Werper' mr J. Drijber opende Breewegcomplex Middelburg in Westerschelde ZoedSchoones 50 minuten BILT Total op zoek in Zeeland 2 POTJE GS IS VEEL TE KLEIN' Verrast Si n Niet in la Licht KUNST IN ZEELAND T op-punt-gaaf Dans Theater Midzomer- nachtdroom met sfeer VEERE'S GENOEGEN HIELD MUZIEKCONCOURS gemis aan Avondje uit bij de ,Mastreechter Staar' Zeeuwse ALMANAK KOUDE SNEED PAS VAN WALSOORDEN NAAR L1LL0 AF PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 VERDUBBELING OPPERVLAKTE VELDEN MIDDELBURG De oppervlakte sportvelden, waarover de Mid delburgse stichting sportbelan- gen het beheer heeft, is zater dag verdubbeld! Naast de ruim 6 hectare van het Nadorst- en Sportlaancomplex kwam er 7 hectare op het Breewegcomplex bij. Burgemeester mr. J. Drijber opende die dag het fraaie com plex officieel door in eerste in stantie een hockeybal door een korfbalmand te smijten. Kennelijk ligt het slaan van eerste palen de eerste burger beter, want nadat hij een klein balletje had aangeboden gekregen van Aletta de Vries en de scheidsrechters J. den Hollander (korfbal) en F. Bogaert (hockey) het .openingssein' hadden geblazen, was er een lichte aarzeling bij de burgemeester te bespeuren. Het duurde echter maar even: met een ferme worp mikte nir Drijber de bal door de met zilverpapier af gesloten korf. Een reservebal, die Aletta by zich had, was niet nodig. Terwijl de brassband ONDA er een vrolijke mars bij blies namen de sportstichting, de korfballers de hockeyers en hun genodigden de vel den in bezit. Bij de kantine werden in recordtijd (zes toespraken in even een half uur!) de felicitaties en waar derende woorden rondgestrooid. .Zeven jaar hebben we er op moeten wachten, vooral op het geld', ver klaarde burgemeester Drijber, .ter wijl het ook nog even duurde voor dat de velden bespeelbaar waren.' Hij verzekerde blij te zijn dat de velden niet reeds vorig jaar in ge bruik zijn genomen, want thans lig gen ze er prachtig bij. De negen ton zijn er voor op tafel gekomen dank zij onder andere bijdragen van staats bosbeheer en het provinciaal potje voor de recreatie, de sport en de cultuur. Over die subsidie had de burgemeester overigens nog wel het een en ander te zeggen. ,Wij zijn er u dankbaar voor," verklaarde hij tot gedeputeerde A. L. van Geesbergen, .maar die sub sidies zijn altijd net te klein, waar door ze hun doel missen. Dat klinkt misschien wat ondankbaar, maar zo is het niet bedoeld. Een feit is ech ter, dat de pot van gs te klein is. want alleeen Middelburg slokt er met zijn concertzaalplannen, het experi ment voor de Kuiperspoort en voor zijn sportvoorziemngen al een be langrijk deel van op. Er zijn in Zee land vf Vive-voorzïtter P. A. Bouwense van de stichting sportbelangen wees er het femeentebestuur nog eens op, dat et verlanglijstje van de Middelburgse sportwereld nog zeer groot is. Hij had echter ook een compliment voor de bestuurders ,Dat wenslijstje wordt niet in een la gestopt, getuige het verbouwingsplan voor het Na- veel recreatiemogelijkheden, maar nog te weinig ontspanningsmo gelijkheden. We moeten er in Zeeland op aandringen, dat de pot van twee- eneenhalf miljoen gulden vele malen groter wordt,' aldus mr Drijber. i er op, dat voor elk gereed t er twee nieuwe bijkomen, t gevolg van de snelle ontwikke- j, die ons tocli wel een beetje verrast heeft', merkte de burgemees ter op. ,En daardoor raken we een beetje achterop.' Mr Drijber verze kerde, dat nu de blik op Zuid gericht wordt, waar sportvelden (eerst nood- velden) en een sporthal gebouwd moeten worden. Kij dankte de Kon. Ned. Heidemij voor de verrichte pres tatie, was er van overtuigd, dat het terrein bij Cor Bostelaar in goede handen is en droeg het complex ten slotte over aan de stichting sportbe langen. Namens het provinciaal bestuur en de Zeeuwse sportraad zei gedeputeerde Van Geesbergen grote waardering voor de totstandkoming van dit com plex te hebben. Hij stelde met na druk: ,We moeten in Zeeland tot een snelle industrialisering komen, dan komen vanzelf de mogelijkheden voor cultuur, sport en vrijetijdprojecten.' Hij noemde dergelijke velden ook zeer belangrijk voor de maatschap pelijke functie en de volksgezond heid, met name in het belang van een nieuwe sport: de recreatiesport, de sport voor de ongeorganiseerde. .Momenteel zijn de sportvelden al leen nog bestemd voor de georgani- seerden. Hier ligt een taak voor ge meentebestuur en organisaties om zich te beraden op mogelijkheden dorst- en Sportlaancomplex, de bouw van het overdekte zwembad, het kre diet voor de verlichting van het sportveld in Nieuwland en nu dit complex'. Hij hoopte, dat de beide Breeweg-clubs, Swift en MMHC, goed zullen samenwerken. Aan de beide clubs zal het niet liggen: MMHC-voorzitter dr P. S. Rietema en Swiftvoorzitter N. van Velzen re kenden op een continuering van de goede verhoudingen. Dr Rietema her innerde er aan, dat MMHC een moei lijke tijd achter de rug heeft op het oude terrein, dat door zijn onbespeet- baarheid het spelpeil niet ten goede kwam. ,Maar we hopen nu op betere resultaten', aldus dr Rietema, die een apart woord van dank voor de goede samenwerking aan burgemeester Drijber en de mannen van het bu reau sport- en jeugdzaken, Joop Scholten en Piet van Hese, verge zeld liet gaan van een aandenken. Naast de vreugde over dit prachtig complex was er hij Swiftvoorzitter Van Velzen toch ook een beetje wee moed over het afscheid van de Sport- laanvelden. ,Wij hopen echter op het nieuwe terrein de korfbalsport te pro pageren', aldus de heer Van Velzen, die een complimentje had voor de tegenstander van deze middag, Dub bel Zes uit Den Haag, dat zijn thuiswedstrijd spontaan had omge zet in een uitwedstrijd. De Swiftvoorzitter verbond meteen een wens aan z'n woorden vast. .We heb ben hier nog geen halfverhard veld dat wel in het oorspronkelijke plan was opgenomen maar nu ik het grote parkeerterrein zie zou ilc u willen verzoeken daar een lichtinstal latie bij te plaatsen zodat we prachtig verhard veld hebben, dat ge bruikt kan worden als de velden niet bespeelbaar zijn.' Burgemeester Drij ber zegde graag toe om dit ver west van het KNKB, zijn gelukwen sen aan en tot slot was het woord aan dr ir J. H. Hendriks, adjunct directeur van de Heidemij, die dank te voor de goede samenwerking en het gemeentebestuur nog een bedrag aanbood voor vervolmaking van het veld. MIDDELBURG Na het sport- veldencomplex Breeweg te hebben geopend liep burgemeester mr J. Drijbergeflankeerd door gedepu teerde A. L. van Geesbergen rechtsen ceremoniemeester P. M. van Hese naar de kantine, waar de toespraken gehouden vierden. Swift- en MMHC-juniores zorgden voor een erehaag. (Foto PZC) VOOR VESTIGING RAFFINADERIJ VLISSINGEN Er zijn mo menteel besprekingen en onderzoekingen gaande om mogelijk te komen tot ves tiging van een raffinaderij van de Franse oliemaat schappij Total in liet ge bied van de Westerschel- de. Gedacht wordt aan Vlissingen-Oost of aan het gebied van Ossenisse. De beslissing zal voor een groot deel afhangen van de uitkom sten van het onderzoek naar het transport van de ruwe olie. Geladen mammoettankers van 200.000 ton kunnen immers niet de Westerschelde opvaren. Daarom zullen deze tankers eerst elders in Europa voor een deel gelost worden, omdat de sche pen een diepgang van maxi maal veertig tot tweeënveertig voet moeten hebben om de ri vier te kunnen opvaren. De raffinaderij zou een jaarcapa- citeitvan 3 a 4 miljoen ton moe ten krijgen. Er zou een inves tering van 250 miljoen mee gemoeid zyn. De voorkeur van Total is sinds de eerste besprekingen uitge gaan naar het Waterwegge bied. Het ziet er echter naar uit dat Rotterdam de Franse raffinaderij op dit moment geen grond kan aanbieden. Daarom wordt de naam van Total bij gegadigden voor vestiging in het door Rotterdam zo begeer de nieuwe havengebied van de Hoeksche Waard genoemd. Wanneer de beslissing over ves tiging valt is op dit moment nog niet te zeggen. ZUID L. ANDTHEATER NED. DANS THEATER IHet Nederlands Dans Theater heeft za terdag in Terneuzen zijn wereldnaam bevestigd: een korte koude constate ring aan het eind van een eveneens korte maar warme avond, waarbij liet Danstheater zich nadrukkelijk verant woordelijk stelde voor de temperatuur. Het Nederlands Dans Theater heeft bij zijn ontstaan zo'n tien jaar gelede/.i al laten weten af te willen en af te zijn van de suikerdans, het type ballet dat aan het podium kleeft en dienten gevolge nooit aan de zaal toekomt. Het presentatieballet leeft nog: daarnaast heeft men in Nederland vooral het NDT een baantje vrij gemaakt voor een puur prestatieballet. De voorstel ling van zaterdag bewees (nog eens) dat het baantje tegenwoordig .ruim baan' mag heten. Het begrip .eigen tijds' blijkt in de hantering van het NDT een randbegrip te zijn, niet naar onder maar naar boven, de kant van morgen op. Dat is geen verrassing- meer, het is wel plezierig het nog eens te kunnen constateren. Als we terugdraaien naar het program ma kunnen we wat hierboven gezegd werd van toepassing verklaren. De we reldpremière van .Graffiti', choreogra fie van Kathy Gosschalk. muziek Roger Reynolds paste het minst in het beeld. Gosschalk past af, nauwkeurig maar te stokkerig, weet anderzijds zo'n diepe ingetogenheid in het verhaal te leggen, met nadruk één enkele situatie een te midden van plaatsing te geven dat .Graffiti' ondanks de schetsmatige ,deel-partituur' een boeiend stuk ballet werd. Het ongelooflijk knappe dansen van Marian Sarstadt, Tony Hulbert en Gérard Lemaitre is daar niet vreemd geweest. Op de eerste achtergrond bovendien Harmen Tromp op. ons niet vergissen vorig jaar nog aanzienlijk minder opvallend bij Scapino. .Graffiti' bereikt een prachtig uauoet a seling. I foutje h( zetting VEERE De oude in 1348 gebouwde Grote Kerk van Veere heelt, na vele jaren gebruikt te zijn als opslagplaats, r eens een paar honderd mensen bïn- haar muren gehad. Zaterdag werd namelijk een muziekconcours ge- honden van de muziekvereniging .Vee re's Genoegen', onder auspiciën van de bond van harmonie- en fanfareverenï- gingen in Zeeland. Aan dit concours na men negen gezelschappen deel. Twee ge zelschappen moeten verstek laten gaan omdat enkele schoolgaande leden geen vrij konden krijgen. In het gemeentehuis werden de deelne mende muzikanten 's morgens ontvan gen door wethouder J. Bliek, die bur gemeester A. de Kam (mei vakantie) verving. De heer A. L. van Wallenburg, penningmeester van de Zeeuwse bond, sprak hier een dankwoord aan de ge- nte namens de bond. De prestaties van de diverse orkesten in de akoestisch goede Grote Kerk wer den beoordeeld aoor de heren H. van Lijnschoten, P. var. Bruggen (dirigent van de Johan Willem FTisokapel) en M. Ogier (dirigent van het muziekge zelschap uit Den Bosch). Het oordeel van deze lieren werd voor de fanfare Vlijt en Volharding' uit Souburg een desillusie. De Sou- burgers haSden namelijk gehoopt 110 punten te verzamelen, zodat ze mee mochten doen aan de nationale kam pioenschappen in Kruinlngen. On danks de vlijt en volharding waar mee werd gespeeld bracht men het toch niet verder dan 102.5 punt. Het jeugdorkest ,Jong Euterpe' uit Hein- kenszand (derde afdeling fanfare) ging met 106 punten (le prijs) en de beleer van de gemeente Veere naar huis. De beker van het ere-comité Veere's Genoe gen ging naar .Apollo' uit Domburg die in de eerste afdeling fanfare 101,5 punt behaalde en een eerste prijs kreeg. Het jeugdorkest .Kunst na Arbeid' uit Arkel (Z-H) behaalde 46 punten f2e prijs) en bemachtigde hiermee de beker Raiffeisen bank van Veere. De beker van de middenstandsvereniging Veere ging naar Wilhelmina uit Colijnsplaat die in de tweede afdeling fanfare 100 VEERE De muziekvereniging Wilhelmina uit Colijnsplaat haalde op het concours in de Grote Kerk te Veere 100 punten. (Foto PZC) unten en een eerste prijs behaalde. De .'ZC-beker ging naar .Ons Genoegen' uit Roekan je (Z-H). die in de afdeling uitmuntendheid fanfare 92 punten bij elkaar blies en een tweede prijs kreeg. De beker van de jachtclub Veere ging naar .Oefening en Uitspanning' uit Kat- tendijke, die in uitmuntendheid afde ling 91,5 punt bemachtigde (2e prijs) Riilandia uit Rilland-Batn mocht de be ker van VVV Veere mee naar huis ne men. In de uitmuntendheid afdeling be haalde zij 82 punten (2e prijs). De beker van de voetbalvereniging Vee- ging naar OKK uit Wemeldinge, die i ae tweede afdeling 93,5 punt behaal de (2e prijs). De beker van de vereni ging Vrienden van Veere tenslotte ging naar Vlijt en Volharding uit Souburg (le prijs). opvallend bij kt een prachtig slot? tussen moeizaam en vermoeid, in treffende zetting en beelding. De opening van het programma, Hans van Manens .Metaforen', maakte al meteen duidelijk uit welke hoek de wind moest waaien. Dit ballet loonde Van Manens NDT in een grenzeloze perfectie,'waarbij de kracht echter niet van een sluitende perfectie alleen kwam. In een in gedeelten haast zwemmende choreografie, vanuit en naar de muziek doorgevoerd, dwingt Van Manen zijn dansers in een herhaalde diagonaalwis- Een gevaarlijk spel omdat elk het totaalbeeld in een dergelijke j onherroepelijk om zeep brengt. Geen enkele ontsporing echter. .Mis schien een afscheid van een jeugd?' vraagt Van Manen zich af in zijn in leiding. Het afscheid van veel meer dan :en jeugd (de kleine pas de deux na 'erlatenheid en vóór vinden, maakt dat wel duidelijk) ligt voor de hand. De te kening in hoewel we niet naar een verhaal mogen zoeken even scherp als de totale wisseling van de diagonaal. Willy de la Bije en Hans Knul dansten de .solo voor voice I', choreografie Van Manen, muziek John Cage, sopraansolo Anne Haenen. Een stuk indringend bal let, theateraspiraties te over maar vóór- al ballet, knap ballet ook. een sterke solo. De .Three pieces', choreografie Van Manen, muziek Grazyna Bacewicz, be sloten een kort warm programma. Na een wat angelieque inzet corps en solisten in hemelse costuumpjes danste het NDT zichzelf het podium af, niet naar het zijtoneel maar regelrecht de zaal in, wetend dat het daar thuis hoort. Solisten Sarstadt, Arlette van Boven, Gérard Lemaitre en (opvallend solodanser) Tony Hulbert gaven Van Manen met een ensemble op solis tisch niveau zoveel materiaal in han den dat zijn choreografie, die de mu ziek niet naloopt maar er mee samen leeft, een weliswaar terecht maar haast ongezien aanzien kreeg. Bijzondere waardering voor de kostumering van Jan van der Wal hoort daarbij. Een ongewoon programma dus eerste schouwburgavond, een program ma met het karakter van een pleidooi, het balletpleidooi van Van Manen en het Nederlands Dans Theater. We wil len hopen dat daling van temperatuur achterwege blijft, stijging zit er zo één-twee-drie niet in: Terneuzen en het Zuidlandtheater hebben een openings avond gekregen die op vele manieren anders had kunnen zijn, maar moeilijk beter. SCHOUWBURG MIDDELBURG Hoeveel keer zal The National Youth Theatre Shakespeare's Mïdzomernacht- droom al hebben opgevoerd De kos tuums zeggen heel vaak. En het gezel schap, zaterdagavond in de Middelburg se Schouwburg, in een optreden voor scholieren, een extra evenement in het kader van het zilveren jubileum van de ZVU, haastte zich op dit punt alle twij fels weg te nemen. In een moordend tempo joeg men de MidzomeiTiachtdroom naar de eind streep een ongelijke strijd, met Shakespeare als verliezer. Want bij alle respect, dat men moet hebben voor de -;eesl en liet tempo van deze voorstel ing. het gemak en de routine, waarmee .iet gezélschap moeiteloos geweldig amusante effecten bereikte, was er een duidelijk gemis aan sfeer. Men zag een ontluisterde Midzomernaclitdroom, ont daan van alle romantiek, een sprookje met een gouden koets op rupsbanden. Voor die koets: raspaai-den en werk paarden, die individueel tot bewonde renswaardige prestaties kwamen. Als men dit als uitgangspunt hanteert, moet men de oorzaak van deze wat kille midzomernacht niet in de bezetting van het spel zoeken. In de regie-opvatting dus, die weinig ruimte liet voor het etherische van liet spel. maar duidelijk een passie verried voor het komische, dat een loodzwaar accent kreeg. De paradox van dit alles is, dat men de regisseur dit gemis aan lichtvoetig heid eigenlijk niet kan verwijten. Shakespeare schrijft de regie niets voor. liggen teksten, vrij voor gebruik, in interpreteren van sfeer en hande- kan de regisseur zijn eigen opvat gen de vrije teugel laten. Waar het dus om gaat is de aanvechtbaarheid van die opvattingen. Twee punten: men is geconditioneerd op een sprookjesachtige Midzomernachtdroom en het is origineel om het eens anders te doen. Wij geven de voorkeur aan het idee om het maar hetzelfde te doen. Het resultaat van zaterdagavond was een de leeftijd ran de executanten in aanmerking ge nomen gladde, Engelstalige voor stelling van een Midzomernachtdroom, die minder Shakespeare was dan een Nederlands gesproken produktie van ei gen bodem. Bij die kritiek moet men even ge haast als het gezelschap vaststellen, dat een uitverkocht huis genoot van een locii wel bijzonder vermakelijke avond toneel, door jonge, prominente mensen (velen vinden een plaats bij het beroepstoneel) met een grote inzet ge speeld tegen een sober, maar vernuftig decor. Bij de bloemen dankte men er voor met een warm en langdurig ap plaus. H. H. Van de rijksweg op de spoorrails MIDDELBURG In alle ochtendlijke vroegte is K. van der S. uit Wageningen zaterdag uit de bocht van rijksweg 58 gel heid van ongeveer 90 (er geldt een snelheidsmaxium van 80 km) en nam in de vlucht drie betonnen afrasterings- paaltjes mee. Zijn auto was total los. Tot de interessantste lectuur beho ren stapels oude tijdschriften. Die van voor 1930 zijn het leulcst, maar minder oude. van zo'n tien, vijf tien jaar geleden mogen er ook wezen. In deze categorie treft men vaak advertenties aan met een bon voor iets gratis. &end u mij gra tis prospectus no. 152 en uw gratis demonstratiepakket' zo luidt de tekst op zo'n bon. Draait men de bon om dan leest men vaak, op de plaats van de postzegel, ,kan on- gefranlceerd zonder nadere adres aanduiding worden verzonden'. Vaak zijn ze afkomstig van onder nemingen, waarvan men in het geheel niets meer hoort of het gaat om een produkt, dat intussen al talloze malen is verrijkt en ver beterd, ja vaak geheel door een nieuw preparaat is verdrongen. Het is kostelijk om zo'n bon van tienvijftien jaar terug in te stu ren. In de meeste gevallen gebeurt er niets. Maar een man in Oostburg, die zich n\p.t zo'n oude bon aanmeldde voor een schriftelijke cursus Spaans voor beginners, ontving toch een reactie. Het betrokken in stituut deelde in een vriendelijk schrijven mee, dat men intussen nieuwe, culinaire wegen had inge slagen en dat men hem bijzonder hartelijk zou willen verwelkomen als deelnemer aan een schriftelijks cursus fijne keuken. Voor begin ners, stond er bij. De aanvrager heeft zich werkelijk aangemeld. Zoveel optimisme mag men niet onbeloond laten, VERSTEEND ERUIT WALSOORDEN Ook de tweede Schelderace van bad meester Peter Schoones was zaterdag snel uit. De weergo den lieten hem falen in de revanche op zijn persoonlijke zwempoging Zandvliet-Hans- weert van een week geleden. Precies na vijftig minuten Schoones had inmiddels een afstand van viereneenhalve kilometer afgelegd sneed het steenkoude Scheldewater hem letterlijk de pas van Walsoorden naar het Belgi sche Lillo af en was er de oorzaak van dat de 31-jarige Kloosterzandenaar zich ter hoogte van Baalhoek door de volgbootBacchus' liet oppik ken. Na tien minute nal trok de barre watertemperatuur aUe fut uit het Ik liaam van Schoones en knaagde dwars door zyn bescher mende vasnlinelaag heen. Op het moment dat zyn begeleider via de megafoon vroeg: ,Hoe is de tem- peratur van het water?' en Schoones met blauwe mond terug riep: ,Ko-oudü!' rees aan boord van de Bacchus' al de gedachte dat Peter het wel nooit zou ha len. Eigenaar Menu van de Bacchus' opperde: ,Hjj kan trots wezen als ie het. een uur in dit water uithoudt'. Dergelijke opmer kingen, onhoorbaar voor Schoo nes. werden al gemaakt toen hy zich nog in het water moest laten zakken. Zaterdagmorgen tien over elf liet Peter Schoones de railing van de .Bacchus' los om met een krach tige schoolslag, van Walsoorden in Lillo terecht te komen. Het mankeerde Schoones niet aan een juist tempo, want na een half uur was hij de bocht van Walsoorden door én lagen drie kilometers Schelde achter hem. Om hem re gelmatig wat morele pep in te blazen schreeuwde zijn begeleider hem toe: ,Je hebt de groeten van de wal, van alle bekenden, ze wensen je heel veel succes'. Schoones werd er niet warmer van. Blijkbaar om zijn spieren niet te laten verslijven, hield hij een hoog slagentempo aan. De begeleider op de .Bacchus' had deze wan hoopsdaad in de gaten: .Peter, je moet het wat kalmer aan doen, anders haal je het niet. Je maakt op het ogenblik 41 slagen per minuut'. Schoones probeerde nog even met een hartversterking, een mix van koffie en cognac, de koude te weerstaan, maar liet kort daarop weten: .Het is te koud; het is veel te koud. Het water is hier niet meer dan veertien graden'. Schoones maakte na zijn geslaak te zwempoging weinig woorden vuil: .Ik had net als vorige week het goeie tempo, nu zelfs 41 sla gen per minuut. Mijn styl was prima. Maar het was veel te link om door te gaan'. Berustende mevrouw Schoones: ,Het is jam- Een goede leer heeft Peter Schoo nes wel uit deze laatste Schelde race getrokken, want hij zei het in elk geval volgend jaar over te doen, maar dan heslist niet in september maar bijvoorbeeld in juli of augustus. ,Lukt het dan wel?' Badmeester Schoones: .Ge garandeerd'. samenwerkende personeelsverenigin gen in Middelburg deden, blykens da overweldigende belangstelling, een ge lukkige greep de .Mastreechter Staar* naar Zeeland te laten komen. Waar dit mannenkoor zaterdagavond onder akoes tisch gelukkiger omstandigheden op trad dan omstreeks drie jaren geleden onder de hoge kerkgewelven van Aar- denburgs Sint Baafs. Weliswaar was de voor deze massale zang vrij kleine Con cert- en Gehoorzaal nog niet de Ideale ruimte (het dertig procent van de zaal oppervlakte beslaand podium was zwart van de mannen), dirigent Martin Koe- kelkoren had in elk geval zijn koor beter onder controle om aanvaardbare resul taten af te leveren. De koristische stem verhoudingen lagen gunstig, detallschil- dering moest bij het hanteren van zo'n omvangrijk apparaat wijken voor een vrij kleurloze vlakvverking, ritmische verfijningen waren moeilijk haalbaar. Het ongecompliceerde programma, dat weinig origineels voor mannenkoor be vatte (o.a. Gretschaninoff's .Credo', met een uitmuntende solo van Piet Bom, en Heydendaals .Burlesca') en dat soms gevaarlijk balanceerde op de rand van de goedkope kitsch, vroeg van de luis teraars een weinig kritische gezindheid. Handels solo-aria .Lascia chi o pianga'. beter bekend als het largo, door tien do zijn goedgeklede mannen te laten zingen, is welbeschouwd een rariteitenstuk. Aan Lassus' lichtvoetige serenade .Matona mia cara' ontbrak natuurlijk alle elasti citeit: in de expressie, terwijl Josua een nogal swingloze strijd bij dé muren van Jericho stond te voeren. Edoch, een dergelijke luister-instelling werd niet verlangd door de organisato ren, die nog vóór één man het podium betreden had, met succes alle registers van het show-orgel uittrokken om de Limburgers onder een minutenlang ap plaus te laten verwelkomen. De ruim kloekgebouwde zangers stonden er oorg voor dat hun op voorhand welwil lend publiek aan zijn trekken kwam. En dat kwam het, onder veel instemming, met een serie stilistisch niet zo aan vaardbare negrospiritual-bewerkingen. Jerome Kerns ,OP Man Rïver', Elgars nationalistische .Land of Hope and Glo ry' een populair deuntje ais .Mamma mia ené voi sappe waarin Piet van Doo- Üaanse s I pompeuze .Drunken Sailor', een walslied van Robert Stolz en Verdi's rebellen- en bandietenkoor (waarby de begeleidende pianist een compleet opera-orkest uit ae vleugel deed donderen). Een toegift kon niet uitblijven: het werd wonderlijk genoeg geen vuurwerk, maar een sentimenteel slot van een geslaagd, probleemloos concert. PLAATSELIJK EEN BUI Wisselende bewolking met plaa,tsel\jk een hui. Meest matige, langs de Wad- denkust af en toe krachtige, wind tus- ten west en noordwest. Dezelfde temperaturen als zondag of iets lagere. Zonnige perioden afgewisseld door buien tverdag beneden normale temperatu- Weersvooruïtzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 7: min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 32 uur: 70 procent; leans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON EN MAAN 30 september Zon op 06.39 onder 18.20 Maan op 19.44 onder 12.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2