. De premier legde er tijdens zijn pers conferentie de nadruk op, dat Grieken land zijn handtekening onder de verdra gen van Rome eerbiedigt. Daarom heeft zijn regering reeds twee maanden gele den de Raad van Europa op de hoogte gesteld van de thans aangekondigde maatregelen met betrekking tot de per soonlijke vrijheden van de Grieken. Griekenland zal, aldus Papadopoulos, zijn best doen de Raad van Europa te behoeden voor een .ondergang', waarheen enige van zijn leden hem dreigen te leiden. Pas wanneer Grie kenland mocht twijfelen aan het suc- (Zie slot pag. 3 kol. 4) j^AKtlijK De begeleidingsbrief bij de provinciale begroting is dit jaar een goed stuk. Het is een momentopname en bevat een antwoord op de vraag: waar staan wij in Zeeland op dit ogenblik en in welke richting koersen wij? Enige kritiek op de vorm geving blijft overigens mogelijk en nood zakelijk: nog altijd is het niet gelukt de indruk te wekken, dat de brief uit één gedachtengang is gecomponeerd en een eenheid vormt. Qua stijl blijft het een lappendeken, waarin vele ambtelijke me dewerkers zijn te herkennen. Maar deze kritiek is niet van zo'n groot gewicht. De inhoud van het stuk is immers het belangrijkste en te dien aanzien is er reden tot voldoening. welke richting wordt gekoerst derdaad de kernvraag voor het heden- Als wij op het eerste deel van die vraag met behulp van de begeleidingsbrief een antwoord willen formuleren, zou dat al dus kunnen luiden: het jaar 1969 was het jaar van de kentering, de omstan digheden voor een verdere ontwikkeling an Zeeland zijn gun stig gebleken, deze provincie gaat mee tellen. Het woord .ont wikkeling* moet hier ooral worden ver taald met: verdergaande industrialisa tie, toeneming van bedrijvigheid- We zeggen dat met enige nadruk, omdat het van belang is bij het tweede deel van onze vraag: in welke richting wordt nu verder gekoerst? Ook dót is In de be geleidingsbrief terug te vinden: het pro vinciaal bestuur wil in de huidige rich ting verdergaan. ,Wij zullen de moge lijkheden tot verdere handels-, industrie- en havenactiviteiten blijven stimuleren', staat letterlijk in deze jaarlijkse brief- Het zou onjuist zijn - op dit punt van onze bespreking gekomen - niet te signaleren, dat in de provincie Zeeland de laatste tijd hier en daar enige aarze ling is te bespeuren over het Zeeuwse toekomstbeeld. Aarzeling, die bij som migen is overgegaan in twijfel in deze zin, dat zij niet geloven, dat een verdere industriële ontwikkeling van Zeeland ln het belang van de bevolking is. Met na me de factor industrie als mogelijke ver vuiler van water en lucht komt daarbij in discussie en steeds meer wordt de vraag gehoord of niet te veel aan wel vaart wordt gedacht en te weinig aan ■elzijn. Tussen beide begrippen wordt - niet alleen in Zeeland - spanning ge voeld. Het komt ons voor dat in de toe komst het debat over welvaart en wel zijn steeds intensiever zal worden ge- ■oerd, zeker in de nabije toekomst met verkiezingen voor de provinciale staten 'oor de deur. Dat is begrijpelijk en ook juist: het streven naar Industrialisatie en havenontwikkeling was immers d® afgelopen jaren een hoofddoel van het provinciaal beleid. Met andere woorden: het mandaat van dit provinciaal be stuur moet worden vernieuwd, dienen deze zaken in discussie te komen en liefst zo concreet mogelijk. GS OPTIMISTISCH BIJ PROVINCIEBEGROTING 1970: MIDDELBURG .Zeeland is in zeer korte tijd van een gebied met zekere toekomstverwach tingen, maar met een kennelijk stagnerende ontwikkeling ver anderd in een provincie, die niet alleen meetelt bij de nationale industrialisering maar zelfs vooraan staat als het gaat om de levering van goedkope ener gie.' Gs kunnen bij de aanbie ding van de provincie-begroting 1970 een heel wat optimistischer geluid laten horen dan vorig jaar, toen het college zijn ern- tige bezorgdheid moest uitspre ken over het gevaar van een verminderde regeringsbelang stelling voor de in Zeeland aan gewezen groeipolen. Er is intussen wel wat veranderd. JNu kan worden vastgesteld: ,Dë mede werking van het rijk, met name van het ministerie van economische za ken, onder andere verkregen bij de vestiging van Péeliiney, heeft on ze bezorgdheid voor een belangrijk deel weggenomen. Wij menen te mo gen verwachten dat mede met het oog op het spreidingsbeleid een dui delijke en gerichte concentratie van de ontwikkelingsactiviteiten uit gangspunt van de regering zal blij ven om daaruit zowel financieel- economiscli als anderszins het beste resultaat, te verKrijgen'. Het college is ervan overtuigd dat alleen de noodzakelijke continuïteit in de gedragslijn van de rijksover heid mogelijkheden geeft om tot een doelbewust beleid te komen: bevor dering van het scheppen van toe komstige arbeidsplaatsen. Drie beslissingen, in het afgelopen jaar genomen, zijn volgens het col lege voor Zeeland zeer verstrekkend: de vestiging van het Franse alu- miniumbedrijf van Pëchiney in Vlissingen; de bouw van de PZEM-kernener- giecentrale bij I plaatsbepaling van de vaste oe ververbinding Westerschelde ter hoogte van Kruioingen - Perk- polder. Beslissingen zo wordt gezegd -- die niet alleen regionale betekenis hebben gehad en nog hebben, maar ook nationale en internationale. Bij de opsomming van deze drie stimu lansen voor de ontwikkeling willen gs niet tekort doen aan de voort gaande uitbreidingen (Dow Chemi cal, Hoechst, NSM en De Schelde) op Industrieel gebied en nieuwe ves tigingen als die van Air Products in de kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het. havenbeleid is dus een essen tieel onderdeel geworden van do taak van Zeelands provinciaal be stuur. Zonder zicli nu al te wagen aan beschouwingen en beoordeling van de verschillende nota's en rap porten over de havenontwikkeling, uie nog in studie zijn. willen gs toch we! alvast deze opmerking maken: ,Op korte termijn zullen op natio- nanl niveau beslissingen moeten worden genomen en prioriteiten moeten worden gesteld. Vooral met het oog op de rijksgelden, die voor verdere ontwikkeling van havenge bieden nodig zijn'. Er zal naar de visie van het Zeeuw se college ernstig rekening moeten worden gehouden met de noodzaak dat de bestaande industrie- en ha venterreinen rondom de Westerschel de verder tot ontplooiing moeten worden gebracht. ,Wil zij volledig nut kunnen afwerpen, dan vereist deze ontwikkeling nu eenmaal een gestage voortgang en een verdere uitbouw van voorzieningen en ac commodaties'. Er zou gs veel aan gelegen zijn in dien men kon komen tot een gecoör dineerd beleid, dat gedragen wordt door de overtuiging van allen, die erbij betrokken zijn. ,Het overleg orgaan voor zuidwest-Nederland wil nog steeds het zijne bijdragen tot deze coördinering. Dat een dergelijk beleid niet alleen Nederland, maar de gehele Benelux zou omvatten, kunnen we nog siechts wensen', al dus de begrotingsbrïef. De spanning, die ook m Zeeland bestaat tussen wélvaart en welzijn is het college van gs zich volledig bewust de moeilijkheden om de ba lans tussen beide voorwaarden in evenwicht te houden. niet Ontwikkeling van de provincie wordt mogelijk gemaakt via indus trialisatie. Dat mag overigens geen doel op zichzelf zijn Het is een middel om te komen tot verbetering van het leefklimaat. Tot voor kort maakten stagnatie en teruglopen van de werkgelegenheid noodzakelij ke voorzieningen op het gebied van onderwijs, volksgezondheid, sport cultuur tot onmogelijkheden. Het college heeft ervoor geijverd om deze lijn om te buigen. ,Nu zijn er duidelijke tekenen van verdere mogelijkheden. Zeeland en zijn be volking zal de gevolgen van de in dustrialisatie onder ogen moeten zien. Dat zijn in de eerste plaats de gunstige. De welvaart is geste- fen. De achterstand op de genoem- e gebieden wordt ingelopen. Maar enkele nadelen van de industrialisa tie zullen we niet helemaal kunnen gedeputeerde staten hebben kenne lijk de aarzeling, de twijfel zo men wil, over de verhouding tussen welvaart en welzijn in deze provincie eveneens her kend. Zij hebben er een tweetal uitvoeri ge alinea's aan gewijd en daarbij op en kele punten gewezen, waaraan men in het algemeen nog wel eens voorbij wil gaan. Nog niet zo lang geleden was het noch met de welvaart noch met het wel zijn in de provincie zo bijzonder gesteld: de werkgelegenheid in Zeeland liep terug, de bevolking ging achteruit, noodzakelijke voorzieningen op het gebied van onder wijs. volksgezondheid, cultuur, sport, konden niet worden verwezenlijkt. ,We hebben toen, gesteund door de staten, met volle overtuiging en niet zonder suc ces, ervoor geijverd deze lijn om te bui gen' zeggen gedeputeerde staten. .De enige mogelijkheid om dat doel te be reiken was en is de bevordering van de industrialisatie op die plaatsen, welke van nature daartoe geschikt zijn'. Voorts geeft het college een opsomming van voorzieningen, waaruit blijkt dat de ach terstand wordt ingelopen. We geloven dat gedeouteerden er goed aan hebben gedaan deze passage in hun brief in te lassen: bij het gesprek over welvaart en welzijn wordt wel eens vergeten, dat nog niet zo heel lang geleden in Zeeland een dergelijke discussie helemaal onmogelijk was: er waren hier geen redelijke voor zieningen. Bij het debat in de nabije toekomst, zo wel in als buiten de staten, zal (en móet) niettemin de eventuele spanning tussen welvaart en welzijn een belangrijk onderwerp wórden. Maar men zal er daarbij goed aan doen om dat débat op basis van de feiten te voeren. De begro tingsbrïef bevat vele van deze feiten: ze zijn de moeite waard ze te overdenken. Het gaat om een complex van zaken, op enigerlei wijze met elkaar verbonden: werkgelegenheid, bevolkingsgroei, we genaanleg, culturele voorzieningen, sportaccommodaties. Zeeland-brug. dub beldekkers. vaste oeververbinding, ze passen stuk voor stuk in het ontwikke lingsbeeld. Een beeld - laat men het niet vergeten - waarvan de verwerkelijking steeds welbewust in deze provincie is na gestreefd. Terecht naar onze mening. Dat neemt overigens niet weg dat men zich op dit ogenblik ook moet realiseren, dat steeds meer feiten bekend worden bijvoorbeeld de gevolgen van indus trialisatie, feiten die men niet zal kunnen negeren. Zij kunnen van invloed zijn op de selectie van industrieën en ook op de keuze van nieuwe industriegebieden. Al dus gezien duidt de begeleidingsbrief bij de provinciale begroting 1970 in meer dan één opzicht op een nieuwe fase in het Zeeuwse ontwikkelingsdebat. Verkeersongeluk in Peru kost 23 doden LIMA (KTK) Bjj een botsing tus sen een ■tjokvolle bus en een vracht- tegenover echter duidelijke winst punten staan. We zullen alles in het werk stellen om. in samenwerking met de gemeentebesturen en rijks instanties eventuele nadelen tot een auto zijn donderdag op een verkeersweg minimum te beperken. iten noorden van Lima (Peru) 33 men- (A oor uitvoerig nieuws over de j sen om het leven gekomen. Bij het on- prov ïncïe-licgroting 1970 venvijzen geluk liepen voorts vijftien mensen zwa- wij naar pagina 7). re verwondingen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1