RADIO TIJDENS FIRATO DAG EN NACHT IN ETHER Voorlichting in ,Het Elektron' Antenne onmisbaar ALLES OP GEBIED VAN HOBBY Muziek en reportages NACHT-STERRIT NAAR DE RAI Op naar 100.000 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 25 GRAMMOFOONS GRAM MOFOONPLATEN KLOKKEN RADIO NEON VERLICHTING WASMACHINES INSTALLATIES OP ELK GEBIED De elektronica is niet meer weg te denken uit de moderne maat schappij. Ieder jaar vraagt de industrie enige duizenden hts- ers, terwijl er slechts 1500 per jaar worden afgeleverd. In een elektro-technisch beroep zit gro te toekomst. Vandaar dat men jongelui, die de elektronica als hobby kiezen, gerust in die rich ting kan stimuleren. Het is een interessante hobby met zeer vele mogelijkheden. En vooral de wat oudere hobbyist kan op het ogenblik bouwpakketten krijgen, die hem de vingers doen aflikken. Die elektronische bouwdozen zijn in tal van stands van de Firato-ten- toonstelling te vinden. Eigenlijk kan men dit gebied schei den in twee werelden, namelijk in die van de geluidsweergave, waar onder vallen de versterkers, stereo- Installaties, scheidingsfilters, toonre- gel-eenheden, decoders enz, ■en daar naast in de toepassing van de elek tronica voor geheel andere doelein den, zoals modelspoorbanen, in auto of boot, toepassing in huis in de vorm van alarminstallaties en baby- verklikkers enz. Het gaat hier om een fascinerende hobby, welk gedeelte men er ook van neemt: de minutieuze schakelingen van een groot modelspoor-emplace ment. het zelfgemaakte elektronische orgeltje of de perfecte hi-fi-instal- latie, waaruit de stereofonisch weer gegeven muziek feilloos tot de luis teraar komt. Het zal de experimenterende ama teurs op het gebied van de geluids weergave interesseren, dat als nieuw tje op de Firato een serie hridspre- kers-scheidingsfilters met scheidings frequenties van 1500 tot 5000 hz te vinden, met of zonder derde luid spreker voor het middengebied. Ver der is er een nieuwe toonregeleen- heid, waarvan de schakeling een symmetrische toonregeling geeft voor hoge en lage tonen volgens het Baxandall-principe. De lage zowel als de hoge tonen kunnen hiermee worden opgehaald en verzwakt. Ook is er een nieuwe universele voorver sterker met een zeer uitgebreid toe passingsgebied, verder een nieuwe ruis- en dreunfilter. een nieuwe transistor stereodecoder en een nieu we elektronische transistor- en dio de-tester voor een doeltreffende test van zowel germanium als silicium transistors. Ook in de meer op het dagelijkse leven afgestemde sector zijn er eni ge opvallende nieuwigheden, zoals bijvoorbeeld de elektronische auto lichtverklikker, die waarschuwt als men overdag zijn autolichten laat branden met een alarmsignaal. Voorts vinden de automobilisten op de Firato een elektronische ruitewis- serregeling voor het wissen van de voorruit met instelbare intervals, bij voorbeeld bij motregen, mist enz. De pauzen zijn instelbaar van vier tot zestig seconden. Ook is er een uni versele elektronisch clignoteur met regelmatig knippertempo, die als noodwaarschuwing op de gehele ver lichting van de auto kan worden aan- fbracht. En voor wie nieuwsgierig naar het toerental is er een in- bouwpakket voor een toerenteller. Tenslotte zijn er tal van nieuwe uit voeringen van reeds bestaande prin cipes, onder andere van het automa tische parkeerlicht, dat wordt ont stoken als de duisternis invalt en 's morgens vanzelf weer uitgaat, een apparaat, dat ook zeer goed bruik baar is voor ankerlicht in de water sport. De tveinliobbyisten vinden op de Fi rato een thyrlstor, waarop de reeds bestaande treinregeling voor model banen kan werken. Door deze scha keling verloopt het optrekken en af- Tommen van treinen zeer geleide lijk en krijgt men een bijzonder na tuurgetrouw beeld van het verkeer op het emplacement. De snelheid is voortaan continue te regelen met een gecombineerde rij-rem-toets en wordt automatisch bijgeregeld op hellingen, in bochten, op moeilijke passages bij wissel enz. AMSTERDAM (GPD) Negen nachten lang gaan de Nederland se Omroep Stichting (NOS) en de verschillende omroepverenigin gen tijdens de Firato '69 radio-uitzendingen verzorgen. Acht nach ten zijn zij van twaalf tot twee en van vijf tot zeven in de ether. Een nach die van zaterdag 20 op zondag 21 september is er in verband met de radiosterrit van de NOS een doorlopende nacht- uitzending. Alle uitzendingen vinden plaats via Hilversum I. ,Het Elektron', een educatief voorlichtingscentrum op elek tronisch gebied, is dit jaar voor de vierde keer aan de Firato verbonden. In dit centrum wordt voor scholieren en stu denten een spectaculair over zicht gegeven van de toepas- sings- en beroepsmogelijkheden in de elektronica. De belangstelling voor ,Het Elektron' is steeds groot. Tijdens de vorige Firato ln 1967 werden niet minder dan 15.000 bezoekers geteld. Deze keer wordt een nog groter aantal verwacht. Ook van de kant van de overheid neemt de belangstelling toe. De vorige keer verleende het minis terie van onderwijs 'en wetenschap pen voor het eerst actieve medewer king. Dit jaar Is ook het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid tot de deelnemers toegetreden. Het belang van. ,Het Elektron' voor het onderwijs en de beroepskeuze wordt hiermee duidelijk onderstreept. ,Het Elektron' omvat ee.n zogenaam de straat der kennis, waar de na tuurkundige theorie en de principes van de verschillende technische ont wikkelingen en toepassingen worden verklaard en met demonstraties wor den verduidelijkt. Op een .panora- maplein', een nieuw onderdeel van ,Het Elektron', wordt hierna door middel van apparatuur, modellen en onderdelen een overzicht gegeven van de toepassingsgebieden van de elek tronica. Na een Introductie over de ontwik keling van de elektronica sinds 1900 komen hier massa-communicatie, in dividuele communicatie, bedrijfseiek- tronica, elektronische rekenmachines en research aan tie orde. De bezoe kers, die alleen in groepsverband .Het Elektron' kunnen bezichtigen, krijgen hier een cassette-recorder uitgereikt die een toelichting bevat op hetgeen er te zien is. Na het .panoramaplein' komt een .tuin der toepassingen'. De verschil lende ministeries, bedrijven en instel lingen die aan .Het Elektron' mee werken, demonstreren hier in eigen stands apparatuur in vol bedrijf. Hier ook wordt informatie verstrekt over de opleidings- en beroepsmoge lijkheden. Het Europees Centrum voor Ruim tetechnologie (ESTEC) laat een aan tal satellieten zien die binnenkort door de Europese ruimtevaartorgani satie in een baan om de aarde wor den gebracht. Verder wordt een uit eenzetting gegeven over de functie van waarnemingsraketten. De KLM toont ond'er meer radar- apparatuur voor het meten van vlieg- snelheden, een weegschaal voor het wegen van vliegtuigen en een de tector voor scheuronderzoek. De ko ninklijke landmacht demonstreert een keten van verbindingen met straatzenders, draaggolf- en. telexap paraten. Een grote maquette van een vliegbasis is te zien bij de koninklij ke luchtmacht. Philips Nederland NV legt de na druk op de hulpmiddelen voor het onderwijs in de elektronica en de groep computers 'en elektronische kantoormachines van de Vereniging van' Importeurs en Fabrikanten van Kantoormachines (VIFKA) laat de functies van de computer zien. Voor het eerst is er dit jaar in ,Het Elektron' een informatieve inzen ding van de stichting de jonge on derzoekers. Deze geeft voorlichting over de doelstellingen vaji de stich ting en toont vijf bekroonde werk stukken van jonge onderzoekers. Het gaat om een experiment. Aan de hand van een onderzoek naar de luisterdichtheid en de samenstelling van het luisterpubliek wil men een duidelijk beeld krijgen van de be hoeften aan nachtelijke radio-uitzen dingen. Invoering van deze uitzendin gen is omdat de financiële middelen een dergelijke stap niet een-tiwee-drie toelaten niet vandaag of morgen te verwachten. Dat er behoefte bestaat aan nachte lijke radio-uitzendingen staat inmid dels wel buiten kijf. Het onderzoek is dan ook vrijwel alleen nodig om NOS-voorzitter E. A. Schuettenhelm een stevig wapen in handen te geven bij besprekingen over de invoering met .Den Haag". Vijf jaar geleden zei NCRV-direc- teur mr A. H. van der Veen al dat nachtelijke radio-uitzendingen door de slechte financiële positie van de omroep weliswaar op een zijspoor waren gezet, maar dat zij er over vijf jaar beslist zouden zijn. Hij heeft geen gelijk gekregen. De behoefte die hij bij grote omroepen van de bevolking signaleerde is inmiddels eerder groter dan kleiner geworden. Een aanvaardbare reden waarom Ne derlanders 's avonds na twaalf uur of 's morgens voor zeven uur moeten uitwijken naar buitenlandse radio stations is nauwelijks meer te viii- den. De fm-zenders blijven op het ogenblik met het oog op de renta biliteit toch reeds dag en nacht in gebruik. Eovendien is de financiële positie van de omroep door de invoe ring van de ether-reclame en de ver hoogde luister- en kijkgelden verbe terd. Niettemin zal er voordat sprake kan zijn van invoering van perma nente nacht-uitzendingen e'en rege ling met de rijksoverheid getroffen moeten worden. Tot nu toe heeft de Nederlandse ra dio alleen 's nachts kunnen en mo gen uitzenden wanneer er zeer drin gende redenen waren zoals bijvoor beeld bij de watersnoodramp van 1953. Meer recente voorbeelden zijn de Amerikaanse presidentsverkiezin gen en de Apollo-maanlanding. Niet minder dan 400.000 Nederlanders hebben de laatste via de radio mee gemaakt. Herman Felderhof, hoofd van de dienst NOS-radioprogramma: ,Na de Apollo 11 uitzending zijn, ondanks de gelijktijdige uitzending door de tele visie, 2500 brieven van luisteraars ontvangen, die niet alleen schreven uit waardering voor het gebodene, maar ook voor het overgrote deel aandrongen op Nederlandse radio programma's na middernacht en voor zeven uur in de morgen'. Hij zegt verder: .transistor en auto radio brengen de geluidsomroep meer dan ooit buiten de huiskamer. Be halve werkers in de continu-bedrij- ven zijn er tallozen, die in werk en ontspanning na twaalf uur luiste ren. maar tot dusver op buitenland se stations zijn aangewezen'. ,Het maatschappelijk patroon Is na de invoering van de vijfdaagse werk week gewijzigd. Vooral vrijdag- en zaterdagavond gaat men later naar bed. Bovendien is een groot deel van de bevolking al vroeg uit de veren niet alleen boeren, maar ook arbei ders, bus-chauffeurs. PTT-mensen, verpleegsters en allerlei andere land genoten die vroeg dienst hebben'. Bij de Amsterdamse politie zegt com missaris K. Heyink dat hij perma nente nachtuitzendingen zou toejui chen. Op het ogenblik is men dn rust periodes op de verschillende bureaus aangewezen op buitenlandse zenders. Het zou plezieriger zijn wanneer men op de Nederlandse radio af zou kun nen stemmen. De heer Heyink meent ook dat de radio een belangrijk me dium zou kunnen zijn om aanwijzin gen te geven aan het publiek bij rampen die zich 's avonds laat of 's nachts voordoen. De radio zou aan wijzingen kunnen geven over wegen die men, om hulpdiensten niet te hinderen, diient te vermijden. Een belangrijk winstpunt bij invoe- ring van nachtuitzendingen zou vol gens commissaris Heyink zijn dat de politie bij belangrijke gebeurtenissen in het buitenland zoals de invasie in Tsjecho-Slowakije wat betreft de nieuwsvoorziening kan rekenen op de Nederlandse zenders. De huidige si tuatie waarin dit niet het geval is, vindt hij hoogst ongewenst omdat dergelijke gebeurtenissen ook-poli tieel gevolgen voor ons land kunnen hebben. De nachtelijke radio-uitzendin gen worden voor het grootste deel gevuld met grammofoon- muziek. Daarnaast is er een be langrijke plaats ingeruimd voor reportages. De KRO en de NCRV gaan 's morgens vroeg na het nieuws van vijf en van zes uur actualiteiten brengen. De VPRO is van plan haar nachtprogramma rechtstreeks uit Amsterdam te doen plaats vinden. Dit programma wordt in de nacht van 24 op 25 september uitgezonden van middernacht tot twee uur. Bind 1.967 telde Nederland drie maanden na de invoering van de Kleurentelevisie 10.000 kleuren- tv-ontvangers. Eind 1968 was dit aantal gestegen tot 40.000 en aan het eind va,n dit jaar wordt de aan koop van het 100.000ste toestel ver wacht. Het blijkt, dat 60 procent van deze kleurenontvangers wordt gekocht door mensen met een inko men van minder dan-15.000 gulden per jaar. Marktonderzoeklngen hebben uitge wezen, dat kleuren-tv voorkomt in alle lagen van de bevolking. Bejaar den zowel als jonggehuwde®, arbei ders zowel als intellectuelen bevin den zich onder de kopers. De zwart-Avit-ontvangers zijn er niet door in het gedrang gekomen. Velen, die aan vervanging van hun toestel toe zijn. houden het vooralsnog op 'zwart-wit-kijken. anderen vinden de kleuren-tv nog boven hun budget gaan. Dit laatste komt vooral voor oij jonggehuwden, die nog andere verlangens dan het tv-kijken in ver vulling willen doen gaan. Ook mag worden verwacht, dat de half mil joen gezinnen, die nog geen tv-toes- tel hebben aangeschaft, bij eventue le belangstelling de voorkeur aan zwart-wit zullen geven. Tenslotte wordt bij aanschaf van een tweede tv-toestel voor slaap- of kinderka mer vrijwel nog niet aan kleuren-tv gedacht. Ook hier blijft dus een markt voor het awart-wit-toestel, Ter gelegenheid van de Firato- tentoonstelling in het RAI-ge- bouw te Amsterdam wordt in de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 september de NOS- radiosterrit ,Van huis via Hil versum I naar de Firato' verre den. Deze wordt georganiseerd door de Nederlandse Omroep Stichting in samenwerking met de sportcommissie van de RAC (Regionale Automobiel Club) west. De deelnemers zullen hun instructies via de radio ontvan gen. De NOS zal daartoe de ge hele nacht in de lucht zijn op Hilversum I. De deelnemers starten om 24 uur van huis om uiteindelijk op een gemeen schappelijke route uit te komen. Zij leggen 360 fcm af en komen 's mor gens van S uur af bij liet RAI-ge- bouw, waar een ontbijt gereed staat. Uitsluitend is men in de gelegen heid de Firato te bezoeken. Reportagewagens op de route en het NOS-vliegtuig boven de route zul len de gehele nacht rechtstreekse uitzendingen verzorgen, terwijl er ook op diverse controleposten ver slaggevers aanwezig zijn. Tijdens de rit worden door de radio opdrach ten verstrekt, waarmee aantrekke lijke prijzen kunnen worden gewon nen. In diverse grote wegrestaurants, die De deelneming aan de sterrit staat open voor iedereen. Elke équipe kan bestaan uit minstens twee en maxi maal vier personen. Het inschrijf geld bedraagt 20 per wagen. Ge gevens over de wijze van aanmel ding en inschrijving worden in de week van 13 tot 20 september vrij wel dagelijks herhaaldelijk via radio bekendgemaakt. Dit zal onder ande re gebeuren in de programma's ,Tou- vicmA1 pn snrnnp De televisie-antenne is letterlijk de voelspriet, waarmee men de informatie over het ,buitenge- beuren' in de huiskamer kan waarnemen. Die antenne is een noodzaak en zal ook in de toe komst nooit kunnen worden ge mist. Ook al komt er nog eens draadtelevisie of mundotelevi- sie via satellieten, de antenne zal dan blijven bestaan, hoewel in deze beide systemen de an tenne ergens op een centraal en gunstig punt kan worden opge steld. Tussen de mici'ofoon in de studio en de luidspreker thuis of tussen de tv-camera in de studio en het beeld scherm in de huiskamer, is de anten ne een belangrijke schakel, die in ho ge mate de kwaliteit van de ont vangst bepaalt. Ln feite zijn er twee antennes, namelijk die van de zender meegerekend, maar de kwaliteit van deze is natuurlijk geen punt van dis cussie. Toch liggen aan beide soor ten antennes dezelfde principes ten grondslag. Elke goede zendantenne is ook een goede ontvangantenne en omgekeerd: er word gestreefd naar zo gering mogelijke verliezen en een' zo groot mogelijk rendement. Het be langrijkste verschill ds, dat de zemd- antenne een zo groot mogelijk., meestal cirkelvormig gebied moet verzorgen, .terwijl de ontvanganten ne juist sterk richtinggevoelig dient te zijn. Door het opvoeren van het richtings effect kan signaalwinst worden ver kregen. Ln de praktijk betekent dit: hoe meer pass.eve elementen (dwars- staafjes), des te groter de verster king. Een voordeel hierbij is dan de vergroting van de ongevoeligheid voor zenders op dezelfde golflengte, die van de tegenovergestelde richting de antenne zouden bereiken. Nauw verwant hieraan is de versmalling van de horizontale openingshoek, die afneemt met de toeneming van het aantal elementen. Dat betekent, dat signalen, die via een obstakel bin nenkomen niet of in mindere mate de ontvangst ongunstig beïnvloeden. In het laatste geval, de omweg dus. spreekt men van dubbele Wat de kleurentelevisie betreft er geen wezenlijk onderscheid tus sen antennes voor zwart-wit- of kleurenontvangst. Alleen is er m het laatste geval geen plaats meer voor zelf in elkaar geknutselde .harkjes.' Want wie een goede ontvangst wil moet weten: men mag wel besparen op een toestel, maar nooit op de an tenne. Foto boven: de video-recoraer voor huiskamergebruik. Voor nog geen SOÏÏD gulden kan men tv-proc/ramma's op de band vastleggen. Op de Firato zal de zender vjorden tentoongesteld waarmee de Eagenacer A. Steringa Idzerda Nederland in 1912 zijn eerste radio-omroep gaf. Foto 0)xder: het tweede televisietoestel voor gebruik in slaapkamer, kinder kamer, tuin of vakantieverblijf komt langzamerhand in de belangstelling ia

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25