goese winkels kunnen voldoen aan wensen 70.000 klanten f>; J J i :,;f ajjsaji fW t zeeland heeft een nieuw gezicht gekregen M— muuu.'i i„. Mii-wnm goes nu - goes strafes PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER N.V. APPARATEN- EN KETELFABRIEK AKF COUPON ST"o q -o co z ?S© s> .""Na >3® 3 ao ?fl> o 3 C o *a 0 ca o n 0> z» ï3» 1 -<"P v."0 o"a fl> «^03 =5 Oja 2 o 2 3-a I CD TT O CQ o© Q. >(B Ts*"1 -""S a> 25 OCQ o T3 3 Er worden bruggen en fabrieken gebouwd, er komt een herindeling van gemeenten: in duide lijke lijnen wordt een nieuw gezicht van Zeeland getekend. Het gezicht van een provincie die haar ruimte en haar mankracht benutte om steeds meer industrieën aan te trekken en te laten groei en. Typisch voorbeeld van zo'n sterk groeiende industrie is Apparaten- en Ketelfabriek AKF die nota bene in augustus al de omzet bereikte die men in het gehele jaar hoopte te halen En daar om in deze AKF-advertentie het gezicht van de man die er nu méér dan ooit welkom is: de eerste klas lasser, de brander, de plaatwerker. Maar óók: de draaier, de boorder, de typiste en de tekenaar, minstens vijftig mensen totaal! Welkom bij de AKF, waar voor jaren goedbetaald werk ligt te wachten N.V. Apparaten- en Ketelfabriek AKF, Schans- weg 4, Goes, Telefoon 01100 - 6940. i V WÊʱ In de 275 Goese winkels kunnen de ruim 70.000 inwoners van de Bevelanden al les kopen wat ze nodig hebben en leuk vinden. Het Goese winkelcentrum biedt dus een wat men noemt compleet pak ket. Daarmee is de Zeeuwse rijksmid- denstandsconsulent heel blij. Daarmee toont ook de voorzitter van de Goese middenstandscentrale, de heer H. Kamp man, zich in zijn nopjes. ,Wij voeren geen concurrentiestrijd met de andere winkelcentra', vertelt hij. Die andere winkelcentra zijn dan Middelburg en, Vlissingen. Met Goes zijn zij, volgens de heer Korstanje, gelijkwaardig. Geen van drieën steekt boven de anderen uit'. Hoewel het voor de meeste potentiële kopers geen bezwaar is om tussen deze relatief dicht bij een liggende plaatsen heen en weer te reizen, is dat niet nodig. Iedere plaats biedt, wat de anderen bok hebben. Er is slechts één tra ditioneel gegroeide, uitzondering: een niet ge ring aantal inwoners van Vlissingen bezoekt de Middelburgse donderdagmarkt. Het laat zich raden, dat op die dag ook de Middelburg se winkels bezocht worden door inwoners van de Scheldestad. De trek is aan het afnemen. Middenstandsconsulent Korstanje: .door ver anderingen in het centrum heeft de Vlissingse middenstander meer greep gekregen op de koper". Voor de Goese middenstand betekent de Mid delburgse donderdagmarkt niet direct con currentie, toch weet men verdraaid goed van het bestaan van die markt af. ,Wij zijn', be kent de heer Kampman', een beetje jaloers op die donderdag in Middelburg. Ze trekken daar mee een heleboel mensen. Goes moet zoiets nog helemaal kweken'. Het is duidelijk, de klanten komen lang niet alleen af op de goed gevulde winkels. Een vooraanstaande voorwaarde voor het winke len is de gezelligheid, de sfeer. Nauwe stra ten, met veel winkels en uitsluitend voetgan gers in de rol van verkeer: dat is een gezellig winkelcentrum. .Venetië is daarvan een prach tig voorbeeld', herinnert de heer Korstanje zich. Ook m eigen land ontstaan steeds meer winkelpromenades: Den Haag, Den Bosch en zovoorts. In Vlassingen is het rollend verkeer uit de Sint Jacobstraat verdreven. Het gevolg: de koopkracht is aanmerkelijk groter dan voorheen. Gezien de gezelligheid heeft Goes, met de Lange Kerkstraat en de Lange Vorststraat vooraan, een pré la Midden-Zeeland. Men kampt volgens de heer Krstanje echter met één nadeel: ,De Goese verkeersproblematiek is niet gering. Dat heeft men daar zelf ook wel gezien, helaas, een oplossing is nog niet gevonden'. Het verkeer baart niet alleen Goes zorgen. Het probleem is zo groot, dat de ANWB er een aparte brochure aan heeft gewijd. ALLES IS ER Omdat Goes ten dele verzorgingscentrum is voor de 72.000 zielen, die de Bevelanden per 1 januari 1968 bevolkten, spreekt het eigen lijk vanzelf, dat het Goese winkelpakket com pleet is. Het is uiteraard niet zo, dat Goes de enige nabije plaats is, waar de Bevelanders hun geld kunnen ruilen voor artikelen. In een aantal plaatsen, zoals Yerselce, Kapelle enzovoorts hebben zich aantrekkelijke winkelconcentra- ties gevormd. Walcheren had per 1 januari 1968 86.272 in woners. Deze konden terecht in de centra Vlissingen en Middelburg en in dit verband mogen we volgens de heer Korstanje zeker Souburg niet vergeten. De mensen uit Walche ren hadden begin vorig jaar in Middelburg 409 en in Vlissingen 399 winkels tot hun be schikking. In Goes stonden er, zoals gemeld. 275. Gezien door de bril van de Goese winkeliers lijkt dit een erg gunstig cijfer: veel klanten voor wei nig winkels. De klanten van de Bevelanden kunnen volgens de heer Korstanje echter niet worden vergeleken met die van Walcheren. .Vrij veel koopkracht op de Bevelanden is wisselend'. Dat komt, omdat velen rechtstreeks te maken hebben met het succes van vooral de fruit teelt. Als de fruittelers verliezen lijden, zal dat spoedig worden opgemerkt in de winkels, die duurzame artikelen verkopen. Het omge keerde is natuurlijk ook waar. GMC-voorzit- ter Kampman voelt die afhankelijkheid van agrarisch succes niet zo sterk. .De koopkracht kan in ieder geval nooit helemaal wegvallen', zegt GMC-secretaris H. Berks. EENMANSZAKEN Wat betreft de vorm van de bedrijven is het Goese winkelpakket beslist niet compleet Er zijn geen echte warenhuizen bijvoorbeeld. Het Goese winkelcentrum is niet opgebouwd uit grote nv's, maar uit zaken onder éénhoofdige leiding. De heer Korstanje: ,Dit geldt voor heel Zeeland. De warenhuizen hebben Zeeland links laten liggen'. Een uitzondering hierop wordt gevormd door de al vanouds bestaande vestigingen van V en D. Ook de Zeeuwse He- ma's zijn éénmanszaken. Zij horen bij een in koopcombinatie. Voor de laatste oorlog reden er vanuit Zeeland geregeld extra treinen naar Rotterdam. De treinen waren door de spoorwegen ingelegd, op initiatief van een aantal grote Rotterdamse warenhuizen. Een retourtje kostte weinig geld en het kaartje gaf behalve de reis ook wel recht op een attractie, zoals het bezoken van een dierentuin. ,Ik zie die treinen nog gaan', vertelt da heer Korstanje, .plaatselijke middenstanders ston den vaak te kijken, wie er meegingen'. Deze oprechte bezorgdheid om het brood is inder tijd pok voor de heer Kampman niet onopge merkt gebleven: ,De achterblijvers zagen vaak tot hun schrik, dat er zelfs middenstanders meereisden naar Rotterdam'. Die speciale treinen zijn helaas misschien voor sommigen verdwenen, maar nog steeds nemen vele Zeeuwen van tijd tot tijd met een grote lege tas de wijk naar grote (re) steden, om 's avonds volbeladen weer terug te keren. Waarom doen de mensen dat? Is het, omdat de boodschappen elders minder prijzig zijn dan in eigen provincie? (Wat men van ver haalt is goed (koop). DE GROTE STEDEN .Neen, la het weinig verrassende antwoord van de Goese middenstander Kampman. .Neen, zegt ook zijn collega Berks. ,Je moet het in zijn totalitiet bekijken', zegt de heer Korstan je bedachtzaam, mensen, die elders boodschap pen gaan doen, betalen behalve hun inkopen ook de reis. Uiteindelijk zijn ze niet goedko per uit'. De heer Berks (textielhandel) zegt in zijn omzet niets te merken van de onlangs geopen de C A-vestigingen in Roosendaal en Ber gen op Zoom. Hij maakt duidelijk, dat de fa milie Voordeel in dergelijke zaken meestal meer geld uitgeeft dan de advertenties doen vermoeden. Alle zegslieden van de GMC houden voet bij stuk: het is voor een Zeeuw niet no dig de inkopen buiten de provincie te doen. Alles is in de eigen winkelcentra te koop. te gen prijzen, die over het algemeen niet hoger liggen dan elders. De trek naar de steden is dan ook niet louter een gevolg van kooplust, maar wordt volgens de heer Korstanje veel meer ingegeven door de behoefte aan een .uitje'. Altijd in dezelfde winkelstraat winkelen blijft niet steeds even bevredigend, verandering van spijs doet eten. Daarom trekken velen geregeld een middagje weg. Van Schouwen gaat men naar Rotter dam, vanuit Midden-Zeeland zoekt men Ber gen op Zoom en Breda op, niet Roosendaal volgens de heer Korstanje. .Die plaats Is niet aantrekkelijk door de drukke verkeersweg, die er middendoor loopt'. De heer Kampman heeft sinds het openstellen van de bruggen ook een versterkte trek van uit Goes naar Rotterdam gesignaleerd. Het omgekeerde gebeurt trouwens ook. Bewoners van bijvoorbeeld de Hoekscha Waard, die vroe-. ger naar Rotterdam gingen, komen nu vol gens de heer Berks wel naar Goes. ,Ze voelen zich hier meer thuis, ze kunnen gewoon hun eigen taal spreken in de winkels zonder voor boer te worden aangezien'. GOEDE SERVICE De persoonlijke bediening is een heel belang rijk middel om de klanten in eigen streek te houden. ,Zorg ervoor', waarschuwt de heer Kampman, ,dat je steeds goede service blijft geven. Daarmee kan je over het algemeen de warenhuizen in de grote steden blijven over troeven'. Dit wordt helaas niet altijd gedaan. Het komt «meermalen voor, dat men sen met bijvoorbeeld nogal zeldzame hobby's in Zeeuwse winkels naar materiaal voor hun vrijetijdsbesteding vragen. Niet zeldzaam is het dan, als deze mensen weer verder worden gestuurd met de botte mededeling: .Dat ken nen we niet, dat hebben we niet'. Ook gebeurt het geregeld, dat potentiële klan ten hun zinnen hebben gezet op een bepaald kledingstuk, dat niet door iedereen wordt ge dragen. Als ze dan in een Zeeuwse confectie winkel te horen krijgen: .nee, mevrouw, dat is al lang uit de mode. Wij kunnen u niet helpen, maar we hebben wel iets anders voor u', dan is het begrijpelijk, dat deze teleurge stelde mensen een volgende keer hun geluk gaan beproeven in de grote stad. Deze dingen kunnen volgens de heer Kamp man o zo makkelijk voorkomen worden door een wat betere service. .Stuur nooit een klant zomaar weg. Als hij of zij iets bijzonders wil hebben, dat niet voorradig is, grijp dan direct de telefoon, bel een groothandelaar en bestel'. JOHN F. KENNEDY Middenstanders, die een goede service bieden, middenstandera, die voortdurend oprechte be langstelling tonen voor zelfs de bijzondere wensen van de ld anten, middenstanders, die steeds hun assortiment tijdig weten aan te passen aan d° te verwachten vraag, midden standers, die geen klanten met een knol naar huis sturen, als ze om citroenen hebben ge vraagd en midenstanders, die geen artikelen die een citroen kosten met een knol laten be talen, dat zijn de middenstanders van de toe komst. Ondanks alle vrees, ondanks de groei van het grootwinkelbedrijf, de kleine zelf standigen zullen blijven bestaan. Wijlen John F. Kennedy heeft het al gezegd: kleine en middelgrote ondernemingen zijn het hart van een economie. Echter met die restrictie: dat zij soepel en dynamisch be leid voeren en zich onverpoosd kunnen aan passen aan de steeds sneller evoluerende maat schappij'. Het is duidelijk, een speelgoedwinkel, die nu nog de etalage vol heeft liggen met de hoela hoepel loopt achter en is het slachtoffer van een traag beleid. Het lijkt niet onwaarschijn lijk, dat een dergelijke winkel zal gaan beho ren tot de kleintjes, die moeten afvallen. Want, en daar is deskundige Korstanje van overtuigd, er zullen er wat moeten afvallen om het midden- en kleinbedrijf gezond te houden. ,Er zijn nu in Zeeland', zo zegt de heer Kor stanje, .flink wat middenstanders met een in komen beneden het bestaansminimum. Er zijn echter ook vele zeer welvarende bedrijven. Het ondernemerschap speelt in dit verband een grote rol'. Dat is echter niet alleen de oorzaak van het slecht lopen van sommige mid denstan dsbedri jven, er zijn ook oorzaken geheel buiten de wil van de ondernemer, zoals de ontvolking van sommige dorpen. In derge lijke dorpen zullen een aantal middenstanders ander werk moeten zoeken. .Zij zullen het vin den ook', aldus de heer Korstanje, ,dat is een kwestie van sociale rechtvaardigheid'. ALLEN TEGEN ALLEN De grootste strijd binnen het terrein van het midden en kleinbedrijf speelt zich momenteel af tussen de levensmiddelenbedrijven. ,Dat is', vertelt de heer Korstanje, ,een oorlog van al len tegen allen. Er zijn al verscheidene mid denstanders door gesneuveld, anderen staan op het punt te sluiten'. Ook hier overleven da sterksten het weer. De kleinere bedrijven kun nen de strijd tegen de supermarkets van het grootwinkelbedrijf in vele gevallen volhouden dankzij het bestaan van goede inkoopcombina ties, zoals de VéGé,, de Spar, A en O enzo voorts. Het grootwinkelbedrijf is nog lang niet opper machtig. Van iedere in Nederland uitgegeven gulden verdwijnen momenteel nog steed ze ven dubbeltjes in de kassa's van de kleine zelfstandigen. ,In Zeeland ligt dat getal waar schijnlijk nog veel hoger', oppert Korstanje. De goede ondernemers hebben dus zeker nog kansen, .maar', aldus de rijksmiddenstands- consulent', onderschat niet de spanningen. Vooral de noodzakelijke wijzigingen in het assortiment geven veel kopzorg'. De situatie van het midden- en kleinbedrijf in Goes is volgens de heren Kampman en Berks niet ongezond. Zij verwachten niet veel effect van de industrialisatie in het Sloegebied. .Hoechst verzorgt zijn eigen toelevering van uit Duitsland', aldus de heer Berks, ,die fa brieken hebben zo weinig mensen nodig, ik voorzie daardoor geen wezenlijke verschuivin gen'. Beide Goese middenstanders zijn het erover eens, dat Goes het voor de toekomst steeds meer moet hebben van het toerisme. Daarvoor is wel één en ander nodig. ,Wij zijn al jaren aan het hameren bij de gemeente voor de aan leg van een klein kampeerterrein voor pas santen in Goes', vertelt de heer Kampman. Het terrein is er nog steeds niet, maar wel licht neemt het nieuwe gemeentebestuur vlug ger actie. De heren Kampman en Berk ver wachten, dat het nieuwe bestuur gedwongen zal worden zich wat meer met het toerisme bezig te houden. Na de herindeling zal Goes immers zo'n 20 kilometer Veerse Meer-kust en daardoor een heel recreatiegebied binnen de grenzen hebben-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 51