PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kosygin sprak Tsjoe En-Lai RUSSISCH-CHINEES TOPGESPREK IN PEKING Stichting vaste oeververbinding wü geen tracé ter hoogte van Waarde PvdA: niet naar Athene Nuttig gesprek' Kamer ziet te veel overheidsbemoeiing in nieuwe loonwet ISRAËLIËRS ZOUDEN 11 EGYPTISCHE TOESTELLEN HEBBEN NEERGESCHOTEN !C TE Vandaag in de krant... Dr Veerman (AR) vierkant tegen' één lijsttrekker Pompbediende bij overval gedood Geen einde aan de spoorwegstaking in Frankrijk Het slechten van de ivoren Toren .VOORLOPIG MAAR SLAPEN MET DE WEKKER ERBIJ' Attent 212e jaargang - no. 214 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrtctl* N V Bah. MIJ. van diCV Provin. lur. Vllta.. WilstT. 36-60, tel. 5144 (b Zierikxee. red. tel 3346. «dm. tel. 2094 Ie Zeeuwse Courant: P. v. 4. Velde, P. B. den Boer en W. 9 red. 3508, adv. 01186-584, exp. 2751). Middelburg. Marl Adv priia 37 et per mm. Min per adv. t 5.55 Inser- med. r week. 14,21 a Markt 2, tel. 1.85). .Brici lummeri 25 cent Clnel. 4 btw) neuzen, NIeuwatraat 22, tel. 4457. V). Giro 359300. PZC. Middelburg Vrijdag 12 septembp" 19"° Kopzorg voor Verolme Pagina 3 Brief bestuur aan atletiek unie We* j IW PEN HAAG (ANP) Het be- ituur van de Partij van de Arbeid iwft in een brief aan de Konin- Nederlandse Atletiek Unie lijn afkeuring uitgesproken over ie Nederlandse deelname aan de Europese atletiekkampioenschap- :en ie van 16 tot 21 september Athene worden gehouden. Sen politiek zijn onder de huidige se regering niet van elkaar te tüden, aldus de brief. Het dictato- ■jte regime is zowel binnenlands als 3 Wet-Buropa vrijwel volledig geïso- Iwl. De ontwikkelingen rond de nveu- r perswet en de arrestatie van een >(e groep officieren hebben het des duidelijker gemaakt dat het uiter- yle ongewenst is het kolonelsregime iddelen in de hand te spelen, die bij Grielten de indruk kunnen wekken is wat West-Europa betreft dit isole- •M kan worden doorbroken, aldus de fcief, die door partijvoorzitter dr Indeling is ondertekend. Vragen Het tweede kamerlid P. Dankert (pvda) heeft minister Luns ge vraagd of de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger in Grieken land aanwezig zal zijn bij de ope ningsplechtigheid van de Europese aUetlekkampioenschappen in Athe ne, op 16 september, terwijl de hoof den van de Zweedse en Deense di plomatieke missies niet zullen deel nemen. tïen dit inderdaad zo is zou de mi 2, om ,de gemeenschappelijkheid die kt Nederlandse, Deense en Zweedse steden in kwestie Griekenland ken- a-kt nog eens te onderstrepen', de mlgelastigde moeten opdragen om de —"slechtigheid niet bij te wonen, •■■dA-af gevaardi gde MOSKOU (AFP) In Moskou is door het persbureau Tass meegedeeld, dat de Rusische premier Kosygin gisteren in Peking een ontmoeting heeft gehad met zijn Chinese ambtsgenoot Tsjoe En-Lai. De twee partijen hebben hun standpunten uiteengezet en ,een voor beide partijen nuttig gesprek' gehad. Kosygin werd vergezeld door Con- stantin' Katoesjev, secretaris van hel centrale comité van de Russische com munistische partij, die belast is met de betrekkingen met de broederlanden en door Michael Yasnov, ice-voorzitter van het presidium van de opperste sow- jet der Sowjet-Unie. Aan Chinese zijde waren behalve Tsjoe En-Lai aanwezig twee leden van het politieke bureau van de Chinese communistische partij en te vens vice-premiers, namelijk Ki Hsien Nien en Hsieh Foe Ji. Kosygin bevond zich woensdagavond nog in Doesjambe in de Sowjet-repu- bliek Tadzjikistan. Hij is van daar uit naar Peking gevlogen, waar hij gister morgen Tsjoe En-Lai en de andere Chi nese leiders ontmoette. Tot de ontmoe ting werd door beide partijen besloten. Kosygin bevond zich op de terugreis Oppositie én regeringspartijen: INSPRAAK VAN HET PARLEMENT VASTLEGGEN [DE NHAAG Minister Roolvink (sociale zaken) heeft gisteren in a tweede kamer van regerings- pertijen en oppositie kritiek te ver ten gekregen op de sterke over- kidsbemoeiing die hij heeft vast- in de nieuwe wet op de loon- torming. Verschillende woord- re, ook van minister's Kgen Anti-Revolutionaire Partij, daden amendementen in ter be- srking van de bevoegdheden van «overheid en ter- verruiming 'in de inspraak van andere par- |n, Vernacht wordt dat de be- lan hieraan grotendeels te- Semoet wil komen. Hit meest onverzoenlijk toonden zich de Van Lier (pvda), Janssen (groep Aarden) en Van 't Schip (cpn), die er voor waarschuwden dat de regering in de praktijk bij de loonvorming bijna al ma moest toegeven dat het voorgekomen is dat contracten 3oor de regering in tweede termijn worden ver hoogd. De heren Van Lier en Janssen wezen erop, dat het wel heel moeilijk wordt de wet toe te passen, nu de drie vakcen- x—*es dat is de helft van het georga- erde bedrijfsleven zo duidelijk hun handen er van hebben teruggetrok ken. De heer Nypels (d'66) diende amende menten in, volgens welke de regering gebonden is aan de totale conjunctuur- politiek. Er mag pas van bepaalde be voegdheden gebruik worden gemaakt als eerst de omstandigheden concreet wor den aangegeven in een algemene maat regel van bestuur. Ook wilde hij de in spraak van het parlement vastgelegd zien. Dit laatste wilden ook de vier re geringspartijen. Sloe-industrie j® INDUSTRIE aan het Zuid- ,lloe za! niet verder naar het noor- ien mogen oprukken, dan de thans ^gegeven grenzen aangeven, zo nebben gs aan de provinciale sta ten meegedeeld. (pag. 2). Aanslag IS een regeling getroffen om Bijstandsuitkeringen vanaf 1970 je ontdoen van een aanslag in de 'nkomstenbelasting. De gemeenten Ju'len de verschuldigde loonbelas ting op zich nemen. (Pag. 3). Bijstelling HET STUDIECENTRUM van de J-HU vindt de regeling van minis ter Witteveen voor een jaarlijkse Mistelling van de tarieftabellen voor de inkomsten- en loonbelas ting aanvaardbaar. (Pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1,3,9 en 11 Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 en 7 sPort: pag. 13 en 15 Radio en tv: pag. 17 Financieel nieuws: pag. 14 Amendementen Verbetering (Zie slot pag. 3 kol. 6) uit Noord-Vietnam naar Moskou, aldus het persbureau Tass. Tass meldde verder dat Kosygin gis teren ook weer uit Peking' is ver trokken en naar Moskou is terugge keerd. Volgens waarnemers in Mos kou is het onverwachte bezoek van Kosygin aan Peking in Moskou als een bom Ingeslagen. De voorgeno men reisroute voor de terugkeer uit Hanoi naar de Sowjet-Unie was juist bedoeld om een tussenlanding m de Chinese hoofdstad te vermij den. Evenals op de heenreis zou de Russi sche regeringseliders de nieuwe luchtver- bindüig Hanoi-? foskou, via Birma, India en Pakistan hebben moeten nemen. Maar volgens de laatste officiële berich ten van Tass heeft de Russische delega tie naar de uitvaart van Ho Tsji Mmh woensdagochtend een tussenlanding in Calcutta gemaakt en 's avonds een in Doesjambe in Tadzjikistan. Dit zou er dus op kunnen wijzen, dat het besluit om een omweg over Peking te maken op het laatste moment is genomen toen de Russiche delegatie naar de uitvaart van Ho Tsji Minh zich reeds op Russisch gebied bevond. Bovendien scheen niets er tot op heden nog op te duiden, een Russich-Chinese bijeenkomst hoog niveau in de naaste toekomst waar schijnlijk zou zijn. Nog gisterochtend publiceerde het orgaan van de Russische communistische partij, Prawda, een zeer lang beschuldigend artikel aan het adres van China, waarin gerept wordt over .provocaties van de Chinese auto riteiten aan de Chinees-Russische grens en gewaarschuwd wordt tegen eem nieuwe .Maoïstische' penetratie van Russisch grondgebied. DEN HAAG Dr A. Veerman, voor zitter van de ARP, is er volgens de Nieuwe Rotterdamse Courant van gister avond, vierkant tegen dat de drie con fessionele partjjen met één lijsttrekker de verkiezingen ingaan. Hy zei dit in rc-aetie op de voorstellen van hei KVP- bestunr aan de partijraad om te komen tot een gezamenlijk program, een kan didaat-premier en kandidaat-ministers van KVP, CHU en ARP. Volgens dr Veerman kan het opereren met één centrale figuur moeilijkheden geven bij het zoeken naar een vierde partner voor het dragen van regerings verantwoordelijkheid. De keuze van de formateur hoiidt verband met de ver kiezingsuitslag. Er kunnen verschuivin gen optreden die de keuze van de forma teur kunnen beïnvloeden. Door met een kandidaat-premier of formateur in zee te gaan loop je vooruit op eventuele ver schuivingen. aldus dr Véél-man volgens de NRC, DUBBELDAM (ANP) Omstreeks één uur vannacht is een gewapende overval gepleegd op een tankstation in de gemeente Dubbeldam nabij Dord recht. Do pompbediende is by deze over 's! gedood. Nadere gegevens ontbraken PARIJS (RTR) Militante Franse treinbestuurders hebben donderdagavond verklaard, dat zij hun staking, die aan vankelijk voor 24 uur was afgekon digd, voor onbepaalde lijd zullen voort zetten. Door hun actie lag donderdag het treinverkeer voor ongeveer 80 pro cent stil. Wat het buurtverkeer rondom Parijs betreft, hielp het leger bij het vervoeren van forensen, maar er kwa men toch zoveel forensen met eigen auto naar de hoofdstad, dat er reus achtige verkeersopstoppingen ontston den. Het onder communistische leiding staan de vakverbond CGT kondigde de ver lenging van de staking aan, nadat twee uur overleg met de minister van ver keer, Raymond Mondon. op niets was uitgelopen. De 30.000 treinbestuurders willen dat aangeboden het aantal bestuurders met de staat nog 7.000 machinisten in dienst! 1500 uit te breiden,maar dat vinden neemt om het systeem van de wissel- de machinisten niet voldoende. Volgens diensten soepeler te maken. De staat, die minister Mondon staat de deur open eigenaar van de spoorwegen is, heeft voor verder overleg. PARIJS Reizigers verzamelen zich op het hoofdperron van het Parijse Gare de Lyon hopende, dat er ondanlcs de plotselinge staking van de Franse spoonoegemployees toch nog een trein zal komen. De staking aan de vooravond van de onderhandelingen van de vakbon den met de regering trof olie be langrijke steden in Frankrijk. BIJ DRIE ZWARE LUCHTGEVECHTEN TEL AVTV, CAIRO (RTR, AFP) Israël zegt donderdag bij drie luchtgevechten, de zwaarste sinds de zesdaagse juni-oorlog van 1967, elf Egyptische vliegtuigen te hebben neergehaald en een Egyptische poging te hebben verijdeld om wraak te nemen voor de Israëlische tankaanval van dinsdag aan de Golf van Suez. Volgens Tel Aviv verloren de Israëliërs zelf maar één toestel. Van officiële zijde in Cairo i lies van twee. toestellen toegegeven. hebben uitgevoerd op Israëlische stellin- gen (liep in de Siuai, en dat vier Israë lische vliegtuigen zijn neergeschoten. Israël heeft slechts melding gemaakt Van twee Egyptische aanvallen en ver klaart:, zelf een tegenaanval te hebben uitgevoerd op Egyptische stellingen aan de noordkant van het Suezkanaal. Egyptische lezing voor Hawk-raketten, een radarsta tion, wapen- en munitie-opslagplaatsen, autokolonnes en luchtafweerbatterijen zijn vernietigd. De luchtaanvallen v~- den uitgevoerd op het gebied van Misala aan de oostkant van de Golf van Suez, en in de noordelijke sector van de Sinai. Een woordvoerder in Cai ro zei dat de eerste aanval in het noor den had plaatsgevonden, waar Soekoi-7- bommenwerpers twee rakeblaneeerplaat- sen en een radarpost hadden uitgescha keld en het Israëlische hoofdkwartier oor Noord-Sinai met raketten bestookt. De bommenwerpers hadden, ge steund door Migs-17, ook uitgebrei- (Zie slot pag. 3 kol. 1 aan wennen, aan de gedach- l'WW. te dat kunstenaars zich met de maatschappij willen bezighou- den. Men is dat aan heide zijden - die van de samenleving en van de kunstenaars - al meer dan honderdvijftig jaar ontwend: de ivo ren-toren-theorie werd weliswaar altijd met veel ach en wee naar voren gehaald, maar in feite waren beide partijen - in ieder geval de samenleving - met die toren toch wel gelukkig. Kunst was im mers naar het oordeel van velen een stuk versiering van het leven, een versiering die als luxe moest worden beschouwd: zo nodig kon men ook wel zonder. In die opvatting behoorde de kunstenaar mede tot de versiering, met andere woorden: hij stond buiten de .gewone' gemeen schap. Binnen die gemeenschap heersten .aste wetten en regels, waaraan iedereen zich diende te houden, maar de kunste naar mocht een buitenbeentje zijn, hij was decoratie. Zo was net voor menig een helemaal niet gevaarlijk om onge rust te doen over de ivoren-toren-situatie van kunst en kunstenaar: het stond wel goed om te betogen dat de kunstenaar o vervreemd was van de maatschappij, net klonk bewogen als men uitriep dat leze vervreemding zo erg was en mis schien wel een teken van ondergang. Br veranderde toch niets en de kunst ileef versiering, tot geruststelling van nenigeen. ■erandering in de lucht Kunstenaars komen met scheppingen •oor de dag, die naar .gewone' maat staven gemeten geen kunst meer zijn: schilderijen die niets' voorstellen, be- vegende constructies die weinig van :oen meer hebben met de monumentale ■unst van vroeger, enfin allerlei ver- -hijnselen die samenleving en individu "eeds meer tot stellingnemen dwingen: verbaasd, woedend vaak, soms ook aar dend accepterend. Bovendien blijkt het logelijk dat kunstenaars met allerlei ieuwe materialen frappante dingen ma- -en. er ontstaan nieuwe relaties tussen -unst en bedrijfsleven, niet alleen op het tuk van de industriële vormgeving. Ver andering: men kan deze ontwikkeling nog het beste aanduiden met het verlaten van de ivoren toren. Een opvallend verschijnsel na honderdvijftig jaar. Toen de kunst zich in de achttiende eeuw begon los te maken van het officiële leven van hof en kerk en zich langs autonome wegen ging ontwikkelen, ontstond tegelijkertijd de ivoren toren. De kunstenaar veracht te zelfs - het meest extreme geval - zijn publiek, het publiek op zijn beurt be schouwde de kunstenaar als een stuk versiering, waarover men vergoeïiijkend kon spreken. De laatste jaren evenwel zijn de kunstenaars uit hun ivoren toren gekomen, met hun kunst zowel als met hun maatschappijbeschouwing. De laat ste ontwikkelingen duiden er bovendien op, dat zij die toren aan het slechten zijn. ftantlijH VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR MIDDELBURG Er zullen bij de Stichting vaste oeverver binding Westerschelde vast en zeker ernstige bezwaren rijzen, wanneer het erop zou uitdraaien dat wordt gekozen voor het technisch project hangbrug tus sen de oevers van Zuid-Beve- land en Zeeuwsch-Vlaanderen op een plaats ter hoogte van het dorp Waarde. Een tracé op de lijn Kruiningen-Perkpolder, dat rijkswaterstaat technisch de best mogelijke oplossing lijkt en waarvoor de minister van ver keer en waterstaat zijn voor keur heeft uitgesproken, is zoals bekend door de stich ting enige maanden geleden om zeer praktische redenen geac cepteerd, maar tegelyk wel de uiterste grens in oostelijke rich ting. Dit heeft de voorzitter van de stich ting, drs AL C. Verburg, donder dagmiddag verklaard tijdens een openbare discussie van het alge meen bestuur in de Schouwburg te Middelburg. Het vergaderde daar om definitief zijn standpunt te bepalen ten opzichte van het gekozen tracé in het licht van de uitkomsten van het in mei van dit jaar verschenen rapport van de economische werkgroep. Dat rapport, 20 zal men zich herin neren, voerde een vurig pleidooi voor een tracé door de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen. Daags voor dat het rapport overigens officieel werd gepresenteerd hadden de pro vinciale staten van Zeeland zich ak koord verklaard met de voorkeur van de minister en het bestuur van de stichting was zo realistisch om zich daar ook achter op te stellen .omdat het nu eenmaal belangrijker is dat een vaste verbinding bannen een jaar of acht op een redelijke plaats aan het verkeer kan worden vrijgegeven dan dat nog veel lan ger moet worden gewacht met altijd net risico dat een dergelijke verbin ding er op het ideaal gelegen tracé ten opzichte van de centrale delta weg door Zeeland er nooit komt'. In de overwegingen van de stichting heeft verder een rol gespeeld dat een eventuele keuze voor een nog veel oostelijker gelogen tracé (bij voorbeeld ter hoogte van Rilland- Bath) voor Zeeland geen enkel ef fect zou hebben. Nu de s-üch.i ig Haar rapport aan de minister neeft aangeboden, van de bewindsman de verzekering heeft gekregen dat haar 0driezen en hulp in de toekomst bijzonder op prijs worden gesteld, heeft het bestuur zich nu de vraag gesteld wat op kor te termijn haar activiteiten zullen moeten zijn. Drs Verburg gaf daarop gistermid dag het volgende antwoord: ,Het lijkt ons het beste to gaan stopen met de wekker naast ons. Dan kun nen we opspringen zodra dat nodig Concreet zieit het stichtingsbestuur ais werkzaamheid voor de wat ver dere toekomst: de voorlichting over het project en de centrale deltaweg als geheel. Mogelijk zal er een voor lichtingscentrum worden opgericht, waarin provincie, gemeenten en de stichting kunnen samenwerken. De stichting wil verder attent zijn op een aantal zaken rondom de bouw van een vaste oeververbinding Wes terschelde. .We willen in ieder ge val honderd procent zekerheid heb ben dat de verbinding er komt. Ver der in de gaten houden dat de tra cering niet nog oostelijker uitvalt dan men heeft gedacht en bovendien het tijdstip goed vasthouden: de mi nister heeft toegezegd dat de vaste verbinding er in 1977 zou zijn. De stichting stelt zich bovendien voor de krachten te bundelen oni de prog noses (belangrijk voor het bepalen van de tolhoogte) en het rekenmo del. gebruikt voor de samenstelling van het uitgebrachte rapport ook voor andere tracé's te gebruiken', al dus de heer Verburg. Th de vergadering bleek dat er enig verschil van mening was over het feit dat het bestuui van de stich ting zich achter de visie van de mi nister had gesteld zonder daarover in contact te treden met de subsidie gevers. Vooral van de kant van de gemeenten Goes en Terneuzen kwa men bezwaren dat geen vooroverleg is gepleegd. Beide gemeenten waren er namelijk niet van overtuigd dat een centrale verbinding technisch geen kans maakt. Men ging overi gens niet zover dat subsidies zullen worden ingetrokken Hoe dan ook: de stichting ziet zich voorlopig althans in 1970 op non-actief gestold .maar zal In de toekomst toch alert blij ven op allerlei aspecten van de vaste oeververbinding. moet nog wel wennen en dat niet al leen aan de kant van de samenleving. Ook de kunstenaar moet nog gewoon ra ken aan nieuwe verhoudingen. Dat is onder meer gebleken tijdens de recente samenspraak, die deze week in Middel burg is gehouden, tussen kunstenaars en een aantal figuren uit .het beleid'. De kunstenaars hadden kritiek en een groot deel van hun opmerkingen was juist: de voorzitter van de culturele raad. mr dr Mes, gaf dat onomwonden toe. Maar te gelijkertijd stelde hij dat eigenlijk nu pas de kunstenaars in beweging komen en belangstelling gaan tonen voor de be leidskant. Een juiste opmerking: vroeger bestond immers die belangstelling niet of onvoldoende. Dat was een gevolg van een vroegere artistieke en daarmee ver band houdende sociale situatie, waarbij de kunstenaar het isolement verkoos en ook accepteerde dat er een mecenaat be stond, waarvan hij afhankelijk was. Toen dit mecenaat verdween nam de staat het voor een deel over, maar de onmondig heid bleef bestaan. Dit alles is de kun stenaar zich plotseling bewust geworden. daarbij blijkt tevens dat hij niet of onvoldoende weet hoe de maatschappij feitelijk is georganiseerd en hoe advies en beleid op het gebied van kunstzaken technisch functioneren. Dat is een groot nadeel. Het is natuurlijk altijd wel at tractief om felle kritiek uit te oefenen, maar als men gewoon niet weet hoe - om een Zeeuws voorbeeld te noemen - een culturele raad is samengesteld en werkt, dan kost het niet veel moeite om die kritiek te weerleggen. kunstenaars zijn uit de ivoren toren getreden en wensen maatschappelijk geëngageerd te zijn, mee te denken over allerlei onderwerpen, vooral ook over de plaats van de kunst in de maatschappij van nu. Voortreffelijk. Maar dan moeten zij zich wel in de structuren van de maatschappij verdiepen, dan dient er kennis van zaken te komen, dan dient er vooral ook tijd ter beschikking te wor den gesteld om in en met organen van advies en beleid te spreken. De samen leving moet harerzijds weer wennen aan de geëngageerde kunstenaar, maar de laatste moet van zijn kant begrijpen, dat het niet alleen gaat om het uiten van ;oed-klinkende kreten. De maatschappij bestaat nu eenmaal uit verbanden en structuren, waarbinnen meningsvorming en besluitvorming tot stand komen. Dit proces eist van de deelnemers vaak ge duld, moeizaam overleg, het dwingt tot luisteren naar anderen, het eist met i'ertuiging en kennis van zaken voor de eigen opvatting opkomen. Als de kunste naars aan dit proces willen deelne men, dan zullen zij belangrijk werk kun nen doen. werk waarop de samenleving al lang wacht. Zij zuilen echter ervaren dat deze vorm van creatief werk - want dat is besturen - vaak minder eenvoudig is dan het naar buiten lijkt. De weg tus sen protest en deelneming is langer dan men denkt. Volgens het Westduitse ruimtevaart- I observatorium te Bochum is de Russi sche kunstmaan Kosmos-297, die op 2 j september is gelanceerd, woensdag 1 zacht geland in de Sowjet-Unie. Dg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1