GS en kunstenaars voor het eerst aan de conferentietafel Gevallen bevrijders te Axel herdacht Goulash, Hachee, Jachtschotel de BILT Toekomst aan toeval delta niet overlaten' Vraagtekens in Sas van Gent rond munitietransport 2 Êeeam PLANOLOGISCHE CONTACTDAGEN GREEP IN ETALAGE SEXSH0P IN 1970 BEGIN RESTAURATIE STADHUIS GOES Bejaarde man (81) op kruispunt Sint-Anna gedood BINNENSCHIP AAN DE KETTING Twijfel EREBURCERSCHAP VOOR GENERAAL MACZEK Oud-strijders bij plechtigheid Bronchiletten ALMANAK Sloan's Balsem VOOR ZEELAND 2.508.000 POT REGIONAAL WELZIJN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1965 GS:WENSEN EN EISEN BBK EERST NADER CONCRETISEREN (ADVWRTSNTIMJ BASIS VOOR VERDER PRATEN MIDDELBURG Het tele- gram dat de actiegroep van de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars Zeeland op 2 sep tember aan gs verzond en waar in zoals gemeld het abso lute recht op meebeslissen van de kunstenaars in hun eigen aangelegenheden werd geëist is voor de BBK niet zonder re sultaten gebleven. In het eebouw van de provinciale griffie te Middelburg is woensdag middag een eerste bespreking gehou den tussen leden van de actiegroep en de gedeputeerden A. L. van G-ees- bergen en jhr mr T. A. J. W. Scho- rer en de heren dr D. van der Wel, griffier der staten en J. J. de Reij, fioofdcommiés ter griffie. De uitnodiging daartoe was uitge gaan van de gedeputeerden. De BBK- delegatie bestond uit de heren Geert van Fastenhout, Guido Metsers, George Degenhart, George ten Horst, Frits Salomons en Hans de Gier. Aan het bezin van de bespreking gaven de beeldende kunstenaars een Toelichting op hun eis inzake de prin cipes van inspraak en beslissings recht. Zij informeerden naar het standpunt van gedeputeerde staten tegenover hun eisen en gaven een uiteenzetting van wat naar hun oor deel onder inspraak en beslissings recht moet worden verstaan, i Inspraak, zo zeiden zij, houdt in het recht op het geven van advies en kritiek voor alle te beoorde len kwesties, en van de overheid de plicht tot het vragen van ad vies en kritiek. Beslissingsrecht houdt in het recht op het "formu leren van bindende voorstellen er beslissende kritiek voor de te be oordelen kwesties. Beide elemen ten dienen daarbij te functione ren op basis van volledige open baarheid. Inspraak dient te gel den voor de problemen, waarbij het beeldend en creatief aspect het beeldend en creatief aspect een onderdeel vormt van de to tale problematiek, zoals stads planning en recreatie. Beslissings recht dient te gelden voor die vraagstukken, welke het culturele leven in meer enge zin betref fen, zoals exposities, aankoop van l kunstwerken, culturele manifesta ties en museumbeleid. Onderstreept werd, dat de BBK het benoemingsrecht opeist van de leden In de sectie beeldende kunst van de Zeeuwse Culturele Raad, die dan bin dende adviezen zou moeten uitbren gen. Dit, gecombineerd met open baarheid der vergaderingen en het hebben van inzicht in alle gegevens, biedt pas de mogelijkheid tot het voeren van een verantwoord cultuur beleid. Eerst dan heeft het zin tc praten over zaken als cultuurfonds, cultureel dienstencentrum, tentoon- stellings- en aankoopbeleid, aldus de toelichting. gen de van kracht zijnde subsidie regeling bij de aankoop door parti culieren van kunstwerken. Zij meen den namelijk, dat deze subsidies goeddeels verdwijnen m de zakken van mensen, die de subsidies niet nodig hebben. Zdj drongen aan op een reëel aankoopbeleid van de over heid en meenden in het algemeen in de Culturele Raad nader Ie con cretiseren. De actiegroep deelde mede, gezien de nog bestaande onduidelijkheid van haar gesprekspositie ten opzichte van de overheid inzake inspraak en be slissingsrecht, geen uitspraak over een nadere precisering te kunnen doen. Sin Be: Centrum Een van de concrete middelen om dat laatste te bereiken is de stichting van een cultureel centrum, waar de kunstenaars hun werken permanent aan de bevolking kunnen tonen. Mo menteel ontbreekt het in Zeeland aan goede en goed geoutilleerde exposi tieruimte. Dat heeft tot gevolg, dat er zeer veel ontbreekt aan het con tact tussen kunst en bevolking. Een behoorlijk functionerend cultureel centrum onder stimulerende leiding zal doordat een nu nog groten deels gesloten .markt' wordt vervan gen door belangstelling uit vele la gen van de bevolking ook de so ciale positie der kunstenaars ten goe de komen. In principe zal iedere scheppende kunstenaar in zo'n cen trum met zijn werk kunnen komen: niet kwaliteit of genre, maar het be roepsmatige zal daarbij het criteri um moeten zijn. Aan het eind van de bespreking werd van de zijde van gedeputeerde sta ten verzocht de wensen en eisen ten aanzien van de positie van de BBK Na afloop van de bespreking deelde George Degenhart namens het ac tiecomité mee .bepaald niet ongeluk kig te zijn met deze eerste bespre king'. .We moeten natuurlijk wel benadruk ken dat dit nog maar een begin is, maar er blijkt gepraat te kunnen worden. Welnu, aan ons zal het niet liggen. Het is overigens wel duide lijk dat men in de BBK nu een duidelijke gesprekspartner ziet. De Zeeuwse kunstkring is dat nooit geweest en blijkt ook geen mening te hebben over maatschappelijke pro blemen. Het is uitsluitend een expo sitievereniging. De BBK-vertegen- woordigers zijn direct gebonden aan hun achterban van kunstenaars die het belang van dit soort acties zeer goed inzien. Ze moeten wel'. Meegedeeld werd voorts dat de ac tiegroep doorgaat. Dinsdag is er weer een openbare vergadering, dit maal ten huize van de Middelburgse beeldhouwer George ter Horst. Op deze vergadering, waarop ditmaal veel kunstenaars worden verwacht, zullen naar het comité liet weten het museumbeleid en de «daarbij zware punten' van bespreking zijn. MINISTER IR. W. F. SCHUT AMSTERDAM (ANP) ,We moeten er thans bijzonder goed ken, i hartige gesprek werd er van de" zij de der provincie onder andere op ge wezen, dat zaken als inspraak en beslissingsrecht van bepaalde secties primair thuishoren in de culturele raad. zijnde een autonoom orgaan, eodat gedeputeerde staten geen oor deel wilden uitspreken. Momenteel worden voorstellen tot een ingrijpen de wijziging van de structuur van culturele (en andere) raden uitge werkt. De mogelijkheid is zeker aan wezig, dat in die nieuwe structuur de beeldende kunstenaars in hun sec tie vertegenwoordigd zullen zijn. Het zal overigens nog heel wat studie vragen mede gezien het karakter van een culturele raad als adviesorgaan voor ieder bevredigende oplossingen te vin den voor wat betreft de posi tie, de functie en de bevoegdhe den van de verschillende secties. Dat de groep van beeldende kun stenaars als professionele groep bij deze studie een grote rol zal kunnen spelen is zonder meer dui delijk. In wezen gaat het hier om de vormgeving van de culturele raad in zijn nieuwe structuur. Wanneer men het daarover eens Is zal kunnen worden beoordeeld op welke wijze allerlei praktische punten kunnen worden behandeld. Tijdens de bespreking kwamen overt-avöni gens ook enkele van die praktische punten aan de orde. Zo bleken de kunstenaars bezwaren te hebben te niet alleen wij Nederlanders, 11mui* ook gij Belgen, wat we met de delta willen, welke functie we er aan willen geven. Kortom: op welke wijze wij kunnen bevorderen dat dit unieke gebied het meest tot onze wel vaart en ons welzijn kan bijdragen', zei minister ir W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning gistermorgen tijdens de opening van de Vlaams-Nederlandse planolo gische contactdagen In Amsterdam. Het driedaagse congres heeft als thema ,De planologische optiek van grote industriegebieden'. D? minister noem de het tlhema van de bijeenkomst met het oog op de bepaling van het be leid ten aanzien van de ontwikkeling in het deltagebied reikende van Delfzijl tot Antwerpen bijzonder actueel. .De toekomst van de delta is te belangrijk om de ontwikkeling aan het toeval of aan het vrije spel van de maatschappelijke krachten over te laten', vervólgde hij. .In onderling overleg tussen de Bene- neluxlanden moet aan een ge meenschappelijke visie worden stap in de richting van volledige sa menwerking zou de opstelling van een Rjijn-Maas-Schelde-stireekpilaji zijn. Misschien hoeft er niet eens zo heel veel water door de drie genoemde ri vieren te stromen, voordat dit streekplan werkelijkheid is', aldus de bewindsman. naJ*^" De Vlaams-Nederlandse contactdagen worden iedere twéé jaar georgani seerd, beurtelings in België en In Ne derland. Zij zijn een inintitaief van prof dr W. Steigenga, die in zijn kwa liteit van voorzitter van de sectie planologische onderzoekers (9P0) in gesteld door het Nederlands insti tuut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, streeft naar ver sterking van de contacten met on derzoekers uit de buurlanden. Financiering museum Middelburg moeilijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het ministerie van erm heeft voor 1970 1.228-000 be schikbaar voor subsidies aan niet aan het rijk behorende musea, een verbo ging van bijna 170.000. Hiermee moe ten ongeveer 70 musea bij hun exploi tatie geholpen worden. In de memorie van toelichting op de Lnt„„ji rj -: - -r begroting schrijft minister Klompé dat financier-ins van verbouirineen en TERNEUZEN De eerste sexshop van Zeeland, die van P. J. M. M. :n Ter- neuzen. is m de nacht van dinsdag op woensdag het doelwit geworden van winkeldieven. Volgens een omwonende werd omstreeks half één de grote win kelruit ingetrapt of ingeslagen. Men had omstreeks die tijd gerinkef gehoord. De in hetzelfde pand wonende" M.. die in de kamer naast de winkel sliep, was he lemaal niet wakker geworden. Door het gat in de winkelruit (waar de ongeveer driehonderd gulden) werden enkele boeken, fotobladen en een f!Tm uit de etalage weggenomen. Alles bij elkaar voor ongeveer 300. De eigenaar, die zelf in Axel woont, meldde de in braak omstreeks tien uur 's morgens. Tevoren had M. het rolgordijn neer gelaten om verdere diefstallen te voor komen. De winkel was sinds een week of drie tegen inbraak en glasschade ver zekerd. DEN HAAG In 1970 zal een begin worden gemaakt met de restauratie van het stadhuis te Goes. Dit blijkt uit de memorie van toelichting van de mi nister Klompé op de begroting van crm. Elders in het land kan een aantal ur gente restauraties mogelijk niet uitge roerd worden, omdat voor monumenten- ;org veel minder geld beschikbaar is dan een speciale werkgroep voor subsi dies en restauratiekosten nodig oordeelt, Als het verschil zo groot blijft, zal nog meer op prioriteiten gelet moe ten worden, zo schrijft minister Klompé Behalve met het Goese stadhuis wordt 1970 met de volgende projecten be 'h-kerkin Zaltbommel, vijf Nh ker ken in Utrecht, r-k kerk IJsselstein, raadhuis Franekeradeel, statenzaal in 't Hof Dordrecht, Nh kerk Vollenhove, reconstructie vesting Bnurtange, Nh kerk Noordwijk-Binnen en de Comman derij van St-Jan te Nijmegen. PANAMEES SCHIP MET MACHINESCHADE VOOR VLISSINGEN TEN ANKER VLISSINGEN Een Panamees vracht schip, ,De Kori' kreeg maandagmorgen omstreeks half zeven'ter hoogte van de Oranje Molen te Vlissingen te kampen met schade aan de stuurmaohine. De boot ,Seahors' van Union heeft het bruto ton -metende schip, dat van Antwerpen onderweg was naar Frank rijk naar de rede van Vlissingen gesleept. Daar lag het schip gisteren nog steeds voor anker. .De Kori' is eigendom van een Spaanse reder en is bemand met Spaans personeel. TERNEUZEN De heer P. van Looy (81 jaar) is woensdagmiddag op het beruchte kruispunt Sint-Anna bij Ter- neuzen door een personenauto aangere den en aan de gevolgen overleden- De bestuurder van de auto. G. M. W. uit Hoorn, die uit de richting Temeuzcn kwam. zag de man pas oversteken toen een aanrijding niet meer was te voor komen. De heer Van Looy, die gehaast het kruispunt overstak, had eerst een andere auto laten passeren. Op dat mo ment kwam een enigszins uitgerekte file auto's fin verband met het openen van een brug) uit de richting Terneuzen. Iglo goulash, hache* en jachtschotel. Voortraf- 1 felijk» vleesgerechten, dat spreekt vanzelf, 't Is immers Iglo. En handig ook. In dompelpak. Zó in de pan, zó op tafel. Varieer 'n keer. Op aardappelen, op rijst, op brood. Lekker hoor. Goulash 400 gr. nu 2,34 Hachee 400 gr. nu 2,24 Jachtsohotel 400 gr. nu 2,44 een oijzondere commissie voor de uitbreidingen van musea in onder an-iWaarschijnlijk heeft het sTachtoffer niet! ruimtelijke ordening bmnen de Bene-|dere Leeuwarden, Maastricht. Middel- gezien dat de beide rijbanen werden ge-I lux-unie is ingesteld. .Een zeer grote burg en Zwolle moeilijk zal zijn. bruikt. ONDERZOEK NAAR FISCALE REGELINGEN TERNEUZEN Het met 300 ton overjarige Duitse munitie (geweerpatronen) geladen Ne derlandse binnenschip .Adriana' staat bij de justitie en douane recherche sinds drie dagen in het brandpunt van de belang stelling. Afgelopen maandag werd het vaartuig bij Sas van Gent aan de ketting gelegd, toen bleek dat de lading niet door de vereiste uitklaringspapieren werd gedekt. Het schip was op weg naar België, waar in Zee- brugge de lading geweerpatro nen aan boord zou worden ge nomen door een coaster. Het Ls tot op dit moment niet dui delijk vrat er precies met het trans port niet klopt. Bij de douane hult men zich in een mysterieus stilzwij gen, maar het staat wol vast dat de douane-recherche denkt aan eeii vorm van froude met fiscale bepa lingen of munitiesmokkel. Aanvan kelijk meende de justitie dat er ook met de begeleiding van het munitie schip iets niet klopte, maar na over leg met het ministerie van defensie bleek aan de ten aanzien hiervan gel dende voorwaarden wel te zijn vol daan. Bundeswehr De lading patronen in het ruim van de .Adriana' blijkt afkomstig te zijn van de Duitse Bundeswehr. De mu nitie was aangekocht door een Bel gische sohroothandelaar, waarbij een Duitse handelsmaatshappij als tus senpersoon optrad. De coaster ,Jozi- na' die indertijd in Nigeria werd op gebracht had toen lading van dezelf de Belgische firma aan boord. Aan boord van de .Adriana' bevonden zich twee Duitse militairen, die begin de ze week door de douane-recherclis samen niet de Belgische kopers zip verhoord. Volgens al deze betrokke nen zou het om een volkomen bona fide handelstransactie gaan. Volgens de officier van justltl» la Middelburg, mr T. Lebret, was hei. de Belgische douane die de zaak au het rollen bracht. De Belgen wenatn de .Adriana' zondag het land niet binnen te laten, omdat het volgen hen met de vergunningen niet goed zat. Na een eerste controle d«f Nederlandse verificateurs werd hit schip in de loop van maandag au de ketting gelegd. Inmiddels is de .Adriana' verhult naar Driekwart bij Sluiskil, omdat men het schip met het oog op da la ding liever niet in de bebouwde kom van Sas van Gent wilde laten ligga Bij het schip ligt ook de sleepbMt Leba II', waardoor het werd p- sleept. Schipper Biauwwinkel van k .Adriana' was gisteren niet te vind» Er is nog wel ecu bewaker aam* zig. (ADVERTENTIE) Hoestdrank In tabletvorm. f 1.~ Leeuwse Nacht De man, die zich op een onver licht rijwiel do< r nachtelijk Mid delburg voortbewoog, maakte, zo ale men dat in twijfelachtige ge vallen met vriendelijke voorzich tigheid omschrijft, geen brand schone indruk. Onder het zingen van een oud, vergeten lied naderde hij vanuit de Lange Delft het marktplein, sloeg daar linksaf zonder richting aan te geven en maakte vervol gens aanstalten tot het maken van een sanitaire stop. Knap hèf Zes overtredingen In twee zinnetjes. Een automobilist reed er bijna bovenop. ,Weet u wel' stoof de man op, dat m zonder licht rijdt1' bovenop. De wielrijder zag het niet erg zitten. jLch' zei Ml, wat moeilijk spre kend, ,als ik er naast ga lopen brandt het ook niet'. AXEL Met kransieggingen bij het Poolse monument en op de beide be graafplaatsen herdacht Axel gister avond het vijfde lustrum van zijn be vrijding. De herdenking droeg een bij zonder karakter door de aanwezigheid van een groot aantal Poolse oud-strij ders uit België, Frankrijk en Neder land. Onder hen was de oud-comman dant van de eerste Poolse pantserdivi sie, generaal Stanislaw Maczek, aan wie gistermiddag het ereburgerschap' Axel werd aangeboden. De bij het ereburgerschaj) behorende oorkonde werd de nu 77-jarige generaal door burgemeester M. K. van Dijke overhandigd tijdens een ontvangst van de Poolse gasten op het stadhuis. In een toespraak zei de burgemeester dat de benoeming moet worden gezien als een uiting van uitzonderlijk hoge ver ering en diepe dankbaarheid van de ge meente voor de wijze waarop Axel in september 3944 door de eerste Poolse pantserdivisie van de Duitse bezetters werd bevrijd. Generaal Maczek zei het ereburger schap niet voor zichzelf te willen ac cepteren, maar namens alle Poolse sol daten die deze onderscheidingen verdien den met hun bloed. Burgemeester Van Dijke reikte voorts erepenningen uit aan de vereniging van Poolse oud-strijders in Nederland en aan de vereniging Axel- Polen. De gouden penningen van de stad Axel en de bijbehorende oorkonden werden overhandigd aan de beide voor zitters, respectievelijk de heren J. Minc- kiwitz en D. J. Oggel. Banden bevrijding zijn verlopen tussen Axel en de Poolse oud-strijders sterke banden zijn gesmeed, werd behalve door burgemeester Van Dijke ook benadrukt door voorzitter D. J. Og gel van de vereniging Axel-Polen. Hij sprak de hoop uit dat de weder zijdse vriendschap ook in de volgen de geslachten zal blijven bestaan. Bij het verwelkomen van de vele gas ten, onder wie de commissaris der ko ningin en mevrouw Van Aartsen, zei burgemeester Van Dijke het te betreu ren dat boionel Z. M. Szydlowskl, wiens bataljon de feitelijke bevrijding van Axel verrichtte, niet aanwezig kon zijn. Wel werd een boodschap van kolonel Szydeowski voorgelezen door de heer B. Strenk uit Vlissingen, redacteur var de Poolse oud-strijders, waarin herin nerd werd aan de vele dramatische mo menten bij de bevrijding en waarin de kolonel voorts uitdrukking gaf aan zijn persoonlijke relatie met Axel, waar zijn vrouw werd begraven. r ADVERTENTIE I Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. metonmii De pijnverdrijver inmiddellijke werking. naar de algemene begraafplaats voor een kranslegging op de graven van de gesneuvelde Polen en burgerslachtoffers. Voorin de stoet werden de vaandels meegedragen van Poolse oud-strijders als eerste een krans gelegd door bur gemeester Van Dijke. Verder werden kransen geplaatst door generaal Mac zek, namens de Poolse oud-strijdersver- eniging SPK te Vlissingen. namens de Poolse gasten, namens de vereniging Axel-Polen en door het herden kingscomité. De plechtigheid bij de Poolse graven werd besloten met het voorlezen van de namen der gevallenen en het hard op lezen van het onze va der in de Poolse taal. Op de r-k be graafplaats werden bloementuilen ge plaatst bij het graf van mevrouw Szyd- lowski. Burgemeester Van Dijke plaats te bij de graven van de burgerslacht offers een krans. formeerde de stoet zich opnieuw bij het stadhuis. Bij het monument, ge flankeerd door de Nederlandse en Pool se vlaggen, zorgde de rijkspolitie voor een erewacht. De harmonie Hosanna speelde koraalmuziek De commissaris der koningin in Zeeland plaatste hier de eerste krans, gevolgd door de bur gemeester van Axel en generaal Mac zek. Andere kransen werden gelegd door de Poolse gasten, de vereniging Axel-Polen, het comité herdenking bevrijding en de Axelse verenigingen. Schoolkinderen en particulieren zorgden tenslotte voor een bloementapijt aan de voet van het mo nument. Als inleiding op twee minuten stilte blies een hoornblazer, ,The last post'. Na de reveille zong een koor het Poolse volkslied, gevolgd door het in top hijsen van de Poolse vlag en de ontsteking van het bevrijdingsvuur. De plechtigheid, waarvoor zeer veel be langstelling van het publiek was. werd besloten met het Nederlandse volkslied en het hijsen van de nationale drie kleur. De dodenherdenking als geheel werd afgerond met een herdenkingssa menkomst in de vrijgemaakte kerk aan de Kerkdreef onder leiding van ds A. Kuiper. Foto: Bij het Poolse monument in de Axelse Zeestraat plaatste de commissa ris der koningin als eerste een krans. (Foto 1PZC) DEN HAAG (GPD) Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft voor ue periode 1909 tot en met 1972 24 miljoen uitgetrok ken door de zogenaamde stinvulerings- gebieden in het kader van het regio naal welzijnsbeleid. Dat bedrag is op basis van het inwonertal over de pro vincies verdeeld. In het stimuleringsbeleid Zeeland - waarvoor toaal z.508.000 beschikbaar is is het beleid gericht op de cen trumgemeenten Vlissingen-Middelburg, Terneuzen, Goes, Hulst, Zierikzee en St-Maartensdljk met de provinciale be sturen is afgesproken dat tien a vijf tien procent kan worden besleed voor voorzieningen buiten de centrumgemeen ten. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Voornamelijk in de noordelijke provin cies opklaringen. Elders in liet algemeen veel bewolking, met hier en daar een bui, en in de ochtend nog op enkele plaatsen mist. Zwakke lol matige, in het Waddengebied matige tot krachtige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gis teren. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag. Koeler weer met hier en daar een bui. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: voor vrijdag: aan tal uren zon: 1-7; min. temp: omstreeks normaal: max. temp: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 1- uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp: van normaal tot 4 gra den onder normaal; max. temp: 0 tot» gTaden onder normaal; kans op een dm- ge periode van minstens 12 uur: P3 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Normalen voor 18 lot 22 september, NSj Hellder Eelde De Bilt Vlissingen Zuid-Limburg IS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2