Weinig nieuwe beslissingen in de maand augustus Krabben dijke: nieuwe kleuterschool open GMC wil alleen nog individnele leden LEZERS SCHRIJVEN Bejaarde verdachte brengt getuige met klap tot zwijgen 6 ECONOMISCHE KRONIEK Middelburg krijgt een meanderflat' Leerlingen in ,De Krabbetjes' NCRV in Goes voorbereiding van Zeskamp' middenstanders in meerderheid voor Het peace-ship' van Abie Nathan G0EDEREN0MZET HAVEN VAN GOES STERK GESTEGEN KANTONRECHTER ZIER1KZEE 2 HULP CHAUFFEURS MAGAZIJN- BEDIENDEN Fascisme in Griekenland Xasporgo' Goes viert in 1970 W-jarig jubileum ,HET MIDDELBAAR ONDERWIJS IN DE VERENIGDE STATEN' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 |~)e maand augustus pleegt weinig nieuwe be slissingen of officiële openingen op te leve ren en meer .doorlopende' zaken. De laatste zijn dan soms toch weer beslissingen die eerder werden voorbereid. Vlissingen b v stelde het bestemmingsplan vast; de komende vier a vijf jaar zullen de meeste uitbreidingen zich afspe len in Souburg-Noord. Middelburg behoort tot een groep van steden waarin een experimenteel bouwproject mag worden opgezet. Het betreft een .meanderflat', een langgerekte slinger van 200 woningen in zes woonlagen. De woning voorraad in de hoofdstad heeft er een complex van 108 premiewoningen bij gekregen. Vlissingen ontving van Hoechst 2.5 ton voor de bouw van een zwembad. Dit concern draagt daarmee bij aan de leefbaarheid en verbetert de vestigingsfactoren, een algemeen belang en een belang van Hoechst. Helaas is de draagkracht van de Zeeuwse overheden te zwak om veel en snel dergelijke projecten uit te voeren. De nieuwe schouwburg van Temeuzen. het Zuidland theater, heeft ruimte voor 484 bezoekers en kost 2 miljoen. L en Rusthuizen Zeeland is een eresaluut waard. Zij i-erzorgt nu 700 mensen, binnenkort zelfs 1000, en telt 500 personeelskrachten. Nu weer begint de bouw van een verpleeghuis in Terneuzen met 160 bedden, waarvan 100 voor somatisch zieken en 60 voor psychiatrische patiën ten. De bouwkosten bedragen 8 miljoen. Er zijn verder nieuwbouw- en uitbreidingsplannen voor Tholen, Zeeuwsch-Vlaanderen, Beveland en Walcheren. In Oost- burg wordt begin 1970 aangevangen met de bouw van een nieuw ziekenhuis met 121 bedden. Voor de Hanngvlietbrug werd geen ministeriële toe stemming verkregen de autotarieven van 2,50 tot 2 te verlagen Er wordt rekening gehouden met verkeersver- D' lies na de opening van de Haringvlietdam in 1971. Na studie is het misschien mogelijk de tarieven op 1 januari a.s. te verlagen. De voorbereidingen voor de bouw van de vaste Westerscheldeverbinding zijn in gang. Er komen" een stuurgroep, een projectgroep en nog een viertal •werkgroepen. De kans op een hangbrug bij Waarde is niet geheel uitgesloten. Het aanbod op het .toeris tische' veer Vlissingen-Breskens lag in de zomermaan den nagenoeg gelijk aan dat in 1968. G s van Noord-Brabant hebben een plan voor een snelle verbinding tussen de nieuwe randweg rond Bergen op Zoom en rijksweg 58 door Zeeland. Deze drie kilometer moet snel gereedkomen |e minister van verkeer en waterstaat heeft mee gedeeld dat de Oosterschelde definitief zal worden afgesloten, zulks naar aanleiding van geopperde bezwa ren. ue Kon. Mij De Schelde gaat een aantal belangrijke onderdelen voor machines leveren voor containerschepen van Sealand Service. De bestelling is geplaatst bij de Rotterdumse Droogdok Mij, lid van de Rijn-Schelde- groep. Een oude Zeeuwse zaak, de Kon. Massee te Goes 'landbouwmachines) is overgenomen door Boeke en Huidekoper, op welke weer een bod is gedaan door Vul kaan. Eer stérke concentratie in de landbouwmachine wereld centrale aan Siemens is door de Europese Commis sie aangemerkt als een eerste voorbeeld van een ,markt- opening' 'Ook voor Zeeland een goed voorbeeld, immèrs het was de laagste offerte. De elektriciteitstarieven in Zeeland liggen vrijwel op het landelijke gemiddelde, zo werd meegedeeld. De Zegam heeft na vier jaar de 50.000ste verbruiker op het aardgasnet aangesloten. Binnen drie jaar volgen de resterende 15.000 percelen. Tot slot enkele diversen: In Terneuzen komt de eerste dagopleiding voor secre taressen Er is een voorstudie gereedgekomen tot behoud van de visserijcultures in Yerseke via een 40 km lange persleiding naar een 30 ha groot bekken bij dit dorp. In juli had Zeeland het hoogste vraagpercentage voor vrouwelijke werknemers in ons land. In de metaalsector is de vraag 600 (mannen) tegenover een aanbod van 59. In de bouwsector 312 tegenover 87. In de landbouw dreigt in de komende vijf a tien .jaar een tekort aan arbeidskrachten, tengevolge van de sterke industrialisatie in Zeeland. Dr Van Beekom die dit vaststelde bepleit een bredere scholing van de land arbeiders Drs M. C. Verburg H. DON DRAAIDE SLEUTEL OM GOES Cameramensen van de NCRV hebben woensdag Eef Helj- blok, de directeur van de Zeeuw se koorschool, gevolgd, terwijl hij een koor samenstelde uit leerlin gen van middelbare scholen. Het koor zal één van de prestaties leveren tijdens het spel .Zeskamp' van de NCRV. waarin Goes te gen Dronten uitkomt. De opnamen voor het spel worden gemaakt op 13 januari. Maar voor die datum maakt de NCRV een programma over de voorbereidingen voor het spel. Dat programma wordt op 11 oktober uitgezonden. Nadat de heer Heijblok op verschillende scholen had gevraagd, wie er mee wilde doen in het geïmproviseer de koor, werd met een aantal leerlingen gezongen op de Grote Kade. waar het verkeer rond de middag even moest wachten tot de opnamen gemaakt waren. LOS VAN STANDSORGANISATIES KRABBENDI.JKE Vandaag don derdag huist een aantal leerlingen van de christelijke kleuterschool Krabbendijke in het nieuwe gebouw ,De Krabbetjes', dal aan de Wester- scheldestraat is neergezet. De heer H. Don. oud-voorzitter van de vereniging de christelijke kleuterschool te Krab bendijke heeft woensdagmiddag de nieuwe twee-klassige school geopend, nadat de leerlingen bij de ingang zin gend hun vreiugdo over het heuglijk feit hadden geuit. Voor de officiële ope ning was er een bijeenkomst in het cultureel centrum, waar burgemeester L. Cnossen de nieuwe school overdroeg aan het bestuur van de vereniging. De heer Onossen gal' ln een korte toe spraak een idee van de voorgeschiedenis van de bouw. De raad verleende in oktober 1965 de medewerking, die nodig Is om plannen uit te voeren en dlit jaar april werd met de bouw begonnen. ,11c hoop. dat de school gestadig zal groeien, wat belangrijk is voor de leefbaarheid van de gemeente Krab bendijke, aldus de heer Cnossen. Voorzitter R. Rijkse van hot schoolbe stuur bedankte alle mensen, die aan de totstandkoming van ,De Krabbetjes' hebben meegewerkt. De nieuwe school staat er 15 jaar na de eerste, die overi gens in gebruik blijft. In de ,oude' Hen ri Dunantschool werd aan 120 kinde ren kleuteronderwijs gegeven. Men moest het speelleerlokaal gebruiken om die kinderen plaats te geven en dan waren er nog 25 leerlingen onderge bracht in de Hinkelin^eschool. De heer Don ging direct na ce opening in op vooruitgang bij de bouw vaii scholen. De heer Don opende 15 jaar geleden ook de Henri Dunantschool. per klas. De inspecteur wees op het belang van een goed ingerichte kleu terschool, waar de kinderen meer aar materiaal kan worden geboden dan thuis mogelijk is en waar ook leidsters zijn. Over het gebouw vond de inspec teur: ,11c heb zelden een school gezien, die zo tot in de puntjes is afgewerkt als deze'. Verder werd gesproken door de heer H, J. van Harn, -gementeraadslid, door architect C. J. Klap uit Waar de en door ds W. J. v. d. Kerk na mens de gereformeerde en de her vormde keric. De heer N. Verboon, directeur van de protestants chris telijke opleidingsschool voor kleu terleidsters gaf in een kort woord zijn visie op de toekomst. Hij voor spelde, dat basis- en kleuteronder wijs naar elkaar zullen toegroeien en dat ook kleuterleidsters in de toe komst een taak zullen krijgen op de scholen voor basisonderwijs. Ook zag hij in de toekomst kleu terschool en basisschool op één ter rein. .Dromen die wel eens verwe zenlijkt kunnen worden', zo meende de heer Verboon, Verder spraken cle beer W. Koene van de firma Vermande Zaalberg, die veel materiaal voor de school heeft geleverd en de hoofdleidster van de school, mej. W. C. J. Geldof, die alle medewerkers die zich hebben ingezet voor -de bouw van de nieuwe school bedankte, De school is gebouwd door de l'irma ge broeders Molhoek co Krabbendijke naar een ontwerp van de heer Klap. De kos ten voor het gebouw bedroegen in het totaal 278.000. Op de foto: de opening van de school door de heer Don. Verlaging Na de opening werd in het cultureel centrum het woord gevoerd door de inspecteur van het kleuteronderwijs, de heer W. Verboom. De heer Verboom toonde zich verheugd over de verla ging van de leerlingenschaal, zoals die is aangekondigd, ook al gaat het maar om een verlaging met enkele leerlingen tie voor het individuele lidmaatschap.: jEr bestond vrees, dat de instelling van i individueel lidmaatschap van de GMC de standsorganisatie plaatselijk leden i zal kosten. Overigens bleek de vergadering van j meer dan 80 Goese middenstanders van mening, dat de contributies voor de G.MC omhoog moeten, waarbij j eèn bedrag van 100 werd genoemd. Concrete besluiten werden niet geno men. Het was dinsdag een debat avond en er was geen agenda. Het) bestuur van de GMC heeft nu de KraorSSuS»™" nal,er:GOES De goederenomzet in de i| haven van Goes is in 1968 belang- GOES Een grote meerderheid van de 'leden van de Goese middenstands een-; (trale is er voor, dat het lidmaatschap Ivan de GMC individueel wordt. Meni wil het lidmaatschap niet langer kop- pelen aan het lid zijn van een stands-) organisatip. Dat werd dinsdagavond dui-j delijk tijdens een besloten vergadering! van de Goese middenstanders. Van «Ie j zijde van de r-k-organisatie ,De Han- Volgens voorzitter A. .L Kampman |ze' kwam tegenstand tegen de sugges- de GMC was de vergadering eenstern- j --p o^ste^en De aanvoer van Imig van oordeel, dat men meer als een| J t> geheel naar buiten moet treden. De ex-1 zand VOOr de opritten van de via- tra aandacht, die de vereniging De Lan- ige Vorststraat aan de braderie heeft jducten in het nieuwe rijkswegtra- besteed, bleek;men bij nader inzien niet c£ jjeefj_ (je aanvoereïjfers belang- ,lk kan niet tegen vuiligheid' ZIERIKZEE Met een wat on geoefende, maar beslist indruk wekkende rechtse directe in het gezicht trachtte de bejaarde schaapherder J. M. R. uit Zierik- zee woensdagmorgen voor de tafel van de Zierikzeese kantonrechter een getuige tot zwijgen te bren gen. De rake klap had het beoog de effect. Getuige J. Kwaak, ge zworene van het waterschap Schouwen-Duiveland, zweeg, liep bedremmeld achterwaarts en be tastte zijn pijnlijk getroffen gelaat. .Vuilak', wierp de 73-jarige schaaps herder zijn slachtoffer nog toe. Hij maakte duidelijk aanstalten de wa terschapsman opnieuw te lijf te gaan, maar werd in de uitvoering van dit voornemen gehinderd door een aantal attente gerechtsfunclio- narissen. Tierend werd de kwieke grijsaard naar buiten geleld. De talrijke aanwezigen in de rechtszaal konden hem nog ge ruime tijd te keer horen gaan. De schaapsherder zou echter niet meer terugkeren. Kantonrechter mr A. Veen- hoven oordeelde het, gezien het humeur van de verdachte, verstandiger de zaak vier weken uit te stellen. De zaak tegen de schaapsherder was al eens eerder verdaagd, juist omdat de kantonrechter enkele getuigen wilde ho ren, Het ging erom, of R. de sloot rond de boezem bij net oude stoomge maal bij Ouwerkerk -schoon moet hou den. De boezem heeft de verdachte in gebruik voor zijn schapen. Met de kade rond de boezem heeft hij, zoals hij ver telde, niets te maken. Het waterschap dacht daar anders over. Men bleek daar van oordeel, dat ook de kade door R. wordt gebruikt. Het gevolg voor de schaapsherder was, dat het waterschap hem verplichtte de sloot schoon te hou den. toen dat niet gebeurde, heeft men hem een boete van 20 gulden op- gelegd. ,Dat is geld van mij en van mijn vrouw, waar het waterschap geen recht op heeft', zei een zeer boze E. woensdagmorgen tegen de kan tonrechter. Hij kondigde aan niets schoon te makou en niets te beta len. ,Ik zal mij blijven verdedigen tot liet eind toe. Ik kan niet tegen vuiligheid', schreeuwde hij. Veel zachter, op verontschuldigende toon, besloot hij zijn betoog met: hob milj wat opgewonden'. Die opwin- 'Ing kwam opnieuw boven toen getui e Kwaak werd verhoord. Toen de he-e waak vertelde, dat R. wei degelijk de kade rond de boezem in gebruik heeft, werd het de schaapsherder allemaal te veel. den woensdagmorgen op als getuigen. Dat deed ook de berijdster van de bromfiets, de 17-jarige mejuffrouw J. C. Hianepen uit Zierikzee. Tegen de verdachte eiste de officier 60 gulden boete en drie maanden ont zegging uit de rijbevoegdheid wat ook geldt voor het besturen van brom mers. Voorts verplichtte hij de Roo sendaler de door de meisjes geleden schade van 135 gulden te vergoeden. Mr Veenhoven strafte conform de eis, Boze Duitser H. J. P. een 24-jarige Duitse mili tair voor vakantie in ons land, had zijn auto in Wasterschouwen gepar keerd langs de Bremweg. Dit had de aandacht van de politie getrok ken, want langs die weg bestaat een wachtverbod De Duitser kon schikken voor een tien tje, maar daar voelde h:j niets voor. I auto stond volgens hem in de berm, niet op de weg, zodat er in zijn og( niets aan de hand was'. Hij blies nogal hoog van de toren', aldus mr Veenho ven. De Duitser was niet voor de kan tonrechter verschenen. Mr F. K. Adri- aanse uit Middelburg trad op als zijn gemachtigde. Volgens de officier behoren ook de ber men tot de weg. zodat de Duitser fout zat. Mr Lebret eiste opnieuw een tient je. Mr Adriaanse was het me de officier eens. Zo ook de kantonrechter, die con form de eis strafte. P. A. K. uit Nieuwerkerlr kreeg 80 gul den boet, omdat de politie op 16 juli had opgemerkt, dat hij in een auto' met enkele gladde banden reed. De banden is K. nu kwijt. .Gladde banden zijn levensgevaarlijk', meende de officier, die 150 gulden boete had geëist. Misselijk (leeftijd tot en met 18 jaar). Ervaring m het levensmiddelenvak strekt tot aanbeveling. Persoonlijk aanmelden bij: F. MALJERS ZOON NV Achter de Houttuinen 12 MIDDELBURG Tel 01180 l igl aantal punten langs elkaar gewerkt is. Voorzitter Kampman maakte duidelijk, dat de GMC door financiële problemen, niet makkelijk heeft kunnen werken aan de braderie. De heer Kampman deelde mee, dat hij ophoudt als voorzitter. Hij stelde, dat als er een nieuwe vorm wordt gevon den met individuele leden een nieuw bestuur zal worden gekozen. Fusie De vereniging .Handelsbelangen', die geen standsorganisatie meer is heeft zich al uitgesproken voor fusie met de GMC. De christelijke middenstandsor ganisatie bestaat plaatselijk in Goes al niet meer. De vroegere leden van de christelijke vereniging zijn vrijwel zon der uitzondering lid van de GMC ge worden. Van de zijde van het GMC-be- stuur werd dinsdagavond nadrukkelijk gesteld, dat er geen enkel bezwaar kan bestaan tegen het voortbestaan van ,De Hanze' als standsorganisatie, maar dat de leden van die organisatie evengoed ook individueel lid van de GMC kun nen worden. De aanwezige leden van ,De Hanze' waren het daar niet zonder meer mee eens. Er zal nader in ,De Hanze' zelf over deze kwestie gespro ken worden. - EXAMENS rijk beïnvloed, waardoor een totaal van één miljoen ton werd bena derd. Aldus blijkt uit het jaarver slag van de haven over 1968. In het verslag wordt meegedeeld, dat de aannemer, die thans aan de rijks weg werkt, het benodigde materiaal niet via de haven van Goes aanvoert, om dat hij in Hoedekenskerke en op het kanaal door Zuid-Beveland met grote re schepen kan werken, hetgeen een voordeliger vrachttarief oplevert. Tn 1968 deden in totaal 5050 schepen de haven van Goes aan. tegen 4291 in I 1967 en 3710 in 1966 In 1968 werdi in totaal 953.930 ton verwerkt (in 1967: 685.264 ton en in 1966: 633.793 ton), n 908.835 ton aanvoer (in 1967:1 64.9.111 en in 1966: 592.386) en 34.6061 ton afvoer (in 1967- 35 923 en in 1966: 39.988 ton). De gemiddelde grootte van de schepen vertoont, aldus het jaarverslag, een sterke stijging. In 1967 steeg de totale) tonnage met slechts 12 vrachtschepen I meer van 592.365 ton tot 649.111 tonj en in 1968 steeg de omzet met 268.6661 ton ten opzichte van 1967 met 708 sche pen meer. De gemiddelde grootte van) de schepen steeg in 1967 van 305 tot) 316 ton en in 1968 tot 339 ton. ntal schuttingen steeg In 1968 j n wel tot 5757 (in 1967: 4764). i In verband met deze stijging was het noodzakelijk, aldus het verslag een vierde man op de sluis te werk te stel-1 len. In 1968 is het aantal jachten datj 'De heer S. Vercouteren te Retranelie-lde sluis passeerde iets afgenomen. Het. I ment slaagde aan de christelijke kweek- aantal daalde van 1990 in 1.967 tot 1583 Ischool te Middelburg voor het examen)in 1968. Tn I960 Is echter een duidelijke ivolledig bevoegd onderwijzer (hoofd-(toename van de watci-sportb.ezoekers te| akte). constateren, aldus het verslag. .Peace-ship' van Abie Nathan ons land verliet met bestemminj Amerika, nadat het vertrek met vee bombarie door stuntman Abie was voorbereid. Gedachtig aan het z.g. .Kerstschip' van Abie, van vorig jaar, omtrent de juiste uitlevering van de lading, waarvan de milde gevers in Holland weinig of niets meer heb ben vernomen, vrees ik. dat wij om trent het z.g. .Peace-ship' van Abie met veel meer zuiiën horen; dit sch'.p zou weieens een tweede .Vliegende Hollander' kunnen worden. Abie aenkt vermoedelijk: die Hollanders moeten maar denken, geen nieuws, goed nieuws en daarmede basta; als weer eens nodig heb dan merken ze dat wel. M. B. de Blieck Vlissingen Na tweeëneenhalf jaar kolonels-jun ta heerst er omtrent de gebeurtenis sen ln Griekenland nog steeds de grootst mogel:jke verwarring. De corruptie, door de kapitaalmach- ten van dit land gedirigeerde dag bladpers laten slechts enkele sensa tionele, spectaculaire berichten de censuurzeef passeren. Een geslaafde of een mislukte bomaanslag, arresta ties van legerofficieren, die de staats greep tot mei 1967 hadden willen uitstellen een onderhoud van koning Constantijn met een junta-kolonel kan de dagbladpers, de radio en de tv passeren. Er wordt gemoord en gemarteld in Griekenland, socialisten, communisten, syndicale militanten en ieder ander die er van verdacht zou kunnen worden tegenstander van het regiem te zijn vullen de gevangenis sen en concentratiekampen. Dat kan ieder weten. Dat is de associatie aan de woorden: fascisme en militaire dictatuur. Maar over het verzet in en bulten Griekenland, over de or ganisaties van dat verzet, over hun strijd en hun programma's geen woord. Zij kunnen dat ook niet. De MAVO. hun aller meester en be schermer. was immers zelf de ini tiatiefnemer van (Je putsch! Overal in Europa, en Amerika zijn door re volutionaire arbeiders en studenten werkgroepen gesticht, dae acties voe ren en informaties verspreiden te gen fascistische en militaire dicta turen. Ook in het Nederlandstalige deel van Europa, vooral de universi- eit van Nijmegen was daarin zeer actief. Vanaf September 1969 zal nu ook een Griekenland-bulletin worden uitgegeven. Ook in Zeeland is een Griekenland-werkgroep in oprich t.ing. Alle inlichtingen: Werkgroep Grtekeniland PER ADRES G. de Beijn per adres G. de Beijn HeUeba.rd! erst ral 6 Vlissingen ,Een misselijk strafbaar feit'. Zo om schreef de officier van justitie, mr Th. Lebreit, het optreden van de jonge W. M. M. v. d. H. uit Roosendaal op zon dag 15 juni in Haamstede. De verdach te had toen met zijn brommer over het fietspad langs de Hogeweg gere den. Uit de tegenovergestelde richting naderde een bromfiets met daarop twee meisjes, v. d. H. stak zi jn hand uit, zo dat de meisjes geraakt werden en ten val kwamen. De Ronsendanlse bromfietser reed door. Twee inzittenden van een auto hadden het zien gebeuren. Dat kon moeilijk an ders, want de meisjes vielen vlak voor de auto. .Hier hadden afschuwelijk! ongelukkon kunnen gebeuren', zei de officier dan ook. De heer J. B. Koopman uit Noordgouwe, die de auto bestuurde, zette de achter volging -in en hield v. d. H. staande. Koopman en zijn mede-inzittende, A. L. Braber, ook uit Noordgouwe, tra- GOES In februari van het volgend jaar bestaat de Goese vereniging ,Kas- porgo' twintig jaar, Dat wordt op 31 januari herdacht met een receptie, waarop de dansgroep sympathisanten en begunstigers zal ontvangen. Het jubileum wordt verder geaccentu eerd met optreden van de Roemeense volksdans-zang-muziekgroep uit Scorni- cestie bij Boekarest. De Roemeense 'groep is van 31 januari tot 9 februari op uitnodiging van .Kasporgo' in Zee land. Het 20-jarig bestaan wordt verder ge vierd met een internationale feestweck van 24 juli tot 2 augustus in het vol- se dansgroep uit Asele, een Franse gymnastiekgroep uit Villefranche f een Tiroler muziekkapel, gecombineerd met een dansgroep, een Oostenrijkse gymnastiek-bailetgroep uit "vVenen, een Turkse dansgroep uit Istanbul, een Tsjechische muziek-zang-dansgroep uit Miluilcice, een Tsjechische muziekkapel uit Kjov en een Zevenburgse dansgroep uit Salzburg. Verder wil "men proberen voor de tweede keer een Spaanse dans groep uit Sitges te krijgen. Vrije lijsten' in één lijst te Kapelle KAPELLE Voor de komende ge meenteraadsverkiezingen voor de nieuw te vormen gemeente Kapelle zullen de vrlje-Hjstgroepen van Kapelle, Wemel- dinge en Schore met één gecombineerde lijst uitkomen. Tijdens de dinsdagavond in hotel ,De Zwaan' te Kapelle gehouden bijeenkomst zijn voor deze lijst de vol gende kandidaten gesteld: 1. J. J. Gan seman (Kapelle), 2. J. Dagevos (Wemel- dinge), 3. G. E. Verdunnen (Schore). i. W. Weststrate Wemeldingeu. G. C. Lepoeter (Kapelle), 6. J. C. Ver- schure (Wemeldinge). 7. D. van Maria (Kapelle). 8. M. G. Pieterse (Wemel dinge) en 9. J. Meenken (Kapelle). Nijverheid en Handel-Rotary: Lezing rotarian A. G. Castermans MIDDELBURG .Aanleiding tot «oi - grol. ommezwaai in hel AmlrUmanae y'" «e 1™!"'- middelbaar onderwijs is geweest wat °P Amerikaanse mgh-achoo] worden on I oktober 195" gebeurde: toen ging kinderen i.tn 12 _ot li jaar bij elk- de eerste Rnssirhr Spoetnik dr ruimtgehos 1-n. r.rlw.ng ze oor in. Veel meer dan virheen Lebben do S* J» atoomgeleerde Amerikaanse seinden zirh nadien g,.- -r um worden of w okr.meisje. eajtaln - of industry of onderwijzer. De expres- gaan bij hun onderwijs uit van een andere filosofie. Ze verwijten de Neder landers, dat zij hun kinderen al op twaalfjarige leeftijd voor hun verdere toekomst laten kiezen, Dat geeft ge ringere kansen voor minder leerlingen worpen op wiskunde, natuurkunde t scheikunde. Eerste doel van de higl.-i- sell ooi in dr VS is namelijk ondrr- Mjrljommj te wijzen en opvoeden tof deninorutisol, kmderea f it» MfUtd :1e kans f- Amerlkoan.' Een studiereis van twee J» «a «W r. voorn' op te groeien maanden braehl de heer A. G. Ca.ter- 'olukkigr mensen De echte loer man». renter ran het rijksatl.eneum in Pre- komen nter. op de COllora. MlddelharnLs, gistrrmidifng in Middel- Dsuu-pa» gaat het om de intellectuele expre de high-!-sl6Vak]cen_!,emen_,°P éu high-schoof een burg tot deze uitspraak. In de foyer van de Scouwburg sprak hij daar aan een lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van nijverheid en handel en van de Ro- taryclu.b .Middelburg'. Het was de eerste activiteit van het nieuwe sei- vaardigheid. Nivellering' Met vier andere rectores van Neder-, landse middelbare scholen (keurig naar de zuilen in ons ondsrwijspatroon ver deeld) heeft de neer Castermans zich in de Verenigde Stater georiënteerd: drie weken in de staat Michigan, drie weken in San Francisco en verder In New York. Binnenkort zal er van het vijftal een boekje verschijnen, waarin zij hun indrukken weergeven. De reis word gemaakt op uitnodiging van de United Sta/tes Education Foundation (USEF) en de deelnemers werden rond geleid in en geïnformeerd over de mo dernste vormen van onderwijs en meest uiteenlopende typen scholen. Zo vertoef den zij in een universieteit me.t 30.000 studenten, waar de inrichting en tech nische outillage perfect genoemd kon den worden. De heer Castermans ver telde over een meeting van 10.000 rec tores. die hij had meegemaakt. In zijn verhaal ontbraken de gebruikelijke su perlatieven niet, maar hij voegde er in een conclusie meteen aan toe dat een vergelijking tussen het Amerikaan- blcmatïek se onderwijssysteem en het onze zeer,daarmee hum moeilijk is te maken. ,De Amerikanen sterkte 1 .Het antiwoord van de heer Castermans op dit systeem: ,Dit werkt sterk nivel lerend. Hoe houd je een groep, die in begaafheid zo sterk uiteenloopt, bij elk aar? ,Een nadeel vooral vond hij dat de universiteit in de VS alleqn kilkt naar de kinderen, die voor haar worden klaargestoomd. Met de rest kan de high- school het zich permitteren maar wat te .spelen'. Voor- en nadelen woog de heer Caster mans in zijn causerie steeds weer tegen elkaar af Waarbij hij er bijvoorbeeld even op attendeerde aai wij me.t ons mammoet-onderwijs beslist niet moeten denken dat we (ten opzichte van landen als Zweden en de VS revolutionaire dingen doen. Hij lichtte zijn geflioor, mede naar aanleiding van vragen nog in over zaken als de "bestuurlijke struc tuur van het onderwijs, de inspraak van onderaf, de personeelsbezetting, de- financiële armslag van de scholen, die sterk uiteenloopt van plaats tot plaats. Slotconclusie: ,Het Amerikaanse onder wijs is vooral gericht op de blanken, die uit hun milieu een bepaalde nelitor- grond hebben meegekregen. Het heeft nlledig gefaald, wiuh- liet om de pro- de kleurlingen gaat. Ën •n we. hen alleen maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 26