TRIP ext*a OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN-OOST WIL GEEN CHEMISCHE INDUSTRIE BEZWAREN TEGEN HULSTENAARS EN TEGEN STRUCTUUR NCB ARBEIDERSJEUGD VRIJWEL NIET NAAR HAVO-SCHOLEN RK EN PROTESTANTEN KUNNEN GOED MET ELKAAR OVERWEG VOLGEND JAAR WIL IK VAN WALSOORDEN NAAR ANTWERPEN' (fWJDAG 26 SEPTEMBER 19C SOCIOLOGISCH ONDERZOEK WIJST UIT: De inwoners van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost voelen zich geen hele of halve Belgen. Wel vinden ze dat over de grens alles vlotter gebeurt, ze waarderen het belastingsysteem en ze verwachten in de toekomst veel van de Antwerpse ontwikkelin gen op de linker-Scheldeoever en die rond het Baalhoekkanaal. Landarbeiders pendelen nu naar de bedrijven in de Kanaalzone De naam van Joop Zoetemelk werd zondagavond naar alle deden van de wereld geseind, terwijl die maandag op de sport- inas van alle We-steiiropese kranten prijkte. Het is voor waar ook geen kleinigheid, winnaar worden van de Ronde van de Toekomst, als eerste Nederlander. Joop Zoetemelk staat nu als zodanig te boek achter grootheden als De Rosso, Gomez del Moral, Gimondi en Denti. Nederland won in die ronde voor de tweede maal het ploegen- klassenvent. (Ie maal in 1962 met de ploeg van Jan Janssen). Wat betekent dit nu voor een Knaap, die in december nog 23 jaar moet worden en die van zich zelf zegt dat hij al bloost als er een meisje naar hem kijkt? Wel. hij zal zich wel trachten zo duur mogelijk te verkopen hetgeen hem onge twijfeld gaat gelukken. Het winnen van de Tour de l'Avenir is niet minder dan een gouden visitekaartje dat de weg ruim open laat om füle, herhaal alle ploegen binnen te treden. Het ons benieuwen en misschien is dat vandaag al wel bekend aan welke ploeg hij de meeste voorkeur zal geven. Als hij overeenstemming weet te bereiken met Ton Visser van Willem Et, dan zou dat betekenen dat die ploeg zo onge veer één van de sterkste fabrieksploegen van de wereld gaat worden. Niet alleen om Zoetemelk uiteraard maar omdat nu ook Ward Seis deel gaat uitmaken van die groepering. De g die volgend voorjaar van start gaat met mannen als "Wagtmans, Rik van Looy, Wand Seis, René Pijnen, Otten- bros, Zoetemelk, Peter Post en nog enkele andere verdetten kan zich inderdaad gaan meten met alle andere fabrieks- ploegen. In de toekomstronde is Fedor den Hertog wat tegen geval len. Hij wisselt heel goede met uitermate slechte dagen af het geen wat kwetsbaar is voor een etappenrenner. Zoetemelk is veel regelmatiger, Oosterhof trouwens ook maar die heeft zijn kwaliteiten evenmin als de ar '.eren niet geheel kunnen tonen omdat hij in dienst van de kopman en van de ploeg moest rijden. Logisch. In het afgelopen weekeinde heeft een aantal Nederlandse renners niet onverdienstelijk gekoerst. Zo won Jaap Oudkerk een stayerskoers ln Parijs. Jan Janssen won opnieuw een wed strijd, een hee.' zware zelfs in de .Grote Prijs van Isberques' waarin slechts 23 van de 87 starters het einde haalden. Een bewijs dat Jan weer in vorm is. Naamgenoot Harry Jansen werd eerste La de derde wedstrijd voor het kriteriumkam- pioenschap van West-Duitsland. Peter Post was de eerste te Beekhuizen, terwijl Jan Krekels een paar dagen tevoren h'et zoet der overwinning bij de profs voor de eerste keer proefde in Orohles. Het was daar trouwens toch een Nederlandse aangelegenheid met van Katwijks als 2e, Karstens 3e, Frij- ters 4e, Serpentie 6e, Jan Janssen 8e, Pijnen 10e, Van der Vleu ten 15e, den Hartog 23e en Du Bois 34e. Wim Dubois behaalde verder nog een 5e plaats in Houthulst. Het militair kam pioenschap van NeÜeriland werd gewonnen door .korporaal' Henk Brand. Minder goed nieuws kiwam van C. v. d. Wege, die zoals bekend alleen deelneemt aan speciale wedstrijden Ln België en Noord-Frankrijk. Hij is door de Belgische wierijdersbond een schorsing opgelegd van een maand wegens overtreden van het dopmgveribod in een wedstrijd' te Couvy op 13 juli 1Ö69. De KNWU heeft deze schorsing overgenomen van 8 september tot en met 7 oktober. De zesdaagse van Eindhoven is toch niet doorgegaan, kennelijk wegens onvoldoende belangstelling. Volgende week donderdag gaat die van Berlijn van start, daarna volgt ho- penlijk is daar meer belangstelling die van Groningen (8-14 oktober), waarna er van 22 tot en met 28 oktober zelfs twee tegelijk draaien, in Dortmund en in Madrid. Voor de belangstelling is dat niet zo erg, dat is toch meer een lokale aangelegenheid maar waar haal je goede baanrenners van daan? We vergaten nog te vermelden dat Theo Verschueren 3e is geworden in de door Jaap Oudkerk gewonnen stayerswed strijd in Vincennes (Parijs). Met Eddy Merckx blijkt het een stuk beter te gaan. Begin deze week werd verwacht dat hij over een paar dagen wel weer aan een trainingsritje zou kunnen beginnen. Uit Gent vernemen wij dat hij daar zeker zal starten in de ope ningswedstrijden van het .Kuipje'. Dat is op zondag 5 ok tober waar 'hij aan de start komt tegen Harm Ottenbros, René Pijnen, Julien Stevens en de gebroeders De VLaeminck. Aanvang half drie. Er wordt die middag ook een trofee der wegrenners verreden met o. a. Van Looy, Van Springel, Mon- serée, Hoban, etc Alle grote mannen treden overmorgen aan in de snelle najaarsklassiekcr Parijs - Tours, een koers die de Nederlan ders goed ligt. Jo de Haan won in 1960, Jo de Roo in 1962 en 1963 en Gerben Karstens in 1965. Coen Niesten en Mies Steile er behaalden daar tweede plaatsen in respectievelijk 1959 en 1960. Dit jaar weer een Nederlander? Verder graag uw aandacht voor de benefiet-koers die morgen (27-9) in Middelburg wordt verreden ten bate van de sym- patieke Oesje Rentmeester, die wegens zijn ernstig ongeval dit voorjaar nog steeds buitenspel' staat. Voor hem hopen we dat het gezel lig "druk wordt rond het Middelburgse parkoers. Deze conclusies trok de student (aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen) C. A. de Kam uit Oost- kapelle uit 70 interviews die hij vo rig jaar, tijdens zijn stageperiode, maakte in Koewacht, Clinge, Graauw en Hontenisse. Hij verwerkte ze in het rapport .Sociologische Verken ning m Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen- Oost '68' dat onlangs is uitgebracht door het provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland. Het rapport zal dienen als basis voor het opbouw werk in Hulst, waaraan ook andere plaatsen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-Oost meewerken. De heer De Kam (specialisaties: agrarische so ciologie en sociografie) gaat de gege vens gebr=-•—>- scriptie. Gevraagd naar de mogelijkheden en moeilijkheden van de samenleving in dit gebied, antwoordden de geïnter viewden (autoriteiten, streekdeskun- digen en -kenners) ondermeer het niet wenselijk te vinden wanneer er zich langs de Westerschelde ontwik kelingen zoals aan de Nieuwe Wa terweg zouden voordoen. ,Door over al chemische bedrijven te vestigen, zou veel moois bedorven worden in een landschap dat velen aanspreekt'. Concentraties van chemische indu strieën ziet men liever in het Sloe- gebied, de kanaalzone of eventueel het land van Saeftinge. Voor de streek zelf wordt er gedacht aan toeleverende en verzorgende bedrijven die aan 50 tot 100 mensen werk ver schaffen. Ook moet het gebied een woonfunctie krijgen. Volgens het rapport treedt er een veroudering van de bevolking op, al stabiliseert zich in de gemeenten het aantal inwoners wel. Het rapport zou het nuttig vinden als er een on derzoek komt naar de motieven die een rol spelen bij het kiezen van een dorp of een stad als woonplaats. Voorlichting is nodig over het rechts- persoonlijkheidebezittend lichaam Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost, sa menlevingsopbouw en schoolkeuze, terwijl er ook meer aandacht wordt gevraagd voor het begeleiden van de afvloeiing uit de landbouw. Herindeling Over de functie van de herindeling het vormen van grote bestuurs- eenheden blijkt niet iedereen het eens. Veel mensen denken dat herin deling bedoeld is om grotere .terri toriale' eenheden te creëren, waarbij verenigingen uit de centrumplaats met de subsidies gaan strijken. ,Als er over de herindeling een stem ming zou worden gehouden en als één van de mogelijkheden dan zou zijn: handhaving van de tegenwoor dige toestand, dan gelooft men dat deze mogelijkheid zeker de meerder heid zou krijgen. Wordt echter de herindeling van bovenaf opgelegd, via het bestuur dus, dan verwacht men weinig moeilijkheden al biedt dat geen garantie dat er werkelijke De verhouding tussen de verschillen de dorpen is goed, wel bestaan er diverse (voor) oordelen over het streekcentrum Hulst. Sommigen schrijven dit toe aan het feit dat men steeds meer op Hulst georiën teerd is, anderen zoeken de oorzaak in het verleden. Bij een belegering van de stad werd het omliggende land geïnundeerd en geplunderd. La ter zaten belastinginners en rent meesters in Hulst die vandaar uit de streek exploiteerden. Bezwaren tegen Hulst: .Hulst is een moeilijke gemeente, met veel jaloezie tussen groepen middenstanders'. .In Hulst zitten nogal wat conservatieve krachten'. ,In Hulst ritten veel te veel ambtenaren'. ,Het is maar goed dat er import komt, wat binnen de wallen woont is niet veel zaaks'. •Hulstenaren zijn pedant en spelen graag de eerste viool terwijl ze niet veel in lmn mars hebben'. Bij een op name in het ziekenhuis wordt nogal eens de voorkeur gegeven aan de zie kenhuizen in Terneuzen en Sluiskil. Als er over een streekcentrum wordt gepraat denkt men in Koewacht ook aan Axel, maar niet als de herinde ling in het geding komt. ,Het is niet prettig om in een verzuilde ge meente te worden opgenomen' en .Axel wil ons er alleen bij hebben vanwege de r-k stemmen. Daardoor kan de Axelse middenstand op zon dag de winkels openhouden', waren enkele argumenten. Wel is men voor de markt en de zaken hoofdzakelijk op Axel gericht. Omstandigheden Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost heeft de gewijzigde omstandigheden (land arbeiders die nu naar de kanaal- zonebedrijven pendelen bijvoorbeeld) heel redelijk opgevangen. De land arbeiders blijken het over het alge meen wel te waarderen dat ze van beroep zijn veranderd, hetzelfde geldt voor ae kleine winkeliers, kleine boe ren en vlassers. Het omschakelen op zich gebeurt overigens niet met ple zier. De toekomstverwachtingen van de agrariërs zijn slecht. Voor de boeren zijn de mogelijkheden zich aan de ontwikkelingen aan te pas sen in het land van Hulst groter dan in de grensstreek, dit gelet op de omvang van de bedrijven. .Niettemin begint men ook in het agrarisch land van Hulst het ge voel te krijgen dat men aan de rand van de mogelijkheden staat, althans uitgaande van het zelfstandige ge zinsbedrijf. In het ruilverkavelings- Wok Canisvliet-Zuiddorpe-CIinge wordt verwacht dat er van de 450 bedrijven 100 zullen verdwijnen. Vooral de groep tussen de 20 en 50 jaar dreigt m de klem te komen: onder de 20 jaar kan men nog een an dere opleiding volgen, boven de 50 jaar biedt het ontwikkclings- en sa- nerïngsfonds uitkomst. ,Bij streek- verheteringen (voor de term streek - ontwikkeling kan men overigens meer waardering opbrengen. ,We zijn hier niet achterlijk') schijnt men het nog te pijnlijk te vinden om de boe ren als het ware uit hun beroep te praten', aldus het rapport. Ook de middenstand heeft aanpas singsproblemen. Met name in de kleinere dorpen (Nieuw-Namen 800 inwoners, Graauw 1200 inw.) wor den de bestaansmogelijkheden voor kappers, schoenhandelaren etc. twij felachtig. De meningen of men veel of weinig concurrentie van de cen trumplaatsen heeft zijn verdeeld. Bij de levensmiddelenzaken valt dit mee, als er eenmaal een vaste klanten kring is. Maar lang niet in alle ge vallen wordt een als redelijk be schouwd inkomen gehaald. Bij de grensgemeenten speelt Belgische klandizie een rol. Arbeiderskinderen zijn in Oost- Kerken Opvallend ls dat zowel rooms-katho- lieke ouders als protestantse liever geen gemengd huwelijk zien, hoewel Dijna niemand deze zaak op de spits zal drijven. Standsorganisaties De leden van de NCB hebben nogal wat kritiek op hun organisatie. Met name Jongeren vinden de struc tuur van de NCB te hiërarchisch. ,Er is een reorganisatie aan de gang en dat willen de mensen aan de top kwam ook de opmerking in het gebied toch teveel Brabanders in topfuncties zouden zitten). XCB- leden vonden ook dat de verzuiling, wat dit soort organisaties aangaat, zichzelf heeft overleefd. ,Er zijn geen specifieke belangen van r-k boeren. Het gaat om de belangen van de Nederlandse boeren en daarom wil len velen één organisatie, die echte pressure-groep kan optreden', zegt het rapport. Overigens is men weinig optimistisch over het ontstaan Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost zwaar on dervertegenwoordigd bij het havo. Ze vormen 6 procent van het totale leerlingenbestand (tegen 25.8 pet van de kinderen uit middenstands gezinnen, 22,7 procent uit gezinnen van boeren). Het lager landbouw onderwijs neemt steeds minder leer lingen voor zijn rekening (2,6 pro cent van het totaal aantal jonge ren dat een voortgezette opleiding volgt). Middenstanders hebben meer belangstelling voor de mavo dan boe ren (verhouding 43,5 tegen 31,8 pro cent) en er gaan geen arbeiders zoons naar de lagere landbouwschool om hun leerplichtige leeftijd vol te maken. Bij interviews bleek dat veel ou ders positief staan tegenover voort gezet onderwijs, maar dat men daar bij al heel tevreden is wanneer een kind de mavo-school haalt. Veel ou ders denken hun kinderen daadwer kelijk bij hun huiswerk te moeten helpen, anderen vinden het- onjuist dat aan de broeders- en zusterscho len voor lager onderwijs ook een mavo is verbonden (of toentertijd een vglo). Daardoor zouden kinderen van de havo worden afgehouden, om dat de mavo een groot leerlingen aantal zou willen. Anderen denken dat de ouders zich tnïet altijd financiële offers willen fetroosten. Het feit dat er in West- eeuwsch-Viaanderen aanzienlijk meer kinderen een middelbare school bezoeken (24,4 procent van de jon gens, 30,6 procent van de meisjes, tegen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen- Oost 19,6 procent van de jongens, 12,9 procent van de meisjes) schrijft men toe aan een andere samenstel ling van de beroepsbevolking: er zijn meer boeren en middenstanders. Het wordt ook niet uitgesloten geacht dat de West-Zeeuwsch-Vlaamse cij fers geflatteerd zijn, omdat het per centage gediplomeerden niet bekend dergelijke organisatie. Het lidmaatschap van het NKV wordt over het algemeep als nuttig gezien. Bij de oudere landarbeiders een krimpende groep is het aantal ongeorganiseerden vrij groot. Er wordt in NKV-kringen geklaagd dat het moeilijk is om bestuursle den voor de plaatselijke afdelingen te vinden. De meeste leden zien ,óe bond' als service-instituut: men moet contributie betalen en d2n knapt de bond te interesseren. De medezeg genschap als één van de doelstel lingen die men via de vakbond zou Mentaliteit mentaliteit die men de mensen in de verschillende dorpen toedenkt. In de grensstreek wordt gezegd dat de oude vlassersplaatsen Koewacht, Heikant en St.-Jansteen. dezelfde mentaliteit ,Wat vroeger een zonde was, wordt nu openlijk aangemoedigd', was één van ae geluiden die de heer De Kam opving toen hij vroeg in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost de veran deringen in de r-k kerk worden be oordeeld. Overigens komen deze opmerkingen hoofdzakelijk van de generatie boven de 40-45. In die kring bestaat ook de mening dat Nederland bij de ver nieuwing wel erg voorop loopt: in België gaat het allemaal langzamer. Jongeren vinden daarentegen dat de ouderen geloof en decorum niet vol doende uit elkaar weten te houden. Zij achten overtuiging belangrijker dan traditie. Ook de geestelijkheid moet met de tijd meegaan. ,Waar dat niet het geval is, zullen in een parochie veel contacten kapot ge maakt kunnen worden. Zo werden jken', aldus het rapport. De ,-erhouding rooms-katholïeken - pro testanten in het gebied (er zijn twee protestantse gemeenten in Hulst en Hontenisse. het gaat om hervormden uit de midden-orthodoxie) is over het algemeen goed. De kleine protestant se kernen in overwegend r-k dorpen zijn volledig in allerlei activiteiten opgenomen. Wel meende de meerderheid van de r-k geïnterviewden dat zij eerder toe nadering zoeken dan omgekeerd. Van protestantse zijde maakte men de opmerking dat de samenwerking met de rooms-katholieken goed is, maar dat de protestanten moeten zorgen er op de juiste tijd en wijze bij be trokken te worden. Uit die hoek kwam ook de mening dat rooms- katholieken bepaalde zaken niet meer zuiver r-k wil opzetten, maar dat onder een andere naam toch precies hetzelfde gebeurt. hebben. Clinge wordt als ,iets gemoe delijker' getypeerd. Volgens velen is het gebied ten noorden van Hulst alweer .Hollandser', de mensen zijn .formeler' in hun optreden. Ten noorden van Hulst vindt men echter weer dat de grensstreek wat Vlaanderen dezelfde mentaliteit heeft, al maakt men nadrukkelijk uitzondering voor protestantse plaat sen zoals Zaamslag. Ook kwam wel de mening naar voren dat de men taliteit verandert ten westen van de Braakman en niet ten westen van het kanaal. Dat de mensen uit de polders rond Axel en Zaamslag stij ver zijn was de indruk van heel wat geïnterviewden. Standsverschillen be staan er in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren-Oost niet. Als verklaring daar voor noemt men de wat kleinere be drijven en de gemoedelijkheid van de bevolking. Alleen in het land van Hulst en Absdale en Nïeuw-Namen (overgangsgebieden) bespeurt men resten van standsverschil tussen de arbeiders en boeren. Oorzaken zijn wellicht de hogere inkomens, een ho gere liggend behoefteniveau en een betere opleiding van de laatste ca tegorie. ZEEUWSCH-VLAANDEREN EVERT ZWOM 12 KM WESTERSCHELDE ZONDER EEN DIPLOMA KLOOSTERZANDE .Helemaal zoon is toch maar eventjes door Schaal- van de Noord gezwommen. Dat heeft nog niemand hem nage daan,' zegt mevrouw Rade-makers uit Kloosterzande over haar zoon Evert (22). Zondagmiddag beleefde hij zonder één zwemdiploma een hachelijk avontuur op een uiterst woelige Westerschelde. Samen met badmeester Peter Schoones van Kloosterzande dook Evert bij de slui zen van het Belgische Zandvliet het Scheldewater in met als •einddoel de haven van Walsoorden. 16 km ver derop. Schoon es zou doorzwem men naar Hansweert. een afstand van 26 km, die hij in 4.5 uur wilde afleggen. Zijn droom was gauw uit' na 2,5 km en met Rademakers nog 110 m achter zich klom hij ontmoe dïgd de enige volgboot in Evert zwom door. maar moest, 4 kn' voor de haven van Walsoorden (hij was toen 4 uur in het water geweest: verkleumd aan boord worden gehe sen. Daar hielp geen koffie met cog nac tijdens de laatste etappe doo; vader Rademakers via een plastic fles met buisje toegediend aan .Toch ga ik volgend jaar weer iets dergelijks proberen', zegt Radema kers achter de huiselijke haard. .Maar dan wel eerder in het seizoen en ook in omgekeerde volgorde: van Walsoorden naar Antwerpen, met hoog water'. Zijn vader heeft nauwkeurig het ver loop van de tocht gevolgd. Op een gekreukt kaartje van de Wester- het water in. net geen afgaand waler. Schoones had aanvankelijk een snelheid van 39 slagen per minuut, Evert deed het .i wat kalmer aan: hij wilde pas bij OPGl 1161(1 Saeftinge gaan crawlen. Schoones lag 200 m voor in het begin, maar na zo'n lui om eter of 2 ze waren toen ruim een uur in het water iGwamen wij met de volgboot weel bij hem. Maar eerst waren we hem zeker een half uur kwijt. Nou dat was paniek aan boord, we zaten ontzet tend in angst'. liep Evert in. Volgens mij heeft dat Sclioones een morele klap gegeven Zelf zegt hij dat de afstand tussen hem en Evert te groot was en da! hij dat met één volgboot niet verant woord vond. maar ik vraag me at of dat de werkelijke reden is ge weest. Enfin: Schoones ging aai boord van die volgboot, maar mijr ■ïoon zwom door. Toen kwamen we om ongeveer hall twee bij boei 81, in de omgeving var de Schaar van de Noord. Nou. dat noemen zc het .schepenkerkhof van de Westerschelde', kun je nagaan hoe gevaarlijk het daar is. De boot kon Evert daar piet volgen in verband met het woeste water. Die boot zou omvaren via het Nauw van Bath Maar wij dachten: moet je zo'n jon gen alleen die 3 km Schaar over la ten steken? Schoones had op dat traject twee zwemimerljes mee wil len nemen, een Jongen van 14 en een meisje van 13. Maar die durfden loen puntje bij paaltje kwam het water niet in. Uiteindelijk heeft Evert, helemaal in zijn eentje die 3 km gezwommen. Om kwart over 2 Nadat hij de Schaar van de Noord was gepasseerd ontwikkelde Rade makers een geweldige snelheid. In het zicht van "de haven 4 km van de vaste wal af kreeg hij het echter zo koud dat hij besloot zijn pogingen te staken. ,Ik wilde het m 5 uur en een kwartier doen, maar heb het precies 4 uur en 2 minu ten volgehouden', zegt Evert, die. ais Schoones door was gegaan zeker ook de oversteek naar Hansweert had gewaagd. .\anleidine tot de gezamenlijke start MENSEN IN DE SPORT van de twee zwemmers vormde het gebrek aan een tweede volgboot. Ra demakers: ,11c las een paar we ken geleden dat Peter van Antwer pen naar Hansweert wilde zwemmen. Nou dacht ik, dan ga ik Antwer pen - Walsoorden doen. Vorige week EVERT RADEMAKERS nad ik iemand die een volgboot be schikbaar wilde stellen, maar hij met één boot te doen. Overigens moet ik zeggen dat ik niet zo hard heb getraind. Ik was al een week lang niet in het water geweest we gens een verkoudheid. Volgend jaar wil ik het toch wel anders aanpak ken'. Aardig detail bij dit alles: Evert heeft geen enkel zwemdiploma; .Al les van mijn vader geleerd', ,'t Zijn hier allemaal zwemmers', zegt die. .Evert heeft vorig jaar de afstand Walsoorden - Hansweert, Kruinin- gen - Perkpo'der gezwommen in 2.15 uur heen en 55 minuten terug'. Evert: ,Ik vind het onzin wanneer Schoones zegt dat hij zich bezorgd maakte over mij. Dat is helemaal niet nodig'. Wat Peter Schoones aangaat, hij duikt zaterdag bij Walsoorden op nieuw de Schelde in om naar Ant werpen te zwemmen. Die Engelsen kunnen me waf. Gaan ze al eeuwen lang dooivoor hef meest gereser veerde mensdom dat de golven beheerst, opeens had de BOAC, de Britse staatsluchtlijn een plannetje in de maak dat wijlen koningin Victoria nu nog in haar graf zou doen blozen. Een Amerikaans reisbureau had een stunt bedacht om voor vrijgezellen het summum uit een veertien daags vakantiegenot in Engeland te peuren. De heren zouden in contact worden gebracht met onbekende Londenaars van het. andere geslacht.' Ze zouden zich daar dan veertien dagen lang storten in een orgie van geneugten bestaande uit onder andereéén reeks van fuiven, bals, tête a tête-diners, gezamen lijk theaterbezoek en nog veel meer in de swingende tintelende stad. Londen, in de folder waar deze pi kante heerlijkheden uit de doeken werden gedaan, stonden bijpassende foto's. De keuze van de geschik te partner met wie de levenslustige Amerikaanse vrijgezel veertien dagen de hort op wenste te gaan zou niet door hemzelf gemaakt hoeven te icorden. Time is money en veertien dagen vakantie moet dan ook bij het eerste uur, in dit geval met de eerste stap op de Engelse bodem worden begonnen. Als de beluste moderne Mekkagangers op het Londen-se vliegveld zouden landen, was liet bij ieder bijpas sende vakantievrouwtje ul door de computer aange wezen. Ze zou er pasklaar op hem staan wachten, indien hel nodig ware geweest, geheel gereviseerd. Waarom zou men zich vermoeien als een computer het werk kan doen t En nu de BOAC. Die zou een stevige vinger de pap hebben gehad met het verzorgen van de sprong over Ae Oceaan. Waar nu die Engelsen met hun bolhoeden en tra dities, paraplu's en volmaakte butlers zich zo enorm op hadden verkeken was, dat ze hun medewerking toegaven, een aantal vrouwtjes binnen het konink rijk te bezitten dat het met bepaalde normen niet zo nauw zou nemen. Kennismaking en het vertier met leden van het andere geslacht zouden deze dames niet meer aan het toeval en de natuurlijke aantrekkingskracht willen overlaten maar aan de griezslig-zakelijke computer. Werkelijk een misser, deze ongewild openbare belijdenis, 't Kon natuur lijk niet uitblijven dat de luchtlijn voor haar steun aan deze frivole uitstapjes zou worden gegispt. Zelfs door twee Lagerhuisleden, die spraken over dubieuze koppelarij. BOAC wentelde zich hierop in de as van het berouw en kermde zwakjes dat ze alleen maar de sprong in het duister had willen verzorgen. De achterban de tot klaterende vrolijkheid ge neigde Engelse vrouwtjes zweeg. En zij waren nog wel de naast betrokkenen om wie het eigenlijk allemaal was begonnen. Hun zwijgen valt ons bitter tegen. Zij waren bereid zich door de computer te laten verkwanselen om met Jack of Harold of Mike veertien dagen de hort op te gaan. Ze hadden in hun agenda veertien blanco dagen aangekruist, bestemd voor de Amerika nen. Hu, met al die kritiek en al dat gezwam over Image Van De Katie en zo meer, gaat het hele plan niet door, want de BOAC zit ook in met haar image. Er was zoveel xoaarmee de dames haar protest tot uiting hadden hunnen brengen. Ze hadden bijvoor beeld het vliegveld kunnen bezetten en er de een of andere hoger gelande Amerikaan met gezwinde spoed kunnen ontvoeren. Als losprijs hadden zij dan smar- tegéld voor gederfde levensvreugde van de Engelse regering kunnen eisen. Doch zij deden nietszij bleven in de schaduw van de anonimiteit. En de computer zweeg. Hadden die Lagerhuisleden dat ook maar gedaan. Wisten zij veel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 31