Massademonstratie voor parlementsgebouwen Kabinetsberaad over de mark Niet bedelen om in EEG te komen SPD-FDP- coalitie NS verontrust over vele ongelukken op de overwegen IAN PAISLEY DREIGDE MET STAKING TANDARTS WEIGERT PATIËNT MET ,TE LANG HAAR' BEHANDELING VEROLME Experimenten met onderwijs bij de tweede kamer Schoolhoofd op non-actief gesteld in Vierhouten WILSON IN CONGRESREDE: ,De verkeersdiscipline faalt' VRIJGELATEN GROENE BARETTEN NAAR VS W 6 ROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 19 GEEN SNORREN, GEEN BAARDEN... BELFAST (RTR, AFP DPA) dan een politiek goedkeuren die nadelige gevolgen zou hebtJ— Ongeveer vierduizend protestant se betogers hebben zich dinsdag middag verzameld voor het Noord- ierse parlementsgebouw, een uur voordat premier James Chiches- ter-Clark het ,Stormont' een her vormingsprogramma zou voorleg gen. De demonstranten betoogden voor .bescherming van de grond wet' en voor handhaving van de hulppolitie, de zogenaamde B-spe cials', De protestanten verbrandden de .Union Jack'. De politie had bij zondere maatregelen getroffen om de demonstratie in de hand te kun nen houden, er werden ongeveer honderd Britse militairen gereed gehouden om eventueel te kunnen ingrijpen. De predikant Ian Paisley sprak de be togers toe en dreigde met een algemene staking, wanneer de regering niet be reid zou zijn naar de .kleine man' te luisteren. Hij sprak twee uur in de wandelgangen van-bet parlement met verscheidene afgevaardigden, om zijn argumenten uiteen te zetten. Premier Chichester Clark was het gebouw door een zij-ingang binnengegaan. Hij zei in een toespraak tot de afgevaardigden, dat hij niet zal buigen voor ,de druk van de straat' en liever zou aftreden iben en de grondwet zou ondermijnen. Twee Britse militairen zijn maan dagavond voor een bioscoop in Bel fast per ongeluk gewond geraakt. Op het moment namelijk dat een van hen in' een legerwagen stapte, leun de de ander op een machinegeweer, dat plotseling afging. Een militair kreeg een kogel in zijn arm en de ander een in zijn maag. De laatste moest na aankomst in een zieken huis worden geopereerd. Later werd bekend, dat de militair, die door een kogel in de maag werd ge troffen de 20-jarige onder-luitenant Bill Grandy is, de zoon van luchtmacht- generaal sir John Grandy. Britse eomn .ndotroepen, die in de looj van de nacht ter versterking de loop Noord- Slot van pagina 1 avond nog niet heeft gegeven. Dat zeggen dat Verolme nog niet in staat DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is ingediend de experimenten wet onderwijs. Deze heoogt een rege ling te treffen op grond waarvan on derwijskundige experimenten kunnen worden gehouden die vallen buiten de kaders van de afzonderlijke onderwijs wetten en in de wet op het voortge zet onderwijs de mogelijkheden te ver ruimen tot afwijking wegens'de bijzon dere inrichting van het onderwijs. Experimenten, zo schrijven de staats secretaris van onderwijs en de minis ter van landbouw en visserij in de me morie van toelichting, zullen bij slagen kunnen leiden tot nieuwe ten van scholen of tot een nieuwe op zet van bestaande vormen van onder wijs. In die gevallen zullen de bestaan de onderwijswetten en-of uitvoerings besluiten moeten worden aangepast. De oude experimentenwet van 1963 had in de eerste plaats tot doel de uitvoering van de wet op het voortgezet onderwijs ltogeld. Niemand liep verwondingen op. Het .centrale comité voor de burgerver- dediging' dat zegt 75.000 Noordierse ka tholieken te vertegenwoordigen, heeft besloten de barricaden, die na de onge regeldheden van het afgelopen weekein de zijn opgericht niet weg te ruimen. Een woordvoerder van het comité heeft dinsdag gezegd, dat zijn organisatie zich tot de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Noord-Ierland generaal Ian Freeland, zal wenden met het verzoek garanties te geven vo veiligheid van de katholieke wijken. Ongeveer honderd barricaden sluiten de straten van deze wijken af, aldus dè woordvoerder. Op de foto: Dominee Ian Paisley tij dens de demonstraties voor de parle mentsgebouwen. krediet bij zijn bank op te nemen, j voor te bereiden. Daarnaast bood zij omdat de rente en aflossing nog niet!een verruiming van de inrichting van door de Nationale Investeringsbank isI het onderwijs bij de afzonderlijke on gegarandeerd. De staat moet namelijk I derwijswetten. De nieuwe experimen- op zijn beurt voor deze garantie borg tenwet Ka' naar de mening van de be staan. Windslieden een beperkter strekking In parlementaire kringen begint menlmoeten hebben en uitsluitend moeten langzamerhand te vrezen dat het voort-1 dienen voor- onderwijskundige experi- bestaan van het concern in gevaar mèhten die duidelijk niet passen komt. Als Verolme het been stijf blijft houden, moet onvermijdelijk surcearice van betaling volgen, zo is de indruk. Ook minister De Block heeft namelijk geen speelruimte meer. De minister heeft bij de interpellatie-Nederhorst verklaard dat hij Verolme de garantie zal onthouden als de scheepsbouwer zou weigeren de minister te kennen in de te nemen beleidsbeslissingen op het ge bied van de investeringen en de accep tatie van orders voor de bouw van tan kers. Zou Verolme zijn eigen gang gaan dan zou de kredietkraa.n weer onmid dellijk worden dichtgedraaid. huidige onderwijsstructuur. Voor on derwijskundige experimenten binnen het voortgezet onderwijs en die afwijkingen wegens bijzondere inrichting van het onderwijs, die een .verdere ontwikkeling van dat onderwijs mogelijk maken en op zichzelf nog passen binnen het globale kader van de wet, op het voortgezet onderwijs, moet naar hun mening die wet zelf voldoende mogelijkheden bie den. Om die re-den wordt tevens voorge steld de mogelijkheden die artikel 25 van de wet op het voortgezet onderwijs biedt en die reeds ruim zijn, nog enigermate uit te breiden. Slot van pagina 1 schaffen in de gevolgen van deze vrij lating. Acht de minister - nu de Duitse rege ring de voorgeschreven overlegproce dure blijkbaar niet heeft gevolgd - het wenselijk en realiseerbaar, zo vragen zij verder, op korte termijn tot overleg té. kornen met zijn ambtgenoten in de EEG om tot grotere duidelijkheid en rechts zekerheid in de Europese monetaire en economische verhoudingen te komen revaluatie' van de Duitse mark van 8 en 12 procent en welke beleidsbeslissingen de regering overweegt in verband met de beslissing de koers van de Duit3e mark op de vrije markt tot stand te doen ko men. Vooral de landbouw staat thans voor problemen door de Westduitse maat regelen. Zo kort na de onverwachte Franse devaluatie beschouwt men in kringen van de EEG-commissie de Duitse maatregelen als een grote klap tegen Let evenwicht in de landbouwpolitiek van de zes. betalingsbalans te zijner bescherming de nodige vrijwaringsmaatregelen te nemen'. Bepaling VIERHOUTEN (GPD) Het kleine knusse Vierhouten op de Veluwe is de zer dagen in opschudding. Bovenmeester A. Vogelaar van de School met den Bijbel in liet dorpje is door het bestuur op non-actief gesteld. Voor onbepaalde tijd, want het bestuur wil eerst eens onderzoeken wat het nu precies heeft aan dit schoolhoofd. Onderwijzer Vogelaar is niet alleen ui terlijk waoperende grijze haardos, vaak gekleed in bruin manchester) een in Vierhouten opvallende verschijning, ook zijn doen en laten is in deze Veluw- se samenleving nogal compromitterend. .Het is onze oudste nozem', zo menen enkele Vierhoutenaren. Voor het schoolbestuur gaat het veel meer om de feiten. Vijf jaar geleden is er wat onenigheid geweest over Vo gelaars gedrag in de Idas. Hij zou na melijk hebben gevloekt. Dat conflict is toen bijgelegd en de verhouding tus sen bestuur-schoolhoofd bleef verder ■ustig-. Tot vorige week, want toen het bestuur kennis nam van een ingezonden stuk van de hand van A. Vogelaar in het weekblad De Spiegel van 27 sep tember, ging de zaak weer stuk. Voor zitter L. W. Hooghordel van het school bestuur: .dat. ingezonden stuk is de re den dat de heer Vogelaar voor onbe raden over de kwestie. Verder hebben wij geen commentaar'. Dat ingezonden stuk va.n het Vierhout énse schoolhoofd naar aanleiding van een interview met G. K. van het Reve liep niet over van progressiviteit, integendeel. Het stond bol van onverdraagzaamheid, d5e zelfs in Vierhouten en bij het bestuur van de School met den Bijbel de wenkbrau wen omhoog bracht. DrJ. Zandée wordt hoogleraar aan RU te Utrecht UTRECHT Dr J. Zandée, bultenge- Ierland zijn aangekomen werden op het woon hoogleraar in de egyptologie aan viïpp-vpifl iinnr innnoinï met stenen be- de gemeente-universiteit in Amsterdam BELFAST Dominee Jan Pais ley en een vijfduizend aanhan gers trokken dinsdag op naar Stormont Castle, waar liet. Noord ierse parlement zetelt, om te pro testeren tegen de parlementaire discussie over de burgerrechten voor de katholieken. s benoemd tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het zelfde vak. De heer Zandée, die in Lei den als zoon van het hoofd der her vormde school aldaar werd geboren, was. - 26 februari 1939 tot 1915 predikant 's dinsdagmorgen om het leven gcl« Ziekenfonds staat machteloos ALKMAAR (GPD) De Alk- maarse tandarts J. P. Koklies heeft gistermiddag geweigerd de 23-jarige T. Nillissen te behande len omdat de jongeman naar de mening van de arts te lang haar zou hebben. De heer Nillissen was naar de tandarts gegaan om een ontstoken kies te laten behandelen. Toen hij na een urn- in de wachtkamer gezeten te hebben aan de beurt was, greep de heer Kokkes hem bij de schouder, draaide de jongeman een halve slag om, bekeek misprijzend zijn "naar -en beval hem vervolgens te vertrekken, omdat bij geen .la'nghavi- gen' wenst te helpen. De totaal beduus de patiënt kreeg verder geen kans iets te berde te brengen. Cartoon Tandarts Kokkes kwam eerder in het nieuws door zijn herhaalde weige ring baarddragers of snorbezitters te behandelen. Een cartoon in de wachtkamer getuigt daar ook van: een nogal slordig geklede jongeman met een baard staat ineengezakt voor de deur van tandarts Kokkes. Onder de cartoon staat geschreven: ,wie hier met een baard binnengaat, staat zo weer met kiespijn op straat'. Het kreupele rijmpje verwonderde de heer Nillissen, maar verontrustte hem •der niet. Hij draagt geen baard, had een .normaal' pak aan en zijn haar is van gangbare lengte. Hij meende dus als trouw betalend ziekenfondspatiënt, beantwoordend aan geldende fatsoens normen, van zijn tandpijn afgeholpen te worden. Wij kunnen geen kritiek oefenen, wij radicale gevaar te bezweren, bemiddelen slechts financieel. Deze men- sen zijn niet in onze dienst. Er bestaat Een ant,ere en ""ff meer opzienbarende geen overeenkomst, waarin is bepaald manoeuvre, van de Oostduitsers is het wat mag en met mag. De heer Van de Plan. °'V ('e OostberUjnse nfgevaard Ig- Wolf zei dat tandarts Kokkes er blijk- <l.en do Aolkskammer' voortaan volle- baar een hekel aan heeft tijdens zijn stemrecht te geven. Wanneer de werk in aanraking te komen met haren Oostduitsers deze bepaling zouden door- in het gezicht. ,Het is geen aanstellerij. 1 brelvcn, zou ook voor de Westduitsers Hij heeft er persoonlijk een aversie te- (,e. .,).an gebroken zijn, wanneer zij 1 zelf dan de consequenties zouden accep teren, die de Oostduitsers hen aanbie- Overigens verklaarde de beer Van de den. Het opzienbarende resultaat van Wolf, dat liet weigeren van een beha n- een dergelijk besluit zou zijn dat in de deling in een acuut geval reden kan bondsdag de meerderheid voor de mini- zijn tot het indienen van een klacht bij coalitie' van 12 tot 18 stemmen zou zijn het medisch tuchtcollege. gestegen. Ziekenfonds De heer C. van de Wolf, directeur van het algemeen ziekenfonds Alkmaar-Den Helder en omstreken gaf desgevraagd als commentaar: .een medewerker is vrij in het weigeren van patiënten, op welke gronden dan ooit Als de heer Kokkes morgen weigert meisjes te be handelen of mensen" met blauwe ogen dan zit er niets anders op dan dat zij De dood op de weg HARDINXVELD - GIESSENDAM (ANP) De zesjarige Hendrik van der Walle uit Hardinxveld-Gïessendani van de hervormde gemeente te 's-Heer- Hendrikskinderen. Dr Zandée promoveerde tweemaal. Eerst in 1948 tot doctor in de theologie te Lei den op een proefschrift over ,De hymne lcl,van Amon van Papyrus en in 1960 tot jg doctor in de letteren op een proefschrift over de dood in de conceptie van de Egyptenaren; In 1957 werd hij, na esn predikantschap in 's-Heer-Bendri.kskinderen en vervol gens in Warmont, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversi teit te Utrecht, daarna volgde zijn be noeming in Amsterdam. BRIGHTON In de grote con gresrede, die premier Wilson giste ren heeft gehouden, stond hij hon derd proeent pal, wat zijn wil tot Engelands aansluiting bij de EEG betreft. Omdat wij thans econo misch steeds sterker worden, be delt Engeland niet langer met de pet in de hand om binnen te mo gen komen. Integendeel, misschien heeft de EEG ons meer nodig, dan Engeland de EEG', zo streelde Wilson de eigen nationale trots. Ter geruststelling van de linkervleugel, die anti-EEG is, zei Vilson dat het par lement en het Engelse volk als de be slissing valt, het laatste woord zullen hebben. Om de wilde beweringen over de verhoging van de voedselprijzen en andere kosten als gevolg van toetre ding tot de Europese Gemeenschap te doorkruisen, heeft Wilson opdracht ge geven nieuwe berekeningen te laten ma ken, om na te gaan hoe de dingen zijn veranderd sinds de ramingen van twee- eneenhalf jaar geleden. Wilson formu leerde zijn vaste geloof in de EEG al dus: .Indien economische eenheid niet kan worden bereikt, dan kan Engeland konnnert zijn zo verheven, aldus Je strekking van Wilsons betoog, dat la bour eenvoudig niet kan falen. Zonder twijfel eiektrificeerden Wilsons onbegrensde energie en zelfvertrouwen het congres, al maakte hij het wel wat te dol, toen hij het deed voorkomen of de nog steeds v ossende stroom buitenlandse toeristen, naar Engeland zouden komen om het labourwonder te aanschouwen met al3 opwindende, be zienswaardigheden nieuwe fabrieken, computers, kerncentrales, ziekenhuizen, i stedebouw en wat niet al In zijn oratorisch vuurwerk liet Wilson veiligheidshalve achterwege dat er tus sen het goedkopere pond en het vreem delingenverkeer natuurlijk wel enig ver band moet bestaan. Om maar te zwij- over Carnaby-Street de hippies nini-rokjes. toen hij vanaf het trottoir, waarop hij met een vriendje liep, plotseling de rijweg opliep en door eon aankomende auto werd geraakt. Het kind overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. e TILBURG (ANP) In een zieken huis te Tilburg is maandagnacht over leden de tweejarige Peter van Dorst uit Tilburg. Maandagmiddag kwam hij door onbekende oorzaak in de Lijster straat in zijn woonplaats onder een be stelauto. Met ernstige inwendige ver wondingen werd het kind naar het zie kenhuis overgebracht. NOORD WIJKERHOUT (ANP) Gis termiddag is op een kruispunt in Noord- wijkerhout het echtpaar J. C. van Ha meren-Geel uit Leidschendam, respectie velijk 63 en 60 jaar. bij een auto bot sing om het leven gekomen. Bij liet afbuigen naar de Ruigenhoe- kerweg kwamen zij met hun personen auto in botsing mét de hen tegemoet komende vrachtwagen van de firma Van. Dooren uit Hillegom, bestuurd door de 23-jarige L. J. C. D. uit Noordwijker- hoüt. De heer en mevrouw Van Hame ren waren op sla,g dood. FILMPRIJS VOOR LOUIS VAN GASTEREN Minister Klompé heeft besloten de staatsprjjs filmkunst 1969 toe te ken nen aan de film .Bericht uit Biafra' van Louis van Gasteren en een eer volle vermelding toe te kennen aan She's like arainbow* van Anton Kothu.vs. De jury bestond uit de heren dr H. S. Visschèr, voorzitter: G. J. H. Dujar- din, B. Haanstra. F. A. Raadman en W. Verstappen en G. J. van der Mo- len, secretaris. De minister zal de staatsprijs en de bij de eervolle ver melding behorende oorkonde uitrei ken tijdens de avondvoorstelling op 9 oktober in het Rembrandttheater te Arnhem tijdens de internationale film week. (Slot van pagina 1) zien'. Ook in een coalitie met de SPD zal Walter Scheel zonder twijfel minis ter van buitenlandse zaken worden. Over de Hallstein-doctrine behoeft in een dergelijke combinatie niet meer te worden gesproken. Zowel de sociaal-de mocraten als de liberalen willen de doc trine afschaffen. Deze houdt in dat de bondsrepubliek geen diplomatieke rela ties meer kan onderhouden met een land dat dergelijke verbindingen met de DDR van Walter Ulbricht zou aankno pen. Op deze theorie werden echter al ~iige Belangrijke uitzonderingen ge maakt. Als enige andere tandarts wenden. Vanuit Oost-Berlijn wordt duidelijk een campagne gevoerd in de richting van een samengaan tussen FDP en SPD. Het propaganda-apparaat verspreidt de stelling dat de nederlaag van de neo- fascistische NPD het gevaar voor een toekomstige intocht van het reclits- radicalisme nog geenszins uitsluit. Daar om moet er in Bonn aldus de Oost- duitse propagandisten nu een coalitie tussen FDP en SPD ontstaan, want die als enige in staat zijn het rechts- Dit jaar al 56 slachtoffers UTRECHT (ANP) Bij de Nederland se Spoorwegen is men ernstig veront rust over de toenemende aantal onge lukken op overwegen. ,De verkeersdici- pline faalt', zegt mr. D. H. C. Ittmann, chef van de dienst van exploitatie van de NS. Het dodental door botsingen op overwegen bedraagt dit jaar tot en met dinsdag 56. Vorig jaar waren het er 50 op een totaal van 183 overwegbot- s in gen. Mr. Ittmann vreest dat het er dit jaar misschien wel 70 zullen worden. Hij vindt dat een. angstwekkend ge tal, een record zelfs sinds 1955. Sinds dat jaar vergden de 2800 openbare en 2600 particuliere overwegen in ons land maar liefst 713 doden. Op een totaal van ruim 3000 verkeers slachtoffers per jaar vallen die 56 overwegslachtoffers misschien in het niet, maar bij de spoorwegen vindt men toch dat die 56 doden niet no dig waren geweest. Ondanks die ver- keerstoenemlng met rond 300 pro cent, is het aantal botsingen op over wegen sinds 1955 overigens .slechts' met 30 procent toegenomen. ,Ik zou alle automobilisten, bromfiet sers, fietsers en voetgangers willen toe schreeuwen: beschouw een spoorbaan toch als een voorrangsweg. Neem geen Waar hij zich als chef van de NS-dienst- regeling ook zorgen over maakt is het door al die ongelukken verstoord ra ken van de treinenloop. Maar, zo voegt hij er meteen aan toe, primair maa ik mij toch als mens zorgen over da.t overwegleed'. In alle gevallen blijkt de NS machteloos te staan. Steeds weer wordt het nemen van risico als oorzaak van al, die ongelukken aangewezen. In een koortsachtig tempo wordt gewerkt aan het automatisch beveiligen 'van de 2800 openbare overwegen. Ongeveer 1250 zijn er nog niet beveiligd. Elke automa tische knipperlichtinstallatie kost mille en een overweg met automatische halve overwegbomen 120.000 tot 140.000 gulden. Maar het is niet alleen het geld gebrek, waardoor de 1250 onbeveiligde overwegen niet sneller kunnen worden beveiligd. De mankracht ontbreekt ook, want elke overweg vergt een aparte technische beveiligingsoplossing. Risico's Overigens maakt het in de praktijk wei nig uit of overwegen nu wel of niet zijn beveiligd. De verkeersdeelnemers de monstreren in toenemende mate een nei ging tot het nemen van grote risico's. Dat valt vooral op bij de met automa tische halve overwegbomen (ahob's) be veiligde overwegen, waar het de fiet sers, bromfietsers en voetgangers zijn die de bomen en knipperlichten vaak negeren en zigzaggend nog een doorgang riskeren. Dat leverde dit jaar al negen doden en drie gewonden op. Op de afci's (ovenvegen met automatische knipper lichtinstallaties) zijn het vooral de .mo torische verkeersdeelnemers' die in de statistieken als slachtoffers staan ge noteerd: 15 doden en 21 gewonden tot nu toe dit jaar. De conclusie ligt voor de hand: de ver keersdeelnemers nemen teveel risico, tonen een gebrek aan verkeersdlclpline. Informatie toog was politieke daar tovt Er is echter bepaald dat die maatrege len zo weinig mogelijk verstoring in de werking van de gemeenschappelijke markt teweeg mogen brengen en niet verder mogen reiken dan strikt onver mijdelijk is orn de plotseling opgetreden moeilijkheden te overwinnen. Verder bepaalt artikel 103 dat de mi nisterraad van de EEG op een aanbeve-i ling van de EEG-commissie tot .weder zijdse bijstand' kan besluiten, dan wel ook op advies van de commissie, maar tevens na raadpleging van het mone tair comité van de betrokken staat kan eisen dat die vrijwaringsmaatregeien zullen worden gewijzigd, géschorst of in getrokken. Daartoe is een meerderheids besluit van de ministerraad voldoende. Men acht hei in Brussel in ieder geval waarschijnlijk dat de raad van ministers van de zes, evenals dat na de Franse devaluatie liet geval is geweest, zo spoe dig mogelijk bijeen zal worden geroepen. Een heslissing hierover is nog niet ge- noroen. Wel hebben de permanente ver tegenwoordigers van de zes in Brussel de kwestie besproken. De Europese com missie vergaderde afgelopen naebt voort. Theoretisch staat de bondsregering In Van de zijde van de Westduitse delega- haar recht. Artikel 103 van "het ver- tie bjj de, Europese Economische Ge drag van Rome, de .grondwet' van de I meensehap in Brussel is vernomen dat EEG, staat namelijk lid-staten toe .in men de koers van de mark gedurende geval van een plotselinge crisis in del ongeveer ernst en kolder. Buiten straalde de. herfstzon en gedurende Wilsons be- was ook in de congreszaal de hemel ivolkenloos. Want toverde de premier het. zonnig ste propaganda.beeld, zodat de par tijgetrouwen even hun zorgen konden vergeten. Wilsons geforceerd-hila- rische opmerkingen "deden denken i aan een tv-reclametekst in jubelto-l nen. Hij bekogelde zijn gehoor met reeksen getallen, die moesten bewijzen, dat rnen na jarenlange tegenslagen, dank zij de door de labourregering gelegde econo mische fundamenten eindelijk op de goe de weg is. De idealen van de partij, die zich voor alles om de kwaliteit van het bestaan van de enkeling be- toers Villi III- illifrin ^cuiiiciiug '-'.II drie weken zal laten .zweven'. I dergaan. VERPLEEGSTER GEDOOD SCHOLIER ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING ROERMOND (GPD! De Roermondse rechtbank heeft dinsdag de zestien jaar oude scholier Paul H. uil Venray ont slagen van rechtsvervolging voor de hem ten laste gelegde doodslag op de 26-ja- rige verpleegster Hermiene van der Vorst uit dezelfde plaats. Op 14 januari wurgde de jongen het meisje na. haar danig mishandeld te heb ben na. een ontmoeting in een bos bij Venray. De rechtbank achtte de dood slag wel bewezen verklaard, maar leg de wegens een ziekelijke toestand van de jongen geen straf bp Wel bepaalde de rechtbank dat hij in een inrichting speciale behandeling zal moeten SAIGON REUTER-AFP) De zes officieren van de Amerikaanse bijzondere strijdkrachten, die wa ren beschuldigd van moord op een Vietnamees, zijn dinsdagmorgen in vrijheid gesteld, nadat, enige uren tevoren het Pentagon had meegedeeld, dal zij niet meer ge rechtelijk zullen worden vervolgd. Zij hebben de basis Long Binh. waar het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Zuid-Viet- nam is gevestigd., verlaten en zijn onmiddellijk overgebracht naar hun bases op Nha. Trang, het hoofdkwartier van de vijfde groep .Groene Baretten', dat vroeger on der commando stond van Robert Rheaull, een van de verdachten. Vandaag zullen zij naar de Ver enigde Staten vliegen. De weduwe- van de vermoorde Vietnamees heeft verklaard een beroep te zul len doen op het Zwidvietnamese ministerie van justitie of des noods op president Van Tlneu of president Nixon om tussenkomst, in deze zaak. - FotoEnkele'der vrijgelaten ver dachten De spoorwegen blijven overigens niet bij de pakken neerzitten. Als ergens een overweg wordt beveiligd, wordt de buurt uitvoerig geïnformeerd. Ook de schoolkinderen krijgen voorlichting. Met het Verbond voor Veilig Verkeer wordt samengewerkt om via. televisie en film weggebruikers te attenderen op de p varen van de spoorwegovergangen. Rij- hoolhouders worden benaderd om hun cursisten extra te attenderen op de ge varen van de ovenvegen. Bij het theore tische gedeelte van de rijexamens zijn de diverse soorten overwegen opgeno men. Voorts laten de spoorwegen vol gens mr. Ittmann niets na om de voor- waarschuwingen en andere aanduidin gen bij de ovenvegen uit te breiden. Coördinatie Eén wens heeft mr. Ittmann nog welmeer coördinatie in de verkeers- opvoeding iseen dringende nood zaak. Er zijn veel veilig verke.ers- acties, maar niet alles is gecoördi neerd en geïntegreerd en vooral de continuïteit ontbreekt. Samen met de stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid onder zoeken de spoorwegen thans statistisch en technisch de overvvegbeveiliging. Doel ervan is een optimale veiligheid, maar zonder verkeersdicipline van de wegge bruiker is geen oplossing mogelijk. En wat betekenen 25 tot 27 seconden wach- voor een overweg op de eeuwig heid, zo redeneert men bij de spoor wegen. Langer dan 27 seconden duurt het wach ten voor een beveiligde overweg name lijk nooit. En voor de onbeveiligde over wegen geldt gewoon: goed uitkijken en vooral nooit risico's nemen. Vojgend iaar roei wordt de intensiteit van de reinenloop nog opgevoerd en dan bete kent liet, dus dubbel uitkijken. Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Oud-Loosdrecht (toezegging) drs W. H. de Jong te Maarsbergen; te Emmen (toezegging) G. D. tïarmsen te Raalte. Bedankt voor Baambrugge P. L M. Sterrenburg te Broek op Langedijk. Beroepen te Moerkapelle, Haaf ten Wad- dinxveen én Tholen D. van Vliet te Zet ten-A nc~ V Aangenomen naar Wezep P. KoeTn—i.é Erucheni-Kerkwijk, die be dankte voor Kamarilc, Kampen, Oudorp, Stolwijk, Wierden en Usselmuiden. Be dankt voor Wolphaartsdijk N. Warns te Gendringen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-West R. Valkhoff te Nijmegen. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Middelstum C. van der Jagt te Doesburg-Doetinchem; voor Hoogkerk J. Strating te Hattum. Be roepen te Nijkerk J. Poutsma te Nijega- Opeinde. VRIJ EVANGELISCHE GEM. Bedankt voor.Goes A. J. Buurman Le Bussum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 36