BALANS exUa ONDANKS DE GEVAREN RENNEN WIJ DE STRAAT OP EN BEGROETEN ONZE BEVRIJDERS' FEESTPROGRAMMA IN AXEL ALLERLEI ZEEUWSCH-VLAANDEREN OORLOGSKANTTEKENINGEN VAN EEN AXELAAR WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het herdenken van de bevrijding in 1944 is in de mees- ste Zeeuws-Vlaamse gemeenten anno 1969 een sobere aangelegenheid. Er zullen wellicht bloemen worden neergelegd en toespraken gehouden, maar in hoofd zaak zijn het stille, persoonlijke herinneringen die do mineren. Een uitzondering vormt Axel, dat van van daag af (woensdag) tot en met zaterdag grootscheeps de bevrijding viert. Dit nummer van Zeeuwsch-Vlaan- deren extra staat in het teken van deze feestelijkhe den. Met oorlogsnotities van een Axelse medewerker. evacuatie als aspect van de oorlog in ,Op de pon te neur' en het programma van de bevrijdingsfeesten Axel. ...Een opgericht teken... AXEL ,Ik snak naar een dag, vol rood, wit en blauw met de zwier van Oranje erboven. Ik snak naar 't Wilhelmus, zijn hou en zn trouw, waarin Hollanders kunnen geloven. Ik snak naar die dag. dat hij kome heel gauw.' Monument aan de Zeestraat ...jaarlijkse plech tigheden... Die dag kwam voor Axel op dinsdag 19 september 1944 dankzij de Poolse soldaten, als deel van de geallieerde legers, onder commando van kolonel Szydlowski en met generaal Maczek als opperbevelhebber. Juist de Polen, die als bewoners van het land dat de directe aanleiding vormde tot de tweede wereldoorlog, bij ondervin ding wisten, wat het betekent onder drukt te zijn. Maar de geschiedenir begint eerder. Toen in november 1918 de eerste wereldoorlog werd beëin digd, de kanonnen zwegen en de kruitdamp was opgetrokken he-bben de partijen getracht uit de chaos, het verdriet en de vernielingen een bete re samenleving op te bouwen. Ook hier bleek echter, dat elk vredesver drag de kiem in zich bergt van een nieuwe oorlog. Geen clausule in het verdrag van Versailles had bij de Duitsers meer verbittering gewekt, dan die. over de totstandkoming van de zgn .Poolse corridor', waarbij Po len een uitweg kreeg naar zee en Oost-Pruisen van Duitsland werd af gesneden. De oude Hanzestad was onafhankelijk geworden en stond nu onder toezicht van de volkenbond, maar economisch domineerde Polen. Het was vier jaar na het einde van de eerste wereldoorlog dat de Duitse generaal Von Seeckt zei: ,Het voort bestaan van Polen is onverdraaglijk en onverenigbaar met de essentiële Duitse levensvoorwaarden. Polen móet en zal verdwijnen, als gevolg va,n zijn inwendige zwakte en door Russich ingrepen, met onze hulp. De vernietiging van Polen moet een fun damenteel principe worden van de Duitse republiek en dit is bereikbaar door middel van en met de hulp van Rusland. De minister van buitenland se zaken Beek, waarschuwde dat do poging om Danzig te bezetten tot een conflict zou leiden. De Duitse machthebbers dachten daar anders over. Zij hadden al zo veel avonturen geriskeerd zonder dat daardoor oorlog was ontstaan, dat zij de door Engeland en Frankrijk aan Polen gegeven garanties niet serieus namen. Ze zetten het Incident met de radio zender Gleiwitz in scène, om een voorwendsel te hebben Polen binnen te vallen. Dit incident moest een overval door Poolse militairen voor stellen op de Duitse zender, maar werd in feite in scène gezet door in Poolse uniformen gestoken SS-ers. Volgens de getuigenis van de Duitse generaal Lanousen in het proces van Neurenberg, waren het verdoofde ge- genen uit eeneentratiekampen, hoeveelheid tanks rukten op tegen de slecht bewapende Polen en de beslis sing was snel en duidelijk. strijdtoneel op de Kinderdijk en langs de .waterlinie' langs de zuidkant van Axel. Als na bange spanningen van vier dagen op 19 september '44 de Poolse tanks over de baileybrug rol len, is het felle en fanatieke verzet van de Duitsers gebroken. DE STRAAT OP Ondanks de gevaren die er aan vast zitten, rennen wij de straat op en begroeten onze bevrijders. Achter de algemene begraafplaats en nabij de .kassen van Jansen' (in de buurt van de Ichtus-kerk) vinden nog scher mutselingen plaats. Iedereen moet op zijn manier uiting geven aan zijn vreugde, het is uit f1 van 1 aartzen. met het gedreun INVASIE De verslagen Poolse legers bereikten via vele omwegen Engeland en zo werden zij op 6 juni 1944 bij de inva sie weer ingezet. Ze kwamen terug over onze overstroomde-landerijen en beschadigde huizen, over de graven van hen die hun leven gaven reikten wij de hand aan de zonen van de Poolse natie. Met ongelooflijke opof feringen joegen zij de Duitse divisies voor zich uit van Normandië tot de vlakke landen van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Inzet: de vrijheid. Een vierdaagse beschieting van Axel bracht veel leed onder de burgerbe volking. Ongelooflijke daden van moed en hulpvaardigheid werden aan de dag gelegd door een groep Axelaars tijdens de periode 16-19 september 1944. .Indien er een medaille van onze stad was, zouden wij die aan jullie uitrei ken', zei het gemeentebestuur tegen deze vrijwilligers. Onze zuiderburen (Zuiddorpe) stonden klaar met een hulp-colonne. Zij konden vanuit hun dorp zien hoe de zuidkant van Axel op verschillende plaatsen in brand .Het juk is van den hals genomen. Godlof wij zijn geen slavesn meer'. We verzamelen ons op het Markt- plem waar een grote juichende en dansende menigte te vin den is. Er vinden gelukkig geen inci denten plaats, zoals op dolle dins dag') toen er plunderingen dreigden ten opzichte van .andersdenkenden'. De jeugd beklimt de tanks, de vlag gen gaan uit. Is het een wonder dat er Ln Axel vriendschap, gegrond op dankbaarheid, is gegroeid met de Po len? Is het een wonder dat er een vereniging Axel-Polen' werd opge richt, om de banden te behouden en te verstevigen? vriendschap gegroeid en telkenjare komen zij op 19 september naar de plechtigheden. Dit jaar wordt ook generaal Maczek Ln Axel verwacht. Ereburger kolonel Szydlowski. door wiens ingrijpen het inzetten van de luchtmacht werd voorkomen, kon niet aanwezig zijn. Bij de eerste lus trumviering is de kolonel overigens benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaar den. Wijlen jhr mr De Casembroot reikte de onderscheiding uit, in bij zijn van generaal Sitzen. comman dant van het derde legergewest. In september 1948 kreeg Axel het mo nument bij de Zeestraat. Beelhouwer C. Stauthamer, afkomstig uit de Kruispolder bij Hontenise. maakte het fungeert als jaarlijks mid- herinneren: de .Generaal Maczek- straat', de Szydlowskibank' en het door de Polen zelf opgerichte kruis aan de Hulsterseweg, op de plaats waar de strijd bijzonder fel was en de waterlinie werd .genomen'. Ook daar vindt jaarlijks een onderdeel van de herdenking plaats. KRUIS Het kruis werd oorspronkelijk ver vaardigd van materiaal uit een neer geschoten Duits vliegtuig, later le verden de werkplaatsen vaardevol dat de Polen zelf kruis hadden opgericht als .een op gericht teken'. Zij trokken verder in de hoop hun eigen land te kunnen be vrijden, dat nog oneindig smartelij ker heeft moeten lijden onder de Duitse beulshanden dan Nederland. .Geen volk dat met ons zo nadruk'lijk weet Wat vrijheid waard is. SOBER Nog elk jaar wordt een sobere maar indrukwekkende plechtigheid gehou den ter herdenking van de bevrijding en hen die daarbij sneuvelden. Bij dit vijfde lustrum kan men zich de vraag stellen: ,kan dit voortduren?'. Verflauwt de belangstelling wel licht Die symptomen zijn er en toch weet de vereniging Axel-Polen daarbij gesteund door het gemeen tebestuur ieder jaar weer een pas sende herdenking te organiseren. Reeds vroeger zijn de woorden bij het monument in de Zeestraat ge sproken: ,Het bezit van de zaak. stelt een eind aan het vermaak'. België wonende Polen een stevige AXEL Mr J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeelanden zijn echtgenote zijn van daag woensdagonder de gasten die de viering van het 5e lustrum van Axels bevrijding bijwo nen. Om half acht legt de commissaris een krans aan de voet van het Poolse monument, daarna be zoekt hij de herdenkingsdienst in de gereformeerde kerk. Tijdens de plechtigheden bij het monu ment zal oud-generaal S. Maczek de Poolse v'lag hijsen. Het programma ziet er verder als volgt uit: WOENSDAG 17.00 uur: 17.30 uur: 18.30 uur: 19.00 uur: 19.30 uur: 30.15 uur: DONDERDAG 9.00 uur: carillonbespeling door de heer P. C. Brakman ontvangst gasten op het stadhuis kranslegging algemene begraafplaats, kranslegging r-k begraafplaats, kranslegging Pools monument, hordenkingssamenkomst in de gerefor meerde kerk aan de Kerkdreef onder leiding van ds- A. Kuiper. plechtige heilige mis in de r-k kerk voor inwoners en militairen die bij de bevrijding omkwamen. 10.00 uur: bustocht naar het Poolse kruis met kranslegging. Daarna rondrit langs het voormalige gevechtsterrein aan liet ka naal. 10.30 uur: filmprogramma voor bejaarden en an dere belangstellenden in ,De Hallo'. 11.00 uur: Reiinie voor Poolse gasten in het stad huis, aangeboden door de vereniging Axel-Polen. 14.00 uur: openstelling lunapark op Hofplein, kunstmarkt. Kaai wal en kunsttentoon stelling jeugdhonk .Het bastion' in de Molenstraat. Optreden boerenkapel, wa felkraam. 14.0015.00 uur: filmprogramma voor hoogste klassen lagere scholen en leerlingen voortgezet onderwijs in ,De Halle'. 18.00 uur: receptie gemeentebestuur in restaurant .Zomerlust'. 19.00 uur: behendigheidswedstrijd voor auto's op Szydlow'slciplein. Auto's bemand met 2 14.30 uur: overdracht parkuurwerk b|j ,De Vurs- se.he' aan gemeentebestuur. 15.00 uur: concours d'elegance op Kennedyplein. 1.9.00 uur: beatprogramma in de Nassaustraat, 19.00 uur: rondwandeling door Axel door rijks- politiekapel. (Markt - Nassaustraat - Joost de Moorstraat - Crjjnssenstraat - Van Gistellelaan - Buitenweg - Station straat - Singelweg - Bylocquestraat - Rooseveltlaan - Weststraat - Markt), concert rjjkspolitiekapel onder leiding van kapitein H. Cli. Hoogervorst op de Markt. Taptoe rijkspolitie-kapel op Kennedy plein. 21.00 i personen. optreden muziekgezelschappen .Hosan na' en .Thalia' op de markt, vooraf 20.30 uur concert harmonie .Concordia' VRIJDAG 9.3012.00 uur: goochelaar AJi Ben Lux, traktatie leer lingen kleuterscholen en laagste klassen lagere scholen in ,De Halle'. 14.0018.00 uur: films in ,De Halle' en buitenspel voor leerlingen hoogste klassen lagere scholen. 14.00 uur: opening fototentoonstelling in huishoud school. 20.00 uur: 22.00 uur: ZATERDAG 10.30 uur: 10.30—12.00 uur: 14.00—17.00 uur: 14.30 uur: 14.30 uur: 15.00—16.00 uur: 19.30 uur: 21.00 uur: brandweerdemonstraties op Kennedy plein, trainingswedstrijden Axelse Mo torclub op crossterrein, hengelsport voor de jeugd op de ijsbaan. Hengelsport voor ouderen op Kleine Kreek. oriëntatierit voor auto's, start aan Burchtlaan. bevrijdingswandeltocht wandelsportver eniging ,Emma' met défilé op de Markt, paardensport op concoursterrein. De monstraties, dressuur en springen door 1 r ,Oranjeruiters' en ponyclub ,De Kleppertjes'. carillonconcert door mevrouw Moerdijk- Van derswalm. optreden Tilburgse Scotjes op de Markt, prijsuitreiking wandeltocht in Gezelle- huis. broodmaaltijd voor de Poolse gasten, gemeentebestuur en dagelijks bestuur herdenkingscomité aangeboden door Axel-Polen, heroptredeii Tilburgse Scotjes op de Markt. groot slotvuurwerk op de Kleine Kreek, aangeboden door Streekcentrum Axel. Ook op vrijdag en zaterdag zjjn lunapark, kunstmarkt, kunst- en fototentoonstelling geopend. Tijdens de feest- wcek wordt op het SzydlowskipleLn ook de middenstands- 'entoonstelllng Axel 1969 gehouden. POPPENSPELFESTIVAL IN SINT-NIKLAAS In Sint-Niklaas Is afgelopen vrijdag het internationale poppenspelfestival begonnen, georganiseerd door het Vlaams Verbond voor het Poppenspel. Doel van het festival: door een wedstrijd tussen Zuid- en Noordnederlandse poppenspelen, een tentoonstelling, een poppenstuntmiddag en andere voor stellingen het belang van het poppenspel als creatief element, als kunst- en ontspanningsvorm voor jong en oud in onze maatschappij aantonen. Aan het festival, dat tot en met 12 oktober duurt en dat wordt gehouden in de Stadsschouwburg, doet voor Nederland poppentheater ,De Kriekeputte' uit Hulst mee. Vandaag (woensdag) spelen Frans en Trees van den Berg .Jan Klaassen op het spookkasteel' en ,Het toverbos'. Enkele andere poppentheaters die in Sint-Niklaas te zien zijn: ,Blekkerik' uit Roeselaere. .Poppentheater Magie' uit Gent. .Tijl' uit Aalst, ,'t Spelle- ke van de Donk' uit Ekeren en poppentheater .Korneel' uit Roeselaere. De jury staat onder voorzitterschap van kunstschilder Hugo Metsers uit Hulst, het Zeeuws-Vlaamse element is verder vertegenwoordigd in Paula van Hoeylandt, geschiedenislerares uit Hulst. De prijsuitreiking van het festival is zondag 12 oktober om 15 uur, eveneens in de Stadsschouwburg. SHAKESPEARE IN KNS ANTWERPEN Als nummer 1 van het abonnement heeft de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen momenteel Shakespeare's Driekoningenavond (As you like it) op het repertoire. Speeldagen: zaterdag, zondag, maandag, don- ierdag en vrijdag om 20 uur. Zondag matinee om 15 uur. .Driekoningenavond' is een stuk waarin de liefde de hoofdrol speelt als tijd verdrijf van mensen die hun eigen leegte krampachtig proberen te verber gen. Op zulke momenten wordt de milde ironie van .Driekoningenavond* vinnige satire. Shakespeare spuit een stevige hoeveelheid kritiek op een. sa menleving waarin enkelingen het zich kunnen permitteren hun tijd plezie rig te verdoen over de ruggen van de massa. De regie, van het stuk heeft Martin van Zundert Medespelenden: Els Corne= lissen. Jet Naessens. Veerle Wijffels en anderen. Hebben icij dan alles verkeerd gedaanHeeft de generatie die een kwart eeuw geleden aan bod was alleen maar een zioijnepan gemaakt van de maatschappij waarin de jongeren van nu moeten leven? Zo wij onze grijsheid al niet als een sierlijke kroon mogen dragen er zijn enkele verontschuldigingen voor ons qedrag. Kijk eenstoen wij jong waren, was het leven ook niet louter een pretje. Toen werd namelijk de harde stelregel: Wie niet werkt zal ook niet eten, bijna in volle zwaar te toegepast. Zo goed als geen sociale voor zieningen, een economische depressie, die voortduurde zonder uitzicht en die een massa le gedwongen lediggang tot gevolg had. Wie zijn wij, dat we de jeugd haar idealei zouden misgunnen? Een mens die zonder le ven moetverdort, als een vijgeboom. Ook wij jongeren hadden ze, ook wij passeerden een leeftijd waarop we recalcitrant waren tegen alles en iedereen en we waren vast besloten een betere wereld voor onze kinderen na te laten dan die waarin wij leefden, 't Was me dan ook een wereldje wel, die dertige jaren. De vlucht En toen opeens oorlog. Eigenlijk niet zo on verwacht, want zij die kranten lazen, ken den de dreiging. In de kerken werd mate loos gebeden dat de verschrikking gekeerd mocht uxirden, er vonden demonstraties en vergaderingen plaats tegen het regime. De minister-president had gezegd dat we rustig konden gaan slapen en dat deden we dan ook maar. Ook in de nacht van de tiende mei, toen zo nu en don het geluid van vliegtui gen tot ons doordrong. Vreemd', dachten we oi sliepen verder. Maar het duurde niet lang. ••■nkele uren later stonden we in groepjes op traaf en bespraken het fatale bericht van le overval. Graag luisterden we naar de op timisten, die zeiden, dat binnen enkele da gen de vijand verjaagd zou zijn en dat alle lerichten over Duitse overwinningen vals wa ren. Na twee dagen luidt de omroeper de bel in schalt het bericht door de straten dat de stad zal worden gebombardeerd en de bevol king moet etfacuereh. Waar naar toe wordt er niet bij gezegd. Niet allen gaan, er zijn mensen die met een fatalistische kalmte wei geren hun huis te verlaten, maar een uui later is de uittocht aan de gang. Men sjok le voet, per fietseen enkele met paard en wagen, bepakt met tassen, zakken, koffers Kleine tragedies spélen zich hierbij af: een oude vader in een kruiwagen, voortgedu wc door zijn zoon, de moeder, achter op de fiets bij een dochter. We komen terecht in een dorpje, waar men ook niet op ons heeft gere kend, maar vinden na vermoeiend zoeken on derdak in een schuur. Na twee dagen gaan toe dezelfde weg terug, ons stadje is gespaard gebleven, ons huis staat er nog. Het enige "■at wij op dat moment zeker meten. is. dot Verduisterd bestaan Vier lange kostelijke jaren gingen voor een ieugd die toch al niet door het leven was erwend verloren in verduisterde dorpen en steden. Zonder een enkel vermaak. Alle ver- 'ingens, alle drang naar levensblijheid moes ten worden onderdrukt en opgeschort tot be- 'ere tijden. Het einde '.'och kregen we onze vrijheid terug. Maar niet, lan nadat we nog een keer gevlucht waren, imdat we bang waren voor de bommen en jranaten die steeds dichter bij ons insloegen. Maar we konden het weer navertellen en <iog steeds stond ons huis er. De beklem- ning was van ons afgevallen, doch de vreug de niet totaal, want er was rouw om de slachtoffers en onzekerheid over verwanten in het nog bezette gebied. Dit zijn wellicht verzachtende omstandigheden tegenover het vaak harde requisitoir van een generatie die met haar ontwikkeling al weer verder is: wij hadden in onze jeugd twee aanslagen te pareren, een economische depressie die ons ook geestelijk niet onberoerd Het en een oor log. Geen van beide wensen we déze jeugd roe. Want in barre tijden bedenkt het hart Twoestingen en spreken de lippen moeite.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 33