PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LASTENVERLICHTING VOOR BURGER, VERZWARING VOOR BEDRIJFSLEVEN Delmas boekte eerste parlementaire winst BTW 1 juli 1970 omhoog In 1970 voor deltawerken f 273 miljoen Begrotingstekort van bijna 2,2 miljard gulden Slechts bescheiden invloed op het prijspeil in 1970 Vandaag in de krant... Frankrijk Miljoenennota LIBERIAANSE VOORZITSTER VN-ASSEMBLEE HARINGVLIET, BR0UWERSDAM ERG ,DUUR' Schelde-Rijn Nieuwe maten 212e jaargang - no. 218 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 sept. 1969 Zoetemelk in 't kannetje Pagina 11 Olractle N V B.h, Ml). u«n Bur. VU:»., Wolstr. 5C-C Zlcrllczeo. rod. lel 3346, do. f. B. mn loir on W. do Potior. Hooldrod. 2731). Middelburg, Morlit 51. tol. 7631 (b g r ode. f 5,55 Intez. mod. torief. Kleine u 5213). Ooilburg. aal. Loste nummtra 25 cent (Inel. 4 btw) I. 2395. Temouran, Nlouwotrool 22. tel. 4457. ixcl. 4 blw). Giro 339300. PZC, Middelburg Op de Kneuterdijk werden roolc- Dit loas overigens een van de wei- de rit voordeden, bommen naar de stoet gegooid. nige incidenten, die eicli tijdens REGERINGSVERKLARING DOOR ASSEMBLEE AANVAARD PARIJS Frankrijks premier, Jacques Chaban Delmas, heeft af- plopen nacht zijn eerste parlemen taire overwinning geboekt, nadat Éjn door debatten gevolgde re- {eringsverklaring met een ruime meerderheid door de nationale rergadering was aanvaard. Het was voor het eerst sedert vele jaren, dat een Franse premier het voortbestaan van zijn regering vrij. ïillig aan een uitspraak van het parlement verbond, een herstel van de goede parlementaire tra ditie, waarmee Chaban Delmas ook foor de oppositie ruiterlijk werd jelukgewenst. Gowon wil praten met Ojoekwoe LIBREVILLE (AFP) Het Nige- vlannso staatshoofd, generaal Gowon, looft aan Gabon verzocht een ontmoe ting met de Biafraanse leider, gene ral Ojoekwoe, to organiseren om een ring te zoeken van het conflict, staatshoofd van Gabon, Bongo, 'ooft dit dinsdagmiddag meegedeeld. Medische faculteit DE LANGVERBEIDE beslissing van de regering over de plaats van de achtste medische facul- ceit is gevallen. Maastricht is in feeststemming,., (pag. 3). DE NIEUWE Franse premier Ohaban Delmas heeft het bestaan van zijn kabinet op het spél ge zet en gewonnen (pag. 9). oj) de pagina'3 15,16. 17, 18, 19 en pag. 15 en 20 commentaar op de "rffjoenennota en troonrede. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 9, 10, 23 en 25 Miljoenennota: pagina's 15, 16,17,18,19 en 20 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 7 Financieel nieuws: pagina 27 Radio en tv: pagina 26 Het exposé van de regeringsleider en de debatten, werden door de Franse te levisie volledig uitgezonden, waarmee de premier de duidelijke bedoeling had, de publieke opinie te mobiliseren, enerzijds voor zijn economische saneringsplan en anderzijds vooral tegen de communisti sche vakcentrale, de CGT, die de sta kingen momenteel als wapen schijnt te willen hanteren om het gaullistische bewind ter dood te brengen. Chaban Delmas ontvouwde in zfjn rede, die ruim een uur duurde en die hij met krakende stem eentonig voorlas, een toekomstbeeld van een nieuwe en ge lukkiger samenleving, die de drie leu zen van de Franse revolutie, vrijheid, gelijkheid en broederschap, tot concrete re begrippen zou moeten brengen. Onderwijs Voor het onderwijs bleef in zijn plan een geprivilegeerde plaats ingeruimd, terwijl hij beloofde, ook de levensom standigheden van de arbeiders verder VERENIGDE NATIES NEW YORK (API Do Liberiaanse diplomate en rechtsgeleerde mejuffrouw Angie Books Is dinsdag tot voorzitster van de 24ste algemene vergadering van de Verenig de Naties gekozen. Zij was de enige kandidate voor de post. zullen, evenals de spoorwegen, op de helling worden geplaatst, en een spe ciaal ontwikkelingsfonds zal met pri- (Zie slot pagina 9 kolom 1 DEMONSTRATIE IN DEN HAAG DEN HAAG (ANP) Ongeveer 1000 jongens en meisjes hebben gisteravond in Den Haag een demonstratieve op tocht gehouden tegen de macht van liet grootkapitaal'. De tocht voer'.ie van het station Hollandsche Spoor via de binnenstad naar het Buitenhof. Tijdens ongeregeldheden na afloop van de mars. vooral in de omgeving van het Plein en later in de Grote Marktstraat, trad de oproerpolitie op, beschermd met. helm en schilden en met de lange wa pen stok. Er werden enkele charges uitgevoerd om de menigte to versprei- Ven. Er werden ten minste tien arres taties verricht. De jongelui, afkomstig uit kringen van ANJV, Rode Jeugd, Socialistische Jeugd en sympathisanten voerden tij dens de optocht door de stad span doeken mee met teksten als .Nederland neutraal en atoomvrij', .dienstweige raars vrij' en .veertig-urige werkweek'. Zij droegen vlaggen mee en fakkels, en wierpen tijdens de tocht door de stad vuurwerk en rookbommetjes. Op 't plein werden nog al wat geparkeerde auto's in het gedrang beschadigd. Ronid 22.30 uur gingen de demonstranten langza merhand terug in de richting van het station Hollandsche Spoor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijksbegroting voor 1970, die minister Witteveen bij de kamer heeft in gediend, biedt de burger een lastenverlichting, maar vraagt van het bedrijfsleven offers tot een bedrag van 800 miljoen gulden, zo blijkt uit de bijgevoegde miljoenennota. De regering wil de begroting gebruiken om de loon- en prijsspiraal te doorbreken, de spanningen in de con junctuur te temperen en het structurele uitgaven- en belastingbeleid evenwichtig voort te zet ten. Het kabinet wil volgend jaar 28.965 miljoen gulden uitgeven, ruim anderhalf miljard meer dan in de ontwerp-begroting voor 1969 was geraamd. De ontvangsten worden begroot op 26.772 miljoen gulden, zodat er een begrotingstekort is van 2193 miljoen gulden. Dit te kort is circa 350 miljoen gulden kleiner dan dat in de begroting-1969 en 900 miljoen kleiner dan de vermoedelijke uitkomsten in het lopende jaar. Minister Witteveen heeft het te kort beperkt weten te houden door de geleidelijke afschaffing van de omzetbelasting op inves teringen te vertragen. Datzelf de doet hij met teruggave van de omzetbelasting over oude voorraden. Door deze maatre gelen ziet hij kans bij een accres van ruim zes procent de uitga ven voor ontwikkelingshulp, on derwijs, krotopruiming en tech nologische vernieuwing op te voeren, zonder dat de begroting daardoor de conjunctuur geweld aandoet. mm MINISTER WITTEVEEN Het plafondbedrag: voor de ontwik kelingshulp is opgeschroefd tot 767 miljoen gulden, 135 miljoen gulden meer dan vorig jaar, een flinke stap op weg naar de 1 procent in 197Ö. Voor krotopruinnng en sanering is 152 miljoen gulden uitgetrokken, 53 miljoen meer dan voor 1969. Aan premieverlagingen in de sociale sfeer gaat 80 miljoen weg en voor bij dragen ten behoeve van nieuwe tech nologische ontwikkelingen en van de regio's is 231 miljoen gulden uitge trokken, 20 miljoen gulden meer dan voor het lopende jaar. Het bedrag voor steun aan marginale bedrijfs takken is voor 1970 vastgesteld op 765 miljoen, dat is 62 miljoen den meer. Verbetering Door de aanvankelijk per 1 januari beraamde verhoging van de briv naar 1 juli te verschuiven en een aantal voedingsmiddelen, die tot de eerste (Zie slot pagina 20 kolom 1 De hoofdpunten van het financieel-economische beleid zijn de volgende: VERHOGING BTW OP 1 JULI 1970 De verhoging van de btw wordt vergeleken bij de aanvankelijke voornemens beperkt. Het tarief van 12% wordt verhoogd tot 13% en het tarief van 4% gaat naar 4,3%. Om de gevolgen van de verhoging voor de prijzen zo laag mogelijk te houden wordt een aantal artikelen, die nu onder het 12%-tarief vallen overgebracht naar het lage (nu 4%, volgend Jaar 4,3%). Het gaat hier om: aardappelmeel, cacaopoeder, maizena, pudding poeder, geraffineerde suiker, soepen, vruchtenconserven, gebak, koekjes, chocolademelk, koffiemelk, room en vla. De prijsindex zal na de wijzigingen op 1 juli 1970 zo wordt verwacht stijgen met H De opbrengst van deze maatregelen wordt voor 1970 op 105 miljoen getaxeerd en nog eens 310 miljoen in 1971. De vermindering van de btw op investeringsgoederen wordt «en jaar uitgesteld, opbrengst voor de schatkist 440 miljoen. VERHOGING MOTORRIJTUIGENBELASTING OP 1 JANUARI 1970 De motorrijtuigenbelasting zal met 11 omhooggaan op 1 januari 1970. De opbrengst van deze verhoging wordt op 28 miljoen ge schat, waarvan 24 miljoen naar het rijkswegenfonds gaat. UITSTEL HUURVERHOGING De reeds eerder aangekondigde huurverhoging wordt uitgesteld tot 1 juli 1970. VERLAGING LOON- EN INKOMSTENBET, A STING De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, die de regering had aangekondigd in verband met de inflatie, zal niet volledig wor den toegepast: de verlaging wordt voor 2/3 deel ingevoerd in 1970, waarna hei jaar daarop het restant volgt. De kosten voor 1970 worden op 600 miljoen geschat en voor 1971 nog eens op 300 miljoen. ANDERE BELASTINGMAATREGELEN De reeds ingevoerde accijnsverhogingen voor benzine, alcohol en bier blijven ongewijzigd van kracht. De vroeger aangekondigde verlichtingen bij de vennootschapsbelasting 50 miljoen) en de vermogensbelasting 50 miljoen) gaan niet door. De vennoot- schapslielasting blijft dus 46% en de vermogensbelasting blijft voor 1970 en 1971 gehandhaafd op 6 promille. LONEN EN PRIJZEN Het accent van het beleid blijft liggen op bewaking van prijzen en ontwikkelingen, die het prijspeil verder omhoog kunnen schroeven. ,Alle krachten moeten worden ingespannen om de prijsstijging bin nen aanvaardbare grenzen te houden,' aldus de regering. Zij schat dat het totale pakket van haar maatregelen zal kunnen leiden tot oen terugdringing van de prijsstijging. Bij een stijging van de contractlonen met 5% zal dat een reële verbetering kunnen bete kenen van het vrij te besteden inkomen van 2,5%. MAATREGELEN VOOR MINDER-DRAAGKRACHTTGEN Teneinde de situatie voor enkele groepen minder-draagkrachtigen te verbeteren zullen per 1 januari 1970 de volgende maatregelen worden getroffen: premieverlaging voor bepaalde groepen verzekerden van de zie kenfondsverzekering voor bejaarden en voor bepaalde groepen van de vrijwillige ziekenfondsverzekering; verhogoging inkomensgrenzen kinderbijslagregeling kleine zelf standigen. In totaal zal met deze maatregelen 80 miljoen ge moeid zijn. BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De deltawerken worden in 1970 voor de begro ting van verkeer en waterstaat ,duur': de minister heeft er in totaal een bedrag van 273 miljoen voor uitgetrokken, 45 miljoen méér dan op de begro ting 1969. Aangezien in het ko mende jaar twee projecten het stadium van' de afronding na deren werd het nodig de daar voor beschikbare gelden be langrijk op te voeren. Zo staat voor de afdamming van het Ha ringvliet een bedrag van 69 miljoen (vorig jaar 49 mil joen) genoteerd en voor de af damming van het Brouwersha- vense Gat 52 miljoen, vorig jaar ƒ37 miljoen). In zijn memorie van toelichting geeft minister drs J. A. Bakker een overzicht van de verdeling van de gelden over de verschil lende deltaprojecten. Daaruit blijkt dat bijvoorbeeld voor de zogenaamde aanpassings- werken ruim 11 miljoen méér moest worden geraamd dan voor het nu nog lopende jaar. Dat be drag van 26,5 miljoen is onder meer noodzakelijk om ervoor le zorgen dat voorzieningen ter aan passing aan de gewijzigde wa terstanden na afsluiting van het Haringvliet zoveel mogelijk tij dig in 1970 kunnen worden uit gevoerd. Het is interessant om nog even een greep te doen in de eijfervoorraad, die de bewindsman bij het onder deel deltawerken op zijn begroting produceert. Haringvliet.: voor de voltooiing van de werken tot afsluiting van het Noord-Pampus (tussen uitwaterings sluis en schutsluis?: 13 miljoen: voor de afbouw van de kabelbaan boven het Rak van Scheelhoek (tus sen uitwateringssluis en kust van Voorne), en het opwerpem van een sluitdam met betonblokken in deze stroomgeul: 37 miljoen; voor de aankoop van materialen en verschil lende tot deze afdamming behorende werken: 19 miljoen. Volkerak: voor voltooiing van de af- sluitdam: 7,5. miljoen, voor voor zieningen aan de oevers van het Hol landsen Diep, Haringvliet en Volke rak. nodig als gevolg van na de af sluiting optredende hogere stroom- snelheden 3 miljoen; voor overige werken in en rondom de schutslui zen 5,5 miljoen. Brouwershavense Gat: voor vol tooiing van het damvak door het Spnngersdiep en verdere uitbreiding van het damvak op de Kabbelaars- bank 7.5 miljoen; voor bodemver dediging in het noordelijk (caisson-) sluitgat 15 miljoen; voor de pro- duktae van betonblokken, nodig "om in 1971 het zuidelijk sluitgat via een kabelbaan te dichten en voor de bouw van caissons 21 miljoen, voor de verdere opbouw van de ka belbaan en uitvoering van diverse andere werkzaamheden 8,5 mil joen. Oosterschelde: voor de voltooiing van het werkeiland Roggeplaat ƒ2,5 min; voor een volgend werkeiland op de Neeltje Jansplaat en een deel van het daarop aan te leggen damvak ƒ19,5 min; voor de bouw van kleine eenheidscaissons l miljoen. Hoogwaterkeringen: voor verster king (in het kader van de deltawet? van de hoogwaterkeringen, die bij het rijk en bij derden in beheer zijn, wordt een bedrag van f 42,5 rn'u op de begroting opgevoerd. De bijdrage in de kosten diè derden (i c water schappen in dit verband moeten ma ken is aanzienlijk verhoogd ten op zichte van het lopende jaar: 37,5 min (1969: ƒ30 min). Dit betekent overigens niet dat nu méér za.l kun nen worden uitgevoerd. Om het hui dige tempo vol te houden was deze verhoging noodzakelijk, want het subsidie is intussen opgetrokken van 75 tot 100 procent. Deltaschadewet: voor voorschotten od te verlenen schadeloosstellingen en overige uitgave ex artikel 8 van de deltawet is een bedrag van 10,5 min opgevoerd (v j 10 min). De afdeling waterstaat van minis ter Bakker's begroting vermeldt uit de aard der zaak ook stevige posten voor andere belangrijke projecten in Zeeland. Voor voortzetting van het werk aan de nieuwe Schelde-Rijnverbinding .s 58 miljoen uitgetrokken. Daarvan zal 22 miljoen bestemd zijn voor de bouw van de nieuwe tweeling-schut sluis bij de Kreek rakdam; 9 miljoen voor de bouw van verkeersbruggen over het toekomstige kanaal dwars door de staart van Zuid-Beveland. bruggen voor de bestaande rijksweg 58, de nieuwe dubbelbaans rijksweg en de spoorbaan Roosendaal Viis- singen. Om de werken tot aanleg van een hoogwaterkering langs de VVestsrschelde (de inpoldering) te kunnen voortzetten, een bouw put voor een uitwateringssluis, een werkhaven bij Bath, een kanaalge deelte met dijken in de Kreekrak- polder en spoorweg- en weglichamen met verhardingen te kunnen vol tooien wordt 7 mij gereserveerd. En dan is er nog een som van 14 mij voor de bouw van bruggen en joen voor de bouw van bruggen en hoogwaterkeringen bij Tholen en Oud-Vossemeer en 6 miljoen voor werken tussen de Eendracht en het Volkerak. onderzoekingen en grond aankopen. De kantlijn over miljoenennota en troonrede is opgenomen op pagina 15. Va' 'andaag wordt in een bijlage van de PZC aandacht voor Goes gevraagd en wel op grond van een tweetal feiten. Feit i nummer één is het belangrijk- ste: over enkele maanden treedt de gemeentelijke herin deling van Zuid-Beveland in werking en dient er op dit voormalige eiland in ge heel nieuwe bestuursverhoudingen te worden gedacht en gewerkt. Feit num mer twee: der traditiegetrouw vraagt Goes in het najaar de aandacht als cen trum van de Beveianden. In vorige ja ren trok bij die gelegenheid het fruit- corso door de stad. ditmaal zal dat he laas niet mogelijk zijn, maar moet men zich tevreden stellen met activiteiten van geringer omvang. Jammer: naar buiten wordt wel eens de indruk ge wekt. dat men in Goes zelf niet helemaal door heeft welk een grote goodwill men daar met het fruitcorso in de loop der jaren heeft verworven. Wanneer dat wél begrepen zou worden, zou er geen dis cussie behoeven te worden gevoerd of het al dan niet doorgaan: het zou ge woon gebeuren, het fruitcorso zou door de straten van Goes trekken. Met evene menten, die in de loop der jaren een ze kere reputatie hebben gekregen, moet men niet slordig omspringen, ook al zijn soms niet alle omstandigheden voor de organisatie gunstig. Enfin, wellicht dat men volgend jaar wel kans ziet dit fruitfeest van de grond te krijgen. Veel belangrijker echter zijn de nieuwe verhoudingen op gemeentelijk ge bied op Zuid-Beveland, verhoudingen, waarin Goes een niet geringe rol speelt. Er komen nieuwe maten zou men kunnen zeggen op Zuid-Beveland en dat is tekenend voor de situatie in Zee land als geheel. Onvermijdelijk komt in dit opzicht het woord .schaalvergroting' naar voren, weliswaar een veel gebruik te en vaak ook bespotte uitdrukking, die niettemin precies aangeeft waar het hier om gaat. Die schaalver groting is in menig opzicht een uitda ging: zo moet bijvoorbeeld het gemeen tebestuur nieuwe stijl voor de inwoners realiteit blijven, ook realiteit voor de mensen van de vroeger zelfstandige klei nere gemeenten. De drempel van het ge meentehuis in zo'n kleine gemeente is meestal niet hoog, men kent elkaar: men kent de raadsleden bij naam en toenaam, men weet wie de ambtenaren zijn en waar men ze kan vinden. Voor het nieu we gemeentebestuur houdt dat een extra zorg in: er moet op worden gelet. men zich in de .randkernen' niet achteruitgesteld voelt. Daarbij gaat het er niet alleen om, dat in het beleid re kening v/ordt gehouden met deze kernen, maar vooral ook dat de contacten goed zijn. Als het daaraan schort, komen er allerlei klachten, er is dan sprake van vermeende achteruitstelling zonder dat die overigens feitelijk kan worden aan getoond. Zoals in een beschouwing op de voorpagina van de Goes-bijlage wordt opgemerkt: de vrees voor een te grote afstand tussen bestuurde en bestuur moet worden weggenomen. De nieuwe situatie zal ook gevolgen hebben voor wat men gemakshalve kan aanduiden als ,oud'-Goes. Deze stad heeft in de historie van Zeeland altijd een geheel eigen plaats ingenomen, van af het vroegste begin. Zonder Goes zou er wellicht bij de Unie van Utrecht nooit een zelfstandig Zeeland zijn gesticht als onderdeel van de republiek der zeven verenigde Nederlanden. De samenstel ling van de bevolking is altijd geheel an ders geweest dan bijvoorbeeld die van Middelburg: in Goes werd er geluisterd naar wat middenstand en landbouw zei den, dat waren er de pijlers waarop het bestaan was gevestigd. Dc wisselwer king tussen bestaansbronnen en bevol king schept een bepaald karakter en dat is in Goes altijd merkbaar geweest. Met opzet gebruiken we het woord .ge weest', want het proces van schaalver groting heeft er de laatste jaren veel veranderd. Nieuwe bedrijven en uitbrei ding in de dienstverlenende sectoren zorgden voor vele nieuwe inwoners, het oude Goes is onherkenbaar geworden, zowel wat samenstelling van bevolking betreft als in stedebouwkundige vorm geving. Twintig jaar geleden nog gingen oude Goesenaars wandelen over ,de weitjes' naar Kloetinge, plankje op. plankje over, sloot na sloot. Nu zijn daar nieuwe woonwijken en ten zuiden van de spoorlijn vroeger een duidelijke scheidslijn is en wordt een complete stad bijgebouwd. Dat alles heeft het ka rakter van Goes in de afgelopen jaren I sterk veranderd. Tn de komende tijd zal die verandering 1 nog weer sneller gaan nu het ge meentelijk gebied van de stad zo sterk wordt vergroot. Goes wordt meer en meer onderdeel van een .bandstad' Mid den-Zeeland: het oude karakter ver dwijnt, het wordt complement in een .groter geheel. Er is echter geen reden I om er de toekomst niet met vertrouwen j tegemoet te zien, mits er overeenkom stig de nieuwe maten wordt gedacht en gewerkt. Nieuwe maten: zij kunnen voordelig zijn. ze geven ruimte en ma ken vaak een breder oordeel mogelijk, ze kunnen bovendien zorgen voor een stuk zelfbewustzijn. Zelfbewustzijn be tekent in dit geval ook. dat men zich met altijd tegen anderen behoeft af te zetten, maar dat men zich een intelligent partner in beleid en discussie toont, waarnaar men graag luistert. Zuid-Be veland en Goes in het bijzonder, gaan een boeiende tqd tegemoet. Een tijd die aan het bestuur zeker uitdagingen stelt w e z,J'n er echter van overtuigd, dat men er aan zal voldoen. - MÜNCHEN (DPA) Een 20-ia- rfiSl VT?ru^' heeft gisteren in het Duitse SS kSït™*1?1®"1 Mtaciien haar dert?v (respectievelijk één en d°odSesehoten. en ver- u1^h^?°0rd °ePlee?d- Volgens de politie had de vrouw vanaf het balkon haarhuis geroepen: .help mij, ik neb myn kinderen doodgeschoten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1