no provinciale zeeuwse courant GOES Tussen Goes-nu en Goes-straks liggen nog enkele maanden, de maanden vóór 1 januari 1970: dan gaat op Zuid-Beveland de gemeentelijke henindeling in. Wat er aan de herindeling voorafgaat en vastzit op enkele pagina's van deze PZC-bijlage wordt er een indruk van gegeven. Voorts ls er een fotografisch kijkje op de nieuwe lcemeni, die straks deel zullen uitmaken van Goes. Het nummer bevat een bijdrage over de econo mische pijlers van Goes en in gesprekken wordt nader in gegaan op een aantal industriële facetten van de Beve- landse centrumstad. De komende braderie op donderdag, vrjjdag en zaterdag, waarover in dit nummer informatie is mede aanleiding geweest voor enkele gesprekken over de plaats van Goes als koopcentrum, terwijl verder een beschouwing is gewijd aan de situatie rond het fruitcorso, dat dit jaar niet op de derde zaterdag van september door de straten zal trekken Goes, centrum van Beveland. Nee, Goes centrum van Zeeland, zeggen ze in Goes, met een blik op de kaart. Bestuurlijk Goes vindt, dat die plaats de afgelopen ja ren te weinig aandacht heeft gekregen, dat zelfs de functie van Goes in de Bevelanden is onderschat en dat Goes daardoor ook is ge remd bij de uitvoering van de eigen plannen. Er is sinds 1965 een reeks van zaken ge weest, die vooral bestuurlijk Goes een gevoel van politieke onderwaardering heeft gegeven. De argumentatie voor de herindeling op Zuid- Beveland, het streekplan voor Midden-Zee land, de aanwijzing tot secundaire inplaats van premaire kerngemeente, onbegrip voor de noodzaak in het kanaal een nieuwe, gro tere sluis aan te brengen, de verbetering van de haven het zijn punten, waarover in de raad teleurgesteld, bitter en kribbig is ge sproken. Een indruk via citaten: ,Het heeft er alle schijn van, dat men de toekomst van Zee land op velerlei terreinen in gedachten heeft gereserveerd voor gebieden, die in hoofd zaak buiten de Bevelanden en buiten de wer kingssfeer van Goes liggen. ,Pas als de ho gere autoriteiten met ons willen meespelen en als vooral de provincie bereid zal zijn aan de uitvoering van overeengekomen onderde len haar principiële fiat te verlenen, eerst dan kunnen we uit de impasse raken'. ,Ik kan me ook niet aan de indruk onttrekken, dat we van de hogere organen wel steeds voldoende en van harte de medewerking krijgen, die we nodig hebben'. ,Nu het industrieel klimaat in Zeeland gaat verbeteren, ontvalt ons die steun steeds meer en nemen de lasten toe'. Is het Goese gevoel van onderwaardering juist? Had het Goese gemeentebestuur zelf een slagvaardiger beleid kunnen voeren om de kansen te benutten? Mogelijk wel. Zeker is, dat voor Goes de ontwikkeling is omgebo gen: de primaire kern werd een secundaire kern en daarmee aflopend en de weegschaal voor zware industrie sloeg door in het voor deel van de zeehavengebieden het Sloe en van Terneuzen. Maar ook als secundaire kern voelde Goes zich tekort gedaan, mede omdat het niet werd betrokken bij het havenschap Vlissingen. Een regelmatig terugkerende op merking bleef: ,Hoe verder van Middelburg, des te harder je moet schreeuwen'. In Middelburg zelf is men steeds weer ver baasd over de reacties van Goes. Men is zich in het provinciale bestuurscentrum niet van enige achteruitzetting bewust, maar wel stelt men: ,Goes heeft een andere functie in de onwikkeling van Zeeland dan Terneuzen en Overigens lijkt het alsof ook in Goes wat meer vertrouwen is gekomen in de mede werking van Middelburg en Den Haag. Er zijn tekenen die op een kentering duiden, vindt men. In het parlement is geinformeerd naar de mogelijkheid Goes te betrekken bij de ontwikkeling van het Sloe, minister Beer- nink heeft laten weten dat dit bij de behan deling van het wetsontwerp havenschap aan de orde kan komen. Een tweede teken: het bedrijfsleven zelf heeft in de loop van dit jaar het belang van de relatie tussen beide gebie den Sloe en het achterland waartoe ook Goes behoort onderstreept. Daarnaast zijn er een reeks wat men zou kunnen noemen harde feiten', die het belang van Goes nog eens aantonen: het gaat om een belang rijk onderwijscentrum, dat niet weg te den ken is in het geheel van opleidingsmogelijk heden in Zeeland, het is vervolgens een ac tief zaken- en handelscentrum, maar ook dit mag niet worden vergeten het is het centrum van het agrarisch Zeeland. Dat is eigenlijk de charme van Goesde combinaties van de vele functies: industrieel, commerci eel, agrarisch en pedagogisch centrum. Goes zelf staat op een keerpunt van de tijd. De taak, die oud-Goes zich zo vaak hardop heeft toegedacht, moet worden vervuld door nieuw-Goes, een stad met zes dorpen. Dat vergt een gemeenteraad, waarvan de leden niet alleen maar de kernen vertegenwoordi gen, maar een raad met leden, die over de plaatselijke belangen kunnen heenkijken. Het gemeentebestuur van het heringedeelde Goes zal zijn plannen moeten weten te ver kopen. Aan de provincie en aan het rijk. Dat vergt politiek vakmanschap en handelsgeest. In het verleden was het gevoel van .achter uitstelling' wel eens zo groot, dat naar bui ten de indruk werd gewekt alsof men neiging had bij de pakken neer te zitten. Er behoort echter ook een stuk .zelfbewustzijn' in het eigen beleid te worden ingebouwd. Dit zelf bewustzijn is niet moeilijk: Goes kan heel wat bieden. Het zal de plannen ,aan de man' moeten bren gen zowel naar buiten als in nieuw-Goes zelf. Daar is voorlichting voor nodig. Om de vrees voor een te grote afstand tussen besturder en bestuurde weg te nemen. Het ziet er naar uit, dat een plan van oud- Goes wel kan worden gerealiseerd door het nieuwe Goes: de uitgave van een voorlich tingsblad voor de inwoners. Er wordt ge klaagd over de afstand tussen gemeentebe stuur en inwoners. Als er een voorlichtings avond wordt belegd over gemeentezaken, dan komen daar betrekkelijk weinig men sen. Een voorlichtingsblad kan bij een goede opzet één van de mogelijkheden zijn om de inwoners bij de problemen te betrek ken. Ook bij die problemen, die een nieuw Goes krijgt als buffer achter het Sloe. De verlangens van de kernen zullen in de raad wel naar voren komen. Maar Goes nieuw-Goes is ook cen trum van Beveland. En centrum van Zeeland deze speciale bijlage van de provinciale zeeuwse courant werd samengesteld door de volgende redactieleden: kees cijsouw, dolf snel, hans ten houten en kees van der maas. een van de bijdragen is van de hand van drs c. de schipper, medewerker van het eti voor zeeland. de foto's zijn van dick faber, wim riemens en adri van wyngen. lay-out: harry boer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 37