Vlotte start bouw kerncentrale Sloe Zeeuws Tijdschrift: ontwikkelingsdenken Inspraak CH-leden verkiezingsprogram Duitser kreeg drie maanden voor Vlissingse gelddiefstal 7 Nieuwe stort Hoog tempo Station OPENHEID ROND BOUW VAN DE KERNCENTRALE INTEGRATIE VOORWAARDEN METAAL MOEIZAAM' BEGRAFENIS E. HUIZINGA DADER ONTKENDE ANDERE INBRAKEN Meer invloed op kandidatenlijst VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Slot van pagina 1 AG (Siemens) In het Nederlandse bedrijfsleven nog steeds wat na- rommelt en Intussen 55 pet van de totale bouw-levering is onder gebracht in bedrijven binnen onze grenzen, heeft Bredero's bouwbe drijf er met de eerste aanzet de Bokken ingezet. De heistellingen hebben de laatste maanden op. volle toeren gewerkt. Onder de betonplaat voor het reac torgebouw en het reactorhulpgebouw het zogenaamde ,hete' gedeelte met toebehoren moesten een klei ne 700 palen worden geslagen. Die zitten er intussen allemaal in. Het heiwerk omvat in totaal 1500 palen: ook de nevengebouwen zoals machi nehuis, schakelhuis moeten degelijk worden gefundeerd. Op het ogenblik zijn de hei era gevorderd tot 1200 palen. Nu dus dat heien zo ongeveer op zijn eind loopt komt de nadruk te liggen op het storten van beton. En dat gaat daar bij Borssele in een bijzonder hoog tempo. Het spïn- neweb van staalstaven (tot een dik te van 32 mm), dat de wapen:ng vormt voor de fundatieplaat onder de toekomstige reactorbol, is in drie dagen met beton vol gegoten: 4000 kubieke meter in totaal, met 'n aan voer van 75 kubieke meter per uur. Juist afgelopen nacht Is een nieuwe slortperiode begonnen. Nu gaat liet om de fundatieplaat voor liet reac torhulpgebouw. Die moet één meter dik worden. Het is de bedoeling dat de bouwers van Bredero dat kar wei aanstaande zaterdag hebben ge klaard. En zo gaat dat betonstorten in de komende maanden op het terrein van de kerncentral? bij Borssele nog een tijdje door. Zo ligt het in het voor nemen om in de maanden tussen sep tember en februari de betonnen wand rondom de stalen bol op te trek ken en de funderingen voor het ge- neratorgebouw te leggen. De plan ning bij Kraftwerk Union AG is erop gericht dat midden februari volgend jaar de stalen bol zelf in eegmenten op het bouwterrein arri veert. De machinefabriek Vlaardin- gen-Oost heeft de constructie van aeze stalen mantel gemaakt. In vier maanden denkt men de bol ,rond' te hebben. Het aannemersbedrijf van Bredero en de onderaannemers hebben op het terrein van de kerncentrale momen teel een legertje van 175 man per soneel aan het werk. Bij deze ci viel technische start van de bouw van de kerncentrale is meteen een hoog tempo van werken ingescha keld. Siemens heeft voor de opdracht een atoomcentrale van 400-450 mega- Watt te bouwen in het uit te brei den Sloegebied aan de NV P2EM een bouwtijd gegarandeerd van 50 maanden na 1 april 1969. Da ruwbouw verloopt op het ogen- hlik in ieder geval al in een veel belovende snelheid. Wie op 't ogen blik een kijkje gnat nemen achter de dijk hij Borssele staat versteld van de metamorfose, die deze enkele maanden geleden nog kale polder In ten z» korts tijd heeft ondergaan. Naast het eigenlijke bouwterrein, san de buitenkant van de zeedijk is ook nog enige bedrijvigheid te vinden. Daar worden de voorberei dingen getroffen voor de bouw van een koelwaterinlaatstation. Dat is bestemd voor de beide nieuwe centra les van de PZEM hier: de conven tionele eenheid va» 18? megawatt en de kerncentrale. Er moeten sy stemen komen voor de inlaat van koelwater, een reinigingsinstallatie en pomphuizen voor het transport van net water naar de centrales. Een omzichtig werk, waarbij men als het ware dwars door de waterkering heen moet. Daartoe moet een hulp- dam worden gebouwd. De dijk mag bovendien alleen in twee etappes worden gegraven. De funderingen voor dit Tnlaiatstation komen 9 me ter onder de waterspiegel. Intussen streeft Kraftwerk Union AG ernaar om voor het einde van dit jaar alle onderdelen van de to tale opdracht voor de bouw en in richting van de kerncentrale hij het bedrijfsleven onder te b: gen. BORSSELE De betonplaat onder de stalen bol wordt 2 me ter dik. Vlechters iconden enige tijd geleden nog rechtop staan tussen de onderkant en de bovenkomt vam het stalen raster werk. Nu is het daar één massale betonkoek. BORSSELE - Dc bouwers van de kerncentrale hij Borssele (PZEM en Xederlandscïie Siemens Maat schappij XI zullen er in de ko mende jaren alles aan doen om iedere mogelijke geheimzinnigheid rondom hun project tc vermijden. Ze willen, dat ieder die. voor (ie centrale belangstelling heeft aan zijn trekken kan komen. Zo is er volgende week woens dagavond '24 september om half acht) in het Verenigingsgebouw van Borssele al een informatie avond voor de inwoners van dit dorp. De burgemeester vam Bors sele. de heer D. Lodder en ver tegenwoordigers van Siemens en de PZEM -.uilen daar toespraak les houden. Met films en dia's zal 't project bovendien nog wor den toegedicht. Het ligit verder in de bedoeling dat op het terrein van de bouw een voorlichtings centrum komt. Voor het einde van het jaar. zodra Siemens niet "gen directiekantoren arriveert, tal dit centrum worden vngericlit- Films, diaprojecties en mogelijk heden voor het houden van inlei dingen, fotomateriaal en maquet tes zullen daa/r worden benut om da kerncentrale bij het publiek duidelijk te maker In Zeeland BREDA - YLISSINGEN De inte gratie van arbeidsvoorwaarden voor handarbeiders en beambten werkzaam in de metaalindustrie in West-Brabant en Zeeland komt moeizaam op gang. Zo luidt de conclusie, die de districtsbe stuurders van de metaalbedrijfsbond NW voor deze gewesten in hun eon* ceptwerkplam voor het seizoen 1969- 1970 trelcken. ,Het moet echter niet uit gesloten worden geacht, dat wij bij het afsluiten van een landelijke geïntegreer de cao in een stroomversnelling terecht komen', aldus de districtebestuurders, die menen dat in West-Brabant en Zee land moet worden door gegaan met het afsluiten van geïntegreerde regelingen (geldend voor handarbeiders zowel ai» voor beambten) op ondernemingsniveau. De bedrijven, waar In het komende seizoen de integratie zal worden aange pakt of voortgezet zijn in Zeeland: Vi- trite in Middelburg, Smit en Bolnes in Zierikzee, AKF in Goes, en De Schelde in Vlissingen. Ook Aviolanda in Woens- drecht komt op deze lijst voor. Over de Vitrite-fabrieken zeggen de be stuurders in hun concept-werkplan dat de houding van de vakbondsleden bij het conflict met de directie over de af sluiting van de cao van niet te onder schatten steun is, ook bij de nog te voe ren besprekingen. Met ingang van 1 juli is zoals bekend bij de Vitrite de geïntegreerde cao een feit geworden. In september zijn de werkvergaderin gen met de directie begonnen, waar za ken als beloningsstructuur, beoorde- DeKMS MIDDELBURG Onder zeer grote be langstelling is donderdagmiddag op de algemene begraafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer E. Huïzinga, bedrijfs directeur seheepsnieuwbouw en repara tie van de NV Kon. Mij de Schelde te Vlissingen. De heer Huïzinga. overleed begin deze week op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Bonn, waarin hij was opgenomen nadat hij op terugreis uit Italië, waar hij vakantie gehouden had, onwel was geworden. ,Wij hebben met het heengaan van de heer Huizanga een gevoelig verlies ge leden', verzekerde ir J. H. Mulock-Brou- wer, die aan de groeve het woord voer de namens de directie van de Schelde. Hoewel de heer Huizinga pas in 1962 rechtstreeks bij de leiding van het be drijf in Vlissingen werd betrokken, was hij reeds langer een bekende in breder Scheldeverband. zo memoreerde lr Mu- loek-Brouwer. Hij herinnerde er aan, da.: de iieer Huizinga bij Bijkers aanne mingsbedrijf in Gorlchem de basis heeft gelegd voor een goede carrière, die hij volgend jaar met pensioen zou afslui ten. De heer Muloek-Brouwer beklemtoonde, dat de carrière van de heer Huizinga is opgebouwd uit de elementen visie, scherp inzicht, een krachtige benadering van de vraagstukken en een grote werk ijver. .Door zijn onverzettelijke wils kracht en door zelfstudie slaagde hij er in op te klimmen van de onderste trap van de maatschappelijke ladder', verklaarde de Scheldedirecteur. ,Door eigen stijl van handelen drukte hij een stempel op het bedrijf, daarbij varend op een eigen kompas naar een bepaalde koers. Opvallend waren daarbij zijn doortastendheid en besluitvaardigheid.' Ir Mulock-Houwer wees er voorts op, dat de heer Huizinga veel van zijn me dewerkers eiste, maar dat hij daarte genover meeslepend en inspirerend werkte, terwijl zijn wijze van discussie eren direct en indringend was. Door zijn werk verwierf de heer Huizinga een enorme goodwill voor de Schelde, zo verzekerde de directeur. De heer G. Huizinga dankte, mede na mens mevrouw Huizinga, voor de vele blijken van belangstelling. IDEEENSPELD VOOR VITRITEPERSONEEL Oontlei'da.g reikte Vitrite-directeur ir 6- Kranen de zilveren ldeeënspéld uit !an de heren A. van Skills en J. Schiroe- Ws, werkzaam in de hulzentrekkerij- JiUsafdbricnge van de NV De Vitrite hbriek te Middelburg die in vier jaar JW acht respectievelijk zeven ideeën -!lMen ingezonden -die voor een belo- r:;n? in aanmerking kwamen. Het be- Jftjf aan preimies was bierdoor voor «'de heren boven de ƒ500 gestegen. P® directeur feliciteerde bedde mede- Wnkers met het bereikte resultaat en 'krak de wens uit dat nog vele goede "«jên mochten volden, opdat te zijner tJ4 de gouden idèecnspeld uitgereikt kunnen worden. MIDDELBURG Goede en kwade kansen van Keehavehontwikfeeling' en ,Zo moet het in Zeeland niet', een beschouwing over wonen, leven en werken in Rijnmond. Twee openings verhalen, waarvan de titels eigenlijk voor zichzelf spreken, stempelen de jongste uitgave van het Zeeuws Tijd schrift (jaargang 19, nummer 4), tot een stimulans om na te denken over de structuur van liet toekomstige Zeeland. Beide bespiegelingen zijn van ETI-niedcwerkers, do eerste van drs C. de Schipper, de tweede van drs S. P. van der Zee. Volgens drs. De Schipper gaat het vandaag de dag (.de meest interes sante fase in de ontwikkeling') in Zeeland om de vraag welk tempo en welke vormen van groei het meest wenselijk zijn. ,1-let ziet er namelijk naar uit, dat de kansen op het aantrekken van nieuwe activiteiten op lange termijn groter zijn dan de opvangmogelijk heden. Dit onderstreept de noodzaak om een maximaal rendement van de beschikbaar komende industriegron- den na te streven. Vooral ten aan zien van de meest gunstig gelegen gronden lijkt een kritisch uitgifl.e- beleid gerechtvaardigd.' De auteur van de verhandeling over de goede en kwade kansen van zee havenontwikkeling stelt vast dat vele Zeeuwen lang hebben getwijfeld aan de mogelijkheden van hun provin cie. Maar hij kan daaraan nu toe voegen dat de feiten steeds meer deze twijfel beginnen aan te lasten. Momenteel signaleert drs De Schip per rondom dan ook een zekere be rusting .iriet een dankbare, onver schillige oi' angstige ondertoon'. En juist die berusting acht hij geko men op een zeer ongelegen moinetvt. De schrijver pleit dan ook voor een omschakeling in het ontwikkelings denken. .Lange tijd heeft m Zeeland de begrijpelijke neiging bestaan om ais reactie op het langdurende stagnatieproces alle nieuwe im pulsen en ont.wikkelmgen aan te grij pen, De nadruk lag meer op acquisi tie en kwantiteit dan op selectie en kwaliteit'. Na de bekende doelstellingen voor het ontwikkelingsbeleid nog eens te hebben doorgelicht bevolkingsgroei, verruiming van de werkgelegenheid en bijdrage in de nationale econo- mie) komt drs. De Schipper tot de slotsom dat de algemene uitspraak, dat de zeehavenontwikkeling gun stig of onontbeerlijk voor onze na tionale economie is, te ongenuan ceerd moet worden genoemd. .Voor iedere afzonderlijke vestiging zal moeten worden bepaald in hoever zij planologisch en sociaal-economisch aantrekkelijk is. En dat komt er dan in de praktijk op neer dat aan de hand van de door de vestigings kandidaten verstrekte gegevens een inzicht moet worden verkregen in het aantal arbeidsplaatsen dat in een bepaalde periode kan worden ge creëerd. Want daarom gaat het volgens hem tenslotte. Introductie van het selee- tleibegrip, zo betoogt drs De Schipper, houdt in dat het accent komt te liggen op denken in alterna tieven. Dat veronderstelt een zekere discussiesfeer, waarvan de auteur al leen maar kan zeggen dat zij in Zee land een kwijnend bestaan leidt. Overigens: .Wanneer Zeeland tegen de achtergrond van de nationale be sluiteloosheid en de Rotterdamse ex pansiedrang tot een genuanceerde gecöevdinëerde ontwikkeDingsplan- ning komt, za/1 dit ook in de putollc- relationssfeer grote resultaten kun nen opleveren'. Met citaten uit het kort geleden verschenen rapport .Wonen, leven en werken in Rijn mond' vestigt drs Van der Zee in het volgende lezenswaardige verhaal van dit Zeeuws Tijschrift de aandacht op een serie vergissingen die Rijn mond hebben gemaakt tot een gebied waar het minder aangenaam wonen en leven is en die in Zeeland moeten worden vermeden. ,Over de wijze waarop dat kan gebeuren zal door iedereen inwoners, politieke par tijen. beleid, adviseurs moeten kunnen worden gediscussieerd: Hier bij dient ook de situering en de uit eindelijke omvang van de (basis)in dustriegebieden aan de orde te ko men. Op deze problemen mag geen taboe rusten. Een fundamenteel de bat over de doelstellingen van de (Zeeuwse) samenleving en dus over de gewenste richting van het beleid is dringend nodig'. P. J. Aarssen, medewerker aan de prov. bibliotheek in Middelburg geeft een beschrijving van net eerste tot nu toe beleende te Middelburg gedrukte boek (1580) van Richard 'Schilders. Van de hand van Rïnus de Jong uit Enschede is een verhan deling opgenomen over de beiaard- kunst in Zeeland door de eeuwen heen. De uit Zierikzee afkomstige dr. mr. H. P. Schaap plaatst het huis .De Groote Mortier' in Brugge in een artikel in de belangstelling. J. C. van Schagen schrijft over restauraties en dr A. M. van den Broecke maakt kanttekeningen bij Zeelands sociaal- culturele ontwikkeling. Ds P. Fagel uit Brussel beschrijft de invasie van 1809 en dan zijn er nog de gebruike lijke rubrieken Zeeuws prentenboek en Zeeuwse kroniek, Gedichten van Hans Warren en John Leef mans com pleteren deze gevarieerde uitgave van liet Zeeuws Tijdschrift. Van der M. Het concept-werkplan onthult dat na overleg met het bondsbestuur van de me taalbedrijfsbond NW in mei jongstle den besloten werd om de daarvoor lig gende periode van pogen tot invoeren van bedrijvenwerk bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen af te sluiten en opnieuw te beginnen. Als gevolg van dit besluit is een werk groep .heroriëntering bedrijvenwerk KMS' samengesteld, bestaande uit bonds leden, werkzaam bij de KMS, die alle ge wenste bedrijfsgroepen en -organen ver tegenwoordigen. Deze werkgroep zal na gaan welke stappen moeten worden on dernomen om het bedrijvenwerk bjj Da Schelde een goede basis te geven. .Wanneer er zich geen ernstige moei lijkheden voordoen, dan verwachten wij, dat omstreeks april 1970 de bedrijfscontactman en de bedrijf3- contactcommissie gekozen kunnen worden', zo zeggen de districtsbe- stuui'ders. ZJj noemen de AKF in Goes belang rijk' voor liet bedrijvenwerk in ons dis trict.' ,Het zal namelijk als t. g. .eta lage-bedrijf voor de drie organisaties naar buiten treden'. ,Dit betekent dat door onze leden, samen met St-Eloy (de katholieke metaalbe- werkersbond) en de Christelijke Me taalbedrijfsbond liet bedrijvenwerk ge zamenlijk zal worden aangepakt', aldus de districtsbestuurders van de Metaal bedrijfsbond NW, die verder zeggen dat ér met de directie gesprekken zijn gevoerd over o. a. uitbreiding van de faciliteiten voor het bedrijvenwerk. De kaderleden van de bonden werkzaam bij de AKF zullen van die drie bonden gezamenlijk scholing ontvangen voor het bedrijvenwerk en werk van de onder nemingsraad. De metaalbedrijfsbond NW kondigt een driedaagse scholingsbijeenkomst aan in Oosbkapelle in april 1970, voor alle kaderleden betrokken bij ondernemings raad en bedrijvenwerk. Vergaderingen Het district Zeeland van de Metaalbe drijfsbond NW zal in oktober speciale vergaderingen beleggen voor zijn leden, werkzaam in de kleinmetaal en wel op 1 oktober in Middelburg (Gouden Poor- te), 6 oktober Terneuzen (De Vriend schap). 7 oktober Zierikzee (Huis van Nassau) en 8 oktober in Goes (Opril). Het werkplan zal zaterdag ter goedkeu ring worden voorgelegd aan de aistricts- raad van de Metaalbedrijfsbond NW voor West-Brabant en Zeeland die ln Goes bijeenkomt. Het districtshoofd, de heer F. Leemans zal op vrijdagavond 26 september op een buitengewone ledenvergadering va.il. de afdeling Middelburg van deze bond een inleiding houden waarbQ zowel mil joenennota als medezeggenschap zal worden besproken. Voor eerste keer MIDDELBURG Het vlotte ja en amen van de 28-jarige Duitser D. P. F. S. maakten woensdagmor gen voor de Middelburgse politie rechter een snel einde aan de straf zaak rond deze zomer in Vlissingen gepleegde gelddiefstallen. Vorige week stapte S. nog argeloos op het Vlissingse station uit de trein. Een paar tellen later werd hij door de politie in zijn kraag gepakt op verdenking van diefstal. Momen teel zit de Duitser al in het huis van bewaring om zijn direct opge legde straf van drie maanden uit te zitten. Officier van justitie inr 3. L. Anreae achtte het ten laste gelegde overtuigend bewezen en eiste vier maanden hechte nis met onmiddellijke gevangenneming. ,Ik vind deze daad een zeer ernstig feit. Mocht de straf u aanleiding geven tot eventuele raadsbijstand dan kunt u hierom verzoeken. Mr Van Empel maak te er drie maanden van maar hand haafde do directe gevangenneming. Zo timide S. zijn bekentenis voor mr Van Empel aflegde, zo fel werd hij nau welijks enige stappen buiten de rechts zaal: Jk ben onschuldig. Ik ben Duit ser; ik weet toch niet hoe het hier alle maal gaat. Er zijn omgekochte getui gen in het spel'. Niettemin verklaarde de Duitser voor de politierechter dat hij op 28 augustus een geldkistje met 950 bij mevrouw P. m de Nieuwstraat had gestolen. Via een opgeschoven raam verschafte S. zich toegang tot de woning van me vrouw P. Even later verdv.-een hij met het geldkistje in een tas. Hij ontkende [evenwel schuldig te zijn aan twee dief stallen van respectievelijk 1(00 bij de familie P. ln de Anjellerenlaan en ƒ350 bij de familie H. in de Ridderspooriaan te Vlissingen. Verdachte zei zelf de poli tie te hebben gevraagd om proeven met een speurhond te nemen. Jk kan niet verklaren hoe het komt dat die hond nij aanwees. Maar het ia niet waar. De politie heeft me laten zien waar het was. Ik ben er nog nooit geweest; ik heb die straten nog nooit gezien'. De politierechter, mr Van Empe'.. vroeg waarom S. tot tweemaal toe na de diel- stal naar Vlissingen was teruggekeerd. S. zei dat hij een schadegeval opgelo pen tijdens een auto-ongeluk, met de Vlissingse politie wilde regelen. Dat was ook de reden waardoor S. opnieuw met mevrouw P. Ln aanraking kwam. Hij kende haar namelijk ai voor dc van de diefstal in de dagen dat ik,' nog bij Hoechst-Vlissingen NV werkzaam was. Hij vroeg haar driehonderd gulden te leen en kreeg die ook. zodat hij de schadekwestie kon verrekenen. Ook vorige week was S. nogmaals voor de autokwestie naar Waringen teruggekomen, zo bleek uit zijn -.voor den, omdat hij zijn auto wilde ver kopen om zodoende de geleende drie honderd gulden aan mevrouw P. te kunnen teruggeven. Impuls ,Maar wanneer kreeg u de gedachten naar het huis van P. te gaan? v.'as dat 'n impuls?', vroeg rechter mr Van Em pel. S. verklaarde dat hij voor de na weeën van zijn auto-ongeval nog bij een dokter langs moest en dat hij bij ce po litie nog iets met verzekeringsbewijzen moest klaren. ,En toen hebben we in de buurt wat biertjes gedronken'. Na de biertjes had S. samen met een vriend mevrouw .P zien vertrekken en toen werd de diefstal gepleegd. Officier van justitie Andreae zag ln hele toedracht niets verzachtends'en eis te zijn vier maanden. De politierechter mr Van Empel vroeg daarna of S. Ln Duitsland wei eens voor een deiict was veroordeeld. Dit bleek volgens zeggen van S. niet het geval te zijn: Jk neb nog nooit gestolen'. Het werden drie maanden gevangenisstraf. S. smeekte af het geen geldboete kon worden, v^at h)1 naar zijn .Heimat' kon terugkeren. Mr Van Empél: ,Geen 6prake van, dat is uitgesloten. Er komen in Vlissingen zoveel buitenlanders werken en aan is het al gauw bekend, dat de Hollandse politie niet zo streng is. En dan denkt men maar een beetje te kunnen om springen. Nee. dat gaat niet. maar :k zal wel onmiddellijk uitspraak doen'. POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG Dit Jaar zullen de le den van de OHU ln Zeeland voor de eers te maal intensief worden betrokken bij de opstelling van het verkiezingspro gramma voor de provinciale statenver kiezingen van volgend jaar. Het vorige week openbaar gemaakte concept ver kiezingsprogramma zal in zeven staten- kringen worden besproken en dan zul len de leden de gelegenheid krijgen amendementen in te dienen. Dit deelde de coördinatiecommissie van de CHU- Zeeland mee tijdens hel bekend maken van de te volgen werkwijze met het oog op de verkiezingen. Gedeputeerde A. J. Kalland door de coördinatiecommissie de politieke leider van de CHU-Zeeland genoemd zal tij dens deze in totaal zeven vergaderingen het concept-programma toelichten. Voordat het concept in de statenkrin- ren zal worden behandeld krijgen de fciesverenigingen de gelegenheid zich in eigen kring over dit stuk te beraden. Het programma voor de vorige staten verkiezingen werd ln concept samenge steld door kamerkringbestuur en staten fractie. Pas in de provinciale vergade ring vlak voor de kandidaatstelling konden nog enkele wijzigingen wor den aangebracht. De 7 statenkringver- gaderingen zullen openbaar zijn en dat geldt ook voor de kamerkringvergade ring, die op 22 november in Goes zal worden gehouden. Ook wat de kandi daatstelling betreft zullen de leden van de GHU meer dan vroeger hun invloed doen gelden. Voor 1 november kan elke kiesvereniging ten hoogste drie kandi daten (vertrouwelijk) indienen. Op za terdag 8 november komen de besturen van de statehkringen en de kamerkring bijeen en op die bijeenkomst kunnen nog namen aan de voorlopige groslijst wor den toegevoegd. Deze voorlopige gros lijst zal ook in alle kiesverenigingen worden behandeld en op 10 januari wordt in een kameritnngvergadering de definitieve volgorde vastgesteld. De coördinatiecommissie van ae CHL" achtte het niet onmogelijk dat de verkiezingsprogramma's van de drie grote confessionele partijen toch op elkaar worden afgestemd. Volgens de ze commissie moet het mogelijk zijn om bij het aannemen van amende menten in zekere zm ,bij te sturen' om tegenstellingen tussen de drie programma's te "voorkomen. Zoals bekend bestaat voor een ieder de gelegenheid om vóór de aanvang van de statenkringvergadering een persoon lijk onderhoud te hebben met gedepu teerde A. J. Kaland, het tweede kaïner lid C. F. van der Peijl, leden van de statenfractie en raadsleden en wethou ders uit de streek. Je f Goes). Op de vergadering in Scherpenisse na beginnen aJe vergade ringen om half acht 's avonds. In Scherpenisse Is de aanvang bepaald op twee uur 's middags. De kamerkrmg- vergadering wordt "gehouden op zater dag 22 november in de Prins van Oran je te Goes, aanvang 9.30 uur. Perenoogst in volle gang DEN HAAG (ANP) In de Neder landse f rui teen tra is op het ogenblik de perenoogst in volle gang. De goede na jaarsrassen komen riu aan de veilingen. Het aanbod is niet bijzonder groot en er is een levenvdige vraag voor de bin nenlandse markt en voor export en hier door worden er voor de beste kwali teiten van deze gevraagde rassen rede lijke prijzen betaald. Beurre Hardy en Triomphe en de Vienne waren de afge lopen week de belangrijkste rassen die op de Nederlandse perenveïlingen wer den aangevoerd. Deze week komen daar bij de Conference en de Bonne Louise d'Avranches. Conference is een peer die altijd wordt gekocht voor opslag in de koelhuizen, want dit ras laat zich goed bewaren tot diep in het voorjaar. Ook Beurre Hardy en Bonne Louise worden wel op geslagen in de koelcellen maar deze ras sen kan men minder lang bewaren. Het ;s duidelijk merkbaar aan de aanvoeren op de veilingen dat de perenoogst dit jaar aanzienlijk kleiner is dan Set vo rig jaar, toen er overigens sorake was van een topproduktie. Moeilijkheden met de afzet van peren worden er voor dit seizoen dan ook niet meer vernacht of het zou moeten zijn voor de kleinste maten en mindere kwa liteiten. De export van peren Is in hoofdzaak ge richt op West-Duitsland. In de eerste week van augustus gingen er naar dit land 670 ton Nederlandse handleren bij een totale export volgens de UCB-ci> fers van 736 ton handperen. België en Luxemburg namen in die week oS ton Nederlandse peren af en Engeland acht ton. Industrieperen werden er verladen naar België, te weten 195 ton dn de eer ste week van september.. EXAMENS Voor het propaedeutisch examen slaag de» aa» de landbouwschool te Wage- ningen mejuffrouw E. Femhout te Mid delburg en de heren L. Joziasse te Vlis singen, G. A. M. var. Loon te Hans- weert, J. W. Rijstenbil te Scherpenisse, A. A, C. van Steenbergen te Goes en W. H. Ubbink te Middelburg. Te Oudenbosch slaagde E. van Duijsei uit St.-Jansteen voor het examen vol ledig bevoegd onderwijzer. uc statenkringvergaderingen worden gehouden op de volgende data: 6 ok tober (Middelburg, ulo Olmenlaan)9 oktober (Oostburg): 16 oktober (Zierik-: zeei; 18 oktober (Kollandhuis te Scher-i penisse); 20 oktober (tearoom Van Assche te Terneuzen): 23 oktober (Vlis-| ;en); 24 oktober (Prins van Oran- Heden overleed onze geliefde broeder, zwa ger en oom JOHANNES BURGERS op de leeftijd van 70 jaar. S. Burgers T. Burgers-Poppe W. C. Burgers T. C. Burgers- Derksen J. M. Burgers C. Burgers P. Burgers- Bosselaar Neven en nichten De teraardebestelling zal plaatshebben maan dag 22 september op de algemene begraaf plaats. Vertrek van huis om 13.00 uur. Op 16 september 1969 overleed In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, na een langdurig lijden, onze zo geliefde man, vader en grootvader PIETER ANTHONIE PLOOI-J, op de leeftijd van 76 jaar. Uit aller naam, J. Plooij-Geervliet. Hippolytushoef, 16 september 1969. (Vieringen Belt 69. Op verzoek van de overledene heeft de teraarde bestelling in alle stilte plaatsgevonden op donder dag IS september 1969, op de algemene begraaf plaats te Huisduinen, gemeente Den Helder. Heden nam God tct Zich, na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, in huize .Ter Poorte", onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer ADRIAAN OTTE weduwnaar van Maatje Burger, in de ouderdom van 88 jaar. Nieuwdorp: M. Otte N. Otte-Walhout Biggekerke: W. J. Meulenberg-Otte M. Meulenberg Bennekom: M. Mol-Otte C. Mol Ltnschoten: G. van Overbeeke-Otte N. van Overbeeke Enschede; L. Relber J. Reiber Nieuwdorp: C. Otte H. Otte-Pot Dordrecht: H. Otte Nieuwdorp: J. Otte E. J. Otte-Lobbezoo Klein- en achterkleinkinderen Nieuwdorp, 17 september I960, Lewedijlc 29. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 20 september aanstaande, des namiddags 14.00 uur. Vertrek vanaf het verenigingsgebouw Eben Haëzer om 13.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7