jg/m s* 1111». goes nu - goes streks PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER Als op 1 januari definitief het oude Goes het hart is geworden van een nieuw Goes met de kernen 's-Heer-Arendskerke, 's-H eer-Hendrik skinder enW olphaartsdijkt Kattendijke, Wilhelmi- nadorp en Kloetinge, dan ligt er voor het nieuwe gemeentebestuur een stapel adviezen, plannen gemeenschappelijke regelingen klaar. Een nieuw gemeentebestuur krijgt voor een nieuwe gemeente met één stad en zes dorpen de taak een beleid te voeren, waarbij rekening moet worden gehouden met bestaande bestemmingsplannen, rioleringsplannen, bouwplannen met wensen van inwoners over een zeer groot gebied, met adviezen van oude bestuurders, die al dan niet in de nieuwe constellatie actief zijn. Goes krijgt een stuk recreatie, krijgt er enkele belangrijke woongebieden bij. Dan wordt van het gemeentelijk apparaat verlangt, dat het soepel werktniet meer voor een gebied van vrij beperkte omvang, maar voor een fors stuk regio. Zowel voor hen die het beleid moeten voeren als als voor het ambtelijk apparaat een krachttoer. Men heeft zich daarop voorbereid. De burgemeesters en wethouders van de nieuwe gemeenten hebben contact met elkaar over de bestuurlijke kant van de zaakde gemeentesecre tarissen hebben in veel vergaderingen hun gedachten geuit en die op papier geformuleerd en gebundeld tot een klein rapport, waarin adviezen worden gegeven over de manier, waarop men denkt ,de overgang' administratief zo geruisloos mogelijk te laten verlopen. In gesprekken met de huidige gemeente bestuurders van de nu nog zelfstandig ge meenten, komt die wens steeds naar vo ren: ,De overgang van oud naar nieuw mag niet schoksgewijs gaan. De inwoners van de dorpen, moeten er zo weinig mogelijk van merken'. Nadat jarenlang van verschil lende kanten de tegenzin tegen de herinde ling van gemeenten op Zuid-Beveland tenminste op de manier, zoals nu gaat ge beuren werd geuit, nadat alternatieven zijn aangevoerd en niet zijn aanvaard door de beide kamers der staten generaal, is de beslissing definitief en de omschakeling vergt teveel aandacht om nog na te kaar ten over vroegere argumenten van beide kanten. De gemeente Goes krijgt een nieuw gezicht De oppervlakte grondgebied wordt ver veelvoudigd, het aantal problemen óók. Goes, dat geen recreatie van betekenis ken de, komt aan het Veerse Meer te liggen. 's-Heer-Arendskerke met de ideale ligging en aantrekkingskracht als woonkern wordt toegevoegd aan de stad en net zo gaat het voor 's-Heer-Hendriliskinderen. Kloetinge, een dorp met een zeer eigen karakter gaat gemeentelijk Goes heten en Kattendijke zal ook binnen de nieuwe grenzen liggen. Bur gemeester mr F. G. A. Huber van Goes: ,We weten niets van recreatie af, zoals die aan het Yeerse Meer speelt'. De heer Huber is van mening, dat veel or ganisatorische aspecten voor de nieuwe ge meente niet nu moeten worden vastgelegd, maar dat men moet afwachten of er be hoefte zal zijn aan bijvoorbeeld wijkraden en hulpsecretariën. ,Hoe het moet met een spreekuur van de burgemeester, dat moet niet vooraf worden bepaald. Bij de over gang zal veel naar bevind van zaken moe ten worden geregeld. Het zal voor de bur gemeester van de nieuwe gemeente verstan- dig zijn en voor de wethouders geldt dat even sterk, zoveel mogelijk zijn gezicht te laten zien'. Dat betekent per se niet, dat de herinde ling per 1 januari pas echt zal gaan spe len. Er wordt al maanden aan de voorbe reiding gewerkt, al voordat de eerste kamer een uitspraak had gedaan. Op alle moge lijke manieren worden door de colleges en door de secretarissen oplossing voor de aan passing aan de hand van een nieuw ge meentebestuur gedaan. Burgemeester Hu ber: ,We gaan ervan uit. dat woensdag 5 januari 1970 de secretarie moet werken'. Om enig inzicht te krijgen in eikaars doen en laten wisselen de bij de herindeling be trokken gemeenten raadsstukken en notu len uit. Er moet aan belanghebbenden en relaties bericht worden gedaan dat ook Wolphaartsdijk Goes is geworden. Een zeer belangrijk en ingewikkeld aspect: de be grotingen van de diverse gemeenten moe ten in elkaar worden gepast en daarom hebben de secretarissen geadviseerd, dat voor 1970 de begrotingen worden klaarge maakt. Duidelijk is al geworden dat dat Goes niet zal lukken. Er 'moeten straat namen worden veranderd, om dat het ge woon lastig is. als in één gemeente de zelfde straatnamen verschillende keren voorkomen. De diensten gemeentewerken moeten verordeningen zijn niet steeds met elkaar in overeenstemming. De bevolkings registers moeten bij elkaar en dan zi bij 's-Heer-Arendskerke met een extra pro bleem: de kernen Nieuwdorp en Lewedorp gaan naar Groot-Borssele zodat de bevol kingsregisters moeten worden uitgesplitst. Kattendijke en Kloetinge zitten samen met 's-Gravenpolder en Kapelle in één reinigingsdienst. Volgens het advies van de secretarissen moet daar niet direct aan worden gesleuteld, maar in de toekomst zal een afgeronde regeling noodzakelijk zijn. De besprekingen, die toit adviezen voor het nieuwe gemeentebestuur moeten leiden ver lopen vlot. De burgemeester van de ker nen, die bij Goes komen hebben niets dan lof en ook het overleg tussen de secreta rissen over de technische kant van de om schakeling gaat naar wens. Burgemeester Huber: .Tot ieders verbazing eigenlijk, want er was tegenstand tegen de herinde ling en er waren tegenstellingen, die vrij scherp lagen. Het gaat echt boven, verwach ting'. Burgemeester A. Hack van Wolphaartsdijk: ,Er wordt democratisch gewerkt. Een simpel voorbeeld, maar dat toch wel van belang is De straatnamen moeten hier en daar wor den veranderd en dan wordt er niet vanuit gegaan, dat de kernen dat moeten doen De straten, waaraan de meeste huizer staan houden de eigen naam". Een opmerkelijk aspect van de herindelin; is het feit, dat Goes er een recreatiege meente bij krijgt Burgemeester Hack .Door die recreatie zal Goes een ander.' gerichte belangenbehartiging krijgen, da: men nu heeft. Mijn persoonlijke meninj is, dat er iemand moet zijn, die de recrea tieve zaken behartigd Iemand, die daar zijr dagtaak van maakt, eventueel gecombi neerd met bijvoorbeeld sportzaken of wal dan ook. Het loopt hier leuk met de jacht s. Je kunt zoiets zo gauw kapot ma ken. Een goede naam is snel verdwenen. Er is intern beraad hierover geweest. De gemeente Wolphaartsdijk zal mogelijk be paalde adviezen op papier zetten voor het nieuwe Goese gemeentebestuur". De heer Hack is tevreden over de wet vormen van voorbereiding: op beleidsni veau en op ambtelijk gebied. ,Ik ben er wel van overtuigd, dat nieuw-Goes de plat telandsgemeenten aan hun trekken zal la ten komen. Het is nu geen tijd meer om te praten over het voor en tegen van een aerindeling als deze en er wordt ook niet soveel meer over gepraat'. Van groot be lang voor de inwoners van de kernen acht de heer Hack de vorming van wijkraden, die het gemeentebestuur kunnen adviseren. .Op die manier kan de bevolking direct inspraak houden. Je moet deze overgang acceptabel maken voor de bevolking'. De inbreng van Wolphaartsdijk in de nieu we gemeente: er zijn drie jachthavens met samen 500 ligplaatsen en er is een haven voor sportvissersboten. Dat allemaal met allerlei voorzieningen aan de wal res taurants, parkeerterrein, sociëteitsgebouw, zeilschool, jachtwerf en wegen verder het recreatiegebied De Piet. En daar is het voornaamste mee gezegd. In handen van een particulier is de uitvoering van een plan voor de bouw van 60 zomerwoningen in de inlaag en voor het plan Kwistenburg 90 landhuizen buitendijks wordt naar een belegger gezocht. Volgens de heer Hack kan in het algemeen gezegd worden, dat Wolphaartsdijk voor nieuw Goes een kern zal zijn met een redelijk voorzieningspeil, een financieel wel gezonde gemeente ook, die net als de hele rest kampt met finan cieringsproblemen. En er zijn de plannen, die nieuw Goes als erfenis zal krijgen. Een afgerond plan voor de aanleg van een zwembad bij de Schelphoek wordt aan de zorg van Goes toevertrouwd. Burgemees ter Hack: ,Ik hoop dat Goes dat bijzon- Ier zal stimuleren'. Wolphaartsdijk zal nog zelfstandig begin nen met de bouw van een twee-klassige school in Oud-Sabbinge, ook te gébruiken lis vergaderruimte. Bestemmingsplannen zijn er voor de veerhaven, de buitengebie den en de kommen Oud-Sabbinge en Wolp- naartsdijk. De heer Hack meent, dat men m ieder geval zal moeten zorgen voor con tinuïteit in de woningbouw, ook bij de bestaande dorpskommen. Er is in Wolp haartsdijk trouwens behoefte aan huizen: de lijst van woningzoekenden telt ongeveer 50 namen. Van elke gemeente zullen vol gens de verschillende gemeentebestuurders de bestemmingsplannen worden overgeno men. Mogelijk zullen op den duur veranderin gen worden aangebracht, omdat bepaalde facetten van bestemmingsplannen niet in het geheel passen, maar van veel belang zal dat naar het inzicht van de gemeente besturen niet zijn. Een laatste belangrijke wens, die Wolphaartsdijk als zelfstandige gemeente niet verwezenlijkt heeft gezien: nieuwe riolering zowel voor de kom als voor de recreatie, een project waarvoor de plan nen rond zijn. Burgemeester Hack: ,In het beginstadium zal de overgang vertragend werken, dat kan niet anders. Men zal in zicht moeten krijgen in het nieuwe geheel'. Een wens van Wolphaartsdijk ook van de andere kernen trouwens is de vesti ging van een hulpsecretarie of het houden van zitdagen. De gemeentesecretarissen nebben in een rapport geadviseerd een maal of tweemaal per week zitdagen te laten houden ln de kernen. Wolphaartsdijk zou graag om de vrij grote afstand van daar tot, Goes drie zitdagen per week heb ben en ln de zomer eventueel nog meer in verband met de drukte, die toeristen bren gen. Een voorbeeld: er worden jaarlijkse oen 500 visvergunningen afgegeven op het gemeentehuis. Vermet, die met weemoed spreekt over het verlies van de zelfstandigheid en de onver mijdelijke vermindering van direct contact tussen bestuurder-bestuurder meent, dat hulpsecretariën alleen in de overgangsperio de nodig zijn. ,Het is maar een einde van hier naar Goes'. Indeling van 's-Heer-Arendskepke bij Goes, betekent voor de nieuwe gemeente een tweede plan voor de persleiding. Goes zelf wil een persleiding naar de Westerschelde, 's-Heer-Arendskerke heeft een plan voor een leiding vanaf 's-Heer-Hendrikskinde ren naar Borssele, aan te leggen samen met de nieuwe gemeente Borssele. Voor 's-Heer- Hendrikskinderen wacht een bestemmings plan op realisatie, waarin de woningbouw, en er zijn de wensen voor een nieuwe kleutersohool en een nieuwe openbare la gere school in dezelfde kern. Voor 's-Heer- Arendskerke is er een bestemmingsplan ook weer woningbouw en men heeft sinds kort goedkeuring voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school. Er is voldoende bouwrijpe grond, er zijn redelijk goede sportvelden De heer Vermet: ,Als woonkern zijn er voor deze dorpen grote verwachtingen'. Over de bestemming van het nieuwe gemeentehuis is nog niets be kend. De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft een studie hierover in han den. De heer Vermet toont zich ingenomen met de manier, waarop de voorbereidingen plaatsvinden. ,Er wordt veel zorg aan de overgang besteed'. Overigens vindt hij: .Vooral voor de ge meentesecretarissen is die herindeling erg moeilijk. Tik had eigenlijk nog maar twee jaar voor de boeg, dus voor mij Is het niet zo belangrijk'. Later bekent hij: ,Dit is de rotste tijd uit mijn loopbaan'. Zoals gezegd: de tweedeling van 's-Heer-Arends- kerke maakt het er in administratief op zicht niet makkelijker op. Hoe men de zaak financieel gaat regelen is nog niet bekend. Er wordt de mogelijkheid van slip- sing van de begroting onderzocht. Burgemeester P. Daniëlse van Kloetinge en Kattendijke is nogal somber gestemd over de gevolgen van de herindeling. Hij uitte dat al tijdens de behandeling van de be groting dit jaar en nader zei hij erover: ,De gemeente Goes is financieel zwak. Er komen nu een aantal gemeenten bij, maar ik vrees, dat er van kapitaalswerken in de dorpen niet zoveel meer terecht zal komen. Goes is erg sterk geconcentreerd op enor me plannen, die miljoenen vergen. Ze heb ben een plan voor een persleiding, voor de sluizen bij Kattendijke'. Wat het voorover leg betreft, burgemeester Daniëlse is net als zijn collega's uiterst tevreden. ,Het gaat prima zoals het gaat'. Kloetinge heeft in de afgelopen jaren zelf vrij veel kapitaalsuitgaven gedaan en bur gemeester Daniëlse is van mening, 'dat het verzorgingspeil in zijn gemeente goed is. Een belangrijk object was het gymnastiek lokaal, dat vorige week door de commissa ris der koningin geopend is en dat S ton vergde. Verder is men bezig met de bouw bezig met de bouw van een drie-klassige openbare kleuterschool, die ook 300.000 zal kosten. Dan is er een plan om het dorpshuis ,A,micitia' te restaureren, waar voor een 40.000 op tafel moet komen. En van de oude kleuterschool, die in oktober leeg komt, wil men een bejaardencentrum maken, waarvoor plannen in de maak zijn. In de oude kern van Kloetinge wordt nog gewerkt aan de riolering en hei-bestrating, een project van 180.000. Een straatver betering aan het Noordeinde zal de ge meente Kloetinge niet meer kunnen uit werken. Ook het bestemmingsplan Noord einde premiewoningen en bungalows zal in handen van het nieuwe Goese ge meentebestuur komen. Bui'gomeester Huber van Goes staat wat sceptisch tegenover de instelling van wijk raden. ,Ze beschikken niet over geld en dat is moeilijk werken. Ik geloof wel, dat een vereniging voor dorpsbelangen een functie kan hebben. Verder moet er uit elke kern minstens één lid in de raad zitten vind ik en het is belangrijk, dat de amb tenaren niet allemaal in Goes wonen, maar over de kernen verdeeld zitten. Misschien «uilen er wijkraden komen, dat moet men afwachten'. Op de binnenplaats van het gemeentehuis n 's-Heer-Arendskerke staat een zuil met de namen van de dorpen, die samen de gemeente vormen: Nieuwdorp, Lewedorp. s-Heer-Hendrikskinderen en 's-Heer- •Vrendskerke. De eerste twee dorpen geen naar Borssele, de andere naar Goes. Het verlies van zelfstandigheid van 's-Heer- Arendskerke betekent voor nieuw Goes de >pname van twee kernen met een typische voonfunctie. s-Heer-Arendskerke :s geografisch gezien net middelpunt van Zeeland en men heefi duidelijk gemikt op het wonen. In de laat ste 5 jaar werd jaarlijks een miljoen be steed voor de uitvoering van kapitaalswer ken en het gevolg is, dat 's-Heer-Arends kerke er welvarend bij ligt. Burgemeestei Ook de gemeente Kattendijke brengt in het nieuwe Goes een stukje recreatie. Een particulier zal een plan voor de camping Kattendijke aan de zeedijk uitvoeren en er komt een picknickplaats aan de zee dijk, waar steeds meer Belgen zich te ruste of te hegelen leggen. Een bijzonder pro bleem dat al in de oude situatie speelde: de kernen Kattendijke en Wilhelminadorp liggen 5 kilometer van elkaar verwijderd. Een onplezierig gevolg is een lege kleu terschool ln Kattendijke en de noodzaak van vervoer per bus van kinderen, die uit de kern naar Wilhelminadorp naar de kleu terschool gaan. Openbaar vervoer van Kat tendijke naar Goes is er niet. Een belangrijk project voor Kloetinge is nog het sportveldencomplex. Het oude voet balveld moet worden opgeknapt, er moeten een nieuw korfbalveld en een nieuw oefen- veld komen en er zijn plannen voor een kleedlokaal. Kloetinge hoopt dat nog zelf standig voor elkaar te krijgen, zodat Goes alleen hoeft uit te voeren. En dan heeft Kloetinge woningproblemen. Er is de laat ste jaren fors gebouwd, maar voornamelijk in de koopsector. Er zijn een 150 gega digden voor woningwetwoningen. Over het geheel genomen meent burgemeester Da niëlse: ,De overgang zal wol soepel verlo pen. Op Walcheren waren er ook nogal te genstellingen en er werd emotioneel gerea geerd. Het zal snel v De nieuwe gemeente Goes zal geen problemen kennen in ver band met het bezit van ambts woningen van burgemeesters en secretarissen. In de afge lopen jaren zijn de huizen vlot van de hand gegaan. De be woners waren kennelijk tevre den over de panden. In 's-Heer- Arendskerke kocht de burge meester D. Vermet de ambts woning aan de Oude Rijksweg 108 voor 52.000. Gemeente secretaris A. de Schipper wilde blijkbaar ook in 's-Heer- Arendskerke blijven wonen. Hij kocht van de gemeente het huis aan de Slotstraat 73, ook voor een bedrag van 52.000. Burgemeester P. Daniëlse van Kloetinge heeft de ambtswo ning aan de Schalklaan 1 ge kocht voor ƒ60.000. In Wol phaartsdijk werd na het ver trek van burgemeester jonk heer drs P. A. C. Beelaerts van Blokland het .Wolfaarts- huïs' aan Vi'e Van der Baan- straat 28 verhunrd aan een particulier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 41