,DE SLAG OM ENGELAND' Willy Brandt: eerlijke wapenen in Westduitse verkiezingsstrijd 13 PLEBISCIET VOOR DE VREDE' ONDERZOEK VAN SWOV NAAR ALCOHOLGEBRUIK OPGESCHORT Vandaag, première film in Amsterdam Hoop op een mini-coalitie Defregger ligt in het ziekenhuis pONDERDAQ 25 SEPTEMBER Ï989 MOVINeiXCI ZEEUWSE COURANT Dezer dagen is in Londen onder zeer grote belang stelling één van de meest- besproken films van de laatste maanden in pre mière gegaan, de kleu renfilm welke een op his- (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Het ver haal gaat, dat één van de Duit se medewerkers aan de film .The battle of Britain', toen hij op een dag tijdens opnamen ge confronteerd werd met de Duit se cabaretier Hein Riess, ver bijsterd moet hebben uitgeroe pen ,Mein Gott.... Herr Reichs- marschall... es ist nicht wahr...' Zo moet Riess in zijn Luftwaffe- uniform vol operette-uitmonste ringen, zelfs in de ogen van een Duitser, op Hermann Goering hebben geleken. Het zaJl, als u het mij heel eerlijk vraagt, wel niet meer dan een ver haal zijn.. Eveneens nicht wahr' dus, maar in ieder geval niet zonder be tekenisvolle achtergrond. De anekdo te symboliseert namelijk de nauwge zetheid, waannee de mannen, die ja ren aan deze film hebben geweerkt, lavorens er één camera begon te draaien, ernaar hebben gestreefd in dit cinematografische spektakelstuk de werkelijkheid zoveel mogelijk te evenaren. En dat dan niet alleen door het vinden van acteurs, die gelaats trekken gemeen hadden met de man nen, die zij na 2S jaar moesten uit beelden, maar vooral door het zo waarheidsgetrouw mogelijk navertel len van hetgeen zich tijdens ,De slag om Engeland' in de lucht zowel als op de Briitse en Duitse grond had af- Kansen Aan het hoofd van die uit vele tien tallen deskundigen bestaande re search- en filmploeg twee producen ten, die in elk geval wisten waar over zij het hadden, wanneer het over de tweede wereldoorlog ging: Harry Saltzman, producer van on der meer een aantal van de grootste James Bond-successen, die destijds de uniform van de Royal Candaan Air Force droeg en Benjamin S. Fisz, in de jaren rond '40 piloot bij de naar Engeland uitgeweken Poolse luchtmacht. Zij waren het, die regisseur Guy Ha milton een van de grootste kansen uit zijn carrière boden, door hem de artistieke leiding van deze ambitieu ze opzet toe te vertrouwen. Mét de opdracht er geen romantische omspe ling van het gegeven vol heldenver ering-zonder-meer van te maken, maar zich te baseren op de histori sche feiten. En op hét boek .The narrow margin' van Derek Wood en Derek Demspter, twee auteurs die voor het schrijven van dit werk ze3 jaar in alle mogelijke Britse en Duitse archieven hadden geneusd, si tuaties hadden bestudeerd en met bij de gevechten in de lucht betrokke nen hadden gesproken. Gentlemen Diegenen, die de Battle of Britain' hebben uitgevochten, zijn trouwens bij het maken van de film wel va ker geraadpleegd: regisseur Hamil ton en zijn omvangrijke staf zijn ge adviseerd door voormalige vlie gers van beide partijen. Nu hoeft volgens de verhalen niemand aan de sportiviteit van oorlogsvliegers te twijfelen, zeker niet nan die van hen, die in 1940 dergelijke luchtge vechten nog in een soort verbeten duels van man tegen man uitvoch ten. Nog onlangs heeft de bekende oud- oorlogsvlieger Peter T iwnsend, ook zeer nauw betrokken bij het maken van deze film over de slag, waarin hij zelf tweemaal werd neergescho ten, gezegd dat naar zijn mening aan net einde van de zestien zo merse weken in 1940, op het moment dus, dat de .Battle or Britain' ge streden was, tevens een einde was gekomen aan het .gentlemanly war fare'. Twijfel Hoewel men zich kan voorstellen, dat er anderen zijn, die twijfelen aan de mogelijkheid of deze begrippen ooit gekoppeld kunnen of konden wor den. begrijpt men toch wel, wat VVO KWAM IN SENAAT MET EIGEN KANDIDAAT- ONDERVOORZITTER Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse Sociaal-Demo cratische Partij en minister van buitenlandse zaken, ge looft niet dat de grote coali tie tussen zijn partij en de christen-democraten na 28 september terugkeert. Op die dag vinden de verkiezingen voor de nieuwe bondsdag plaats. Hoewel Brandt dat niet met zo veel woorden uit spreekt, gaat zijn hoop uit naar een zogenaamde mini- coalitie' met de liberale FDP. Tijdens één van zijn verkierings- reizen in het Duitse la.nd, in de door de SPD gehuurde trein op de weg terug naar Bonn, vertelt Brandt in een kleine kiring van journalisten, dat hij er een zwaar hoofd in heeft of de FDP het be nodigde aantal zetels voor een dergelijke mini-coalitie met de SPD zal halen. Wat moet er in dat geval gebeuren met de staats man, die Willy Brandt inmiddels is geworden Bij iedere verkie zingstoespraak verklaart Brandt in de rokerige zalen en op de avondlijke pleinen: Jk geloof dat het visitekaartje me: de naam Willy Brandt de bondsrepubliek hier en daar niet slechts bekomen is'. Deze zelfbewïeroking stuit de SPD-voorzitter toch wel tegen de borst en dat staat hem dan weer goed. Of wel hij vraagt vooraf vergiffenis voor hetgeen hij gaat zeggen, dan wél hij praat vlug door het applaus heen, dart op deze typische verkiezingspro- pagandandisüscbe slogan onver mijdelijk volgt. Natuurlijk is her waan- dat Willy Brandt zegt en hij weet dat. Twee ministers "van buitenlandse zaken uit West-Europa hebben hem toe vertrouwd zo vertelt hij in de restauratiewagen van de verkie- zingstrein dat ze hopen dat de "SPD weer in de regering te rugkeert en dat Willy Brandt weer minister van buitenlandse zaken zal zijn, omdat de huidige Westduitse buitenlandse politiek zou worden voortgezet, Het eerste is waarschijnlijk, het tweede niet. Wanneer na 2S september een .mini-coalitie' wordt gevormd, zal Brandt regeri nesleider en dus kanselier zijn. Naar men aan neemt wordt de voorzitter van de liberale partij, de vroegere minis ter van ontwikkelingshulp Walter Scheel, dan minister van buiten landse zaken. hij in een recent interview en de rest van de tijd aan zijn partij wijden. Als de SPD helemaal niet meer aan de beurt komt, dan wordt Brandt leider van de oppo sitie. Zo ver is het nog niet, al zullen heel weinig kiezers hun stem op de SPD uitbrengen, om dat Willy Brandt het enige te genwicht naar buiten vormt te genover het onheil dat de oud nazi Kiesinger en de nieuwe na zi Von Thadden het land dan heb ben aangedaan, om nog niet te spreken van de opzienbarende ac tiviteiten die dè onvermoeide Franz Josef Stauss ten toon spreidt. Meer dan nog tegen Kiesinger is liet tegen Strauss, dat Brandt in zijn verkiezingstoespraken te vel de trekt. Tenslotte is hjj er van overtuigd, zo vertelt hij in kleine kring, dat Kiesinger oprecht aan de grote coalitie heeft willen mee werken onder de voorwaarden die beide partners in november 1966 hebben goedgekeurd. Nu is Kie singer in het vaarwater van Strauss geraakt of beter gezegd: om buiten het vaarwater van Strauss te blijven, voor wie Kie singer bang is en die hjj waar schijnlijk zelfs verafschuwt, ver koopt hij zijn CDU-aanhang op het ogenblik stellingen die welis waar het conservatieve gemoed moeten behagen, maar die niets meer te maken hebben met de afspraken van 1966. Integer man Tegenwicht Als eventueel de grote coalitie toch terugkeert, dan wil Brandt alleen het ambt van vice-kanse- lier op zich nemen, zo verklaarde Willy Brandt's zogenaamde gees tigheid is ontroerend, bijna gê nant. Hij weigert mee te doen aan de golf van scheldpartijen en verdachtmakingen, die van de zijde van de CSU en ook uit de CDU op hem af komen. Terwijl Strauss dan ook de euvele moed heeft nog weer op Brandt's .ver leden' (als emigrant) te wijzen, beperkt Brandt zich ertoe op iede re vergadering uit te roepen: Strauss is net als een voertuig met een krachtige BMW-motor, maar met de remimen van een a.fstandse Goggomobiel'. Het pu bliek lacht, maar niet harder dan het zou lachen om kennelijl: de lievelingsmop Van Brandt: twee Noren "komen bijeen om aquavite te drinken. Als de fles bijna leeg is zegt de één tegen de ander: .Proost'. Waarop de toegesproken» verstoord antwoordt: .Zeg eens even. zijn we hier gekomen om te drinken of om onzin te zwetsen?' Willy Brandt is op zijn verkie- zingsrazen de staatsman met de goede naam, die belangrijker din gen aan zijn hoofd heeft dan het onnozele geharrewar met h,alve leugens, grappen ten koste van de ander en met opzet verkeerd ge bruikte argumenten, die nu een- maal bij eèh verkiezingscampagne schijnen te horen. Zijn bedoeiine is duidelijk. Brandt vertélt rijn verbaasd gehoor over de Duitse vooruitrichten in de EEG en op een ontwapeningsconferentie. H?j legt uit wat zijn heiligste doei is (en hij meent dat oprecht): een zo duurzaam mogelijke vrede in Europa. Brandt waarschuwt v<x>r de .cliarlatannerie' van de politici die de kiezers vijs maken dat een hereniging van de beide Duits- landen tot de mogelijkheden zou behoren. Hij valt fel uit tegen Straüss, die Brandt een ,ver- zi chtspolit i ker* heeft genoemd, dat is een politicus die zich neer legt bij het feit, dat deze her eniging er niet zai komen. Brandt roept dan uit: ,Hoe lom je nu afstand willen doen van iets dat je niet hebt'. Het publiek ap- plaudiseert, geen boegeroep wordt gehoord. Dat is voor de buiten landse toeschouwer het opzienbar rendste. Kennelijk is de invloed van de .verdrevenen' toch niet zo groot meer als hun monden voor wenden. Reactie meent hij ook van ganser harre, dat is een bijzonderheid onder de politici. Howsl hij vier keer per dag letterlijk hetzelfde zegt, is 'het voor hemzelf kennelijk steeds weer nieuw en oorspronkelijk. Hij vecht lichamelijk met een formu lering die hij au fond uit rijn hoofd kent. Zijn benen schokken, en dan komt een brede armzwaai die de geboorte van het woord kracht bijzet. Applaus komt zelden, maar over tuigt. Toch schijnt het Brandt steeds weer te verrassen. Hij trekt een gezicht alsof plotseling blijkt dat hij een vioolconcert van Pa- ganini heeft voorgedragen zonder ooit van tevoren een viool te heb- staren In de verte, alsof hij het in Keulen op aangename manier hoort donderen. Complimenten vallen hem in een soort verstrooidheid die met ver moeidheid samenhangt niet. op. Als een eenvoudige partij-employé hem voor het wegrijden van de colonne vanuit de grond van zijn hart toevoegt: .Herr minister, ik wens u het allerbeste', mompelt Brandt de andere kant op kij kend: ,zo is het'. Va/s en echt De toespraken van Brandt wek ken vooral op straat een vreemde reactie. Men verwacht van een verkiezingsredenaar iets anders. Sommige toeschouwers zie je met hun ogen knipperen om wakker te blijven, maar op de manier waarop je in een kerk in slaap dreigt te vallen: het is duidelijk dat er ondanks alles iets wordt gezegd dat een hogere betekenis heeft. Dit wil Brandt ook berei ken: hij wil de indruk wekken dat men zijn stem ir. vertrouwen op de SPD kan uitbrengen, omdat haar voorzitter vertrouwen in de hele wereld heeft (.Gisteren was ik nog in Brusse'. en vorige weck sprak ik met mijn Hollandse col lega Luns; afgelopen woensdag. to"en de Fransen bij ons waren...'). Willy Brandt's rauwe Louis Arm- strong-achtige stem schijnt uit z'n knieën omhoog geperst te wor den. En dan schiet ze de zaal in met zo'n wilde kracht dat de Als Brandt de verkiezingen -wint, dan is dat niet alleen een over winning voor de sociaal-democra tie. maar daarbij een overwinning van dat soort kiezers dat vals van echt weet te onderscheiden en hoewei er daarvan zijn, heeft nog geen publieke opinie onderzoeker kunnen vaststellen. Ais Willy Brandt de verkiezingen wint, zal Kar! Schiller als "minister van economische zaken terugkeren en hoogstwaarschijnlijk de mark worden gerevalueerd. In de bui tenlandse politiek zal men onder meer pogen de relaties met Oost- Europa te verbeteren op een ma nier waarbij hiervan weinig naar buiten doordringt, maar des te meer energie. Daarbij zal van de .realiteiten m Europa' worden uit gegaan. Het is niet uitgeslo ten dat opnieuw zal worden ge probeerd de neo-fascistische NPD Van Adolf von Thadden verboden te krijgen. .Als Von Thadden in de bondsdag kam:' aldus ouö- jouraa'lst Brandt in kleine kring .zal in het buitenland Ieder woord van deze man met veel bombarie worden afgedrukt, ter wijl hij de kleinste partij verte genwoordigt. Wat ik zal zeggen als leider "van de regeringspartij hoort dan niemand, dat is het grote gevaar van de vertekening van de dingen'. Aan hei e;nd van zijn toespraken, hij heeft er te gen het weeke nd» van 28 Sep tember, rond 600 gehouden, roent Brandt met steels heser worden de stem uit: ,Deze verkiezingen worden een plebisciet voor "de vrede'. Wellicht is dit niet vrij ran demagogie. Toch zou" het de bondsrepubliek heslist verder helpen als de CDI - CSU na een 20-jarige regering on der steeds zwakkere en ouder ge worden leiders eens voor enige tijd naar de ODpositie-bank werd verwezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-fractie in de eerste kamer is dinsdagmiddag bjj de verkiezing van een tweede ondervoorzit ter van de senaat met een eigen tegen kandidaat. gekomen. Tegenover de door de meerderheid gesteunde prof. mr \V. F. de Gaay Fortman (arp) kandideer den de liberalen dr P. G. van de Vliet. Fractievoorzitter mr H. van Riel bena drukte dat de heer De Gaay Fortman bij zijn fractie in hoog aanzien staat, maar dal, men niet akkoord kon gaan een anti-revolutionaire kandidaat. .Het is opvallend dat deze kandidaat niet door de grootste protestants-chris telijke partij naar voren geschoven wordl', zei mr Van Riel, doelende op het feit dat na de jongste tussentijdse ver kiezingen de CHU acht en de ARP zeven senaatszetels heeft. Dr W. P. Berghuis, AR-fractievoorzit- ter. protesteerde ertegen dat de heer Van Riel alleen maar naar de grootte van de fracties keek. Prof. De Gaay Fortman werd tenslotte met 40 tegen 14 stemmen gekozen. Op de heer Van de Vliet stemden behalve de VVD waar schijnlijk ook (de stemming was schrif telijk) de Boeren en enkele CH'ers. Ir E. H, A. Kraaijvanger (ltvp) werd bij acclamatie herkozen als eerste on dervoorzitter van de senaart. Evenals de meeste van zijn oud-oorlogscollega's kon Peter Townsend het niet laten: zodra er maar even een mogelijk heid was kroop hij in één van de oude kisten van Harry Saltzmans filmluchtvloot ach ter de stuurlcnuppel. vechten zo realistisch mogelijk oip de fiten worden vastgelegd. En daar om was group-cajptartn HamiSh Ma- haddie uiteindelijk door alle delen van de wereld gereisd om oude vlieg tuigen op te sporen. Een reis. die met succes werd bekroond, want na drie jaar van intensief speuren stond producer Harry Saltzman aan het hoofd van een luchtmacht, die qua grootte de 35ste van de wereld kon worden genoemd: ruim honderd oude kisten waren samengebracht, Hein- kel-bommenwerpers, Messerschmitt 109-jagers, Spitfires en Hurricanes. Vliegende camera's Die vliegtuigen weer de lucht in krij gen, was één probleem, hun vlieg- verrichtingen filmen een dat zo mo gelijk nog moeilijker was. Maar het antwoord op de laatste vraag werd ook gevonden: een originele b-25 Mitchell-bommenwerper werd omge bouwd tot vliegend camera-platform en een speciale luchtgevechtcamera ploeg registreerde, vanuit de vroege re schutterskoepels en uit het bom- menluik de met grimmige ernst na gebootste duels tussen Duitse aan vallers en Britse verdedigers. Een strijd, die in 1940 gelukkig door de in aantal veel geringere, maar als leeuwen vechtende Britten is gewon nen. Maar die natuurlijk ook in En geland gruwelijke sporen achterliet. Die veel mensenlevens kostte en ten gevolge waai-van een groot aantal voornamelijk Londense huizen met de grond werd gelijkgemaakt. Niet tevreden Omdat aspect in zijn film vast te leggen is regisseur Guy Hamilton ook niet tevreden geweest met stu dio-decors. In samenwerking met de Londense gemeenteraad rijn huizen, die op het programma stonden om als krotten te worden opgeruimd, nog een keer in hun bestaan nuttig g-e- maakt: als brandende ruïnes hebben de huizen van Rephidim Street, Dra- fon Road en St.-Katherine's Doek ij de Tower Bridge tot zeer realis tisch decor gediend voor dit brok filmische geschiedschrijving van één torische feiten gebaseerd beeld wil geven van de Battle of Britain', Van daag gaat deze specta culaire film ook in Neder land draaien. Koningin Juliana en prins Bern- Townsend bedoelde. Temeer waar hij zijn vaststelling illustreerde met het volgende: ,Ik herinner mij, dat je natuurlijk tegen de oorlog en de mo gelijke ellende gehard was, dat je wist, dat het erop of eronder ging, maar dat de eerbied voor de te genstander toch als iets heel be langrijks zag. Toen ik een Heinkel neerschoot boven Whitby, in feite de eerste Heinkel, die boven Engeland werd neergeschoten, kwam de pi- werd neergeschoten, wam de pi loot er valig uit, maar de boord schutter was ernstig gewond. De vol gende dag ging ik hem in het hospi taal opzoeken. Zijn benen waren ver brijzeld. Je probeerde je niet per soonlijk verantwoordelijk te voelen, maar het was moeilijk. Die Gunner was bovendien een aardige vent en ik bezoek hem en zijn vrouw dan ook nog steeds, wanneer ik in Duits land ben'. iMriseurs Maar desondanks, gentlemen of niet, er waren adviseurs van beide par tijen en die hebben zich naar het schijnt bij regisseur Hamilton niet onbetuigd gelaten. Nu zal dat waar schijnlijk ook niemand hebben ver wacht van befaamde oorlogsvliegers als wing-commander Robert Stan ford-Tuck, squadron-leader Ginger Lacey en aan Duitse zijde luitenant generaal Adolf Galland, in wiens ei kenloof Hitier eens persoonlijk da ene briljant na de andere hing. Zij waren de deskundigen, die aan Laurence Olivier, Michael Redgrave, Ralph Richardson, Harry Andrews, Michael Caine, Trevor Howard, Curt •Jurgens, Kenneth More, Christopher Plummer, Robert Shaw en die tien tallen andere voornamelijk Engelse, maar ook Duitse acteurs van de in drukwekkende cast konden vertellen hoe het destijds geweest was. Hoe de mensen zich hadden gedragen, die door deze acteurs na al die jaren gespeeld dienden te worden. Deskundigen Zij ook waren de deskundigen, die aan de vliegers-van-nu de fijne kneepjes van het vliegen met de toestellen-van-toen konden overbren gen. Met als bijzondere specialist, uit hun midden wing-commander Geor ge Elliott, door de Royal Air Force aan de filmmaatschappij uitgeleend om 10 speciaal geselecteerde RAF-pi- loten weer met die oude propeller vliegtuigen om te gaan. Want alleen daarmee immers konden de luchtge- Eén van de belangrijkste man nen in de slag om Engeland was Air Chief marshal Dow- ding, de commandant van Fighter Command, die in 1940 met vooruitziende blik Winston Churchill bezwoer geen jagers meer naar Frankrijk te sturen: daar zouden ze in de pan ge hakt worden en Engeland zou binnenkort zelf nodig hebben. Lord Dowding leeft nog steeds. Op 87-jarige leeftijd bezocht hij verschillende van de loca ties waar de film ^Battle of Britain' werd gedraaid. Hier is hij, op één van de vroegere RAF-vliegvelden in gesprek met acteur Trevor Howard. Hamilton en acteur Ken neth Moore. In bijgaand artikel iets meer over de achtergrond van deze am bitieuze filmonderne ming. van de belangrijkste en meest be slissende episoden uit de tweede we reldoorlog. Want dat is de geweldige strijd in de lucht, die als .oorlog-in- een-oorlog' de geschiedenis is inge gaan, zeker geweest. Dat zegt sii Winston Ohurohill trouwens al in augustus 1940 toen hij, als eerbe toon aan het handjevol jachtvliegers, dat Engeland en de zaak van de geallieerden! zo dapper diende de beroemde woorden sprak: .Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few'. BRANDT: RUSSEN WILLEN TOENADERING BONN (AP) De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Willy Brandt is dinsdag in Bonn teruggekeerd na in New York besprekingen te heb ben gevoerd niet de ministers van bui tenlandse zaken van de grote vier. Hij ■erklaarde te menen dat de Sowjet-Unie bereid is de verstandhouding met West- Duitsland te verbeteren. Brandt verklaarde tegenover journalis ten dat de Russische minister van bui tenlandse zaken hem ervan had verze kerd dat de wens van Moskou tot toe nadering .geen tactische zet is maar een principieel standpunt weergeeft'. Het streven naar verzoening met Oost-Euro pa is een belangrijk onderdeel van de verkiezingscampagne van de Sociaal- Democratische Partij. Brandt hoopt bij de verkiezingen van zondag bondskan selier Kiesinger (CDU) te verslaan. Volgens Brandt rijn hij, de Britse mi nster van buitenlandse zaken Michael Stewart, de Amerikaan Williams Ro gers en de Fransman Maurice Schu mann tot de conclusie gekomen dat de Russen ook bereid zijn tot .concrete besprekingen' over de toegang tot West- Berlijn en over de toestand met be trekking tot het verdeelde Duitsland in het algemeen. MÜNCHEN (DPA) De München- se hulpbisschop Matthias Defregger, die het bevel tot het doodschieten tijdens de oorlog van 17 Italianen in het Ita liaanse dorp Filetto doorgegeven heeft, ligt sinds maandag in een ziekenhuis. Dit is dinsdag in München bekend ge- ■orden. De procureur-generaal van de West duitse deelstaat Hessen, Horst Gauf, had in het afgelopen weekeinde het openbaar ministerie Sn Frankfort op dracht gegeven, het in het begin van dit jaar gestaakte vooronderzoek tegen De fregger weer te hervatten en aan Mün- DEN HAAG (ANP) Een onderzeek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (swov) naar het aantal niet nuchtere bestuurders dat bij verkeersongelukken is betrokken en als gevolg hiervan ln een ziekenhuis werd opgenomen In twee perioden, een en een na de datum van wijziging van artikel 26 van de wegenverkeers wet, is opgeschort. Dit hebben de ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezond heid meegedeeld 8« ÉH ten worden gehandeld :r.<iien tijdens het SWOV-onderzoek zou bliiken dat een bestuurder een hoog bloed-alcohoigéhal- ta had. De procureurs-generaal hadden tegen deze opzet ernstige bezwaren, en han gende net overleg heeft de SWOV, die reeds een technologisch vooronderzoek in Middelburg had uitgevoerd, de voort zetting van net onderzoek in een aan tal andere gemeenten opgeschort, aldus de ministers. In Middelburg, waar voor de SWOV een technologisch vooronderzoek werd uit- ie»ia in antwoord op vra- gevoerd en waarbij onder meer een en van het tweeóe-kamerM dr ir A. P. ademanaUasato-r werd gelest, wa« het i'e (pvda) nn Imsï ppcècjioe.fl Het onderzoek had tevens ten doel het aantal niet nuchtere bestuurders vast te stellen, dart niet bij ongevallen ;s betrokken in twee perioden, een voor en een na de datum van wijziging van artikel 26. Voor dit tweede onderzoek zou de poli tie 's nachts en gedurende het week einde, op een statistisch verantwoorde wijze bestuurders hebben moeten staan de houden en hen vragen rich vrijwil lig te onderwerpen san een onderzoek naar het alcoholpercentage in hun bloed. De politie is echter niet gerechtigd om, louter voor een wetenschappelijk on derzoek, nersonen staande te houden, aldus de ministers. Treedt rij echter op In het kader van een verkeerscontrole,, dan mag rij personen, die worden ver dacht van misdrijf, niet ongemoeid la ten. Voorts rees de vraag hoe ze" onderzoek op dezelfde leest geschoeid als destijds bij de actie .Glaasje op, laat je rijden'. Bleek -Jij controles, dat men te maken had met een bestuurder die artikel 26 had overtraden dan werd de ze zaait op de gebruikelijke wijze af gehandeld en werden deze mensen niet doorgegeven naar de SWOV. Bleek dart hun alcoholpromillage niet te hoog was, dan werden zij wel doorgegeven aan .de SWOV. Andere regeling voor reservisten rijkspolitie DEN HAAG (ANP) Omdat de hui dige regelingen voor de reservepolitie onderwi niet geheel bevredigend werken, wordt plaatst. ehërT over te dragen. Van de rijde van het aartsbisdom in München werd maan dag verklaard, dat Defregger tot aan de sluiting van het nieuwe vooronderzoek geen bisschoppelijke functies meer zal uitoefenen en zich slechts met zaken, die het beheer van het diocees betref fen, zal bezig houden. Defregger was op 7 juli met verlof ge gaan en oefende zijn bischoppelïjk ambt niet meer uit nadat tegen hem klachten in verband met de gebeurtenissen in Filetto ingediend waren. niet geheel bevredigend werken, gezocht naar een andere vorm, uie enerzijds een welkome aanvulling voor de korpsen kan geven en anderzijds de reservisten een "beter op de praktijk afgestemd en daardoor meer bevredigen de taak biedt. Dit hebben de ministers van binnen landse zaken en justitie, mr H. K. J. Beernink en mr C. H. F. Polak, meege deeld in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid dr H. A. Schuring (chu). Zij delen voorts mee dat zes ver- keersproepen van de rijkspolitie wor den samengevoegd met andere, waar door het totaal tot zeventien verkeers- groepen wordt verminderd. De reservis ten van deze zes groepen die zich wen sen te verbinden om in de nieuwe stand plaats als reservist dienst te doen. zal desgevraagd een andere bestemming worden gegeven. De geoefendheid van de reservisten, die in tijd van oorlog of oorlogsgevaar en dergelijke of bij rampen worden opge roepen, maar onder normale omstandig- heaen worden ingeschakeld hij voetbal wedstrijden, motorraces en bloemencor so's is voldoende, aldus de ministers. Opleidingsscholen computer deskundigen AMSTERDAM (ANP) Om het hui dige tekort aan automatiseringsdeskun digen op te vangen, en voor de toe komst voldoende geschikte krach ten voor de bediening van computers ter beschikking te hebben zullen er bin nenkort in Nederland 10 speciale in- formatiea-scholen moeten worden opge richt. In de komende 3 jaar moeten er met spoed leerplannen worden ontwik keld voor de opleiding van de eerste 300 docenten, waarvoor een post van 3 miljoen gulden initiële kosten op de on- onderwijsbegrotïng moet worden ge- Dit zijn de voornaamste conclusies uit het zojuist verschenen rapport van de commissie .opleiding van deskundigen voor automatische informatieverwer king', dié in maart van het vorig jaar door de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr J. A. Grosheide, werd geïnstalleerd. Het rapport is één dezer dagen aan het ministerie aange boden. Voor de korte termijn beveelt de com missie de overheid aan faciliteiten te verschaffen, waardoor de capaciteit van de bestaande opleidingen van het Ne derlands studiecentrum voor admini stratieve automatisering in Amsterdam en anderen minstens kan worden ver dubbeld. stafleden van het wetenschap pelijk onderwijs als tijdelijke leraren in de informatica kunnen optreden en een aantal spoedcursussen voor docenten kan worden gegeven. Voorts wil de com missie voor scholen voor secundair on derwijs en hoger beroepsonderwijs de mogelijkheid, om voor oefendoeleinden gebruik te maken van computerinstal- laties van de instellingen van weten schappelijk onderwijs. hard zullen in het Am sterdamse Tuschinski-the- ater de gala-première bij wonen. Er komen ook prominente Engelse gas ten: producer Harry Saltzman- regisseur Guy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13