PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KVP: MET ARP EN CHU PREMIER EN MINISTERS AANWIJZEN Belangrijke besluiten over Vietnam verwacht Breskense bedrijven verwachten schade na aanleg ringdijk rondom havengebied Mr. Luns:bijna zeker dat ik niet meer terugkom' Verkeersongeval op Waalbrug-vijf doden Rel bij- betoging voor Ho in da krant... Belg met nieuwe long overleden Morgen beraad op Witte Huis OMZETVERMINDERING ER KOSTENSTIJGING Overbodige discussie 1» ivonirj. ïfficlai i C. n 212e jaargang no. 213 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 sept. 1969 Zeven miljoen in Dircctlo N V Bch. MIJ van do C V Provinciale Bur. Vliss., Wolslr. 56-60, tol. 5144 (b 9 9 Zlerlltzee. red. tel. 3346, odm. tel. 2094 0 Ai v. d. Velde. F. B. den Boor en W. de Pegier. Hoofdred iG-584, exp. 27S1). Middelburg, Markt 51. tel. 7651 (b g m. Min. per odv. i 5,SS Ingoz. med. 2JA x tarief. Kleine Slavenisse Pagina 2 I (min. i 1.85). .Bricvo lGiro 359300, PZC. t Toch een gevoel van verlichting HILVERSUM (ANP) In het •HOS-radioprogramma Sprong in 'iet duister3 heeft minister Luns van buitenlandse zaken gister- ivond gesproken over zijn komen- 1e aftreden. Op de vraag van ver- daggever Rob Funke of hij ver wachtte nog lang minister van 'mitenlandse zaken te zullen zijn antwoordde de heer Luns: ilc lean niet in de toekomst kijken, maar normaal gesproken, of liever ge zegd, ik ben er bijna zeker van, dat ik niet meer in de volgende equipe zal zitten Ik ben al ruim n jaar lid van het kabinet en het is een goede zaak geweest, die ik heb gediend, maar het is onjuist als een minister denkt, dat hij on misbaar is.3 De vraag of hij er genoeg van heeft beantwoordde minister Luns als volgt: ,het is een afwisselende functie. Ten op zichte van het buitenland heeft het zeker voordelen om lang minister van buitenlandse zaken te zijn, maar ten aanzien van Nederland begint het hoe langer hoe moei lijker te worden. De hier heer sende politieke malaise ontlaadt zich ook tegenover het beleid ten opzichte van het buitenland. Er zijn vele debatten in de tioeede kamer. Eerst wordt de begroting aangenomen, dan volgen er aparte debatten over de NAVO, Biafra, de EEG etc. Ik heb 135 vragen te verwerken gekregen en mondelin ge antwoorden daarop. En boven dien wordt door de tweede kamer •le aanwezigheid van de minister geëist waar het vroeger niet ge beurde. Het is fysiek vermoeiend. Zonder te willen zeggen dat ik blij ben straks af te treden, geeft het mij toch een gevoel van ver lichting. Op dit moment zie ik mijn verdwijnen met een zekere voldoening tegemoet.3 Als toevoe ging op dit antwoord zei de mi nister dat hij nog niet weet wat hij na zijn ministerschap gaat doen. Wellicht zal hij een functie in het bedrijfsleven aanvaarden. Jn ieder geval wil ik eerst even uitrusten. Ik ben toe aan een lan ge vakantie. Ilc wil mijn grote dankbaarheid beluigen tegenover allen, die hebben geholpen mijn functie te vervullen, met name de KVP. En ik wil daarbij mijn waar dering voegen voor de partijlei ding. Zij verdient een beter lot dan haar vaak in haar eigen dag bladen wordt toevertrouvxl.3 Voorstellen bestuur aan partijraad Minli-her denking uitgerust met nieuwe helmen, die voorzien zijn van een plastic vizier en een nek- beschermer. TELEGRAMMEN AAN MINISTERIES ZALTBOMMEL (GPD, ANP) lijf mensen werden gedood en See liepen zware verwondingen op tjeen frontale botsing gïstermor- peven na zeven uur op de Waal- lug bij Zaltbonunel. De slachtof- las zaten in een busje. Ongeveer half zeven ra-aMe door tot se onbekende oorzaak twee auto's .'hncL Hierdoor ontstond filevorming' t tnige kettingbotsingen. Niemand ij hierbij verwondingen op. hxr was de hierdoor ontstane ravage tsnnmd, of op de brug bij Zaltbom- a kwamen twee personenwagens met kil- in botsing. Ook hier werd nie- Kod gewond. Op de brug was nu ech- 2 één rijbaan versperd. Een uit de sfïng Utrecht komende vrachtwagen xkte echter de versperring te laat op, ev/eak scherp uit naar linies om een .botsing met de twee personenwagens te iewkomen. Uit de richting Den Bosch aderde echter met grote snelheid een Tord-busje met zeven inzittenden. Een frontale botsing was niet meer te vooa-- D* vijf verongelukten zijn: M. Kleymei it Zaltbonunel, M. Keynemans en L. Kiraemans uit Delwynen, P. de Lange a Rossum en H. Verseveld uit Echt s Opeynen. De gewonden zijn: H. B. Zaltbommel en J. V. G. uit Del- v.jnen. Telegrammen hebben gistermiddag na overleg met de fractievoorzitters uit de raad telegrammen gezonden naar het ministerie van verkeer en wa terstaat en het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid waarin zij hun ontsteltenis uiten over de on- Sevallen die woensdagmorgen op de 'aalbrug in ZaLtbommej plaatsvon- den. het telegram aan het ministerie van Vandaag Chloorinstallatie BINNENKORT ZAL bij het ge niaal vnn Kaftendïjke de clilore- fingsinstallatïe werken, die moet voorkomen, dat het afvalwater van Goes besmetting van de Ooster- Mneldc veroorzaakt. (Pag. 3). BTW BBLGIë stelt de invc icring van de otw uit tot begin 1971, hoewel not zich binnen de EEG had ver bonden zulks in januari 1970 te noen. (pa.g. 3). Tilburg DE CURATOREN van de hoge- wnool te Tilburg zijn uit de «ructuurcommissie getreden uit teleurstelling over het uitblijven van een positief gesprek over de toekomstige beheers- en beleids- otructiiur "van de hogeschool, (pag. 3). Winter- verkiezingen DE REGERING wil de verkiezin gen voor de tweede learner niet janger in mei maar in de winter Wwn; Dit om het nieuwe ka- tèn a 'jn stemPel te kunnen la ir1 drukken op de .eigen' begro- lmS- '^ag. 7). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 en 6 Sport: pag. 11 Kadio en tv: pag. 15 financieel nieuws: pag. 17 volksgezondheid wordt gewezen op de motie die door de ra.ad op 15 augustus met algemene stemmen werd aangeno men, en waarin de hoofdinspectie van volksgezondheid aansprakelijk wordt gesteld voor de gevolgen die mochten ontstaan uit het sluiten per 1 oktober van het gemeentelijk Groote Bom- meilsche Gasthuis. In andere telegrammen, aan het minis terie van verkeer en waterstaat, wordt nog gesteld dat de wegsituatie dringen de verbetering behoeft omdat met name liet wegdek op de brug te smal is. Plannen voor deze verbetering zijn er wel maar ze .dienen eerder gisteren dan morgen verwezenlijkt te worden'. Frankrijk nog niet in WEU LONDEN (RTR) De Franse zetel is voor de veertiende achtereenvolgen de keer onbezet gebleven tijdens de eerste bijeenkomst na de vakantie van de permanent*) raad van de Westeuro- pose Unie (WEU) in Londen. De overi ge leden van de WEU hebben een be roep op Frankrijk gedaan om weer deel te nemen aan de bijeekomsten. BRUSSEL (ANP) Een jonge Belg, op wie vorig jaar november in het academisch ziekenhuis te Gent een long werd overgeplant, is woensdag overleden, 7.0 is in Gent bekendge maakt. Alois Vereecken, een 23-jnri- ge metaalarbeider, was de eerste mens die een longtransplantatie langer dan een maand overleefde. een weekeinde thuis, en enige weken later mocht hij voorgoed naar huis terugkeren. Er hebben zich de afgelo- §en weken echter complicaties voorge- aan die woensdag zijn overlijden tot gevolg hadden. Het officiële commu niqué spreekt van .verschillende argu menten om chronische reacties als voornaamste factor voorop te stellen als vermoedelijke doodsoorzaak'. (Eind mei werd in liet academisch ziekenhuis te Brussel de bweede longtransplan tatie in België verricht. De patiënt overleed toen echter enkele dagen la ter). Dat behoeft volgens KVP-voorzitter mr P. J. M. van der Stee niet automatisch de WD te zijn. Zou dat toch zo zijn, dan ziet hij dat nog niet ,als een on- overkomelijltiheid', zo zei hij gisteren bij de presentatie van de nota, op een persconferentie in Den Haag. De sa menwerking tussen de drie christelijke partijen mag volgens mr Van der Stee niet leiden tot gesloten blokvorming, maar moet open staan voor samenwer king met andere partijen in regerings- DEN HAAG (GPD) Het partijbestuur van. de KVP zal de partij raad op 28 en 29 november verlof vragen om het gesprek met de ARP en de CHU over onderlinge samenwerking voort te zetten en te richten op een gemeenschappelijk verkiezingsprogramma, een geza menlijke premier alsmede een ploeg ministers die voor de belangrijk ste posten uit de drie partijen zullen worden gekozen. Ook wil het partijbestuur dat men het voor de verkiezingen onderling eens wordt over de vraag met wie de drie partijen eventueel een regering willen vormen. VVD Programma Het partijbestuur van de KVP ver wacht, zo blijkt uit de nota, dat op basis van de rapporten, die de groep achttien heeft geproduceerd, heel goed een gezamenlijk programma op hoofd punten kan worden opgesteld, dat tij dig voor de verkiezingen van 1971 ge reed moet zijn. Voorts zouden de drie partners ter wille van de politieke dui delijkheid het uiterste moeten doen om tijdig voor de verkiezingen, tot overeen stemming te geraken over de keuze van een kabinetsformateur cq premier als mede over de bezetting van een aantal andere belangrijke sleutelposities. Hoe één en ander moet worden uitgewerkt zal pas later worden beslist. .duidelijkheid' en de gezamenlijke com- Zie slot pag. 3 kol. 3) Neger maakt kans als burgemeester van Detroit DETROIT (RTR) Voor het eerst in de geschiedenis van Detroit heeft een neger voorverkiezingen om het burge meesterschap gewonnen. De 56-jarige Richard Austin kreeg bij de raadpleging, die niet in partijverband werd gehou den, bijna 125.000 stemmen. De feitelijke stemming zal op 4 novem ber worden gehouden. VIETCONG-ACTIVITEIT BELANGRIJKE FACTOR WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse regering heeft woensdag duidelijk gemaakt dat zij bij het afwegen van haar verdere Vietnam-beleid ernstig rekening zal houden met de omvang van de Vietcong-activiteit. na afloop van het eenzijdige driedaagse be stand, uitgeroepen in verband met het overlijden van de Noordvietna- mese president Ho Tsji Minh. Een gering blijven van deze activiteit zou een belangrijke factor vormen bij de Amerikaanse besluiten, zei de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler. President Nixon zal vrijdag de Vietnam-strategie bespreken met zijn - burgerlijke en militaire advi seurs, onder wie de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, ge neraal Craighton Abrams. Amerikaanse en Zuidvietnamese leiders hebben verscheidene afspraken voor de komende dagen afgezegd, wat de ver- ke besluiten zullen «orden genomen. Minister van defensie Meivin Laird Iaat donderdag op een lunclibijeenkomst van de nationale persvereniging in Was hington verstek gaan. De Zuidvietna mese president Thieu annuleerde een af spraak voor een interview in Saigon voor de Amerikaanse televisie, zoals ook de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, deed. IN AMSTERDAM AMSTERDAM (GPD) Een demon stratie ter nagedachtenis van Ho Tsji Minh is gisteravond in Amsterdam uït- in lichte ongeregeldheden op i en bij het gebouw van het dagblad De Telegraaf. Raddraaiers sta ken op de Dam een container met af val in de brand. Bij De Telegraaf gooi den zij enkele ruiten in. Hun aantal was zo gering dat de politie, zonder tot charges over te gaan, hen kon ver spreiden. Aan de Ho Tsji Mmh-demonstratie na men ongeveer 500 personen deel. On der hen waren Harry Mulisch en Pe ter Schat. De optocht waarin een groot portret van de Noordvietnamese leider werd meegevoerd, begon op het Beurs plein. Via het standbeeld van de dok werker op het J. D. Meierplein ging men naar de grote zaal van Frascati in de omgeving van de Dam. Bij de dokwerker droeg Annemarie Prins en kele gedichten van Ho Tsji Minh voor. Dr. L M. Pluvier gaf een schets van het leven van Ho. In Frascati spraken de hoogleraren dr. J. H. de Haas, dr. M. Minnaart en dr. W. Wertheim. Een groep demonstranten, die zich afscheid de begon de moeilijkheden op de Dam en bij de Telegraaf. Deze kwamen ove rigens niet onverwacht, nadat loco-bur gemeester dr. P. J. Koets de organi satoren van de demonstratie had ver boden van de Dam te vertrekken en in plaats van de Dam het Beursplein als vertrekpunt had .aanbevolen'. Er is op dit ogenblik in Ne derland een nogal eigen- aardige discussie aan de gang rond een reeks Teleac-uitzen- dingen. Het gaat hier om een pV - j nascholingscursus voor huis- x artsen, waarbij de leiding van Teleac overweegt de uitzendtijden ge heim te houden. Dat zou gebeuren op verzoek van de artsen, die bevreesd zijn dat hun cursus door leken als een soort medisch handboek voor allerlei kwalen en kwaaltjes zou kunnen worden be schouwd. De directie van Teleac heeft in verband daarmee onder meer de mo gelijkheid geopperd om de uitzending in de late avonduren te houden met daar voor een .zenderstilte'. De zenders zou den dan moeten worden uitgeschakeld met als gevolg, dat het gewone kijkers- volk de indruk zou krijgen dat er niet langer meer werd uitgezonden: het toe stel leverde immers ruis en sneeuw. Na enige tijd zou de zender dan weer worden aangedraaid opdat de huisartsen naar hun nascholingscursussen zouden kunnen kijken. Van dit plan is men echter bij nader inzien afgestapt, maar hoe het nu wel zal gaan, staat nog niet vast. Enfin, de hele zaak is in studie. Een eigenaardige discussie, maar bo vendien volstrekt overbodig. Zodra er bij de artsen behoefte bestaat om voor welke cursus dan ook een beroep te doen op het medium televisie dienen zij er zich als ieder ander van bewust te zijn, dat de uitzendingen door iedereen kunnen worden opgevangen. Wanneer zij er be vreesd voor zijn, dat medische leken hun cursus als een soort .doe-het-zelf-leer- gang' zullen beschouwen, dan is er maar één oplossing: de artsen dienen een me dium te kiezen, waarbij hun exclusiviteit wél gewaarborgd is. Hoe ze dan hun cursus houden is een zaak van de artsen of u van hun vakorganisa- j K il- tie en daarmee is de fJAMllJI dat geval iets mee te maken. Zodra zij echter - om welke redenen dan ook - een beroep op de televisie en een van de daarvoor bestemde openbare kanalen doen, dan kan er géén sprake van enige beperking zijn. In dat geval is er name lijk geen principieel verschil tussen een cursus voor het doe-het-zelvers, een leer gang voor computerkunde of een na scholing voor huisartsen. Men behoort dan ook niet met foefjes te gaan werken in de geest van zenders enige tijd uit draaien of geheimhouden van uitzendtij den. Oók artsen dienen de consequenties van een openbaar communicatie-medium te aanvaarden. Er is nog een tweede overweging, die het geheimhouden van dit soort cur sussen absurd maakt. De stichting Tele ac wordt immers gefinancierd uit de kijk- en luistergelden en alleen al op grond daarvan kan iedereen, die zijn luisterbijdrage heeft betaald, het recht eisen om alle uitzendingen te zien. Daar mee moet men niet gaan schipperen. Dat is in Nederland al eens gebeurd met een voetbaluitzending, waarbij men een be paalde steunzender uitschakelde om te verhinderen dat Duitsers konden mee kijken. Daar - in Duitsland - werd de bewuste wedstrijd toen namelijk niet uit gezonden. Destijds een principieel-foute en laakbare beslissing. Met officiële zen ders en de daarmee uitgezonden kanalen moet men niet gaan manipuleren, niet voor voetbalwedstrijden en niet voor doktoren. Nu is echter van de zijde van Teleac opgemerkt, dat men zich niet als een omroep beschouwt, maar als een on derwijsinstelling. Men wil dan ook liever niet gefinancierd worden uit de kijk- en luistergelden. Veel verschil maakt dat naar ons gevoel niet: het gaat hier hoe dan ook om het gebruik van de .ge wone' televisiekanalen, die voor ieder een toegankelijk zijn. In een boekhandel zegt men toch ook niet tegen een klant: .Wilt u bij die tafel wegblijven, daar lig gen de medische handboeken'. Wij herhalen: de discussie is overbo dig. Of er wordt gebruik gemaakt voor de bewuste cursus van de tv, in welk geval er volledige openheid behoort te zijn, of men zoekt naar een andere, besloten methode, in welk geval de art sen hun nascholing voor zichzelf kunnen houden. Wat overigens het door sommi ge artsen geopperde bezwaar betreft, dat uitzendingen ais deze verwarrend zouden kunnen zijn voor medische leken: zijn in dit opzicht de geneesheren niet te veel bevreesd zich aan koud water te zullen branden? SPUIPLEIN WORDT EEN GEÏSOLEERD DORPSDEEL BRESKENS Het bedrijfs leven in Breskens zal nog al wat schade ondervinden van de aanleg van een ringdijk rondom het havengebied, waarmee waarschijnlijk nog in 1970 een aanvang zal worden gemaakt. Een enquête onder zesenvijftig bedrijven nabij dat havengebied heeft uitgewezen dat niet min der dan zesendertig daarvan een omzetdaling verwachten na de realisatie van de dijk tussen het dorp en de haven. Van de ze 36 vrezen 20 een extra ver mindering gedurende de zomer maanden. Zeven bedrijven ver wachten in de nieuwe situatie alleen een omzetvermindering in de zomer, terwijl er drie hele maal geen daling van hun om zet verwachten. Dit blijkt uit een rapport dat woens dagmiddag in het gemeentehuis van Breskens tijdens een persconferentie werd bekendgemaakt en waarin de te verwachten economische gevolgen van de de deltadijk zijn neergelegd. Het rapport werd samen gesteld door het ministerie van economische zaken op verzoek van een plaatselijke ac tiecomité onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. van Breskeus. Als adviseur trad daarbij op do heer A. Iiorstanje, rijksmid- denstandsc.onsulent voor Zeeland. Zoals reeds eerder gemeld beoogt de deltadijk. die een hoogte krijgt van elf meter plus NAF, een ver betering van de waterkering en een grotere beveiliging van Bres kens en het achterland. Dit heeft tot gevolg dat een aantal bedrij ven aan een rond de haven, ten opzichte van dorp of haven on gunstig komen te liggen. Vanaf het begin van de besprekingen over de plannen begreep men dat zulks gevolgen zou hebben, die evenwel moeilijk waren te over zien. Vandaar dat men de hoof den bijeen stak, contact opnam met het ministerie van economi sche zaken, die zich met een on derzoek belastte zonder evenwel exacte cijfers in het rapport te kunnen verwerken. Men verwacht namelijk in het algemeen wel een daling in de omzetten, in niet ge ringe mate ook beïnvloed wegéns het moeilijker transport naar en van de haven, maar in feite kan dat (nog) niet worden bewezen. Uit het rapport was voorts gebleken dat van de onderzochte bedrijven er 42 vernieuwingen, modernisering en of uitbreidingen gedurende de afge lopen vijf jaren tot stand hadden ge bracht. In de detailhandels-, ani- baehts- en horecabedrijven hadden er in cte afgelopen vijf jaren 36 hun om zet met bijna 4/5 zien toenemen. Daar tegenover staat dat de groot handels- en andere bedrijven in het febied reeds nu met duidelijke struc- urele moeilijkheden hebben te kam pen. De samenstellers van het rap port noemen het een duidelijke zaak» dat de voorgenomen waterstaats werken te Breskens, de reeds be staande moeilijkheden van hen nog sterk zullen vergroten. Voorts blijkt uit het rapport, dat de verwachte moeilijkheden van zeer uiteenlopende aard zijn. In de de tailhandel en het horecabedrijf wordt een verminderde omzet verwacht. Ambachtsbedrijven verwachten een kostenstijging, in het bijzonder zij wier transportkosten naar boven zul len gaan omdat er slechts één ver- keerstoegang van en naar het ha vengebied zal komen, namelijk na bij het Spuiplein. Overigens wordt het niet uitgesloten geacht dat voor enkele bedrijven een verbetering zal optreden. De onderzochte bedrijven worden in drie categorieën verdeeld: namelijk die aan de Grote Kade. respectieve lijk Schéldekade. de bedrijven aan het Spuiplein en daarachter en ten slotte de bedrijven rondom de ha ven zelf. De bedrijven langs de ka den zullen onder andere nadeel on dertanden van het feit dat de haven aan hun gezicht wordt onttrokken (hotels, café's, restaurants), terwijl er verder nogal wat parkeerruimte verloren zal gaan. Voor de ambach telijken langs die kaden betekenen de langere afstanden, grotere trans portkosten. Spuiplein Voor de bedrijven aan het Spuiplein wordt de nieuwe situatie niet erg overzichtelijk. De nieuwe dijk zal dit dorpsdeel namelijk gaan isoleren van het verkeer over de hoofdweg: die nu nog via de Scheldekade en het Spuiplein naar het dorpscentrum leidt. Binnenkomende toeristen (met name veel Belgen) komen nu, voor zij naar de haven gaan (jachthaven onder andere) vaalt eerst'hun inko pen doen aan het Spuiplein omdat deze zaken het eerst opvallen. Deze Zie slot pag. 4 kol. 6 Baby overleden na toedienen verkeerd mediciin VELP (GPD) Eeu vergissing van een Dierense apotheek heeft het leven gekost van een vier maanden oude baby uit die plaats. Pogingen die zaterdag in het Veipse ziekenhuis werden gedaan De huisarts had de baby tabletten voor geschreven voor een onschuldige darm stoornis. Volgens de politie heeft de aoo- theek een verg ssing gemaakt bij het at geven van de medicijnen, die grote gelijkenis vertoonden met de voorge schreven tabletten. Toen -de toestand van de baby snel achteruit ging vond de arts overbren ging van het kind naar het ziekenhuis noodzakelijk. Daar heeft men alles ge daan om het kind in leven te houden, maar de artsen stonden machteloos. De farmaceutische inspectie en de poli tie stellen een onderzo'ek in. De benan- ae-ende arts heeft geen acte van over lijden wegens natuurlijke dood willen af geven. MOORDENAAR MBOYA TER DOOD VEROORDEELD NAIROBI (REUTER) Een recht- [bank heeft woensdag in Nairobi de 32-jarige Nahasjon Isaac Njenga Njo- Iroge. een lid van de Kikoejoestam, schuldig verklaard aan de moord on de voormalige minister van conomfsche zaken van Kenia, Tom Mbova. en ter dood veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1