Fractieleiders regerings partijen ,vrij positief' Perscommentaren op miljoenennota ^/\f\ Vakbeweging verwijt regering negeren van SER-advies 18 REACTIES OP MILJOENENNOTA EN TROONREDE Den Uyl:schrale oogst'. ,Schmelzer: frisse aanpak' Grondslag door SER aanbevolen beleid vervalt KORTE FLITSEN Stichting Weg niet ontevreden ANWB over accijns op benzine niet verbaasd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 19C3 Overlegorgaan over miljoenennota DEN HAAG (ANP) Onder de fractieleiders van de politie ke partijen in de tweede kamer wordt verschillend geoordeeld over de miljoenennota en de troonrede. De fractievoorzitters van de regeringspartijen stellen zich in een eerste commentaar positief op Schmelzer (kvp) evenwichtige koers en frisse aanpak'. .Mellema (ch-u: .dui delijk beleid', maar de oppo sitie laat een geheel ander ge luid horenPvdA-fractievoor- zitter Den Uyl: schrale oogst en veel mooie woorden'. JVIijn algemene indruk van de mil joenennota is dat het kabinet-De Jong een evenwichtige koers vaart, maar ook blijk geeft van een frisse aanpak en tevens oog heeft voor de noodzaak van maatschappelijke ver- ïlipllirinp'V TV if ,^i rlrc TV TC "V wijst de suggestie tot verhoging van de vermogensbelasting af. Het komt erop neer dat de verlaging van da inkomstenbelasting betaald moet worden met verdere verhoging van prijsverhogende indirecte belas tingen. Het kabinet stelt de mede werking van het bedrijfsleven zwaar op de proef en verslechtert daardoor het sociale klimaat. De indruk bestaat dat de overheids uitgaven onvoldoende worden gedekt Van deze begroting zal daarom een inflatoire werking u'tgaan. De krap te op de kapitaalmarkt duurt voort. De gemeenten en de woningbouw worden daarvan de dupe. Er wor den geen maatregelen genomen om de woningbouw, bedreigd door de ho ge rentestand, veilig te stellen'. Duidelijk .Troonrede en miljoenennota bevesti gen de wil van dit knblnet om zijn beleid een duidelijker en concreter gestalte te geven. De ln de troon rede en de departementale begrotin gen aangekondigde wetsontwer pen en beleidsnota's bevestigen de politieke produktiviteit van dit ka binet. Ten aanzien van het fdnancieel-eco- nomische beleid blijkt dat het advies van de SER in zijn essentie is ge volgd, zij het met andere modali teiten. Hoe zeer ik ook overtuigd ben van de noodzaak van de verho ging van de btw-tarieven ten behoe ve van de structurele dekking rijst bij mij toch de vraag of wij ér ver standig aan doen ons reeds in de herfst van dit jaar vast te leggen op een invoeringsdatum van deze verhoging van 1 juli 1970. Een wet met op,en datum komt mij daarom meer gewenst voor, met dien ver stande dat invoering van deze ver hoging in elk geva.f niet ln de eer- ste helft van 1970 zal geschieden'. Dit zei de voorzitter van de C3HU- fractie in de tweede kamer, J. T. Mellema, in een commentaar op troonrede en miljoenennota. ,Het ka binet maakt het voor mij gemakke lijker om een verhoging van de biw- tarieven te aanvaarden omdat het duidelijk begrip heeft voor de no den van de minder dnaagkrachtigen in onze samenleving'. Over het regionaal beleid ls de heer Mellema teleurgesteld, terneer omdat dit kabinet met name niet de nood zaak erkent om het noorden van ons land als bijzonder stimulerend gebied te blijven erkennen. De problema tiek in de drie noordelijke provin cies zal beslist een aparte regeling hebben gerechtvaardigd. .Mijn frac tie zal stellig op deze zaak terug komen', aldus de heer Mellema. mer zegt in een voorlopig commen- taar op de troonrede, thans nog niet overtuigd te zijn van de noodzaak, dat afwijking van liet SER-advies inzake de belastingcorrectie en btw- verhogïng, zoals door de regering wordt voorgesteld, geboden is. Een gedeelte van het dekkinsrsolan voor 1970 de vertraagde afbraak van de omzetbelasting op investe ringsgoederen kan zijns inziens niet als structureel worden aange merkt. Naar de mening van mr Bies heuvel wordt het bedrijfsleven in het plan wel zeer zwaar belast. Het dek kingsplan, aldus mr Biesheuvel, zal moeten wonden bezien tegen de a.on- tergrond van adequate compensaties voor de minder draagkrachtigen. In dit verband juicht hij de premie- verflaging voor de ziekenfondsverze kering voor bejaarden en voor de vrijwillige ziekenfondsvei-zekering. alsmede de gunstiger kinderbijslag regeling voor kleine zelfstandigen óp 1 januari 1970 toe. De ook voor 1970 geldende verla ging van de suikeraccijns, alsmede het voornemen van de regering om een aantal voor de kosten van le vensonderhoud belangrijke artikelen naar het la.ger ob-tarief over te bren gen, dienen zijns inziens evenzeer in dit IMcht te worden bezien. De troonrede bevat in hoofdzaak een .inventarisatie' van overigens belang rijke problemen, alsmede aankondi gingen van veelal reeds bekende be leidsvoornemens van de regering. .Van verrassend nieuws is veelal geen sprake', aldus de AR-fractievoorzit- ter. Oogsibulletin ,Ten dele erg mager en ten dele du bieus'. Zo noemde" mr H. A. F. M. van Mierlo, voorzitter van de fractie verantwoordelijkheid draagt. Het in de troonrede neergelegde standpunt met betrekking tot het koninkrijks statuut noemde hij juist. De heer M. Bakker (cpn) noemde de aankondiging van een individuele huursubsidie ,nog vrij duister'. Hij stelde zich .zeer' argwanend' op te genover deze maatregel. Grote twij fel sprak de hear Bakker uit over het woningbouwprogramma, zoals dat in de begroting is ontvouwd. Dit programma za! zijns inziens .danig in de narigheid' komen. De heer H. Wiebenga (psp) noemde het .opvallend' dat de troonrede wel een passage bevat over de NAVO, maar zwijgt over de ontwikkelingen in West-DÏiitsla.nd er over de situ atie in Griekenland. ,Een eenzijdige benadering, zo luidde zijn conclusie. De heer P. Jongeling (gpv) noemde het onjuist, dat (le zo .vrij-neutralis- tisehe' troonrede zwijgt over de .schandelijke verkrachting' der volksraadpleging op West-Ir.a.n. Hij zei een duidelijker christelijke be leidslijn in de troonrede te missen. De voorzitter van de Boerenpartij- fractie in de tweede kamer H. Koe koek zei ,een heel klein stukje te vredenheid' in de troonrede te heb ben gesignaleerd. Dit betreft de con trole op de prijzen van bejaardente huizen. Overigens: door de troonrede gewekte verwachtingen .komen vrij wel nooit uit'. UTRECHT (ANP) Het over legorgaan van de drie vakcen trales (NW, NKV en CNV) heeft aan zijn beoordeling van de miljoenennota ten grondslag gelegd de vraag in hoeverre de ze een bijdrage levert aan de noodzakelijke doorbreking van de prijs- en loonspiraal. Een van de belangrijkste voorwaarden voor de doorbreking is volgens het overlegorgaanhet achter wege blijven van overheidsmaat regelen die zoals de ervarin gen hebben geleerd een ware prijsgolf kunnen ontketenen. te verhogen. Daardoor dreigt de grondslag te vervallen voor een door de SER aanbevolen beleid, dat er op gericht is de prijsinflatie te be teugelen door een samenwerking van overheid, werkgevers en werkne mers. Het overlegorgaan wijst er in dit verband nogmaals op dat niet al leen de vakbeweging, maan- ook de werkgevers-vertegenwoordigers zo wel in de Sociaal-Economische Raad ais daarbuiten, de re,germg ernstig hebben gewaarschuwd voor een ver hoging van de btw volgend jaar. Het overlegorgaan meent dat ver wacht mag" worden dat de prijsstij ging veel verder zal gaan dan die welke kan worden berekend op grond van de directe invloed van zo'n maatregel. Daarom kan naar het oor deel van het overlegorgaan ook wei nig betekenis worden toegekend aan het overbrengen van een* aantal ar tikelen naai' een lager btw-tarief. Het overlegorgaan is van oordeel dat de regering de door de SER aan bevolen andere oplossingen, zoals een verschuiving van een groter deel van de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelasting en een verhoging van de vermogensbelasting ten on rechte van de hand wijst. Aan de argumenten van de SER wordt in de miljoenennota volgens de drie vakcentrales onvoldoende aandacht besteed. Niet overtuigd Schmelzer, voorzitter van de KVP- fractie in de tweede kamer, in een eerste reactie op de miljoenennota. ,Het verheugt mij dat de regering nog geheel afgezien van de aan pak der democratisering bij het be drijfsleven en in het bestuurlijke en onderwijsvlakduidelijk heeft aan gegeven op welke concrete punten zij het leefklimaat ln -onze gemeenschap tracht te verbeteren'. Uit de miljoenennota blijkt naar de mening van drs Schmelzer. tevens dat er in 1970 nauwelijks ruimte is voor avonturen op het terrein van de overheidsuitgaven. Dit betekent voor het parlement, de regering en het bedrijfsleven de uiterste zelfbe heersing. ,Het kabinet heeft zich tot het ui terste ingespannen, zo lijkt het mij op het eerste gezicht, om tegemoet te komen aan de wensen van ae werknemers en de werkgevers, neergelegd in het 14e halfjaarlijkse economisch rapport van de SER, als aan de wensen welke liggen vervat in de verklaring van het KVP-par- tijbestuur van 6 juli 1969. Het kabi net heeft het SER-advies niet letter lijk opgevolgd maar het is niet van de algemene doelstelling van dit rap port met name ten aanzien van reële inkomensverbetering van grote groepen van ons volk afgeweken. Globaal gezien levert het kabinet met deze begroting een waardevolle bij drage voor de doorbreking van de loon- en prijsspiraai'. van D'66 de inhoud van de troonrede. Mr Van Mierlo zei de grootst moge lijke twijfels te hebben over de aan gekondigde inflatiecorrectie en voor al over de wijze, waarop deze zal worden gefinancieerd. Uiterst; aan vechtbaar, ja zelfs onaanvaardbaar is zijns inziens de aangekondigde verhoging van de btw-taneven. De voorzitter van de fractie van D'66 :n de tweede kamer wees er op. dat het derde jaar van een kabinet wel eens het oogstjaar wordt genoemd. De troonrede is, in deze gedachten gang. naar zijn mening een .oogstbulietin', waarin ,veel oogst van de oppositie' is opgenomen. Mr Van Mierlo uitte twijfel aan de in de miljoenennota berekende stij ging van liet reëel besteedbare in komen. Hij zei het grootste wan trouwen te koesteren jegens liet op timistische beeld daarin van de prijs stijgingen. Hjj zei zich geen enkele illusie te maken over de prijsstijgin gen, en zeker niet gezien hei pakket van tal van aangekondigde prijsver hogende maatregelen. ,Niet onbevredigneci', zo luidde het oordeel van mr E H. Toxopeus (wd). Hij verzette zich tegen de op vatting, aLs zou in het beleid voor 't komende jaar geen rekening wor den gehouden met de belangen van de zwakkeren in de samenleving. De liberale fractie-voorzitter wees erop, dat de regering niet gebonden is aan een uitgebracht SER-adivies en zelf Schrale oogst ,Met dit kabinetsprogram het bomende jaar kan de zittingspe riode van liet kabinet-De jong wor den overzien. De oogst, is schraal. Het staat nu reeds vast dat het ka binet met dit program niets wezen lijks zal bijdragen tol de structuur hervorming van de samenleving. Het doet niets aan de verkleining van de te grote inkomensverschillen, niets ook aan de noodzakelijke spreiding van vermogen en macht. Er zijn veel mooie woorden over de democrati sering, maar de hervormingen blij ven uit', aldus drs Den Uyl fractie voorzitter van de PvdA in de tweede kamer in een commentaar op de mil joenennota. .Na de buitensporige prijsstijgingen', zo vervolgt hij, mocht men verv/ach ten dat de regering alles zou nala ten wat de prijsspiraai opnieuw in werking zou kunnen brengen. Db SER heeft de regering in alle boon aarden bezworen ce btw in 1970 niel te verhogen. Het kabinet verhoogt .niettemin de btw op 1 juli 1970, op dezelfde datum waarop het de huren rnet zes procent wil verhogen. Het verlaagt de inkomstenbelasting verder dan de SER adviseert en. het HET PAROOL (onafh. soc.) schrijft o.m. dat de troonrede 1969 een ongeïnspireerde en va ge indruk maakt. De regering signaleert modieuze begrippen als dat is onvoldoende. ,Van be lang is met wat voor politieke en sociale inhoud die begrippen worden gevuld: het antwoord, of ook maar een poging tot een gedeeltelijk antwoord, zoekt men in de troonrede tevergeefs. Men klijgt de indruk dat de re gering nauwelijks weg weet met de tendenzen die zij signaleert en dat zij zich niet in staat voelt daaraan mede richting te geven. Het blad vergelijkt de miljoenenno ta met het SER-advies over de infla- tlebestrijding. Het meent dat de re- geringskoers er op, het altijd gedul dige papier niet onaardig uitziet. Maar met de btw-verhoging. die sa menvalt met de huurronde van 1 juli 1970, dreigt de regering met de prij zen toch weer in woelig vaarwater le raken. Rijkelijk voorbarig noemt het blad de stelling dat de prijsgolf thans weer tot rust zou zijn ge bracht. Denkt men dan nog aan de intussen alweer sterk overspannen arbeidsmarkt, die niet bepaald het ideale klimaat biedt voor terughou dendheid aan het loonfront, dan houdt men z'n hart toch wel even vast. Risico's te over voor de ver werkelijking van deze begroting. ld een stuit dat een kabinet bij de aanvang van zijn derde jaar siert. Perspectieven biedt het voorgenomen b'eleid zeker. Maar de verdere lotge vallen zullen ook afhangen van pro blemen waarin nog geen standpunt is bepaald, zoals de aan de orde ko mende grondwetswijzigingen, en van onvoorstelbare reacties op feitelijke ontwikkelingen. Bijvoorbeeld: het zal voor minister Witteveen misschien minder moeilijk zijn de conjunctuur te beheersen dan voor minister Ve- ringa om zijn domein begaanbaar te houden. Voorzichtig Acuut De NRU (liberaal) schrijft over de troonrede onder meer: niet zonder reden begint de opsomming van de concrete problemen die beleidsbepa ling eisen, met de problematiek van onderwijs en cultuur. Zij Ls in Ne derland gelijk in zoveel andere lan den, acuut en zij betreft een der es sentiële factoren die het peil van ons fcraoorctte lang niet de slechtste, het Sensationeel proza heeft de troonre de zelden opgeleverd, maar het zou geen verbazing wekken als die van 1969 de geschiedenis ingaat als een record van vooraichtigheid en vrij blijvendheid, aldus het ALGEMEEN HANDELSBLAD (liberaal). Het kabinet-De .Tong is in bet. derde jaar van haar bestaan. Het loont weinig tekenen van vermoeidheid, maar ook geen onbedwingbare zin meer om de ontwikkeling van de Ne derlandse samenleving nog eens een onvergetelijke inspiratie te geven. Bovendien weten onze bewindslieden hoe langer hoe minder, op welke meerderheden bij het electoraat zij steunen. TROUW (chr. progressiefschrijft over de troonrede: De troonrede is voor het grootste deel een soort inventarisatie van de problemen van deze tijd. Er blijkt uit dat de regering van plan is ten aanzien van die problemen een be leid te voeren. Maar wat dat beleid zal zijn, blijkt er onvoldoende uit. Slechts sporadisch worden er beleids lijnen in aangetroffen. Men kan ook moeilijk zeggen op grond van deze troonrede dat men voor of tegen het regeringsbeleid is. Eigenlijk zitten we met dat vraagstuk ieder jaar. Als men het goed zou willen 'doen zou de troonrede een boekwerk wor den. En dat lean natuurlijk niet. Want deze troonrede is al aan de lange kant. Zou men daar niet de conclusie uit moeten trekken om de troonrede maar af te schaffen en te voLstaan met een zuiver ceremo niële opening van de nieuwe zitting van de sbaten-gcneraal De politieke problematiek komt bij de begrotin gen met hun toelichtingen hij re geringsnota's, de miljoenennota voor op, wel aan de orde. Geen troonrede De TELEGRAAF (onafhankelijk) vimlt, dat de troonrede is geschre ven in het besef dat er in de naaste toekomst, vele onzekerheden zijn, zo wel wat betreft de ontwikkeling in het buitenland als op binnenlands ge bied. Niemand weet dus ook de rege ring niet welke ernstige situaties het Russisch-Chinese conflict kan scheppen. Ook heeft de regering de ontwikkeling van de Europese ge meenschap niet in eigen hand, waar bij er duidelijk tekenen zijn dat in de omringende landen de Europese fedachte verflauwt en hier on daar et nationalisme weer de kop op steekt. Zo is op het ogenblik de si tuatie in Frankrijk en in Italic niet duidelijk. Wat liet binnenlandse terrein betreft, zal het ook de regering wel duide lijk ziin. zonder dat zij daarmee di recte bemoeienis heeft, dat de poli tieke partijen bezig zijn de laatste hand te leggen aan dikwijls ingrij pende wijzigingen en dat deze wij zigingen in de herfst of het begin van volgend jaar hun beslag moe ten krijgen, willen die partijen op tijd voor de verkiezingen hun positie innemen. In dit licht bezien en in de weten schap dat de regering ook goed be seft, dat op vrijwel elk gebied ver- nieuwingsstromingen zich baan bre ken, kan men er van harte mee in stemmen dat een van de eerste ali nea's van de troonrede luidt, dat ook van een nieuwe wereld de verworven waarden van vrijheid, verdraagzaam heid en democratie de grondslag moeten zijn. Speciaal is het goed dat. het woord verdraagzaamheid is ge bruikt, Want In tijden van beroe ring is verdraagzaamheid geen van zelfsprekendheid meer. Tekenen hier van kan men reeds vinden. En on verdraagzaamheid is in een demo cratie een van. de ergste zonden. mee. want het kan politiële geen vuist maken, zo,als Limburg dat zijn medische faculteit krijgt en waarover straks een nieuwe nota gaat verschijnen. .Geen woord ech ter over de Eemshaven, noch in de troonrede, noeli in de miljoenennota, noeli in de begroting van verkeer en waterstaat hetgeen In de praktijk zou kunnen betekenen: In 1970 gaat niet de eerste schop in de grond een andere interpretatie lijkt niet mogelijk'. Het ALGEMEEN DAGBLAD (onaf hankelijk) schrijft, dat voor het eerst een miljocnenoba en begroting is Ingediend, die ons nauwelijks of niets doet. Het blad complimenteert minister Witteveen met zijn .rustige begro- ning'. waarop .ondanks al het passen en meten extra geld beschikbaar is voor ontwikkelingshulp, onderwijs, krotopruiming en technologische ver nieuwing'. De begroting ,is niet spec taculair. ze bevat weinig verrassend nieuws maar ze is. zo geloven wij. door haar evenwicht een goede basis voor het kabinet om met name aan structurele hei-vormingen in onze maatschappij voort te werken', al dus het Algemeen Dagblad, dat ver der constateert dat het kabinet bij het overnemen van adviezen van de SER de werkgevers niet spaart en de werknemers beter aan het trek ken laat komen. Als het bedrijfsleven .ondanks tegen vallers bereid zal zijn mee te wer ken aan de in de miljoenennota neer- gelede doeleinden is er een goed pers pectief op het doorbreken van de loon- en prijsspiraai. In dat geval zullen de lusten wezenlijk groter zijn dan de lasten', zo besluit het Alge meen Dagblad zijn commentaar over de miljoenennota. 1970 niet veel hoger dan voorzichti ge woorden over democratisering, medezeggenschap en inkomensverde ling, over anderfiulf kind minder in de dichtbevolkte klassen van loger en kleuteronderwijs, (zodat we het achterlijke Portugal een neuslengte voorblijven), over het schrappen van de opkomstplicht bij verkiezingen, een nieuw soort lintjesregen en een zilveren tientje. Er komt. ondanks een unanieme aan beveling van het bedrijfsleven vol gend jaar een, zij het niet zeer gro te, verhoging van de btw. zegt liet Vrije Volk over de miljoenennota. Natuurlijk, op papier levert deze verhoging van de indirecte belastin gen maar een zeer kleine prijsstij ging op. Maar er bestaat heel begrijpelijk een enorme vrees bij be volkingsgroepen die van een klein In komen moeten leven. Dat er, nel als begin dit jaar weer een grote af stand zal bestaan tussen fabrikanten en middenstanders. Er komt een nota over het plan-Mansholt. Dit stuit zal worden aangeboden met de land bouwbegroting en gedachten be vatten over strucbuurmaatrege- len voor de landbouw in EEG- verband. De verwachting bestaat dat de scheepsbouwwerven actieve medewerking blijven verlenen aan de Stichting Nederlandse Scheepsbouwindustrie. Ter con tinuering van de rente-o verbrug- ginsregeling ten behoeve van de scheepsbouw wordt voor 1970 3 2,5 mnljoen ter beschikking gesteld. Een wetsvoorstel tot af. schaffing van .streng arrest' bij de krijgsmacht heeft het depar tement van defensie verlaten. Beroep Het overlegorgaan van de drie vak centrales doet een dringend beroep op regering en parlement alsnog de door de SER voorgestelde maatre gelen met betrekking tot (le loon- en inkomstenbelasting en de btw te volgen teneinde de vakbeweging in staat te stellen haar voorgenomen beleid ten uitvoer te brengen. Het overlegorgaan wil met nadruk le kennen geven dat het voor vol gend jaar wenst vast te houden aan het uitgangspunt van de SER. dat naast de arbeidstijdverkorting de stijging van het reëel besteedbaar loon 2:,5 bot 3 procent moet bedra gen, waarbij de invloed van zoge naamde loonstijgingen nog nader moet worden vastgesteld. Het overlegorgaan betreurt dat in de plannen van het kabinet met be trekking tot de belastingaanpassing in 1970 en 1971 geen bijzondere aan dacht is besteed aan de verlaging van de belasting voor de laagste en midden inkomens. De werkloosheid gestabiliseerd op een niveau van ongeveer 60.000 blijft grote aandacht vragen, vooral gezien de samenstelling en de sprei ding van de arbeidsreserve. Gezien de onevenredige spreiding van de werkloosheid over het land, blijft in de eerste plaats naar het oordeel van de drie vakcentrales een gron dige aanpak van de regionale ont wikkeling dringend noodzakelijk. Het overlegorgaan spreekt er zijn verwondering over uit dat de raad voor de arbeidsmarkt niet is geraad pleegd over de aangekondigde wijzi gingvan het stimuleringsbeleid. Dinsdagmiddag werden in het gebouw van de eerste kamer in Den Haag een aantal nieuwe parlementsleden beëdigd. De fo to geejt een overzicht van de be ëdiging. De fiscale positie van werkende gehuwde vrouw wordt verbeterd. Het wegenbouwprogramma zal in. 1970 uitgebreider zijn dan ooit. Voor de totale wegenaanleg 1» 180 miljoen gulden meer uitge trokken. Voor het openbaar vervoer is volgend jaar 50 miljoen gul den "meer beschikbaar. He: streekvervoer krijgt 15 miljoen (was drie miljoen). De PTT zal ln 1970 geen tarieven verhogen, O De leerlingenschaal bij het basis- en kleuteronderwijs wordt in twee fasen met twee leerlin gen per klas verlaagd. Voor de mijnindustrie stelt de regering 212 miljoen beschik baar. Een tweede mijnnota kan elk moment de kamer bereiken. Er is een wetsontwerp onder weg. waarbij grotere besloten vennootschappen hun balans moeten publiceren. Een wijziging ln de wet op de bejaardenoorden is in voorbe reiding. Het gaat vooral om het opnam ebeleid. De positie van de onderne mingsraden in de bedrijven zal in een nieuw wetsontwerp gere geld worden. Ook in 1970 denkt minister Schut weer 125.000 huizen in aanbouw te nemen. Hij wil het aantal bejaardenwoningen uit breiden. Minister Den Toom wil eco rampenbrigade instellen, een sa menstel van krijgsmachtdelen, die moet helpen, bij calamiteiten in binnen- en buitenland look buiten Europa). De drie grote gemeenten mo gen in 1970 rekenen op extra fi nanciële steun van het rijk. Bij de landbouwbegroting 1970 verschijnt een plattelands- wegennota. Deze nota is aan vaard als uitgangspunt voor d( aanleg van wegen, zowel in ruil- verkavelingsverband als door la gere publiekrechterlijke lichs- Aanslag Geen hoop Vaag Over liet beleid zoals dit blijkt uit troonrede en miljoenennota zegt het NIEUWSBLAD VAN HET NOORï DEN: ,Vaag en onduidelijk'. Het commentaar spreekt van vrijblijvend gebeuzel over de onrust der tijden'. Het noorden, aklu.s de krant is lil (le miljoenennota weer de gebeten hond. Het noorden telt ln Den Haag niet Geen woord, geen aankondiging, gce.. belofte geeft aan de rijksbegroting 1970 een vonk van hoop en verras sing. De uitkomsten liggen benau wend dicht bij de voorspellingen, al dus het VRIJE VOLK (socialistisch) over de troonrede. De heiligheid van ccn liberale ver kiezingsbelofte blijkt de grootste bron van inspiratie. De inflatiecor rectie op de loon- en. inkomstenbe lasting moet en zal volgend Jaar be ginnen. De toppen van hot beleid reiken in DE WAARHEID (communistisch) 'noemt de miljoenennota een directe aanslag op het levenspeil. De venhoging van de btw een vol gende huurronde en het optrekken van de motorrijtuigenbelasting drei gen het prijspeil verder omhoog te drijven. Tegelijkertijd eist de regeling mati ging op het gebied van de lonen, een soort plundering in de tijd van hoogconjunctuur. Onthullend is het hoe de regering voorbij gaat aan het voortduren van de werkloosheid voor 60 tot 70.000 Nederlanders, onder wie bijzonder veel boven-viljf.tigjarigen. De belastingverlaging door de wijzi ging ln de loon- en inkomstenbelas ting-tarieven tot een bedrag van G00 miljoen geeft slechts een deel terug van het veel en veel grotere be drag dat bij toenemende geldont waarding en onveranderde progres- sietia.bellen door een genadeloze fis cus werd afgenomen. Kr valt niet aan te twijfelen dat de rogerïng-De Jong worstelt met steeds grotere inwendige tegenstel lingen. Van de toelichting op do nieu we begroting slaat de onzekerheid, de twijfel en de valse bravour af. Het is de hoogste rijd dat de regering-De. •Tong verdwijnt en dat er een andere koers wordt gevaren. DEN HAAG (ANP) In zijn uit voerige toelichting op de begrotinj 1970 van het rijkswegenfonds opent minister Bakker enig perspectief op een tijdige uitvoering van het bo- staande rijkswegenplan, zo meent li Stichting Weg, die in een commen taar op de miljoenennota releveert, dat hot uit 1965 daterende plan d( bouw van circa 800 km autosnehvej (waarvan 550 km. nieuwe dubbel baansweg) in het vooruitzicht stelde Thans na vijf jaren is hiervan ongeveer 360 km gereed gekomen en voor het autoverkeer opengesteld. Voor het komende jaar (1969-1970) zal het rijkswegennet naar verwach ting bovendien met ruim hondenl km autoweg worden uitgebreid, en niet met 140 km zoals abusievelijk in de miljoenennota staat vermeü zo vervolgt de Stichting Wee haar commentaar. Hoewel ook in liet ta pende en het komende jaar het aan tal gereedgekomen kilometers be langrijk onder het gedachte aantal blijft, is aldus de Stichting Wee enig optimisme gerechtvaardigd In dc nog resterende twee begro tingsjaren (1971-1972) zal nog circa 340 lom moeten worden aangek" waarna aan de verdere uitbouw het plan kan worden begonnen. De Stichting Weg is voorts verheugd over de aankondiging dat het uit- voeringsprogramma op deze begro ting van het rijkswegenfonds is uit-- gebreid met 175 km aan te leggu voor 1975. DEN HAAG (ANP) De aanF kondigde .verhoging van de bemint- accijns wordt definitief', ontlokte i' AND B hut volgende comments!» Dat de verhoging van de benzInW- cijns nu definitief is verbaast d# ANWB geenszins. Men heeft de l"®'" ste jaren herhaaldelijk ervaren «Int een tijdelijke heffing definitief ffcrdi De hond is dan ook niet verbw4 wel echter teleurgesteld nu ook dit keer liet weer bewaarheid is. Hel fe:t. dat de iiuilorrijLuigenbeta'- ting wordt met 11 pet. verhoogd, bi- oordeelde de ANWB aildns: De ver hoging van de motornjtuigenbeUj* ting mot elf DCt is voor de AN»B onaanvaardbaar. De motorrijöi- genibclaating is reeds onevenredig hoog en liet is steeds dezelfde grotP personen, die het gelag' moet De»' len. Deze verhoging i.s daarom voor de bond n.iet aanvaardbaar, onidu: de gelden in een algemene pot ver dwijnen en niet van te voren woro vastgesteld welk percentage aan h» verkeer ten goede komt en tevört gezien tegen de achtergrond van n* feit dat de accijns per 1 juni is ver hoogd. een verhoging die nu getrsn-- haafd blijft. De er-brengst van de op centen wordt ook" plus minus elf P-- hoger. Daarop luidt het commen taar van de ANWB: dat de op brengst van de opcenten met een zelfde percentage lnoger wordt, voor de. ANWB wel aanvaardba®1' aangezien deze gelden rechtstreek® ten goede komen aan de aanleg vw de meuwe rijkswegen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 18