EGYPTE GELOOFT NIET MEER IN ONFEILBAARHEID VAN NASSER Verdierf geld Belastingheffingen bijstandsuitkering in '70 eenvoudiger AFRIKA-MOTIE VERWORPEN Zeker 40 Atheners gearresteerd na bomontploffingen Vier maanden met aftrek voor vak- ^onMeider Brown Cultureel akkoord met Sowjet-Unie wordt uitgewerkt EIGEN NOTA VAN UITGETREDEN LEDEN COMMISSIE BESTUURSVORM fSJfSïSS:. CHU-studiecentrum PLAN BIJSTELLING TARIEVEN BELASTING IS AANVAARDBAAR Conclusie bitterkoekjes JAMIM Kamer ziet te veel overheidsbemoeiing in nieuwe loonwet TOT SEPTEMEBER 386 MENSEN VERDRONKEN JEUGDREL IN NIJVERDAL W9 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 geen aanslag meer voor bijstandstrekkers PEN HAAG (ANP) Van 1 januari 1970 af zal de belastingheffing en eventuele premieheffing sociale verzekeringen over bijstandsuit keringen worden vereenvoudigd. Deze regeling, die door de staats secretaris van financiën, dr F. H. M. Grapperhaus, na overleg met ie Vereniging van Nederlandse Gemeenten is getroffen, is neerge legd in een aantal uitvoeringsmaatregelen, die in het staatsblad en in ie Nederlandse staatscourant zjjn gepubliceerd. Loonbelasting voor rekening gemeente Voor degenen die bijstand ontvangen nieuwe regeling niet betekenen minder geld in handen krijgen, k de nieuwe opzet wordt in het alge- geen voorkomen dat aan degenen die bijstand ontvangen achteraf een aan slag inkomstenbelasting moet worden «gelegd. De regeling heeft in hoofd aalt betrekking op de groep bijstands uitkeringen die tot nu toe uitsluitend onder de inkomstenbelasting valt. Over deze uiilWeeringen zal van 1 janua ri 1970 aif loonbelasting worden gehe ten, Deze loonbelasting komt voor feaing van de gemeenten en zal geheven volgens een procentueel Bief. De percentages zijn zodanig isstgesteld dat bij de beoordeling van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft, donderdagmiddag een motie van de socl- [Ust Wioronga verworpen, waarin r repleit werd voor vergroting, var itflnomische en politieke druk op Zuid- Afrika, Rhodesïë en Portugal en volle re naleving van de bestaande wapen- anbargo's en sancties. Pa motie die zich verder uitsprak vóór ga Nederlandse bijdrage aan het VN ïrast Fund voor de slachtoffers van 2 ïoartheidspolitiek, kreeg alleen de tam van de PvdA, D'66, PSP, CPN, ?ri:calen en van de heren Boertien en Bwrsma van de Anti-Revolutionaire tractie. Namens de KVP verklaarde de Sar Mommersteëg dat zijn fractie de 'K'.rokken landen niet in een isolement senst te drukken. Wél akkoord ■ie kamer met de motie van de KV Westerterp, waarin versterking van het Europese parlement werd gekoppeld aan je definitieve regeling van de Europese ladbouwfinanciering. llleen de beide Boerenfracties en de SP stemden tegen. ISRAËLI'S ZOUDEN U MPTISCHE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN Slot van pagina 1 k aanvallen op andere doelen in het /•bied gedaan. Toen het eskader te- .•jgkeerde werden bij het Suez-ka- aal drie Israëlische Mirages, die het trachtten te onderscheppen, omlaag geschoten. i; tweede aanval waren Israëlische tene- en artillerie-installaties aan de SS van Suez getroffen, en branden en rpiosies waargenomen. Daar werd een -jde Mirage neergehaald. De derde uaval wa3 volgens Cairo de belang- ."ifiöte en had doelen tot in het achter- liid op het oog. Opnieuw werd het aordelijk deel van de Sinai gebo-mbar- iard, waarbij Luchfcdcedbatitierijen, op slagplaatsen en konvooien werden ver nietigd, Overal woedden branden. De Is raëlische luchtmacht was .ondanks de duur van de aenval' niet tussen gekomen, aldus óe Egyptische le- Hoogste aantal Het door Israël gemelde aantal van elf geschoten Egyptische vliegtuigen het hoogste in een dag sinds de (5- iugse oorlog. Het Israëlische toestel ras verloren gegaan bij de tegenaan val en de piloot was aan zijn parachute ®P Egyptisch gebied neergekomen. Vol gens berichten uit Cairo is hij gevangen genomen. |jt Egyptische militaire bron is verno- '■2!, waarmee het totale aantal door Is rael verloren vliegtuigen op zes zou zijn «komen. Niet geslaagd iolgens Israël zijn de Egyptenaren niet hhun plannen geslaagd? Tel Avi.v was de vergeldingsacties voorbereid. Die Men met het oog op Nassers gedeuk- prestige niet uitblijven, zo wondt ge- Een Israëlische militaire woord- We-rder deelde mee dat zeven Mig3-21's, «he Soekol-7 jachtbommenwerpers en "ig-17 zijn neergeschoten twer n met luchtdoelraketten, een doo', hhtafwcergeschut en de resterende 8 o luchtduels. Niets ze' de woordvoerder wr de door Egypte gemelde vernieti- pag van Israëlische raketlanceerplaat- f §?..and®te militaire installaties. Vier saëhërs waren bij de aanvallen ge- *'-®d van wie drie 'ernstig. (ADVERTENTIE) begroet een nieuwe tijd ide vraag of er nog een aanslag in komstenbelasting moet worden opge legd (bijvoorbeeld wanneer naast de bijstand nog aovv of aww wordt geno ten) de bijstandsuitkeringen buiten be schouwing kunnen worden gelaten. Mocht er om andere redenen toch een aanslag worden opgelegd, dan zal in geval van betalingsmoeilijk heden door de belastingdienst naar een oplossing worden gezocht door hantering van de mogelijkheden die de invorderingswet daarvoor kent, bijvoorbeeld kwijtschelding. Kwijtschelding De belastingdienst zal indien een der- ~~1ijke aanslag niet kan worden be- ■ld, bij de overweging, of kwijtschel- zal worden verleend, de mogelijk- van bijstand buiten beschouwing laten. De nieuwe percentageregeling zal ook gelden voor de rijks groepsre gelingen werkloze werknemers en min- der-validen, die thans onder het norma le tarief van de loonbelasting vallen. Oorlogsslachtoffers Voor de rijksgroepsregelingen oorlogs slachtoffers 1940-1945, gerepatrieerden, Ambonezen en zelfstandigen blijft het huidige normale tarief van de 'loonbe lasting gehandhaafd. De hoogte van deze uitkeringen is daarop afgestemd. Met de uitgavenstijging bi] de gemeen ten als gevolg van deze maatregel zal bij de uitkering uit het gemeentefonds rekening worden gehouden. (ADVERTENTIE) Et voila.-..uw passepartout-ring! Een blijvend modieuze creatie die past bij elk toiletje, bijiederegelegenheid. bijal uw stem mingen. In een oogwenk verwisseltu een fon kelendegranaat voor een dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! passepartout-ring vanaf 67.- bijpassende stenen vanaf 24.50 heetman edelsteenkundige'f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam ATHENE (RTR) De Griekse vei ligheidspolitie heeft zeker 40 mensen aangehouden in verband met een reeks bomontploffingen in het centrum van Athene, zo is donderdag van doorgaans betrouwbare leringen vernomen. Onder de arrestanten zouden zich de hoogleraren Karayaorgaa en Maghakis bevinden, alsmede de vooraanstaande journalist en schrijver Kotzias, de uit gever Papapazïssis en de jurist Fildis- sakos. De aanhoudingen begonnen, na dat zich op 14 juni in het huis van prof. Karayorgas een explosie had voor gedaan. waarbij de hoogleraar zwaar zou zijn gewond. WILLEMSTAD (ANP) Het hof van! justitie in Wiliemstad heeft donderdag i de Antilliaanse vakbondsleider Stanley j Brown veroordeeld tot 4 maanden ge-| vangenïsstraf met aftrek van voorarrest. Dit betekent dat Brown eind septem ber vrij komt. DEN HAAG (GPD) Nederland en de Sowjet-Unie hebben een commissie ingesteld, die liet culturele verdrag tussen beide landen moet coördineren. Ondanks aandrang uit de tweede kamer donderdagmiddag was staatssecretaris De Koster (buitenlandse zaken) niet bereid het aantal ambtenaren in de Ne derlandse delegatie te verminderen. De he^-en Bos (chu) en Dankert (pvda) meenden dat beter kan worden gezocht naar vertegenwoordigers van kunst en wetenschap. Drie van de vijf leden voor Nederland zijn hoge ambtenaren op mi nisteries. Het akkoord, dat veertien juli 1967 al werd ondertekend, maar dat vorig jaar wegen; de gebeurtenissen in Tsjeeho- slowakije niet werd behandeld, werd aanvaard met alleen de stemmen van de SG|P, GPV, de beide Boerenfracties en de heer Kronenburg tegen. Staatssecretaris De Koster za.l binnen kort de ministerraad een beleidsnota over de internationale culturele betrek- ren voorlegden. NA-ZOMERS WEEKEINDE VERWACHT (Van onze weerkundige medewerker) (GPD) Waarschijnlijk zal dit fraaie na-zomer-weer ook tijdens het weekeinde aanwezig büjven. Het lagedrukgebied bij de Golf van Biscaye en eèn zwak front boven Engeland gaven eerst de indruk met enkele buien minder fraai weer te zullen brengen. Een he rulr-k-oentrum. dut zich hoven Rusland ontwikkelt, staat een verder opdringen van de storings- gebicden in oostelijke richting in de weg. zodat de liuienkans klein blijft en de temperatuur bij wei nig wind flink boven normaal. In Brabant werd gistermiddag 26 graden bereikt, elders in ons land 22 tot 25 graden. De laatste keer dat september zich 's-zomers gedroeg was in 1961, toen op de 13de en 19de van die maand nog temperaturen van 28 tot ruim 30 graden in ons land werden gemeten. Het is mogelijk dat het nog iets warmer wordt, daar de tempera tuur gisteren in Frankrijk tot 29 graden steeg en de luchtstroom voorlopig zwak zuidelijk blijft. Twee oplossingen voor probleem UTRECHT (ANP) Het grote '««wgl betalt. Ten eer.tr Mijden de studierichtingsraden tut hun midden knelpunt bij een direct-democrati- bijvoorbeeld twee afgevaardigden voor v i 'de universiteitsraad kunnen aanwijzen. Ische opbouw ligt niet op het uru- TT... ;Het mandaat dat zij meekrijgen wordt I versiteitsmveau. WIJ geven toe, dooi- de studie.-ichtingsraden bepaald. dat plenaire vergaderingen van ajSfST i 20.000 mensen niet ideaal zijn. teerd. De afgevaardigden zijn aan de studierichtingsraad verantwoording Maar WIJ willen ook weer het risico schuldig en zonodig direct afzetbaar. j;„|De tweede mogelijkheid zien de samen- vermijden van een tussenstap, die stellers van de nota in eer. un'.ve: het beleid op het lijk maakt'. universiteit^- teitsvergadering, die door alle studie richtingsraden gezamenlijk wordt ge- nievau niet rechtstreeks genoeg vormd. .Daar wordt het algemen beleid ten aanzien van onderwijs, onderzoek VOOr het laagste niveau toeganke- en beheer bepaald, en afgevaardigden voor de universiteitsraad aangewezen. De universiteitsvergadering is voor ie- Dit M» te leren in de gi.teren uitse- 5" Jjf.SI, brad.!. dl—lls.lenfita .voor een demoera leden (die kort geleden uit de missie-bestuursvorm zijn getreden) bestuursleden van de vereniging Utrechtse Studenten Faculteiten'. Voor de hierboven aangeduide proble matiek, heblien de studenten twee op- BELFAST, NOORD-IERLAND Britse soldaten maken een begin met de .Vredeslijn' in Cnparf.street te Belfast. De .vredeslijn', ge maakt. van prikkeldraad en hout- dient om de Protestante Shank- hill Road en de Katholieke Falls Road en Divis Street gebieden van elkaar te schelden. DEN HAAG (ANP) De belas tingcommissie, van de jhr mr A. F. de Savoruin Lohmanstichting, het studiecentrum van de CH-Unie heeft haar oordeel gegeven over het voorontwerp van minister Wit- teveen (financiën) va neen wette lijke regeling van een jaarlijkse bij stelling van de tarieftabellen van de inkomsten- en loonbelasting. Naar de mening van deze commissie zullen de overheidsuitgaven in de ko mende jaren zowel in absolute zan als in relative zin verder stijgen. De druk van de inkomsten- en loonbelasting in ons land is echter zo zwaar, dat on danks de noodzaak van verdere uitbrei ding van de collectieve voorzieningen, een correctie in de tarieven in ver band met de inflatie, als bedoeling van beleid in de jaren zeventig, moet wor den aanvaard. De commissie, die geen staatsrech telijke bezwaren ziet, komt in haar rapport na afweging van de voor- en nadelen tot de conclusie, dat het voorgestelde ssteem in het voor ontwerp zeker niet in alle opzich ten ideaal is, maar toch voldoende aantrekkelijke kanten bezit om het in de komende kabinetsperiode eens in de praktijk te brengen.' De commissie tekent daarbij echter aan. dat het in het systeem van automa tische jaarlijkse correctie moet kunnen passen om incidenteel in één of meer jaren bij daartoe strekkende speciale wet te bepalen, dat de tariefcorrectie wordt achterwege gelaten. Zou in de praktijk blijken, dat een dergelijke op schorting van de correctie bi] voorbaat afstuit op een vermeende absolute prio riteit van het systeem, dan zo dit sys teem aiszodanig veel van zijn aantrek- '-"-rskracht verliezen. het rapport wordt de verwachting uitgesproken, dat in het algemeen aan de correctie van de inflatie in de ta rieven van de inkomsten- en loonbe lasting een hoge prioritiet kan en moet worden verleend. Die prioriteit heeft, zo blijkt uit het rapport, de instem ming van de commissie. ADVERTENTIE i 250 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor die prijst Slot van pagina 1 vervanging van de bestaande nood wetgeving. een verbetering is. De heer Boersma vond het te ver gaan dat de oppositie sprak van te veel overheidsingrijpen, hoewel hij toegaf dat in de afgelopen tijd verschillen de arbeidscontracten onnodig lang zijn opgehouden. Negenliende-eenws De liberaal Rietkerk ontkende niet dat het wetsontwerp een zekere beknotting van de macht van de vakcentrales in houdt, Hij vond het echter een oud, ne- I gentiende eeuws vrijheidsideaal, dat de vakbonden elk overheidsingrijpen af- aangewezen'. aldus de nota. Openbaarheid De universiteitsraad kiest, liefst uit zijn midden, een bestuur in begin niet de mogelijkheid tot tussentijdse afzetbaarheid. In de nota laten de studenten er geen twijfel over be staan. dat de directe democartie ook voleldige openbaarheid van alle ver gaderingen en stukken inhoudt. De studenten willen daarbij een voor behoud maken, waar het financiële transacties betreft die. in de huidige maatschappij, .bij openbaarheid tot na deel van de universiteit zouden kunnen leiden. Dat hiervoor motivering vereist is spreekt vanzelf'. In principe, zo stel len de studenten, moeten ook be noemingsprocedures openbaar zijn, ten zij de betrokkenen anders verzoeken. ,Het laatste stadium, namelijk de keuze van kandidaten, zal echter openbaar moeten zijn. In de nota breken de sa menstellers een lans voor de invoering van het zogenaamde projectonderwijs, waarbij iedere deelnemer zijn stem moet en mag laten horen. De student-leden bepleiten in hun nota de stichting van een inter-universitaïr orgaan, als een afweermiddel van de universiteit om haar autonomie te be houden tegen de groeiende druk van .Den Haag\ De heer Van Lier vond minister Rool- vink te streng en te bedillerig. Hij meen de dat de overheid bij de loonvorming slechts globale maatregelen moet ne men en niet steeds maar weer gedetail leerd moet ingrijpen. Hij schetste dat de ervaring met de noodwetgeving sinds het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen (1945) heeft geleerd dat men voorzichtig moet zijn met een of ande re vorm van loonpolitiek wettelijk vast te leggen. De PvdA-fractie geeft de voorkeur aan een geleide loonpolitiek, maar dan moet die wel deel uitmaken van een algemene, economische inkomenspolitiek en het bedrijfsleven moet mee willen werken. Volgens de heer Van Lier legt het wets ontwerp te veel vast, ,Een loonwet, on aanvaardbaar voor de vakbeweging, wordt rustig door de minister verde digd. Een priismaatregel, onwelgevallig aan de werkgevers, wordt haastig inge trokken. Dat is niet een beleid dat wij kunnen steunen', aldus meende hij. Minister Rooi vink antwoordt de volgen de week woensdag. HAARLEM (GPD) In augustus zijn in Nederland 67 personen verdronken. Dit is een daling ten opzichte van de zelfde maand in 1968, toen 71 personen verdronken. Van januari tot en met au gustus kwamen 386 personen om het le ven, vorig jaar waren dat er in het zelfde tijdvak 413. Van de 386 slachtoffers ziin er 121 jongens, 38 meisjes. 186 mannen en 41 vrouwen. Aldus het overzicht van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. (Van onze reisredacteur in Cairo). J^e militaire nederlaag van 1967 heeft een zware slag toegebracht aan Nassers imago als de man die vrijwel eigenhandig zijn volk omhoog trok uit achterlijkheid en armoede naar een bestaan waarin althans beginselen van sociale rechtvaardigheid te ontdekken waren. In 1956 kwam Nasser ondanks een aanmerkelijk verlies op de slagvelden tenslotte toch als de feitelijke overwinnaar uit de strijd. Anno 1967 daar entegen had hetzelfde volk, waaraan hij verheffing had beloofd, alle reden om zich verregaand bedrogen te voelen. De Egyp tenaren, generaties lang gewend aan ge hoorzaamheid, hadden zijn revolutie gaarne aanvaard en de verregaande onder-ontwik keling van het merendeel der bevolking maakte het Nasser mogelijk zijn gezag te vestigen en te behouden door met een klei ne groep af te rekenen. In 1967 was de toestand al veranderd. De revo lutie had een stom gekregen, die de gelegenheid aangreep om duidelijk te maken dat zij er meer dan genoeg had van de vei-regaande onvrijheid van meningsuiting, van een daarom noodzakelijk politiek straf politle-bewind en van de opper machtige rol die het leger, als handhaver van de revolutionaire beginselen, jarenlang had kunnen spelen. Nasser leverde zelf het onomstotelijk be wijs dat hij kon falen zijn geloofwaardigheid had ernstig geleden en minder dan voorheen kon hij zich veroorloven naar eigen inzichten tewerk te gaan. In het Egypte van vandaag wordt, zij het nog steeds met de grootste omzichtigheid, kritiek uitgesproken op liet '-egime. Er zijn onmisken bare sporen van een groeiend onderscheidings vermogen, die men uiteraard het gemakkelijkst tegenkomt in Cairo, Het volk begon zo lang zamerhand te begrijpen, hoezeer het regime de op alle mogelijke manieren aangewakkerde oorlogs psychose nodig heeft om ongehinderd aan het bewind te kunnen blijven er zijn studenten demonstraties geweest die door een betrouwbaar zegsman werden omschreven als ,veel gelijkend op de studentendemonstraties, die in Tsjecho- Slowakije vooraf gingen aan de liberalisering.' Een andere Egyptenaar bekende: .Om dit volk bij te brengen wat de oorlog werkelijk is, die hel als zo noodzakelijk wordt voorgehouden, zou het goed zijn wanneer er eens wat bommen op Cairo zouden vallen. Daarom zou oorlog zelfs al is da± een hard standpunt de beste oplos sing zijn, want ze hebben die hier nog nooit aan den lijve gevoeld.' Voorts: ,Dit land heeft een intelligentsia van een miljoen, die toch moet we ten dat oorlog geldverspilling is. Maar ze zijn trots en hébben geen reden om oorlog te haten.' eigen bodem uit de Suez-kanaalzone. Zij heb ben in verschillende gevalled eenvoudigweg ge weigerd aan het werk te gaan, omdat zij vrezen dan nooit meer naar hun oude bestaan te kunnen terugkeren. Maar. met de verslagen soldaten van 1967, kunnen zij het volk vertellen hoe de oorlog eruit ziet, die op slechts een gering aantal mijlen van de Nijl-delta wordt gevoerd. En hoe perfec.l de propaganda-machine ook mag werken of van welke grove middelen zij zich ook bedient: hollf leuzen en leugenachtige berichten zijn nooit be stand tegen de zichtbaarheid van menselijke ont reddering op de geschokte geest van soldaler die meenden gemakkelijk te kunnen winnen om dat hun leiders dat zeiden, doch daarentegen gruwelijk werden verslagen Als Nasser dan nu ook beweerd dat zestig procent van Israëls Bar- Lev-linie langs hot Suezkanaal is vernietigd, dar zijn er maar weinigen meer die hem geloven Egypt en a ren, die men daarnaai vraagt, halen dt schouders op en zeggen. ,Dat is alleen maar iropaganda' Het is nic-ttemin gevaarlijk dat Nas sei met alle harde feiten uit het verleden bij de hand nog steeds niet heeft kunnen leren zich te richten naar de werkelijke feiten. .Kijk', betoogde een Egyptenaar van hoge klasse, ,zo nu en dan vindt de president dat hij het volk moet laten zien. dat er toch werkelijk wel wat bereikt wordt in de strijd tegen Israël en dan zegt hij zulke clingen Om de moed erin te houden' Nasser legt deze verklaring ongetwijfeld ook ai om zijn eigen positie te versterken, dié in de jaren na 1967 meermalen ernstig bedreigd is geweest. Dal dan niet in liet minst door de grote druk van de heethoofden in het leger, die zich sterk genoeg voelen om het nietige Israël nu dan toch eindelijk terug te drijven naar eigen grondge bied. Dit zegt Mohamed Sid Ahmed, hoofdarti kelenschrijver van het dagblad ,A1 Ahvam', waar in regelmatig een on-officieel regeringsstandpunt wordt geventileerd; ,Er zal vermoedelijk geen algemene oorlog komen, maar het zal wel meer en meer gaan kosten, volgens een intensiverings proces dat de Fransen in Algerije ook hebben meegemaakt. Hoe langer de bezetting duurt des te meer zal in die gebieden verzet worden ge provoceerd. Wij kunnen zoals het nu is, nog jaren volhouden. Het wordt lang, spannend en moei lijk.' De druk die vanuit het leger komt is gevaarlijk. De militairen trainen wel, maar ze vechten niet, terwijl de voorbereidingen voor een oorlog toch erg krijgslustig maken. De gebeurtenissen aan het Suezkanaal zijn voor het leger goede oefe ningen. Als zij onder controle blijven, vormen de ervaringen daar een geschikt hulpmiddel om militaire ambities in toom te houden.' (Een ande- ■•e zegsman vertelde hoe Nasser enkele maanden geleden tegen het leger had gezegd: .Als jullie lam zo graag willen moeten jullie het maar aan len lijve ondervinden. Begin maar eens met een paar beperkte operaties.' De verliezen die de Is raëliërs vervolgens bij hun tegenmaatregelen ■ouden hebben aangericht, moeten zo hoog zijn reweest. dat Nasser tenslotte tegen zijn officie- en kon opmerken: .Zie je wel?'). ^'D de heilige oorlog? Mohamed Sid Ahmed s ,Ach die heilige oorlog is niet de officiële lijn. Een religieus conflict, zoals koning Feisal A-enst is gevaarlijk. Wij hebben ju.st -en pogmg gedaan om te bewijzen dat het niet ging om joden tegen moslims'. En dan toont hij ongewild hoe zelfs de geringste vorming van wederzijds be grip in het Midden-Oosten wordt gehinderd door de Arabische denktrant over Israël, waar de ge dachten op basis van een geheel andere civili satie worden bepaald: ,Die brand m de Moskee: Israëls verantwoordelijkheid valt niet te ontken nen. De vraag in hoeverre dit alles werd gepro voceerd. De Israëliërs hebben opgravingen ge daan bij de moskee, om de tempel van Salomo terug te vinden. Daarvoor zouden al scheuren zijn ontstaan in de Al Aksa en de Israëliërs nemen vermoedelijk liever de kleine verantwoordelijk heid voor een vernieling door brand dan de grote voor Instorting tengevolge van hun archeologi sche onderzoekingen.' Niettemin de brand in de moskee werd tenvolle gebruikt om de bevolking op.te hitsen. En Nasser, die zelf heeft geschreven dat communisme voor hem absoluut onaanvaardbaar is omdat het in beginsel atheïstisch is, ziet er geen been in om in de kranten breeduit de Russische verontwaar diging te publiceren over deze aantasting van een heilige plaats. Voor propaganda-doeleinden is niets te slecht. Hoe 'is Nassers positie binnenslands .Deze toestand leidt voor elk regime tot aftake ling. Je hebt geen oplossing bij de hand. Je mag de druk niet te hoog opvoeren, maar je kunt op de beslissende momenten ook geen stoom te kort komen. De mensen en de regering zijn rea listischer geworden Men neemt niet alles meei vooi zoete koek aan. Maar wat geschiktheid be treft is er voor Nasser geen alternatief. Als hij vertrekt krijg je misschien als overgansperiode een extreem links regime maar daarna toch weer een legergvoepering en dat is in beide gevallen niets minder dan een ramp'. .Tot nu toe heeft Nasser eigenlijk zelf nog steeds boven de vechten om machtsposities gestaan. Die grepen plaats op het niveau direct onder hem en er waren ine groepen bij betrokken: de voor de jongste oorlog oppermachtige militairen, wier invloed zeer is teruggedrongen en degenen die nadien aun rol meer of minder hebben overgenomen: de jartij-bureaucratie en de technocraten. De pa- fijmannen zijn voornamelijk ex-legerofficieren die nu in de politiek bezig zijn onder de algemene :fei van .socialisme De technocraten zijn de vaklieden die in de regering werden benoemd om ie zaak weer op gang te brengen. Zij betrachten n het algemeen meer souplesse tegenover het A-esten. dan in de partij-bureaucratie die zich sterk op de socialistische landen richt wel wense- :jk wordt gevonden. Daarbij spelen dan nog an- dere factoren een rol. De wrijving tussen het leger en zijn Russische adviseurs bijvoorbeeld. De Russen werken hard, maar worden gecon fronteerd met verwijten als .jullie behandelen ons iet als de Engelsen', en het algemene gevoel dat de Russen in feite binnen het leger de beslis singen nemen. En uiteraard heerst er ontevreden heid over het feit dat de Russen voornamelijk defensieve wapens leveren en slechts een zeer beperkte hoeveelheid aanvalsmiddelen. Albert Speer: ,IK WILDE HITLER VERMOORDEN' BONN (RTR) Hitiers minister van bewapening, Albert Speer, be- dergrondse bunker in Berlijn door vergassing om het leven heelt willen brengen. Hij sohrijft dat in zijn memoires die in afleveringen door de Ham- burgse krant Die Welt worden gepubliceerd. In de jongste, don derdag verschenen aflevering zegt Speer dat het Hitlers eigen boek, Mein Kampf, was, dat hem tot zijn voornemen bracht. Een top functionaris van Siemens. dr Friedrïc'n Lüschen. had hem in februari 1945 de bewuste oor de aan de macht zijnde re gering naar de ondergang wordt gevoerd, dan is de rebellie van elk lid van die natie niet alleen een recht maar ook een plicht'. .Die zelfde avond,' schrijft Speer, .be sloot ik Hitier uit de weg te rui men'. De nu 64-jarige Speer, die drie jaar geleden uit de gevange nis van Spandau werd ontslagen na daar twintig jaar te hebben uitgezeten wegens oorlogsmisdrij ven tegen de mensheid, zegt dat hij e?n hoevee'heiö van 't nieu we Duitse gifgas Tabun in bezit trachtte te krijgen. Hi; vernam echter dat Tabun alleen goed werkte met een explosie, die de luchtkoker en ventilator van de bunker zou vernietigen. Speer overwoog nog het gebruik van een ander soort gas, maar moest het hele plan laten varen toen hij bij een onderzoek op alle daken in de omgeving gewapende SS'ers zag en bemerkte dat een hoge schoor steen boven de luchtkoker, die hij voor zijn plan wilde gebruiken, was gebouwd. .Het is waar dat mijn voorberei dingen niet verder kwamen dan de eerste stappen en iets lachwek kends hebben. Maar iegelijk teke nen zij he: karakter van het re- fime en de verwringing van de arakiers van zijn medewerkers. Een huivering doortrekt mij nu nog bij de gedachte waartoe ik een man die eens niet meer dan Hitiers bouwmeester wilde zijn gebracht was'. NIJVKRDAL (ANP) Na de opening van het nieuwe raadhuis van N'ijverdal door de commissaris der koningin in Overijsel. is het gisteravond nogal on rustig geweest in deze Overijselse ge meente. Een .creatief actiecomité", dat het maatschappelijk gebeuren kritisch beziet, greep deze feestelijke gelegenheid ann om aan zjjn protesterende houding uiting te geven en droeg Jan Salie in een doodkist rond het nieuwe gehouw. Vervolgens werd het hele geval in de vij ver bij het raadhuis gesmeten. Dit was het sein tot ongeregeldheden, waaraan volgens de politie enige honderden jon- gebcden deelnamen. Een. overigens stok oud, reclame-autootje van een jeugdbar werd in brand gestoken en de politie werd hier en daar met stenen bekogeld. De politie, die af en toe van de wapen stok gebruik moest maken, kon om streeks elf uur meedelen, dat het weer vrij rustig was in Nijverdal. Het was meer baldadigheid, dan ODroer. aldus een woordvoerder van de politie. De voet van een politieman werd ge kneusd toen dit lichaamsdeel door een steen werd getroffen. Volgens geruchten zonden zes iongelui verwondingen heb- .ben opgelopen, maar de politie had hier van niets vernomen. ADVERTENTIE BIJ DE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3