NKOV-Zeeland: protest tegen hogere btw en PZEM-tarieven VERDACHTE ZAAK HULST ONTKENT HARDNEKKIG Onderhandelingen over wolcontainers niet afgesloten Bedrijf directeur Schelde' overleden gehakt van de chef-kok f OFFICIER EISTE DRIE JAAR CEL Raadsman vraagt psychiatrisch rapport aan Meisje van 15 jaar dag na ongeluk in Goes overleden Hulst herdenkt gevallenen Fabeltjeskrant haar favoriete programma Gs antwoorden vrijdag op vragen van statenlid G.J. J. de Waal zeearn BESLISSING PAS LOOP OKTOBER 0P TERUGREIS |:E VAN VAKANTIE INWOONSTER VAN GOES 100 JAAR Met (grote) blijdschap.... ALMANAK VERGADERING IN GOES: REKEST AAN MINISTER Middenstanders getroffen door de ,piekmeters' Geschokt REEKS INBRAKEN IN G0ES-ZUID 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 MIDDELBURG Een hardnek kig ontkennende Hagenaar B. L. B. hoorde maandagmorgen op de rechtbank in Middelburg drie jaar gevangenisstraf eisen wegens me deplichtigheid aan de poging tot het kraken van een brandkast in een Hulster warenhuis, in de nacht voor Pasen. Bij die gelegenheid ontstond zoals bekend een felle brand, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Twee andere verdachten werden al in een eerder stadium veroordeeld. B. had aanvankelijk stukje bij beetje toegeven inderdaad tot het drietal te hebben behoord dat in het warenhuis aan het werk was geweest. Bij het on derzode kwam B. zelfs niet feiten aan dragen die volkomen nieuw waren en- die gechecked bij medeverdachte E. vol ledig juist bleken te zijn. Maar kort voor de zitting zwaaide B. plotselin; om. En toen hij voor het eerst voor de meervoudige strafkamer verscheen verklaarde hij nadrukkelijk ,Ik ben on schuldig.' JMaar aan de andere kant was daar het bewijsmateriaal, de verklaringen van getuigen, die h'em hadden herkend op de boot en onderweg. Zoals hande laar J. A. de K. uit Terneuzen. Deze wist zich nog goed te herinneren dat er die zaterdag voor Pasen een opval lende auto de boot Kruiningen-Perkpol- d'er was opgereden. B. werd herkend als de man die rechts naast de bestuur der had gezeten. Op weg naar de wacht ruimte op de boot waren de mannen langs de auto van De K. gekomen. Zelf was De K. de auto nog eens nader gaan bekijken, want zo'n zeldzaam type had hij nog niet in Zeeuwsch-Vlaanderen gezien. Het was deze De K. ook die de wagen later herkende van een kran tefoto. Officier van justitie mr Th. Lebret kwam in zijn requisitoir tot de conclusie dat er sprake was van vol ledig mededaderschap. Bij het plegen van de knaak was er een zekere werk verdeling geweest. Terwijl de twee an deren van het komplot de snijbrander hanteerden pendelde B. met twee ke teltjes water tussen de kraan en werk terrein om rondvliegende vuurvonken te doven. Raadsman mr Huisman vond het merkwaardig dat er in de dagvaar- ging toch een band wordt gelegd met de twee omgekomen mensen. En dat terwijl uit het manipuleren van B. met de keteltjes water toch moest GOES De 15-jarige Jolianna Misse uit Goes is zondagavond in ziekenhuis Bergzicht te Goes overleden, vermoe delijk aan de gevolgen van een onge luk, waarbij zij zaterdagmiddag betrok ken was. Zaterdagmiddag reed 't meisje op haar fiets over de ventweg langs de Middel burgsestraat. Plotseling stak zij links af zonder richting aan te geven. Ou. dat moment reed Be 19-jarige B. D. G. u:t Goes het meisje op zijn brommer voorbij. Beiden kwamen te vallen. Het ongeluk gebeurde even na half vijf. Dokter J. A. van de Feen, haar huisarts, uit Goes verleende eerste hulD. Hij bracht het meisje, dat vermoedelijk een lichte hersenschudding had opgelopen, met zijn auto naar haar huis. Zondag middag was haar toestand zo verslech terd, dat zij naar ziekenhuis Berg zicht moest worden overgebracht. Daair overleed zij zondagavond. Het meisje was hartpatiënte. fADVERTENTIE) Wij zijn met VAKANTIE t/m maandag 22 september OPTICIEN St-Jacobsstraat 14, Vlissingen worden geconcludeerd dat B. alle po gingen heeft gedaan om een brand te voorkomen. ,Ik vind dat toch wel een belangrijke opmerking van me zelf, zo stelde de raadsman vast. Mr Huisman trachtte ook een analyse te geven van de houding van daclite die na bekentenissen nu weer zegt onschuldig te zijn. Hij heeft zich, zo verklapte de raadsman, zelfs nog even van concurrerende rechtsbijstand voorzien. Mr Huisman zei de indruk te hebben gekregen dat zijn cliënt ge looft in zijn ontkentenis. Hij meende dat de rechtbank een groot risico neemt met het veroordelen van zijn cliënt. Want zo zei de raadsman: een gevange nisstraf heeft alleen effect als degene die wordt gestraft voor zichzelf ook aanvaardt dat hij gestraft moet worden. Naar zijn smaak kan de rechtbank be ter een voorzichtige weg bewandelen door een psychiatrische deskundige in te schakelen. In 1967 had een rapport al vermeld dat B. e'en figuur die neigt tot c_ ren verminderd toerekeningsvatbaar is op de grond van zijn psygische dishar monie. De raadsman dacht dat een dergelijk rapport, nu uitgebracht, eerder in de richting zou gaan van een voorwaarde lijke beschikkingstelling aan de rege ring. De duur -van deze straf die door de officier is geeist is in ieder geval onjuist, zo meende HULST Met een stille tocht, een kranslegging en een herdenkingsdienst :n de hervormde kerk zullen vrijdag avond in Hulst de bij de bevrijding van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gevallen doden worden herdacht. De stoet ver trekt om half acht van het gemeen tehuis naar het beeld ,De Gevallene' aan do Glaeisweg. Bij het beeld zullen kransen worden gelegd door burgemees- ber IP. J. G. Molthofï en door de heer Loof, voorzitter van het comité Viering Bevrijding Hulst. Aansluitend hie er in de hervormde kerk een h kingsdienst onder leiding van ds B. de Neeling en pastoor-deken Ant. Koop- mans. MEVROUW ARENDSE VIERDE HAAR 102de VERJAARDAG ZIEREKZEE Maandag vierde me vrouw J. Arendse-Bax uit Zierikzee haar 102de verjaardag. Met dit respectabel aantal jaren is ze de oudste in Zierik zee. Vele kennissen en buurtbewoners waren naar 't Gildehuys gekomen om de jarige te feliciteren. Onder hen bevonden zich burgemeester D. W. Kastelein en echtgenote. De hoog bejaarde is nog bijzon taal. Alleen haar gehoor is niet zo best meer terwijl haar gezichtsvermogen ook minder wordt. Maar elke avond kijkt ze naar het nieuws en haar favoriete tv-programma, de Fabeltjeskrant. Het geheugen van mevrouw Arendse is ook nog opperbest. Zij herinnert zich als de dag van gis teren dat zij emmers water uit de oude haven haalde op de plaats waar nu de auto's op het Havenplein geparkeerd staan. In de tijd dat ln de SchuiLthaven d; schepen afgemeerd werden nu voor een deel eveneens parkeerterrein haal de mevrouw Arendse boter op de sche pen. Ze genoot zichtbaar van deze d; ze doorbracht tussen haar kinderen, ldeinkinderen en achterkleinkinderen, en temidden van vele bloemstukken. Ze dronk zelfs nog een glaasje wijn mee. De vermoeienissen van deze dag waren haar nauwelijks aan te zien. GEHEIMZINNIG AUTOWRAK UITGEBRAND IN BOUWLAND AXEL In de Beoostenblijpolderseweg te Axel werd in de nacht van zater dag op zondag in een bouwland ter hoogte van Looseshof een uitgebrande auto aangetroffen. De auto lag op z'n kop. Bij het wrak was niemand aanwe zig. De politie stelt een onderzoek in. MIDDELBURG Het college van gede puteerde staten zal aanstaande vrijdag in de statenvergadering aniwooord gé ven opvragen, die het statenlid G. J. J. de Waal (bp) heeft gesteld naar aan leiding van de uitspraak van minister Bakker over het inpolderen van het land van Saeftinge, Het statenlid vraagt de mening van gs over deze uitspraak. Tevens w,il hij weten wat het college vindt van het feit dat de minister niet denkt aan industrievestiging op Neder lands gebied langs het kanaal Antwer- pen-Baaflhoek. Voorts heeft hij gevraagd of het college hem de voor- en nadelen kan noemen van eventuele industrie vestiging in de buurt van 'Ossenïsse en daartegenover nabij het land van Saef- üngen. Tenslotte heeft hij zich afge vraagd waarom er langs het kanaal Gent-Tam euzen zoveel industrievesti ging op Belgisch gebied is en zo wei nig op Nederlands gebied. Order AKF Goes nog uitgebreid mr. Huisman. Het eerder gebrachte psychiatrische rapport heeft al gemeld dat een gewone gevangenis-GOES De grote order, die de Ko et™* n> R .zelf had het laatste ninklijke Zout Organon (KZO) heeft net. o-ednon.' 1 -eplaatst bij de NV Apparaten- straf niet helpt. woord: ,Ik heb het niet gedaan. De rechtbank doét op woensdag 24 sep tember uitspraak. Op de zitting maandagmorgen, onder presidium van mr P. van Empel, zag men af van. het horen van mededader E. Deze had op de vorige zitting geweigerd als getuige op te treden in de zaait tegen B. Ketelfabrlek AKF te Goes"waarvan wij vorige week reeds melding maakten is nog uitgebreid. Naast de leve ring van. twee reactoren zal de AKF voor het bedrijf ook nog de construc tie van een groot aantal warmtewisse laars verzorgen. Apparaten van fen en non ferro legeringen. Met de c dracht is in totaal een bedrag van ƒ2,5 tot 3 miljoen gemoeid. De AKF heeft de opdracht te danken aan het feit dat zij een geanvanceerde lasnve- thode heeft ontwikkeld voor de verwer king van zeer speciale legeringen. Ploegwedstrijden ZAAMSLAG Op een perceel graan- stoppelland van de heer A. Westerbekc, aan de rijksweg Zaanislag-Terliole, zijn zaterdag streekploegwedstrijden gehou den, waarvan de uitslag bepalend was voor uitzending naar de in 1970 in de Wilheliiünapolder te Goes te houden provinciale wedstrijden. Ondanks voor dergelijke wedstrijden zeer gunstige weersomstandigheden, was de deelname gering. Ook de publieke belangstelling was minder dan gewoonlijk. Ds wedstrijdploegers waren in twee ca- tegoriën verdeeld, nl wentelploegen en rondgaande ploegen. De uitslag was als volgt: wentelploegen 1. A. Pijpelimlc te Axel, 244 punten (wisselbeker)2. J. de Feijter te Zaaimsljag, 229; 3. A. Scheele te Terneuzen, 212 punten. Rond gaande ploegen 1. M. W-.eland te Zaam- slag, 246 punten (wisselbeker); 2. C. de Poorter te Axel. 293% punt. In de categorie beginnelingen behaalde C Riemens te Zaamslag de eerste prij:. met 211 punten en A. Verbiest te Koe wacht de 2e prijs met 205% punten. Naar de provinciale wedstrijden zullen worden uitgezonden A. Pijpelink Axel en M. Wieland te Zaamslag. VLISSINGEN Op 64-jarige leeftijd is zondagavond in een zie kenhuis in Bonn plotseling overle den de heer E. Huizinga, bedrijfs directeur scheepsnieuwbouw en re paratie van de NV Kon. Mij De Schelde te Vlissingen. De heer Hui zinga werd onwel tijdens de terug reis uit Italië, waar hij vakantie had gehouden. De heer Huizing-a was op de Schelde een, om zijn werklust, kennis en hr maan optreden, geziene figuur. Hij was onder andere actief r! bestuurslid van de stichting Vliegveld Midden-Zeeland, en hij was voorzitter van het schoolbestuur van de vereni- de technische school in Middel burg, die beheert de technische school en de middelbare school voor scheeps- werkituigkundigen ailrlaar. De heer Hui zinga had als zodanig een werkzaam aandeel in de voorbereidingen van het nieuwe schoolgebouw. Hij was ook de voorzitter van het comité dat zich enige tijd geleden in Middelburg bezighield met de inzamelingen onder de burge rij voor het Middelburgse overdekte zwembad. De heer Huizinga was voorts actief voor de VVD in Middelburg. Hij stond op de kandidatenlijst van de rneenteraadsverkiezingen in 1966. HAVENDIRECTEUR VLISSINGEN: VLISSINGEN Het lijkt mij een voorbarig bericht, dat Zee- brugge het containervervoer van Australische wol zal krijgen. De onderhandelingen tussen de con- tainerconsortia en de diverse voor dit vervoer in aanmerking komen de havens in West-Europa zijn nog niet afgebroken. Daarvan is mij althans niets bekend. De beslissing wélke haven het wordt is pas in de loop van oktober te verwach ten'. Aldus het commentaar van de heer C. Oreel, directeur van de NV Haven van Vlissingen, welke nv één van de kan didaten is voor het verkrijgen van het vervoer van Australische wol per con tainerschepen naar Europa. De onder handelingen zijn voigens hem bepaald nog niet afgerond: ,se zijn nog volop bezig en er wordt ook veel gespro ken over Vlissingen'. De heer Oreel wijst erop dat .derge lijke berichten als nu over Zeebrugge al meer te horen waren. Rotterdam, Ant werpen, Duinkerken, ze hebben allemaal al eens gezegd dat ze het woltransport per container zouden krijgen'. Overigens zijn de havens van Zeebrug ge. Duinkerks én Vlissingen nog geen van drieën gereed voor ontvangst de containertransporten. In Vlissingen- Oost wordt momenteel de kade van -420 meter lengte aangelegd, die speciaal voor de containertransporten bedoeld is. Die kade is tegen eind volgend jaar ge reed. Zeebrugge is ook nog aan net bouwen, evenals Duinkerken. Het is in ieder geval géén gunstig onderhande- Idngsa,speet d'at de kade van Vlissingen nog niet gereed. De investeringen van de Vlissingse haven zullen to taal de eerstkomende tijd zo'n zes mil joen bedragen, inclusief dus de haven in het Sloegebied. 40.000 De havens die in aanmerking kunnen komen voor containerschepen-ontvangst zijn de bekende: Rotterdam (is a.l con tainer-terminal), Amsterdam, Antwer pen, Vlissingen. Zeebrugge, Duinkerken Wat de woltransporten betreft zou hef gaan om containerschepen met zo'n 1200 containers aan boord, die eens in de tien dagen de Westeuropese haven aandoen. Per jaar komt dat neer op zo'n 30- 40.000 containers. Dat heeft de nodige vervoersconsequenties er- accommodate voor de haven, die dit transport in di wacht kan slepen. In Brugge wenste voorzitter van dt Westvlaanrse economische raad overi gens zowel noch de heer Vanneste, als de heer Vandamme, burgemeester van Zeebrugge. antwoord te geven op de vraag of Zeebrugge containerhaven voor de woltransporten zal worden. Zee brugge wil in drie fasen uitbouw van de haven tot deze toegankelijk is voor scheipen 'tot 200.000 ton. Vlissingen-Oost is, zoails men weet, de provinciale sta.ten van Zuid-Hafand nog recentelijk als eer, aantrekkelijke containerhaven genoemd Men zag daar bij het Sloegebied vooral als een alter natief van de Rïjnpooithaven, die Rot terdam uil aanleggen in de buurt var Maassluis. Rotterdam dacht daar aar een havengebied van zo'r. 600 hectare. E. HUIZINGA, 64 JAAR Zelfstudie Eppo Huizinga werd 9 april 1905 in Sappemeer geboren waar hij ook de la gere school doorliep en op twaalfjarige leeftijd in dienst trad bij een landbouw- smederij. In 1921 ging hij naar de scheepswerf- en machinefabriek van E. J. Smit in Hoogezand. Tegelijkertijd volgde hij aan het Instituut Hommes het avohdteke non derwijs in de machine- bouwsector. Na aanvankelijk in het bedrijf van genoemde werf te hebben gewerkt kreeg hij later een aanstelling als werktuigbouwkundig tekenaar op de tekenkamer. In deze periode was hij ook als volontair assistent aan de tech nische hogeschool Delft. Door zelfstudie klom hij van tekenaar tot bedrijfslei der op bij Be werf van E. J. Smit. In 1925 trad de heer Huizinga in dienst van Storlc-Hengaio alls assistent-be drijfsleider. Na diverse functies te heb ben vervuld werd hij daar chef van de afdeling motormontage van Stork-mo- toren. Als zodanig was hij gedetacheerd bij de NDSM in Amsterdam. Op 1 no vember 1942 werd hij adjunct-directeur van Bijker's aannemingsbedrijf NV in Gorinchem en op 1 augustus 1943 werd hij directeur van dit bedrijf dat zich veel bewoog in ds scheepsnieuwbouw- sector. In Gorinchem was de heer Hui zinga actief in het maatschappelijk le ven. Zo was hij daar raadslid voor de WD, hoofdbestuurslid van de- metaal- bond. voorzitter van het district Mer- wede van de metaalbond, voorzitter van de lts en van een woningstichting bestuurslid van de polder Avelingen en regent van de schouwburg te Gorin chem. Op 1 juni 1962 werd de heer Huizinga bij de NV Kon. Mij De Schelde in Vlissingen aangesteld als bedrijfsdirec teur scheepsnieuwbouw en reparatie na dat Bijker was overgenomen door deze werf. De nieuwe functie was vooral in verband met de bouw van de nieuwe reparatiewerf in Vlissingen-oost nood zakelijk geworden. Bij zijn benoeming werd de heer Huizinga tevens commis saris van Bijker, later de NV Schelde Montage. De begrafenis heeft donderdag a.s. om één uur plaats op de algemene begraaf plaats te Middelburg. GOES Mevrouw Hendrika Rui- ten beek-Van Driel wordt van daag (dinsdag) honderd jaar. Me vrouw Ruitenbeek verblijft sinds acht jaar in het gereformeerde rusthuis .Schild en Hof' aan de Voorstad in Goes. Zij heeft een groot deel van haar leven in Goes gewoond. De laat ste jaren vóór zij naar .Schild en Hof' kwam woonde ze echter Ln een pension in Middelburg. De gezondheid van. mevrouw Rui tenbeek laat weinig te wensen over. De honderdjarige, die we duwe is sinds november 1918, heeft nog een levendige belang stelling voor het wel en wee van haar familieleden Het verjaar dagsfeest wordt vandaag op kal me wijze binnen de beslotenheid van het rusthuis gevierd. Doorgereden na aanrijding in éénrichtingstraat AXEL Een consequent tegen de draad inrijdende automobilist, de heer P. M. M. uit Vogelwaarde kwam zondagavond omstreeks negen uur in de Zeestraat te Axel, links d'e Weststraat inrijdend in botsing met de automobilist J. D. uit Axel, die richting Markt reed. De heer M. reed beide straten, v éénrichtingsverkeer geldt, van de ver keerde kant in. Na de aanrijding met de heer D. waarbij vrij veel schade ont stond, reed hij door zonder zich bekend te hebben gemaakt. De Axelse rijkspo litie slaagde er echter in de Vogel- waardse automobilist aan te houden. Zware schade na aanrijding met wielrijder ST-ANNADAND Ernstige schade ontstond maandagmorgen omstreeks half twaalf aan een auto, na een aan rijding met een fietser op de T-split- Weststraat - Ring te St-Annaland. ongeluk gebeurde toen de elf-ja- jarige A. van G. achterop vanaf de Ring naar rechts de Weststraat inreed en daarbij de bocht te ruim na. Hij kwam toen in botsing met de auto van de heer J. D. D. uit Sint-Annaland. die naar rechts uitweek en over de stoep tegen een gevel terecht kwam. De jon gen liep een schaafwond op. STUART, COX, HALSEMA BRITANNIA (NUT) Het Vli-ssingM Nut heeft van de we goed zijn ingelicht eni„ gebleven .eente' Nutsavond meteen een roede avond willen maken en daarvoor maandag een beroep gedaan op Con- ny Stuart, Gerard Cox, Frans Halse- ra en hun programma, .Met blijdschap ;even wij kennis....' Niet tevergeefs, naar is gebreken. He!, programma is inmiddels aan zijn tweede seizoen tos, gedeelten eruit zijn al zeer bekend uit andere programma's en door radio en tv. Zaterdagavond nog gaf de VARA-radio een kleine selectie, erg leuk om naar te luisteren en eerder een opwarmertje dan een weghouderlie voor een vis a vis- voorsteiling. Het edele drietal heeft aan de piano gesteund, door Boudewiin Leeuwenberg gebouwd aan een kei- goed programma: het is tenslotte niet zo gering als onderdelen die ai op da blauwe buis zijn herkauwd zoveel pa- de diumei-gens meekrijgen dat ze het ook j in een zaal doen en goed doen. Dat C01 heeft alles te maken met de ook al niet l zo geringe talenten die we maandag- avond aan het werk zagen. Conny Stuart, we hebben het al eerder in dit kolommetje gezegd, is een all-in- theatervrouw (als die term mag), die het nog steeds in haar macht heeft eea programma te laten zakken of stijgen. Ook maandagavond heeft ze het droor gehouden al had de zaal da-ar op som mige momenten aanzienlijk -meer moeiu mee. Conny Stuart heeft erg veel re gisters en is virtuoos -genoeg om ze ts bespelen: ze is alles teveel om bijvoor-: beeld aan een simpel tekstje (van wij dan ook) opgehangen te worden. Staat ze eenmaal op een podium dan ,'s er ook iets. dan ,'s er iemand, daar doe je niks meer aan, als dat al de bedoeling was. In dit tweede seizoen .vervangt' ze Adèto Bloemendaal. mede debet aan het grols succes van de eerste jaargang en blijk baar zelfs in die mate dat "ze nu zelf aan kan kondigen ,met blijdschap geven wij kennis....'. Conny Stuart heeft het niet zo moeilijk met die vervan ei tip-: ze. heeft- immm «i. met die vervanging: ze hoeft immers ai- leen zichzelf te zijn en dat is zeker ge noeg. Met Cox en Haisema, leiders van de produktie, staan ze er voortdurend borg voor dal ,Met blijdschap geven wij kennis' niet zomaar zonder meer voor kennisgeving aangenomen kan we den. Gerard Cox en Frans Haisema worden nu al enkele jaren ingedeeld bij de jonse cabaretiers die voor Nederland in da ronde van de toekomst mogen rijden. .Talentvol', .hoopgever.de ontwikkeling" en .eigen geluid' zijn de termen die daar zo ongeveer bij Dassen en ze ivillen no? wel eens gebruikt worden. We dachten dat het met die toekomst, de talenten, de ontwikkeling en het geluid best zo goed zsut dat we met glans afkunnen van dat broekemannetjesidee. Cox en Haisema zijn er gewoon, toekomst of niet. Hoe goed dat soms kan zijn ij in de tweede ronde van ,Met blijdschap geven wij kennis...' met enige nadruk bevestigd. Behalve uit de eigen tekst» van Cox en Haisema heeft men nijvc leunnsn putten uit wat tegenwoordig to'. het Nederlands tekstschrijversschap be hoort: Rinus Ferdtnandusse, Anrni Schmidit, Michel van der Plas, Dran- dus P. en Herman Pieter de Boer, na men die er stuk voor stuk bo-rg voor staan dat we een stukje prima (in Oud nederlands: spits) cabaret tegenkiva- men. .Teksten op de sinds jaren gewon# on derwerpen (er is in Nederland ook u weinig te doen) een beetje links-recta een beetje blank-zwart, een beetje m& aetje-vrouwtje-pausje-pil en een beo? homosueel. zo ongeveer in deze volgori al lijkt die niet natuurlijk. Uitwenen; en uitvoering hielden een vervelafe zucht van herkenning echter op vei;i afstand. Ei* is maandagavond (in ta uitverkocht Brittanniaf begrepen a vooral veel gelachen. Dat lijkt ons - tot nut van 't algemeen een goed« zaak. Men moet ma-ar niet vergeten om bij een nieuwe theatergeboorte w«f een dergelijk kaartje af te geven. Z< F ADVERTENTIE) lekker eten tips leeuwse fu he' verging vnn de jongste ver gadering van de sportvereniging WIK fjwillen Is Kunnen') te Kerhioerve, dot ons gisteren be reikte, lazen wij onder meer: ,De heer Tonny Manni vroeg waarom de junioren geen thee 'krijgen in de rust'. Het verlossende woord, werd terstond gesproken: ,De ver gadering besloot in het vervolg 'wel thee ie schenken voor de juni oren'. Een duidelijk geval van inspraak. De jeugd is inel langer onmondig en dringt in een vergadering van Willen Is Kunnen aan op thee in de rust. Maar intussen ligt daar toch maar het Jcit, dat de juni oren van WIK het totnutoe zon der thee hebben moeten doen. Nu is daar, langs een democratische weg, verandering in gekomen. In een vergadering is, met meerder- l1 van stem men, liet besluit ge- i voortaan wél thee te schen- •ot de junioren. Een guns- ■A wikkeling. De junioren mede hun contributie, hun oef. dus mede bepalend zijn no. iel uitstippelen van het be leid, ook in de rust. Het gebruik van thee door de junioren van Willen Is Kunnen te Kerkwerve zal meer losmaken. De KNVB zal eindelijk met- richtlijnen moeten komen. Hei is goed, de ontwikke lingen nauwlettend te blijven vol gen. GOES De afgevaardigden van de Zeeuwse en West-Brabantse af delingen van het Nederlands Ka tholiek Ondernemers Verhond (NKOV) hebben maandagavond tijdens een vergadering in Termi nus' in Goes besloten een rekest te sturen aan de minister van eco nomische zaken, waarin erop wordt aangedrongen, dat de ver hoging van de btw wordt opge schort. In dezelfde vergadering werd protest geleverd tegen de plaatsing van piekmeters door de PZEM, waardoor de middenstan ders zich onbillijk zwaar heiast achten. Voorzitter C. Kouwens van de bond zal rnet de heer F. de Vos, bestuurslid van de afdeling Hulst, een onderhoud aan vragen met gedeputeerde staten om de kritiek op de nieuwe manier van vast- I stelling van het vastrecht voor elektri citeit over te brengen. Tijdens de zakelijke bijeenkomst van de middenstandsvertegenwoordigers werd een conceptbrief over de btw- kwestie vrijwel zonder discussie in I het geheel overgenomen. In de brief die ook naar de Zeeuwse kamers van koophandel, naar de fracties in het parlement en naar het centrale NK OV gaat, wordt teleurstelling geuit over het Belgische besluit de btw- invoering met een jaar uit te stellen. Men stelt, dat dat in strijd is met destijds in EEG-verband gemaakte afspraken, die onder meer inhielden, dat alle lidstaten de btw uiterlijk op 1 januari zouden toepassen. In het rekest schrijft het verbond: .Al hoewel nu nog niét lean worden over zien wat precies de gevolgen van het uitstel door België zullen zijn. is de vergadering niettemin van oordeel, dat verwacht mag worden, dat dit voor vele bedrijven, en met name in de grens streek, een terugslag met zich zal bren gen'. Behalve om uitstel van verhoging van btw in Nederland, vraagt het mid- denstandsverbond de regering om ,zo te zijner tijd mocht blijken, dat de nadeli ge gevolgen van het Belgische besluit door het Nederlandse bedrijfsleven niet volledig kan worden opgevangen door het opschorten van de voorgenomen ver hoging van de btw-tarieven, zich over verdere maatregelen te beraden. Vóór het besluit om het rekest te sturen viel, gaf voorzitter Nouwens een uiteenzet ting over deze kwestie. Hij maakte aan de hand van cijfers duidelijk, dat de omzetten in de eerste vier maanden van dit jaar weinig hoopgevend zijn ge- eest en na vijf maanden stegen de beurd. Gedetailleerde gegevens had de heer Nouwens ook over de gevolgen van de btw in de grensgebieden. Over de hele linie genomen bleek na onder zoek in Breda, Roosendaal. Bergen op Zoom, Zundert en Putte, dat de ver koop aan Belgische klanten verminder de in de grootwarenhuisoedrijven, le- vensmiddelenzaken en winkels, die geen levensmiddelen verkopen. Volgens de heer Nouwens hebben de detaillisten in de grensgebieden zich rustig gehouden, omdat werd gerekend op invoering van de btw in België. Hij stelde, dat men aan de grens gewend is aan verandei-ingen in het koop patroon, en dat men bereid is de daar aan verbonden risicco's te nemen. .Het besluit van België echter heeft hen diep geschokt', aldus de voorzitter. De heer Nouwens stelde, dat nu meer dan ooit blijkt, dat een binnenkort te kiezen NKOV-voorzitter niet partijge bonden mag zijn, om zo onpartijdig mo gelijk de belangen van de detailhandel te behartigen. De heer J. H. Roose drong er óp aan, dat nu men toch over het effect van accijnzen praatte ook wordt gewezen op de z{jns in ziens onbillijke verhoging van de motor rijtuigenbelasting. De heer W. L. A. Lockefeer kringsecretaris te Zeeuwsch- Vlaanderen, stelde tijdens het btw-ge- sprek, dat het switchen van verkoop over de grenzen aanvaard moet wor den. maar dat dat structurele verschijn sel geweld wordt aangedaan nu in Ne derland de btw is ingevoerd met kans op verhoging terwijl België de zaak uit stelt. Het bestuurslid van de afdeling Hulst weest en na vijl inaanueu aicgeii uc rae-u ucoiuuiouu van ut mucuuj .numi. omzetten niet, zoals in Duitsland is gc- van de Katholieke Middenstandsbond, de heer F. de Vos, gaf een uiteenzet ting over de manier van werken van de PZEM met de piekmeters. Voorheen werden de vastrechttarieven vastge steld aan hand van taxaties, nu wordt er gemeten en het gevolg is, dat het geen uitzondering is als het verschul digde vastrecht voor een middenstander verdubbeld of zelfs nog hoger wordt. De heer De Vos gaf een idee van de activi teiten van de afdeling Oostburg van de bond en h(j gaf de inhoud van een brief, die de Hulster afdeling aan de Zeeuws- Vlaamse kamer va.n koophandel heeft geschreven over de kwestie. Kritisch was de vergadering over het feit, dat de betalingen met terugwerkende kracht moeten worden berekend, dat er onvol doende en te technische voorlichting is gegeven en dat de bedragen nu met hekmeters wordt gewerkt onbillijk loog worden. De vergadering betwijfel de of de PZEM zelf wel de gevolgen heeft overzien. Volgens een van de aan wezigen heeft de onderdirecteur in een gesprek met Vlissingse middenstanders gezegd, dat een verlaging van het vast rechttarief zou volgen als de bedragen berekend met de meters veel hoger zou den worden. Bedragen die de heer De Vos maandag noemde: middenstanders die van 98,- •roeger nu 3J8,- moeten betalen, van 300,- naaf 1155,- van 606,- naar 2128,-. In enkele gevnllen moest, men een geringer bedrag dan voor januari 1969 betalen, maar door elkaar geno men lagen de rekeningen aanzienlijk ho ger dan voorheen', zo werd duidelijk gemaakt. ,De PZEM heeft een monopo listisch karakter en dat. maakt de po sitie van de middenstanders moeilijk', zo werd met enige bitterheid vastge steld, waarna werd besloten toch over de zaak te gaan praten. Braad het gehakt, Voeg gefruite uitjes, peterselie, kerrie en knoflookpoeder toe. Opdienen met stukjes ham en uitgebakken rookspek bij capucijnersof bruine bonen. een goed stuk vlees hoort erbij GOES In Goes-Zuid is gedurende, het afgelopen weekeinde ingebroken in drie scholen en één kantoorgebouw. De inbraken werden alle op dezelfde wij/.o gepleegd: na liet wegsnijden van een stuk ruit werd een raam van hiuncu! geopend en kwam de toegang lot de ge bouwen vrij. De inbraken werden gepleegd in de kien- noordelijke wii terschool .Het Mezennest', in de Wilhoi- middagtemporn tadienst. In alle gebouwen werden kasten en bu reauladen opengebroken In het totaal zijn twee platenspelers, een stopwatch, een koffer met tien platen, twee in- structiegrmmmofoonplaten, een aantal) koperen- en houten muziekinstrumenten en 210 spaarzegels ter waarde van elk een kwartje verdwenen. In .Het Mceu- wennesl' en in de Van de Veensrhool werd verder nog een onbetekenend be drag aan klein geld ontvreemd. De üne- se recherche heeft de zaak in onder- Terneuzens meisje te Axel aangerand AXEL ln de nacht van zaterdag op zondag is te Axel een Fransman aan gehouden. die zich aan ccn ongeveer achttien jarig meisje zou hebben vergre pen. De aanranding kwam aan het licht toen op het rijwielpad van Axel naar Terneuzen ter hoogte van Magretle een minifiet3 werd aangetroffen. De politie stelde direct een onderzoek in en trol' de Fransman met het Temeuzensc meis je aan. De Fransman ging er vandoor 'maar werd gepakt. Ol' DE MEESTE PLAATSEN DROOG Op cïe meeste plaatsen droog weer met aanvankelijk vrij veel bewolking en hi« en daar mist. Later op de dag pediodon niet zon. Zwakke tot matig# ongeveer dezelM# ut uren als gisteren, •lijk droog en temperalurM over het. algemeen boven normaal. Vooruitzichten voor woensdag en derdag: Weersvooruitzichten in cijfers deta over Nederland voor wc Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.! Aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp. 0 lot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 90 procent: kans op es geheel droog etmaal: 70 procent Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: van ongeveer normaal to- 4 graden boven normaal: mav. temp.! 0 Lat 5 graden boven normaal; kans op een geheel droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent- Normalen voor 18 tot 22 september: min. temp. max. temp- Den Helder 12 1" Eelde 9 18 De Bilt 10 18 I Vlissingen 13 18 Vliegveld Z.-Limburg 10 18 ZON EN MAAN 17 september Zon op 06.17 onder 1« J Maan op 13.35 onder 20.31 en tc P tij a Ar irstte feen TCte Ml »r ov 11 vo a stc nadat Soord fa zl palen gevelp aanzie pla vordei Sn de fot mi Nodscl met vi middel Mfzlia raming (Ing Inbreke nde e «i uit Vtchtd toljuffi te dlev

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2