zeeuws fruitcorso: geen derde lustrum braderie goes doet fruitcorso vergeten GEEN SHOW, WEL GOEDE GAVEN goes nu - goes straks PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER Het Zeeuws fruitcorso bereikt dit jaar geen derde lustrum. Veertien maal is de stoet praalwagens door Goes getrok kenEen stoet, die steeds kleiner werd ging langs een aantal toeschouwers, dat ook verminderde. In 1968 waren er acht wagens en de voorzitter van de stichting Zeeuwse fruitcorso, burgemeester J. D. de Kam van Waarde, nu bur gemeester van de gemeente fiuiveland zei toen bij de of ficiële opening van het corso: .Minder kan het niet.' Tijdens de vergaderingen, die dit jaar over ,wel fruitcorso, geen fnilt- corso' werden gehouden, werd duidelijk: ,We krijgen vijf en hooguit zes wagens in het par cours.' Burgemeester De Kam: ,Het bleek niet mogelijk meer deelnemers te krijgen. Toen ik vorig jaar zei, dat we echt niet met minder dan acht wagens zouden kunnen werken, meen ik dat. Het is een kwestie van prestige. Je zou tegenover het publiek en ook tegenover de gemeente Goes 'n figuur slaan, als je met vijf of ze3 wagens een groots aangekondigd fruit corso zou laten draaien. Een fiasco zou het worden.' In ieder geval dit jaar geen fruitcorso. Geen fruitfeeën, dus geen praalwagens, geen jeugd- corso ook. De cijfers, die be trekking hebben op deelname en bezoek aan het corso in de laatste jaren geven een terug gang te zien. In 1964 werd er aan entree geld ƒ32.000 geïncasseerd een gulden per persoon was de toegangsprijs in 1963 was dat ƒ5.000 minder, in 1966 was er vooruitgang: ƒ30.000. In 1967 inde men 32.000 maar toen waren de prijzen dan ook op 1,50 gebracht. Het vorig jaar kwam er 23.000 binnen met weer toegangsprijzen van 1,50. Corso-voorzitter De Kam: ,Je kunt je ogen wel dichtltnijpen en zeggen dat je moet door gaan, maar dat kan gewoon niet. Als de deelname steeds minder wordt krijgt het eve nement een minder gunstige naam.' In 1968 kwamen er S wagens, in 1967 kreeg het be stuur wat moed, er was een deelnemer meer. In 1968 was men weer op 8 gekomen, de heer De Kam geeft als zijn mening: ,De mensen zien veel shows op televisie. Wil je ze naar een evenement toe krij gen, dam moet er iets van enige omvang geboden worden.' Kennelijk was het bestuur van de stichting vam mening, dat onder enige omvang' niet een rij van zes wagens kon worden verstaan. Maar de show in de Goese fruitwijk was niet het enige aspect van het Zeeuws Fruitcorso. Jaarlijks gingen de fruitfeeën en haar hofdames in Midden- en Noord-Zeeland te huizen voor geestelijk of lichamelijk zieken langs om er fruit uit te delen en de men sen daar te betrekken bij de festiviteiten. En die kant van het fruitcorso wil men niet laten schieten. Geen fruitfeeën ditmaal, maar fruit- ambassadrices, zullen langs de tehuizen gaan met fruit, dat wordt geschonken door de vei lingen in Goes, Middelburg en Rotterdam. De corso-voorzitter: .Ik heb er al eerder op gewezen, dat de sociale kant tijdens de fruit- week van veel belang is. Het is echt heel prettig voor men sen in ziekenhuizen om een ex tra pleziertje te hebben. Het sociaal element is wel zo be langrijk als het amusement.' Of er volgend jaar al dan niet een corso-stoet kan worden ge vormd. daarover is nog hele maal niets bekend. In de ko mende winter zal het corso- bestuur zien of men mensen kan vinden, die een wagen wil len maken. Pogingen om via Instelling van meer klassen voor deelname de animo te vergroten zijn niet geslaagd. Ook het jeugdcorso op zich zelf eeü wel zo charmant ge beuren als het grote en ook geperfectioneerde corso heeft weinig of geen deelne mers voor de stoet op de derde zaterdag van september opge leverd, wat één van de oog merken was van de organisa tie van het corso voor de kin deren. Een kleine wagen voor de kinderen maken kost min der tijd en het geeft kenne lijk wel zoveel plezier. Financieel zal de stichting Zeeuiwse Fruitcorso nog wel enkele jaren vooruitkunnen ook zonder corso. Het fruit, dat in de ziekenhuizen en an dere tehuizen wordt uitgedeeld komt van de veilingen en ver der zijn er niet buitengewoon veel kosten. Officiële ontvangs ten die ook, zij het in geringe mate, aan het budget knagen, zijn er dit jaar niet. Alleen het gemeentebestuur van Wes- terschouwen heeft te kennen gegeven, dat imen toch graag de vertegenwoordigsters van de stichting Zeeuws Fruitcorso sou ontvangen en dat is gis teren dan ook gebeurd. Geen fruittrio, maar een kwartet dit jaar, omdat nu eenmaal zo uit viel met de meisjes van de vakschool in Goes. Burgemeester De Kam nog over de kansen voor de toe komst: .Misschien, dat de her indeling verandering brengt. Goes wordt groter en moge lijk zullen we in een grotere gemeente toch weer een corso kunnen brengen.' In de fruitteelt beleeft men moeilijke jaren. Van de kant van de verschillende standsor ganisaties komen met enige re gelmaat noodkreten over de si tuatie. Er wordt gevraagd om regeringsmaatregelen. Over duidelijk is, dat de fruitteelt er zeer slecht voor staat en mogelijk leidt de depressieve stemming in de kringen van de telers tot minder enthou siasme voor het corso, waar jaren zal men In ieder geval met het fruit corso niet beleven. De heer De Kam: ,Als we hadden doorge zet, dan hadden we ons eigen werk afgebroken. De proble men zijn er trouwens niet al leen voor het Goese corso. In Naaldwijk zit men ook moei lijk, heb ik al wel begrepen. In deze maand zullen we zien, wat het in 1970 misschien kan worden Geen combinatie fruitcorso-braderie1 dus dit jaar. Maar toch zijn er vertegenwoordigsters van liet Zeeuwse fruit gekozen, die men dit jaar de titel ambassadrice heeft gegeven. Het zijn Tr'met van Stee uit Goes, Huigje Geluk wit Nieuw-Vossemeer, Corrie Stoutjesdijk uit Tlwlen en Jenny Cijsouio uit Cadzand, allemaal leerling van de vakschool voor meisjes in Goes. De ambassadrices zullen niet zo in het openbaar treden als vroe ger de fruitfee en haar hofdames dat deden. De show gaat niet door, maar de stichting Zeeuwse Fruitcorso hechtte te veel waarde aan het sociale element van de fruitweek om ook dat te laten schieten. Gisteren, dinsdag, is het fruifkwar- tet daarom op bezoek geweest in de huizen Sint Joanna, J&aria ter Weel', Bergzicht en ,Ter Valcke1 in Goes om de patiënten daar van bakjes Zeeuws fruit te voorzien. Vandaag, woens dag, komen de ambassadrices In Vijvervreugd' in Middel burg, Jpenoordin Oostkapéïle, Zonneveld' in Oostlcapelle en Welgelegenin Serooskerke en morgen, donderdag, wordt de ,Schouwse trip' gemaaktdan is er na een bezoek aan Mui ze Den Berg' in Goes een ontvangst op het gemeentehuis in Westerschouv.'en, een bezoek aan het rusthuis Muinoord' in Haamstede en aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis' in Zierikzee. Op de foto: de ambassadrices in japonnetjes, die op de vakschool in Goes werden vervaardigd. Een Goese septembermaand zonder Fruitcorso zal geen Goese september maand worden zonder evenementen. Dat hebben de middenstanders van Goes, verenigd in de Goese Middenstandscen trale (GMC) besloten en zo zal het dus zijn. Toen het heengaan van de laatste ja ren toch al ernstig zieke een feit .was' hebben de heren van de GMC haastig de hoofden bijeen gestoken om iets nieuws te verzinnen. De plannen waren spoedig rond: er zou een door met kleinere praalwagens. Langs de Goese wallen zouden fruitmozaïken worden gelegd. Dat mo 's kon gedurende een hele week worden bekeken, niet al leen wandelend, maar ook gezeten in een treintje, dat voor de gelegenheid uit Middelburg gehaald zou worden. Tijdens een bijeenkomst ten huize van de Goese burgemeester hebben de GMC- voorlieden deze plannen ontvouwd. De burgemeester zag er wat in en stelde een bijdrage in het vooruitzicht. Dat geld zou dan volgens hem het subsi diebedrag kunnen zijn, dat voor het fruitcorso op de begroting stond. Het mocht niet zo wezen: de financiële wethouder had bezwaren. Er kwamen nog meer moeilijkheden, er kwamen ambtelijke vertragingen en het gevolg was dat alle grote plannen van het voorlopig programma moesten worden afgevoerd. Een grote klap voor de GMC, /an pla_ dan maar helemaal niets te doen. Men besloot zich te concentreren op de or ganisatie van een braderie, de'grootste ooit in Goes gehouden. DRIE DAGEN Op 18, 19 en 20 september worden de Lange Vorststraat de Lange Kerk straat, de Ganzepoorstraat en de Klok- straat afgesloten voor alle verkeer. Op de eerste twee dagen van 11 uur 's mor gens tot 9 uur 's avonds, op de laatste zaterdag van 10 uur tot 6 uur 's avonds. De winkeliers van de afgesloten straten zullen tijdens de braaeriedagen een groot deel van hun hebben en houden op straat brengen. Ze doen dat niet alleen in stalletjes, neen, als de voor tekenen niet bedriegen komen er hele bouwwerken In de straten te staan. In kan zich bezighouden in Mimpaïen enzovoorts. Wie kopen wil krijgt grote kansen, want vele middenstanders zul len trachten elkaar overtroeven met verschillende vormen van stuntverkooo. Tussen het kopen door kunnen de klan ten toeven in kroegjes en koffiebars, die ook al op straat staan. De middenstandsweek begint met een zaken-expo, die de Goese middenstands vrouwenorganisatie woensdag 17 seD- tember organiseert in ,De Korenbeurs*. Van de vele attracties, die daar bijeen worden gebracht, noemen wij het ,Rad van avontuur', modetips en modeshows. De Korenbeurszalen zijn woensdag open van 2 uur tot half zes en van zeven uur tot half elf. FINALE Zaterdag 20 september is de dag van de niet geringe finale. Die begint, als de Braderie gesloten is, met een groots en spectaculair vuurwerk. In overleg met politie en brandweer wordt dat vuur werk afgestoken op Klein Frankrijk, zichtbaar vanaf de Zaagmolenstraat. en de 's-Heer Hendrikskinderendijk. Dit is een plaats, waar niet vee! kan verbranden en waar veel publiek zonder gevaar kan kijken. Het vuurwerk komt uit België en wordt verzorgd door dezelfde firma, die jaar lijks klappen en lichtflitsen boven Knokke loslaat en die indertijd een be roemd geworden vuurshow 'verzorgde op het terrein van de Expo '58 in Brus sel. Vanaf acht uur kan men in Goe3 zien. hoe in betrekkelijk korte tijd voor 2000 gulden de lucht in gaat Als dat geld is verbrand, doet men er goed aan zich naar de Grote Markt te spoeden, waar dan de groots opgezette Zeeuwse taptoe zai beginnen. De tap toe wordt georganiseerd door het alom bekende Goese muziekkorps .Exelsior'. Het is de bedoeling, dat het een waar achtig Zeeuws feest wordt, waaraan door de meeste vooraanstaande provin ciale gezelschappen zal worden meege werkt. De taptoe eindigt rond half elf. Tijdens de Braderieweek zal in Zaal Juliana een slajerijtentoonstelling wor den gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 49