Bus passeerde in dichte mist grote ravage in Zuid-Sloe Burgemeester van Middelburg neemt Nieuwlandse problemen onder de loep Tanker vast voor boulevard 2 .VERKLARING' BIJ AANZET BOUW WONINGCOMPLEX Complex ,hoge stelle' symbool verheugende vooruitgang Werken Schelde-Rijn openbaar aanbesteed Z00UWS KVP, AR EN CH ONDERZOEKEN MOGELIJKHEID SAMENWERKING Kabeldieven veroorzaakten 20.000,- schade ALMANAK Slachtoffer ongeluk IJzendijke in Oostburg overleden GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN TWEE AUTO'S GEHEEL VERNIELD Chr. Lyceum Goes brotesteert mee Es3frS.° Snuif en wrijf PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 16$) slechte woningen heeft. Dat is 32.6 procent van het totale aantal. Daar zijn we een beetje van geschrokken, zo zei de burgemeester op een bijeen komst na afloop van het slaan van de eerste paal. Voor de gemeente Middel burg ligt namelijk het percentage op 23.1 procent en het Zeeuwse gemiddel de ligt op 20.7. In onderling- overleg zal nu worden nagegaan wat er moet gebeuren. Burgemeester Drijber: .Na tuurlijk zal er gerestaureerd moeten worden en natuurlijk is er nieuwbouw nodig, maar waar het accent moet lig gen kunnen wij nu nog niet helemaal NIEUW- EN ST JOOSLAND Burgemeester mr J. Drijber van Middelburg heeft de gebeurtenis van het slaan van een eerste paal voor een woningcomlex in Nieuw- land aangegrepen om een soort verklaring af te leggen van het door de gemeente ten aanzien van deze gemeenschap gevoerde beleid, dit naar aanleiding van de heersen de onrust in dit deel van de ge meente, een onrust die zich al en kele malen in publikaties in de PZC heeft geopenbaard. In overleg met de onlangs opgerichte wijkvereniging zal eind oktober een hearing worden gehouden waarop de be volking wensen en grieven kwijt zal kunnen. Het wordt ook een bijeenkomst waarop het zogenaamde .rapport Beurs- kens' nader ter discussie zal komen. De heer Beurskens van de stichting maatschappelijke opbouw heeft in sa menwerking met de heer Jansen van de stichting Zeeland \ia een onderzoek de bevolking gepolst over de huidige woonomstandigheden. Ook is gevraagd in welke richting de oplossing moet worden gezocht. Symbool Het bouwen van 24 woningwetwonin gen in Nieuwland in opdracht van de algemene woningbouwvereniging werd een verheugende zaak genoemd. Of zo als burgemeester Drijber het formuleer- wijkvereniging betoogde dat Nieuwland hard nieuwe impulsen nodig heeft'. Er moet hier nieuw bloed komen, zo zei hij. En hij wees op de dreigende ver grijzing van de bevolking door de trek van gezinnen naar Dauwendaele. Maar in deze nieuwe woningbouw door d-e Walcherse bouwunie zag hij een hoop vol teken dat naar hij vurig wenste, een Sositieve reacbie zal uitlokken. ie 24 woningen straks te volgen door de bouw van 4 premie woningen komen in het plan Noord. Er is nog ruimte voor ongeveer 22 wat duurdere woningen. De straat die langs d'e wo ningen zal lopen zal .Hoge stelle' wor den genoemd. Die naam herinnert aan de oorsDrong van wat nu Nieuw- en St-Joosland is geheten. Het plan Noord biedt dus ruimte voor vijftig woningen. Maar daarnaast heeft men in Nieuw land echter nog de beschikking over het in 1964 goedgekeurde gedeeltelijke uit breidingsplan Zuidoost n, waar plaats ls voor 70 tot 75 woningen. In zijn toespraak vestigde de bur gemeester er nog eens de aandacht op hoe - moeilijk het is om in de kleine gemeenschappen de woning ven. In het Middelburgse a. er voor het ministerie een aanvaard baar 'uitgangspunt: repetitie voor Dauwendaele reeds aanvaarde woningwetw ,Wie wil Premiebouw door particulieren word' door de hogere overheid graag aange moedigd maar daarvoor moet dan ook bij deze particulieren belangstelling be staan Er ligt nu voor de particuliere bouw bouwgrond gereed. Wie wil bou wen kan zo beginnen', aldus burgemees ter Drijber. Hij noemde de aanzet van het nieuwe bouwplan .misschien wel de belangrijk ste gebeurtenis voor Nieuwland sinds de nieuwe gemeente Middelburg op 1 juli 1966 werd gevormd'. Toch wilde J~ burgemeester" even het mogelijke mis verstand uit de wereld helpen dat er sinds 1966 niets zou zijn gebeurd in deze gemeenschap. En hij "herinnerde aan de vernieuwing van de hoofdenka- mer in de lagere school, de uitbouw van de openbare kleuterschool en de uitbreiding van de bijzondere lagere school. Ook heeft de toren een restaura tie ondergaan. En tevens werd er een speelplaats aangelegd. Dat alles lever de een investering op van 360.000. Mr Drijber vestigde er nog eens nadruk kelijk de aandacht op dat in de gehele planologische opzet van Zeeland aan Nieuw- en St-Jooslaud een bescheiden groei is toegedacht. Met de samenvoe ging met Middelburg ligt daaraan ten grondslag maar de bijzondere ligging van het dorp tussen het Zuid-Sloe en de stedelijke Walcherse kanaalzone. Bin nen deze beperkte speelruimte zullen naar hij meende alle mogelijkheden moeten worden uitgebuit. Het eerste doel leek volgens het gemeentebestuur het bevorderen van de bouw van dorpshuis. en dorpshuis annex gymnastieklokaal. ETet viel echter nogal duur uit Ook al lerlei bezuinigingen hebben het plan mode door dc voortdurende kostenstij gingen niet veel goedkoper gemaakt. Er wordt nu gewerkt aan een plan voor alleen een dorpshuis. De burge meester wees erop dat het niet zo grote, inwonertal het moeilijk maakt om een dergelijk kostbaar project van de grond te krijgen. Toch is hij ei-van overtuigd dat het gymnastiekonderwijs snel van de grond "moet komen in Nieuwland. Voor de oudere leerlingen liggen er mo- -felijkheden in een binnenkort te bou- .ren gymnastiekzaal in Dauwendaele. Voor de jongere kinderen zullen er wel licht gymnastickmogelijkheden kunnen komen in het te stichten dorpshuis. Er blijken volgens de burgemeester ver der misverstanden, te zijn gerezen ten aanzien van het tijdstip waarop de ver lichting op het oel'enveld zal zijn aan gebracht. Er wordt naar gestreefd om in 1970 de verlichting tot stand te brengen. Het is in ieder geval een ur- fente zaak. Overigens wees mr Drïj- er erop dat de inschakeling van vrij willige werkkrachten de realisering van de verschillende plannen wel eens zou kunnen versnellen. En als voorbeeld noemde hij de aanleg van een speelter rein in Nieuw- en SE-Joosland. De bur gemeester gaf ronduit toe dat de kwali teit va.n liet oefenveld zorgwekkend is. Eigenlijk zou het halfverhard moeten worden. De burgemeester zei de wens van een verdere uitbreiding van de ac commodatie voor de bloeiende voetbal sport in Nieuwland wel te kunnen plaatsen. Aan de andere kant wilde hij aan tonen dat Nieuwland nog niet eens zo slecht zit. Sint-Laurens beschikt over 7,7 vierkante meter sportter rein per inwoner, de oude gemeente Middelburg over vijf vierkante me ter sportterrein per inwoner- Dan staat Nieuwland er nog aardig voor met 13.4 vierkante, nieter per ner De burgemeester stond ook nog even stil bij de verontrusting onder de in woners over de voorgenome demping van het zijkanaal van de Arne. Hij kon goed begrijpen dat het storten van vuil afschrikt, maar hij wilde er na drukkelijk op wijzen dat vuilstort op Walcheren alleen mogelijk is indien de storter aan zeer hoge hinderweteisen voldoet. Er zijn op het ogenblik wel plannen die gaan in de richting van vuilverbranding, maar zover is men in Middelburg nog niet. Voor het huisvuil is inmiddels een oplossing gevonden op grondgebied van veere, maar voor de aborting van puin niet. En er is veel puinafval als gevolg van saneringen de Middelburgse binnenstad. De burge meester verzekerde dat de angst voor misstanden die elders met het puinstor- ten voorkomen in dit geval niet ge rechtvaardigd is. ,Het gemeentebestuur heeft de indruk dat de vertegenwoordi gers van de wijkraad van de degelijk heid van de preventieve voorzieningen wel zijn overtuigd', aldus mr. Drijber. Over de betekenis van het zijkanaal lo pen de meningen uiteen. Op de ver gadering in oktober zal het standpunt van het Middelburgs gemeentebestuur nad-er worden toegelicht. Naar de bur gemeester verldaarde, ls er echter geen alternatief voor het storten van puin te vinden. Voorzitter De Ruijter ze! er trots op te zijn dat de algemene woningbouwvereni ging is betrokken bij de uitbreiding van Middelburg in dit deel van de gemeen te. Hij sprak de wens uit dat- de in dustriële ontwikkeling zal aantonen dat het niet bij dit project zal boeien te blijven. De heer De Ruijter bracht met name dank aan het adres van directeur ir. Van Unen van gemeentewerken voor de voorbereidingen van het bouwplan. Bij de foto: Knaleffecten begeleidden de handelingen van burgemeester mr J. Drijber in liet bloedhete hokje, van waaruit de heistelling werd bediend. Er was veel Middelburgse belangstel ling voor deze gebeurtenis. .Maar het is dan ook technisch weer', zo zei een ambtenaar, in gemeentelijke termen spreltend (Poto PZC! VLISS1NGEN Gisternacht vijf voor twaalf is de Noorse tanker .Rolwi' in de Sardijn Geul voor Vlissingen vastgelopen. Met hulp van de sleepboten Scaldis en Sea horse (beide van de Unie van Sleep- en Reddingsdiensten uit Antwerpen) werd het 21.274 bru to register ton metende schip on geveer een uur later vlot getrok ken. Het schip was tijdens dichte mist vlak voor de zeevaartschool met de achtersteven aan de grond gelopen. Het vlottrekken werd door zo'n honderd belangstellen den vanaf de boulevard gevolgd. Het Noorse schip, dat in ballast van Rotterdam naar Antwerpen op weg was, heeft een diepgang van 21,4 voet. Het vastlopen ge-1 ker. Kort tevoren had het een beurde ongeveer een uur voor lichte aanvaring met een voor hoogwater. anker liggend Noors vaartuig. Omstreeks kwart voor twee Op de foto: de Rolwi' voor dt 's nachts ging het schip ten an- Boulevard (foto: PZC). DEN HAAG (ANP) Door de dienst .oeltawerken' van rijkswaterstaat in Den Haag is vandaag aanbesteed het maken van brugopritten, hoogwaterke ringen en grond-bergingen en het uit voeren van haggerwerken en bijkomende werk-en in de gemeenten Steenbergen, St-Philipsland, Nieuw-Vossemeer en Oud-Vossemeer, werken die verband houden met de Sehelde-Rijnverblnding. Van de 43 inschrijvers was de combi natie Jae. G. van Oord NV uit Utrecht ges Decloedt et fits een bedrag van Brussel 14,827.000.- zetbelasting)Hoogste inschrijver R. Boltje en Zonen NV uit Zwolle 21.200.000. ie laagste (exclusief om- Hoogste i Vaart gestremd in kanaal Walcheren VLISSINGEN In de periode van II september tot 28 november is de vaart door liet kanaal door Walcheren ge stremd wegens reperatie-werkzaamhe- den aan de grote sluizen te Vlissingen. In de krant van dinsdag stond abusie velijk .tot 28 sepbmeber in plaats van tot 28 november. Mr J. van Aartsen woont bevrijdings feest te Axel bij AXEL De commissaris der koningi in Zeeland, mr J. van Aartsen zal woensdagavond samen met zijn echtge note de lievrijdingsfeesten te Axel bij wonen. Om half aclit legt hij een krans aan de voet van het Poolse monument, aan de Zeestraat. Hierna woont commissaris de herdenkïngssamenkomst tn de gereformeerde kerk bij. Tijdens de herdenkingsplechtigheden zal oud-generaal S. Maczek, onder het spe len van het Poolse volkslied, de Poolse vlag hijsem. Burgemeester M. K. van Dijke za.1 de Nederlandse vlag hijsen. Het bevrijdingscomité heeft voor de viering van de bevrijding enkele festi viteiten op touw gezel. Zo worden op zaterdag op de kunstmarkt doorlopende kindervoorstellingen gegeven door de Kriekeputte uit Hulst. Bij de bran.rl- demonstraties zijn brandweerwedstrij den Ingelast voor de leerlingen van de hoogste klassen van de Axelse lagere scholen. Radio Vrij Europa uit Stutt gart zal van de festiviteiten opnamen maken. IN .NIEUW TERNEUZEN' TERNEL ZEN Vcrtegenwoordijen van de kiesvereniging van KVP, AR n CH uil. Terneuzen en SluisldJ aismed« Hoek, Zaantslag en Biervliet (die na de herindeling opgaan in de nieuwe ge meente Terneuzen) zullen deel ulliin- ken van een contactorgaan, ilnt under moet bekijken op welke manier en raar kan worden samengewerkt. Na luk ra beraad wil men, voor de na de herinde ling te verwachten gemeenteraadiw- kiezingen, concrete plannen uilwrtrc. De oprichting van het contactorgaan !i het resultaat van een bespreking i» dezer dagen in Terneuzen is geiioj:-: tussen bestuursleden van de fe» (ADVERTENTIE) Haal de prachtige kleuren van de herfst in huis. n? Dat kan nu. Want ze zijn er weer Chrysanten. Prachtige najaarsbloemen. Neem een bos mee. Chrysanten brengen sfeer! TERNEUZEN In de nacht van maan dag op dinsdag hebben onbekenden in het Terneuzense Zevenaardok stukken kraehtstroomkabel ontvreemd. Het ging om kabels die werden gebruikt bij de installatie van zes kramen voor de fir ma Aai gust de Meijer. De gestolen ka bels werden losgezaagd van het gedeel te dat al in de grond zat. De waarde ervan op zich is niet erg hoog, maar door de vertraging bq de installatie van de kranen, het repareren van de beschadigde kabels en het extra-werk ongeveer ƒ20.000,- eeuwse Hoelang doe is een Chinees Inderdaad Boe Lang is ook een Chinees OOSTBURG laar uit Axel, het van een ongeluk dat 27 rijksweg 61 bij IJzendijke plaatsvoni is gisteravond in het Sint Antonius- ziekenhuis te Oostburg overleden. Het slachtfffer was gehuwd. Hij heeft geen kinderen. Domburg schonk' belegger 300 meter grond: strop van f 9.000,- DOMBURG Waarnemend voorzitter Abr. Wisse heeft dinsdagavond op een opmerking van het raadslid A. Don mee gedeeld dat er als gevolg van een ver keerde meting van grond voor realise ring van ratiobouwwoningen in Oostka- pelle aan opdrachtgever het s' burgerpensioenfonds driehondei kante meter grond .cadeau' is gedaan. Het ging hier om grond van 30 per vierkante meter. De schuldvraag is on derzocht. Maar zoals dat altijd gaat: de een steekt het op de andere', zo zei de heer Wisse in een nadere toelichting. Opmerking van de heer Don: het is die veelgeprezen centrale dienst voor bouw en woningtoezicht die ons deze strop van 9000 heefit bezorgd' VLISSINGEN Zware ravage ontstond dinsdagmorgen om streeks acht uur bij een gecom pliceerd auto-ongeluk op de weg door het Zuid-Sloe ter hoogte van de toekomstige vestiging van Pecliiney, in dichte mist. Dat er bij het ongeluk geen en kele gewonde viel te betreuren, is waarschijnlijk een gunstig ge volg van de geringe snelheid waarmee de acht wagens, die bij het ongeluk waren betrok ken, vanwege de dichte mist reden. De aanrijding gebeurde toen de chauffeur H. G. uit Middelburg met een bus van de NV Streekvervoer, rijdend in do richting Vlissingen, bij een richt van nog een 50 meter, de achterste wagen van een langzaam rijdende file ging inhalen. Dat was een vrachtwagen, die achter een se rie auto's met. voorop een mobile kraan, reed. Op het moment dat de bus naast de vrachtwagen zat, kwam uit tegen overgestelde richting eveneens een file auto's. De voorste daarvan, be stuurd door P. de J. uit Middelburg, week naar rechts uit maar werd nog juist door de bus geraakt Achter de heer De J. reeds een vrachtwagen bestuurd door A. de P. uit Westfca- pellc, die van achter op de wagen van De J. reed. De achter de vrachtwagen rijdende J. K. uit Zoutelande kon zijn auto nog juist op tijd tot stil stand brengen maar zijn voertuig werd van achteren, geraakt door de auto van E. B. uit Middelburg, die op zijn kop op hel rechts van u. weg gelegen tietspad terechtkwam. De auto van B. is waarschijnlijk ge raakt door de achter hem rijdende tweede vrachtwagen, bestuurd door A. W H. B. Deze botste weer achtei op de auto van R. F. S. en kwam tegen het voertuig van J. H. S. tot stilstand. Bij het ongeluk werden twee personenauto's totaal vernield en drie zwaar beschadigd. De twee vrachtwagens en de bus kwamen er met lichte schade af. Op de foto: een overzicht van de ravage, op de achtergrond de bus. (Foto PZC) denverp van gesprek was een ondeiztö naar de mogelijkheden om tot een volta van samenwerking te komen. GOES De lerarenvergadering 'u het christelijk lyceum voor Zedwd» Goes heeft dinsdagmiddag besloten» te doen aan het protest tegen liet (A dat de havo- en vwo-seholen de nun- moetwet niet kunnen uitvoeren opi) manier waarop dit in het vooruit!® gesteld hij liet tot stand l«n Ie wet. O]) t wee manieren zal kil Christelijk lyceum deze iveelc vrijli? duidelijk maken dat do rector en Imm in deze achter liet standpunt van dt raad van leraren staan. Er wordt een brief gestuurd ést Raad van Leraren en een afschrift dur- van aan de Vereniging voor Lerares vö het christelijk vwo en havo, waarin it ontevredenheid over de tot uitdrukking wordt gaat er een brief naai leerlingen,, waarin liet standpunt word', geformuleerd. Verder zuilen de leeü- gen deze week vrijdag na schooltijd In formatie kunnen krijgen en er tan du worden gediscussieerd! Vrijdagavond <ffl half acht is er een bi jeenkomst met ét ouders. De rector van de school heer K. de Jong Qzn: .We zijn het ae! in alles eens met de Raad van Lgarci maar we willen die raad wel active» om door te gaan met het protest", u er op het Göese lyceum iets beuren is nog niet bekend. De die school, dr A. Schaper, deelde dinsdij mee, dat men mogelijk iets gaat dca dat nog niet is beslist over éi wijze arop. (ADVERTENTIE) HET WEER IN EUROPA Athene, licht bewolkt 23 fr. Barcelona, zwaar bewolkt 24 pi Berlijn, onbewolk 25 fr Genève, zwaar bewolkt Grenoble, onweer 23 ff Helsinki, geheel bewolkt 19 pL* Innsbruck, zwaar bewolkt 21 pV- Kopcnhagon. onbewolkt Lissabon, half bewolkt 23 P& Locarno, geheel bewolkt 29 F** Londen, half bewolkt 21J»- Luxemburg, zwaar bewolkt -- Madrid, licht bewolkt Malaga, zwaar bewolkt Malorea, licht bewolkt -• - Müncheri. onweer 20 gri« Nice, onweer 25 s«" Parijs, half bewolkt Rome, half bewolkt 25 Stockholm, onbewolkt Wenen, onbewolkt ZOricb. /.waar bewolkt VRIJ WARM ltij Vrij warm en tamelijk zonnig me» P op een enkele regen- nf Zwakke tot matige wind uit zuia&. richtingen. ZON EN MAAN 11 september .0m Zon op 06.07 onder i Maan op 05.29 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2