Hij kon alles oplossen, behalve zijn eigen problemen BEN KORSTEN, MAN DIE MINISTERS MAAKTE, WERD DOOR HEN VERGETEN Leerlingen kiezen zelf werkvolgorde Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? OP LAGERE SCHOOL IN HEES King Corn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking Algemene uitkering WITTE KRÜÏ3> In Bierum gevonden skeletten afkomstig uit middeleeuwen coupe des alpes:eerste in algemeen klassement der tourwagens en eerste in klasse tot 1150 cc. coupon j Stuur mij informatie over DAF33, 0AF44, DAF44 Stationcar, j I DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat I WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ADVERTENTIE) den HAAG (GPD) Ben Korsten had niet mogen be staan. Althans niet voor het krantênlezend publiek, dat twee jaar geleden via artikelen in deHaagse Post' en ,De Volks trant' de man leerde kennen, die vele ministers en kamerle den in belangrijke zaken advi seerde. Ben Korsten, die in de voor hem fatale interviews weinig schokkends vertelde, maar wel achteloos met namen strooide van de meest kwets baren in den lande, had moeten zwijgen. De Haagse public re- lationsofficier, die in de hiërar chische samenleving van parle mentair Den Haag moeiteloos carrière maakte, viel daarom in ongenade. Te zijnen huize waren kabinetten gevormd. In hem hadden talloze politici blinde lings vertrouwen gesteld. Om die reden viel de deur achter hem dicht. De weg naar de bu relen van .ministers en kamer leden bleef sindsdien voor hem geblokkeerd. Vorige week stierf Ben Korsten on- •sr geheimzinnige omstandigheden. Nederland las over zijn verslaving •sa alcohol en verdovende middelen, over ontwenningskuren in de Jel- 'srsmakltniek. Zijn tragisch leven taalde de voorpagina, maar tussen da harde nieuwregels bleven de con touren van zijn persoonlijkheid vaag, onduidelijk. Op de begraafplaats Berkenrode In Heemstede begeleidden enkele ge trouwen hem naar zijn laatste rust plaats. De tientallen politiek ambi tieuze cliënten, zorgvuldig door Kor ten gecoached in de richting van een bekwaam en sympathiek beleid, lie ten verstek gaan. Ben Korsten, bijna stal vergeetboek geraakt, was dood. Har wie was Ben Korsten windsman. die vertrouwen wekte bij de kamers en het volk. Tevens werd hem opgedragen de voorlichtingsaf deling van het ministerie van sociale zaken te reorganiseren. De capaciteiten van de altijd bemin nelijke Pro-man bleven niet onge merkt. Buiten de ambtelijke wereld om schoot hij omhoog als een me teoor. Talloze ministers, onder wie Bot. Cals, Diepenhorst, De Jong. Veringa. Klompé.Den Toom en Udink volgden het voorbeeld van minister Veldkamp. Naarmate Ben Korsten dieper doordrong in het po litieke leven van Den Haag. en zich in dat specifieke klimaat meer en meer thuïsvoelde. drukte de verant woordelijkheid zwaarder op hem. Hij genoot het grootste vertrouwen, zijn adviezen werden dankbaar aan vaard. Vragen Zij, die zich nog steeds zijn vriend noemen, zijn verbijsterd. Zij stel- tea zichzelf en anderen klemmen- te vragen. Bijvoorbeeld: hoe kon h public rclaüonaof.ficer, aan réns vakbekwaamheid niemand Sijfelde. zijn venbrowenspositie a uit het oog verliezen Wat was i: gebeurd met de man, die zich nimmer tot loslippigheid liet ver fden, die integendeel op zijn om- pving een vrij gesloten indruk maakte? Andere vraag: onder welke in vloeden of door welke personen aregen de drugs of medicijnen «n fatale greep op hem? Be- i «tond er enig verband met zijn ■karakterstructuur of was hij de zielige patiënt, zoals hij nu door rinkelen wordt afgeschilderd Wa rren de spanningen in zijn werk •mogelijk van invloed? Bes Korsten, zoon van een rechtlij- fp, zakelijk toegespitste bollenhan- «bar uit Heemstede, heette op het mnlteitslyceum in Haarlem een be side leerling, die zelfs een klas ®>cnt overslaan. Vader liet hem eco- ■jraue studeren, maar Ben koester- -i pdere aspiraties. Hij schreef een WïKje over vrijetijdsbesteding, werd nrsl?°?,ever van het Haarlems ihgblad en verleende tijdens de oor- Z|J1 medewerking aan het ille- !«e blad ,De Patriot'. In 1946 pro hij aangesteld als public rela- Jionsorficer van de Maatschappij Ne- «riand. Niet lang daarna, begon bj voor zichzelf en vestigde zich j Haag. Juist un die dagen be- "p de provincie Zuid-Holland haar wachtende taak toe te vertrou- pn aan een vakman. Ben Korsten P«g daartoe de opdracht. enkele maanden slaagde hij ."J? ee1 vo°rt''effelijk voorlichtings- «paraat op te bouwen, echter zon- j-r zelf in het ambtelijke milieu te starren, Slechts één dag per kon men hem vinden in net provinciehuis. Het was voldoende. borsten bezat de gave snel te E?1' z'jn Brieven en rapporten «11 slechts de noodzakelijkste gpvens, Het eerste jaarverslag van Pr°v,mc'e werd een subliem werk- 2 3n, n°vuni was voorliclitings- 111 braille, omdat hij van het ÏSrPnnt uitging, dat ook blinden wat hebben op deugdelijke informa- Ah een meteoor 0® tot het eind van zijn leven diep- goovig gebleven Ben Korsten kreeg "whjke aansluiting bij de KVP. vüui 1 tverd opgedragen minister piukamp naar zijn inzicht de meest bekwame minister die hij ont moette om te buigen tot een be- Korsten aan de dag legde. Ben stond bekend als royaal, maar vergat ook zelf niet een royale status te voeren. John was zijn chauffeur, die in de luxueus ingerichte flat aan de zee kant tevens de rol vervulde van but ler. Ben Korsten omringde zich met vele vrienden en kennissen, maar nie mand werd zijn boezemvriend. Hij haatte zijn eenzaamheid. Hoewel hij a-muzikaal was. kon hij zonder ra dio niet leven. Zelfs 's nachts bleef de muziek doorschetteren. Slechts één keer gunde hij zich een vakantie in het buitenland. Met ze ven anderen bracht hij enkele dagen door in een wintersportplaats, maar brak toen zijn pols. Korsten wilde geen minuut langer blijven. Het spe ciale vliegtuig van Zwolsman, voor wie hij aanvankelijk de public rela tions verzorgde, kiwam .hem halen uit Genève. Ben voelde zich angstig in het buitenland, beklemd omdat hij zijn vertrouwde omgeving en men sen miste. Het is merkwaardig dat de man die bij kabinetsformaties de touwtjes strak in handen hield, urenlange te lefoongesprekken voerde met alle po litieke voormannen in ons land, met kandidaat-ministers en met vele ho ge ambtenaren, zelf geen sterke fi guur was. Zijn scherpzinnigheid stelde hem in staat onmiddellijk de bekwaamhe den in iemand te ontdekken, Hii verstond de kunst ingewikkelde par- tijhindemiss.en te doorbreken, maa.r zijn persoonlijke leven ervoer hij als een hel. Wanneer hem de problemen te machtig werden, keerde hij te rug naar zijn ouderlijk huis in Heemstede waar nu nog zijn ge trouwde zuster woont. Dan a mlde hij door alle kamers, door de tuin en kwam dan tot een zekere mate van rust. Zijn zwager beschouwde hij in feite als een indringer. Het ouderlijk huis versterkte zijn affiniteit met het verleden, de t>e- sehermde omgeving van weleer. Waarschijnlijk ligt hier ook de ver klaring voor het feit, dat hij korte tijd voor zijn dood naar Heemstede verhuisde. De sfeer in Den Haag werd hem te benauwd. Hij had de idee dat het leefklimaat van Heem stede en de mensen die er woonden vriendelijker waren, hem meer rust Zusier Maar drank en verdovende middelen hadden een tegengesteld effect. Zij drukten hem dieper in de misère van eenzaamheid en angsl. Als jon gen had hij al eens tegen zijn zus ter^ gezegd: .ik sterf op .jonge leef- Nee. Ben Korsten was fatalistisch noem moedig. Toen hem tijdens de oorlog een pistool werd uitgereikt, ging hij met zijn zuster oefenen óp zolder. Maar hij deed het met een malen probeerde hij haar halen bij hem te komen wonen. In haar buis werden ook vaak zijn po litieke zaken afgehandeld. In de klem geraakte ministers of kamer leden belden hem daar vaak midden in de nacht op. Ben Korsten zat als een spin in een web en het leek erop dat hij zich veilig voelde. Niemand van zijn cliënten had de indruk, dat hij een verslaafde was. Zijn werk moet hem rust hebben gegeven. Enkele goede kennissen was het wel opgevallen dat hij zich de laatste maanden wei nig meer liet zien. Hij beloofde visi tes af te leggen, maar verscheen niet. Ben Korsten werd een verbit terd man. Na het interview in ,De Volkskrant', waarin hij vertelt over zijn betrekkingen met Cals.'voor wie hij drie jaar adviseerde, schreef Cals de volgende dag een ingezon den stuk, waarin hij die betrekkin gen voor het merendeel naar het rijk der fabelen verwees. Tegelijker tijd kreeg Ben Korsten een brief over de post met de aanhef.beste kerel'. Cals maakte in die brief zijn excuses voor het ingezonden stuk, waar hij niet aan voorbij kon gaan. Hij hoopte dat Ben het hem niet kwalijk zou nemen, bedankte hem als nog voor zijn vele nuttige advie zen en tekende met de hartelijke vriendschapskreet: „je Jo'. Ben Korsten heeft die brief lan ge tijd bij zich gedragen. Hij was verbolgen en teleurgesteld. Te leurgesteld was hij ook in de re gering, van wie hij tot de laatste dag van zijn leven hoopte alsnog een belangrijke opdracht te zul len krijgen. De laatste maanden voor zijn dood waren ondragelijk. Hij besefte dat hij door het gebruik van een over- maat aan drugs voor de derde keer zou moeten worlen opgenomen. Hij wilde dat ook wel, maar hij koester de een panische angst voor de Jel- gersmakliniek. Een normaal ver schijnsel, dat zich bij alle verslaaf den manifesteert, die eenmaal een ontwenningskuur hebben ondergaan. Over de regering zei hij: .ze behan delen me alsof ik een misdadiger ben, alsof ik iemand vermoord heb' Onverbiddelijk Acht jaar lang bieef men hem raad plegen. Ben Korsten was een graag geziene gast op recepties. Zijn ge vatte humor en charmante bejege ning van vrouwen waren spreek woordelijk. Maar niemand kende hem. De persoon Korsten bleef voor zijn relaties, vrienden en zelfs naas te familieleden onbegrepen. Eenzaam Zijn onnietelijko eenzaamheid, zijn diepe angst voor de dood, zijn wan kelmoedigheid ten opzichte van pri- vé-zaken en zijn nnïevitelt ten op zichte van mensen die hij werke lijk mocht, werden niet opgemerkt. De bliksemcarrière van Ben Kor sten werd geschraagd door twee waardevolle eigenschappen: hij kon luisteren en snel de zwakke plekken plekken peilen bij mensen, met wie hij zaken deed. Voor de vaak inge wikkelde problemen van anderen had hij snel een oplossing bij de hand, behalve voor zijn éigen complexe natuur. Korsten was in feite een hulpeloze, bange man. die wanho pig zocht naar bescherming, mensen die hem uit zijn depressies konden tillen. Zijn hele leven werd beheerst dooi- een sterke moederbinding. Hoe wel hij de gave bezat vrouwen feil loos te doorgronden en daardoor ve le vrouwen naar zich toetrok, bleek er weinig huwelijksgeluk voor hem weggelegd. In de harten van vrou wen wekte hij moederlijke gevoe lens op, maar die bleven onbereik baar voor da man. die er niettemin plezier in schiep zijn charmes kwis tig rond te strooien. Pantser Maar wie dieper in zijn persoon lijkheid wilde doordringen stuit te op een pantser van onwil. Zelfs de psychiaters, onder wie enkele zeer bekwame, slaagden er niet in zijn psyohe te door gronden. Bij ieder bezoek werden de rollen omgedraaid. De psychi ater kwam .op de pijnbank' te liggen en Korsten stelde de vra gen. Een groot journalist is Ben Korsten nooit geweest. Evenmin was hij za kelijk ingesteld. Toen hij zijn eerste Pro-opdracht kreeg van een mosse lenkwekerij in Zierikzee vergat hij een honorarium te bedingen. In de dagen dat hij een gefortuneerd be staan leidde, droeg hij de boekhou ding over aaai een gewezen priester, die een zeldzame genegenheid voor f ADVERTENTIE) DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER De regering bleef onverbiddelijk. Men beloofde alle steun te verlenen bij liet- eventueel leagen van con tacten. Maar Ben Korsten kon de moed niet meer opbrengen. Het ont brak hem verder aan energie, zijn normbesef was sterk achteruit ge gaan. Bovendien voelde hij zich op de commerciële markt niet thui3. Toen hij eens met een aantal colle ga's was uitgenodigd voor het orga niseren van een tentoonstelling ten behoeve van de Amerikaanse ambas sade. bleef hij in de deuropening staan, zag zijn collega's en zei: .nee, daar begin ik niet aan. Daar ben ik vijf maanden mee bezig en wat ver dien ik dan nog?' Ben Korst en's kracht lag op het terrein van het persoonlijke advies. Ondanks zijn uitgebreide cliëntèle hield hij geen SOEST (GPD) Van buiten mag de dit jaar 60-jarige Insingerschool in de buurtschap Hees er nog zo oud uit zien, binnen is van die ouderdom niets te merken. Onder wijstechnisch is de zes-klassige school (met vier leerkrachten) veel andere lagere scholen zelfs vooruit. Dit dankzij de nieuwe werkwijze, waarmee de laatste vier maanden van het vorige schooljaar werd ge- experimenteerd, en die sinds au gustus definitief is ingevoerd, De nieuwe werkwijze is een combina tie van verschillende ondeiwijssystemen, door de leerkrachten van de Insinger school in nauwe samenwerking met de inspecteur van het onderwijs in de in spectie Amersfoort opgesteld. Het bij zondere van het systeem is, dat de kin deren mogen kiezen wat ze gaan doen. De een wil rekenen, een ander wil eerst aan zijn taalwerk beginnen en weer e ander doet eerst aardrijkskunde. Zo ieder kind bezig met dat vak, waar hij graag mee bezig is. De aan het begin van elke week opgegeven taak moet r ADVERTENTIE echter aan het einde van de week klaar zijn, Heeft iemand zijn werk klaar of denkt hij tijd genoeg te hebben om het klaar te krijgen, dan mag hij doen waar hij zin in heeft. Deze unieke aanpak heeft de instem ming van de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort, de heer M. A. C. Lindeman. Hij heeft zelf informatie en adviezen gegeven, om zodoende deze vorm van onderwijsver nieuwing op de Insingerschool van de grond te helpen. ,We beginnen in de derde klas dit systeem van individueel onderwijs met minimum-taken', aldus het hoofd der school, de heer J. J. de Boer, Hij is zeer ingenomen met de eer ste resultaten van de nieuwe aanpak, die van de leerkrachten een goede or ganisatie, administratie en controle ver eist. Ook de ouders, die in het begin een beetje sceptisch tegenover de voorgeno- men vernieuwing stonden, zijn nu ent housiast. ,Het had veel eerder ingevoerd moeten worden', vinden zij. Het schoolhoofd vertelt, dat de leer lingen zelf de antwoordenboekjes mo gen pakken om hun werk te contro leren. Zelf neemt hij regelmatig steekproeven. .We hebben de leerlin gen vertrouwen gegeven en de ver wachtingen zijn tot nu toe steeds overtroffen. Ze begrijpen best, ze er niets aan hebben, als ze niet snappen om het antwoord zo maar over te nemen'. Achterop raken bijvoorbeeld door ver zuim. kan gemakkelijk worden in gehaald. Zittenblijven is zo goed als uitgesloten. Dat de leerlingen zich be wust zijn van hun verantwoordelijkheid, zowel in de houding tegenover anderen als om te leren is goed te merken aan de netheid in en rond de school en de stilte waarin de jongens en meisjes werken. Nieuw is ook het in het programma, opnemen van excursies en gastsprekers. Er zijn excursies naar het pompstation van de waterleiding, de brandweer en een bezoek aan de gemeenteraad. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. - (alleen King Com kan dat zeggen DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is ingediend een voorstel tot ver hoging van de algemene uitkering aan de gemeenten met in totaal 23,6 mil joen. Het in de begroting daarvoor uitgetrokken bedrag zal daardoor komen op totaal 2968,1 miljoen. De voorgestelde vtrhoging is noodzake lijk tin verband met de compensatie voor de gevolgen van algemene salarismaat regelen (nacalculatie van de trend 1968) en onder meer wegens invoering van de premieheffing AWBZ per 1 januari. kantoor, de correspondentie was schaars. Ben Korsten 'ondernam een laatste het ANP, dat hij king kwam voor de burgemeesters benoeming van Gouda. Hij hoopte daarmee opnieuw in het licht van de publiciteit te treden. Hij wacht te op reacties. Het commentaar van de zegslieden van het ministerie was kort en vernietigend: ,ons is niets bekend'. En daar bleef het bij. Ben Korsten, de vriendelijke beminnelij ke man. altijd omringd door de mensen die hij niet missen kon, teer de weg in eenzaamheid. De grote villa in Heemstede werd een gru wel. Ben Korsten was egocentrisch geworden. Hij weigarde met zijn uit gebreide wetenschap iets te doen dat schadelijk zou kunnen zijn voor de regering. Korsten wist veel, ook over de persoonlijke levens van zijn cliën ten. Maar hij zweeg, het enige dat hij deed was denken aan zichzelf. Andere mensen interesseerden hem niet meer. Hij was te versomberd j om nog een lichtpuntje te zien. Veer-j tien dagen geleden stapte hij uit' zichzelf de Ursula-kiiniék binnen. Een gebroken man. onbegrepen, aan het einde van zijn krachten. Van de sportieve gestalte, die tot het laatste moment bleef zwemmen, was weinig meer over. Ben Korsten, die zijn vertrouwelijke mededelingen prijsgaf aan een bar. zonder dat hij" besefte geïnterviewd te worden, stierf zonder strijd. Een bekende HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnen. Witte kruis spaart boven dien de maag DEN HAAG f G PDMinister Polak van justitie- heeft antwoord op vra gen van de soe'r" '"-.-•he tweede kamer leden, mevroiTV H. Singer-Dekker1 en de heer II. V. >*:a. medegedeeld.! dat de in de geiBierum gevonden skeletresten tot n begraafplaats be- horen, die stamt uit de late middel eeuwen. Dit moet volgens de minister worden! aangenomen op grond van het door het biologisch-argeologisch instituut van dei rijksuniversiteit te Groningen ingest e)- de onderzoek. De resultaten van het] ■door het gerechtelijk geneeskundig la- i boratorium onderzoek sluiten hierop Kort na de vondst van de vijf skeletten, waarop de vraag van de beide kamer leden betrekking had, zijn op dezelfde plaats nog een "groot aantal skeletres ten gevonden. De vijf skeletten vertonen, aldus minister Polak, vele punten van TOERISTISCHE RESEARCH BREDA (ANP) De etotale toeristi sche research, waarin economische, cul turele en sociale aspecten zijn samen gevat, is in Nederland en het buiten land te Iaat op gang gekomen. Een internationale toeristische statistiek be staat nauwelijks. Daarom kampen het toerisme en de research daaromheen met een grote achterstand. Het zal on ze taak zijn die achterstand snel weg te werken en de ontwikkeling voor te komen. Het is immers zo. dat de toe rist van morgen, vandaag beslist. Deze woorden sprak maandagmiddag de directeur-generaal voor het mudden- en kleinbedrijf, de heer H. Reirner, bij de opening van het vierde schooljaar van overeenkomst met de overige stoffelijke resten,terwijl hun ouderdom aanzien lijk hoger moet worden geschat dan dertig jaren. Het vermoeden lijkt daar om gewettigd, dat ook zij van de be graafplaats afkomstig ztjh, zo zegt de minuster. die geen aanleiding ziet tot voortzetting van het justitieel onder zoek. (ADVERTENTIE) Juari Les pins,. alperralLy 1969: 3738 km door de franse alpen. 66 auto's aan de start, slechts 25 auto's aan de finish, hieronder daf55 met de equipe laurent-marche die eerste wordt in het al gemeen klassement der tourwagens en eerste in de klasse tot 1150 cc. opnieuw een duidelijk bewijs van de kracht en de betrouwbaarheid van de vol automatische daf. test'm zelf. ri iasri^.76°-i J Adres:Plaats: J automatic/variomatic enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF. antwoordnummer.2000, Eindhoven j VOOR ALLE INLICHTINGEN. AUTORIJLES EN GRATIS PROEFRIT NV GARAGE VERBRUGGE DAF-DEALER Terneuzen. Oostburg Industrieweg 37 Oude Stad 21 Tel. 01150-3451 Tel. 01170-247? AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE NV Dealers voor Noord- en Zuid-Beveland Anjelierenstr. 5-7, tel. 01100-6810, Goe> AUTOBEDRIJF A. BiESBROECK Off. DAF-DEALEB Hulst Telefoon 01140 - 26'JCJ AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN ZOON afdeling verkoop President Rooseveltlaan 760, telefoon 01184-6679, Vlissingen Oostperkweg 21-23, .Middelburg Dealer voor Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11