R.-k.-Zeeland verdeeld over vorming van één decanaat PZEM zal tarieven 1969 via oude methode afrekenen Veel interesse voor Terneuzens Zuidlandtheater VREEMD GELD Hulst heeft de meeste bezwaren Commissaris openl dienstencentrum in Kapelle P00LGANGER DE KORTE IS OP WEG NAAR HUIS Bronchiletten ALMANAK Oud-Zeeuw stafchef Navo-commando KAMERVRAGEN MILIEU-HYGIËNE PECHINEY 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 199» KOMENDE WEEK STEMMINGEN /ADVERTENTIE) OOK OP ZATERDAG Cheques - goud - reisverzekering Spaar-, salaris-, deposito rekeningen VLISSINGEN In enkele de canaten van de r-k kerk in Zee land zal de komende dagen worden gestemd over het pre advies voor de decanale herin deling van het bisdom Breda, waarbij de vier decanaten in het Zeeuwse zullen worden samen gevoegd tot één. In Brabant zou het aantal decanaten moeten worden teruggebracht tot vijf. Algemeen liggen de kaarten voor het preadvies van de diocesane commissie pastorale organisatie, op1 gesteld door de heren N. Nooren en drs J. Roof, waarbij Zeeland pas- toraal-organisatorisch één decanaat gaat vormen, redelijk gunstig. Voor namelijk in het decanaat Hulst is een zeer duidelijke onvrede met het plan te constateren. De stemmenverhouding bij de leidinj, van de decanaten Aardenburg, Hulst, Middelburg en Terneuzen as drie de kens voor één decanaat, één deken, deken Ant. Koopmars van Hulst, voor twéé decanaten, dat wil dus zeggen één voor Zeeuwsch-Vlaan- deren in zijn geheel en één voor de rest van Zeeland. In april jl zei de ken Koopmans daarover in zijn de canaat beraad naar aanleiding van opmerkingen van beraadsleden, tegen één decanaat waren: .Ik heb mij zelf ook altijd tegen één deca naat voor heel Zeeland gekant. Het maakt mij bezorgd'. Meerderheid: eenheid Er heerst in Zeeland geen éénstem migheid over één of twee decana ten, maar algemeen is de meerder heid van priesters en leken toch wel voor één. Even zo goed namen de Zeeuwse leden van het diocesaan Sastoraal beraad in het bisdom Bre- a en de leden van de adviesraad voor r.k. Zeeland in augustus nog geen definitieve beslissing over de Kwestie. Men besloot de zaak terug te verwijzen naar de vier afzonder lijke decanaten naar de decanale beraden die fungeren als overleg en adviesorgaan. Het decanaal beraad Hulst, waarin al in april nogal wat tegenstemmen klonken, zal din~J~ avond a.s. in Hulst stemmen één of twee decanaten. Het decanaat Middelburg (Walcheren en Bevelan- den en Noord-Zeeland) vergadert er wat het Walcherse deel betreft maandag ln Middelburg over en wat het overige decanaat betreft donder dag in Goes. Ook in dit decanaat heerst geen eenstemmigheid. Het pa rochiaal beraad Vlissingen bijvoor beeld is voor één decanaal Zeeland, maar elders denkt men er weer an ders over. Het decanaal beraad Ter- neuzen zal er eveneens volgende week over beslissen: één of twee. maar overwegend is men daar wel voor eenheid boven en onder de Westerschelde. De stemmenver houding in het decanaat Aardenburg is verdeeld. De voorstanders van één decanaat Zeeland realiseren zich wel, dat de Westerschelde (nog) een ove rigens slechts geografische belem mering vormt, maar men realiseert zich ook, dat. wanneer er één deken teamleider voor heel Zeeland komt. deze meer tijd kan vrijmaken voor de hele provincie. Jk geef Hulst geen ongelijk, er zijn wel degelijk bezwa ren, maar de positieve kanten zijn veel reëler, .eenheid in deze zaak zou goed zijn' aldus een voorstander van eenheid in Zeeland. Daarbij komt dat ook de hervormde gemeenten en de gereformeerde kerken in Zeeland or ganisatorisch provinciaal bij elkaar komen. Tholen,terug' Het ontwerp-plan voor de herinde ling van r.k. Zeeland en Brabant is in ieder geval al in zoverre gewij zigd, dat Tholen bij Zeeland blijft. Het KASKI-rapport had Oud-Vosse- meer en Tholen als parochie inge deeld bij Brabant. Pastoraal zullen beide parochies overigens wel meer op Brabant aangewezen blijven. De verwachting is dat als er in de toe komst een brug zal komen tussen Tholen en oostelijk Zuid-Beveland de organisatorische eenheid met ove rig r.k. Zeeland duidelijker wordt. Na de stemmingen in de diverse de canale beraden in Zeeland zullen het voorstel in laatste instantie op 17 november bespreken, waarna bis schop H. Ernst een beslissing zal nemen. Het preadvies wijst erop, dat de zaak ,in Zeeland ingewikkel der ligt dan voor het Brabantse ge deelte van het bisdom', zodat in Zee land .intensiever beraad nodig is'. Het preadvies omvat voor de Zeeuwse decanale beraden drie vra gen. Of men kan instemmen met het plan dat Zeeland pastoraal-organi- satorisch één decanaat gaat vormen, wanneer ook de rest van het bisdom zich uitspreekt voor vergroting van de decanaten? Voorts of de stem menverhouding van priesters en leken apart kan worden meegedeeld en tot slot of degenen, die .neen' stemmen ten aanzien van de keuze voor één Zeeuws decanaat, ook een stemmig een alternatief daarvoor in de plaats kunnen geven. KAFELLE -- Hel gemecnsehaps- en dienstencentrum te Kapelle. waaran momenteel de laatste Hand wordt gelegd, zul woensdag 2!) oktober «les middags om half .Iric dooi' de. commissaris der ko ningin in Zeelnnd, nir J. van Aart- sen officieel in gebruik worden ge »teld. Met de bouw van dit com plex. dat geheel uit witte steen ïan het eind van do C. 1). Veree- kestraat is opgetrokken, is een jaar gemoeid geweest. Het centrum is voor Zeeland uniek, omdat in dit centrum niet alleen de dienstverlening aan de bejaarden kan worden gereali seerd maar omdat men onder het zelfde dak alle ruimte vindt voor het houden van feestavonden, vergaderingen, congressen, brui loften en partijen, Daarvoor is een grote toneelzaal aanwezig die ruimte biedt aan ruim vierhon derd personen. Ook beschikt het gebouw over kleinere lokaliteiten, terwijl cr onder het toneel nog een beat- kelder is geprojecteerd van hon derd vierkante meter vloeropper vlakte. Ook aan het parkeerpro bleem is op ruime schaal aan dacht besteed. Om en nabij het gebouw kunnen zeker wel honderd auto's geplaatst worden. Gezien de moderne opzet die er aan gege ven is, verwacht men dat het ge bouw tevens als streekcentrum zal kunnen fungeren. Reeds nu wordt er flinke belangstelling ge toond voor het huren van de lo kaliteiten. DE GRENSWISSELKANTOREN NV VLISSINGEN HANSWEER7 TERNEUZEN SLUIS Hal Station N.S. Sluisplateau Herengracht 5 Douanepost SAS VAN GENT Douanepost Telefoon 01184-4295 Telefoon 01130-1397 Telefoon 01150-4051 Telefoon 01178- 334 Telefoon 01158-1210 MARIEKERKE. De Poolexpeditie, waarvan onderzoeker Ko de Korte (26) uit Mariekerke deel uitmaakte, heeft er een dertien maanden lange, berekoude periode op het halve maaneiland in de noordelijke ijszee opzit- Len. De expeditie is bij Spitsbergen bezig ge weest met een studie van het leven van de ijsberen. Diep in de schuld is het gezelschap van de barre tocht teruggekeerd. Ko de Korte zit nog in Noorwegen. ,Hij wil daar nog even wat kennissen bezoeken, dan is de overgang naar een milder klimaat wat geleidelijker', zo vertelde vader De Korte ons gis teravond. Ko de Korte, student biologie aan de vrije universiteit in Am sterdam legde zich tij dens het verblijf in het hoge noorden toe op de bestudering van vogels. Ln tegènstelling tot de weinig enthousiaste re acties van de inmiddels in Nederland terugge keerde expeditieleden had Ko de Korte, volgens zijn vader, nog wel graag ien winter willen blijven ap het halve maaneiland, waar veertig graden vorst geen zeldzaamheid s. Over drie weken wordt Ko de Korte in Marie kerke terugverwacht. P. H. M. Adriaansens heeft als statenlid ontslag aangeboden VLISSINGEN He heer I\ H. M. Adri aansens te Middelburg heeft met ingang van 1 november zijn ontslag als statenlid van dc provincie Zeeland bij de commis saris der koningin nir van Aartsen aangeboden. Zijn ontslag gaat gepaard niet zijn vertrek naar Dordrecht, waar de heer Adriaansens tot directeur van I Groeneveld Dordrecht NV. groothandel in veïligheidsteohniselie middelen, werd benoemd. Van 1962 af heeft de heer Adriaansens 'al zitting in de provinciale staten. Voor- afgaaand was hij zes jaar raadslid van de gemeente Middelburg. Daarnaast ver vulde hij nog andere nevenfuncties in het sociale leven, onder meer was hij bestuurslid van de technische school en school voor sclieepswerktuigkundigen te Middelburg. UNIVERSITEIT Drs A. VV. Bom, afkomstig uit Yerse- ke, thans wetenschappelijk hoofdmede werker aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, is benoemd tot lector aan de me dische faculteit van de rijksuniversiteit van Groningen om les te geven in de re validatie. ENIGE ONRUST ONTSTAAN' Examens ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. ƒ1.- ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer B. C. Neve, Dorus Rijkers straat 12, Middelburg. Telefoon 01180-5025. Leeuwse Pijn In een dorp op de Bevelanden heeft een man z'n intrek geno men in een bejaardentehuis, nadat hij zo'n veertig jaar in een klein huisje op de dijk had gevjoond. Hij deed er met moeite afstand van, vooral omdat zich achter het huis je zijn verzameling bevond: klei ne stukjes oud ijzer, lood en ko per, een oogst van veertig jaar, leeurig verdeeld, over drie stapel tjes. Met pijn in z'n hart heeft hij de stapel bij een opkoper geruild voor geld. OP 10 OKTOBER ,OPEN HUIS' In Den Haag slaagde (met lof) voor het examen logopaediste mej. M. M. Cornelissens uit Terhole. Aan het opleidingsinstituut voor pas toraal werk te Breda slaagde voor het examen pastoraal werk 4-jarige cur sus) mevrouw L. v. Hemel-Jellema uit Beek en Donk, voorheen te Middel burg. College van beroep voor bedrijfsleven DEN HAAG Bij kb van 8 septem ber 1969 is onder andere de heer T. J. Vogelaar te Yerseke benoemd tot bij zonder lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) Kapitein ter zee J. Klaver is met ingang van 1 oktober tijdelijk bevorderd tot, scliout- bjj-nacht voor de duur dat hij zal zjjn belast met de functie van chef van de geallieerde staven van de op perbevelhebber Kanaal en Oostelijke Atlantische Oceaan. Schout-bij-nacht Jan Klaver werd op 18 november J920 geboren te Nu al zes voorstellingen uitverkocht TERNEUZEN De belangstelling voor het nieuwe Zuidlandtheater in Ter- neuzen is zo groot, dat al 6 van de 16 abonnementsvoorstellingen van de samenwerkende culturele instellingen (ZVU, Algemene Stichting Kunst kring en de personeelsverenigingen) zijn uitverkocht. Voor het optreden van Fons Jansen met .Driemaal an dermaal' (dinsdag 7 oktober) is de zaal vol, voor de 5 andere program ma's zijn er per voorstelling 50 4 70 plaatsen in de vrije verkoop beschik baar. Het gaat om .Potasch en Per- lemoer in textiel', ,Er zit een haar in mijn soep', Ramses Shaffy en Lies- beth List.' .cabaret Tingel Tangel', en ,Im weissen RössI'. De officiële opening van het theater, afgelopen zaterdag, blijkt niet de nige. Vandaag (vrijdag) krijgen de liefhebbers van pop ,hun' openings programma: een optreden van ,The Free' met discjockey en beatgirls. De .Hoofdstadoperette' verzorgt za terdag de officiële opening van het speelseizoen met .Die Zirkusprinzes- sin'. Donderdag 9 oktober komen de Mounties met een show en vrijdag 10 september is het ,open huis'. Be langstellenden kunnen dan van 7 tot 12 uur 's-avonds het gebouw bekij ken. Leden van het schouwburgbe stuur geven waar dat wordt ge vraagd informatie. Op zaterdag 11 oktober verzorgt het gezelschap Koos van de Velde uit Amersfoort 2 jeugdmatinees, 's-avonds treedt Jules de Corte op met zijn cabaret ,Frus- trooiing'. Na afloop kan er gedanst worden op muziek van de nieuwe vijf. Het schouwburgbestuur is bezig om en kele uitverkochte programma's uit het .pakket' van de samenwerkende culturele instellingen nogmaals in Terneuzen te krijgen. Voor wat Fons Jansen betreft is dat niet gelukt: hij heeft pas weer tijd in mei '70. Geen propaganda De huis-aan-huispropaganda die de sa menwerkende culturele instellingen zouden voeren naar aanleiding van het gereedkomen van het Zuidland theater is niet doorgegaan. .Daarmee zijn we een beetje in 't schip beland, ik zie het als een groeistuipje', al dus de heer Aart Janszen. cultureel ambtenaar van Terneuzen en secreta ris van de stichting Terneuzense Schouwburg. Hij wil tegen het volgende seizoen ook de resl van Zeèuwsch-Vlaanderen meer bij het theater betrekken. .Niet door meer vrije plaatsen beschikbaar te stellen met dat systeem werken we nu al maar door de mensei in de gelegenheid te stellen tijdig aan abonnementen voor de voorstel lingen te komen. Dat was nu niet al tijd mogelijk'. Aanbesteding wegen op Schouwen-Duiveland MIDDELBURG Met een bedrag 949.900 schreef de (irma gebrs. Vos te Ouae-Tonge als laagste in voor het bestek dat woensdagmorgen in het kan toor van de rijkswaterstaat te Middel burg werd aanbesteed. De aanbesteding betrof het maken van parallelwegen langs gedeelten van rijksweg 18 op Schouwen-Duiveland in de gemeenten Bruinisse, Duiveland en Zlerikzee. Tot de laagste inschrijvers behoorden: fa. E. Blok te Rotterdam 997.000; fa. P. Vermeer te Hoofddorp 1020.000; fa Bruil te Apeldoorn ƒ1060.000; fa J. Heymans te Rosmalen ƒ1079.000; fa Offringa te Vught ƒ1083.000: fa de Moei Hermes te Alkmaar 1084.300; fa O. Dijkstra te Breda 1118.900; fa August van Dijk Petiet te Bergen op Zoom en fa M. van de yelde te Bruinis- ƒ1150.000 Middelburg. Op 2 oktober 1939 werd hij geïnstalleerd als adelborst op 1 Koninklijk Instituut voor de Mari i Den Helder. Gedurende de oorlog verbleef hij in een krijgsgevangenen kamp in Duitsland. Na de bevrijding werd hij geplaatst aan boord van verschillende mijnenvegers. Hierna volgden plaatsingen aan boord van torpedobootjagers en hydrografische schepen. Na "een periode van varen werd hij divisiechef bij het Konin klijk instituut voor dc marine. Ia 1961-'62 was "hij commandant van hr. ms onderzeebootjager .Groningen', met welk schip hij dienst deed m de wateren rond Nieuw-Guinea. Na zijn terugkeer in 1962 werd hij geplaatst bij de marinestaf in Den Haag. In augustus 1965 kreeg hij het bevel over hr ms onderzeebootjager .Dren the', om in augustus 1966 te worden benoemd tot chef van Smaldeel V. deze functie vervulde hij tot begin 1968. waarna hij commandant werd van de jagersdivisie no 3. Gedurende het eerste half jaar van 1969 volgde hij onder meer een Navo-cursus te Rome. Het is voor de eei'ste maal, dat een dergelijk hoge geallieerde Navo-staffunctie door een Nederland se marine-officier wordt vervuld in het Atlantisch commando. Introductie en voorlichting minder glad TERNEUZEN De NV PZEM heeft besloten het stroomtarief voor woningen annex bedrij\en te herzien en voor 1969 nog op basis van de oude methode af te rekenen. Dit zal overigens eerst gebeu ren nadat bij de betreffende afnemers een hernieuwde opneming van de instal laties heeft plaatsgevonden. Dit blijkt uit een brief van de PZEM aan de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwseh-YJaanderen te Terneuzen. Daarin wordt verder gesteld dat het zich laat aanzien dat de aftrek wegens huishoudelijke belasting van tardang voor zover niet tot splitsing van w in stallaties in woning of bedrijfsgedeelte wordt overgegaan vergroot zal kun nen worden. Voorts ligt het in de lijn der verwachtingen dat de diversiteits factor van 0.9 ten gunste van de afne- zal kunnen worden gewijzigd. Bij de brief is voorts een afschrift ge voegd van een circulaire die aan de afnemers is gezonden of dezer dagen nog zal worden gezonden. Daarin wordt door de PZEM onder meer gesteld dat de nieuwe wijze van vaststelling van de grondslagen voor berekening van de verschuldigde bedragen aanleiding tot enige onrust heeft gegeven. Voorts wordt geconstateerd dat door een sa menloop van omstandigheden de intro ductie en voorlichting minder glad is verlopen dan. mocht wórden verwacht, Om die redenèp is besloten voor het jaar 1969 aï te rekenen op basis van een hernieuwde schatting van de maxi male belasting en dus volgens het tot nu toe toegepaste systeem. Daarmee wordt bereikt, aldus de circulaire dat de aftrek van 500 w wegens ver oorzaakte huishoudelijke belasting en de diversiteitsfactor van 0,9 in een ruimer tijdsvak en over een omvangrijker ge bied kunnen worden bestudeerd dan volgens de oorspronkelijke methode. Voor de afnemer is het daarbij belang dat de gewijzigde factoren ze ker voor afloop van het eerste kwar taal 1970 bekend zal zijn. Volgens de PZEM ligt een zodanige wijziging, op grond van reeds verkregen nieuwe ge gevens. in de lijn der verwachtingen. Volgens de PZEM kan tevens in een rustiger sfeer met de afnemer worden overlegd of een verlaging van de in re kening te brengen bedragen mogelijk is door splitsing van de installaties voor woning en bedrijf. In sommige ge vallen kan splitsing aanzienlijke kosten vergen maar het algemeen gevoelen is toch. dat in normale gevallen de wij- zigingskosten binnen zeer redelijke gren zen blijven en alleszins verantwoord zijn. gezien tegen de achtergrond van op het tarief te verkrijgen besparingen Tevens zal worden nagegaan of in uit zonderingsgevallen overgang op een an der tarief mogelijk is. De afnemers kun nen binnenkort een PZEM-employê ver wachten voor het opnemen van de in- stallatiewaarde in bedrijfsgedeelten. Voorts wordt van afnemers medewer king gevraagd voor een enquête over gebruikte elektrische apparatuur in wo ningen. De PZEM gaat in de circulaire ook in op de bezwaren dat als gevolg van in cidentele belastingweken bijvoorbeeld bij winkel weken bedragen in reke ning gebracht zullen worden bij de taxa tiemethode niet aan de orden kwamen. Volgens de PZEM is het een landelijk aanvaard standpunt in de elektrciteits- wereld dat de voor een eekticiteits- bedrijf uitermate belangrijke centrale en netbelasting grondslag moet zijn. voor de tarifering. Deze belasting wordt in hoge mate bepalend voor de kosten beschouwd. Logisch wordt het genoemd dat degene die deze kosten veroorzaakt tot vergoeding gehouden is. Bij deze op merking worden twee aantekening plaatst: 1: De diversiteitsfactor van 0,9 wordt vermoedelijk verlaagd bete kent in feite mede een verlaging van de individuele belasting. Niet de hoog ste aanwijzing van de meter is basis voor de afrekening doch de hoogste aan wijzing maal een factor kleiner dan één; 2: Bij gezamenlijke acties van mid denstanders, zeker in winkelcentra waar deze acties als regel voorkomen, zal het steeds mogelijk zijn elektriciteit te leveren volgens een bijzonder tarief, zoals ook thans veelal gebruikelijk wan neer de elektriciteit geleverd kan wor den via een afzonderlijke tijdelijke' aansluiting. Ook wordt in de circulaire nader inge gaan over het misverstand met betrek king tot de uitbreidingen. De PZEM is van mening toegedaan en praktijk ervaring zouden dat hebben bewezen dat niet alle installatie-uitbreidingen bij haar hekend worden. Gesteld wordt dat DOOR VIJF BOKKEN PERSBUIZEN IN KANAAL SLUISKIL GELICHT een uitgebreid en kostbaar controle ap paraat nodig zou zijn om steeds op de hoogte te kunnen blijven van wijzigin gen, die door welke oorzaak niet worden opgegeven dan wel naar men meent, volkomen legaal niet ter kennis worden gebracht. 'Resumerend komt men tot de volgende punten: de bestaande taxatiemethode blijft voor 1969 gehandhaafd, de belas tingmeting met" maximaalmeters zal eerst voor 1970 gelden, verwacht wordt dat de aftrek wegens huishoudelijke be lasting vergroot wordt en de diversie- teitsfactor in gunstige zin zal worden herzien, terwijl tenslotte de medewer king van de afnemers wordt ingeroepen voor wat betreft de enquête. Antwoord minister over herplaatsing ambtenaren DEN HAAG (GPD) Binnenkort zal dc tweede kamer een ontwerp-noveile bereiken over de herplaatsingsmogelijk- lieid van ontvangers-seeretarie-ambtena- ren in opgeheven (c.q. op te heffen) ge meenten. Overleg met de centrales van vereni gingen van overheidspersoneel over ar tikel 18. tweede lid. van de wet tot ge meentelijke herindeling van Zuid-Bev land heeft tot de conclusie geleid, dat bedoeld artikellid kan vervallen. Minis ter Beernink van binnenlandse zaken deelt dit mede in antwoord op een schrif telijke vraag van het lid van de tweede kamer, de heer J. A. van Bennekom (arp). (Van onze correspondent.) DEN HAAG (GPHl Het lid van de tweede kanier, dr B. van der Lek (psp) heeft aan de minister van econoinisehe zaken en aan de staatssecretaris van soeiale zaken en volksgezondheid ge raagd of het in da bedoeling ligt een .covenant overeenkomst te sluiten tus sen het rijk, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen met betrekking tot de aan de vestiging van Péchiney te stellen eisen op het gebied van de tnilieii-hygiëne. ,Zo ja', vraagt de heer Van der Lek, .zijn de bewindslieden bereid de tekst, van dit' convenant zo spoedig mogelijk aan de kamer over to leggen Voorts wil de heer Van der Lek we ten of de bewindslieden van mening zijn, dat de in dit convenant te stel len eisen voldoende garantie bieden voor de hygiëne van het milieu. lien het niet in de bedoeling ligt een convenant op te stellen, dan vraagt do heer Van der Lek deze beslissing nader te motiveren. Volgt uit deze beslissing, dat de door de minister van economi sche zaken in de vaste commissie ge noemde clausules ten aanzien van de luchtverontreiniging in de overeenkomst met Péchiney ter zake voldoende ga rantie worden geacht. De lieer Van der Lek wil verder weten welke instanties deelnemen in deze overeenkomst en hoe de bedoelde clausules luiden. Ook vraagt hij welke waarborgen er zijn. dat de contractueel vastgelegde eisen zullen worden nageleefd en welke sancties de overheid ter beschikking staan in het geval van onvoldoende na leving. Tenslotte vraagt de heer Van Lek waarop de door de minister economische zaken uitgesproken mening berust, dat het probleem van de waterverontreiniging zich bij deze ves tiging niet zal voordoen. SLUISKIL Donderdagmorgen zijn met behulp van vijf drijvende bok ken twee stalen persleidingen uit liet. kanaal van Terneuzen naar Gent gelicht, ter hoogte van het voorma lige kanaaleiland bij de Stikstoffa- briek in Sluiskil. De buizen zijn daar destijds neergelegd in verband met de verbreding van het kanaal, voor het afvoeren van baggerspecie naar Axel. Enkele maanden geleden is men begonnen met het extra-uitdie pen van het kanaal tot een diepto van 13% meter en ook voor dit kar wei waren de persleidingen nodig. De verbreding van Terneuzen tot aan Sluiskil leverde geen moeilijkheden op. omdat de vrijkomende bagger specie via de oostelijke kanaaloever naa Axel kon worden afgevoerd. Aan nemer Jac. G. van Oord NV uit Utrecht, die de uitvoering van de werken vanaf Sluiskil tot aa.n de Belgische grens in handen had, kreeg met de moeilijkheid te kampen dal in Sluiskil aan de oostelijke oever verschillende fabrieken zijn gesitu eerd. Het zand moest daarom via de westelijke oever door de twee naast elkaar gekoppelde buizenn naar de oostelijke oever worden geperst om het te kunnen afvoeren Daar Axel. Kanaaleiland Men is nu met het verder uitdiepen van het kanaal tot het voormalige kanaaleiland gevorderd, zodat de persbuizen weggehaald konden wor den. Donderdagmorgen om 7 uur be gon men met net karwei en om half één 's middags lagen de buizen aan de kant. Het binnen- en zeescheep- vaartverkeer moesten voor deze ope ratie gestremd worden van 7 uur tot ongeveer 11 uur. Toen was men namelijk al zover, dat de buizen uit het wat?r gelicht waren, zodat de scheepvaart weer vrije doorgang kreeg. De NV Van Oord gaat nu aan het laatste gedeelte van de uitvoering op Nederlands grondgebied tot aan Sas van Gent beginnen. r ADVERTENTIE) PLAATSELIJK REGEN Half tot z.w lijk enige re gend matige west. In het (lagtemperati Vooriii(zi<hl ar bewolkt mot plaatse- en of motregen. Overwe- wlnd tussen zuidwest en ilgemeen iets hoger mid- ■cn dan donderdag. rdag dag, opgesteld door liet KNMI op don derdag om 18.0(1 uur: Voornamelijk droog, vrij zacht en la ter waarschijnlijk meer zon. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot S; min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: max. temp: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, leans op een geheel droog etmaal: 7- procent. Normalen voor 3 tot 7 oktober, respec tievelijk min. lemp. en max. temp: Den Helder 10 15 Eelde 7 15 De Bildt S 16 Vlissingen 11 16 Zuid-Limburg 8 16 4 oktober Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2