DE TROONREDE PLAN VAN BEERNINK: WETSWIJZIGING VOOR DE GEWESTEN J Ook streven naar herziening van aantal provinciegrenzen Betere planning bejaardenoorden 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Beeraink en staatssecretaris Van Veen zijn van plan binnenkort een wetswijziging in te die nen, waardoor het mogelijk zal worden nieuw te vormen gewesten meer bestuurskracht te géven. Dit blijkt uit een nota die vanmid dag naar het parlement is gestuurd. Bovendien hebben beide be windsheden tijdens een persconferentie vorige week aangekon digd het aantal kleine gemeenten drastisch te zullen verminderen. Minister Beeraink: ,De kleinste gemeenten, d.w.z. met minder dan duizend inwoners, zullen moeten verdwijnen. Zij kunnen in deze tijd waarlijk niet worden behouden'. Gemeenten met een inwo nertal tussen duizend en vijfduizend zullen in beginsel in grotere gehelen worden opgenomen of worden opgeheven. Verder zijn de minister en zijn staatssecretaris van plan de eerste en tweede kamer binnenkort richtlijnen voor te leggen voor' samenvoeging van gemeenten. Daarnaast streven zij naar een herziening van een aantal provinciale grenzen, in verband met de vorming van gewesten en grotere gemeenten. De richtlijnen voor de gemeentelijke hei-indelingen zijn ter discussie reeds naar gedeputeerde staten gestuurd, waarvan reeds enkelen hierop heb ben gereageerd. Volgens r* talis Van Veen zijn de richtlijnen over het aJlgemeen gunstig ontvan gen. Met nadruk stelde hij dat er bij herindeling van ons land wordt uitgegaan van de stelregel .decentra lisatie als het kan, centralisatie als het moet". Volgens mr Van Veen zal zoveel mo gelijk worden volstaan met het sti muleren van initiatieven die door de gemeenten zelf worden ontplooid, ,He.t moet allereerst een ontwikkeling van binnenuit zijn', zo zei hij. Uit de nota aan de eerste en tweede kamer blijkt dat minister Beernink van plan is ,in de naaste toekomst' een financiële regeling voor de ge westen vast te stellen. Daarnaast kondigt hij aan een nadere wettelijks regeling voor de bestuurlijke organi satie van Rijnmond en Groot-Am sterdam. Voor het gebied Groot-Am sterdam wordt op dit moment nog een onderzoek ingesteld door een aantal ambtenaren van binnenlandse zaken en vertegenwoordigers van de provincie en enige gemeenten. Minis ter Beernink zegt te hopen hierover nadere mededelingen te kunnen doen bij de mondelinge behandeling van de begroting van 1970. Met betrekking tot de provincies zeggen minister Beernink en staats secretaris Van Veen dat het .onwe zenlijk' zou zijn als de herstructu rering van liet lolcale bestuur geen gevolgen zou hebben voor het be stuur op provinciaal niveau, maar zij betwijfelen overigens wel of dit tot gevolg zou hebben dat er provin cies zouden moeten worden samen gevoegd. In de nota, die geschreven is op aandrang van dé tweede kamer met de opzet enkele gedachten weer te geven over het bestuur van rijk. provincies en gemeenten, wordt niet gezegd aan welke gewesten, welke provincies en welke gemeenten de bewindslieden denken. Alleen de door he.n als .conurbaties' betitelde gebie den Groot-Amsterdam en Rijnmond worden in de nota met name ge noemd. 47 Kleintjes Volgens minister Beernink zullen de 47 gemeenten met minder dan dui zend inwoners moeten worden opge heven. Voor vijftien van deze ge- DEN HAAG: Opening Staten-Generaal 1969. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede. meenten zijn de o ph off in gspl arm e n bij het ministerie in behandeling, voor elf gemeenten zijn de stukken reeds naar gedeputeerde staten, voor vier gemeenten naar provinciale sta ten en over zeventien gemeenten zijn nog geen initiatieven genomen. Mr. Beernink wil de gemeenten van duizend tot vijfduizend inwoners in beginsel laten opnemen in een gro ter geheel, dat wil zeggen laten sa menvoegen bij andere gemeenten of laten samenwerken m gewestefy. Het aantal gemeenten met dit inwonertal bedroeg vorig jaar januari in totaal Over de samenvoeging van gemeen ten zeggen de bewindslieden dat de grotere gemeente in staat moet wor den geacht voldoende wervings kracht en mogelijkheden te bezitfen voor .zowel een bekwaam bestuur als een op de te vervullen taken ge specialiseerd apparaat. De structuur is doorgaans doorzichtig en geschikt voor een geïnte.greerde behartiging van een veelheid van belangen op democratische wijze', aldus de nota. Op de vraag ter persconferentie of de plaatselijke democratie niet beter in een kleine dan ee.n grote gemeen te floreert, antwoordde minister Beernink dat dat inderdaad ,een van de moeilijkste punten is, maar staatssecretaris Van Teen voegde er aan toe: .dorpspolitiek is bepaald ook niet altijd democratie'. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van crm acht een wijziging van do wet op de bejaardenoorden zeer urgent. Er moet vooral aandacht worden be steed aan de planning, het prijzen- en opnamebeleïd. Ook zullen meer bejaardenwoningen worden gebouwd om de bejaarden zolang mogelijk in de samenleving op te nemen. Wat het open bejaardenwei-k betreft streeft het ministerie naar vervan ging van de experimentele subsidie regeling door een raamregeling, waar door meer duidelijkheid en grolero rechtszekerheid wordt verkregen. NTRWACHTI.MG VOOR 1970 Er zullen ca. 60.00 werklozen zijn Het pnjspeii van ce parheuliereccosurr.prie s!ïjgr35a47. Pi-emiedruk vande soc. verzekeringen word! 16%van her nar. inkomen De goederer.L'ih/oer zal 9% stijgen- j^eden van de staten-generaal, In 1970 zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de tweede wereldoorlog eindigde. De vrijheid was herwonnen, de democratie hersteld. Met al ler inspanning is sindsdien veel tot stand ge bracht dat van blijvende betekenis is. Er is dan ook alle reden om deze herdenking in grote dankbaarheid te vieren. Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die wereld moeten de weder verworven waarden van vrijheid, ver draagzaamheid en democratie de grondslag vormen. De regering wil richting geven aan een ontwikkeling in die geest. Haar beleid is dan ook gericht op meer openheid en medeverant woordelijkheid. |~)e regering wil met betrekking tot onderwijs en cultuur een verdergaande democratise ring helpen tot stand brengen. Op korte termijn zal zij een wetsontwerp indienen ter hervorming van het bestuur van universiteiten en hogescho len. Om de groeiende stroom van studenten op te vangen zijn uitbreiding en spreiding van het wetenschappelijk onderwijs noodzakelijk. Daar naast is ook een nieuwe structuur voor dat on derwijs zelf nodig. Een nota over het medisch wetenschappelijk onderwijs, waarin de regering haar voorkeur uitspreekt voor vestiging van de achtste medische faculteit in Maastricht, wordt u heden aangeboden. Voorts wil de regering betere mogelijkheden scheppen voor onderwijs en vorming van de werkende jongeren. Ter bevordering van het dragen van medeverantwoordelijkheid zal het beleid worden gewijzigd ten opzichte van jeugd- en jongerenwerk. In het nieuwe begrotingsjaar zullen de leerlin genschalen bij het kleuter- en het lager onder wijs verder worden verlaagd. Binnenkort zullen u voorstellen bereiken voor een nieuwe experi mentenwet en voor een wet die het toezicht op het schriftelijk onderwijs regelt. Ook komt er een nieuwe regeling voor de ontwikkeling van bepaalde vormen van hoger beroepsonderwijs. Voorstellen uit de kunstwereld met betrekking tot het te voeren beleid zullen in samenwerking tussen kunstenaars, de raad voor de kunst en de overheid op hun mogelijkheden worden ge toetst. Zorg voor de samenleving brengt mee dat een wijziging van de wet op de bejaardenoorden voor wat betreft de planning, het opnamebeleïd en het toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienstverlening voor de zelfstandig wonen de bejaarden zal worden verbeterd. De bouw van woningen voor bejaarden zal worden opge voerd. Ter verbetering van de leefbaarheid van ons land zullen meer voorzieningen worden getrof fen voor milieuhygiëne, openluchtrecreatie, het veiligstellen van bos- en natuurgebieden en wo ningverbetering. Voor krotopruiming en stads vernieuwing zijn aanzienlijk grotere bedragen geraamd. Teneinde de geluidsoverlast te ver minderen zullen maatregelen worden getroffen om het lesverkeer op Schiphol te beperkèn. Het komende parlementaire jaar zullen u enkele voorstellen bereiken tot herziening van de grondwet. Een nota over territoriale bestuurlij ke organisatie wordt heden aangeboden. Wets voorstellen zullen u worden voorgelegd on der andere op het gebied van het privaat- en het strafrecht ter aanpassing van ons recht aan de maatschappelijke ontwikkeling en aan nieuwe inzichten. De regering acht uitbreiding nodig van de me dezeggenschap van de werknemers in de onder neming. Weldra zal u een ontwerp voor een nieu we wet op de ondernemingsraden bereiken. De regering zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies van de Sociaal Economische Raad over wijziging van de structuur van de naamloze vennootschap met een wetsontwerp ter zake komen. Me' de regeringen van Suriname en de Neder landse Antillen zal, na de verkiezingen al daar, overleg worden gevoerd over hun opvat tingen aangaande de onderlinge staatkundige verhoudingen. Door uitbreiding van de finan ciële bijstand zal in deze landen aan meer sec toren van het maatschappelijk leven aandacht kunnen worden geschonken. Qnze economie heeft zich in 1969 voorspoedig ontwikkeld. De werkloosheid is mede ten ge volge van het gevoerde beleid gelukkig sterk verminderd. In grote delen van het land over treft de vraag naar arbeidskrachten het aanbod en is er sprake van spanning. Hoewel de nood zakelijke invoering van de nieuwe omzetbelas ting grote problemen heeft gegeven, is nu een goede basis aanwezig voor een gezonde sociaal- economische ontwikkeling. Het beleid is gericht op doorbreking van de in flatiespiraal. De regering stelt ernstig reke ning houdend met het ter zake door de Sociaal- Economische Raad uitgebrachte advies de volgende maatregelen voor. De jaarlijkse op trekking van de huren vindt eerst op 1 juli plaats. De verhoging van de tarieven van de om zetbelasting wordt tot 1 juli 1970 uitgesteld: te gelijkertijd wordt voor een aantal levensmidde len het tarief verlaagd, zodat de invloed van de ze tariefswijzigingen op de kosten van levenson derhoud zeer gering zal zijn. Een aan verande rende omstandigheden aangepast actief prijsbe leid blijft gehandhaafd. Tezamen met de voorgenomen gedeeltelijke aan passing van de tarieven van loon- en inkomsten belasting op 1 januari kunnen genoemde maat regelen leiden tot een redelijke verbetering van het reële besteedbare inkomen van de werkne mer in 1970. Deze verbetering komt overeen met die welke zou zijn voortgevloeid uit de voorstellen van de Sociaal-Economische Raad. De regering zal het overleg met het georgani seerde bedrijfsleven voortzetten. De regering wil bij een voortgaande groei van het nationale inkomen het economisch even wicht handhaven en een verdere verdeling van de welvaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groepen be jaarden en kleine zelfstandigen zal verbetering worden gebracht via de ziekenfondsverzekering en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandi gen. Het financiële beleid dat op deze wijze een rus tige prijsontwikkeling helpt mogelijk maken, zal tevens moeten bijdragen tot een beperking van de spanningen in de conjunctuur en op de kapitaalmarkt. Teneinde onder meer de nood zakelijke sanering van het gemeentefonds te verwezenlijken zijn enkele fiscale maatregelen nodig. Naast de gematigde verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1970 wordt voorge steld de vermindering van omzetbelasting op investeringsgoederen een jaar uit te stellen en de vennootschapsbelasting en de vermogensbe lasting op bet huidige peil te handhaven. In het kader van de inflatieaanpassing zal de motor rijtuigenbelasting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarieven van de accijnzen op benzine, alcohol en bier ongewijzigd blijven. De regering verwacht dat door de gezamenlijke inspanning van alle betrokkenen het produktie- niveau van 125.000 woningen, ondanks de stij ging van de kapitaalrente, zal worden gehand haafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voorwaarden voor de huisvesting van economisch zwakke groepen en jonge gezinnen. In dit verband zullen individuele huursubsidies en maatregelen ter bevordering van de doorstro ming worden voorgesteld. Het bedrijfsleven maakt een periode van ver snelde aanpassing door. Dit geldt zowel voor grote ondernemingen als voor het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw. Verder? versterking van de economische structuur is noodzakelijk en kan ook, gelet op de gunstige conjunctuur, plaatsvinden. De noodzakelijke be geleiding van dit proces en vooral het opvangen van de moeilijkheden die daaruit voor betrokke nen voortspruiten, stellen hoge eisen aan het bedrijfsleven en de overheid. Over de ontwik keling in het midden- en kleinbedrijf en het daarbij te voeren beleid kunt u binnenkort een nota tegemoet zien. Het regionaal onderzoekprogramma zal in het komende zittingsjaar nieuwe bouwstenen leve ren voor de onderlinge afstemming van plano logische en economische maatregelen ten behoe ve van de verschillende delen van het land. De zer dagen zal u een nota worden aangeboden inzake de mijnindustrie en de industriële her structurering van Zuid-Limburg. Het groeitem po van de uitgaven voor het openbaar vervoer en voor de waterstaat gaat dit jaar dat van de totale uitgaven aanzienlijk te boven. Een groot deel van de waterstaatsinvesteringen gaat naar de zeehavens, waarvan de regering een verdere ontplooiing essentieel acht voor de toekomstige economische ontwikkeling van ons land. Wel noopt de schaal waarop de zeehavenontwikke ling zich thans voltrekt tot grote waakzaam heid ten aanzien van het leef- en woonklimaat. In de land- en tuinbouw en in de visserij vol trekken zich snel ingrijpende veranderingen. Ter vergroting van de arbeidsproduktiviteit in de agrarische sector zal de vernieuwing van het produktieapparaat gepaard moeten gaan met een verdere vervlechting van het land- en tuin bouwbedrijf met de agrarische handel en indus trie. Een voorlopige standpuntbepaling over de structuurvoorstellen van de Europese Commis sie wordt u heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet worden genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van enkele belangrijke landbouwprodulcten. De op lossing van dit probleem zal in de eerste plaats moeten worden gevonden in het kader van het markt- en prijsbeleid van de Europese Econo mische Gemeenschap. J_Jet buitenlandse beleid van de regering wil bij dragen tot de opbouw van een vreedzame en welvarende internationale gemeenschap. Ons koninkrijk is hierbij actief betrokken. Voor de Europese samenwerking zal het ko mende jaar van bijzondere betekenis zijn. Naar het zich laat aanzien, kan op 1 januari 1970 de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt worden afgesloten. De regering ziet hier in geen eindstation, maar een vertrekpunt voor een hernieuwde inspanning terwille van de Europese integratie. De voldoening over de ge maakte vorderingen van de Europese gemeen schappen zou in aanzienlijke mate worden ge temperd, indien in de nabije toekomst niet ein delijk een begin zou kunnen worden gemaakt met de reeds lang vernachte uitbreiding. De regering hoopt dan ook, dat de komende top conferentie in Den Haag succesvol zal zijn. In de Europese Economische Gemeenschap is het noodzakelijk te komen tot een betere coör dinatie van het sociaal-economische beleid van de lidstaten. Dit is ook nodig om Le komen tot een betere monetaire samenwerking. De Benelux-regeringsconferentie, waarbij onder meer is besloten tot spoedige afschaffing van de controles en formaliteiten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwerking een nieuwe sti mulans gegeven. De ontwikkelingen in de communistische wereld zijn weinig geruststellend en verplichten tot on verzwakte handhaving van het Atlantische bondgenootschap. Ook ons land moet zich daar voor een aanzienlijke inspanning blijven ge troosten. Inmiddels wordt in het bondgenootschap het on derzoek voortgezet naar mogelijkheden tot het bereiken van een werkelijke ontspanning tussen oost en west. Het stemt de regering tot voldoening thans ook actief te kunnen deelnemen aan de besprekingen over wapenbeheersing en wapenbeperking in de ontwapeningscommissie te Genève. Met betrekking tot de conflicten in Nigeria, in Vietnam en in het Midden-Oosten zal zij alles doen wat in haar vermogen ligt om het mense lijke leed te verzachten en een vreedzame op lossing te bereiken. De Verenigde Naties blijven, ondanks de tekort komingen, de belichaming van het- verlangen der volkeren naar een vreedzame, rechtvaardige en welvarende internationale samenleving. De regering zal het werk van de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde organisaties aan een nieuwe internationale structuur van de ontwik kelingssamenwerking in de zeventiger jaren met kracht ondersteunen. Zij tracht haar eigen hulpverleningsbeleid reeds thans te passen in een internationaal kader en de doeltreffendheid verdèr te vergroten door meerjarenplanning, inschakeling van zoveel mogelijk geledingen van ons volk en concentratie van de hulp op een be perkt aantal landen. J^eden van de staten-generaal, Het komende parlementaire jaar is het laatste volledige vóór de verkiezingen in 1971. Het ka binet spant zich in om een groot aantal van zijn doeleinden in deze periode te verwezenlijken. Het vertrouwt daarbij uw steun te verwerven. Een doeltreffende gezamenlijke besluitvorming - is noodzakelijk voor ons land en ons konink rijk in deze jaren van verandering en vernieu wing. Moge op onze gemeenschappelijke inspanning Gods zegen rusten Hieimede open ik de nieuwe zitting van de sta ten-generaal. 16 september 1969

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 16