,vast staat, dat zuid-beveland een ander gezicht zal krijgen en iedereen krijgt een plaatje goes nu - goes straks PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER Een sfeertekening, uit de memorie van toelich ting op de gemeentelijke herindeling van Zuid- Beveland, september 1966: .Structureel heeft Zuid-Beveland in de voorbije honderd jaar geen ingrijpende wijziging ondergaan. De weidse boomgaarden; de uitgestrekte landouwen rond de zwarte, van witte sponningen voorziene, schu ren; de (met name ten zuiden van Goes) be- boomde wegen, waarlangs hier en daar een wa terpoel een verrassend decor vormt; de heldere dorpen, die door hun besloten aanleg volkrijker lijken dan ze zijn; de zware Scheldedijken, die een fraai uitzicht bieden: het zijn even zo vele vertrouwde beelden, die in hun onderling ver band reeds langer dan mensenheugenis het lief lijke karakter van het landschap bepalen'. Een toekomstbeeld, van Invloed op die sfeer uit dezelfde memorie van toelichting: ,Het Zuid- Beveland van vandaag zal evenwel niet lang meer ongestoord voortbestaan. Op tal van punten moeten ontwikkelingen wor den verwacht dan wel voor mogelijk worden gehouden, die het agrarisch karakter van Zuid- Beveland diepgaand zullen aantasten. Ook al bestaat op dit ogenblik ten aanzien van de omvang en de tijd van een eventuele verwe zenlijking van de zich voordoende mogelijkheden nog geen zekerheid, zonder al te zeer in specula ties te treden kan en moet toch worden gecon cludeerd, dat Zuid-Beveland niet onberoerd zal blijven door: de opdringende industriële- en ha venontwikkeling in en bij het Sloe; het tot een spectaculaire industriële en havenontwikkeling strekkende Reimerswaalplan; de nieuwe Schel- de-Rgnverbinding; de mogelijke activiteiten aan dit vaarwater van het Sloe tot de Biezelingse Ham; de op gang komende verdere industrialisa tie van Goes; de mogelijk vaste oeververbinding over de Westerscheldede recreatieve activitei ten langs het Veerse Meer; de mogelijke in dustrialisatie in het oostelijke oevergebied en aan de zuidelijke monding van het kanaal door Zuid-Beveland; de industrialisatie rond de pri mair te stimuleren kern Bergen op Zoom; de reconstructie van de oost-west lopende rijksweg door Zuid-Beveland, die aansluiting geeft zowel op de Deltadammen en de Oosterscheldebrug als op het Brabantse wegennet'. ,Vast staat, dat Zuid-Beveland een ander gezicht zal krijgen zei de memorie van toelichting op het wetsontwerp rond de herindeling van het gebied, in september 1966. Vast staal, in september 1969, dat Zuid-Beveland per 1 januari 1970 vier gemeenten zal krijgen: Borsele dat een s laat vallen) met ongeveer 15.000 inwoners, Goes in clusief het bij amandement toegevoegde dorp Kattendijkemet ongeveer 26.000 inwoners, Kapelle met ongeveer 7000 inwonersReimerswaal met 17.000 inwoners. wonertal en de omvang van Goes kunnen alleszins toereikend worden geacht om de gemeentelijke taken, welke in deze hoek van Zuid-Beve land om aanpak wachten, ten uit voer te brengen. Kapelle en Wemel- dinge hebben met him agrarische structuur een geheel andere functie.' De toelichting van staaatssecretaris Th. Westerhout zei ook: ,Meer nog dan als industrieplaats heeft Goes betekenis als centrum voor handel en verkeer. Het laat zich dan ook verstaan, dat het stadje een aan zienlijk rijker geschakeerd winkel- patroon biedt dan in gemeenten met een inwonertal als Goes gebruikelijk. En, wijzend op de banden met de landbouw, bedrijven en diensten, op de concentratie van scholen, werd geconstateerd: ,Aan de functie van streekverzorgend centrum ontleend Goes ztfn betekenis'. KLOETINGE Het nieuwe Goes. De memorie van toelichting: ,Een sterk Goes is om meer dan één reden wenselijk. Het voorstel voor ziet in de vorming van een nieuwe gemeente Goes, bestaande uit Goes, Kloetinge, Wolphaartsdijk, het wes telijk deel van Kattendijke is heel Kattendijke geworden, (red.) het noordelijk deel van 's-Heer-Arends- kerke en 's-Heer-Abtskerke en een klein deel van Heinkenszand. Gegeven het belang van een sterk stedelijk steunpunt in Zuid-Beveland, zou ge dacht kunnen worden aan toevoeging aan de nieuwe gemeente van de voor gestelde gemeente Kapelle. Het in- Er werd geconstateerd, dat er in uoes stijging van het inwonertal op grote schaal gebouwd is. .Lang zamerhand heeft Goes wat dit betreft het einde zijner mogelijkheden be reikt. In de loop der jaren heeft zich een vrij sterke uitbreiding van de woonbebouwing voltrokken in Kloe tinge, welke randgemeente vrijwel aan Goes is vastgebouwd. Langs de tegenwoordige rijksweg vormt de be bouwing van Kloetinge met die van Goes zelfs een geheel. Deze ontwik keling moet kunnen worden voort gezet. Het zal evenwel geen betoog behoeven, dat handhaving van de zelfstandigheid van de gemeente Kloetinge in deze situatie nauwelijks denkbaar is. De kernen van Goes en Kloetinge zullen immers dusdanig een ondeelbaar geheel moeten gaan vormen, dat een daar willekeurig doorheen lopende gemeentegrens elke zin zou missen. Daarboven zou in geval van handhaving van de ge meente Kloetinge, een buiten ver houding grote groei van die ge meente, door zich ter plaatse ves tigende Goesenaren de positie van Goes dermate verzwakken, dat het zijn streekverzorgende functie niet meer naar behoren zou kunnen ver richten.' 'S-HEER-ARENDSKERKE Een ontwikkeling zoals bij Kloetinge in het oosten bij Kloetinge is ook in het westen bij 's-Heer-Hendrikskin- deren denkbaar. ,Om een concen trische stadsuitleg mogelijk te ma ken is het van belang, dat Goes mede naar het westen de vleugels kan uitslaan. Ook al zal de expansie van Goes vooralsnog niet zo'n grote vlucht nemen dat in 's-Heer-Hendrikskin- deren aanstonds een woonwijk van Goes tot stand wordt gebracht', werd in de memorie van toelichting op het herindelingsplan gezegd. Waar aan werd toegevoegd, dat die plan ning naar het westen ook mogelijk moet zijn in de omgeving van het dorp 's-Heer-Arendskerke voor wat betreft de forensenbouw. Twee gemeenten in de Zak van Zuid- Beveland werden niet raadzaam ge acht. ,Het enige overblijvende alter natief is dan toevoeging van het dorp 's-Heer-Arendskerke met om liggend gebied aan Wolphaartsdijk. Hieraan zijn echter nadelen verbon den. In de eerste plaats zou in deze gemeente de voornaamste kern, 's-Heer-Arendskerke bepaald zeer ex centrisch komen te liggen, aan de overzijde van de spoorbaan en vrij ver verwijderd van het oevergebied van het Veerse Meer, dat een be langrijke functie zal krijgen. In de tweede plaats zou een dergelijke ge meente een relatief gering aantal in woners tellen.' WOLPHAARTSDIJK Al was de staatssecretaris het eens met de visie van Wolphaartsdijk, dat dit inwonertal niet ongustig zou af steken bjj dat van andere bij de re creatieve ontwikkeling van het Veer se Meer betrokken gemeenten, zoals Kortgene en nieuw-Veere. Maar hij stelde er tegenover: ,Nu zich an ders dan bij Kortgene en Veere de mogelijkheid voordoet een nabije grotere stedelijke gemeente (Goes) bij de recreatieve ontwikkeling te betrekken, zou een voorstel tot ge meentelijke herindeling van Zuid- Beveland toch tekort schieten. In dien daarin deze mogelijkheid niet zou worden benut'. .Zoals bij het beoordelen van plannen tot gemeentelijke herindeling dik wijls het geval is, zo is het ook hier een afwegen van de voor- en na delen van keuzemogelijkheden. Van zelfsprekend behoeven niet onmid- delijk rampzalige gevolgen te wor den gevreesd, indien een gemeente Wolphaartsdijk, al dan niet vergroot met de kern 's-Heer-Arendskerke, de verdere recreatieve ontwikkeling langs het Veerse Meer voor haar rekening zou moeten nemen; Indien Goes er voor eens en altijd van zou moeten afzien, zijn expansie mede in de richting van het dorp 's-Heer- Arendskerke te zoeken en indien de haven van Goes op het territoir van een zelfstandige gemeente Katten dijke zou zijn gelegen. Wanneer de keuze evenwel gaat tussen die toch allerminst zonder bezwaren zijnde mogelijkheden en een oplossing waar door alle problemen met éen slag worden weggenomen dan is, ob jectief gezien, voor twijfel nauwelijks plaats.' September 1966, wetsontwerp herin deling Zuid-Beveland. Bijval. Kritiek. Suggesties voor twee gemeenten ten westen van Goes en in de Zak van Zuid-Beveland. Sug gesties voor één gemeente West-Zuid- Beveland. Pleidooien voor het behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid. Kritiek in de tweede kamer, méér bijval. September 1969. Goes, Kattendijke, Kloetinge, 's-Heer- Arendskerke en Wolphaartsdijk wer ken samen bij de brandbestrijding. Goes, Kattendijke, Kloetinge, 's-Heer- Arendskerke en Wolphaartsdijk be talen samen het gemeentelijke aan deel voor de aanleg van zestig hec tare bos ten zuiden van 's-Heer- Arendskerke, in het kader van de ruilverkaveling. Goes-nu: 17.800 inwoners. Goes-straks: 26.000 inwoners. Als Goes op 1 januari niet langer één van de vierentwintig Bevelandse ge meenten is, maar één van de vier, zullen de inwoners spoedig infor matie krijgen over de nieuwe gemeentelijke situatie. Het is de be doeling, dat in de eerste week na de herindeling een folder wordt verspreid onder de inwoners, om zo een indruk te geven van wat er op gemeentelijk gebied blijft en wat er verandert. Nu al worden alnds enige tijd raadstukiken uitgewisseld bussen Goes en de ge meenten die straks Goes méé zullen vormen: Kloetinge, Kattendij ke, 's-Heer-Arendskerke, Wolphaartsdijk. Maar niet alleen voor de raadsleden, ook voor de inwoners Ls het van belang, dat zij het hoe en het wat van de herindeling weten, dat ze weten wat er omgaat. Vandaar die folder. Vandaar ook het plan van Goes-nu om zo snel mogelijk een gemeente-blad van de frond te helpen en dat na 1 januari 1970 voort te zetten. Kloe- tinge, 's-Heer-Arendskerke en Wolphaartsdijk hebben een derge lijk orgaan, Goes-nu nog niet. Goes-nu: 17.800 inwoners. Goes-straks 26.000 Inwoners. De procedu re voor die sprong is nu een eind op weg. De beide kamers hebben zich uitgesproken over het wetsontwerp 8828, de herindeling van Zuld-Beveland, het amendement-Van Bennekom is aangenomen en Kattendijke is bij Goes gevoegd. De wet is donderdag 4 september in de Staatscourant verschenen, ruim op tijd om de herindeling •de eerste dag van de vierde kalendermaand na de datum van in-, werkingtreding van de wet' per 1970 te laten Ingaan. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de dag van de kandidaats stelling voor de raden van Goes, Borsele, Kapelle en Reimerswaal intussen bepaald op 14 oktober. En dat betekent, dat de verkie sing voor de raadszetels van de vier nieuwe Bevelandse gemeenten wordt gehouden op donderdag 27 november, .drieënveertig dagen na oc dag der kandidaatsstelling" en dus ook voor het uiterlijke tijd stip van ,de dertigste dag voor de datum van herindeling'. Daarna zullen de raden van Goes, Heinkenszand, Kapelle en Krui dingen de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden van respectie- Ve"jk Goes, Borsele, Kapelle en Reimerswaal onderzoeken. Op de eerste werkdag na de ingangsdatum van de herindeling vrijdag januari komen de vier nieuwe Bevelandse raden voor het eerst bijeen. In die vergadering worden de wethouders benoemd. Raadsle den Goes-nu: 17.800 inwoners. Goes-straks: 26.000 inwoners. En ook: Goes-nu 17 raadsleden, Goes-straks 21 raadsleden. De Bevelandse centrumstad krijgt er vier raadsleden bij. Vanwege de sprong in inwonertal komt de gemeente terecht in de groep tussen 25,001 in woners en 30.000 inwonei-s en dat betekent wettelijk 21 raadsle den. Er zit aan de komende raadsverkiezingen voor Goes ook een nieuw tje, het gevolg van de toename van het inwonertal. Bij raadsver kiezingen in gemeenten tot 20.000 inwoners wordt het zeteltal na melijk bepaald door de kiesdeler op het aantal uitgebrachte stem men te delen, waarna de grootste stemmenrest bepalend is voor eventuele restzetels. In Goes-straks geldt de berekening volgens het lijsbgemiddelde. Eerst wordt het aantal raadszetels gedeeld op het aantal uitgebrachte stemmen, maar als er nog zetels ,over' zijn, geldt het hoogste lijstgemiddelde: het aantal per partij behaalde zetels gedeeld op het aantal op die partij uitgebrachte stemmen. Goes-nu 17.800 inwoners. Goes-straks 26.000 inwoners. Een toename van ruim 6000 mensen bij de verkiezingen ook ettelijke duizen den stemmen meer. Er is in de politieke partijen van Goes, Katten dijke, Kloetinge, Wolphaartsdijk, 's-Heer-Arendskerke gegokt over de toekomstige zetelverdeling. Eerst volgens de oude, straks niet meer geldende methode. Daarna opnieuw volgens het lijstgemid delde. Op hoeveel zetels is er te mikken? Om bij wijze van voorbeeld even méé te gissen. Stel, dat het voor de 21 in nieuw-Goes te verdelen raadszetels uitgebrachte aan tal stemmen 14.550 bedraagt en de kiesdeler dus op 693 komt. Stel, dat de stemmenverdeling zó is: PC-groep 5500 stemmen, 7 zetels, lijstgemiddelde (7 plus 1) 687 PvdA 3700 stemmen, 5 zetels, lijstgemiddelde (5 plus 1) 616 WD 2250 stemmen, 3 zetels, lijstgemiddelde (S plus 1) 562 KVP 2200 stemmen, 3 zetels, lijstgemiddelde (3 plus 1) 555 SGP 900 stemmen, 1 zetel, lijstgemiddelde (1 plus 1) 450 De PC-groepering zou dan de eerste van de beide resterende zetels kunnen bezetten: zij komt als de restzetel bij het aantal direct in te nemen zetels wordt geteld met het hoogste lijstgemiddelde uit de bus. Voor de verdeling van een tweede restzetel moet bij het aantal behaalde zetels opnieuw een fictieve zetel worden opge teld bij elke lijst, om zo het hoogste lijstgemiddelde voor deze tweede restzetel te bepalen. Moet bij de PC-groep dus bij de acht behaalde zetels een fictieve negende zetel worden toegevoegd, ter wijl voor de andere lijsten het gemiddelde gehandhaafd blijft. De PC komt dan met een lijstgemiddelde van 611 te voorschijn. Zodat Onzekere factor bij de kamende Goese verkiezingen: naar het zich laat aanzien doet D '66 mee. Goes-nu: 17.800 inwoners, in de stad Goes. Goes-straks: 26.000 in woners, verspreid over Goes, 's-Heer-Arendskerke, 's-Heer-Hendriks- ktnderen, Wolphaartsdijk, Kloetinge, Wilhelminadorp, Kattendijke. Er is overleg over de mogelijkheden om de dienstverlening aan de bevolking soepel op te zetten. De Goese afdeling bevolking is druk bezig gegevens te verzamelen, het bevolkingsregister samen te stellen. ,Elke inwoner krijgt een plaatje', zegt chef bevolking J. Marks, die de leiding heeft bij de aanpassing op dit stuk van (ge meente) zaken. Hoe wordt die dienstverlening? Er wordt over gedacht driemaal per week zitdagen te houden in Wolphaartsdijk, tweemaal per week in 's-Heer-Arendskerke en een keer per week in Kattendijke ,of dat aantal dagen wordt aangehouden is nog niet definitief, de bespre kingen zijn nog niet afgerond. De vraag is wel: hoe moeten de hulp secretarieën bemand worden?' Zeker is dat alle aangiften in Goes worden geconcentreerd. Op de hulpsecretarieën zal men dan terecht kunnen voor het .lopende loketwerk': aanvragen voor paspoorten, rijbewijzen, visakten, uittreksels uit het bevolkingsregister. Goes-nu: 17.800 inwoners. Goes-straks 26.000 zielen. Er lijkt geen probleem, zetel van de nieuwe raad wordt Goes. De stad Goes. Er is wél een probleem Nu de herindelingsdatum nadert, komt ook de dag waarop de restauratie van het stadhuis is gevorderd tot de raadzaal. Als er definitief aan wordt begonnen, is met het karwei vier tot vijf jaar gemoeid. Burgemeester mr F. G. A. Huber: ,Tja, het dak wordt langzamerhand boven je hoofd gesloopt. We moéten er wél uif. Waarheen? Dat staat nog niet vast. Maar een reële mogelijkheid is te aardig om niet te noemen: naar 's-Heer-Arendskerke, dat sinds enkele jaren een fraai nieuw gemeentehuis heeft, met een ruime, stijlvolle raadzaal. Dan zou 's-Heer-Arendskerke voorlopig vier, vijf jaar het nieuwe bestuurscentrum van Goes worden. Al is die beslissing aan de nieuwe raad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 39