de economische pijlers ven goes gees ntu - goes st rates PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER De gemeente Goes vertoont in de laatste jaren een vrij regelmatige bevolkingsgroei. Sedert 1950 is het inwonertal gestegen van 13.000 tot bijna 18.000. Een versneld groeitempo ligt in het verschiet. Dit hangt samen met de uitbrei ding van de economische en sociale functies die de stad Goes vervult. Tot omstreeks 1960 was de functie van agrarisch en regionaal verzorgend centrum de voornaamste basis voor de plaatselijke economie. Daarna is ge leidelijk de functie van industriekern in bete kenis toegenomen. In de komende jaren zal daarnaast ook de woonfunctie ten opzichte van het omvangrijke industriegebied rond de Sloehaven (Vlissingen-Oost) een belangrijke groeifactor worden. De Goese samenleving wordt dus door ver schillende pijlers ondersteund. De uitbreiding van de plaatselijke industriële bedrijvigheid heeft echter in de laatste jaren de meeste aandacht getrokken. In 1959 werd Goes evenals Terneuzen, Zierikzee en Sint-Maar tensdijk tot ontwikkelingskern aangewe zen. Dit gebeurde vooral met het oog op de bestrijding van de relatief hoge werkloosheid ter plaatse en in de omgeving. Thans baart het werkloosheidsprobleem, ondanks de ster ke teruggang van de agrarische werkgelegen heid, minder zorghet accent valt meer op de functie van de kerngemeente Goes in het na tionale spreidingsbeleid van de regering. Dit spreidingsbeleid, dat o.a. in de tweede nota over de ruimtelijke ordening is uiteengezet, beoogt een decentralisatie van de economi sche activiteiten en de bevolkingsaanwas. INDUSTRIALISATIE De aanwijzing tot ontwikkelingskern hield in, dat de rijksoverheid belangrijke financiële hulp verleende bij de vestiging van industrie- en en bij de uitvoering van industriële infra structuurwerken. Het bekendste voorbeeld van een nieuwe vestiging is de Apparaten en Ketelfabriek Den Haag (AKF), welke thans ruim 300 arbeidskrachten in dienst heeft. Daarnaast zijn bedrijven op het gebied van machinebouw, metaalbewerking, houtbe werking, landbouwmechnanisatie en kleding industrie tot stand gekomen. De nieuwe en de oude industrieën (o.a. glas-, metaal-, hout en betonnijverheid) bieden thans samen een omvangrijke en gevarieerde werkgelegenheid. Het regionale industrialisatiebeleid heeft te vens geresulteerd in belangrijke financiële bijdragen van het rijk in de industriële infra structuur van Goes. De volgende projecten konden met rijkssteun worden gerealiseerd: aanpassingswerken havenkanaal, aanleg in dustriehaven en zwaaikom, weg en spoorlijn ter ontsluiting van het havenindustrieterrein. In de toekommst zal de plaatselijke indus trialisatie ook impulsen ontvangen vanuit het Sloehavengebied. Het oorspronkelijke Sloehavengebied omvat circa 500 ha indu strieterrein, hetgeen nog slechts gedeeltelijk bebouwd is. Op de kaart van het Streekplan Midden Zeeland is echter reeds een gebied van circa 2700 ha voor zeehavenactiviteiten gereserveerd, zonder dat daarmee een defini tieve begrenzing is aangegeven. In het Wes- terscheldebekken zullen zich hoofdzakelijk grote chemische en petrochemische basisin dustrieën vestigen met behoefte aan zeeha venfaciliteiten. Het groeiend verzet tegen de expansie van Rotterdam vergroot de ontwik kelingskansen van het Westerscheldebekken. Goes is gunstig gelegen voor het aantrekken van de z g toeleveringsbedrijven, die met hun produkten of diensten de grote zeehavenin dustrieën kunnen ondersteunen (constructie, machinebouw, reparatie etc.). SLOEHAVENEFFECT Hoewel de meeste bedrijven in het Sloehaven- weinig arbeidsintensief zullen zijn, zullen toch in de toekomst op een oppervlakte van 2000 a 3000 ha veel arbeidsplaatsen wor den gecreëerd. Voor een belangrijk deel zul len de nieuwe arbeidskrachten in Goes gaan wonen Dit betekent, dat aan de ontwikke ling van nieuwe woongebieden een hoge ur gentie toevalt in het gemeentelijk beleid van Goes. Korte tijd geleden is gestart met de woningbouw in het stadsdeel Goese Polder bij de televisietoren. Hier zullen uiteindelijk circa 8000 inwoners kunnen worden onderge bracht. In het structuurplan zijn voorts nog de woongebieden Heer-Elsdorp en Noord- hoek, beide ten noorden van Kloetinge, voor zien. Volgens een raming van een recent ETI-rap- port zal de bevolking van Goes kunnen toe nemen van 17.260 in 1967 tot 36.500 in 1985. Daarin zijn niet inbegrepen de inwoners, die door de komende herindeling aan Goes toe vallen. De raming houdt in, dat de gemiddelde jaarlijkse groei circa 4 zal bedragen te genover een landelijk groeicijfer van ruim 1%. Factoren die Goes als woongemeente aantrekkelijk maken, zijn: interessante re creatiegebieden in de naaste omgeving (Veerse Meer, Oosterschelde), een goed ont wikkeld stedelijk verzorgingsapparaat, goede verkeersverbindingen, relatief ruime buffer zone ten opzichte van de toekomstige indus triegebieden (Sloehaven, Reimerswaal) Ondanks de industrialisatie en stadsuitbrei ding zal de agrarische invloedssfeer duidelijk merkbaar blijven. De agrarische functie van Goes heeft vooral betrekking op voorlichting, onderwijs, verhandeling, bewerking, mechani satie, toelevering en organisatorische bege leiding. Men denke aan het Landbouwcen trum Zeeland, het waterschap, de veiling, het land- en tuinbouwonderwijs, de graan handel, de zaadhandel etc. VERZORGEND Niet alleen in agrarisch opzicht, maar ook in sociaal en cultureel opzicht heeft Goes een verzorgende functie voor een wijde omgeving. Dit blijkt uit het bestaan van een groot aan tal middelbare scholen en speciale opleidin gen (o a Zeeuws Technisch Instituut), van een expansief winkelapparaat, van een twee tal ziekenhuizen en van verschillende voor zieningen voor cultuur en ontspanning. De economische en sociale verzorgingsfunctie zal worden versterkt doordat de verbeterde ver- keersverbindingen Zeelandbrug, nieuwe rijksweg 58, vaste oeververbinding Wester- schelde de centrale positie van Goes in Zeeland nader zullen accentueren. De schaalvergroting van Goes vergt grote financiële en organisatorische inspanningen. Dit geldt zowel voor de buitenwegen als voor de ontsluiting van de binnenstad. Andere pro jecten met een hoge prioriteit zijn: verleg ging van de rioleringsafvoer naar de Wester- schelde, reconstructie van Goes Noord, vol tooiing rondwegen, aanpassing havenkannaal naar Goes. In de sociaal-culturele sector be staan plannen voor een schouwburg en een jachthaven; een sporthal is in aanbouw. Evenals in de afgelopen jaren zal in de toe komst de Rijksoverheid met extra fondsen moeten bijspringen. Voor het procecs van schaalvergroting zijn de eigen middelen niet toereikend. De Onmiskenbare aanwezigheid van groeimogelijkheden rechtvaardigt even wel een omvangrijke overheidssteun. De groei van de werkgelegenheid en het inwonertal van Goes zal een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot het welslagen van het nationale spreidingsbeleid. Drs. C. de Schipper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 43