ENIGE BUITENLANDSE BAND BIJ WERELD-BRASSBANDCONCOURS ZATERDAG 11 OKTOBER IN ROYAL ALBERT HALL, LONDEN: Zaterdag 4 oktober 1969 zaterdagnumm#- Wat de Olympus was voor de oude Grieken, is de Royal Albert Hall voor muziekminnende Engelsen, sterker nog voor het mu- ziekminnende publiek in de hele wereld. De populaire Promenade- concerts' hebben er mede toe bijgedragen dat de Albert Hall van een nationale muziektempel een internationaal muzikaal circus werd, met figuren als destijds Sir Malcolm Sar ge ant en de thans in popu lariteit toenemende jonge Collin Davies èn het BBC-symfonie orkest "Li als middelpunt. Rond de Albert Hall hangt nog een beetje de sfeer van ,de heilige berg', maar met dien verstande dat heiligheid' dan vertaald moet worden als een wat plechtstatige gemoedelijkheid; een sfeer waarin het Victoriaanse Engeland en dat van de Beatles bij tijd en wijle hand in hand gaan. Het Kloetingse koperorkestExcel sior' gaat straks die heilige berg' van Engelands muziekleven be stijgen Excelsior-Kloetinge, zoals dit Zeeuwse koperorkest naar het Britse- en wereldkampioenschapsconcours i brass-bands zal gaan. .Excelsior' gaat deelnemen aan een evenement dal hier te lande slechts beken«nieid geniet in de kringen van de blaasniuziekbewonderaars, maat dat In de Angel saksische muziekwereld een jaarlijks terugkerend hoog tepunt is- .The National Brass Band Championships Great Britain' üit topconcours voor Engelse brass bands is sedert vorig jaar uitgeroepen tot .wereld kampioenschap'. Die Britten deden dit op een wat ei genaardige wijze. .Onze blaasorkesten zijn de beste ter wereld Onze kampioen is dus vanzelfsprekend we reldkampioen zo ongeveer luidde de motivering. De Engelsen waren achteraf echter nuchter ge noeg om m te zien dat deze wat egocentrische formu lering op zijn zachtst gezegd ontactisch was, ook al is zij au fond juist. De organisatoren stelden het Brit se topconcours voor brassbands waar ook naar de we reldtitel wordt gedongen open voor blaasorkesten uit het buitenland, mits aan bepaalde voorwaarden inta ke bezetting wordt voldaan- Eerste en enige .Excelsior -Kloetinge is het enige buitenlandse orkest dat aan het Britse topconcours en de .strijd' om de wereldtite gaat meedoen. Zaterdag 11 oktober zal .band nummer 8, Excelsior (Holland), dirigent J. den Toonder' het podium betreden om daar gezeten on der net klankbord en onder felle lampen het enige ver plichte ooncoursnummer uit te voeren: Eric Ball's Rhapsody foi brass .High Peak'. Dit optreden van .Excelsior' is een unieke gebeurtenis, niet alleen in de geschiedenis van dit korps, maar in de historie van de internationale blaasmuziek. Vóór dit Zeeuwse biaasorkest heeft nog nooit een niet-Brits orkest aan deze kampioenschappen meegedaan. Welis waar speelde al eerder een Nederlandse brassband op de enorme .Bühne' van de Royal Albert Hall. Dat was het Stafmuziekkorps van het Leger des Hells uit Am- uterdam, en wel in 1965 tijdens een internatlbnaal ju- bilieumfestival van het Leger, en dus niet In concours-" verband. Zaterdag 11 oktober wordt de grote dag voor .Kloetin- ge', zoa's Excelsior in het jargon van de Nederlandse fanfare- en harmoniewereld heet. Donderdagavond 9 oktober precies om twaalf uur zal als alles naar wens gaat één der Free Enterprise-veerboten van uit Zeebrugge naar Dover vertrekken, met aan boord de muzikanten van Excelsior en hun dames. Het ge zelschap maakt de hele reis per bus vanuit Kloetinge naar Londen en terug. Zondagmiddag 12 oktober weer prec.es om 12 uur wordt de thuisreis weer vanuit Dover aanvaardt. Een paar brieven Hoe is hel allemaal zo gekomen? Het begon met een paar brieven van 5Ir. E. Vaughan Morris, M. B. E., de grote organisator van de Britse kampioenschappen aan de Utrechtse heer Jan de Koning, de landelijk secre taris van de Brass Band Club Nederland, de BBCN. De heer .Morris vertelde in zijn brieven dat enkele Ne derlandse bands aan het nog jonge wereldkampioen schap konden deelnemen en vroeg de BBCN-secre- taris mee te delen welke bands daarvoor eventueel in aanmerking kwamen. Zaterdag 8 maart 1969: Excelsior-Kloetinge wordt op het topconcours van de KNF te Arnhem landskam pioen in de fanfare-sectie. Nog diezelfde dag wordt Kloetinge's burgemeester P. Damelse door de provincia le vertegenwoordiger van het BBCN-bestuur gewezen cp de mogelijkheden die de Britse concoursorganisa toren willen bieden. Hij stelt de vraag of een eventuele deelname van Excelsior aan het Engelse topconcours niet onder de gemeentelijke subsidie-termen kan vallen, en burgemeester Danielse is meteen enthousiast. Binnen enkele weken liggen de subsidievoorstellen van b en w bij de raadsleden ter tafel: Als .Excelsior' naar Londen gaat, zo besluit de Kloetingse raad op april, is er een subsidie beschikbaar van 3125. Aarzeling Dirigent Ko den Toonder en een aantal leden van zijn orkest hadden samen met de BBCN-vertegenwoor- diger op de zondagmorgen na het winnen van het landskampioenschap de mogelijkheden voor .Londen' onder de loep genomen. Er was aarzeling bij de Excel- cior-meisen. ,Zijn we wel goed genoeg? Kunnen we misschien niet ui een lagere afdeling meedoen? Deugt onze bezetting wel voor zo'n concours?' Op die laatste vraag kwam spoedig antwoord uit En geland: ,De door u gevoerde .nstrumentatie wordt door de Engels.- organisatoren gezien als de instrumentatie van een Brassband'. Autoriteiten als Vaughan Morns, en als Stan Whiteman, de dirigent van de bekende Wingates Temperance Band, bevestigen nog eens wat men ook kan lezen in de .Oxford Vocabulary of Music': een kopei orkest, dat in de melodie-sectie naast zes cornetten v.er bugels telt. en voorts een tenor en basbezetting heeft die vrijwel gelijk is aan de in Enge.am gebruikelijke, is ook volgens Engelse begnp- pen sen ,bi ass-band'... Het oeslu' valt dan: Kloetinge gaat naar Londen. Brassband Er ontstaat wat weerstand. Een Rotterdamse brass band is boos. omdat alleen Excelsior .een fanfare', door de BBCN naar Londen zou zijn genodigd. y excelsior's -dirigent Ko den Toonder Het maandblad van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen publi ceert in z'jn augustusnummer een interview met diri gent Ko den Toonder, waarin deze gezegd zou hebben als .Hollandse fanfare' naar Engeland te gaan. Den Toonder distancieert zich latei van dat artikel. Excelsior s secretaris Wün van Boven, belast met de organisatie vau de Engelandreis zeif was hij met mensen als Ko en Jan den Toonder al eerder bezoeker van de Londense concoursen zegt over de ze kwestie: .Onzin, je gaat toch niet als fanfareorkest naar een topconcours voor brassbands? We zijn een brassband, dal is tfoor mij ondanks onze wat sterke re bugelbczelting geen vraag meer*. Als een paai boven water staat, dat Den Toonder er al jaien in slaagt zijn bugelisten een toon te laten produceren, die prachtig aansluit bij die van de Engel se bugelspelers; een toon die zowel die van de cornet, als die van de althoorn kan benaderen; een vaardig- neid, die in ons land maar weinig bugelspelers mach- Hg zijn. De bijnaam .Zeeuwse fanfare met Engelse klank', die Excelsior wel eens werd gegeven, was niet ion onrechte. Zenuwen.... Niet naast schoenen Geen snoepreisje Kloetinge naar Londen'. .Gelukkig lopen onze men sen niet naast hun schoenen Ze weten wat hen in Londen te wachten staat en wie hun concurrenten al- ■emaal ziir.' zegt Excelsior's voorzitter A. Blok. Hij vervolgt: ,Maar ik betwijfel of dit wel doorgedron gen is ri>t de Kloetingse bevolking*. .Jullie maken het daar wel even In Engeland' zeggen sommige Kloetin- genaren tot hun muzikale dorpsgenoten. Zij beseffen niet, dat er voor Excelsior geen prijs in zal zitten, of er moest een wonder gebeuren. Alleen de eerste vijf orkesten komen op het Britse topconcours voor een prijs in aanmerking. Nummer één krijgt tegelijkertijd de titel wereldkampioen. Nu al kan gezegd worden, dat .Excelsior Holland' niet bij de eerste vijf zal zijn, vermoedelijk niet eeens bij de eerste een van de vierentwintig top-bands. Daar steekt niets oneervols Ln. Het peil van de Engelse bands is enorm hoog. .Excelsior's peü is te vergelijken met dat van een Britse top-brassband, maar. dan één ,van het onderste gedeelte van de top'. Dat is voor Nederlandse oegrippen nog zeer hoog. Zelfs als Excelsior nummer eenentwintig of tweeëntwintig in Londen zou worden, dan slaat men ook in Engeland nog geen figuur. Inte gendeel da deelname aan het kampioenschapsconcours is al een eer op zichzelf. .Onze mannen denken wel eens: .we zijD van zo'n klein dorpje en nu spelen we straks ir die grote wereldstad'..., bekent voorzitter Blok Maai d-? Kloetingse muzikanten mogen niet ver geten dat de meerderheid van de bands van buiten Londen komt. vaak uit kleine stadjes en dorpen. En de meerderheid van de muzikanten is ook ,maar' amateur werkt overdag in de fabriek, op kantoor of op het land De huidige werldkampioen de Brig- Veel ontspanning en gelegenheid tot uitgaan zal Ex celsior niet hebben in Londen, waar het vrijdag 10 ok tober in de loop van de morgen zal aankomen. Nog diezelfde dag zal er gerepeteerd moeten worden, waar schijnlijk in de Londense studio van de BBC aan de Portland Road. Frans Wolff, de ook in ons land be kende Engelse Nederlander, de contactman van de BBCN m Engeland, zal de mannen uit Kloetinge opvangen en wat wegwijs maken ln een voor de meeste van hen totaal onbekende wereldstad. .Vrijdags-avonds naar de ,pup'? Dat is er niet by, zegt Ko den Toonder streng. ,Er wordt voor het con cours geen glas bier aangeraakt'. Het wordt dus be paald geen snoepreisje voor de mannen van Excelsior. De dames kunnen misschien wat winkelen, maar voor de muzikanten ls het repeteren, en... ,Je rustig houden' geblazen Die zaterdagavond zal dat allemaal samen met zo'n 100f anderen anders zijn. Het concours zit er dan op en de Zeeuwen kunnen dan samen met zo'n 7000 anderen gemakkelijk achterover leunen in de stoelen van de Royal Albert Hall om te luisteren naar een festival-concert van vier Britse topbands: Black Dyke Mills, Brighouse and Rastrick, CWS, en GUS-Footwear. Ze zullen de eerste uitvoering meemaken van een concerto voor brassband en piano van Roy Newsome, dirigenten als Bodding- ton, Hargreaves en Alex Mortimer in actie kunnen zien en kunnen kennismaken met de bekende BBC-om- ■•oeper Frank Phillips, die alles zal aankondigen. Ze hebben dan met .High Peak' de hoge, .heilige' berg beklommen en zullen ervaren hebben dat ook al oereakt men de hoogste top niet muzikaal bergbe klimmen fascinerend is, zeker als dat op het toneel van de Royal Albert Hall gebeurt. GERARD C. VAN LOO. Met de rapsodie .High Peak' (hoge bergtop) geeft componist Eric Ball een muzikale schil dering van de uitdagingen, die de aanblik van een hoge berg biedt. Het eerste deel Vision' (gezicht op de berg) portretteert het altijd wisselende licht en de kleur, die men ziet, als men een berg van de voet in ogenschouw neemt. Het tweede deel .Aspiration' (streven) herinnert in zijn aanvangsfrase aan de psalm- regel ,Ik sla mijn ogen op naar de bergen'. De cornetsolist draagt hier de voornaamste last in een melodie van wijde omvang, met een tamelijk orthodoxe begeleiding. Ascent' (opstijging) is de naam van het derde deel. Een stemming van besluitvaardigheid wordt afgewisseld met fan tasierijke Alpen-effecten. Tijdens de .storm' NAME OF BAND CONDUCTOR 09p|gry Res..: Points 1. BLACK DYKE MILLS N oh Foster Sen Ltd.) j l 2. BRIGHOUSE RASTRICK •V. 2. Harg-eaves 3. CAMKELL LAIRD vSco.t 4. CITY OF COVENTRY A. SI A-Ciiappsi! 5. CLYDEBANK BURGH A. C acas - - - -- i - 6. C.W.S. (MANCHESTER) A. Mortimer 7. EVER READY (CRAGHEAD) E. V«Cunningham EXCELSIOR (HOLLAND) J. der "conc:-- 9. EXCELSIOR ROPES WORKS O. Tnc 11. O.U.S. {FOOTWEAR) S. H. Bccdirgtc-i .6 Whitriam Mr. hi. Vau.ghan Morris, M.B.E. de grote promotor van de Nationale Britse brassband kampioenschappen en producer van het Britse Nationale Brassband Festival. Hij is onder meer ook uitvoerend lid van de Na tionale Rond voor muziek van Groot-Brittannië. nouse aru Rastrick Band komt uit een plaatsje dat stedelingen een plattelandsnest zouden noemen. Ak Ug er niet over wakker", zegt dirigent Ko den Toondei resoluut. Hij repeteert twee keer In de week met zijn mensen. En repeteren met Den toonder bete kent repeteren en niet kletsenDaarnaast traint hij zijn afzonderlijke secties de alten, de cornetten, de bassen nog eens een avondje apart. Want .High Peak' de Hoge Berg* zal in Londen fatsoenlijk uit de instrumenten komen, prijs of geen prijs, zenuw achtig of niet. ,De manner zijn altijd zenuwachtig op een concours vertelt Den Toonder. ,Soms trillen ze zo, dat je hun broekspijpen ziet klapperen Hij weet en dit ter geruststelling dat er onder de Engelse collega's ook nee, wat zullen zijn, die trillen als een espenblad, ook al zie je dat vanuit de grote zaal niet zo. ,Een muo: werk overigens, dat concoursnummer', vindt Ko den Toonder. .Vooral in het derde gedeelte, waar de storm losbreekt is het erg indrukwekkend, maar daar verg* componist Eric Ball heel wat van de tech niek, voora van de bassen' moeten de technische mogelijkheden van het or kest volledig worden uitgeput. .Attainment' (het bereikte) is het laatste deel. De top is bereikt. De laatste maten tonen een stijging van de cornetten naar hoog C. De es- cornet voegt hieraan een briljante passage tot ,hoog in de hemel' aan toe. De rapsodie wordt zonder onderbrekingen gespeeld. Excelsior-Holland is ,band nummer acht' in de alfabe tische volgorde van het of ficiële concoursprogramma. Wie zijn de .concurrenten' van Excelsior-Kloe tinge straks op het Brits topconcours, waar Kloetinge als één van de 24 brass-toppers zal spelen Daar is allereerst de Black Dyke Mills Band nit Queensburry In Yorkshire, on der leiding van Geofrey Brand. Een orkest dat op zijn dirigent reageert als een compu ter op de geringste knop-indruk. Winnaar van het Britse kampioenschap in 1951, 1953, 1961 en 1967. Black Dyke Mills werd in 1964, 1966 en vorig jaar tweede. Daai is de eveneens uit een klein plaatsje in Yorkshire komende huidige Brits nationale en wereldkampioen, tevens BBC-band van het jaai 1968: de Brighouse Rastrick Band, in 1967 nog op de derde plaats. Met d'e pre lude tot ,Die Meistersinger" van Wagner werd deze band vorig jaar nummer één, onder de inspirerende directie van William Hargreaves, leraar cornet aan de militaire muziek-school- De CWS Manchester Band was winnaar in 1962 en 1963. Deze band, verbonden aan de coöperatieve beweging wordt geleid door Alex Mortimer, lid van de bekende Mortimerfami lie (Harry, zijn broer, Rex, zijn vader). Alex kampt met een slechte gezondheid, is door reumatische aandoeningen vrijwel invalide maar dirigeert nog steeds met een vast en overtuigend gebaar. CWS werd vorig jaar num mer vijf. Stanley Boddington zal de GUS Footwaer Band ten tonele voeren. Dit huisorkest van een schoenfabriek nit Kettering vroeger 51unn Felton Band genaamd was de kam pioen in 1960, 1964 en 1966. Van de 18 keren dat deze band in de kampioenschappen mee speelde, behoorde zij 16 maal tot de eerste vijf. GUS Footwear werd derde in 1968. Nummer vier van vorig jaar was de City of Coventry Band, geleid dooT A. Chappell. Deze band werd ook vierde in 1948. Orkesten als de Grimethorphe Cilhery Institute Band, de Luton Band en de Hammond Sauce Works Band zullen vermoedelijk ook hoge ogen gooi en. evenals de uit Wales komende Mid-Rhond- da Workmen's Band Eveneens uit Wales (Cardiff), komt eer naamgenoot van Excel sior-Kloetinge, de Excelsior Ropes Works Band Ed dan zijn er nog zo'n dertien andere ty pisch Britse koperorkesten, waartegen Excel sior het za) moeter opnemen. Allen kwali- teits-orkesten, ieder met hun eigen timbre en speeltrant. Het wordt niet eenvoudig voor Excelsior, maar ,als de ridders hem uitdagen is het voor de jonkman een eer te verliezen', zegt een middeleeuws spreekwoord.... .Twenty four lead ing bands' noemen de Britse organisatoren de deelnemende bands: vier en twintig toonaan gevende orkesten. Daar hoort hoe het ook afloopt Excelsior-Kloetinge bij. GvL JJe Black Dyke Mills Band. Eén der toppers', die i vijf prijzen. aanmerking kan komen voor één van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19