Bruinisse nam afscheid van C. H. van der Linde Groots eeuwfeest ,De Scheldezonen' Nijverheid en handel betreurt plaats vaste oeververbinding 2 F*a1 Gemeenschap met eigen mentaliteit Zeeuwse ALMANAK Programma confessionele partijen Gereformeerde kerk Meliskerke vierl J00-img bestaan Minister Klompé opent schouwburg Terneuzen op 77 seotember SUBSIDIES VOOR PEDAGOGISCH INSTITUUT Tien leden gehuldigd Vreedzame vosseninvasie Drie gewonden bij verkeersongeluk onder Biervliet Bejaarde gedood od rijksweg 18 Zeebrugge voor Australische wol containerhaven BEWOGEN 350 JAAR HISTORIE HERVORMD SCH0RE EN VLAKE Verslag provinciale raad bedrijfsont wikkeling landbouw Li te PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAADSVERGADERING EN 17 SPREKERS BRUINISSE Bruinisse heeft zaterdagmiddag afscheid geno men van burgemeester C. H. van de Linde en men heeft dat gron dig gedaan. In een bijeenkomst na de bijzondere raadsvergade- ring die van twee tot drie uur duurde een stoet van 17 spre kers die vrijwel zonder uitzonde ring aankondigden het kort te maken kans nog anderhalf uur met toespraken te vullen, die in veel gevallen vergezeld gingen van geschenken en voor de scheidende heer Van de Linde, die 21 jaar voor Bruinisse heeft gewerkt, waarvan de laatste 10 jaar als burgemeester. Zelf hield de burgemeester bij zijn af scheid de gemeenschap Bruinisse nog even de spiegel voor: ,De gemeen schap Bruinisse met zijn aparte men taliteit en problemen, waar weinig standbeelden worden opgericht en weinig complimenten worden uitge deeld, Bruinisse, waar aparte raads vergaderingen worden gehouden, zo wel wat betreft tijdsduur als wijze van vergaderen, Bruinisse met zijn Vlaamse instelling, met zijn schepen in en rond de haven, zijn .Beursje', waar 's morgens vroeg reeds de man nen van de kaai het laatste nieuws verkondigen en Bruinisse, waar men op straat spreekuur houdt, waar schippers hun .decadenties* vertellen, waar vergaderingen van bepaalde verenigingen soms od een Poolse landdag gelijken, temidden van die gemeenschap heb ik met veel genoe gen en voldoening 21 jaar mogen le ven en werken'. Kennelijk weken de Bruenaren voor de gelegenheid af van de Bruese gewoonte, die voorschrijft weinig complimenten uit te delen. Zowel tijdens als na de raads vergadering hield een lange rij sprekers zich in het zeer warme hervormde ver enigingsgebouw bezig met de goede kan ten van de scheidende burgemeester die men met spijt ziet vertrekken. De heer Van de Linde ging zelfs in op de proble men in de visserijwereld en met name om die moeilijkheden vond met het jam mer, dat hij naar Nieuwerkerk aan de IJssel gaat. De heer Van de Linde ging nog eens in op de problemen in de schelpdiercultuur en hij stelde: .geduren de een reeks van jaren is de aandacht van de regering op deze problematiek ge vestigd. De weg was moeizaam en lang, doch is uiteindelijk bekroond met de er kenning van regeringswege, dat de ge meenschap niet aan zijn lot mag worden overgelaten, dat Bruinisse niet het kind van de Deltarekening mag worden. Dat er compenserende maatregelen getroffen moeten worden in de vorm van industria lisatie en recreatie'. De heer Van de Lin de maakte duidelijk, dat de maatregelen ter compensatie niet door de gemeen schap Bruinisse worden bekostigd, waar bij hij stelde, dat het ook om nationaal belang gaat. Hij wees op de noodzaak van aanleg een nat industrieterrein in de Stoofpolder. Dank betuigde de schei dende burgemeester aan de medewerkers en instanties, met wie hij samenwerkte in zijn ambtsperiode. En wens aan het eind van zijn toespraak: ,Laat de struc ture omschakeling van onze gemeen schap, die geen eenvoudige zaak is, ge paard gaan met grote durf, energie en doorzettingsvermogen, met daarenboven een sterk geloof in de toekomst'. De waarnemend burgemeester, de heer W. van Gilst ging in zijn afscheidstoe spraak uitvoerig in op de zaken, die tij dens de ambtsperiode van de heer Van de Linde in Bruinisse tot stand zijn geko men. Om een aantal te noemen: .verdere oltooiing van de nieuwe gemeentehaven n opheffing van het tonenstelsel, verbe tering Dorpsweg en invoering van schoolmelk, reorganisatie Centrale Dienst Noord-Zeeland', oprichting VVV, woningbouw, recreatie Grevelïngen-bek- ken, nieuw gymnastieklokaal, Deltnscha- dewet, artikel 8 en meergelegenlieid voor 100 jachten'. Na een dankwoord aan de burgemeester, had de heer Van Gilst nog als wens voor de periode dat Bruinisse een burgemees tersvacature zal hebben: .Heren, leden van de raad, we hopen in deze zaak ook op uw medewerking en wanneer de tijd aanbreekt, dat de nieuwe burgervader zijn intrede doet, hoop ik dat we kunnen zeggen: 't eï oardig gelope' Aanpassen Trouwaulo Steeds meer jonge mensen geven de voorkeur aan een trouwerij in stilte. Men mixt dan wél wat de corum, maar daar staat heel wat tegenover. Toch. is 't leuk, zo'n trouwerij in stijl. De heren lopen zeer on wennig in veelal gehuurde, plech tige kostuums, waar men boven dien nog eens uitbundig gewas op heeft geprikt. De dames zijn allen in 't nieuw. Zo heeft ieder z'n eigen moeilijkheden. Een jaar of wat geleden heeft een jong collega in Vlissingen daar eens mee willen breken. Hij begaf zich, in eén neutraal wan- delcostuum met z'n al even neu traal geklede bruid in een Fiatje 500 naar het stadhuis, waar hij het automobieltje aan de voet van de rode Toper parkeerde. Onmid- delijk spoedde een boze bode zich in looppas in zijn richting. ,Weg daar meneer, daar kunnen ieder ogenblik trouwauto's komen!' De bruidegom wees met hoog hartige nonchalance op zijn be scheiden bezit. J)at is de trouw- iuto meneer.' De bode wankelde even, maar her stelde zich ««eï. Hij verklaarde het autootje tot non-trouwauto en stond alsnog op verwijdering. De bruidegom was zo goed «te£ of hij moe t het wagentje een eindje verderop rijden. Vervolgens besteeg hij waardig de stadhuistrappen. Maar trouwauto's zijn er, tot ver ontrusting van de bode, niet meer gekomen. Voor de raad werd het woord gevoerd door het oudste raadslid, de heer D. de Koning. Hij haalde een aantal persoon lijke herinneringen op. Waardering had hij voor de manier van werken van de heer Van de Linde: ,Wij hebben in de j; ren die achter ons liggen als raadsleden prettig met u samengewerkt op een ma nier, die alleen Bru eigen is en wa'"" zich voorbeeldig in kon aanpassen' heer De Koning maakte ook gewag van een aantal projecten, dia onder leiding van burgemester Van de Linde tot stand kwamen. Hij maakte duidelijk, dat in Bruinisse voor een burgemeester nog ge noeg te doen valt: ,Maar jammer genoeg gaat u ons nu verlaten, nu de klok op 5 voor 12 staat. Niet dat wij u deze grote vooruitgang niet gunnen, maar wij vin den het jammer, dat Nieuwerkerk aan de IJssel u van ons komt weghalen, want u was in onze huishouding goed thuis. Die benoeming naar uw nieuwe gemeente valt voor ons niet op een geschikt mo ment'. De heer De Koning was blij. dat de heer Van de Linde voorlopig voorzit ter van de visserijvereniging blijft. Na mens het personeel ,en mijzelf' sprak ge meentesecretaris B. de Groot. Hij maakte duidelijk, dat bij peiling van de gevoelens aangaande de heer Van de Linde de me ningen bijna onverdeeld gunstig waren. ,U had aandacht voor het personeel. Met. problemen, ook van huiselijke aard, kon den wij bij u terecht. Met een kwinkslag en een luchtige lach was u velen van ons zeer tot steun'. De heer De Groot gaf een idee van de gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel, zijn geboorteplaats. .Een ambi tieuze gemeente', zo noemde de gemeen tesecretaris. Zoals gezegd, veel geschen ken waren er voor de scheidende burge meester: van de raad een luchtfoto van Bruinisse, van de bevolking een schrijf machine en een horloge, van de voetbal vereniging een gebeeldhouwd voetballer tje. van het gemeentepersoneel een aqua rel. van het Rode Kruis een boekenbon van de commissie oudheidkamer een oud stramien en van de stichting Bruinisse een beeldhouwwerkje. Sprekers .onderstri woorden van de 17 sprekers zegje zeiden. Voor de vereniging van b en w en Schouwen-Duiveland sprak bur gemeester D. W. Kastelein van Zierikzee ,Je gaat naar de top' voor de NV Brugverbinding Haringvliet burgemees ter C. van Halst van Oostflakkee, voor Zevibel de heer A. L. S. Lockefeer ,er is hier een burgemeester nodig, die een strijd kan strijden, die nog in hevigheid zal toenemen' en voor de visserijvere niging .Algemeen Vissersbelang' de heer H. Schot .het spijt ons. dat we u moe ten missen. Ik wil met tot gedeputeerde staten richten en vragen om, voor zover zij daar iets aan kunnen doen, eraan mee te werken, dat voor Bru een burgemees ter gezocht wordt, die Bru begrijpt' Verder werd het woord gevoerd door de heer W. Vlam namens de rijkspolitie, door de heer B. de Haan, hoofd van de openbare lagere school, door de lieer H. Groeneveld, hoofd van de christelijke la gere school de heer Groeneveld had zijn leerlingen Jan Peter van Leeuwen, Henk de Vane en Ineke Kemp bij zich die de heer Van de Linde een collega aanboden die ook nog kort iets zeiden door de heer A. Maaskant namens de middenstandsvei-eniging, die een bedrag onder couvert schonk, door mevrouw J. de Waal-De Waal namens de NCVB en de bevolking, door de heer W. van den Berg namens de watersportvereniging en Schuttevaer. De heer Van de Berg la_s ook een brief voor van VW-voorzitter C. Jumelet door de heer J. van de Have de muziekvereniging ,Nu met hope', de heer M. Verspoor" namens de Bruse Boys, de heer B. de Groot namens de stivhling Bruinisse. de heer L. Stoutjes- dijk namens de stichting Prot. chr. be jaardenzorg. de heer W. van den Ouden namens het Rode Kruis en de heer J. van den Berg namens de commissie oudheid kamer. En tol slot waren er drie ,op z'n vissers' geklede vissers de lieren L. de Waal, S. Jumelet en H. Hoogerlieide die een via een meezinger de prestaties van de lieer Van de Linde roemden. Want, •onden ze, na ruim twee en een half uur toespraken: 't Is wel een beetje droog VLISSINGEN Naar aanleiding onze publikatie van donderdag 11 sep tember over een mogelijk gezamenlijk verkiezingsprogramma van de AR, de CHU en de KVP voor de provinciale staten, verzoekt liet provinciaal comité van de AR-kiesverenigingen in Zeeland opneming van het volgende: 1. Er is geen sprake van een gemeen schappelijk program van de 3 confessio nele partijen in Zeeland voor de komen de statenverkiezingen. Op de onlangs gehouden bijeenkomst geen enkel concept-program bespro ken, derhalve ook niet dat van de Chr Host. Unie. 3. Op deze bijeenkomst is afgesproken, dat van het behandelde geen mededelin gen naar buiten zouden worden gedaan, aangezien de gehele materie ter nadere bestudering aan een commissie is toe vertrouwd. Het provinciaal comité zal over de in geding zijnde punten uiter aard geen beslissingen nemen, voordat de leden zich op democratische wgze hierover hebben kunnen uitspieken. 4. Het provinciaal comité betreurt in hoge mate dat één der gesprekspartners gemeend heeft de gemaakte afspraken niet te moeten nakomen. hè. Op de foto: een van de vele geschenken, die de burgemeester kreeg aangeboden. MELISKERKE De gereformeerde kerk te Meliskerke bestaat honderd jaar. Dat feit wordt woensdagavond tij dens een feestelijke bijeenkomst in liet gereformeerde kerkgebouw in do Berg straat te Meliskerke herdacht. Die herdenkingsdienst begint om half acht. Tijdens de kerkdienst van zon dagmorgen ging d3 M. Vreugdenhil uit Nijkerkerveen voor. Hij was van 1928 tot 1946 voorganger van de gerefor meerde kerk in Meliskerke. In de avonddienst ging de eigen predi kant, ds T. Kok voor. De speciale collecte die tijdens deze diensten werd gehouden bracht 2426 De opbrengst gaat naar het zen- .gsproject Rewanda, waar men een kerk wil bpuwen. Dodelijk ongeval te Oosterland OOSTERLAND Door een vergissing bij het verstrekken van inlichtingen aan onze correspondent, vermeldden wij zaterdag abusievelijk dat de auto, waardoor een 77-jarlige wielrijder bij het oversbken werd gegrepen, bestuurd werd door de heer P. I-I. J. E. uit Em- meloord. Genoemde lieer E. was echter alleen getuige van dit ongeluk en heeft zich als zodanig gemeld. De auto die met de overstekende wielrijder in bot- kwam. werd bestuurd door de heer I. P. uit Nijmegen. TERNEUZEN Op zaterdag 27 september zal «Ie minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, mejuffrouw (Ir M, A. M. Klompé hel nieuwe Zuidland- theater in Terneuzen officieel ope nen. I-Iet opening.snrograninia is een ontrdcii vnn liet Nederlands Danstheater niet o. a. de landelij ke première van een ballet van de choreografe Katli.v Gosschalk op graffiti van Roger Reynders. Na do opening doorminister Klompé zal de burgemeester van Terneuzen de nieuwe schouwburg overdragen aan de stichting Ter- neuzense schouwburg, waarvan de heer P. M. Berbers" voorzitter is. Voor de genodigden is er tot slot gelegenheid het gebouw, dal ƒ1.6 miljoen kostte cn waaraan 2 jaar werd gewerkt, te bezichtigen. Wij tekenen bij deze mededeling aan. dat wij geen aanleiding zien terug te komen op de aanvankelijke publikatie. Redactie. Afscheid dr. F.zendam Zweedse Rode- Kruisziekenhuis ZIERIKZEE De geneesheer-directeur van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee, dr H. Ezendam, zal op 30 september zijn functie neerleggen. Er is in verband daarmee een receptie tussen 3 en 4 uur in een van de zalen van het ziekenhuis. WALCHEREN KRIJGT EEN .JHNIORENKAMER' VAN NIJVERHEID EN HANDEL VLISSINGEN Op Walcheren is een .juniorkamer' (maximum leeftijd van de leden is 40 jaar) in de maal: \«cn de Mij voor nijverheid en handel. De jiraiorka/mer zal hooguit 25 leden tellen. Voorzitter is de heer W. F, de Pagter te Middelburg en secretaris-oenning- meester van he; voorlopig bestuur is de Vlissinger H H. Se hu rink. Onder de leden zijn een predikant een arts en een socioloog. Waarschijnlijk in novem ber aanstaande zal deze juniorkamer orden geïnstalleerd. De juniorkamer z;ct ais duidelijk ver schil met he'. departement Zee'.nnd vnn de Mjj voor nijverheid en handel .een grotere zelfwerkzaamheid', zoals de heer Sohurink het formuleerde op de jaarver gadering van het departement. .Wij ho pen bij bepaalde gelegenheden niet zo zeer op samenwerking, als wel op sa menspraak'. aldus de heer Schurink. De juniorkamer wil bijvoorbeeld meedoen aan een landelijk project van de Ne derlandse Hartstichting, waaraan ook junlorkamers elders in ons land deelne men. Op Walcheren zouden voorts acti viteiten kunnen liggen .in de sfeer van een combinatie van industrie, recreatie en toerisme', aldus de heer Schurink. Voorzitter ir J. P. Berdenis van Berle- kom van het departement Zeeland ant woordde op de jaarvergadering dat deze oprichting .volkomen in de lijn van ons departement ligt. Wij willen u graag helpen'. Iet departement Zeeland telt thans 302 ;ewone leden en 75 bedrijfsleden. MIDDELBURG B en w van Mid- delburg hebben de raad verscliillende subsidievoorstellen doen toekomen. Al lereerst is er een verzoek om bijna ƒ1000 Ie voteren voor een experiment met een regionaal pedagogisch cen trum voor Zeeland in Middelburg. De drie landelijke centra zijn name- lijk tot de conclusie gekomen, dat d» kwalitatieve begeleiding van het kleu ter- en basisonderwijs een gedecentra liseerde aanpak vereist. Er is een plan ontworpen voor de vorming van regio nale pedagogische centra met daarop aansluitend een opzet voor een experi ment; de keus voor dit experiment u op Zeeland gevallen. De stichting regio naal pedagogisch centrum Zeeland „,v werkt de zaak nader uit. waarbij als Jan' uit Sint-Jansteen, Vrijheid-Een-1In de toespraken viel een zekere angst I vestigingsplaats aan Middelburg ge. dracht' uit Lamswaarde en .Eendracht;voor het wegvallen van subsidie na de!dacht is omdat hier de opleidingsscno. uit hel Belgische Yrasene bijeen voor herindelingen te beluisteren. Maar del!eQ voor onderwijzers en onderwijzeres een muzikale wandeling door liet dorp. I aanwezige burgemeesters waren er van sen gevestigd zijn. Voor 1969 bedraagt Daarna verzorgde elk gezelschap een overtuigd dat de regering prijs stelt op de subsidie eenderde van de jaarlijkse, deel van liet feeslconeert op de kiosk een goed muziekgezelschap, en dat dit -■«- TWAALF MUZIEKGEZELSCHAPPEN TE NIEUW-NAMEN NIEUW-NAMEN De muziekvereni ging ,Do Scheldezonen bestaat honderd jaar. En dat was een goede aanleiding voor een weekend lang feest in liet grensdorp Nïeuw-Nanieii. Zaterdag de muziekgezelschappen ,de v-Namen, .Sint' Schelden ■Twaalfhoven uit Hoeven speldde een gouden speld niet robijnen voor 60 jaar lidmaatschap op bij de heren C. van Ekken en F. van Dam. De onderschei ding voor vijftig jaar lidmaatschap ging naar de lieren L. Verstiggelen, O. van Roeyen en Th. Kindt; zij ontvin gen een speld met smaragd steen. De heren J. van Omber gen, L. van Vlier- bergen en H. Lèenkuccht ontvingen iia 40 jaar een gouden speld en een zilveren speld voor de eerste 35 jaar was er voor de heren A. van Ekken en J. Ver- meersen. feestelijke vergadering in het lokaal van de heer Tliilleman in Nieuw- Namen. Voorzitter de heer P. de Deckere mocht in zijn welkomstwoord aJlc bestuurs- en ereleden, natuurlijk de spelers en ook vele afgevaardigden van muziekgezelschappen uit de om streken verwelkomen. Aan het verdere feest namen behal ve de vier eerder genoemde gezel schappen ook deel: .Clinge', .Een dracht maakt macht' uit Koewacht. .Nooitgedacht' uit Graauw. .Excelsi or' uit Ter Hole, .Heikant' ,Sinl- Caecilia uit het Belgische Meerdonck .Sint-Caecilia' uit Kieldrecht (B) en ,De Leopold- en Alberttisten' ook uit Kieldrecht. Voor dit eeuwfeest waren veie muziek liefhebbers. burgemeesters en wethou ders uit de omtrek naar Nïeuw-Namen gekomen. De heer De Deckere liet het wel en wee van de afgelopen honderd jaar de revue passeren. Hij vond het erg verheugend dat er bij de .Schelde zonen' een vernieuwwing was te con stateren. ,De laatste tijden waren ei veel nieuwe aanmeldingen van enthou siaste muziekbeoefenaars'. Alle zeven tien volgende sprekers wensten het be stuur veel geluk met dit jubileum. geldt voor elke gemeenschap, groot klein. Zondags vertrokken de .Schelde zonen' vanuit lokaal Braet naar de r-k kerk waar ter gelegenheid van het jubileum voor de leden en overleden le den van het muziekgezelschap een Hei lige Mis werd opgedragen. Het meisjes- en. mannenkoor, begeleid door de fan fare voerden de liturgische zangen uit. 'b Middags maakten alle muziekgezel schappen gezamenlijk een rondtocht door het dorp waarna het feest met concerten op de kiosk een grootse slot noot kreeg. EREMEDAILLES Het hoogtepunt van deze feestelijke bijeenkomst was dc uitreiking van de eremedailles. De voorzitter van de dio- ne bond van muziekgezelschappen in het bisdom Breda, de heer J. van MIDDELBURG Tengevolge van het zonnige en zachte weer van de eerste, tien septemberda gen is er een .geboortegolf' ont staan van de kleine vos. Overal, is deze mooie vlinder, die een vleugelspa.nwij-dte heeft van vier a, vijf centimeter de laa.tste tijd waargenomen. Zowel langs weger, en dijken, als in de duinen en tuinen. Tot middenin dorpen en steden komen zij voor waar herfstasters, dahlia's vet- kruid en budlea's wemelen van deze bijzonder fraaie vlindersoort, aangelokt door de geurige honing. De kleine vos is goed herken baar aan zijn oranje-kleur met op beide vóórvleugels zwart-witte vlekken (zie foto) terwijl de van den van zowel vóór als achter vleugels bezet zijn met talloze lichtblauwe stippen, gevat in diep zwarte ringen. Dc isecten zijn volkomen onscha delijk daar hun rupsen uitsluitend leven op brandnetels. In kennerskringen waar zo'n plot selinge opleving van vlinders ook wel een .vlïnderexplosie' wordt ge noemd, vermoedt men, dat na dc vele gure en koude dagen in augustus, het vrij abrupte zach te weer wat daarop is gevolgd, de oorzaak is dat vrijwel alle poppen tegelijk zijn uitgekomen. De vlinders kunnen tot diep in ok tober worden waargenomen. Foto: J. C. Wedts de Swart. BIERVLIET B.j een vrijwel fron tale botsing op. de r.jksweg tussen Bier vliet en IJzendijke zijn zaterdagavond laat drie personen ernstig gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder van een Belgische auto, Van R. uit St.-Stevens-Woluwe, een voor hem rijdende tractor te laat opmerkte. Bij een poging om door krachtig te rem men een botsing te voorkomen kwam hij gedeeltelijk op de linkerweghelft, waardoor een aanrijding ontstond met een tegenligger. Ds bestuurder van deze auto, A. van D. uit Groede, werd zeer ernstig gewond, evenals zijn passagier?, mejufrrouw J. K. uit Nieuwvliet. Bei den zijn in de loop van de nacht naar een neurochirurgische kliniek in Gent overgebracht. De bestuurder van de Bel gische auto kon na behandeling in het ziekenhuis te Oostburg naar hu.is. Een passagier van hem is gewond in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. Bij de botsing werden beide auto's vernield. De tractor werd licht beschadigd. die een dubbeltje per inwoner is. Het pedagogisch instituut zal gevestigd worden in het voormalige gemeentehuis van St-Laurens. B en w vragen de raad voor de verbouw een bedrag van ruim ƒ24.000 beschikbaar te stellen. Voorde aanschaf van de inventaris wordt een bifdrage van bijna 25.000 gevraagd. ZIERIKZEE (ANP) —De 77-jarfp F. M .de Schutter uit Bergen op Zoom is zondagmiddag verongelukt op rljkg. weg 18. Hij stak op de fiets de rij weg .over en werd door een personenau to aangereden. De man werd naar het ziekenhuis i n Zierikzee overgebracht waar hij is overleden. BRUSSEL (ANP) Zeebrugge is erin geslaagd het containervervoer van Au stralische wol in de wacht te slepen, zo meldt de Brusselse krant .Het Laat ste Nieuws'. Geruchten hierover deden reeds enkel; dagen de ronde, en hoewel de burge meester van Zeebrugge op vragen niet rechtstreeks wilde antwoorden, kon toch vernomen worden dat de zaak voor Zeebrugge in kannen en kruiken is, al dus dit blad. Het spreekt in dit verband van e. aanzienlijk winstount op onze noorder buren, waar Rotterdam hemel en aark bewogen heeft om dit containerverkeer' naar zich toe te trekken. DEPARTEMENT ZEELAND OVER WESTERSCHELDE: Zelfstandigheid nu afgesloten Van de 18 leden tot ruim vierhonderd SCHORE De hervormde gemeente van Schore en Vlake heeft zondag :n een bijzondere dienst niet alleen het 350-jarig toestaan herdacht, maar bovendien met deze dienst de zelf standigheid van de gemeente afge sloten, omdat men met de hervormde gemeente van Kaïpelle een combinatie heeft gevormd. Moeilijkheden zijn de hervormde ge meente van Schore en Vlake in deze dne'nonderdvijftig jaar niet bespaard gebleven. In 1811 en 1819 brak er zelfs brand uit door het omvallen van een stoof en blikseminslag. Door tijdig ingrijpen van de koster en enkele andere personen kon erger worden voorkomen In 1914 is de oude kerk door een nieuwe vervangen. Door de o o rlgsli an cl eliin gen in de meidagen van 1940 werd de kerk evenwel zo zwaar beschadigd dat ze moest worden afgebroken. In 1942 kon weer een nieuwe kerk in ge bruik wprden genomen. Het beroepen van de eerste predi kant ging voor de gemeente met veel moeilijkheden gepaard. De ambachts heren van Schore en Vlake alsmede de ingezetenen van deze plaatsan. ver zochten een dienaar des woords te hebben, hetgeen de classis op 6 juii '598 drie maanden opschortte. Op 5 oktober van dat jaar werd nogmaals op een beslissing aangedrongen, waar op men van de claissis antwoord kreeg, dat de zaak aan de rentmees ter zou worden voorgelegd. Het heeft nog tot 1619 geduurd, voordat het verzoek werd ingewilligd. Na een vergadering op 21 augustus met de gemeenteleden werd als eerste dienaar des Woords beroepen ds Jo annes Dembsenius de jonge. Op f september 1619 werd dê eerste dikatie gehouden door ds L. van te Besten uit Kruiningen. toen mi: ook het eerste kind gedoopt. Den kelijke gemeente telde toen 18 leiea. in 1638 waren dat er 52. omstraki 1700 was het aa.ntal leden gestep tot 90 en in 1845 telden Schore m Vlake sa,men bijna 200 leden. Tmm telt de hervormde gemeente riÈi vierhonderd leden. In totaal hebbes 32 predikanten de gemeente gediend. Moeilijkheden met de dienaren hetil men niet veel gehad. Alleen met dl Buijtendijk rees een conflict betref fende zijn leer en leven. Dat had to'. gevolg, dat hij op 19 februarie 1712 bij de resolutie van de Staten vu Zeeland uit zijn ambt werd onüi'-. Ook dc leden van de kerkeraad ie hét met hem eens waren, werdu van hun ambt ontheven. Armenzorg JR. KRANEN OVER TWEE ZWEMBADEN WALCHEREN: OPTIMAAL GEBREK AAN SAMENWERKING BEREIKT' "VLISSINGEN .Het departement Zee land betreurt bijzonder dat het tracé van de vaste oeververbinding voor de Westersehelde de oostelijke kant uit gaat. Heel, heel hoogstwaarschijnlijk steeds meer naar liet oosten. Het de partement betreurt dat met de stichting vaste oeververbinding Westersehelde', aldus voorzitter ir J. P. Berdenis van Berlekom van het departement Zeeland van de Mij voor nijverheid en handel, vrijdagmiddag op de jaarvergadering in het standhotel te Vlissingen. ,Het rapport van de stichting, waar voor ons departement het initiatief nam, was mijns inziens uitermate joed. We hebben er alles aan ge- laan om ónze plaats ingang te doen m de stichting waren wij niet in staat om de juiste objectief techni sche plaats te bepalen. De techni sche commissie was er alleen om dc andere commissie te behoeden voor werkelijk dolle dingen'. De heer Berdenia van BerTokom ia zelf Eel tegen Hij verzekerde de aanwezigen voorts dat ,in technische kringen en in aan- nemerskrlngen sprake is van een nóg oostelijker weg bij Waarde. De beleids lijn daarvoor in de stichting is: fél te gen. ,De kans is niet groot, geloof ik, maar je kan nooit weten'. De heer Berdenis van Berlekom tot slot: ,Het departement Zeeland had dc verdienste de zaak wakker te hebben gemaakt. Drie jaar geleden was er nog geen enkele aandacht voor een derge lijk project. We zijn nu meegegaan met de minister, maar het is onder protest. Droogzwemmen Aan het adres van Middelburg en Vlis singen plaatste ir G. Kranen ter ver gadering enkele niet zo vleiende- opmer- kinen terzake van dc zwemtoadinitia- tieven ter plaatse. Dit naar aanleiding van een vraag uit dc vergadering wax er bereikt is met de activiteiten van het departement onder andere een rap port enkele jaren geleden. De heer Kranen is voorzitter van de zwembad commissie. ,Wat het aantal kubieke me ters betreft is er meer bereikt: twee relatief kleine baden, elk kleiner dan het oorspronkelijke plan. Financieel: ze zul len aanzienlijk oneer kosten, ook de le vertijden van het materiaal zuilen aan zienlijk langer duren. In samenwerking is het optimale be reikt van een gebrek aan samenwer king tussen de twee gemeenten. Over een jaar Is het 'mogelijk overdekt te zwemmen op twee plaatsen. Wat de prijs van de kaartjes betreft: waar schijnlijk had men dit jaar in een ge zamenlijk overdekt had goedkoper kun nen zwemmen dan in twee minder ren dabele projecten over een jaar'. De lieer Kranen liad overigens een lichtpuntje: .Misschien hebben alle partijen wat inspiratie meegekregen uit de commissie en begrepen dat er grote behoefte aan zwemcapae- teit was' Vice voorzitter ir J. II. Mulock Houwer: ,Ze hebben droog- gezwonimen'. Een vraag of het departement Zee land geen taak heeft in een grotere vaarveiligheid op de Westerschelcfe werd door de neer G. v. d. Graaf, directeur van het loodswezen in het zesde dis trict, beantwoord, nadat de departe mentsvoorzitter had gezegd hier niet zo'n taak te zien liggen. Deze merkte op. dat het een probleem is dat in hoofdzaak de scheepvaart naar België raakt. Daarom zijn er onderhandelin gen nodig voor verbétering. In de com missie van toezicht van Beliië en Ne derland wordt er veel gesproken en men doet wat men kan, ook de binnen vaart is speciaal in dit overleg betrok ken, aldU3 do heer v. d. Graaf. GOES In 1968 nam de provinciale adviescommissie van het borgstellings- fonds voor landbouw in Zeeland 67 ann- ragen in behandeling. Daarvan werden er 63 afgedaan. Er werden 39 aanvra- ;en toegewezen en 21 afgewezen. Drie aanvragen werden als vervallen afge boekt. Dat staat in het verslag van de provinciale raad voor de bodrijfsonl; •ikkeling in de landbouw in Zeeland ei ijn commissies, een verslag over be' jaar 1968. In een nadere uiteenzetting over de be handeling van de adviescommissie voor het borgstellingsfonds wordt duidelijk gemaakt om welke redenen aanvragen werden afgewezen: aanvragers hadden geen ervaring in een bepaalde teelt, die zij wilden beginnen, de financiële opzet werd in een bepaald geval niet verantwoord geacht, bedrijven zouden te zwaar belast worden, bedrijven wa ren te klein of privd-uitgaven te hoog om te kunnen dekken uit het bedrijfs- men. In het verslag wordt mei- gemaakt van de werkzaamheden van de provinciale raad, men besteed aandacht aan de organisatie en men herinnert aan vergaderingen en inlei dingen over problemen, die in 1968 be loken werden. Daarbij worden de mdpunten van de raad over diverse zaken nog eens geformuleerd. Verder is in het verslag opgenoemen een over zicht van de vergaderingen en excur sies van de commissie bedrijfsvraag- stukken. de diaconie altijd uit eigen middelen kunnen bekostigen. In de loop dor jaren zijn de middelen en bezittingen van de diaconie aanzienlijk toegeno men, waaruit blijkt, dat er altijd veel voor de behoeftigen is geofferd. Wanneer de eerste kerk gebouwd U. is niet bekend. Vast staat, dat er vroeg ccn kapel :s gesticht de nonnen van het" klooster te Biezelinge verantwoordelijk voorwa ren. Hel kerkgebouw was oorspron kelijk een kruiskerk. Het gebouw was evenwel voor do kerkelijke ge meente te duur in onderhoud', zodat ze op een later tijdstip is verkleind. Inwendig viel de 'kerk op door etn eenvoudige uitvoering. Alleen de kan sel gaf het jaartal 1658 aan. In 1619 werd er door de kerkeraal ook een verzoek tot de classis richt een onder-wijzer te mogen noemen om de jeugd de fundan ten in het christelijk geloof te on derwijzen, het Woord des Heren in de gemeente voor te lezen en psal men te zingen. Het is niet bek«M of deze benoeming spoedig heeft plaatsgehad. In 1930 was er wel een onderwijzer, namelijk de heer S. Lava.1. Hij kreeg kort daarop mi. lijkheden met de kerkeraad en legde zijn functie neer. VERANIER LI JKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking en op de me» ie plaatsen droog weer. Weinig wind en in het algemeen lagere niiddagtempera- luren dan zondag. VOORUITZICHTEN VOOR DINSDAG EN WOENSDAG. Temperatuur dalend tot voor de tijd van het jaar normale waarden en vooral aanvankelijk nu en dan regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeia over Nederland: voor dinsdag: aantal uren zon: 0 toto; min temp van 1 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: ongeveer nor maal; kans op een droge periode van stens 12 uur: 60 proeent; kans oPj geheel droog etmaal20 procent Voor woensdag: aantal uren zon: 1 7min. temp.0 tot 4 graden boven non maal; max. temp.: ongeveer normaal.' kans op een droge periode van minsteflj 12 uur: 80 procent; kans op een geb«l droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN 16 september Zon op 06.16 onder 1«.» Maan op 12.08 onder 20.01 II lil UA w,0i ibolc lom fem|. f" i'd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2