AUTOSALON FRANKFURT: variaties op variaties op variaties DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK ««■IP Gaullistische ultra's steken koppen bijeen 9 Peugeot en Renault bewaren primeurs tot Parijs Politie Aken geeft les in eigendomsbescherming EISEVIERS deljpNE ypllDAO 12 SEPTEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Links: een van de primeurs op de Frankfurter salon, is deze fraai gelijnde Audi 100 coupé. De wagen doet Amerikaans aan, en dat is niet te verwonderen, hij is bedoeld om de volgende Duitse bestseller te worden in de States een wat luxere dan de daar zo populaire VW kevers. Rechts: de Fiat 128, in prijs de directe opvolger van de veel verkochte 850, moet in Neder land zo rond de 6000 gulden gaan kosten. Insiders voorspel len een goede toekomst voor de ze nieuwe kleine Fiat, en hij zou wel eens een gevaar kunnen n or- den voor de verkoopcijfers van de in de zelfde prijsklasse val lende Volkswagens. (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT AM MAIN De 44e internationale autoten toonstelling in Frankfurt is een autosalon zonder verrassin gen en sensationeel nieuws geworden. De eerste grote ten toonstelling van het modellenjaar 1970, die donderdagmorgen door bondspresident dr. Gustaf Heinemann is geopend, ken merkt zich door auto's met injectiemotoren en eindeloze va riaties op variaties van variaties. De meeste nieuwe modellen zijn weken zo niet maanden geleden al aan de internationale pers getoond en besproken en vormen nu uiteraard bijna geen nieuws meer. Peugeot en Renault steken de liand in eigen boezem en bewaren hun primeurs, de 304 en de R-12, tot de Parijse salon, die begin oktober haar poorten opent. Veel autofabrikanten hebben zich toegelegd op injecitiemotoren: BMW 2000 TI-1, SAAB 99, Citroen DS 21, Volvo 1800 E coupé, Volksporche 911, Volkswagen 411 en Mercedes C 111 sportwagen en de modellen met nieuwe V-8 motoren. En niet voor niets, want injeetiemotoren vervuilen onze toch al zo vergiftigde at mosfeer in mindere mate dan motoren met carburateur. De nieuwe experimentele sportwagen van Mercedes, de C 111 met wankelmo tor. vergelijkbaar met een 3,6 Kter zuigermotor en een topsnelheid van zo'n 260 km per uur. trekt erg veel bekijks. Ander nieuws uit huize Mercedes zijn de 2S0 SE cabriolet en de 280 SE coupé, beide voorzien van een nieuwe 3.5 liter V-8 injectiemotor, goed voor 205 en 210 km per uur. Audi brengt een coupö-versie van de 100. Dit fraaie gestroomlijnde model, wat er zeer Amerikaans uitziet, zal ongetwij feld veel aandacht krijgen. Dat deze wagen er erg Amerikaans uitziet is niet zo verwonderlijk, als men bedenkt dat Audi met deze coupé de Amerikaanse markt wil veroveren. Audi zal in Amerika op de markt worden gebracht door de verkooporganisatie van Porsche, Mer cedes, Volkswagen, Porsche en NSU zijn tenslotte toch een grote familie. Deze manier is ongetwijfeld goedkoper dan een eigen nieuwe organisatie opbouwen. Nieuw zijn ook de tweedeurs-uitvoeringen van de 100 typen. In de stands van de beleende auto-ontwerper Karmann is een fraaie cabriolet-uitvoering van de 100 LS te zien, General Mo tors zegt van haar nieuwe Chevrolet Monte Carlo dat deze wagen de langste neus heeft die ooit een auto van dit merk heeft gehad. En in derdaad is het van voorruit tot bumper een respectabele afstand. Voor dit model is een ruime keuze uit diverse V-8 motoren variërend van inhoud van 5,7 tot 7,5 liter mogelijk. GEEN NIEUWS VAN DAF Opel heeft in zijn stand als trekpleister twee prototypen: de CD coupé (5400 cc en 230 opk) en de Aero GT coupé, twee fraaie ge stroomlijnde modellen, waarvan de voorruit en zijruiten uit een stuk zijn. Voor de rest detailwijzigingen. Renault brengt de nieuwe uitvoe ring van de R-10 met 1300 motor. Deze motor heeft een inhoud van 1288 cc en levert 48 pk. Peugeot toont de 504 cabriolet en coupé. De Austin Maxi, die het wat concurrentie in Duitsland betreft, be paald niet makkelijk heeft, is lager geprijsd dan in Nederland na melijk 8S00 mark. Het is jammer dat de Maxi ook in Nederland niet onder de 9000 gulden is gebleven. Ford heeft zich een nieuw vlagge- schip aangemeten, de 26 M. In het vooronder een tot 2600 cc opgevoerde versie van de bestaande 2,3 liter V-6 motor. De Capri is nu ook lever baar met 2,3 liter motor van 125 pk en heet uiteraard 2300 GT. De Escort is nu leverbaar in vier deuren-uitvoering. Van vaderlandse bo dem de DAF 44 en 55 bestel en combL De nieuw grote DAF heeft deze tentoonstelling niet gehaald en het zal de vraag zijn of dit nieuwe model nog wel voor het einde van dit jaar zal worden gepre senteerd. FIAT 600 Fiat en Auto Bianclii is wel erg in de belangstelling. De Fiat 128 (1116 cc, vier cylinder en 55 pk en voorwielaandrijving) die in de plaats is gekomen voor de Fiat 1100 en in Nederland rond de 6.000 gulden gaat kosten, trekt zeer veel bekijks. De Fiat 130 eveneens (zes cylinder, 2800 cc en 140 pk), al was deze wagen reed3 in Genève dit jaar tentoongesteld. Auto Bianchi brengt een nieuwe A 111, uit gerust met de motor van de Fiat 124 speciaal (1428 cc, vier cylinder en 70 pk). Een mysterie vormt de Fiat 600. Fiat zond voor de ten toonstelling een persbericht met foto's van alle 1970-modellen. Op de foto ontbrak de Fiat 600. Op de stand van Fiat is wel een Fiat Jagst 600 met een Inhoud van 770 cc te zien. Deze Jagst wordt ln Nederland al lang niet meer verkocht en is typisch voor de Duitse markt be stemd. De gewone Fiat 600 is een paar jaar geleden van da Duitse automarkt verdwenen. Alle Fiat officials geven slechts één antwoord: ,we begrijpen er niets van. Het zal wel een vergissing zijn'. Al geruime tijd wordt gesproken over een nieuwe mini van Fiat. Fiat Autobianchl A 112, die echter de 500 zal vervangen en niet de 600. Een andere mo gelijkheid is dat, toen de 850 kwam, het verschil in prijs tussen 600 en 850 gering was en men liever voor een paar honderd gulden meer eén 850 kocht. Maar ondanks dit mysterie is de sfeer op de tentoonstelling goed. De wagens staan glimmend te pronken op mooie tapijten of met veel bloemen versierde draaischijven. En ook de mooie meisjes, die zich verleidelijk op de automobielen weten ta draperen, ontbreken niet Het publiek is zoals Ieder jaar in grote getale gekomen en daar gaat het de h.h. fabrikanten tenslotte om. PARIJS De ongeveer veertig gaullistische parlementariërs, die de afgelopen dagen in Noïsy-Ie-Roi onder de rook van Parjjs, de koppen bijeen hebben gestoken om president Georges Pompidou en de nieuwe Franse regering aan een politiek gewetensonderzoek te onderwerpen, maken het risico van een scheuring- in de regeringsmeerderheid aller minst denkbeeldig. De recalcitrante kamerleden, die zich na de verkiezing van Georges Pompidou tot president der re publiek onmiddellijk in een .vriendseiiapsgroep' onder de naam van .presentie en actie van liet gaullisme' verenigden hadden hun geheimzinnige bijeenkomst officieel belegd om zich te beraden over de houding, die ze aan zouden nemen oneen groter congres, dat voor alle kamerleden vanaf van daag door de huidige minister van oorlog, oud-premier Mi chel Debré, in Amtoise bijeen is geroepen. die tweede samenkomst zullen premier Chaban-Delmas en ver- lleade andere ministers verschij- en het woord voeren en de veer tij rebellen of potentiële rebellen tellen zich voor de >loeg, die de plaats van generaal De Gaulle heeft mgenomen, eens duchtig aan de tand te voelen. Officieel doet zowel president Pom pidou als premier Ohaban-Delmas oog of hun neus bloedt. Maar in Wkétijkheld Is het duidelijk dat de ""'itieke erfgenamen van genei-aal Gaulle zich ongerust beginnen te .ken over deze 1ste georgani: poging het post-gaullisrne aan uc c-thodoxe dogma's van de filosofie vun de generaal t6 toetsen. Het Katshoofd had vorige week alle 'listische parlementariërs al op Elysée geïnviteerd om hen zijn politiek nader toe te lichten. Alle verstanden en onlustgevoelens heeft hij toch niet vermogen op te hef fen of verdrijven. Die aiversie's te gen de opvolgers van de generaal ajn vooral van gevoelsmatige aard het is dan ook opmerkelijk, dat bij de nieuwe club zowel notoire hukse elementen als de ex-minister jan justitie Capitant als uitgespro ten rechtse figuren als de president de militaire kamercommissie Mnguinetti zijn aangesloten. Ook de fofn zwager van generaal De Gaul- 15 Vendroux behoort tot de rebellen, üe minister Michel Debré als hun "ïeieme paus' beschouwen. Debré. voor generaal De Gaulle al ver- Khillende malen en speciaal tijdens Algerijnse oorlog, door het vuur gegaan om zijn diepste overtui- „en in de vlammen achter te la- jen, beheert momenteel de portefeuil- J-vaii oorlog en dius ook het nationa- ■- atoomzwaard, dat aan zijn zorgen «bescherming is toevertrouwd. Men neeif Debré vaak omschreven als het v® en het oor van de meester, ge draal De Gaulle, binnen de nieuwe 'Pe. die zich de macht wist toe -genen en welks relaties met het jjtegere staatshoofd tot dusver al- i?n.Wat waren te omschrij- j* tijn aanwijzingen, dat de vroege •- premier Couve de Murville, d:e 'Ue regeringswisseling aan de dijk 4. gcz^L orficieei het leiderschap l'sn >i rebellenclub op zich zou wil- n(Vlemen' Couve en de vroegere ml- no van oorlog, Messmer, die even- de opstandelingen sym- wmiseert, zijn in ieder .geval de eni- 1 Politieke figuren geweest, die ^generaal De Gaulle sedert diens jÏÏS"? tot dusver in persoonlijks Jdientie in Colombey-les-Deux-Egli- ontvangen zijn. ■er hun juiste voornemens bestaat riofn.noS geen zekerheid, maar fen Pltant president Pompidou, die v',P01i's°onllJke vijand van ncm is, m hpof» I °k openlijk van verraad hEJurven beschuldigen, wijst ui- '«•aard niet bepaald in de richting k«w?V l'oven vriendschappelijke 'en ,l lgen' Er is tevens al overvo lle t» parlement een eigen frac- scheiLVOI'mcn' die zich dan af zou onmWrt«iT-?n ,cie officiële partij. Een 'ï&eh -1 bedreiging van de gaul- viiH. meerderheid, die zowat vier- van de kamer bezet, behoeft de regering zelfs bij zo'n afscheiding nog niet direct te vrezen. Het ge vaar schuilt eerder in een giftige exploitatie van irrationele sentimen ten van onvoorwaardelijke trouw aan de persoon van generaal De Gaulle, waardoor het massale gaullistische blok geleidelijk aan zou kunnen wor den ondermijnd. Die ondermijning is voor president Pompidou te beden kelijker waar hij inderdaad voor eco nomische omstand'Jiglheden nu wel verplicht wordt een koers te varen die op verscheidene punten duidelijk zal moeten afwijken van de rechte lijn die de generaal indertijd zelf volgde. Een politieke heroriëntering, die van het nieuwe staatshoofd toch heel veel stuurmanskunst vereist en waarbij een openlijke of zelfs verdekte, op positie in de eigen rijen hem de taak nog eens aanzi enli jk gecomplic eerder moet maken. /ii A.merika heejl men een nieuwe toepassing van haarspelden ge vonden. Bill Deputy gebruikte de haarspelden uit de kapperszaak van zijn broer om er afgeknipt haar mee op zijn auto ie bevestigen, nadat sr eerst een bevestigingslaag op de auto is aangebracht. De auto lijkt nu op een voortstormende muskusos en zelfs de roos waait eruit. AKEN (GPD) Het .houdt den dief waarmee vroeger een veldwach ter de medeburgers aanspoorde mee te doen aan de achtervolging van vluchtende rovers heeft voor de po litie van Aken nog steeds evenveel en wellicht nog meer betekenis. Onder hetzelfde motto gaat de Aken- se politie volgende week de burgers duidelijk maken hoe zij hun eigen dommen tegen diefstal kunnen be schermen (vaak door eenvoudige maatregelen) en hoe dieven in handen van de politie kunnen wor den gespeeld. Dat gebeurt met een een grote expositie die van 16 sep tember tot en met 26 september in de parkeergarage van Kaufhof aan de Adelbertstraat wordt gehouden. Nederlandse en Belgische politieau toriteiten zijn ook uitgenodigd van deze voorlichtingstentoonstelling wat te komen opstel WTEKBU» (Van onze correspondent) Elseviers weekblad heeft het NIPO een enquête laten houden over de monarchie in Nederland (omslagverhaal ,op 17 e.v.)Het resultaat is opmerkelijk: 85 pro cent van de ondervraagden sprak zich uit voor een konink rijk (in juli '65 bedroeg dit 74 procent), terwijl 48 procent meende, dat wij in vergelijking met andere koninkrijken beter af zijn. Op de vraag, of het te verwachten is dat prinses Bea trix nog eens de troon zal be stijgen, antwoordde 90 procent met ,ja', terwijl 54 procent het koningschap nog zag wegge legd voor prins Willem Alexan der. Merkwaardig is ook, dat 61 procent van de ondervraagden vond, dat de koningin .weinig invloed' heeft op het regerings beleid, terwijl 23 procent deze invloed het liefst vergroot zag. Op de vraag, wat men van de pracht en praal rondom het ko ningshuis vindt, meende 38 pro cent dat dit ,wel wat eenvoudi ger kan'. Vorige week overleed Ben Kor sten, tot voor enkele jaren particu lier adviseur van ministers en ande re hoogwaardigheidsbekleders, in al le stilte in een Haagse kliniek. Die stilte werd verbraken, nadat op het stoffelijk overschot het spoor van een verse morfi ne-inspuiting was ge vonden. De nabestaanden van Kor sten. wiens tragische leven in EW uit de doeken wordt gedaan (p. 31, e. v.), rustten niet, voordat de wer kelijke toedracht van zijn dood be kend is geworden. De arts, die deze zaak aan het rollen heeft gebracht, vertelde EW onder meer het volgen de: .waarom? (wordt er officieel zo weinig ondernomen - red.) Dat roept bij mij vragen op, temeer daar de rechercheurs tegen me hebben ge zegd: .dokter, u krijgt deze zaak niet boven de tafel, hier zijn personen van importantie bij betrokken'. de oudheidkundige monumenten of voor zaken komen, worden geregi streerd en naar ik ervoer, verder zorgvuldig begeleid'. Mr Paul van Boven, voorzitter van de federatie van de Katholieke en Protestant-Christelijke Werkgevers verbonden, geeft in DNL zijn me ning over verschillende onderwerpen, (p. 5) Op de vraag wat hij denkt over de inspraak van de werknemer in het bedrijf, zegt mr Van Boven: ,Er moet natuurlijke inspraak en me dezeggenschap komen. Maar de po gingen daartoe, worden niet geëffec tueerd door de arbeiders, om zelf aan bod te komen, dacht u? Op politie ke vergaderingen en vakbondsverga deringen is de opkomstvan de ar beiders ook gering, of niet?' Haagse Post ziende stukken. Eén van hen, een Nederlander, besefte, dat die pape rassen ons misschien wel wat geld waard waren en meldde zioh ermee bij de wacht voor onze villa. We heb ben hem behoorlijk beloond'. Accent vertelt uitvoerig (p. 26, e. v.) over Gert en Hermien en hun door dc liefde voor liet. lied verbonden ge meenschap. .Wat verklaart nu de im mense populariteit van liet zingende echtpaar, dat in Nederlands platen industrie jaaromzet 25 miljoen gulden sinds Gerts komeetachti- verschijning- aan liet. firmament Nederlandse discofielenvolk al één miljoen Timmermanplaten ver orberd'. De Nieuwe Luue Schetst vanuit Athene een beeld van het Grieken land onder de kolonels (p. 1). .Wan neer Grieken na lang buitenlands verblijf weer terugkeren, wacht hun aan de grens van het vaderhuis een hartelijke ontvangst. Douaneperso neel haalt alles overhoop op jacht naar wapens en anti-propagandama teriaal. Autozittingen worden Opengesneden. deurplaten verwij derd, bodemplaten losgehaald. Ook buitenlanders worden zorgvuldig ge controleerd. Mensen van wie men vermoedt; dat za niet alleen voor De Haagse Post behandelt als ti telverhaal de abortus (p. 15. e. v.). .Hoeveel vrouwen proberen het zelf of zoeken hun heil bij de clandestie ne aborteur? Van de geschatte mini mum van 20.000 gevallen van abor tus per jaar wordit niet meer dan 5 procent legaal in Nederland en maar een gering aantal in het bui tenland uitgevoerd. Het overgrote deel is meer dan genoeg voor een on voorstelbare hoeveelheid ellende, vaak van de verschrikkelijkste soort'. HP komt met een onthulling over de slag om Arnhem (p. 27, e. v.). Het feit dat de Duitsers zo goed op de hoogte waren van Montgomery's aanvalsplan, werd vaak bestempeld als verraad door de verzetsman King Kong. Generaal Student, bevelheb ber van de Duitse strijdkrachten, ontkent .dit, en onthult de ware toe dracht. ,In de buurt van Vught was een zweefvliegouig uit de luchtarma- da naar beneden gehaald. Eén van de 25 omgekomen inzittenden was een Amerikaanse officier. Omwonen den, die het eerst bij het wrak aan kwamen, vonden tussen de betzittin gen een aktentas met officieel uit- Vrij Nederland publiceert een vraag gesprek met de onlangs afgetreden prof. Querido, hoogleraar in de dige maatschappij merlct hij het vol gende ot: ,Vroeger stalen artsen van de rijken met het excuus, dat ze de armen hielpen. Nu heeft niemand meer een excuus om te stelen. Dat het gebeurt, bomt door de vreemde machtspositie die artsen bekleden, en die heel onmenselijk is. De enige op lossing is dat je de ambtenaren van hen maakt'. De Duitse verkiezingen naderen, zo dat de VN ter plaatse poolshoogte is gaan nemen (p. 5) VN noteerde uit de mond van NPD-leider Von Thad- den naar aanleiding van de vraag, of de andere partijen na een moge lijk succes van öe NPD niet alsnog met hem in zee zullen gaan: ,Ik ben ervan overtuigd, dat dit zal verande ren. De periode waarin wij door een ieder worden vervloekt, zal eindigen, als wij een jaar in de bondsdag zit ten. Er manifesteert zich onder de invloed van de NPD een ruk naar rechts. Deze invloed zal op de drie andere partijen in steeds versterkte mate haar uitwerking doen gelden'. In De Groene wijdt de politicoloog dr J. M. Pluvier een hele pagina aan liet leven van de pas gestorven Vietnamese leider Ho Tsji Minh (p. 3). Hij eindigt zijn artikel met een citaat van de Fransman Lacouture: ,ALs Ho Tsji Minh het niet zou beleven Vietnam herenigd en onaf hankelijk te zien. van de Chinese grens tot aan het Camau scliierci- land, dan zullen anderen die door hem opgeleid zijn, en die al veel strijd hebben gestreden, het werk voor hem voltooien'. De schilder Rembrandt was spaar- zaam met woorden: hij drukte zich uit door penseel en doek. De Groene publiceert enkele monologen met een beschouwer, en laat zo als het wai deze beroemdheid aan het woord 6, 7). ,Het is eigenlijk vreemd, dat een realistisch schrijver als ik zo veel bijbelse voorstellingen en pren ten heeft gemaakt. Temeer waar de schilderijen geen directe olaats in een kerkgebouw vonden, en de pro testantse godsdienst in het algemeen ook niet zozeer onen staat beeld en afbeelding De Nieuwe Revu stelt in i i uit- genlijk .oversext' zijn (p. 14 e." Dat de gehuwde Nederlandse vrouw nog veel hindernissen zal moeten ne men alvorens zij naast haar huishou den ook .buitenshuis' mag werken, blijkt wel uit het artikel met de veel zeggende titel: mijn vrouw werken? Geen sprake van', (p. 4. e. v.). De Nieuwe Revu publiceert een uit Griekenland gesmokkeld interview met de componist en vrijheidsheld Theodorakis, die een spoedige uit barsting van de Griekse vulkaan voorspelt (p. 22. e. v.). ,Het ïs niet langer te aanvaarden dat dieven zo gemakkelijk hun slag kunnen slaan omdat de burgers ta achteloos en onvoorzichtig met hun eigendommen omspringen', zegt com missaris Weisz van de voorlichtings dienst van do politie in Aken. ,Men verzuimt ook te vaak en te gemakkelijk die eigendommen veilig te stellen omdat ze toch tegen dief stal verzekerd zijn'. In de expositieruimte zullen een acht tal tenten worden geplaatst waarin op alle mogelijke veiligheden aan dacht zal worden gevestigd. Dat kun nen eenvoudige maatregelen zijn dia moeten worden genomen als men ei gendommen voor korte of lange tijd onbeheerd achterlaat, maar ook dura vernuftige apparatuur die bij onge wenst bezoek luid alarm slaat. Er zijn op dit gebied zelfs apparaten ontwikkeld aie ter plaatse alarm slaan en tegelijkertijd patrouilles van politie en Pijvoorbeeld nachtval- ligheidsdiensten waarschuwen. Er is akoustische en elektronische apparatuur en schietp, stoot en slag- vrije bescherming voor loketten ên etalages. De politie heeft evenwel de zer dagen in Aken moeten ondervin den dat de gunstige markt voor deze apparatuur en schiet, stoot en slag- heeft uitgelokt. In Aken wordt voor veel geld veiligheids- en alarmappa- ratuur aan de man gebracht die veel geld kosten maar een waardeloze en soms zelfs gevaarlijke na-aperij van gerenommeerde orodukten is. De tentoonstelling in Aken vraagt aparte aandacht voor de beveiliging van auto's en de daarin meegevoerde voorwerpen. Daarover zullen ook een aantal films worden vertoond. In de etalages van Kaufhof zullen de resul taten van een dievenbezoek aan een goed beveiligd en een onbeveiligd pand worden uitgebeeld. De aanlei ding tot deze grootscheepse voorlich ting was het verschijnsel dat bij een enigszins dalende algemene crimina liteit in de Westduitse bondsrepu- bleik het aantal vermogensdelicten nog steeds onrustbarend stijgt. .We moeten met z'n allen diefstal erg moeilijk en als het kan zelfs onmo- gelijk maken', aldus commissaris Weisz in Aken. Spiegel heeft onderzocht waar de miljoenen van het NW blijven, waaruit blijkt hoe machtig deze or ganisatie eigenlijk wel is, ditmaal onder andere uitgedrukt in de vorm van kapitaalgoederen, (p. 6, e. v.). Verder een interview met mr C. C. van den Heuvel, de man van de stichting geestelijke weerbaarheid, die zich zorgen maakt over het toe nemende radicalisme (p. 12, e. v.). en een gesprek met de iournalist Nico van Hees, die in 19&4 na 31 jaar uit de Jezuïetenorde trad (p. 42. e. v.). Panorama opent (p. 14, e. v.) met een vraaggesprek met de bekende acteur Ivo van Dijk. Een reportage over de kitsch en kunst-ruil in Gro ningen geeft de lezer een treffend beeld van dit unieke initiatief (p. 36, e. v.). Do Amerikaan Dinces ver telt tenslotte van zijn ervaringen in Russische gevangenissen en kampen (p. 48, e. v.). Prinses Paola van Duik heeft gisteren haar 32ste verjaardag gevierd. Ter gelegenheid daar van werd deze foto van haar gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9