Hippe piraten bezetten een daglang Zierikzee Oorlogsvrijwilligers komen in Hulst bijeen LEZERS SCHRIJVEN Maximaal f 75.000 subsidie van provincie voor de WV Verdachte vervalste alles om huurauto te kunnen verkopen 4 EEUWFEEST RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP Pier Coppenslaeger liet ,rotgenoten de gevestigde orde opsporen B0RSSELE HEEFT BEZWAAR TEGEN HAVEN- EN INDUSTRIEPLAN MEER INSPRAAK RONDOM STREEKPLANNEN-OPZET Inspraak IN TILBURG LIEP HIJ TEGEN LAMP NW,CNV en NKV Vlissingen samen in .Bondsbouw' Herdenking RIJKSPOLITIEKAPEL BEZOCHT ZAAMSLAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TATERDAG 20 SEPTEMBER 1960 ZIERIKZEE Een hele zwik hippe piraten liep gistermiddag Zierikzee onder de voet. Ze wa ren vanuit hun piratennest, de honderdjarige rijksscholenge meenschap .Professor Zeeman', door opperkapper Pier Coppen slaeger de straat opgestuurd. Een paar uur zwalkte de bonte horde door de binnenstad en de nieuwe wijk Malta; op zoek naar de .gevestigde orde', vijf tien vermomde leraren. Het ka- perspel werd gespeeld. Het voorspel had zich de nacht te voren al afgespeeld: voorposten van de piratenbende brachten voorteke nen van een komende invasie witte doodskoppen met een immen se diameter op straten en school- Elein aan. Maar gistermiddag was et menens; tussen drie en half zes moest het verzet tegen de .geves tigde orde' worden gepleegd. Om de mannenbroeders kapers en vrouwen- zusters kaapstere hiertoe instruc ties te geven hadden opperkaper Piet Coppenslaeger en zijn onder- pief Cecare de Hooplooper tegen twee uur een krijgsberaad op het schoolplein van .Professor Zeeman' belegd. Onder luid trompetgeschal verscheen de half zwierige en half lorrige op perkaper op ae bovenste tree van «en wenteltrap. Terwijl de onder- Zaterdag 20 september wordt in Hulst een herdenking gehouden, die uniek is en zal blijven. Dan komt een groot aantal Zeeuwse en Bra bantse oud-oorlogsvrijwilligers bij een om terug te denken aan de dag, dat 25 jaar geleden (22-9-44) dra J. Casparie uit Hulst van ZICH prins Berahard opdracht kreeg het eerste bataljon oorlogsvrijwilligers uit be vrijd gebied te formeren. Casparie kweet zich snel van zijn taak. Op 1 oktober kon hij melden, dat de formatie, gereed was. Zijn voorna melijk uit de Zeeuws-Vlamingen, ge- recruteerde vrijwilligers hadden nog voor de eerste regimenten stoottroe pen, de uniformen aan en de muts op. Aanvankelijk kreeg het bataljon de naam .Rudolph Fassaert', naar één der leiders van het Zeeuws-Vlaamse verzet, van wie men veronderstelde, dat hij was gefusilleerd. Later bleek, dat Fassaert had kunnen ontsnap pen en op Walcheren was onderge doken. Hij werd zelf één der com pagniescommandanten van het nieu we bataljon, dat nu dc naam kreeg I-XTV R.I. Het was Fassaert ook, die met zijn compagnie bij samen smelting van I en II XIV R.I. naar het bataljon Zeeland overging en hij was een der commanderende officie ren van de in ie door Wigboid cs zo bekritiseerde actie bij Pesking, hij en de eveneens van I XIV RJ af komstige kauitem D. Roozenburg. die nota bene later adjudant van Schermerhorn werd. Was Wizbo'.ds kritiek op het ge drag der OVWers gerechtvaardigd? Het onderzoek vanwege de regering ingesteld, heeft tot dusver niet op nog onbekende excessen gewezen. Maar ook in ander opzicht kan men de vraag stellen, namelijk of zij (de kritiek) eerlijk was. Want 'wie waren deze OVWers? Wat was hun moraal en wat hun nor men? Of beter no^r bij welke nor men waren deze knapen groot ge bracht? Men vergete niet: ze wa ren nauwelijks de kinderschoenen ontgroeid in 1940. toen de oorlog uitbrak. En in de vijf oorlogsjaren werd er niet over de moraal van de oorlog gesproken. Wel over het .Voor God, koningin en vaderland', maar dan niet zo vaak in idealistische zin, alswel in de trant van .oog om oog en tand om tand'. Kan men de leiders van het verzet veelal meer Idealist dan avonturier noemen, de oorlogsvrijwilligers wa ren meer avonturier dan idealist. Voor een deel konden de dromen, die de avonturenboeken hadden op geroepen, nu zelf beleefd worden. Daarenboven waren figuren ais Cas- pa.ri en Fassaert, waarin hun de geheimzinnigheid der lliegaliteitja- ren had genaagen trekpleister voor de jongens, die nog niet meegedaan hadden en die het gevoel hadden na de bevrijding er niet helemaal meer bi] te horen. De aanmelding als oorlogsvrijwilli ger gaf je een nieuwe status, die ook oïj de vrouwelijke secte voor rechten opriep. Geloof niet dat ln vee! gezinnen ln 1940-1945 gesproken is over de moraal vaD de oorlog en het oorlogvoeren, wel over de gees telijke vrijheid en de rehtsverkrach- Bifhet tekenen van een verband- akte als oorlogsvrijwilliger werd men dus niet alleen in staat gesteld aan tot. op dat moment nog niet bevre digde verlangens tegemoet te ko men, geestelijk was men rijp omdat men na 5 jaar over recht en onrecht te hebben horen spreken, zonder meer meende een goede zaak te die nen, waarover geen discussie moge lijk was. Wiglbolds fout nu is geweest, dat hij na 25 jaar die discussie op gang wilde brengen en dat toont dan met een aan, waarom zijn activiteiten zo laakbaar waren. Want in die 25 Jaar is er zoveel gebeurd, dat de normen heeft gewijzigd, dat het in het leven roepen van instituten als CVW-bataljons nu eenvoudig on denkbaar zou zijn zonder de oorlog als machtsmiddel buiten de discus sie te houden. Maar de oorlog was in 1944 zeker aigemeen aanvaard als middel om recht, orde en ge zag in db wereld te handhaven. En wie dat middel aanvaardde (en hoeveel werkelijke pacifisten telde ons land in 1944?) aanvaardde ook de verantwoordelijkheid voor het uit de hand lopen van die oorlog en voor de mogelijkheid van excessen. Zo en niet anders lag de situatie in 1944. De OVW'ers van toen waren niets anders dan kinderen van hun tijd. Zii leefden volieaig in hun ei gen tijd, die eigen normen had. I" bedenke, dat de grote discussie over oorlog en vrede eerst goed in de vijftiger jaren op gang is gekomen en dat normen en maatstaven van nu eerst iater ontstaan zijn. Zelf heb ls als OVWer in- Bataljon Zeeland gediend. Veel van toen. zou ik nu niet meer voor mijn rekening nemen. Maar anders denken en spijt hebben, zijn twee dingen. Wij, de jaarklas sen 1920-1930 worden weieens de .vergeten generatie' genoemd Ten dele is deze kwalificatie juist. Juist geestelijk hebben wij van de oorlog, die ons als een vak geleerd werd. het meeste te venverken gekregen, daarover behoeft niet te worden ge discussieerd. Uitgaande van de hui dige normen over oorlog en oorlogs- moraal hebben velen van ons ook zonder dat de Wigbolds opstaan om ons onze fouten te tonen al genoeg te verwerken. Men zou daar eens meer rekening mee moeten houden bij het etaleren van het evalueren van het denken. De herdenking van zaterdag is daarom zo uniek, omdat het alleen al bij de huidige normen ondenkbaar ls, dat er ooit nog een Nederlandse regering oorlogsvrijwil ligers zal oproepen Die tijd lijkt wel voor goed voorbij, hetgeen niet wil zeggen dat de tijd van oorlogen voor bij is. Zolang de mens zijn machts wellust niet weet te bedwingen, zal er gevochten worden en zullen er le gers moeten zijn. hoe men ook over de oorlog als middel denkt. Ik ge loof dan ook, dat ln de discussie over de oorlog en de oorlogsmoraal te weinig gesproken wordt over de macht, waarom de oorlog wordt ge voerd. Het is de macht achter de oorlog, die on3 moet interesseren. Veel meer dan de oorlog zelf. Want die is .slechts' gevolg. En dan .slechts' wel tussen aanhalingstekens en wel heel erg onderstreept! H, Hogeweg. ZIERIKZEE Massaal verza melden de -piraten zich op het schoolplein van de rijksscholen gemeenschap ^Professor Zeeman' te Zierikzee om instructies te ont vangen hoe ze het verzet tegen ae gevestigde orde1 moeten aan pakken. (Foto PZC) pief de sleutel toonde waarmee alle verbodsbepalingen voor deze bijzon dere schooldag waren dichtgedraaid, bracht de opperka.per deze symbo lische sleutel onder woorden. .Ka pers, de blijde en lang verwachte dag is eindelijk aangebroken. U mag zich verzetten tegen de gevestigde orde. U komt onder de knoeit uitkomen, hahaü' Coppenslaeger moedigde zijn piraten nog meer aan door te schreeuwen .Eindelijk hebben jullie vaste voet op deze aardklootbol. Nu kunnen jullie vrijelijk vrijbuiten'. Om deze laatste kreet nog wait meer kracht bij te zetten zong hij de tekst van het Lijflied ter gelegenheid van het kapersspel: .What shall we do with the drunken sailor?Na nog een tijdje fel van leer te hébben ge trokken tegen de .gevestigde orde' achtte Pi6r Coppenslaeger de tijd gekomen met daden te gaan weiken, .Cesare, laten we spoed maken. Geef de gevestigde orde een oorvijg en .mannenbroeders kapers en vrouwen- zusters kaapsters een oorlam'. BORSSELE Dit is geen plano logie bedrijven naar mijn gevoel. Dit is gewoon het rode potlood hanteren'. Met deze woorden ver wierp burgemeester D. Lodder van Borssele tijdens de raadsver gadering donderdagavond de ge dachte van gedeputeerde staten, om het hele voor industrie geplan de gebied ten oosten van Borssele een haven- en industriebestem ming te geven. In antivoord op vragen van raadslid J. de Jonge (ar) vertelde de burgemees ter. dat b en w van Borssele reeds be zwaar hebben ingediend tegen het plan van gs. Het bezwaar ls er vooral op gericht, dat het nieuwe industrieterrein te dicht bij het dorp Borssele ligt en dat het de Monserweg ovrschrijd. ,W hbbnettee Monsterweg overschrijdt. .We hebben raagd het bezwaar mondeling te jen toelichten', aldus de burgemees ter, die er aan toevoegde, dat het on derhoud op korts termijn zal plaats hebben. Een voorstel van burgemeester en wet houders tot het vaststellen van ene pen noen-verordening voor de wethouders erd door de raad aanvaard met de stem van de heer De Jonge tegen. ,Is dit niet een beetje potverteren', vr het anti-revolutionaire raadslid zich De burgemeester was het niet met hem eens. ,Dit wordt ln vele gemeenten ge daan'. Raadslid van 't Westeinde was het niet eens met het plan van b en w om de benedenstrook langs de Westeindseweel ook aan de stichting ,Het Zeeuwse Landschap' te verkopen. Zoals bekend heeft de stichting enige tijd geleden de weel van de gemeente gekocht. ,De strook hoort eigenlijk bij het andere stuk', aldus de burgemeester. Daar was de rest van de raad het mee eens. Voor 1,22.10 ha. betaalt de stichting aan de -emeente 1221 gulden. Iet voorstel om in verband met de komende herindeling een aantal straat namen te veranderen, werd door de raad aanvaard. De nieuwe namen noem den wij reeds in dit blad. De bewoners van de betreffende straten zullen schrif telijk van de naamsverandering in ken- -J- worden gesteld. Poort uit STATEN VAN ZEELAND BESLOTEN: MIDDELBURG Met enige aarzeling hebben de staten van Zeeland vrij dagmorgen hun flat gegeven aan een voorstel van gs om met ingang van dit jaar aan de Provinciale Zeeuwse VVV een subsidie te verlenen tot maximaal f 75.000. Uitgangspunt bij de berekening ervan is dat zal worden bijgedragen tot tweederde van de personeelslasten en de kosten van huisvesting van de vereniging. De staten erkenden duidelijk het belang van het werk van de Rrovinciale VVV, maar zij zetten vraagtekens bij de vrij kleine bijdragen van et bedrijfsleven en de leden. Ook vroegen zij zich af of werkwijze en organi satie nog wel efficiënt genoeg zijn van structuur. wilden hébben. Vooral waar het erom ging wie de provinciale VW finan cieel steunen en in welke verhou ding. Gedeputeerde Van Geesbergen zegde toe dat het college zal pogen de staten daarover in te lichten. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen gaf de vragende statenleden ten ant woord dat op het ogenblik een stu diecommissie aan het werk Is. die zal nagaan welke structurele veran deringen ln de opbouw van de Pro vinciale Zeeuwse VVV kunnen wor den aangebracht. In dat kader zal ook worden bezien, hoe het voortaan eigenlijk met de bijdrage van het be drijfsleven zou moeten gaan. De stu diecommissie zal nog dit jaar met haar werkzaamheden gereed komen. Vooruitlopend op het resultaat van de studie liet de gedeputeerde alvast weten dat hij persoonlijk de tijd ver streken achtte dat plaatselijke VW's nog levensvatbaar zijn. ,We hebben streek-VW's nodig. Ik hoop dat men dit goed gaat Inzien. Het is hard nodig dat meer in grotere verbanden wordt gewerkt'. Van verschillende kanten was om wat meer inzicht in de financiële op bouw van het provinciaal VW-werk gevraagd. Achtereenvolgens maak ten de heren P. H. M. Adriaansens (kvp), A. Maljaars (sgp). P. G. v. d. Bosse (ch), mr J. F. G. Schlinge- mann (wd), D. Geuze (ar) en P. A. Roels pvdaduidelijk dat zij wat meer overzichtelijk cijfermateriaal EXAMENS Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen tandheelkunde 2e deel, de heer M. D. Smallegamge, voorheen te Wolphaarts- dljk. LEIDEN Aan de rijksuniversiteit te Lelden slaagde dezer dagen voor het examen semi-arts, de heer M. W. Kunst, afkomstig uit Middelburg. De commandant van de vrijwillige brandweer te Sas van Gent de heer E. L. de Vriend slaagde dinsdag jongstle den te Breda als Bevelvoerder Brand weer. Het examen werd afgenomen na een opleiding, die zes jaar geduurd heeft. RECHTBANK MIDDELBURG MIDDELBURG Met een ver valst rijbewijs, een vervalst huur contract en een vervalste hand tekening slaagde de Souburger A, In groepen van tien trokken de pi raten even later de poort uit om in de vorm van een wedstrijd zoveel mogelijk .gevestigde' leraren op te sporen. De vijftien meespelende le raren hadden zich voor dit spel in de huid van een andere beroep gesto ken. Zo moest men niet opkijken wanneer men de wiskundeleraar plotseling op een bezemwagent je de gemeentereinigingsdienst Zierik zee door de binnenstad zag pedalen. Een lerares had zichzelf de taak toe bedeeld een middag lang als huis vrouw ramen te lappen in de wijk Malta. Onderweg ontmoette men nog er jn om een auto los te wurmen meer .ongeschoolde' leraren: een pompbediende, een langharige pro- van een garagehouder in Middel- vo, een PTT-ambtenaar. burg. Daarvoor en voor een po- De leeirlingen-pirateD moesten ook hun speurneus achter deuren van winkels en gebouwen steken. Om er geen janboe! van te maken had op perkaper Cooppenslaeger vooraf de order gegeven dat alleen de leider van een groep poolshoogte binnens huis mocht nemen. De opdracht luidde voor Iedere groep in het geheim afgesproken het groot ste aantal ieraren in vermomming op een lijstje te krijgen. Als waar merk moesten de ontdekte leraren hun handtekening zetten. Steekproe ven onderweg leerden ons, dat men in vrij korte tijd de eerste leraren in andere functie ontdekte. De kas telein en de provo bleken nogal od- vallende figuren te zijn. Goed speur werk bracht de piraten ook bij de rij-instructeur, die onophoudelijk rondjes reed. Omstreeks half zes schoven de pira ten aan langgerekte tafels, neerge zet in de gangen van het school- nest .Professor Zeeman'. Hier kre gen zij na hun noeste speurviijt zo als beloofd hun dagelijkse rantsoen: snert met kluif Het piratenspel werd 's avonds nog voortgezet met een .muiterij op dé Oosterschelde'. Even na zevenen ver trok een rondvaartboot, waarop drie uur lang muiterij in de vorm van een gezellig bal werd gehouden. Het commentaar van een passant mocht voor gisteren geloofd worden: .Het :s een stelletje muiters'. AR, CHU en KVP in Vlissingen met één lijst VLISSINGEN Voor de komende gemeenteraadsver kiezingen op 3 juni 1970, ko men AR, CHU en KVP in Vlissingen uit één kandida tenlijst. De besturen va nde partijen hebben in het afge lopen seizoen over dit punt veelvuldig van gedacht-en ge wisseld. Cn de ledenvergadering is de ge jachte tot samenwerking met in- itemming begroet. De goede ver standhouding tussen de fracties 7an de 3 partijen heeft dit besluit .ot samenwerking mede gestimu- eerd. Een aantal werkcommissies sijn reeds ingeteld. ging om in Tilburg op identieke wijze een auto te verkrijgen moest K. zich vrijdag verantwoorden voor de Middelburgse rechtbank, gepresideerd door mr P. van Em- pel. Verdachte had allerlei financiële ver plichtingen op zich genomen, maar toen hij ,vas'.' kwam te zitten kon hij daar aan niet meer voldoen. Om weer wat ruimer ln de geldelijke middelen te ko men besloot hij te proberen een gehuur de auto te verkopen. Hij toog naar een garagehouder met zijn rijbewijs, dat hij op naam van een zekere W. A. gezet had, stak de autoverkoper een vals con tract onder de neus en zette er ten slotte een valse handtekening onder. De autoverkoper kreeg van K. horen, dat hij een soortgelijke gen had. maar dat die in reparatie moest, zodat hij tijdelijk een andere •vagen nodig had. In Tilburg slaagde de verdachte er in de gehuurde auto te verkopen H>j liep echter ln deze Brabantse stad tegen de lamp toen hij op dezelfde wijze nogmaals een auto probeerde te krijgen. Officier van justitie mr J. L. Andreae 1 maakte er niet veel woorden aan vuil. De officier kwalificeerde het misdrijf van K. als oplichting, waarvoor hij een gevangenisstraf eiste van 8 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 8 jaar. Nadat de raadsman mr Schnte hoopgevende pers pectieven voor zijn cliënt bad aange voerd bepaalde de rechtbank de uit spraak in deze zaak op 1 oktober a. s, .Hoogst onverantwoordelijk', vond de officier de wijze van rijden van D, van O. uit Kloetinge. die. in hoger beroep, terecht stond omdat hij in Goes 's mid dags omstreeks 1 uur met een rijtech- nisch niet in orde zijnde auto had ge reden. De chasslsballcen waren doorge roest en ook de rem was niet In orde. ,Ais men rijdt met een rem, die ab soluut niet functioneert ia elk on geluk op elke seconde te verwach ten', oordeelde de officier. Mr An dreae voegde er aan toe: .Verdachte pleegt niet op de juiste wijze aan liet verkeer dcc' k nemen. Dit is mijns inziens een gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel, dat niet door een boete van 75, die dc kan tonrechter oplegde, noch door een openbaar ministerie in eerste instan tie vroeg, gladgestreken kun worden'. Mr Andreae eisle thans een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden plus een boete van 150. Ook in dil geval zal de rechtbank uitspraak doen op toiier a. s. Eveneens tn hoger beroep stond terecht J. van D. uit Brouwershaven, die op de rijksweg in Kruiningen met zijn vrachtauto met aanhanger een andere vrachtauto bij het Inhalen gesneden had. De andere wagen reed tegen een licht mast. Het gebeurde, nadat de auto's bij de stoplichten bij de kruising naar de aan- te wees er op. dat dc chauffeur de andere wagen snelheid vermeerderd had toen hij passeerde. Volgens de of ficier van justitie had Van D. achter de ander moeten blijven. Het optrekken na voor de lichten gestopt te zijn achtte mr Andreae geen snelheid vermeerdering :n de zin zoals verdachte het bedoelde. Mr Andreae vond, dat Van D. roekeloos was geweest en hij eiste een boete van 150 alsmede 3 maanden voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. Ook hier zal de rechtbank op 1 oktober uitspraak doen. De nota van gs om meer inspraak te verkrijgen van de kant van de sa menleving bij de voorbereiding van streekplannen is in de staten gister morgen goed ontvangen. Het college kreeg van vrijwel alle kanten een pluim op de hoed voor de gedachten, in deze nota ontvouwd, zoals een pro vinciale planologische commissie bij gestaan door adviescommissies, voor overleg met de gemeenten, inschake len van de streek, openbare hearings, inschakeling van waterschappen, be handeling in de afdelingen. Het komt erop neer dat oude en nieuwe ele menten rondom de voorbereiding en behandeling van streekplannen in een samenhangend geheel zijn bijeenge bracht. .Laten we het hiermee nu maar eens proberen', kon een te vreden gedeputeerde Schorer vast stellen. Hij gaf de heèr Geuze (ar) toe dat de staten nu Inhoud kunnen geven aan de bewering dat de roep om openheid en inspraak geen loze kreet meer is. Het gs-lld was het met deze zelfde spreker eens dat bjj streekplannen al van een VLISSINGEN Na geruime tijd van voorbereiding hebben de samenwerken de Vlissingse vakorganisaties van het NW, CNV en NKV besloten tot het vormen van de stichting ^Bondsbouw' Vlissingen. Het doel van deze stichting, die nauw samenwerkt met de Nationale Woning raad te Amsterdam, ia het daadwerke lijk bevorderen van het eigen woning- bezit. Behalve met voorlichting *n voorberei ding, houdt ,Bondsbouwr zich eveneens bezig met de organisatie en uitvoering van bouwplannen. De stichting die een voortzetting is van de Bouwcommissie Christelijke Besturenbond, beèchikt over een bouwterrein in PaauwenJburg n. Ondanks de hoge hypotheekrente heb ben zich voldoende gegadigden gemeld. Het lies tuur verwacht nog dit jaar met de bouw van 34 eengezinswoningen to kunnen beginnen. Voor deze woningen met 4 slaapkamers, badkamer, centrale -erwarming en garage is Inmiddels de toezegging van een 10 jarige rijksbf drage ontvangen. De woningen zijn vrij wel gelijk aan het grote complex dat in Middelburg in het plan Griffioen II werd gebouwd. Molenexcursie naar Zeeland MIDDELBURG De vereniging ,De Hollandse Molen' maalrt vandaag, za terdag en op zaterdag 27 september excursies naar molens in Zeeland. Het gezelschap bezoekt drie molens die nog steeds in gebruik zijn. Als eerste wordt de witte grondzeller anno 1712 te Biggekerke bezichtigd. Na een lunch in Domburg wordt de oude ambachtsmolen anno 1598 te Colijns- plaat bekeken. Vervolgens bezoekt het gezelschap een grondig gerestaureerde korenmolen anno 1S76 te 's Gravenpol der. De 4o0 molenliefhebbers uit geheel Nederland, die met een extra trein naar Middelburg komen, maken van daaruit in bussen de tocht langs 28 korenmo lens in Midden-Zeeland. grote betrokkenheid: van de kant vaa de staten was gebleken. De heer Van den Bosse zegde hij op een vraag van zijn kant toe dat de adviescom missies al in een vroeg stadium kun- an worden ingeschakeld en mét de heer W. Koster (wd) sprak hij de wens uit dat de procedure van het geheel met deze nieuwe aanpak kan worden bekort, al stak hij een zekere twijfel daaraan niet onder stoelen of banken. Instemming dus In liet algemeen met deze nota van gs. De fractiewoord voerders kwamen op detailpunten nog wel met suggesties en hier en daar afwijkende opvattingen. Gede puteerde Schorer beloofde dat reke ning zal worden gehouden met deze opmerkingen en daarna was men het erover eens dat zoals de heer J. Lukaart. (pvda) het formuleerde ,hei nuttig is om met de voorgestelde werkwijze ln zee te gaan.' Enige discussie was er tenslotte vrij dagmorgen over het haastig aan de agenda toegevoegde voorstel om een bedrag van 12.000.- uit te trekken voor allerlei activiteiten rondom de komende herdenking ,25 jaar be vrijding van Zeeland'. Het gaat hier om een reeks feestelijke gebeurte nissen op 1 november aanstaande, wanneer ook de koningin naar Zee- geïnstalleerd. Hoewel de staten het voorstel nog niet grondig hadden kunnen bekijken kon de heer Van Bennekom nameru de commissie van financiën wel al vast meedelen, dat deze volledig alt- koord gaa.t met de opzet. I-Iij vroeg zich alleen af, waarom Zierikzee niet is opgenomen in de reeks van Zeeuw se plaatsen die de reizende tentoon- stelling zal aandoen. Als het alleen is omdat Schouwen niet gelijk met de rest van Zeeland is bevrijd, dén achtte, hij dit toch een vorm van discriminatie. Hij verzocht dan ooit de mogelijkheid te bezien om de expositie ook op Schouwen te be zichtigen te geven wanneer daartoe een verzoek van die kant wordt ge daan. Namens het college kon de heer Van Bennekom worden geant woord dat op Schouwen de herden king van de bevrijding pas rond 5 mei 1970 speelt en niet al dit na jaar. Overigens wilden gs best in overweging nemen tegen die tijd de tentoonstelling naar .Schouwen te sturen. De heer Roels (pvda) vond het jammer dat bij deze herdenking militaire bands optreden; hij had dit liever achterwege gelaten ge zien. Gedeputeerde Schorer rea geerde daarop met de opmerking dat het hier gaat om de bevrij ders van 1944, die uit eig Schotland hun typische muzl meebrengen, Rit provinciale clubcompetitie autoclubs MIDDELBURG De gezamenlijke au toclubs in Zeeland houden vandaag, sa terdag, een rit voor de provinciale club- competitie. De rit bestaat uiit twee ge deelten een middag- en een avondr.t De middagrit heeft als startplaats Mid delburg. Vanaf vier uur starten de deel nemers vanaf liet Zuiderbaken in Mid delburg-Zuid. De ftvondrdt speelt zich in Goes en omgeving. De sitart is om half acht bij hotel .Terminus'. Wijziging bij het jubileum Zeeuws Genootschap MIDDELBURG Er Is een belang rijke wijziging gekomen in het pro gramma voor het 200-jarig bestaan van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen op volgende week vrijdag. Dr. J. Huizinga is wegens ziekte ver hinderd om een toespraak te houden over het onderwerp .De betekenis van een genootschap als het Zeeuwse in de huidige samenleving'. In zijn plaats zal n,u als gastspreker optreden de gouver neur van de Belgische provincie Lira- burg. dr. L. Roppe. Zijn onderwerp: .Koning Willem I na 160 jaar'. Zaamslag Er aren vrijdag i slordige tachtig politiemen sen meer in Zaamslag dan door gaans het geval is. De rijlcspoh- tiekapel onder leiding van kapi tein H. C. Hoogervorst. mankte li.ier zijn opwachting. Nadat' dc kapel onder een stra lend zonnetje ccrondgang door de gemeente had gemaald, bracht ze een aubade voor het gemeen tehuis. De aubade werd in ont vangst genomen door burgemees ter J. de Pree en diens echt genote en de beide wethouders. TJel optreden in Zaamslag was vrijdag niet de enige muzikale daad van de rijkspolitiekapel. In Axel verhoogde zij 's avonds de vreugde bij de bevrijdingsfeesten met een rondwandeling en een concert op de Markt. Zowel voor het optreden in Zaamslag als voor het optreden in Axel bestond zeer veel belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4