extw SUPERMART w mEL JÉ VARIA NIEK SPRENKELS: TIENKAMP GING ERG GEMAKKELIJK MERLEI VIJF MILLE EN VEERTIEN ZONNIGE VAKANTIE DAGEN TE GEEF IN OOSTBURG We stonden met z'n allen te klitten tussen de dranghekken, negenen twintig rijen dik. En de stroom rees al meer en meer. Maar we lieten ons niet opzij duwen en letten goed op dat er niemand vóór ons naar binnen glipte die achter ons had ge staan. We waren niet als vrouwen onder elkaar. Als een boterbloem in een grasveld verrees, m de nog steeds groeiende stoet, hier en daar een gedeuki mannenhoofd. Het waren hoofden van mannen die met de emancipatie al zover klaar waren dat hun vrouwen ze ook alléén om een boodschap konden sturen. We stonden daar zo heldhaftig en vastbera den doch geenszins barmhartigheid. Want begeerte had ons aangeraakt en we waren allen maar van één gedachte bezield: Zo snel mogelijk binnen te komen in de supermarkt om Het Geschenk in ontvangst te kunnen nemen. We zouden misschien helemaal niet. in de rij zijn gaan staan, als Het Geschenk ons niet in het vooruitzicht was gesteld. En ook niet als de lokkende attractie nu niet juist op deze ene dag werd uitgereikt. Deze dag, de opening van de sn- permart. Daarom stonden we in de rij als toen het oorlog was en we bij geruchte hadden vernomen dat. er in win kel zus of winkel zo haring was of aardappelmeel of vurig begeerde zpep, of iets, dat op textiel leek. Het Geschenk hadden we niet zo bitter hard nodig als toen die zeep en textiel, maar we waren er daarom niet minder pinnig om. We waren met zijn allen massaal hebberig en nieuwsgierig bereid om desnoods met onze lichamen als barricade ons en tree-recht te verdedigen op deze eerste dag dut de supermart hier draaide. Geen opgeicekte gezichten du-s, wel stiekum ellebogen en voetenwerk. .Zag je datDat wijf kwam na ons en is nu al binnen'. Toch geeft deze mensenklont hier een staaltje van gedisciplineerd geduld weg als te hoop gedreven makke schapen. Zwak gemompelde verontwaar diging en gezichten waar de verongelijkte onschuld met pollepels af te scheppen is om het wijf dat. eerst binnenging. Twee mannen staan bij de brede in gang hel inkomend en uitgaand verkeer ie regelen. Wijf, drie of zes', zeggen zij als een even groot aan tal mensen de winkel-gigant verlaten heeft en met een beschermend schouderduivtje werken zij het toegestane aantal consumptieven naar binnen. Bin nen. waar zij zich reppen om een wagentje en dan de route beginnen. Langs de klinisch- ordelijk uit gestalde en met convenience' te grijpen immense eoorraad artikelen. De interne organisatie laat wei nig te wensen over. Een metalen luidsprekerstem roept uit de schuifelende en zwetende menigte een moeder op om haar zoontje af te komen halen dat tijdelijk behuisd is bij de administratie. Op het knooppunt van de rij kassa's raakt het wagenpark even vast doch het kluwen ontwart zich snel. Moe ma'fe meertje?' vraagt een jongetje. De moeder cnikt en tilt hem in het afgeladen wagentje met dubbele functie-, boodschappen en kinderwagen. dan gaan we weer braaf achter elkaar staan, nu zes rijen over de breedte. Het wachten op de ifrekening duurt nog even. Maar het is de laatste hindernis voor het bezit van Het Geschenk, de fel ■egeerde trommel met inhoud. We grissen hem weg "n begeven ons warm en moe naar de uitgang. Eigenlijk had ik die koekjes trommel niet nodig, 'k Heb er thuis nog drie staan', zegt een wat rood aangelopen mevrouw tot haar vriendin. De betove ring is verbroken, moegezeuld sjokken we op huis Niek Sprenkels ....te moe of zoiets.... TERNEUZEN ,Wat 'moet je er verder van zeggen? 't Ging allemaal erg gemakkelijk. Als ik wat verder ben, komit er vermoedelijk wel meer tegenstand'. Niek Sprenkels, 17-jarige ,Scheldesport- atleet' uit Terneuzen, doet erg nuchter over zijn Zeeuwse record tienkamrp A-junioren, dat hij zondag in Vlissingen vestigde. Sprenkels, consbructiebank- werker, haalde tijdens zijn eerste tienkamp 4677 punten, ruim 100 m dan Tobi Visser (Zeeland Sport), tot dusver recordhouder. ,Voor die wed strijd had ik elke avond getraind, zeker een maand ben ik bezig geweest. Achteraf viel het me mee. Niet dat ik nu op alle onderdelen even goed ben. Discus en kogelstoten kon nog best wat beter en die horden vond ik wel wat hoog. Mijn sterkste num mer is nog steeds polsstokhoogspringen. Ik ben Zeeuws recordhouder. Tijdens de Zeeuwse kampioen schappen sprong ik 2.80 m. tijdens de itienkmap 3 meter'. In .Soheldesport' zit Niek nu een jaar of vijf. Dat is igewoon begonnen omdat hij aan atletiek wilde doen en omdat de hele familie (inclusief va der Sprenkels, .vroeger kreeg je nooit medailles, en kel diploma's') wel iets met deze tak van sport te maken heeft of heeft gehad. Zijn zuster Jeanine een C-meisje kan al een aardig prijzenkastje laten zien. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Radat kortgeleden in het Belgische Zingem 'we renners zodanig ten val kwamen dat zij san de gevolgen daarvan overleden, zijn in het afgelopen weekeinde twee Nederlandse coureurs gelijk verongelukt. De jonge Limburger Jos repels 118) tijdens een koers waarbij nog een renner zwaar werd gewond, terwijl de In Zeeland ®ng niet onbekende Leon Schrauwen (21) tij das een botsing tussen twee auto's omkwam. 'en houdt het niet altijd zo precies bij maar sneuvelen ln de loop van een wlelerselzoen elli jaar hogal wat renners. Een beslist niet on gevaarlijk beroep. De nog jonge beroepsrenner René Pijnen leeft aan het begin van dat najaar een toch wel verrassende prestatie geleverd door de bepaald ■"et gemakkelijke Tour du Nord op zijn naam brengen. Nadat hij in de eerste etappe al voor goede klassering had gezorgd, zat hij zater- in een goede ontsnapping waarin de toen ■j°g leidende Belg Pintens ontbrak. Als Pijnen e vo''m weet te behouden, kan hij in het res tende seizoen dat nog bijna twee maanden U|h't, nog heel wat potten breken. 'Een andere renner die de laatste weken van st ia t'0e': sPv°lten is de kennelijk geheel hev elde Gerben Karstens, die voor de derde maal 111 "en dagen (nu in Gap waar hij Pingeon, Aimar en Adorni achter zich liet beslag legde op de bloemen. Karstens is dus kennelijk in ,the winning mood' hetgeen hem wellicht nog van pas kan komen in de twee najaarsklassiekers Parijs Tours en de Ronde van Lombardije. Jan Janssen, die van zijn BIC-baas kennelijk opdracht had gekregen dit jaar nog eens iets van formaat te laten zien, is daarin zondag in de zware Bordeaux - Parijs niet helemaal geslaagd. We hadden het ook niet van Jan verwacht en als zodanig is z'n 2e plaats ons niet eens tegenge vallen. Jan heeft een pechvol seizoen om niet te zeggen een slecht jaar achter de rug en dan pleegt alles te mislukken. Overigens zal dat Jan Janssen (die toch altijd nog oud-wereldkampioen en oud-Tour winnaar is) bepaald z'n baan niet kosten. Dat niet. Achteraf bezien lijkt de overwinning van ie toch wel sympathieke Belg Walter Godefrool iets te maken te hebben met een soont weer wraak van hem tegenover z'n ploegbaas. Die had Walter, die volgend jaar naar een ander merk over gaat, opzettelijk uit de Tourploeg gelaten. Daarna schreef hij hem ln voor Bordeaux - Pa rijs, een wedstrijd waar Godefroot eigenlijk niets voor voelde. Aanvankelijk, zo heeft hij nu bekend tegen een Belgisch journalist, had hij na een honderd kilometer willen opgeven. Maar la ter begon hij in te zien dat het winnen van deze marathon hem wel eens meer eer zou kunnen bezorgen dan het merk waarvoor hij reed. Van daar z'n zege, waarvoor hdj achteraf trouwens niet eens zo'n grote inspanning heeft moeten doen. Hij arriveerde uitermate fris aan de fi nish. Opvallend is het dat men de laatste weken zo weinig verneemt van de Tour-revelatie Rini Wagtmans. Zou hij dan toch wat moeten boeten voor z'n grote inspanningen in die Tour? De weinige malen dat men hem in de uitslagen te genkomt, staat z'n naam op zeer bescheiden plaatsen. Eigenlijk nóg bescheidener is de rol van onze kersverse wereldkampioen Harm Ottenbroa die na z'n uitschieter in Zolder (want zo kan men dat toch wel noemen) nauwelijks nog in het nieuws Is geweest. Een heel enkele keer treft men hem aan bij de eerste vijf maar meestal schijnt hij genoegen te nemen met een tiende of vijftiende plaats. Uiteraard zal Harm wel goed verdienen (lees zich goed laten betalen) maar van een wereldkampioen verwacht je toch eigen tijk wat meer. De super prestige is nu een uitgemaakte zaak. Eddy Merckx, die tot nu toe 412 punten verzamelde, kan niet meer worden ingehaald. De 200.000 Belgische franken voor de eerste prijs zijn voor hem. Met nog drie wedstrijden voor de boeg, staat Gimondi op de 2e plaats, Poulidor, Pingeon cn Godefroot (die zondag 60 punten verdiende) delen nu de 3e tot en met 5e plaats. Rini Wagtmans is door Godefroot uit de prijzen verdrongen en bezet nu de 6e plaats met 100 punten. Over de Tour de l'Avenir kunnen wij die onze. varia enkele dagen voor het verschijnen van de krant moeten schrijven uiteraard nog niets zeggen. De uitslag van de eerste tijdrit zal overigens wel elders in de krant staan. We zijn bijzonder benieuwd hoe het achttal Den Hertog, Zoetemelk, Oosterhof, Bejamins, de Koning, Van der Burg, Spetgens en Hoekstra het de komende dagen in Frankrijk za.l verklaren. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het komende weekeinde volop wielersport te beleven. In de eerste plaats uiteraard de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen voor amateurs, al weer voor de zesde maal georganiseerd door de wielcreomitcs uit Terneuzen en Oostburg. Zaterdagmiddag de eer ste etappe door oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, zon dagmorgen de tweede (een tijdrit van Terneuzen naar Oositburg) en zondagmiddag de derde en laatste etappe door West-Zeeuwsch-Vlaanderen. 's Zaterdags zijn er afwachtlngswedstrijden te Terneuzen en 'ei zondags in Oostburg. Voorts is er zaterdagmiddag een nieuwelingenkoers in Zuidzande, terwijl zondag in Eede de traditionele profkoers wordt verreden, aanvang 14 uur. MENSEN IN DE SPORT Rita intussen getrouwd vestigde een jaar of 5 geleden een Zeeuws record op de 100 m. ,Maar je moet er echt wel wat voor doen, zeker als je pas aan atletiek begint', vindt Sprenkels jr. ,Niet roken, heel matig drinken en veel trainen. Zeker voor polsstokhoogspringen. Dinsdags en donderdags oefen ik op de clubbraining, de rest van d-e week vaak alleen. Een ding zou ik nog wel eens willen: naar de centrale training voor polsstokhoogsprin gen. Ik weet niet of dat er van komt, het hangt ook een beetje van de club af. Momenteel doet Niek het wat de training aangaat, overigens een beetje kalmaan. Nu die wedstrijden achter de rug zijn. blaas ik wat uit. Zaterdag kom ik wel weer in actie tijdens de atletiekwedstrijden die Scheldesport houdt in het sportpark hier'. Hoe verklaart hij het dat er, zoals in Vlissingen bleek, er waren slechts 3 A-junioren onder de jongeren zo weining be langstelling voor de tienkamp bestaat? ,Ze waren kennelijk te moe of zoiets, ik zou het niet kunnen zeggen'. Zijn vader denkt dat het komt omdat atle tiek de mensen minder aanspreekt dan sporten als wielrennen en voetbal. ,Als je ziet hoe weining be langstelling er is tijdens wedstrijden, jammer hoor. En toch is het een enorme sport. Er wordt heel wat van die mannen gevraagd'. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 Dl/0 Antwerpen Dok in de Koninklijke Vlaamse Opera i» Antwerpen is het seizoen begonnen. Morgen (zaterdag) opent Ken met J.liefdeliedvan J. Blockx. Dtngent is Frits Celis, regisseur An ton van de Velde. Zondagmiddag Don Carlos, 's avonds Bruegel- temis. Natuur Puur natuur in het Belgische Loke ren. Morgen (zaterdag) start er om tli-30 uur een wandeling langs het natuurreservaat Molsbroek. Begin punt is de kruising Waasmunster- baan - Groenstraat - Molsbergen- straat. Maar vraagt u niet waar die allemaal liggen. Maandag houdt de heer P. Houwen van de volkshogeschool in Woumen in de academie aan de Grote Kaai een lezing over Natuurbeschermings opdrachten hier en elders'. Hij be gint om ZO uur. yDurme en de Durmeboorden' heet. een tentoonstelling die van 13 tot 21 september wordt gehouden in de Stedelijke Feestzaal van Lokeren aan de Grote Kaai. Voor geïnteres seerden: vandaag (vrijdag) opent de heer Van Mol uit Gent, landbouw ingenieur-rijksinspecteur voor plan- tenbescherming, de expositie met een uiteenzetting over piet Muskusrat- tenprobleem'Aanvang: 20.30 uur. Prinses In Hulst (Vestdijkstraat 18) speelt poppentheater p>e Kriekeputte" zon dag om 14-30 uur fie prinses die alles vergaf. Prinses Rosalinde raakt haar mantel kwijt, de koning ligt in bed en er ploft een heks uit elkaar. Van woede. OOSTBURG Vijfduizend gulden is een lekker rond bedrag als je 't in handen krijgt. En wie voelt er, op de drempel van de kille Nederlandse herfst, niet voor een vakantie in het per traditie ook in deze tijd van het jaar zonnige zuiden? De winkeliers van Oostburg, de stad van de een hoorn (maar dat Is bekend) en het koopcentrum van West-Zeeuwseh-Vlaanderen (ook geen nieuws) komen hun klanten in de periode van 13 tot 27 september een forse stap tegemoet bjj het realiseren van dit soort wensen. Bij elke gulden die het koperspubllek in Oostburg over de toon bank laat rollen, geeft de betreffende zaak een lot cadeau. Hoordprlizen: 5 briefjes van duizend (of desnoods in kleinere coupures), een 14-daagse va kantiereis voor 2 personen naar keuze door te brengen in Italië, Frankrijk of Spanje en, voor wie liever ln Nederalnd blijft: óók uit te betalen) en tevens een 8-daagse vakantie voor 2 personen, een 50-tai kleinere prijzen. ,Ik denk dat onze actie een volledig succes wordt',' zegt een bil voorbaat optimistische voorzitter P. A. van der Plas van de Oostbrugse winkeliersver eniging. ,We z(jn al sinds Sint-NIcolaas bezig met de voorbereidingen, dus er kan eigenlijk niets mis gaan. We hebben twee loterijen gekocht en een derde houden we ln voorraad. Het aardige is, dat we door deze actie, ook nog een goed doel steu nen: de Nederlandse Blindenbibliotheek. Als we in Oostburg iets op touw zetten, dan lukt het'. PLATEN De loterij is niethet enige waarvoor de Oost- burgse middenstand van 13 tot 27 september de aandacht vraagt. Zaterdag bijvoorbeeld, wanneer de actie start, kan het publiek raden naar platen die via een ge luidswagen worden gespeeld. Wie het bij het goe de eind hééft krijgt een prijs. Op woensdag 17 én woensdag 24 september treedt de Oostburgse drumband op, zaterdag 20 septem ber maken muziekgezelschap en drumband een rondgang. Maar de Oostburgse winkeliers hebben ook aan de jeugd gedacht. De heer Van der Plas: ,Op za terdag 27 september kunnen jongelui meedoen aan een openluchttekenwedstrijd. Winkeliers geven een stoel en een tafel en we zorgen ook voor pa pier en krijt, Natuurlijk zijn er ook prijzen te win nen. Persoonlijk vind ik diit een bijzonder leuik on derdeel van het programma. Het is formidabel om te zien hoe enthousiast de jeugd is'. Het belang rijkste onderdeel van de hele actie vormen echter dè 5 mille en de vakantiereis. In oktober is be kend wie wat gewonnen heeft. Tot zolang mag al leen Joost het weten. Een stukje Oostburgs winkelcentrum: de Burchtstraat De markt in Oostburg ....koopcentrum....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 23