ïfemina POLITIERECHTER ROEPT 36 ZAGERSPITTERS VOOR HEKJE Bruinisse gaf opdracht voor plan nat industrieterrein Nieuwe ramingen zeehaventerreinen WffiiiepwMm, Zeeuwsch Genootschap voortaan koninklijk si 2 Monsterproces' in strijd voor bescherming van mosselpercelen Handel in aas is winstgevend: f 22,50 per kilo Voor 29 mille terrein verkocht ALMANAK SC Dimplex ,Bij de tijd Willem I Geschenk Geen notulist Morgen naar de JAH0Y' GEBOUW Ere-leden Felicitaties Middelburg Bromfietser tegen wagen rijkspolitie TWEE EEUWEN WALCHERSE KLEDERDRACHT m u Veel belangstelling voor vredesweekspel vanDropping-groep' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 Zesentwintig processen hebben betrekking op spitten op zijn per ceel. Wanneer daar zo'n legertje op neerstrijkt niet rieken en em mertjes zijn alle kansen op een goede mossel-.oogst' verkeken. Het heeft hetzelfde effect als een zwerm spreeuwen die neerstrijkt in een kersenboom. ,Het was op een gegeven moment een com pleet maanlandschap', vertelt Blommaert. .Een derde deel van onze opbrengst is er door verloren gegaan'. Hoe ver dat in de papie ren gaat lopen is niet exact te zeggen, maar gezien tegen de achtergrond van de hoge prijzen voor de consumptiemossel dit sei zoen betekent dat volgens de heer Blommaert een gevoelig verlies. De 36 strafzaken vormen het re sultaat van een intensieve con trole op de zagerspitterij in de laatste tijd. Men kon aanvanke lijk nogal moeilijk vat krijgen op de spitters. Ze namen een loopje me: de politie. Kwam de rijkspo litie te water op een tip af dan vluchtte men weg. achter de dijk. En liet de rijkspolitie te land zich zien dan lag er altijd wel een roeiboot klaar om weg te komen, De laatste tijd wordt er echter nauw samengewerkt tussen de verschillende rijkspolitietakken. zo vertelde ons officier van justitie Gladde jongens igenlijlt MIDDELBURG Een le gertje zagerspitters zal aan staande donderdag in Mid delburg terecht moeten staan op de zitting van de politie rechter. Het .monsterproces' omvat niet minder dan 36 strafzaken. Met het spitten op mosselpercelen in de Zeeuwse wateren wordt een schade aangericht, die in de tienduizenden guldens kan lopen. De vernielde percelen zijn voornamelijk gelegen in het begin van de Zandkreek, in de buurt van Kats, Een van de slachtoffers van de za- Het controleren is onbegonnen werk. Wil het goed gebeuren, dan moet dat bij élk tij. dus twee keer op een dag gebeureD. Zelf een oogje in het zeil houden haalt ook niets uit. Blonunaert. Je kunt die pie- respitters toch niet bekeuren. En hoevelen komen er niet met hel geweest zijn. Want de meeste be- roepssDittérs zijn gladde jongens. De politie heeft er al de handen vol mee. Er zijn er verschillende bij die een valse naam opgeven. En hoevelen komen er niet met het smoesje dat ze niet weten dat ze op verboden grond spitten. Pas geleden was er nog een Belgische politieman bezig. Die zou het zo genaamd ook niet hebben gewe ten. En aan die stokken kon hij toch goed zien dat hij op een mosselperceel bezig was'. Tot de spitters behoren dus niel alleen Zeeuwen en Brabanders, maar ook veel Belgen. De on schuldige sportvisser, die met een busje rondscharrelt en alleen voor eigen gebruik wat aas zoekt vormt niet het grote gevaar voor de percelen. Maar de beroepsste- kers, die een tij lang doorspitten en emmers vol weghalen: die richten de grootste schade aan. Die werpen met hun spitterij complete dijkjes op. Het zager- spitten is een winstgevend zaak je geworden. Een kilo brengt te genwoordig al f 33.50 op. Ver diensten van enkele honderden guldens in de week vormen heus geen uitzondering meer. .Alle kwekers ondervinden schade van die pieresp tters'. ze.gl voor zitter Ben Schot van de vissers vereniging te Zienkzee. Dal ge beurt net zo goed bij kwekers uit Bru.nisse en Yerseke De perce len die grenzen aan de vrije grond worden natuurlijk het meest be laagd. Uit de vrije grond is wei nig meer te halen. Een stapje verder op het mosselperceel is dan snel gezel, liet grenaperceel van de heer Blommaert is er een schoolvoorbeeld van. De gedupeer de kweker zet nog eens uiteen, wat het resultaat is van dat clan destiene spitten op de gepachte percelen. .Bij het graven van de putjes komt de vrijkomende grond op het perceel terecht. Al wat mossel is gaat dood. Het zaad stikt onder het zand. Het kan maanden duren voordat zo'n vernield perceel weer voor gebruik geschikt is'. Donderdag zullen 36 zagerspitters zich in de Middelburgse rechtszaal aan het Hofplein moeten verant woorden. De politierechter heeft er een hele middag voor uitge trokken. .4 t) VKETENT IE) Slachtoffer van snelheidstest overleden VLISSINGEN In de Ursulakliniek te Wassenaar is vrijdagavond omstreeks zeven uur overleden de Vlissingse stu dent Rik Merkelijn. De heer Merkelijn werd 23 jaar. Hij was maandagmor gen zwaar gewond geraakt toen hij werd gegrepen door een auto, waar mee enkele jongelui op de Zwanenburg- seweg te Vlissingen een snelheidstest deden. De student trad als .tijdwaar- nemer' op toen de auto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren, hem omverreed. Het andere slachtoffer, de bestuurder van de auto, de Vlissingse jongeman P. C. K. wordt momenteel thuis verpleegd. Hij had een hersenschudding en schaaf- en snijvvon- den. ZES EN HALVE HECTARE IN STOOF POLDER BRUINISSE Er zul een plan wor den gemaakt voor aanleg van ,nat' in dustrieterrein in de Mooi polder in Brui nisse. De gemeenteraad heelt vrijdag avond besloten de opJi acht daarvoor verstrekken. Het gaat om zes en e halve hectare grond, waar in de toe komst industrie zich kan vestigen. Voor Bruinisse zal dat een stuk compensatie betekenen voor de schade, die wordt ge leden bij het wegvallen van de mossel- cultuur. Waarnemend burgemeester W. van Gilst las vrijdagavond tevreden een brief voor, waarin het provinciaal be stuur zich positief uitspreekt over het plan voor het natte industrieterrein. Het plan zal worden gemaakt door de pro vinciale waterstaat. Van het industrieterrein aan de Dorpsweg werd 2250 ca verkocht aan de heer G. Oom ens te Bruinisse. De prijs bedroeg 28.000,—De heer (ADVERTENTIE) wonen; met - allure -I<0 - v.i gabriëlse langévieie 23-29, middelburg lange vorststraat 42-44, goes i bellamypark 50^52;.vjissingen. Oomens wil op het terrein een loods voor stalling van caravans en ber- fing van jachten neerzetten. De heer I. J. van de Velde (pvda) drong er op aan, dat de heer Oomens optie zou krijgen op grond naast het stuk, dat hij nu heeft gekocht. Dat bleek niet mogelijk, omdat andere bedrij ven de toezegging hebben gekregen dat zij, bij uitbreiding, de voorkeur voor de koop van de grond zouden hebben. Die toezegging krijgt de lieer Oomens ook, zij het aat hij de derde in rangorde wordt die de voorkeur Krijgt. Met de stem van de neei Van de Velde tegen werd besloten de loods aan de Weststraat 6 voor 10.000 te verkopen aan de heer J. C. Giljam. De gemeente zal de loods slopen. De heer Van de Vel de was van mening, dat de garagehou der IJzelenberg, die naast de loods zijn bedrijf heeft, op deze manier wordt tegengewerkt als hij zou willen uitbrei den. Na veel heen en weer praten zei de heer Van Gilst toe, dat hij met de garagehouder zal gaan praten, om na ie gaan of die plannen neeft voor uitbrei- ling van zijn bedrijf. Als dat zo zou zijn, zo werd toegezegd, dan is dat ook mogelijk, nadat de gemeente de loods met de grond heeft gekocht Afgezien van de heer Van de Velde kon de raad met de toezegging van de waarne mend burgemeester akkoord gaan met het voorstel tot aankoop. Aan hot begin van de vergadering werd de heer L. Dal (pvda) gekozen als derde wet houder. Hij zal die functie hebben tot in de burgemeestersvaeature is voor zien. De heer Bal kreeg 5 van de stemmen. Eén stem ging er naar de heer Van de Velde. .eeuwse Geuren Al enkele jaren geleden hebben wij in dit hoekje gepleit voor geuren- televisie, vanzelfsprekend gekop peld aan kleurentelevisie om ein delijk eens alles in geuren en kleu ren In de huiskamer te hebben. De jongste Firato, waarvan wij grote verwachtingen hodden, stelt i» dit opzicht weer diep teleur. Nóg geen geuren-tv. En dit is toch zo eenvoudig te verwezen lijken. Achter aan het toestel be vestigt men de geuren-adapter waarin zich zeven buisjes met es sence bevinden, de zeven hoojd- geuren. Die buisjes kunnen, door elektronische impulsen gediri geerd, door allerlei combinaties iedere gewenste geur het vertrek inzenden. Men moet het zich eens voorstéllen: Hoss, u it Bonanza betreedt een saloon, groot en machtig staat hij tussn de open klappende onderdeurtjes en tege lijkertijd walmt door de kamer de geur van verschaald bier, si garenas en slechte parf ums. Kruitdamp wolkt bij elk schot achter het toestel omhoog. Je ruikt de handeling. Er zitten na tuurlijk wel wat bezwaren aan dit systeem. Documentaires over watervervuiling en luchtveront reiniging halen wat je noemt geen kijkdichtheid meer, zijn ver pestend voor de atmosfeer in de vredige huiskamer. Een vriendelijke omroepster, van wie een prettige geur uitgaat, kondigt een uitzending aan van de boerenpartij. In een walm van mest begint de spreker het scherm te vullen. Een prettige, landelijke lucht, die vjij zeer kunnen waar deren, maar zo denkt niet ieder een erover. En laten we nu over de begeleidende lucht van an dere partijen maar zwijgen. Mest is eerlijk. Een zware lucht met houvast. Maar je hebt ook partij en waar geur noch smaak aan zit. En wat moeten ze dan in Bus- sum? Zeggen ze bijvoorbeeld te gen de geurmakergeef jij nou eens even een prettig luchtje bij Nieuw Rechts. Wat moet. zo'n man dan Hij kan hel niet reuk loos laten, de mensen hebben voor hun toestel betaald. Ze willen mérken dat er een luchtje aan zit. Wat moet zo'n man nou bij de radicalenJe kan de mensen toch niet van hun stoel laten rol len? Nee, hel is niet zo'n goed idee. Het is juist, dit tijdig te be seffen. De raadsleden vonden dat wel goed, ,maar' zo vertolkte de heer van de Vel de de gedachten van de raad', dan moet de secretaris maar iemand van de secre tarie meenemen, die het voor niets doet' l)e raad was van mening dat de ge meenteambtenaren in Bruinisse voldoen de betaald worde,» om zoiets er gratis bij te doen. De heer Van de Velde meen de, dat de ambtenaren per week zo'n 38 uur maken', als je de schaftuurtjes en koffie- en theepauzes van de werk tijden aftrekt'. De wetnouder Van Gilst en -Jumelet hielden zieli aan hun voor stel. In de volgende vergadering zal gemeentesecretaris P.. ue Groot mede deling doen over dingen, die vrijdag ge zegd werden en die volgens hem niet waar zijn. VREDESTOCHT IN OOSTBURG OOSTBURG Vanmiddag, zaterdag, ■ordt in Oostburg een vredeslocht ge- rganiseerd in het kader van de vredes week. Een werkgroep, waarin onder dere ds T. A. C. van Orunen, jeugdwerk- mensen, scholieren eu jonge werknemers zitten, begint bij het' hervormd jeugd centrum en heeft als doel de aandacht te vestigen op de noodzaak van een rechtvaardiger verdeling van het we- reldinkomen en van ook meer hulp aan de arme landen. Er zullen diverse span doeken worden meegedragen met onder andere de teksten .Geeft één proeent 'an het jaarinkom en.' .Weg met het ego isme', ,Het geloof is dood zonder de daad' en ,Geen liefdadigheid, maar rechtigheid.' De vredestocht die wordt voorafgegaan door een gcluidswagcn, be gint bij het jeugdgehouw en gaat dan via Markt, Rïsseeuwstraat, Tragelsin- gel, Langestraat. Ledelplein en Callen- felsstraat naar de Oude stad. Daarna luidt het traject Kroomvijksingel, Zand straat. Bredestraut, Brouwerijstraat er Burchtstraat weer naar het hervormd jeugdcentrum. Daar zullen de deelne mers discussiëren over het onderwerp van de vredesweek. Tijdens de tocht worden pamfletten uitgereikt. OP RIJKSNIVEAU ETke hoek van uw htris behaaglijk met Dimplex! Want Dimplex elektrische radiatoren (thermostatisch geregeld en met olie gevuld) rijdt u zó van de ene leamer naar de andere. Dimplex. Veilig. En... de zuinigste! Vraag dokumentatie by Nerïm N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850 - 4 2311 (Slot van pagina 1) fessionele beoefenaars van welen- schappen contact met elkaar zochten en de huidige periode, waarin het genootschap zich sehrapzet om toch nog een paar tradities in ere te hou den. Voorzitter Glaubitz haalde frag mentarisch belangrijke en minder be langrijke gebeurtenissen in de his torie van het genootschap uit de ver getelheid. hij schetste hoogtepunten en teleurstellingen. Tenslotte kwam lijj tot de vraag, die een soort zelfonderzoek inhield: ,Zijn wij tevreden met het bereikte?' Het antwoord: ,Ik zou niet zonder meer ja willen zeggen. Er zjjn leem ten. Wil ons genootschap met zijn eerbiedwaardige leeftijd, geboren in de tijd van de verlichting, bestaans recht hebben voor de toekomst, dan zullen we bij de tijd moeten blijven, alert moeten zijn'. Als opdrachten voor het begin van de derde eeuw zag hij: 1. de waarde van de kostbare verzamelingen van het genootschap opnieuw taxeren en leren gebruiken. 2. meer samenhang brengen tussen de leden onderling, 3. grotere aandacht besteden aan de toegepaste technische wetenschap, dens de bijzondere ledenvergadering in Vlissingen gelukgewenst. Drs P. de Jong deed het namens de Utrecht se en Rotterdamse zusterorganisa ties, dr Meertens voor de Koninklijke Academie van Wetenschappen en prof J. Polspoel voor de Koninklijke Vlaamse Academie van wetenschap pen. letteren en schone kunsten van Van onderop is er in het genootschap de laatste maanden een actie geko men om wat meer armslag bij nieu we initiatieven mogelijk te maken. Er vormde zich een jubileumfonds- commissie, die een bedrag van 8000 wist in te zamelen. Ir J. P. Berdenis van Berlekom beklom gisteren de katheder om dit geschenk, vergezeld van een opdracht, aan het bestuur te overhandigen. Het is de bedoeling dat deze som ten goede komt aan de voorbereidingen tot de uitgave van een Zeeuwse encyclopedie, die in 1971 moet verschijnen. Buiten het fonds om waren voor dit doel ook nog schenkingen binnengekomen. VLISSINGEN - Op rijksniveau wordt gewerkt aan nieuwe ramin gen van de terreinbehoefte voor zeehavenindustrieën. Dit omdat de laatste jaren in de praktijk is ge- Bruinisse doet nog niet mee met de'bleken, dat de vraag naar terrei- gemeenschappelijke regeling voor een vleeskeuringsdienst benoorden de ROU met name voor de chemische Weslerschelde. Wethouder S. A. Ju-ja*: irroter is dan werd ver melet gaf een aantal argumenten te- ginter is aan weru tei aantal argumenten te gen de fusie. Hij stride, dal de be groting voor de nieuw te vormen dienst ,lekt als een mand', dat op Schouwen-Duiveland geen volamb- telijke dierenarts meer zal zijn en dat de mogelijkheid van vestiging van een tweede dierenarts kleiner wordt, als de dienst op het eiland wordt opgeheven. De lieer Van de Velde wilde wel fuseren. ,lk heb van een man. die in het vak is vergrijsd ge hoord. dat de fusie wel moet door gaan. Een nieuwe dienst zal doelma tiger werken', aldus de heer Van de Velde. Besloten werd een leegstaande gemeen tewoning aan het Kerkplein toch maar door jongelui te laten gebruiken, die zich daar 's avonds ve-rmaken. De jon gelui kregen ondanks hun verzoek geen toestemming 's zondags in het huis :e zijn. Ook mag er geen sterke drank worden geschonken en s nachts mag er niemand in het huis aanwezig zijn. Vol gens mededelingen van wethouder Ju melet is dat allemaal in het verleden wel gebeurd- Er zal strenge controle zijn, dat de jongelui zich nu aan de re gels houden. Door de politie en door waarnemend burgemeester Van Gilst lersoonlijk, zoals die aankondigde. Het tuis staat overigens op de lijst om ge sloopt te worden. Voor de bouw van een nieuw dorpshuis reserveerde de raad het overschot van de gewone dienst van de gemeentereke ning 1968, een bedrag van ƒ16.000. De heer Van de Velde diong erop aan, dat snel mogelijk plannen op tafel komen or het nieuwe dorpshuis. De raad besloot gs te verzoeken de pre sentiegelden voor roads- en commissie vergaderingen van 20 en 15 te bren gen op 25 en 20, Men was tegen een voorstel per raadsvergadering 20 uit te trekken voor aanstelling van een raadsnotulist. De heer Van Gilst wees erop, dat de gemeentesecretaris beter niet kan worden belast met het maken van de notulen, zodat die zich «neer aan andere zaken kan wijden. wacht. Aldus blijkt uit de memorie toelichting op het, hoofdstuk volkshuisvesting en ruimtelijke or dening van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1970. In de memorie van toelichting wordt op gemerkt. dat het regeringsbeleid is ge richt op een evenwichtige industriële ontwikkeling in Zuidwest-Nederland. Daarbij wordt vooral gedacht aan ver sterkte groei in net zuidelijk deel van het Deltagebied. .Hel beslag op de in frastructuur en de ruimtelijke mogelijk heden in het Rijnmondgebied is reeds vrij zwaar. Dat dit beslag nog zal moe ten toenemen door bepaalde industriële vestigingen, die een ligging aan zeer diep vaarwater vereisen of absoluut ge bonden zijn aan de industriële agglome ratie in de noordflank, is wel aanneme lijk.' aldus de minister Het komt hem echter voor. dat de mogelijkheden om voor andere industriële vestigingen af standen van meer dun enkele tiental len kilometers te overbruggen wel eens onderschat worden. Dit geldt volgens de minister ook voor de afstand lussen het Rijnmond gebied en het Scheldebekken. De mi nister zegt verder, dat bij het bepa len van de ruimtelijke structuur van het Deltagebied verscheidene elemen ten een rol spelen. Daartoe behoren de aspecten van de kwaliteit van het milieu en die van de werkgelegen heid en de bevolkingsgroei. Wat dit laatste betreft merkt de minis ter op, dat men nog voor verscheidene onzekerheden staat. .Zo staat niet vast. dat het scheppen van nieuwe arbeids- Eilaatsen in de industriële sector een fei- elijke toeneming van het totaal aan tal arbeidsplaatsen in een bepaald ge bied inhoudt,' aldus t:e bewindsman. Hij wijst er in dit verband op. dat in het verleden een sterke ontwikkeling van de zeehavenindustrieën in het Rijn mondgebied gepaard ls gegaan met af neming van het aantal arbeidsplaatsen in andere bedrijfstakken. ,De Rotter damse studierapporten gaan er echter van uit. dat er wel degelijk een expansie (ADVERTENTIE) ZONDAG GEOPENDj .van 10-171 ROTTERDAM f26 sept".7 okt. de vraag naar ai oeid zal zijn en dat daarmee een verdere bevolkingsgroei gepaard zal gaan. Indien de hierover op- ;estelde ramingen in het rapport van Ie commissie Van Tilburg juist zouden zijn. houden deze een sterke verdergaan de concentratie in Jiri. Waterweggebied namelijk een bevolkingsgroei tot 1990 van circa 75 procent tegenover een landelijk groeip-ienntage van circa 30 Een dergelijke '^wolkingseroei in dit gebied zou duidelijk .n strijd zijn met een hoofdlijn van bet nationale ruimte-! lijke beleid, te weLen een betere sprei-j ding van de bevo!ki.u> en werkgelegen- heid over het land. Een sterker accent op het. zuidelijke deel van het Delta gebied is meer met deze beleidslijn in overeenstemming,' aldus de minister in zijn memorie van toelichting. Ander hoogtepunt b(j de jubileum viering was gisteren de benoeming van een drietal ereleden: mevrouw VV. S. S. van der Feen - van Benthem Jutting (sinds 1927 lid en autoriteit op het gebied van beschrijving van diersoorten en schelpen), drs P. J. van der Feen te Domburg (sinds 1925 lid en oud-conservator van de stenen kamer van het genootschap) en dr P. J. Meertens te Amsterdam (auto riteit op het gebied van de naamkun de en de historie van Zeeland). Het genootschap be3chouwi. dit nieuwe drietal als figuren, die bijzonder veel hebben bijgedragen aan de ontwik keling van het werk en zich daarbij zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Uit België kwam ook de gastspreker op deze herdenking: gouverneur dr U. Roppe van de provincie Limburg. Hij verving daarbij dr J. Huizinga uit Utreclii, die wegens ziekte zijn rede over liet onderwerp .Wat is de betekenis van een genootschap als liet Zeeuwse voor de wetenschap in de huidige samenleving?' Van heel ander karakter was de toespraak van de heer Roppe: .Koning Willem I na 160 jaar'. Al eerder heeft hij Zeeland (bij de Vrienden van Veere) verrast met zijn bijzondere kennis over deze vorst, die hij zelf als een bijzonder invloed rijk man met name voor het zui delijk Nederland van toen be schouwt. Het was een plezierig ge presenteerde verhandeling, waarmee de heer Roppe de gasten bij cht ju bileum wist te boeien. Als amateur- historicus is de Belgische gouverneur diep gedoken in de achtergronden en persoonlijke karaktertrekken van koning Willem I (1792- 1843). Hij heeft daarbij zelfs nooit eerder ge publiceerde archiefstukken aehtei- haald en tenslotte een boekje over deze vorst geschreven. Het verhaal dat hij gisteren vertelde, was alleen al om de trant de moeite van het be luisteren zeker waard. Het genoot schap had op het laatste nippertje nog een waardig vervanger van de aanvankelijke feestredenaar gevon den. Na afloop' van dit vèrgadergedeelte begaf het gezelschap zich naar Mid delburg. waar het provinciaal bestuur in de statenzaal een ontvangst aan bood. Enkele uren lang was daar ge legenheid voor onderlinge) hernieuw de) kennismaking. Charmant en aantrekkelijk was la ter m de wandelgang van de Nieuwe Kerk de presentatie van Walcherse klederdrachten. Een gezelschap van zestig vrouwen, mannen, jongens en meisjes en kinderen showde daar een rijkdom aan kostuums, afkomstig uit particulier bezit. De feestelijkheden rondom dit tweede eeuwfeest van het nu ko ninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen werden afgesloten met een sfeervol koud buffet in de met kaarsen verlichte klooster gangen van de Middelburgse Ab dij. Daar was de sfeer van eeuwen her in de avonduren als het ware tastbaar. TJZENDI-JKE -- De 16-jarige brom fietser A. L. uit IJzondijke is vrijdag middag op de oude provinciale weg te gen een patrouillewagen van de rijks politie gereden. De wagen stond uiterst rechts van de weg. Ver moedel ijle zat de bromfietser, die in do richting IJzendij- ke reed, voorovergebogen, waardoor hij de auto te laat ontdekte. L. is met een hersenschudding opgenomen in het Sint- Antoniusziekennuis in Oostburg. MIDDELBURG Het was een bijzonder kleurig, speels en -nnemend schouwspel, gisteravond in de wan delgangen van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het jubilerende Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen presenteerde met een groep van zestig vrouwen, man nen, meisjes, jongens en kinderen een weelde aan Wal cherse klederdrachten. Onder de hoge gewelven en in het felle licht van televisielampen kwam het er tot een soort van antieke modeshow, waarbij de kostuums teruggingen tot de 16e en 17e eeuw. Alles wat in al die eeuwen op Walcheren aan klederdrachten te zien is geweest was uit kostbare particuliere bezittingen tot een grote parade bijeengebracht: van de rouwkleding tot het keimiskostuum, het jongenskostuum (peper en zout) tot dat van de bejaarde vrouw, van Je winter- dracht tot de zomerse kledij. Als lady-speaker bij deze presentatie trad op mevrouw J. Dijkstra, verbondeD aan de provinciale bibliotheek. De show stond onder leiding van mevrouw De Jager uit Domburg. De deelnemers eraan zetten aan het slot drie coupletten van het Zeeuwse vollcslied in. Zondagmiddag 5 oktober zal de show in een uitzending van een kwartier op de televisie (NOS, Nederland I) te zien zijn. Examens Voor het semi-artsexamen aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn gestaagd de heer M. W. Kunst te Middelburg en de heer J. C. Dorrepaal te Terneuzen. Voor het kandidaatsexamen geneeskun de 2 slaagde P. A. M. Vierhout te Vlis singen. VLISSINGEN Een groot aan tal jongeren, maar ook enkele ouderen scheurden vrijdagavond in de hal van het Vlissingse stad huis eensgezind bloemetjes uit krantepapier. Het was 't eind van het bewegingsspel van de doops gezinde spelgroep .Dropping' en het begin van de discussies die de spelgroep had uitgelokt. In het kader van de vredesweek 1969 bracht de spelgroep een .vredesweek spel'. geschreven door Tineke Beyer uit Middelburg. De leiding van deze panto mime was ook in haar handen. Zeventien scholieren, die zichzelf sterk bij de problemen van rijkdom en ar moe, van macht en onmacht, van vrede en oorlog, voelen betrokken brachten in deze pantomime en in dit bewegings spel op indringende wijze deze proble men naar voren. Was er voor de omstanders in het be gin nog hier en daar wat moeite om de bewegingen en geluiden te begrijpen, in de laatste minuten werden ook zij zelf betrokken in het spel op uitnodi ging van de spiers. Het hele spel was bedoeld om discus sies uit te lokken. Die kwamen dan ook na afloop, in de kantine van het stadhuis, waar de gemeente Vlissingen een kopje koffie aanbood. Nadat ds. J. C. van den Berg om streeks tien uur de discussies sloot, wer den ze in groepjes nog verder voortge zet. Vandaag, zaterdag, zullen op de provinciale manisfestatie de discussies ongetwijfeld weer voortgezet kunnen worden. /ADVERTENTIE) PROJECTIETAFELS VANAF 27,50 hotoBACKl Sl-Jacobsstraat 27 - Vlissingen LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en zuidwest. Iets la ge re m id dagtemperaturen VERANDERLIJK MET TIJDELIJK REGEN EN OVERDAG ONGEVEER NORMALE TEMPERATUREN. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6: Min. temp: van ongeveer normaal tot •1 graden boven normaal; Max. temp: omstreeks normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot Min. temp: 0 tot 5 graden boven nor maal; Max. temp: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON EN MAAN 28 september Zon op 06.35 onder 18.25 Maan op 18.58 onder 10.00 ZON EN MAAN 29 september Zon op 06.37 onder 18.23 Maan op 19.17 onder 11,22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2