vrouw Sluiskil in de oorlogs- van't Woff Voor uw familieberichten de PZC ext™ TERNEUZENSE SPAARDE 1800 FOTO'S VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIJ ELKAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN nieuw voor de van morgen VINYL VLOERBEDEKKING SCHOORSTEENPLATEN D. P. SCHUTZ Hobbyhuis VERMAST j VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN D'EE TOT HONTENISSE NI AAR NIEMAND WIL RUILEN' Mevrouw Van Lare en dochters Hanneke (r) en Margreet (10) ...7 albums... TERNEUZEN Van d'Ee tot Hontenissc: geen dorp dat niet in een van de 7 foto-albums van me vrouw IV. van Lare-Hoolhorst uit Terneuken is ver tegenwoordigd, Actttienhonderd foto's van Zeeuws- Vlaams e plaatsen spaarde ze bij elkaar en iedere week groeit de stapel. Ik ben er nu drie jaar mee bezig, maar eigenlijk al vanaf mijn jeugd', vertelt ze. Is dochter van een fotograaf en omdat ik ja renlang bij mijn vader in de donkere kamer werk te kon ik vrij makkelijk aan foto's van dorpsge zichten komen. Mijn vader had nogal eens opdrach ten in die richting. We woonden toen in Sluis en later' in Oostburg. Geleidelijk aan ben ik foto's gaan inplakken, ik schreef erbij wat ze voorstelden en zo is mijn verzameling gegroeid. Maar sinds we in Ter neuzen iconen heb ik het echt serieus aan gepakt'. Zo serieus dat alleen die stad al met 500 oude en nieuwe foto's, ansichten en tijdschriftplaat jes in een apart album te vinden is. ,Als het een redelijk weer is ga ik met mijn man foto's ma ken, Ik heb maar een heel eenvoudige klapcame- raatje. Gek eigenlijkik ben de enige in de familie die niet met een duur toestel werkt. Wat de oude foto's aangaat: door te ruilen of te kopen breid ik de collectie uit en soms krijg ik er ook wel eens ee» paar. De historische opnamen van Oostburg en omgeving uit het begin van deze eeuw en kort na. de oorlog zijn meestal reprodukties van prentbrief kaarten of opnamen die mevrouw Van Lare's va der maakte. Jlet afwerken van mijn materiaal doe ik allemaal zelf. Ik heb hier een pracht van een donkere kamer'. Het- enige dat ze jammer vindt- is, dal de foto's de bijschriften ver vooruit zijn. ^ij- schriften maken vind ik echt een karweitje voor van de winter, dan ga ik er eens aan beginnen'. Ze vertelt dat ze haar verzameling in hoofdzaak heeft opgezet voor dochters Hanneke (9) en Mar- greet (10). Die sparen overigens ijverig foto's van leden van de koninklijke familie. Soms neemt hun moeder de albums mee naar oudere mensen. Stat vinden ze geweldig, daar kunnen ze uren over praten'. Een ding heeft de Terneuzense verzame laarster al gemerkt: het aantal Zeeuws-Vlamingen dat haar hobby deelt blijkt gering. ,Je komt vrij wel niemand, tegen die met je wil ruilen. En daar gaat het voor mij net om om: als je die dingen koopt is de lol er af'. De Ooslkade te Sluiskil in 19 J/0 bij de terugkeer der bewoners. SLUISKIL In een vorig artikel zagen wij dat Sluis kil reeds op de eerste dag van de oorlog een zware klap kreeg door het bombardement op de 1'Azote, waarbij enige slachtoffers vielen en grote schade werd aangericht. Helaas, de schade zou veel en veel groter worden, al kon men dat die eerste dag van die donkere 5 jaren nog niet vermoeden. Kort na de inval van de vijand kregen wij hulp van de Belgische en Franse troepen. Deze troepen nestelden zich in de huizen langs het kanaal, waar ze zich gereed maakten voor een eventuele strijd. Toen op 21 mei aan de gezinnen Federmann, Spie- tuel, Van Maele, Jansen. Van Hecke, Verslrae- ten en Verlinde opdracht werd gegeven de wo ningen onmiddellijk te ontruimen omdat de boel in brand zou worden gestoken, pakte men wat kleren bij elkaar en vluchtte naar de schuilkel der op het erf van de, thans door de heer Ra- mond bewoonde, hofstede aan de Coegorsstraat. Toen ze daar aankwamen zagen ze reeds dat het le huis in brand stond en weldra volgden ook dc andere. Ze vroegen aan de militairen toestem ming om nog het een en ander uit hun wonin gen te mogen halen, maar ze kregen ten ant woord dat ze het met hun leven zouden moeten bokopen als ze in de buurt van hun huizen kwa men. Tegen de avond was ook het laatste huis in brand gestoken, zodat allen die daar gewoond hadden alles kwijt waren. Toen ze later terug kwamen bij wat eens him huis was, begonnen ze In het puin naar voorwerpen te zoeken die eventueel nog bruikbaar waren, maar het resul taat was wel zeer mager. De familie Van Maele kreeg de beschikking over één van de schuurtjes die niet afgebrand wa ren. Vader timmerde er kribben in en het diende tijdelijk als woning tot men een ander onderko men had gevonden. Ook aan de westzijde was het niet best. Toen de bewoners daar terugkeerden, nadat de troepen vertrokken waren, vonden ze in hun huizen een %'erschrikkelijke ravage. Men heeft in Sluiskil nooit begrepen welk militaire belang gediend werd door bijvoorbeeld een dood varken In bed ta leggen, of door allé stoelen met een bajonet te doorsteken. Het zou uiteraard te ver voeren om alle vernielingen uit die dagen op te noemen, want het waren er zeer veel. Buiten deze vernielingen werd er grote schade toegebracht aan (Je huizen in de omgeving van de bruggen, want het spreekt vanzelf dat die niet gespaard konden worden. Nadat deze brug gen waren opgeblazen en er bleef een hoop ver wrongen ijzer over. Deze vernielingen werden aangericht door de komst van de vijand, maar ook het vertrek bracht voor Sluiskil een hoop narigheid. TANKS Op 21 september 1944 daverden de eerste Poolse tank» langs de fabrieken en de Canadezen dron gen aan de overzijde het dorp binnen. Gedu rende de dagen die voorafgingen aan de bevrij ding van Sluiskil, strandde er in het dorp een zeer lange munitieti-ein van de Duitsers. Deze trein was afkomstig van de Franse kust en er waren onder andere wagens bij waarop zeer groot kustgeschut was gemonteerd. Doordat de brug gen ook toen werden opgeblazen kon deze trein daar niet meer passeren en de vijand liet op zekere nacht de munitiewagens de lucht ln vlie- en. De andere dag gingen de Sluiskillenaars op onderzoek uit en ze ontdekten daar een enorme hoeveelheid goederen die ze in jaren hadden ge mist. Men wist dat de gehele trein zou worden opge blazen en daarmede dus ook de zo begeerde le vensmiddelen, textiel, enz. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het naar huis slepen van alles wat bruikbaar was, hoe gevaarlijk dat in die omstandigheden ook was. Toen die trein opgeblazen werd ontstond er in Sluiskil opnieuw grote schade, doordat ze mid den in het dorp stond. Bij het naderen van de Canadezen werden zware granaten in de richting van Sluiskil afgevuurd, waardoor Strodorpe het zwaar kreeg te verdu ren. Gelukkig hadden de bewoners een schuilgele- genheid gevonden in de kelders van het zieken huis. zodat er geen doden te betreuren vielen. Vooral ,Het Vaatje' kreeg nog een gevoelige klap toen de Canadezen daar aankwamen. Met zware tanks kwamen de bevrijders door het land in de richting van Sluiskil. Ze reden door en over alles heen en niets was tegen zo'n gevaarte bestand. Bij de familie Lujjcks reed een tank door de schuur en daar bleef niets dan puin van over en nok bij de buren werd behoorlijk schade op de erven van de huizen aangericht. ITot is 25 jaar geleden dat Sluiskil werd bevrijd. Do schade is reeds lang geleden herstel en de wonden zjjn geheeld. I.aten we hopen dat Sluis kil nooit meer bevrijd moet worden van een over weldiger Om de vijand, die ze vanuit het oosten verwachtten, te ver hinderen een onderkomen te zoeken in de huizen aan de oost zijde van het kanaal, werd besloten die hulzen in brand te steken. Wat deze beslissing voor de bewoners daarvan bete kende kunnen wij wel begrijpen, maar men moet zoiets zelf meemaken oni zo'n toestand goed te kunnen beseffen. De bruggen te Sluiskil in 1944 nadat ze voor ac Ze keer waren opgeblazen. ZAAMSLAG Veilig Verkeer in Zaamslag ln aansluiting op de landelijke aktie heeft de afdeling Zaamslag van het Ver bond voor Veilig Verkeer enkele acti- vitteiten gepland in de week van 6 tot 11 oktober. De secretaris, de heer A. Janse. zal op donderdag 8 oktober aan de ouders van de kleuterschoolleerlingen voorlichting geven over ,Dc kleuter in het verkeer", o a aan de hand van dia's. Op zaterdag 11 oktober organiseert de afdeling een verkeersrit in de gemeente Zaamslag, die bestemd is voor alle automoblisten. Ze heeft daarbij medewerking verwor- van van de ZEVAC. De opzet van de rit is zodanig, dat deze past in de doel stelling van Veilig Verkeer. De start zal plaats vinden vanaf 2 uur bij het plein van de herv. school aan de Koepoort- straat. Aanmelden secretariaat Veilig Verkeer, C. v d Nissestraat 9. In het gemeentehuis te Zaamslag werd een vergadering gehouden van het be stuur van het Ned. Roode Kruis met de collectanten, die de jaarlijkse rondgang hadden verzorgd. De voorzitter, burge meester J. de Pree, sprak er zijn waar dering over uit. dat vrijwillig(st)ers elk jaar zoveel moeite hieraan willen besteden, en dat het door hun instpan- ning komt, dat het eindbedrag zo'n mooi resultaat werd. De penningmees ter, de heer W. van Vessem. maakte daarop bekend, dat de collecte in 1969 had opgebracht 1425,05 tegen 1336 in 196S. Aan leden telt deze afdeling momentcel 217 personen. Bazar voor kerkrestauratie De christelijke gereformeerde vrouwen vereniging te Zaamslag organiseert zaterdag 4 oktober van 6 tot 9 uur een verkoop van zelfgemaakte handwerken en diverse spelen ten bate van de res tauratie van het kerkgebouw. VOGELWAARDE Kampioen topbiljart De heer A. Ferket slaagde erin om in de wedstrijden, die de biljartclub ,De Ruige Toepers' te Heikant organiseerde, de kampioenstitel topbiljarter te beha len. In dc beslissingspartij won hij van de houder van de beleer van de Zeeuwsch- Vlaamse interclub, de heer M. vanHooije eveneens uit Heikant afkomstig. In Vogelwaarde werden onlangs de fi nalewedstrijden gespeeld om het kam pioenschap van de tennisvereniging Vo gelvlucht'. Bij de dames werd de titel betwist tus sen de dames Riet Hermans en Trees de Maat. Het was mejuffrouw Hermans, die met setstanden 6-3 en 6-3 de partij in haar voordeel beslechtte en de titel veroverde. Dit deed ook dokter G. Bu- walda in de herenfinale. Hij versloeg zijn tegenstander, de heer J. Sponselee, met de duidelijke setstanden van 6-3 en 6-0. In het gemengd dubbel waren me- TERNEUZEN Postzegelruilbeurs postzegelruilbeurs gehouden, geor ganiseerd door de vereniging Phllatcli- ca en met medewerking van de per soneelsvereniging van de PZEM. De be langstelling voor deze beurs was zeer groot en er was aan vele tafels een drukke ruilhandel. Naast ruilen werden ook zegels geveild, waaronder ook zeer belangrijke en dienovereenkomstig dure. Deze gingen echter niet zo vlot van de hand. Het was ook niet het streven van de vereniging. Men richt zich meer op de gewone verzamelaars. De volgende SLUISKIL Het wlt-gele kruis afdeling Sluiskil houdt op donderdag 9 oktober, aanvang 19.30 uur, de jaarvergadering in het wijk gebouw aan de Spoorstraat. Naast jaarverslagen van secretaresse en wijk verpleegster, staat een bestuursverkie zing op het programma. Mejuffrouw Geilliet en de heer Poppe zijn aan de beurt om af te treden, maar stellen zich beiden herkiesbaar. CADZAND Weekeinde tussen zee en asfalt op Hedenesse CADZAND Tussen zee en asfalt houdt het vormingscentrum Hedenesse te Cadzand op 29 en 30 november een experimenteel weekeinde voor jong vol wassenen (18-30 jaar). Het program ma omvat onder andere een kennisma- kingsspel, het beleven van de zee, weer geven van deze beleving in zelfgeko zen vormen en een inleiding over ,Zee en asfalt' door dr. L. Lambrechts, hoofd van de afdeling cultureel werk aan de sociale school te Gent. Vertoond wordt Bert Haanstra's ,En de zee was niet meer' en ook zeemuzlek maakt deel uit van dit weekeinde. De cursusbegeleiding is in handen van Riekje ten Have (He- densse) en Mark Claus uit Gent. Postzegelclub bijeen De postzegelclub ,Het land van Cadzand' houdt maandagavond in hotel .Du Com merce' een bijeenkomst. Zoals gewoon lijk is er een ruilbeurs, een veiling van zegels en stukken en wordt er een verloting onder de aanwezige leden gehouden. AXEL Wit-Gele Kruis Axel vergadert De afdeling Axel van het Wit-Gele Kruis houdt maandag 6 oktober as haar jaarvergadering in het bejaardenlokaal van het r-k-gezellenhuis. De agenda vermeldt onder meer het periodiek af treden van de penninmeester, de heer C. A. de Coninck die herkiesbaar is. Voorts zal de vergadering moeten voor zien in de vacature van een bestuurslid wegens het vertrek van mevrouw O. Ducheine-Pauwels naar elders. Ook zul len drie gewone leden worden benoemd. De werkzaamheden van deze dames zullen omvatten huisbezoek en propal TERHOLE Gaaibollingen Bij Jac. Schoonenberg te Terhole wei-den gaaibollingen gehouden, de uitslag is: zaterdag, 23 deelnemers. Hoogvogel. P. de Cock en E. Hoefcijzers; zijvogels, Fons Vink en A. Hemelaar. zondag 56 deelnemers: hoogvogel, H. Ducheine, B. Smit. P Freijzer; zijvo- gels, A. Hemelaar, G-. Freijzer. J. Danckaert. Maandag 40 deelnemers- hoogvogel, A. Hemelaar, R. Hemelaar, J. v. Britsom, zijvolgels, P. Pauwels. C. v. Eetvelt, P. Freijzer, A. de Cock Prijsvlucht Schieting Ter gelegenheid van de kermis te Ter hole hield de duivenvereniglng ,De Snel le Duif' te Terhole een concours voor de liefhebbers uit Zeeuwsch-Vlaanderen met als lossingsplaats Quevrain in Bel gië. Voor de meeste liefhebbers 1b het vligseizoen al afgesloten maar Terhole mocht toch nog met 199 duiven aan de wedstrijd deelnemen. De uitslag was: 1 E& Matthljssen, Graauw, met een snelheid van 1452 me ter: 2 C. Picavet, Graauw; Fr. Rochus, Kloosterzande; 4 D. Teirlinck, Westdor- pe: 5 J. de Klerk, Boschkapelle; 6 P. van Daalen, Graauw; 7 Th. Olieslager, Hulst; 8 R. van Goethem, Kloosterzan de; 9 D. Teirlinck, Westdorpe; 10 A- van Iteghem, Hulst. De serie van 2 werden gewonnen door (eerste 3) (25 series).: 1. D. Teirlinck met 4 en 9; 2. P. van Daalen met 6 en 12; 3. L. Blommaert, Hulst met 21 en 23. De series van 3 waren voor (eerste S) (15 sereis): 1. H. Colsen met 20, SI, 37; 2. Fr. Roco- tus met 3, 50, 52; S. J. v. Helsland 22, 47, 56. De aangeduide series van 2 waren voor (eerste 3) (11 sereis): 1. J. de Klerk met 2 en 5; 2. H. Colsen met 20 en 31; 3. L. Belaart met 15 en 34. Schietingen Op de Kraai te Terhole werd zaterdag 27 september met 50 schutters een schieting gehouden. De uitslag was: WIP 1: Hoogvogel, P Stevens, St-Jan steen; zijvogel, G. van Acker, Terhole; zijvogel, R. v. Esbroeck, Lamswaarde. De meeste kleine vogels: L. Brand, Ter hole. Wip 2: hoogvogel, A. Remijn, Ossenise- se; zijvogel, T. Crombeen, Graauw; zij vogel, J. Jonkheim, Rapenburg. Meeste kleine vogels: J. Collet, Hengstdijk. Aan de sehieting bij E. Marcus te Kloosterzande namen 62 schutters deel. De uitslag luidde: eerste hoge vogel A. de Maaijer, Kloosterzande; tweede hogevo- gel J. Hoop, Kloosterzande; eerste zij vogel D. de Maaijer, Kloosterzande; tweede zijvogel D. de Guijtenaere, Groe nendijk; derde zijvogel J. van Jole, Groenendijk. Zondag 28 september waren er 74 schut ters. Sip 1: hoogvogel, Th. Tieleman, Kloos terzande; zijvogel, J. van Helsland, Hulst: zijvogel, Rf. de Silva, Terhole. Meeste kleine vogels: C. Verschuren, Lamswaarde. Wip 2: hoogvogel, P. Roelands, Lams waarde; zijvogcl, P. Roelands, Lams waarde zijvogel, mevr. Verschuren- Verschoten, Lamswaarde. Meeste klei ne vogels: A. Wentzler, Boschkapelle. Op maandag 29 september namen 36 schutters deel: Sip 1: J. Vermeire (79 j.) Blauwe Hoe ve. Hulst Hoogvogel: zijvogel, R. Guite- naere, Rapenburg; zijvogel, L. Strobbe, Hoefkensdijk. Meeste kleine vogels: J. Asselman, Hulst, Ja, wjj zijn gespecialiseerd in breimode. Pullovers in aparte modellen en kleuren. En door onze specialisatie in dit genre betaalt u voor deze exclusieve kleding beslist geen exclusieve prijzen Wij zullen u dat graag bewijzen. Gemakkelijk te onderhouden. In verschillende mooie dessins en kleuren. Wij hebben ook een soort voor vloeren die niet geheel droog zijn. in diverse uitvoeringen WESTSTRAAT 7 - AXEL TELEFOON (01155) - 1681 Uit voorraad leverbaar Nieuwsfroat 15 - Tel. 2252 - TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 31