,DE MENSEN MOETEN BEWUST GEMAAKT WORDEN' BERG HUISVUIL WORDT STEEDS GROTER AGNES PUYN OVER VREDE EN ONVREDE: VAN EN VOOR HAAR zaterdagnummer CULINAIR AVONTUUR Zaterdag 21 september '69 VLISSINGEN Het is 27 september en tot en met de 28ste houdt een deel van de wereld zich nog intensief bezig met de problematiek rond de vrede en meer nog de onvrede. Een ander deel van de wereld komt niet aan het praten en discussiëren toe: ze zitten er midden in en hebben .belangrijker' zaken aan het hoofd- voedsel zien te krijgen om niet van honger om te komen, proberen om koste wat het kost te blijven leven. Waaróm weten ze misschien niet, want zo goed ls het nou ook "weer niet om te teven. Het zal wel een oerinstmci zijn. In het andere deel van de wereld wonen mensen van goede wille. Die mensen hebben een vredesweelt bedacht. Die wülen dat men eens wal meer betrokken raakt met die andere wereld .de derde wereld' Maar net lijkt vechten tegen de bierkaai. De mensen willen best een kwartje, of een gulden, of een tientje of zelfs honderd gulden geven. Ze zijn na een aardig staaltje massapsychose zelfs héél goed in staat om duizenden guldens bij elkaar te brengen. En dan kunnen ze weer rustig slapen: ze hebben het hem toch maar weer mooi geleverd En als er een vreaesweek is zijn er mensen van nóg meer goede wille diie er veel vrije tijd en geld in willen steken om een helpende hand te bieden. Maar de mensen zijn nu eenmaal egoïstisch en praten liever over de va kantie en het mooie weer en de loonsverhoging en de btw en de ontslagen en de devaluaties en de kinderen en de buurkinderen en ga zo maar een poosje door. Een vredesweek... best, maar aan mijn lijf geen polonaise dat de reizende tentoonstelling van de KWJ over ,arm en rijk' aanwezig is. Agnes Puyn zegt over de vrede en onvrede: .Het is zo vreselijk hopeloos. We moeten allereerst de mensen bewust zien te maken Én dat lijkt soms zo vréselijk hopeloos. Van de provinciale manifestatie verwacht ze wel iets goeds. .Ik denk dat er iets positiefs uit kan komen, maar niet in die zin dat men zegt: we gaan nu eens iets doen voor die arme zielen in de ontwikkelingslanden. De mensen zijn toch veel te egojstisch. Ze willen best wat in zo'n collectebus stoppen, het is zo'n afkoopsysteem Maar eigenlijk ben ik precies zó. want als er iemand bij mij aan de deur komt, dan doe ik het toch ook weer, en dat is het niet hè. Ik zou de men sen gewoon slap willen noemen, mezelf inbegrepen. Ik heb een paar keer gepreekt. Dat was aan de ene kant een geweldige ervaring. Aan de andere kant voei je dan pas: ,daai sta je nu wel zo te kletsen maar in hoeverre komt het over, blijft er iets hangen Lk ben er heilig van overtuigd dat we veel beter géén geld op kunnen ha len. Laat de staat dat doen, lóat ze maar belasting betalen daarvoor. Ik ben wel blij dat die mensen hun dubbeltjes en kwartjes willen geven, maar het hele beleid moet eens op zijn kop gezet worden. Het moet veel groter aangepakt worden. En dat begint dan met een men taliteitsverandering van de mensen hier. Ze moeten er van overtuigd zijn dat de staat die financiële taak moet overnemen en ze moeten zelf bewust gemaakt worden. En dat is een probleem. Misschien ben ik op 't moment te agressief, maa>- hoe bereik je anders iets?! nisatie. Maar we moeten onze kennis met alleen brengen, juist ook over dragen Als de jongeren in Zeeland eens in deze richting gingen denken??' HET WORDT TIJD DAADWERKELIJK HOPELOOS Eén van die mensen die zich met huid en haar met de medemens verbonden voelt is Agnes Puyn. ,Maa.r' 21 jaar, od de ores voor de KWJ (Katholieke Werkende Jongeren) en daarnaast via alle mogelijke contacten vierentwintig uur per dag be zig met zaken die te maken hebben ,met de ander' Zo is ze (als vanzelfsprekend) ook verzeild geraakt bij de provinciale ma nifestatie vandaag, zaterdag, 27 september in Goes in verband met de vre desweek 1969. Ze zal er in een forum zitten en heeft er ook V'J Agnes Puyn is vaak bezig met deze problemen. Ze móet er over praten. ,Er worden teveel handjes geschud en pootjes gegeven.. We zouden eens een stapje verder moeten komen. Er wordt vaak teveel gepraat, er zou daadwerkelijk iets moeten gebeuren. Niet één collecte, dat is een druppel op de gloeiende plaat. Maar waarom kan men als men iets wil organiseren, niet iemand uit de ontwikkelingslanden met capaciteiten naar Nederland halen en reis, ver blijf en studiekosten betalen. Dat is geen vrijblijvende zaak, daar is men niet met één keen- collecteren vanaf, dat zou een heel project zijn, maar waarom niet. Als ze toch iets willen geven. Vrijwilligers gaan er genoeg naar die landen, althans ei kónnen er genoeg naar toe gestuurd worden. Elke dag zie je advertenties met oproepen, daarvoor is. al een goede orga- Over de vredesweek: ,Het is natuurlijk niet genoeg. Men moet er mee doorgaan, er voortdurend aan werken. Er zijn veel groeperingen die een bijdrage kunnen leveren om de mensen meer bewust te maken: de kerken, de scholen, de politieke partijen, de vakbonden, kan niet schelen wie of wat. Er moeten een stel mensen zijn die zich daar voor honderd procent gaan inzetten. Het word* tijd.' Over de dienstweigeraars' ,Die zouden voor een groot deel geschikt zijn voor dar ontwikkelingswerk Stuur ze er maar naar toe. Datzelfde geldt voor de meisjes. Er wordt zoveel over emancipatie gepraat, nou daar zie je dan op dit punt totaal niets van. Ze zouden er veel goed kunnen doen en het zou misschien ook weieens heel goed voor hen zijn om kennis te ma ken met die andere wereld. Dan wéten ze. Over de KWJ: dat is ook een kwestie van bewust maken. Wij mogen die werkende jongeren, we moeten zelfs, bewust maken van hun taak, hun kunnen, hun positie in de maatschappij. Studenten staken, studenten we ten hoe ze zich op d'e voorgrond moeten plaatsen, ze weten hoe ze iets aan moeten pakken. De werkende jongeren komen daar altijd achteraan. Ze hebben, voorzover ze na hun vijftiende een baan gaan zoeken, geen verdere vorming gehad. Ze zijn vroeger dom gehouden. Dat gaat veranderen. Wij proberen daar iets aan te doen. Op het ogenblik is de KWJ bezig met artikel 12 van de arbeidswet. Een wet uit 19119 die pleit voor scholing en vorming van de werkende jeugd. Sinds 1919 is er ndets aan die wet veran derd, werkende jongeren kunnen nog steeds ,dom gehouden worden. Je zou eens moeten weten wat voor gekke dingen er op veel bedrijven gebeuren. Wij moeten die mensen dus ook bewust maken'. Over naar werk: ,inijn taak is: begeleiden van de leiders en leidsters in de ze afdeling en het opzetter van leiderstrainin.g in Zeeland en daarnaast doen we aan bedrijfswerkmg en dergelijke. We moeten de zaken nauw colgen en zo mogelijk overal op in springen! En tenslotte nogmaals ove- de vredesweek: .Laat het een begin zijn van een bewustwording van de ellende in de wereld. Wij kunnen daar toch niet zomaar aan voorbij leven, dat heeft lang genoeg geduurd'. MARJOLEIN COPIER' Op .vuilnisbakkendag' in de nieuwbouw wijken van een grote Nederlandse stad kan men de aard van de bewoners een beetje leren kennen via de manier waar op ze hun huisvuil aan de ophaaldienst presenteren. In keurig gevulde emm rs en dito plastic zakken maar ook in uit puilende vuilnisvaten, slordige karton nen dozen en gescheurde papieren ver pakkingen. De heer S. J. van Veên reinigitigscon- troleur van een grote gemeente in het centrum van ons land. weet tijdens een autorit door zijn stad meteen de straten en woonblokken aan te wijzen waar hij resultaten van zijn werk ziet. Zijn oordeel over de manier waarop één en ander staat uitgestald varieert van .keurig .werk' tot .kijk, da,t lijkt helemaal nergens naar'. De. bewoners op wie deze berisping van toepassing is kunnen erop rekenen dat de reinigingsconfroleur binnenkort aan hun deur verschijnt. Niet om een donderpreek te houden; verre van dat. ,Ons werk bestaat voor 90 pet uit voorlichting', zegt de heer Van Veen. Hij is tijdens werktijd in uniform gekleed en hij houdt er reke ning mee dat Nederlanders alleen al bij het zien van een uniform vaak een beetje dwars worden. ,Je moet de za ken gemoedelijk aanpakken', vindit hij. ,Niet meteen gaan dreigen met de be voegdheid tot verbaliseren die een rei nigingscontroleur neeft' Zorgeloosheid Over de vuilnisatvoer uit onze heden daagse hoogbouw valt nogal eens een onvriendelijk woord. De vuilnisafvoer is één van de meest bekritiseerde as pecten van de moderne omhoogstreven- de woningbouw en vooral het stortko- kersysteem komt er bij de bewoners en reinigingsdienst vaak slecht af: het is lawaaiig, de containers zijn vaak te klein van inhoud, de ruimte waarin ze staan is vaak te benepen en de deu ren kieren soms zo royaal dat onge dierte er moeiteloos in- en uitloopt. Allemaal waar; maar reinigingscontro leur Van Veen vindt wel dat de hoog- bouwbewoners zich ook eens «roeten bezinnen op hun eigen aandeel in de vuilnismisère. Na ruim twee jaar werken in zijn nog jonge beroep is zijn ervaring dat men sen die in de anonimiteit van een groot flatgebouw gaan wonen, onmiddellijk slordiger mot huishoudelijk afval gaan omspringen. .Iemand dóe op een flat woont is zorgelozw met huisvuil dan de man die in een huis in een net straatje woont," >s zijn mening. Het bezorgt hem extra veel tijdverlies, want zoek in een woontoren maar eens uit wie de rommel op het trotoir heeft bied van hoogbouwbewoners ,Dat er op het laatste nippertje allerlei rommel bij de containers wordt neergezet', zegt controleur Van Veen. .Flessen, stoelen, soms heel grote stukken, 't Gebeurt al tijd in de avonduren en de dader ligt op het kerkhof. Verder vind je in con tainers allerlei zaken die er met n dozen in kleine stukjes te scheuren. Gro te stukken worden in de vuilnisstorl- kokers gewurmd. Toegegeven, de con tainers zijn te klein, maar als ieder een de spullen nu maar goed fijn maak te dan zouden we heel wat minder last hebben.' Adviezen Wat zijn de ondeugden op vuilnisge- De reinigïngscontroleur blijft lankmoe dig, hij gaat niet meteen met grof ge schut werken, maar begint met het uit reiken van stencils waaruit de bewoners kunnen leren hoe het wel en niet moet met de verpakking en afvoer van vuil nis. ,Zo'n stencil is eigenlijk meer dan een dringend verzoek om medewerking', zegt de heer Van Veen. ,In flats waar nog met emmers wordt gewerkt is het gemakkelijker. De emmers zijn genum merd en je kunt dan al gauw zien wie zo'n stenciitje moet hebben omdat bepaalde emmers steeds te vol worden gestampt.' Vuilnisciiaos op de stoep: hier ligt een taak voor de reinigmysconlroleur Gratinschotel Franse selderij of bleekselderij zijn lange, dikke stronken selderij, die met opzet bleek zijn ge houden. Ze hebben een bijzonder fijne en geurige selderijsmaak. Verwijder de ondereinden en de groenachtige bladeren en snijd de afzon derlijke stengels in stukken van ongeveer tien cm. Kook ze in ruim water met wat zout tot ze zacht zijn en reken hiervoor minstens een uur. Schep ze uit het water en laat ze uitlekken. Wikkel elk stuk in een plakje gekookte ham en leg de hamrolletjes in een beboterde vuurvaste schaal. Smelt 25 gram boter en roer er 25 gram bloem door. Roer het mengsel tot een dikke pasta en voeg vervolgens geleidelijk een kwart liter melk toe. Blijf steeds goed roeren, boven een laag vuur, tot een dikke saus is ontstaan. Meng er zout, peper en 100 gram geraspte kaas door. Giet deze saus over de hamrolletes en leg hier en daar nog. een klein klontje boter. Zet de schaal boven in een voorverwarmde, hete oven tot de bovenzijde een mooi licht goudbruin korstje heeft gekregen. Geef er aardappelpuree bij. Paté van eend of konijn Paté maken lijkt een hele kunst, maar is dat eigenlijk helemaal niet. En het resultaat is iets heel bijzonders. Vraag uw poelier een wilde eend, of eventueel een wild konijn, in stukken te snijden. Braad de stukken in weinig boter aan alle zijden licht aan. Houd het vuur laag. Neem na een half uur de pan van het vuur, schep de stukken er uit en laat ze afkoelen. Snijd het vlees met een scherp mesje van de botjes en maal het in uw vleesmolen. Maal eveneens 250 gram in repen gesneden varkenslever en 250 gram kalfslappen. Voor een eendepaté mengt u er nu een. klein glaasje madeira, rode port of een paar druppels oranje curacao door (allemaal in kleine keukenflesjes verkrijgbaar), en een gesnipperd uitje, dat u even in weinig boter hebt gefruit, zout en versgemalen peper Voor een konijnepaté voegt u aan het vlees mengsel tijm en eventueel een glaasje madeira toe Bekleed 'n aardewerk patèpotje met lapjes vet spek en schep het vleesmengsel er in. Leg bovenop een paar blaadjes laurier en dek he! potje af. Zet de paté hoogstens een uur in ee- voorverwarmde, niet al te hete oven. Bewaar de afgekoelde paté minstens een volle dag in de koelkast alvorens deze op tafel te brengen. Geef er knapperig stokbrood of vers geroosterd brood bij Zuurkoolslaatje De eerste, nieuw ingelegde, zuurkool is er weer. Hier in Nederland is het traditie met zuurkool te wachten tot we weer lopen te rillen. Maar waarom zouden we. dat eigenlijk doen, zuurkool eet men zowel in Frankrijk als Polen en Hon garije het hele jaar door. Het smaakt altijd, als we het maar met een beetje fantasie klaarmaken. Bovendien is zuurkool nog een rijke bron van vitamine C, vooral als we het rauw eten. Leg 250 gram zuurkool even in een vergiet onder stromend water. Haal de massa met een vork nu en dan eens uit elkaar. Rasp intussen een paar wortelen en snijd een groene of rode paprika in heel kleine stukjes. Snijd de zuurkool, die u eerst laat uitlekken, fijn en meng dan zuurkool, wortel en paprika door elkaar. Roer een sausje van drie eetlepels olie, enkele druppels citroen sap, een theelepel suiker of een koffielepel honing en een theelepel mosterd. Meng dit sausje door de zuurkoolsalade en laat het meng sel enkele minuten staan. Zuurkool met appel en pruimen Laten we niet wachten op hartje winter om weer eens zuurkool te eten, het is goedkoop en u hebt er niets aan schoon te maken. Maar doe er eens iets anders mee dan er altijd maar die saaie stamppot van te maken. Week 100 gram ge droogde pruimen enkele uren. Bak 200 gram in dobbelstenen gesneden ontbijtspek in weinig ooter goudbruin. Snijd een grote geschilde appel in plakken, verwijder het klokhuis en leg de plakken op het spek. Schep daarop een laagje zuurkool, daardp de geweekte pruimen, ontdaan van de pitten, en daarop de rest van de zuur kool. Reken in totaal op ongeveer 500 gram zuurkool. Leg er een blaadje laurier bij, giet er een kopje water over en laat de zuurkool niet langer dan een uur stoven met het deksel op de pan. Houd het vuur laag en voeg zonodig ■<og wat water bij om aanbranden te voorkomen. WINA BORN. De letters ,B. B.' zijn vertrouwde initialen voor de filmenthousiasten van nu, de letters JJ. D.' voor een vorige generatie cinemaliefhebbers. D. D. was Danielle Darrieux, de frêle Frangaise die t» de loop van een bijna veertig jaar durende filmcarrière meer dan zes tig films maakte en van wie een be kend regisseur eens zei dat ze een scène nu twaalf keer nog even natuur lijk speelde als bij de eerste opname. Aan Elle vertelt Danielle dat ze nooit meer naar haar oude films kijkt. Jk vind het niet prettig om mezelf terug te zien. Ik houd niet van dat verouderde beeld van mezelf. Ik vind dat ik raar gekapt was en met een hoog geknepen stemmetje praatte'. Ze speelt nog altijd, zowel voor de film als in toneelstuk ken en houdt vooral van het blijspeL filmspelen is mijn vak, maar als ik morgen definitief zou moeten stoppen zou dat voor mij totaal onbelangrijk zijn'. In Paris Match verscheidene foto- vagina's, gevrijd aan wijlen Edith Piot, kleine grote zangeres van het Franse lied, Edith als klein meisje en als teen ager, Edith luisterend naar grammo foonplaten, zingend bij accordeonmu- ziek, in bed ontbijtend met één van haar grote liefdes en in (bleekblauwe) trouwjapon tijdens een huwelijksplech tigheid in New York. Met als getuige Mariene Dietrich die, geknield, iets aan een schoentje van de bruid verschikt. Het zijn opnamen uit het fotoboek fuif' dat door een zuster van de be roemde chansonnière werd samengesteld en waarvan in tien dagen tijds al meer dan zestigduizend exemplaren zijn ver kocht. Een nieuwe druk van honderd duizend stuks staat op stapel. Na alle modenieuws over broekjtak- ken, maximantels en laarzen rijst de vraag wat we komende winter bij dit alles op het hoofd zetten. Mutsen', ad viseert Parijs. Gebreide mutsjes met in gewerkt patroon .'ie op één oor viorden gezet, warm. gekleurde nylonmutsen van jersey met bijpassende lange sjaals, ge breide bivakmutsen die alleen het ge zicht vrijlaten en ook de kin nog ge deeltelijk beschermen. Voor de sportie ve meisjesnauwsluitende leren kapjes, of leren petten met bontgevoerde klep pen en oorstukken. Romanschrijfster Daphne du Mau- rier heeft volgens Woman ,een pijnlijk afscheid' achter de rug. Ze heeft het uit de zeventiende eeuw daterende landhuis moeten verlaten waarin ze meer dan vijfentwintig jaar heeft ge woond en dat model heeft gestaan voor fiandArley'het landgoed uit haar be faamde roman Rebecca. Haar inspiratie heeft niet geleden onder de verhuizing naar de nieuwe, wat kleinere woning (die overigens het bekijken ook aTles- eins waard is). Daphne du Mauxier: Jdijn nieuwe huis is achttiende-eeuws maar heeft funderingen die uit de veer tiende eeuw stammen. Toen ik dat ont dekte begon de oude verbeeldings kracht meteen te werken'. Bijna tweeduizend jaar heeft het geduurd voordat bruin zijn' een mode verschijnsel werd, constateert Nova. Vroeger betekende wit zijn een bepaalde status en eindeloze dichtregels zijn ge wijd aan de albasten, lelieblanke of marmerwitte huid van schone vrouwen. Nu verdringen vrouwen en mannen zich op stranden, rotsen en terrassen om. al transpirerend, in de zon bruin (of rood) te bakken. Een psychotherapeut over het verschijnsel: Jiet is boeiend om de beweegrede,.en te horen die mensen aan voeren voor het zich blootstellen aan de zon. Ze zeggen dat ze zich jitter en sexier voelen en dat het beter staat. Maar ik verdenk negentig procent er van dat ze het doen omdat het mode is Al lijkt bruin dan gezond, het is niet zo gezond voor de huid: langdurig en buitensporig zonnebaden zal uiteinde lijk gevolg hebben dat de huid voortijdig veroudert en dat lelijke rimpel vormingoptreedt'waarschuwt een huid- deskundige. Het lijkt de stem van een roepende in de woestijn in deze tijd, waarin jaarlijks meer miljoenen wor den uitgegeven aan zonnebrandmidde len en reisjes naar het zuiden. foederaerosols' die in Amerika al zo'n jaar of tien bekend zijn zullen bin nenkort ook aan deze zijde van de oce aan de markt verschijnen. Volgens het maandblad van de chemische fa briek Naarden zullen ze zelfs binnen niet al te lange tijd een belangrijk deel van de spray-markt beheersen. Vooral kosmetische produkten komen in aan merking voor de poeder spuitbus: talk poeders ,anti-transpiratiemiddelen, deo dorants, hygiënische sprays en droog- shampoos. Als voordelen worden ge noemd hygiënische en steriele verpak king, luchtdichte afsluiting die kwali teitsverlies voorkomt, gemakkelijke toe passing en, dankzij het spraysysteem, een verkoelend effect van de poeders. In file1 een fotoreportage van pret- a-poter mod evoor komende winter, met veel broekpakken en maxi-man- tels, maar ook mini-overgooiers van leer en vinyl. Over maxi-mantels vroeg Elle in 1967 aan honderd lezeressen (vijftig beneden en vijftig boven de vijfentwintig jaar) of ze bereid waren tot het dragen van een lange jas. Vijf entachtig procent antwoordde. met duidelijke afschuw ontkennend. Dit sei- zoen heeft maxi meer aanhang: vijfen veertig procent van een soortgelijke groep vrouwen heeft nu gezegd, veel zin te hebben in een lange mantel voor komende winter. Niet alleen omdat maxi w-arm en praktisch is, ook om dat het ,mooi en nieuw' is. of omdat men vindt dat één enkele (korte) jas niet meer voldoende is voor de winter- garderobe. ADVERTENTIE 'n COMPLETE schoonheids- behandeling, verzorgd door: Schoonheidsspecialiste HENNY VAN DER VELDE Troelstraweg 339 (torenflat) Missingen - Tel. 01184-6949

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23