Massademonstratie voor parlementsgebouwen Kabinetsberaad over de mark Niet bedelen om in EEG te komen SPD-FDP- coalitie NS verontrust over vele ongelukken op de overwegen IAN PAISLEY DREIGDE MET STAKING Experimenten met onderwijs bij de tweede kamer VEROLME Schoolhoofd op non-actief gesteld in Vierhouten TANDARTS WEIGERT PATIËNT MET ,TE LANG HAAR' BEHANDELING WILSON IN CONGRESREDE: ,De verkeersdiscipline faalt VRIJGELATEN GROENE BARETTEN NAAR VS 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1909 zou ondermijnen. Twee Britse militairen zijn maan dagavond voor een bioscoop in Bel fast per ongeluk gewond geraakt. Op het moment namelijk dat een van hen in een legerwagen stapte, leun de de ander op een machinegeweer, dat plotseling afging. Een militair kreeg een kogel in zijn arm en de ander een in zijn maag. De laatste moest na aankomst in een zieken huis worden geopereerd. Later werd bekend, dat de militair, die door een kogel in de maag werd ge troffen de 20-jarige onder-luitenant Bill Grandy is. de zoon van luchtmacht- generaal sir John Grandy. Britse conm .ndotroepen, die in de loop 'ht ter versterking in Noord- BELFAST (RTR, AFP, DPA) dan een politiek goedkeuren die nadelige Ongeveer vierduizend protestant se betogers hebben zich dinsdag middag verzameld voor het Noord- ierse parlementsgebouw, een uur voordat premier James Chiches- ter-Clark het ,Stormont' een her vormingsprogramma zou voorleg gen. De demonstranten betoogden voor .bescherming van de grond wet' en voor handhaving van de hulppolitie, de zogenaamde B-spe cials'. De protestanten verbrandden de .Union Jack'. De politie had bij zondere maatregelen getroffen om de demonstratie in de hand te kun nen houden, er werden ongeveer honderd Britse militairen gereed gehouden om eventueel te kunnen ingrijpen. De predikant Ian Paisley sprak de be togers toe en dreigde met een algemene 0 staking, wanneer de regering niet be- j derivijgKiindige experimenten reid zou zijn naar de .kleine man' te wórden gehouden die vallen buiten luisteren. Hij sprak twee uur in del kaders van de afzonderlijke onderwijs- wandelgangen van het parlement met [wetten en in de wet op het voortge- verscheidene afgevaardigden, om zijn)zet onderwijs de mogelijkheden te argumenten uiteen te zetten. Premier '*-* -»—==■-=- Chichester Clark was het gebouw door een zij-ingang binnengegaan. Hij zei in een toespraak tot de afgevaai'digden, dat hij niet zal buigen voor .de druk van de straat' en liever zou aftreden DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is ingediend de experimenten- net onderwijs. Deze beoogt een rege ling te treffen op grond Ierland zijn aangekomen werden op het vliegveld door jongelui met stenen be kogeld. Niemand liep verwondingen op. Het .centrale comité voor de bui-gerver- dediging' dat zegt 75.000 Noordierse ka tholieken te vertegenwoordigen, heeft besloten de barricaden, die na de onge regeldheden van het afgelopen weekein de zijn opgericht niet "weg te ruimen. Een woordvoerder van tiet comité heeft dinsdag gezegd, dat zijn organisatie zich tot de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Noord-Ier land generaal Ian Freeland, zal wenden met het verzoek garanties te geven voo» veiligheid van de katholieke wijken. Ongeveer honderd barricaden sluiten de straten van deze Wijken af, aldus de woordvoerder. Op de foto: Dominee Ian Paisle.v tij dens de demonstraties voor de parle mentsgebouwen. Slot van pagina 1 avond nog niet heeft gegeven. Dat wil zeggen dat Verolme nog met in staat is krediet bij zijn bank op te nemen, omdat de rente en aflossing nog niet door de Nationale Investeringsbank is gegarandeerd, De staat moet namelijk op zijn beurt voor deze garantie bore staan. In parlementaire kringen begint men langzamerhand te vrezen dat het voort bestaan van het concern in gevaar komt. Als Verolme het been stijf blijft houden, moet onvermijdelijk surceance van betaling volgen, zo is de indruk. Ook minister De Block heeft namelijk geen speelruimte meer. De minister heeft bij de interpellatie-Nederhorst verklaard dat hij Verolme de garantie zal onthouden als de scheepsbouwer zou weigeren de minister te kennen in de te nemen beleidsbeslissingen op het ge bied van de investeringen en de accep tatie van orders voor de bouw van tan kers. Zou Verolme zijn eigen gang gaan dan zou de kredietkraa.n weer onmid dellijk worden dichtgedraaid. ruimen tot afwijking wegens de bijzon dere inrichting van het onderwijs. Experimenten, zo schrijven de staats secretaris van onderwijs en de minis ter van landbouw en visserij in de me morie van toelichting, zullen bij wel slagen kunnen leiden tot nieuwe soor ten van scholen of tot een nieuwe op zet van bestaande vormen van onder wijs. In die gevallen zullen -de bestaan de onderwijswetten en-of uitvoerings besluiten moeten worden aangepast. De oude experimentenwet van 1963 had in de eerste plaats tot doel de uitvoering van de wet op het voortgezet onderwijs voor te bereiden. Daarnaast bood zij een verruiming van de inrichting het onderwijs bij de afzonderlijke denvijs wetten, De nieuwe experimen tenwet zal naar de mening van de be windslieden een beperkter strekking moeten hebben en uitsluitend moeten dienen voor onderwijskundige experi menten die duidelijk niet passen in on ze huidige onderwijsstructuur. Voor on derwijskundige experimenten binnen het voortgezet ondei-wijs en die afwijkingen wegens bijzondere inrichting van "het onderwijs, die een verdere ontwikkeling van dat onderwijs mogelijk maken en op zichzelf nog passen binnen het globale kader va.n de wet, op het voortgezet onderwijs, moet naar hun mening die wet zelf voldoende mogelijkheden bie den. Om die reden wordt tevens voorge steld de mogelijkheden die artikel 25 van de wet op hét voortgezet onderwijs biedt en die reeds ruim zijn, nog enigermate uit te breiden. (Slot van pagina 1) en in de gevolgen van deze vrij-; betalingsbalans te zijner Bescherming de nodige vrijwaringsmaatregelen te Bepaling Acht de minister - nu de Duitse rege ring de vooi'geschreven overlegproce- j Er is echter bepaald dat die rnaatrege- dure blijkbaar niet heeft gevolgd - hetjlen zo weinig wenselijk en realiseerbaar, zo vragen zij verder, op korte termijn tot overleg te komen met zijn ambtgenoten in de EEG om tot grotere duidelijkheid en rechts zekerheid in de Europese monetaire en economische verhoudingen te komen Verder willen de vragenstellers weten wat globaal de invloed is op de Neder landse economie van een .hypothetische revaluatie' van de Duitse mark van 8 en 12 nrocent en welke beleidsbeslissingen de regering overweegt in verband met de beslissing de koers van de Duitse mark op de vrije markt, tot stand te doen ko men. Vooral de landbouw staat thans voor problemen door de Westduitse maat regelen. Zo kort na de onverwachte Franse devaluatie beschouwt men in kringen van de EEG-commissie de Duitse maati'egelen als een grote klap tegen het evenwicht in de landbouwpolitiek van de zes. BELFAST Dominee Ian Pais ley en een vijfduizend aanhan gers trokken dinsdag op naar Stormont Castte, waar het Noord ierse parlement zetelt, om te pro testeren tegen de parlementaire discussie over de burgerrechten voor de katholieken. VIERHOUTEN (GPD) Het kleine knusse Vierhouten op de Veluwe is de zer dagen in opschudding. Bovenmeester A. Vogelaar van de School met den Bijbel m het dorpje is door liet bestuur op non-actief gesteld. Voor onbepaalde tijd, want liet bestuur wil eerst eens onderzoeken wat het nu precies heeft aan dit: schoolhoofd. Onderwijzer Vogelaar is niet alleen tevliik wapperende vaak gekleed GEEN SNORREN, GEEN BAARDEN... Ziekenfonds staat machteloos ALKMAAR (GPD) De Alk- irse tandarts J. P. Kokkes heeft gistermiddag geweigerd de 23-jarige T. Nillissen te behande len omdat de jongeman naar de mening van de arts te lang haar zou hebben. Vierhouten opvallende verschijning, ook zijn doen en laten is in deze Veluw- se samenleving nogal compromitterend. ,Het is onze oudste nozem', zo menen enkele Vierhoutenarën. Voor het schoolbestuur gaat het veel meer om de feiten. Vijf jaar geleden is er wat onenigheid geweest over Vo gelaars gedrag in de klas. Hij zou na melijk hebben gevloekt. Dat conflict is toen bijgelegd en de verhouding tus sen bestuur-schoolhoofd bleef ver dei' rustig. Tot vorige week, want toen het bestuur kennis nam van een ingezonden stuk van de hand van A. Vogelaar in liet weékblad De Spiegel van 27 sep tember, ging de zaalc weer stuk. Voor zitter L. W. Hooghordel van het school bestuur: ,dat ingezonden stuk is de re den dat de heer Vogelaar voor onbe paalde tijd niet meer op school mag komen. Het bestuur gaat zich nu be raden over de kwestie. Verder hebben wij geen commentaar'. Dat ingezonden stuk van het Vierhoutense schoolhoofd naar aanleiding van een interview met G. K. van het Reve liep niet over van progressiviteit, integendeel. Het stond bol van onverdraagzaamheid, die zelfs in Vierhouten en bij het bestuur van de School met dei Bijbel de wenkbrau wen omhoog bracht. Dr J. Zandée wordt hoogleraar aan RU te Utrecht UTREOHT Dr J. Zandée, buitenge woon hoogleraar in de egyptologie aan de gemeente-universiteit m Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het zelfde vak. De heer Zandée. die in Lei den als zoon van het hoofd der her vormde school aldaar werd geboren, was van 26 februari 1939 tot 1945 predikant van de hervormde gemeente te 's-Heer- Hendrikskinderen. Dr Zandée promoveerde tweemaal. Eerst >n 1948 tot doctor in de theologie te Lei den op een proefschrift over ,De hymn'e van Amon van Papyrus en in 1960 tot doctor in de letteren op een proefschrift over de dood in de conceptie van de Egyptenaren. In 1957 werd hij, na een predikantschap in 's-Heer-Hendri.kskinderen en vervol gens in Warmont, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversi teit te Utrecht, daarna volgde, zijn be noeming in Amsterdam. De heer Nillissen was naar de tandarts gegaan om een ontstoken kies te lateni behandelen. Toen hij na een uur in de wachtkamer gezeten Ie hebben aan de I beurt was, greep de heer Kokkes hemi haardos,bij de schouder, draaide de jongeman! manchestereen een halve slag om, bekeek misprijzend zijn haar en beval hem vervolgens vertrekken, omdat hij geen ,langhari- gen' wenst te helpen. De totaal beduus de patiënt kreeg verder geen kans iets te berde te brengen. Cartoon Tandarts Kokkes kwam eerder in het nieuws door zijn herhaalde weige ring baavddragers of snorbezitters te behandelen. Een cartoon in de wachtkamer getuigt daar ooit van: een nogal slordig 'geklede jongeman met een baard staat ineengezakt voor de deur van tandarts Kokkes. Onder de cartoon staat geschreven: ,wie hier met een baard binnengaat, staat zo weer met kiespijn op straat'. Het kreupele rijmpje verwonderde de heer Nillissen, maar verontrustte hem verder niet. Hij draagt geen baard, had een normaal' pak aan en zijn haar is van gangbare lengte. Hij meende dus als trouw betalend ziekenfondspatiënt, beantwoordend aan geldende fatsoens normen. van zijn tandpijn afgeholpr - 'den. ring de voorgeschreven overleg,. J.-*■ --Men zo weinig mogelijk verstoring werking van de 'gemeenschappelijke markt teweeg mogen brengen en niet verder mogen reiken dan strikt onver- - mijdelijk is om de plotseling opgetreden i moeilijkheden te overwinnen. Verder bepaalt artikel 103 dat de nisterraad van de EEG op een aanbeve- 1 ling van de EEG-commissie tot .weder- zijclse bijstand' kan besluiten, dan wel ook op advies van de commissie, maar 1 tevens na raadpleging van het mone- tair comité van de betrokken staat kan eisen rJa.t die vrijwaringsmaatregelen c zullen worden gewijzigd, geschorst of in- eetrokken. Daartoe is een meerderheids besluit van de ministerraad voldoende. i\Ien acht het in Brussel iu ieder geval waarschijnlijk dat de raad van ministers van de zes, evenals dat na de Franse devaluatie het geval is geweest, zo spoe- dig mogelijk hijeen zal worden geroepen. Een beslissing hierover is nog niet ge- nomen. Wel hebben de permanente ver- tcgenwoordigers van de zes in Brussel de kwestie besproken. De Europese com missie vergaderde afgelopen nacht voort. Theoretisch staat de bondsregering in Van de zijde van de Westduitse delega- haar recht. Artikel 103 van het ver-!tie bij de Europese Economische Ge drag van Rome, de .grondwet' van de meensohap in Brussel is vernomen EEG, staat namelijk lid-sta ten toe in men de koers van de mark gedurei geval van een plotselinge crisis in del ongeveer drie weken zal laten ,zwev< BRIGHTON In de grote con gresrede, die premier Wilson giste ren heeft gehouden, stond hij hon derd procent pal. wat zijn wil tot Engelands aansluiting bij de EEG betreft. .Omdat wij thans econo misch steeds sterker worden, be delt Engeland niet langer met de pet in de hand om binnen te mo gen komen. Integendeel, misschien heeft de EEG ons meer nodig, dan Engeland de EEG', zo streelde Wilson de eigen nationale trots. Ter geruststelling van de linkervleugel, die anti-EEG is, zei .Vilson dat het par lement en het Engelse volk als de be slissing valt, het laatste woord zullen hebben. Om de wilde beweringen over de verhoging van de voedselprijzen en andere kosten als gevolg van toetre ding tot de Europese Gemeenschap te doorkruisen, heeft Vv'ilson opdracht ge~ •even nieuwe berekeningen te laten ma-1 :en, om na te gaan hoe de dingen zijn veranderd sinds de ramingen van twee-1 eneenhalf jaar geleden, Wilson formu- leerde zijn vaste geloof in de EEG al dus: .Indien economische eenheid niet kan worden bereikt, dan kan Engeland! op eigen benen staan Wilsons rede was een mengsel van ernst en kolder. Buiten straalde de herfstzon en gedurende Wilsons be toog was ook in de congreszaal de Solitieke hemel wolkenloos Want aar toverde de premier het zonnig ste propagandabeeld, zodat de par tijgetrouwen even hun zorgen konden vergeten. Wilsons geforceerd-hila- risehe opmerkingen deden denken aan een tv-reclametekst in jubelto nen. Hij bekogelde zijn gehoor met reeksen getallen, die moesten bewijzen, dat men na jarenlange tegenslagen, dank zij de door de labourregering gelegde econo mische fundamenten eindelijk op de goe de weg is, De idealen van de partij, die zich voor alles om de kwaliteit van het bestaan van de enkeling be- ktrificeerden Wilsons onbegrensde energie et zelfvertrouwen het congres, al rnaakie hij het wel wat te dol, toen hij het deed voorkomen als of de nog steeds v assende stroom van buitenlandse toeristen, naar Engeland zouden komen om het labourwonder te aanschouwen met. al3 opwindende be zienswaardigheden nieuwe fabrieken, computers, kerncentrales, ziekenhuizen, stedebouw en wat niet al i zijn oratorisch vuurwerk liet Wilson üligheidslialve achterwege dat er tus-j sen het goedkopere pond en het vreem delingenverkeer natuurlijk wei enig ver band moet bestaan. Om maar te zwlj-i gen over Camaby-Street de hippies en de mini-rokjes. zich tot een andere tandarts wenden. Wij kunnen geen kritiek oefenen, wij bemiddelen slechts financieel. Deze men- zïjn niet in onze dienst. Er bestaat geen overeenkomst, waarin is bepaald wat mag en niet mag. De lieer Van de Wolf zei dat tandarts Kokkes er blijk baar een hekel aan heeft tijdens zijn werk in aanraking te komen met haren in het gezicht. .Het is geen aanstellerij. Hij heeft er persoonlijk een aversie te gen'. Overigens verklaarde de heer Van de Wolf, dat het weigeren van een behan deling in een acuut geval reden kan zijn tot het indienen van een klacht bij het medisch tuchtcollege. Ziekenfonds De heer C. van de Wolf, directeur van het algemeen ziekenfonds Alkmaar-Den Helder en omstreken gaf desgevraagd als commentaar: ,een medewerker is vrij in het weigeren van patiënten, op welke gronden dan ook Als de heer Kokkes morgen weigert meisjes te be handelen of mensen" met blauwe ogen dan zit er niets anders op dan dat zij De dood op de weg 0 HARDINXVELD - GD5SSENDAM (ANP) De zesjarige Hendrik van der Walle uit Hardïnxveld-Giessendnm is dinsdagmorgen om het leven geko men, toen hij vanaf bet trottoir, waarop liij met een vriendje liep, plotseling de rijweg opliep en door een aankomende auto werd geraakt. Het kind overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. TTLBTIRG (ANP) In een zieken huis te Tilburg is maandagnacht over leden de tweejarige Peter van Dorst uit Tilburg. Maandagmiddag kwam hij door onbekende oorzaak in de Lijster straat in zijn woonplaats onder een be stelauto. Met ernstige inwendige ver wondingen werd het kind naar het zie kenhuis overgebracht. NOORDWIJKERHOUT (ANP) Gis termiddag is op een kruispunt in Noord- wijkerhont het echtpaar J. C. van Ha- neren-Geel uit Leidsobendani, respectie- ■elijk 63 en 60 jaar, bij een autobot- ing om liet leven gekomen, Bij het afbuigen naar de Ruigenhoe- kerweg kwamen zij met hun personen auto in botsing met de hen tegemoet komende vrachtwagen van de firma Van. Dooren uit HMlegom, bestuurd door de 23-jarige L. J. C. D. uit Noordwijker- hout. De heer en mevrouw Van Hame ren waren op slag dood. FILMPRIJS VOOR LOUIS VAN GASTEREN Minister Klompé heeft, besloten de staatsprijs filmkunst 1969 toe te ken nen aan de film .Bericht uit Biafra' van Louis van Gasteren en een eer volle vermelding toe te kennen aan .She's like a rainbow' van Anton Kothuys. De jury bestond uit de heren dr H. S. Visschèr, voorzitter; G. J. H. Dujar- din, B. Haanstra, F. A. Raadman en W. Verstappen en G. J. van der Mo len, secretaris. De minister zal de staatsprijs en de bij de eervolle ver melding behorende oorkonde uitrei ken tijdens de avondvoorstelling op 9 oktober in het Rembrandttheater te Arnhem tijdens de internationale filmweek. Slot van pagina 1) zien'. Ook in een coalitie met de SPD izal Walter Scheel zonder twijfel minis- Iter van buitenlandse zaken worden. Over de Hallstein-doctrine behoeft in een dergelijke combinatie niet meer te worden gesproken. Zowel de sociaal-de mocraten ais de liberalen willen de doc- trine afschaffen. Deze houdt in dat ds bondsrepubliek geen diplomatieke rela- 'ties meer kan onderhouden met een jland dat dergelijke verbindingen met de DDR van Walter Ulbricht zóu aankno pen. Op deze theorie werden echter al enige belangrijke uitzonderingen ge maakt. Ah enige Vanuit Oost-Berlijn wordt duidelijk een campagne gevoerd in de richting van een samengaan tussen FDP en SPD, Het propaganda-apparaat verspreidt de stelling dat de nederlaag van de neo- fascistische NPD het gevaar voor een toekomstige intocht van het rechts- •radicalisme nog geenszins uitsluit. Daar om moet er in Bonn aldus de Oost- duitse propagandisten nu een coalitie tussen FDP en SPD ontstaan, want dia zou als enige in staat zijn het rechts- radicale gevaar te bezweren. Een andere, en nog meer opzienbarende manoeuvre van de Oostduitsers is hot plan om de Oostberlijnse afgevaardig den in de .Volkskamnier' voortaan volle dig stemrecht te geven. Wanneer de Oostduitsers deze bepaling zouden door breken, zou ook voor dc Westduitsers de ban gebroken zijn, wanneer zij zelf dan de consequenties zouden accep teren, die de Oostduitsers hen aanbie den. Het opzienbarende resultaat van een dergelijk besluit zou zijn dat in dn bondsdag de meerderheid voor de .mini- coalitie' van 13 tot 18 stemmen zou zijn gestegen. Dit jaar al 56 slachtoffers UTRECHT (ANP) Bij de Nederland se Spoorwegen is men ernstig veront rust, over de toenemende aantal onge lukken op overwegen. ,De verkeersdici- pline faalt', zegt rnr. D. H. C. Ittmann, chef van de dienst van exploitatie van de NS. Het dodental door botsingen op overwegen bedraagt dit jaar tot en met dinsdag 56. Vorig jaar waren het er 50 op een totaal van 183 overwegbot singen. Mr; Ittmann vreest dat het er dit jaar misschien wel 70 zullen worden. Hij vindt dat een angstwekkend ge tal, een record zelfs sinds 1955. Sinds dat jaar -vergden de 2800 openbare en 2600 particuliere' overwegen ln ons land maar liefst 713 doden. Op een totaal van ruim 3000 verkeers slachtoffers per jaar vallen die 56 overwegslachtoffers misschien in het niet, maar bij de spoorwegen vindt men toch dat die 56 doden" niet no dig waren geweest. Ondanks ide ver- keerstoeneming met rond 300 pro cent, is het aantal botsingen op over wegen sinds 1955 overigens .slechts' met 30 procent toegenomen. ,Ik zou alle automobilisten, bromfiet sers, fietsers en voetgangers willen toe schreeuwen: beschouw een spoorbaan toch als een voórrangsweg. Neem geen risico's, want een trein kan niet uit wijken of snel stoppen', zegt mr. Itt mann. Waar hij zich als chef van de NS-dienst- regeling ook zorgen over maakt is het door al die ongelukken verstoord ra ken van de treinenloop. Maar, zo voeg! hij er meteen aan toe, primair maa" mille en een overweg met automatische halve,overwegbomen 120.000 tot 140.000 gulden. Maar het is niet alleen het geld gebrek, waardoor de 1250 onbeveiligde overwegen niet sneller kunnen worden beveiligd. De mankracht ontbreekt ook, want elke overweg vergt een aparte technische beveiligingsopfossing. Risico's Overigens maakt het in de praktijk wei nig uit of overwegen nu wel of niefc zijn beveiligd. De verkeersdeelnemers de monstreren in toenemende mate een nei ging tot het nemen van grote risico's. Dat valt vooral op bij de met automa tische halve overwegbomen (ahob's) be veiligde overwegen, waar het de fiet- sei's, bromfietsers en voetgangers zijn die de bomen en knipperlichten vaak negeren en zigzaggend nog een doorgang riskeren. Dat leverde dit jaar al negen doden en drie gewonden op. Op de aki's (overwegen met automatische knipper lichtinstallaties) zijn het vooral de .mo torische verkeersdeelnemers' die in de statistieken als slachtoffers staan ge noteerd: 15 doden en 21 gewonden lot nu toe dit jaar. De conclusie ligt voor de hand: de ver keersdeelnemers nemen teveel risico, tonen een gebrek aan verkecrsdlclplihe. Informatie De spoorwegen blijven overigens niet bij de pakken neerzitten. Als ergens een overweg wordt beveiligd, wordt de buurt uitvoerig geïnformeerd. Ook de schoolkinderen krijgen voorlichting. Met het Verbond voor veilig Verkeer wordt samengewei'kt om via televisie en film "'eggebrüikers te attenderen op de ik" mij toch als mens 'zórgen over varen van de spoorwegovergangen. Rij- dat overwegleed'. In alle gevallen blijkt hoolhouders worden benaderd om hun de NS machteloos te staan. Steeds weer wordt het nemen van risico als oorzaak van al die ongelukken aangewezen. In een koortsachtig tempo wordt gewerkt aan het automatisch beveiligen van de openbare oveiwegen. Ongeveer 1250 er nog niet beveiligd. Elke automa tische knipperlichtinstallatie kost cui'sisten extra te attenderen op de ge varen van de overwegen. Bij het theore tische gedeelte van de rijexamens zijn de diverse soorten overwegen opgeno men. Voorts laten de spoorwegen vol gens mr. Ittmann niets na om de voor waarschuwingen en andere aanduidin gen bij de overwegen uit te breiden. Coördinatie VERPLEEGSTER GEDOOD SCHOLIER ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING ROERMOND (GPD) Do Roermondsoi rechtbank heeft dinsdag de zestien jaar oude scholier Paul H. uit Venray ont slagen van rechts ver vol ging voor de hem ten laste gelegde doodslag op de 26-ja- rige verpleegster Herrniene van der Vorst uit dezelfde plaats. Op 14 januari wurgde de jongen het! meisje na haar danig mishandeld te heb-1 ben na een ontmoeting in een bos bij Venray. De rechtbank achtte de dood slag wel bewezen verklaard, maar leg de "wegens een ziekelijke toestand van de jongen geen straf op Wel bepaalde de rechtbank dat hij in een inrichting een speciale behandeling zal moeten on dergaan. SAIGON (BEUTER-AFP) De zes officieren van de Amerikaanse bijzondere strijdkrachten, die wa rén beschuldigd van moord op een Vietnamees, zijn dinsdagmorgen in vrijheid gesteld, nadat enige uren tevoren het Pentagon lmd meegedeeld dat zij niet meer ge rechtelijk zullen worden vervolgd. Zij hebben de basis Long Bi-nh. waar het hoofdkwartier van hel Amerikaanse leger in Zuid-Viet- nam is gevestigd, verlaten en zijn onmiddellijk overgebracht naar hun bases op Nlta Trang, het hoofdkwartier van de vijfde groep .Groene Baretten', dut vroeger on der commando stond van Robert tiheault, een van de verdachten Vandaag zullen zij naar de Ver enigde Staten vliegen. De weduwe van de vermoorde Vietnamees heeft verklaard een beroep te zul len doen op het Zuidvietname.se ministerie van justitie of des noods op president Van Tliieu of president Nixon om tussenkomst in deze zaak- Foto: Enkele der vrijgelaten ver dachten. Eén wens heeft mr. Ittmann nog welmeer coördinatie in de verkeers- opvoeding is een dringende nood zaak. Er zijn veel veilig verkeers- acties, maar niet alles is gecoördi neerd en geïntegreerd en vooral de continuïteit ontbreekt. Samen met de stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid onder zoeken de spoorwegen thans statistisch en technisch de overwegbeveiliging. Doel ervan is een optimale veiligheid, maar zonder verkeersdicipline van" de wegge bruiker is geen oplossing mogelijk. En wat betekenen 25 tot 27 seconden wach ten voor een overweg op de eeuwig heid, zo ï'edeneert men bij de spoor wegen. Langer dan 27 .seconden duurt het wach ten voor een beveiligde overweg name lijk nooit. En voor de onbeveiligde over wegen geldt gewoon: goed uitkijken en vooral nooit risico's nemen. Vojgend Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Ermelo (toezegging) J. Noordmans te Tjamsweer (Gron.); te Oud-Loosdrecht (toezegging) drs W. H. de Jong te Maarsbergén; te Emmen (toezegging) G. D. Harmsen te Raalte. Bedankt voor Baambrugge P. L M. Sterrenburg te Broek op Langedijk. Beroepen te Moerkapelle, Haaften Wad- dinxveen en Tholen D. van Vliet te Zet- ten-Andel. Aangenomen naar Wezep P. Koeman te .Bi'uchem-Kerkwijk, die be dankte voor Kamerik, Kampen, Oudorp, Stolwijk, Wierden en TJsselmuiden. Be dankt voor Wolphaartsdijk N. Warns te Gendringcn. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Uti'echt-West R. Valkhoff te Nijmegen. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Middelslum C. van der Jagt te Doesburg-Doetinchem; voor Hoogkerk J. Stratlng te Hattum. Be roepen te Nijkerlc .1. Poutsma. te Nijega- Opeinde, VRIJ EVANGELISCHE GEM. Bedankt voor Goes A. J. Buurman te Bussum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 34